Machtig duel tussen Bobet en Gaul Luxemburger won de ritFransman de gele trui en - mogelijk - de Tour f i We kwamen er, maar er vlogen spaanders rond Wagtmans - met inzinking - gered door knap teamwork RONDE VAN FRANKRIJK Nolten (16e) beste Nederlander; Van Est in de achterhoede W De Nederlandse Equipe B De klassementen quaker VERMICELLI Belgische ploeg op volle sterkte in Spa DTNSDAG 26 JULI 1955 PAGINA Noodweer doorkruiste plannen De etappe Algemeen De ploegen De groene trui De bergprijs De strijdlustigste Zij staakten de strijd Luguber decor De eerste drama's Frankrijk op zijn naam te schrij ven Fornara behoorde op de Aspin al tot zijn slachtoffers; halverwege de Peyresourde moesten ook Bran kart, Ockers, Lorono en Astrua de favoriet-der-favorieten laten gaan. Tóen draaide Louison Bobet, hij gend en doodsbleek doch triom- antelijk, zich nog éénmaal om en keek hij langs de serpentines om laag naar de slachtoffers, die hij veroorzaakt had. Dit was zijn grote dag In St Gaudens wachtte hem de gele trui, in het Pare des Princes wachtte hem een nieuwe Tour zege. En nog één, slechts éen was i er in de karavaan, die voor de Charly overschatte zich oppermacht van de wereldkampioen nog altijd niet had willen huigen. Dat was Charly Gaul, drie serpen tines nu hogerop de hellingen van jde Peyresourde. Bobet zag daar de stoet van volgwagens, die de jonge Luxemburger volgde: een prooi, die hij grijpen móest, wilde men niet tóch nog twijfelen aan zijn oppermacht Wagtmans kreeg inzinking Het duel was groots in al zijn lelijk heid. Louison loopt in Doch Charly Gaul overschatte zich zelf! Achter hem reed nu een wereldkampioen, die bezig was voor het eerst in de geschiedenis van de Tour voor de derde achter eenvolgende maal een Ronde van l9eETAPPE PAU-B0RDEAUX-27JUU 195 KM yPOITIERS frankr: «BORDEAUX Geen ijzeren maag? Een onsje geluk... Dc Nederlandse equipe liad deze eerste slag in de Pyreneeën vol ledig overleefd, doch niet helemaal zonder brokken W. K. schaak voor de jeugd VAN OOSTEROM WON OOK PARTIJ IN VIJFDE RONDE VIERDE TESTWEDSTRIJD ENGELAND—ZUID-AFRIKA VARENDE ELFSTEDEN TOCHT Aan de voet van de Oldehove was de start (Van onze correspondent) ft Wat voor soep zal ik maken Vermicelli BRAZILIË—AUSTRALIË in eerste Pyreneeën-etappe Door Martin W. Duyzings. ST GAUDENS, Maandagavond. In Campan kwam Charly Gaul! De weg ving, dampend, daar al weer wat zon Het onweer, dat ons, met wonderlijk-dreigende lichteffecten tegen de achtergrond van een Pyreneeën-rij, wier toppen verloren liepen in de wolken, sedert Toulouse ons had achtervolgd, lag nu achter ons. De karavaan gisteren nog in een hittegolf en van daag uren achtereen ten prooi geweest aan een huive ringwekkende serie van wolkbreuken en hagelbuien had, zonder zich te bekommeren om iets anders dan het heil van eigen lijf en leden, de eerste bescheiden col van deze eindeloos-moordende etappe al gehad. Francis Siguenza, die in de Parijse steeg, alwaar hij geboren en min of meer getogen is, niet voor niets „zig-zag" wordt geheten, had het, zoals verleden week, bij de beklimming van de Mont Ventoux, nog een maal zijn bescheiden rol spelend in een op naam van Marcel Bidot gepatenteerde tactische manoeuvre, in die eerste col trouw en degelijk op zijn heupen gehad- Doch er fietst helaas geen Ferdinand Kübler meer rond in deze kara vaan om temidden van een noodweer en met de aan staande zelfmoord duidelijk voor ogen, nog op de tac tische handigheidjes van Marcel Bidot te reageren. Zo gebeurde het dan dat Francis Siguenza, hoorbaar hap pend naar adem, inderdaad vrijwel ongemoeid als eerste de top van de Bosse-du-Hailla bereikte. Tóen pas, ter wijl de karavaan zich prepareerde op de beklimming van de Col d'Aspin, stak Charly Gaul, de Luxemburgse jonge ling die ginds in de Alpen al had laten zien dat hij in de bergen heel het concurrerende gezelschap zo nodig met een paar minuten vloeren kan, gewoonte