Boelganin en Kroesjtsjef gaan op bezoek Practisch initiatief van premier in Londen Britse Eisenhower sluit ministerieel contact met Peking niet uit ■spSSfe Om waarden van Commissie „Woningbouw" K.V.P. geïnstalleerd De Oudenbossche Basiliek Israëlisch toestel - 57 man - boven Bulgarije neergeschoten Communistische regering hult zich in stilzwijgen gezinsleven Amerikaans buitenkansje Nederlands wrak aan Meer woningen met alle middelen van loon en techniek Wapenstilstand op lange termijn Steeds verder West waarts! Ho© warm het was! Persconferentie op het Witte Huis Anti-peronist sprak voor radio Brandweer legde er zich bij neer Wegen zoeken voor betere techniek en vrijere loonvorming Donderdag 23 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Grootvader Ike Slopers trokken schoor steen om H. Vader naar Castel Gandolfo Auto greep plots over stekende bromfiets Boerderijbrand aan Rijksweg 13 Monumentenzorg gaat advies uitbrengen Thorez moet leiding opgeven WEERBERICHT Eén van hen door blok puin verpletterd OOSTDUITSE SIAMESE TWEELING GESTORVEN Argentijns unicum Schilder aan 'f werk Het ongeluk 2500 DOLLAR PER MINUUT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige Noorde lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 29 Juli: Zon op 4.57 uur, onder 20.38 uur; Maan op 16.58 uur, onder 0.01 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onder luid gejuich van de socialistische en conservatieve parle mentsleden heeft premier Eden gisteravond in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Sovjet-Russische premier, de heer Boelganin, en de le secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Kroesjtsjef, in het komende voorjaar een bezoek aan Londen zullen brengen. Eden zeide, dat hij de uitnodiging tijdens privé-besprekingen te Genève gedaan had. Met de Russische leiders had hij toen afge sproken, dat het nieuws tegelijkertijd in Londen en Moskou bekend zou worden gemaakt. Hetgeen gebeurde, want gisteravond bracht ook radio-Moskou de mededeling. Diplomatieke kringen te Londen beschouwen het komende bezoek van de Russen als een bewijs, dat de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië beiden vastbesloten zijn de „wapenstilstand in de koude oorlog" te handhaven ondanks alle diplomatieke moeilijkheden die zich tussen nu en het komende voorjaar kunnen voordoen. De uitnodiging is immers gedaan en aanvaard vóórdat de conferentie van de 4 ministers van buitenlandse zaken, in October a.s., heeft plaats gehad, een conferentie, die heel wat moeilijkheden belooft op te leveren. Juist om deze reden is het aangekondigde bezoek van de Russische leiders aan Londen niet alleen een veelbetekenend gebaar van „good will", maar is tevens van niet te onderschatten practisch nut. een „stoutmoedige en van verbeeldings kracht getuigende suggestie". Hij betreurde het, dat er niet meer tijd was geweest om te spreken over het uit breiden van de contacten tussen de vol keren van Rusland en het westen. De Britse premier had graag grotere fa ciliteiten voor toeristen, studenten en jour nalisten gezien. 5 President Eisenhower heeft gis teren tijdens de persconferentie op het Witte Huis aangekondigd, dat hij binnenkort voor de vierde maa, grootvader hoopt te worden. Hij onderbrak zijn verklaringen over de Grote Vler-conferentie om zeer vergenoegd te vertellen, dai zijn schoondochter Barbara hem onmiddellijk bij zijn thuiskomst uit Genève toevertrouwd had, dal zij tegen Kerstmis haar vierde kindje verwacht. Barbara Eisenhower is de vrouw van de enige zoon van de presi dent, majoor John Eisenhower. Het is warm in Europa; niet alleen in ons land, maar ookzoals deze }oto be wijst, in Italië jn Rome. Ieder plekje, waar wat verkoeling te vinden is, wordt dankbaar aanvaard: deze twee Romei nen hebben daarvoor zitplaats gekozen in de schaduw van de bekende obelisk op de Piazza del Populo. Behalve minister Molotof heeft nog geen der Russische leiders zich ooit zo ver Westwaarts gewaagd. Het zal de derde maal zijn, dat Kroesjtsjef en Boelganin zich aan deze zijde van het ijzeren gordijn begeven sinds laatstgenoemde op 8 Fe bruari j.l. aan de macht kwam. In Mei brachten Boelganin en Kroesjtsjer een bezoek aan Joego-Slavie, waar ziqi be sprekingen voerden met president Tita Vorige week waren belde mannen in Zwitserland voor de conferentie van Ge nève. Voor Boelganin zal het de tweede maal zijn, dat. hij Londen bezoekt. In 1936 bracht hij in zijn hoedanigheid van burgemeester van Moskou een bezoek van tien dagen aan de Britse hoofdstad, waarbij toen Herbert Morrison de la tere