getrouw een stuk kauwgum achter zijn kiezen, gaf hij een vriendelijk doch veelbelovend knikje naar Nicolas Frantz, :\jn ploegleider, en demarreerde hij van Louison Bobet en de rest van het gezelschap weg met een gemak, waarvan zelfs de favoriet-der favorieten van verbazing en bewon dering zat te hikken. Van dat ogenblik af had Francis Siguenza niets meer te betekenen. Van dat ogenblik af vergat men in deze ka ravaan Antonin Rolland, de gele trui en de Italianen, die nog altijd in hun kansen op de eindoverwinning in deze Tour geloofden. Van dat ogenblik af hadden de tiendui zenden die, tot hoog op de cols, vandaag een levende doch druipende haag van geestdrift langs de eindeloos kron kelende wegen, alléén nog maar oog voor het duel Gaul- Bobet, dat vandaag, in de eerste grote Pyreneeën-etappe zonder pardon werd uitgevochten. Vele uren later hing men hier in St Gaudens ten overstaan van tienduizenden, die er graag grof geld voor hadden betaald, Louison Bobet eindelijk dan in de gele trui. Antonin Rolland had afgedaan. De Belg Brankart en de Italianen Astrua en Fornara hadden een pijnlijke ne derlaag geleden. Doch Louison Bobet, met een half dozijn plaatselijke schoonheden volgens de hier heersende folkloristische zeden krampachtig rond zijn mager gewor den nek, had niettemin enige moeite om een cliché-glim lach te produceren ten behoeve van de fotografen. Hij wón vandaag wellicht de Tour, doch hij verloor, mede door een tik van het noodlot, het duel tegen een veel jon gere tegenstander, een duel dat hij voor geen goud had willen verliezen Vanmorgen in Toulouse, was Louison Bobet. omringd door zijn ploegmaten en gekoesterd door zijn lijtsoigneur, Raymond 'e Bert. zwijgend naar de start gegaan. Hij had de Franse journalisten die, bij wijze van spreken, halve nachten achter een op het deurmatje voor Bobet's suite kamperen in de hoop zo nu en dan een gevleugeld woord uit de mond van De Beroemde te kunnen opschrijven, vanmor gen niets meer te melden. Er viel trou wens niets meer te melden. Er bestaan, sedert Ax-les-Thermes, geen geheimen meer in deze karavaan. Men wist. dat Bobet met zijn grote aanval op Rolland's gele trui niet zou wachten tot morgen, Dinsdag, als wfj over de altijd zo moordende Tourmalct en de altijd zo verraderlijke en levensgevaarlij ke Aubisque zullen gaan. Bobet kón niet langer wachten! Het wordt kort dag, underhand, in deze Tour: over 5 dagen zijn we in Parijs. Het werd tijd, dat Bobet het vaderland en de con currentie duidelijk liet zien, dat Antonin Rolland een week of twee boven zijn stand heeft geleefd. Het werd vooral tijd, dat hij de Italianen er aan herinnerde, dat ze. in de wielersport op het allerhoogste niveau, zo bar veel niet meer te betekenen lvcbben sedert Gino Bartali van zijn rentte leeft en sedert Fausto Coppi al zó ver is weggezakt, dat het tegenwoordig al ge beurt, dat hij een héle week aan éen stuk niet meer in de Italiaanse pers voorkomt. Het krijgsplan, dat Marcel Bidot, die nu al dageniang met barstende hoofdpijn in het rond gelopen heeft, speciaal voor de gelegenheid had uitgedokterd, was even simpel als duidelijk. Meer dan 130 kilo meter lang leende deze monster-etappe zich niet voor opwindende dingen. Wij klommen gedurende de eerste helft van deze race slechts langzaam en geleidelijk omhoog uit het clal van de Gers en het enige waarvoor men gedurende deze trage' klimpartij in het kamp der Franse nationalen te waken had, wa® dat or van De uitslag van de zevende etappe, van Tou louse naar St. Gaudens (254 km.), luidt: 1 Gaul i Gemengde ploeg) 7 uur 31 mto. 31 sec., 2 h. Bobet (Frankr.) 7.32.55, 3 Astrua (Italië) 7.34.49, 4 Ockers (België) z.t., 5 Lorono <SpaM« z-} 6 Geminiani (Fr.) z.t., 7 Brankart (België) z.t.. 8 Coletto (It.) 7.34.54, 9 Bovay (Zwlts.) z.t 10 Fornara (It.) 7.34.57. 11 Rollan_d (Fr.) _J7.40.26, 18 Agut (Zuid West) z. t. 19 Bauvin (N.O.C.) zt, 20 J. Bobet (Fr.) z.t., 22 Van Breenen (Ned) z.t., 26 Pe Groot (Ned.) z.t., -7 Waft- mans (Ned.) z.t., 57 Van Est 8 uur 2 min. 16 sec., 70 Hinsen 8 uur 14 min. 5» sec. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Louis Bobet iFrankr.) 102.37.00, 2 Rolland(Frankr 102.40.08. 3 Fornara (Italië) 102.40.51, 4 Gaul .Gem ploeg) 102.44.13, 5 Brankart (Belgie) 102.45.15. 6 Geminiani (Fr.) 102.46.51 7 Astrua (It.) 102.47.15, 8 Vitetta (Zuid Oost) 102.53.54, 9 Ockers (België) 102.56.36, 10 Close (België) 10li58Quentin (West) 103.02.16, 12 Mahé (Fr.) 103.02.36. 13 Coletto (Italië) 103.08.05 14 yan Est iNed.) 103.14.48, 15 Impanis IBelgië) 103.15.08, 16 Jean Bobet (Fr.) 103.15.19. 17 Wagtmans INed 103.26.02, 18 De Bruyne (België) 103.31.40 19 Bauvin (N.O.C.) 103.41.50. 20 Lorono (Sp.) I fl? 47 32 23 Nolten (Ned.) 103.54.38 27 Van Breenen (Ned.) 104.07.2», 28 De Groot (Ned.) 104.09.40, 37 Hinsen (Ned.) 104.30.41. Het algemeen ploegenklassement luidt na de 17e etappe: 1 Frankrijk 305.33.48- 2 Italië 306 17 10- 3 België 307.24.20; 4 Nederland 308 18 13: 5 N.O.C. 308.54.33; 6 Spanje 309.31.14-, 7 Zuid-Oost 310.20.59; 8 West 310.43.38: 0 Zwit serland 310.57.17; 10 Gemengde ploeg 311.13.32, II lie de France 311.30.01. In het dagploegenklassement bezette Neder land (Nolten, Van Breenen, De Groot) de vierde Dlaats. Het algemeen puntenklassement na de ^ven- tiende etappe is als volgt. 1 ucKer: (Belg.) 263 punten; 2 Poblet (Spanje) 298 pnt,. 3 Wagimans (Ned.) 308 pnt.; 4 Van Est (Ned.) 318 pnt.; 5 Bolland (Fr.) 381 P?t.; 6 Bauvin (N.O.C.) 385 pnt.; 7 De Bruyne (Belg) 473 pnt.. 8 Fantin! (It.) 491 pnt.; 9 Schneider (Gem. Dloes) 476 pnt 10 Monti (It.) 514 pnt. 11 Fornara (It.) 522 pnt.; 12 Brankart (Belg) 533.5 pnt.: 13 Impanis (Belg) |49.5 Pnt-- Vitetta (Zuid-Oost) 565 pnt.; 15 Astrua It.) 567 pnt.: 16 Darrigade Fr. )581 pnt.17 louison Rnhpt (Fr) 622 pnt.: 18 Mahé (Fr.) 635 pnt., 1» Benedetti (It.) 659 pnt.20 Caput (ïle de France) 679 pnt.; 21 Nolten (Ned.) 687 pnt. Het algemeen klassement voor de grote berg prijs luidt na de 17e etappe: 1 Gaul (Gemengde ploeg) 65 punten; 2 Louison Bobet (Fr.) 53 pnt.; 3 Brankart (België) 32 pnt.4 Gelaberi (Spanje) 31 pnt.; 5 Astrua (Italië) 251 pnt.: 6 Fornara (Italië) 24 pnt.; 7 Nolten (Ned.) 2- pnt.8 Scodeller (N.O.C.) 18 pnt.; 9 Coletto (Italië) 17 pnt.; 10 Lorono (Spanje) 16 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan Gaul 'Gc'nen«de ploeg) met 64 punten voor Louison Bobet, die 61 pun ten kreeg toegewezen. De Spanjaard Gelabert staakte de strijd. Huber (Zwitserland) was niet gestart. LOUISON BOBET Gele trui in eerste Pyreneeën-slag vijandelijke of van rebellerende zijde geen verrassende dingen konden gebeuren. Wel: er gebeurden geen verrassende dingen. Het was mogelijk, dat de Belgen, opeens weer naast hun schoenen wande lend sedert de etappe-zege van Rik van Steenbergen, een coup-de-theatre in voor bereiding hadden. Het was ook mogelijk, dat enige Franse regionalen van, bijvoor beeld, het genre-Vitetta, het spel der Franse nationalen doorkruisen wilden. Het was tenslotte moge-lijk, dat de Spanjaar den, hopend op een bloedhete dag zoals gisteren, op hun eigen, speciale terrein, de Pyreneeën, bloeddorstige dingen wilden en dat Kees Pellenaars enigen zijner re bellen voor deze dag carte-blanche had gegeven. Doch wat er aan tactische surpri ses allemaal ook broedde in deze kara vaan, het werd vandaag gedurende de eerste, lugubere uren van deze race ver pletterd onder een noodweer, zoals we bet in de Pyreneeën nog nimmer hebben meegemaakt. Na een hete nacht, tijdens dewelke de toch al niet meer zo hoenfrisse karavaan practisch geen oog dicht deed en ze, loom en hijgend in dé hitte, nog slechts slag leverde tegen de dorst en de muggen, was Toulouse vanmorgen ontwaakt onder een grauwe, met dreigende wol-ken dichtge groeide hemel. Nog vóór in Bragaryc (na 34 km) de eerste stortbuien striemend neersloegen op de karavaan hadden