Labour-minister van buitenlandse zaken als gids optrad. Boelganin zal ook een bezoek aan India brengen. Een datum daarvoor is even- Wel nog niet vastgesteld. Verslag over Genève Premier Eden kondigde het bezoek van de Russische leiders aan in de loop van een verslag over de conferentie van Ge nève. Sir Anthony had zijn verslag ge- Op het terrein van de Alco wielen-, constructie- en wagenfabriek aan de Utrechtsestraatweg 91 te Utrecht is giste ren de 36-jarige sloper J- van der Beek onder vallend puin van een oude fabrieks schoorsteen bedolven en op slag gedood. Samen met de sloper A. Breedveld was hij reeds geruime tijd bezig met deze aanvankelijk 32 meter hoge schoorsteen, die wegens uitbreiding van de fabriek moest worden opgeruimd. Gisteren zou het nog recht staande ge deelte van ruim 9 meter hoog als een boom door de beide slopers worden ge veld. Zij hakten daartoe de fundering stuk. waarna zij een touw rond de schoor steen knoopten. Zodra er beweging in zou komen, zou den beiden elk een richting uitlopen. Van der Beek liep echter de verkeerde kant op en werd door het vallende gesteente getroffen. Hij was op slag dood. De brandweer kon eerst geruime tijd later zijn ontzielde lichaam onder een blok puin van ruim 500 kg. vandaan halen. Verleden week was de brandweer ai eens door de fabriek gewaarschuwd. Toen durfde Breedveld, die hoog in de schoor steen bezig was. niet meer naar beneden, omdat de beugeltrap tengevolge van de ouderdom van de schoorsteen hier en daar onderbroken was en hij geen goed zicht meer had. Enkele uren heeft de man toen in de schoorsteen doorgebracht. totdat de brandweer hem met de magyrusladder verloste De twee slopers hadden het werk voor eigen rekening aangenomen. opend met de verklaring, dat er geen werkelijke veiligheid in Europa kan zijn, zolang Duitsland nog verdeeld is. De po sitie van dat land noemde hij de be langrijkste in Europa. De pas geëindigde conferentie had, naar de premier voorts zeide, het klimaat van de internationale betrekkingen veranö-rd, vooral ook dank zij de contacten, welke de staatslieden onderling in en buiten de vergaderzaal hadden kunnen leggen. In het begin van zijn rede had Eden hul de gebracht aan zijn voorganger, Sir Win ston Churchill, die twee jaar geleden voor het eerst het denkbeeld van een confe rentie „op het hoogste niveau'' had ge opperd. Sir Winston was niet bij het de bat aanwezig. De premier was van oordeel, dat de bestaande internationale moeilijkheden op den duur kunnen worden opgelost, als maar voortdurend naar een regeling wordt ge zocht, in een sfeer van openhartigheid én verzoeningsgezindheid, zoals die te Ge nève is gegroeid- Hij legde er de nadruk op, dat een herenigd Duitsland, naar de opvatting van het Westen, vrij moet zijn in het kiezen van zijn bondgenoten, waar bij Rusland en Europa in zijn geheel het recht hebben te verwachten, dat deze eenwording geen gevaar voor hen schept. Sprekend over zjjn eigen voorstel om tot een accoord te komen over de totale strijdkrachten en dc bewapening aan weerskanten van de zönegrens in Duits land en in de aangrenzende landen, zeide spreker, dat dit van het grootste belang is voor de nauw met elkaar verbonden problemen betreffende de Duitse eenheid en de Europese veiligheid. Het voorstel dat door de vier ministers van buitenland se zaken zal worden bestudeerd, was vat baar voor wijziging en uitbreiding, zo voegde hij hieraan toe. Eisenhowers voorstel ter zake van een uitwisseling van militaire gegevens tussen de V. S. en dc Sowjet-Unie noemde Eden President Eisenhower heeft gisteren op zijn Wekeïijkse perscon. ferentie verklaard, dat de Maandag m Genève beginnende ambassa deurs-besprekingen tussen de V.S. en China in verband staan met het feit dat de Chinese communisten nog Amerikaanse krijgsgevangenen en burgers onrechtmatig vasthouden. De Verenigde Staten willen met de Chinezen allereerst spreken over terugzending van deze gevangenen, maar wij zuIlen nog moeten vernemen wat de Chinezen wensen te bespreken, zo zei de president. Op vragen naar aanleiding van het voorstel van senator George om de onderhandelingen op het niveau van ministers van buiten landse zaken te voeren, antwoordde de president, dat het „uiteindelijk misschien nodig" zou zijn de besprekingen op dit niveau te voeren. derzij dse luchtverkenning, zeide de president, dat hij de uitwerking van de bijzonderheden van het voorstel liever aan deskundigen over wilde la ten. Hij zou echter wel verlangen, dat het aantal verboden gebieden tot een minimum beperkt zou worden en wil len toestaan, dat vliegtuigen van