we, voor ons uit naar het Zuiden, het nood weer veelbelovend al zien hangen: een egaal-paarse hemel waarin, als een moe gestreden reuzenslang, een vaalbruine wolkenformatie het naderend einde van een tornado markeerde; een vinnige, kil le wind, die de regen over de heuvels en door de valleien joeg en nog verder naar het Zuiden: do Pyreneeën, half verborgen in een angstaanjagende brei van wo-lken en bliksemschichten. Zó was vandaag het decor tegen welks achtergrond voorlopig alle offensieve be doelingen onmiddellijk te pletter liepen. Het peloton zat stil slechts te huiveren onder de plastic capes, die nauwelijks enige beschutting boden tegen de regen en hagel. In de volgwagens prepareerde men zich met een koele, ze-ldzame ernst op de bijzonder vrolijke dingen, welke we straks, als we ons van de top van de Aspin en de Peyresourde over spekgladde, met een verse, volop-slippende modder laag overtrokken bergpaden naar het dal zouden vallen, allemaal zouden tegen komen. In het anders zo vriendelijke Pyreneeen- plaatsje als Lannemezen' stonden, in nau we met natte, glimmende en in de wind kromgetrokken paraplu's volgepropte straatjes en inboorlingen bij iedere blik semstraal en bij iedere dreigende, door de bergen rollende donderslag, te huiveren; de Goddet-optocht moest daar iets lugu bers in plaats van iets triomfantelijks heb ben gehad-. Vermoedelijk z-oudt ge aangaande deze etappe dan ook wel enige minder opwek kende dingen te lezen hebben gekregen, als we ter hoogte van Cam-pen dat onweer toevallig niet achter ons gelaten hadden, zodat de zon in het wolkendek zo nu en dan zelfs weer een vlekje azuur vond teneinde deze karavaan, moeizaam en koud en rillerig omhoogklimmend nu, wat op te warmen alvorens ze op de Aspin en de Peyresourde noodzakelijkerwijs zou moeten exploderen. Het speelde allemaal in de kaart van Marcel Bidot. Tot aan de voet van de Aspin was deze race zó dood, dat zelfs Jacques Goddet er bleek en somber van zat te ri-llen; en toen Marcel Bidot, nog vóór de klim van de Bosse-du-Hailla, Francis Siguenza, een van zijn vreemde krijgers, zoals op d© Ventoux, als lokaas voor Charly Gaul vooruit stuurde, was het alleen de Zwitser Hollenstein die er op reageerde. De Zwitser zat op de top van de Bosse nog slechts op tien secon den van Siguenza en het peloton, dat Jos Hinsen toen al had verspeeld, zag onbe wogen toe hoe de sprinter Louis Caput maar weer eens waf punten voor het bergklassement in de wacht sleepte; en zowel Siguenza als Hollenstein waren al practisch aan het einde van hun krach ten, toen eindelijk Charly Gaul zijn tijd gekomen achtte. Dat was, zoals ge- zegd, in ampan. Charly Gaul draaide er geen doekjes om. Hij demarreerde Loui son Bobet ronduit van zijn wiel, hij liep Si guenza en Hollenstein niet alleen in, doch bovendien onmiddel lijk voorbij, hij beklom de Aspin in weergalo ze stijl en toen hij, vriendelijk glim lachend en volkomen fris de (pp bereikte, had hij de Spanjaard Lorono, die vandaag opeens van zich deed spreken nu zijn team genoot en privé-vijand Gelabert in de uitval lerswagen stapte, al op 2.45, en volgden Louison Bobet, Astrua, Brankart, Geminiani en Ockers, in die volg orde. op 2.50. Daar, pp de Aspin, speelden dan de eerste drama's. Fornara had. zijn fiets haast krombuigend van machteloze woede, dank zij een lekke band, in de laatste kilometer van de klim 45 kostbare secon den op Bobet verspeeld, Antonin Rolland had niet alleen de favoriet-der-favorie- tan, doch ook Jan Nolten, Daan de Groot en Guentin n-ief kunnen houden en was daar al, in gezelschap van Bauvin, Vitetta en Wout Wagtmans druk doende om zijn gele trui te verspelen. Van Breenen zat met 4.35 achterstand vlak achter de man met de gele trui. doch Van Est, geplaagd door een lekke band, doch vandaag bo vendien zeer moeilijk klimmend, had al 6.30 verloren in een lange lijdensweg, die hij waarschijnlijk niet gauw zal vergeten, zoals ook Jos Hinsen op de top van de LORONO Gelabert vertrok, hij kwam Aspin al worstelend met een inzinking (en met meer dan vijftien minuten achter stand) wel enige weken nodig zal hebben alvorens hij in zijn ledikant kan liggen zonder onmiddellijk een half dozijn Pv- reneeënnachtmerries achter elkaar te dro men. Het duel GaulBobet duurde intussen voort. In de afdaling van de Aspin. waarin Lo-uison Bobet te keer ging alsof hij geen belangstelling meer koesterde voor het lot, de toekomst en de oude dag van de aan- (Staande iweduwe-Bobet, had hij op de Luxemburger, die verleden week in de afdaling van de Col de la Turbie twee keer achtereen zó nadrukkelijk en zó pijnlijk op zijn wenkbrauwen heeft ge staan, dat hij de hem omringende ravijnen tegenwoordig met enige voorzichtigheid behandelt, meer dan dertig seconden van diens voorsprong ingelopen. Toen men de Luxemburger bij de ravitaill-ermgspost te Arrau in de smalle, koele kloof tussen de modderige hellingen van de Aspin en de moordende serpentines van de Peyre sourde, hiervan op de hoogte bracht, stel de hij zijn ploegleider gerust met een knipoogje en een vrolijke gri.ins: als ChaTly Gaul drie minuten op Bobet kon veroveren op de Col d'Aspin dan zou Charly Gaul stellig wel vijf nieuwe mi nuten voorsprong kunnen grijpen in de zoveel moeilijkere beklimming naar de, met duizenden toeschouwers volgepropte top van de Peyresourde. Een jonge super-klimmer en een wereld kampioen, die men allzs, behalve gebrek aan strijdlust kan verwijten, kregen el kaar bij iedere hairpin van nabij opnieuw in het vizier. Dan maten zij de afstand, gingen bun handen nog wat vaster rond het stuur, dansten ze woedend in de pedalen, verspeelden ze hun stijl, doch vermorzelden ze, sneller dan ooit te voren op de Peyresourde, de ene kilometer na de andere. Toen Gaul de top bereikt had, had hij nog 1.55 op Bobet. De rest was toen nergens meer: Lorono, Astrua, Blankart en Geminiani zaten op 3.45; Coletto. Ockers, de opeens zo ver rassend goed rijdende Zwitser Bovay en Fornara bleken met vier minuten achter stand practisch al kansloos. Jan Nolten zat in gezelschap van Mahé en de regionaal Anziie, nu ver in de voor hoede, doch met niettemin al zes minuten achterstand.. Van Breenen en De Groot kwamen, samen met Rolland, met 8.25 achterstand op Gaul boven. Wout Wagtmans, bezig met een zware inzinking, had alles uit zijn body moe ten persen om zijn achterstand op negen minuten te houden en op de rest van de menigte, waaronder Wim van Est en Jos Hinsen. kon men niet meer wachten, wilde men. met krankzinnige snelheden omlaag gierend naar Luchon en de be woonde wereld, op de hoogte blijven van de daverende dingen die intussen ver vooruit rond Louison Bobet ge beurden. Wat er, onder meer gebeurde, was, dat Louison Bobet de rauwste afdaling van héél zijn carrière vertoonde, waarbij hij tot driemaal toe op de rand van een ravijn met zijn fiets en zijn leven woest equüi- breerde. I-let hielp. Charly Gaul liep, wat beschaafder dalend, weliswaar minder kansen om ter plaatse te sneuvelen, doch hij verspeelde zijn voorsprong practisch geheel. En toen Bobet de laatste hairpin van de Peyre sourde genomen had. kon hij voor zich uit o-p de kaarsrechte weg dwars door het hart van Luchon, zijn tegenstander al zien. Wat er voorts gebeurde was, dat met nog slechts 2.50 achter stand, Austrua, For nara, Coletto, Ockers, Brankart, Lorono en Bovay, in hun streven zoveel mogelijk gehin derd door de brave Raphaël Geminiani een hardjagend groepje vormden, dat hard van plan was in de laatste dertig kilo meter voor de finish Bobet's voorsprong nog te vermorzelen, zoals de wereldkampioen destijds ook voorbij de Mont Ventoux, zo bar veel niet meer van zijn voorsprong overgehouden had. Achter dit groepje zaten Jan Nolten, Mahé en Anziie met 4.40 achterstand, na een bijzonder rumoerige afdaling, koppig doch vergeefs te jagen. Rilland zat ioen met 1-20 niet zonder moeite zijn nederlaag Officieel berekende gemiddelde snelheid 40 km p.u 20eET. BORDEAUX-POITIERS-28JULI243KM, Officieel berekende gemiddelde snelheid 36km p.u. Cencay Civray Ru f fee igre LaChapelle flngoulême Voeuil-Giget Monbnoreau Chalais La Roche-Chalais Coufras Nogferijden iboume Porfefs Cerons langon Bazas Roquefort Sf.Gein Aire sur Adour lalonquerle Astis SPANJE Heuvelachtig Etappeplaats Vliegendecontrole O Ravitaillering H6m.x Poitiers Bordeaux 20e etappe 19e etappe wf.iri!iw»yi BRANKART OZE DAG Er hangt een noodweer boven St. Gaudens deze avond na de eerste Py reneeën-slag. Een woedende onweersstorm jaagt, zoals vanmorgen, de regen en de hagel in enorme massa's naar het dal; en de ons omringende Pyreneeën gaan volko men schuil in de wolken. En in de, speciaal ter gelegenheid van het feest ge bouwde schuur die nu als telefooncentrale dienst doet, regent het door alsof we over een moeilijk verstaanbare lijn buiten in de wei, tussen de plaatselijke koeien en de regionale geiten, onze verhalen stonden door te bellen. Men voorspelt ons voor de tweede Pyreneeën-etappe niets dan meteorolo gische griezeligheden en men verwacht dat, als gevolg daarvan, tussen St Gaudens en Pau, in deze karavaan nog eenmaal enorm zware klappen zullen worden uitgedeeld. Met- dat vriendelijke vooruitzicht had, die zich de laatste week niettemin op merkelijk rustig gedragen had teneinde zich op de slag in de Pyreneeën voor te bereiden, zou niet met het peloton-Rol land hier in St Gaudens zijn gearriveerd als Daan de Groot en Hein van Breenen hem niet, vooral in de laatste vijftig kilo meter sterk rijdend, in een uitstekend staaltje van teamwork hadden geas sisteerd,. Wim van Est daarentegen zat op de Peyeresourde al zó ver in de achter hoede. dat men hem geen assistentie meer verlenen kon. „IJzeren Willem" uit St Willebrord sukkel; al enige dagen met een maag, die niet wil zoals „IJzeren Willem" wel wil. Bij de enorme tempe ratuurswisselingen, waaraan deze kara vaan om de haverklap wordt blootge steld, werd Van Est's maag vandaag ge heel opstandig en dat bezorgde onze best geplaatste man in het algemeen klasse ment dan een dreun, die hij werkelijk niet verdiende. ginds in Hotel des Thermes te Encausse, tien kilometer buiten St Gaudens, Kees Pellenaars de allesbehalve gemakkelijke taak om onze equipe die, min of meer tot haar verbazing, vandaag niet mee streed in de voorste gelederen, duidelijk te maken, dat ieder zijn beurt krijgt (en de inzinkingen!) in zo'n Ronde van Frankrijk. Vandaag Charly Gaul en de Fransen, morgen wellicht tóch Jan Nolten! De Limburger had vandaag nogal wat moeite met de Aspin. Hij klom daar „vierkant", zoals dat heet en hij moest de favorieten laten gaan. zonder dat hij iets tegen hen beginnen kon. Doch in de klim naar de Peyresourde vond hij plot seling zijn beste vorm weer terug en als hij daar nog contact met de groep favorie ten had gehad, dan zou hij zich vandaag stellig niet met de zestiende plaats te vreden hebben moeten stellen. Zijn korte inzinking was intussen lang niet zo hevig als die waarmee Wout Wagtmans vandaag met inzet van al zijn krachten worstelen moest. De kleine mn, Bobet (links) en Gaul, gefotografeerd op ZO km voor de finish van de zeven tiende etappe aan het einde waarvan voor Bobet de gele trui en voor Gaul de etappe-overwinning lagen te wachten. door 'te Blikken, daarbij gade geslagen door o.a. Van Breenen en De Groot, die later nog juist op tijd door Pellenaars naar achteren werden gehaald teneinde Wagtmans (met succes overigens bij t» staan in diens moeilijkheden. JOS HINSEN Ondnks alles: toch doorgezet! Jos Hinsen had het vandaag wel het moeilijkste van allen. Hij klom met de zelfde koppige moed die hem ook over de Alpen heeft heengebracht, doch het kon niet verhinderen dat hij nu het slechtst klom van heel de karavaan. Jos Hinsen droeg vandaag, ver in de achter hoede en in een weinig bemoedigende eenzaamheid, de rode lantaarn, die door gaans aan het shirt van een Engelsman hangt te bengelen. Als men zo met drie kwartier achter stand alleen wordt gelaten met zijn el lende worstelt men niet alleen met zijn moeilijkheden, maar vooral met zichzelf: men heeft de uitvallerswagen immers lokkend, nodend slechts enkele meters achter zich. Dat Ilinscn de strijd niettemin volhield en dat hij St Gaudens verder op tijd be reikte, pleit wel bjjzonder voor de man, die niet alleen destijds in Thonon-les- Bains voor Nederland een etappe won, doch die er bovendien dolgraag bij wil zijn, als we a.s. Zaterdag het Parijse Pare j des Princes komen binnenstormen'. I Rest dan de ontknoping. Voorbij Luchon bereikte Bobet de Luxemburger. Het duel leek daarmee ge ëindigd: Bobet is in een eindsprint royaal een lengte sneller dan Gaul. Doch het BelgischItaliaanse gezelschap at intus sen nog altijd gulzig aan Bobet's voor sprong en er kwam een moment, waarop deze voorsprong dicht in de buurt van de doorgaans fatale twee minuten-grens kwam. En op dat moment had Bobet de Tour kunnen verliezen. Doch wéér hielp het lot hem een handje. Tot tweemaal toe verloren de achtervolgers enkele kost bare seconden voor een gesloten over weg. Dat kostte hun de race. De voorsprong van Gaul en Bobet groeide opnieuw en de wereldkampioen vond opeens zijn stijl weer terug, die hij op dï Peyresourde had verspeeld. En stellig zou hij vandaag niet alleen de gele trui (en waarschijnlijk de Tour), doch bovendien de etappe gewonnen hebben, als hij twaalf kilometer voor de finish niet door een leklra band was gegaan. Hij moest, knappend van de zenuwen, met die lekke band tweemaal van zijn fiets. Toen hij eindelijk weer op tempo was, had hij zijn cadans niet meer en was Gaul ai op weg naar zijn tweede etappe-zege in deze Tour. Bijna anderhalve minuut later verover de Louison Bobet (tóch niet meer van het friste dan de tweede plaats plus de gele trui, nog altijd bijna twee minuten voor zijn naaste concurrent Astrua, 9C. Lorono. Geminiani, Brankart, Coletto. Bovay en een totaal ontmoedigde Fornara, die in deze volgorde over de eindstieep kwamen kreunen. Nolten, Van Breenen, De Gi°ot en Wagtmans arriveerden in gezelschap van o.a Antonin Rolland met negen minuten achterstand op de winnaar en vervolgens duurde het nog twee-en-twmtig, voor het Nederlandse kamp bijzonder pijnlijke mi nuten alvorens Wim van Est in een groepje waarin men ook Van Steenbergen vinden kon, uitgeput aan de finish kwam. Bijna drie kwartier na de winnaar, doch nog altijd binnen de tijdslimiet, beëindigde ook Jos Hinsen als laatste van heel de karavaan zijn lijdensweg. In de vijfde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken v0°r de jeugd in Antwerpen, heeft onze land- genoot Van Oosterom zijn partij tegen de Duitser Flages gewonnen. Hij heelt nu samen met de Rus Spassky en de Fin Hallstroem (ieder 3 punten) de leiding in de algemene rangschikking- De rust had inderdaad alle spelers goed gedaan en zo kon het gebeuren dat er zeer fel werd gebowld bij de aanvang van de dag en dat de batsmen alle voorzich tigheid in acht te nemen hadden. Waite en Enden echter, bleven de bowlery de baas hoewel de runs heel rustig kwamen. Toen er 46 runs aan de score waren toe gevoegd was Waite het slachtoffer en ging voor een goede 32 op 387/7. Mansell anders wel een goed batsman maakte het niet lang, hij kroop voor een goede bal van Bailey ten was out. L.B.W. voor 1 400/7 en toen kwam Tayfield die met Endean stand hield tot de lunch.... de stand was opgelopen tot 418. De nieuwe bal achter de hand beteken de een spoedig eind.... echter waar May eerst op 223 de nieuwe bal had genomeïr moest hij nu ook wachten tot de 423 op ging. Na de lunch was het Tayfield welke LBW ging op Statham voor 14, en. met Heine op begon Endean vlotteV te scoren, hij raakte in de 80 maar met nog 12 runs te scoren werd Heine gebowld door Bailev voor 10. en nu was het de vraag of Endean zijn century nog zou halen. Ad- cik kwam hobbelend met zijn ingegipste voet naar het wicket, alleen viertjes zou den het nu moeten doen en May dekte zijn boundary hermetisch af. Maar Enedean legde het hout erop scoorde drie viertjes in successie en daarne een safe „eentje" om Adcock de bowlery te ontnemen, zo kwam zijn honderd onder enorm applaus op. Daarna ging ook Advck tot de aanval over, hij scoorde 6 runs en was daarna ge bowld door Bailey het totaal was opge lopen tot precies 500!!! een prachtprestatie en Endean bleef 115 not out. De bowlingcijfers waren;; Lock 1/88 Loader 0/67; Statham 2/108. Wardle 4/100; Bailey 3/97en zo moest Engeland nog 2% uur batten pp de vierde dag en een totaal van 481 runs trachten te scoren om te winnen. De tweede en laatste innings van Enge land begon ongelukkig, want met 3 runs op het bord was Lowson voor nul ge bowld door Goddard. May kwam samen met Graveney en er kwamen vlot runs tot op 59 Gravenv voor een goede 36 werd uitgevangen. Hierbij zou het blijven, want May 47 en Insole 29 speelden de dag uit, welke op 115/2 eindigde. Met nog een volle speeldag moet Engeland 366 runs scoren om te winnen. Het kan dus nog spannen! Friesland beleeft deze week een toe ristisch evenement van de bovenste plank, dat Leeuwarden Maandag al een zeer fraai schauwspel opleverde, name lijk de elfstedentocht voor zeil- en mo torboten, die gisteren voor de vierde maal is begonnen en waaraan ook vele niet-Friezen deelnemen. In de stads grachten aan de voet van de Leeuwarder Oldehove startten meer dan tweehonderd motorboten, zeilboten en kano's voor dèce fraaie tocht, die de gehele week zal du ren. Gisteren voeren de schepen via Ber- gum naar Dokkum, vandaag ging het via Leeuwarden naar Franeker, morgen over Harlingen naar Bolsward. Donderdag via Workum en Hindelopen naar Stavoren en Vrijdag gaan de schepen door het fraaie merengebied van de Friese Zuidwesthoek naar Sloten. Zaterdag gaat het tenslotte via IJist en Sneek naar Grouw, waar met een wedstrijd van beurt- en vrachtsche pen, door de Friezen „skütsjesilen" ge noemd, deze elfstedentocht, die eenmaal in de vijf jaar wordt gehouden, een zeer fraai slot krijgt- "ft Vader en de Jongens zijn zo dol op een lekker bordje soep vooraf een krachtige soep lijkt mij als afwisseling goed en natuurlijk met Quaker Vermicelli, dan is ze extra smakelijk en voedzaam. Alleen verpakt verkrijgbaar Koop vandaag nog een pak. (Van onze tennismedewerkeT). Voor de jaarlijkse tenniswedstrijd, welke Zaterdag en Zondag te Spa ge speeld zal worden tussen België en Neder land komt de Belgische ploeg ditmaal op volle sterkte uit. Er was twijfel, of ge zien de reeks overwinningen van de Bel gen in de laatst© jaren Brichant en Washer van de partij zouden zijn, doch zowel deze twee als de dames-kampioen, mej. MercelMs. nemen de eerste plaatsen in de ploegen in. De samenstelling van de ploeg is als volgt: Heren-enkelspel: 1. Brichant; 2. Washer; 3. Mezzi; 4. Jamar; 5. Vallez; 6. Evalenko; 7. Peten; 8. Roman; reserve Delire. Dames-enkelspel: 1. mej. Merce- lis; 2. mevr. v. Cutsem; 3. mevr. Coes- sens; 4. mej. Crowet. Reserve mevr, Be- doret-Delaby. Heren-dubbelspel: 1. Washer-Brichant; 2. Geelhand-Mezzi3. van den Eynde- Peten; 4. Rooman-Delire. Dames-dub belspel: 1. mej. Mercelis-mevr. v. Cut- hec; 2. mej. Crowet-mevr. Pouchain. Gemengd dubbelspel: 1. mej. Mercelis- Brichant; 2. mej. Crowet-Mezzi; 3. mevr. v. Cutsem-Geelhand4. mevr. Bedroet- van den Eynde. Een ploeg welke naast ervaren spelers en bekende combinaties verschillende debutanten en jongeren telt. Het laatste enkelspel van de Davis Cup ontmoeting tussen Brazilië en Australië (halve finales Amerikaanse zóne) is door de Australiër Rosewall gewonnen. Hij versloeg Falkenburg (Braz.) met 6—2 6—2 63. AuaÜiÉÊ won de ontmoeting met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4