elk land over elk gewenst gebied vliegen. Over zijn besprekingen met de Sov- jetrussische minister van defensie, Zjoekow, verklaarde Eisenhower, dat de maarschalk had gesproken over Rusland in het algemeen en over het leven in de Sovjet-Unie. Maarschalk Zjoekow had ook getracht hem te overtuigen van het diepgewortelde verlangen van de Russen naar vrede. „Zeer interessant" vond. Eisenhower hetgeen de maarschalk hem had ver teld over de nieuwe Sovjetrussische opvattingen van collectief leiderschap. De president legde er de nadruk op, dat zijn besprekingen met Zjoekow helemaal niet diep geheim waren en dat de maarschalk hem verlof gegeven had erover aan anderen te vertellen. De tien maanden oude Siamese twee ling uit Oost-Duitsland, Christel en Mar- git, is gisteren in West-Beriijn ge storven, enkeie uren na de scheidingsope ratie. Alle poginge" om hart en bloeds omloop na de operatie weer op gang te i brengen, bleven zonder resultaat. De j beide meisjes bleken met meer organen i aan elkaar te zijn verbonden dan bij het I Roentgenonderzoek kon woiden vastge- steld. In Oost-Duitsland was geen chirurg bereid gevonden de operatie uit te voeren. Sprekend over de conferentie van Genève achtte Eisenhower het een grote winst, dat er geen enkele keer gebruik was gemaakt van de oude methode van onderhandelen met scheldwoorden en beledigingen. De president sprak de hoop uit, dat de ze grote winst nimmer verloren zou gaan. Eisenhower verklaarde voorts, dat hij njet wilde zeggen, dat de confe rentie van Genève het begin van een nieuw tijdperk vormde, doch wel dat er een nieuwe weg was ingeslagen in die richting. Naar aanleiding van vragen over zijn voorstel tot controle van de ont wapening, berustend op uitwisseling van militaire blauwdrukken en we- Voor het eerst sinds president Peron in 1946 aan de macht kwam is het gisteren gebeurd, dat een anti-peronist het recht kreeg om zich via de radio tot het Argen tijnse volk te richten. Arturo Frondizl. voorzitter van de radicale partij, beant woordde in een uitzending van 30 minu ten de door de president gedane oproep voor een „politieke wapenstilstand". „Wij willen vrede, doch niet ten koste van de vrijheid of van de democratische beginselen. Wij willen liever vervolgd worden dan hiervan afstand te doen Geen pacificatie is mogelijk tenzij alle vrijheden van het volk hersteld worden", zo zeide Frondizi. Hij drong tevens aan op vrijlating van alle politieke gevange nen. Tijdens de gehele rede werd de naam van Peron niet genoemd. Z. H. Paus Pius XII zal Zaterdag middag Vaticaanstad verlaten om zich naar Zijn zomerresidentie Caste] Gan dolfo te begeven. De algemene audiën ties voor pelgrims worden op het zo merverblijf voortgezet. Door middel van telefoon en radio staat Castel Gan dolfo met hèt Vaticaan in verbinding, zodat de H. Vader doorlopend van de kerkelijke aangelegenheden op de hoogte blijft. Naar in Vaticaanse kringen verno men wordt, is de H. Vader voornemens einde September naar Vaticaanstad terug te keren. Bejaarde man op slag dood Op de Rijksweg RotterdamDen Haag is gistermiddag omstreeks half vier een bromfietser om het leven gekomen. Het slachtoffer was de 71-jarige Delftenaar J. H. H. K„ die met zijn bromfiets op de locaalweg, evenwijdig aan de snelver- keersweg, uit de richting Delft kwam aan rijden en ter hoogte van Ypenburg plot seling de snelweg overstak. Hij werd ge grepen door een personenauto, bestuurd door de heer A. J. M. Z. uit Schiedam, die de bromfietser mst een snelheid van ongeveer 100 km achteropkwam. De heer Z. probeerde nog naar links uit te haien, maar hij kon een botsing niet voorkomen. De bromfietser was vrijwel op slag dood. Bfl de botsing werd een achterportier van de auto van die heer Z. opengerukt, waar door ziin 36-jarige echtgenote naar bui ten werd geslingerd. Voor mevrouw Z. liep het ongeluk echter goed af; zü schoof over de weg en liep daarbij alleen enige schaafwonden op. Gisterenmiddag ongeveer kwart over één ontstond brand in een hooischuur, gelegen aan Rijksweg 13 tussen Over- i schic en Delft. De schuur brandde geheel uit. Toen de Rotterdamse brandweer be zig was met blussen, werd ontdekt dat men zich op Delfts grondgebied bevond, zjj het juist aan de gemeentegrens. De Delftse brandweer rukte uit met een gloednieuwe auto die op dc Rotterdamse- weg omsloeg waarbjj een politieman een sleutelbeen brak. Waarschijnlijk is de brand in de schuur toebehorende aan de heer P. Rodenburg uit Pijnacker en gelegen aan de Rijksweg 254 ontstaan door het brandapparaat, waarmede een schilder bezig was oude verf van de schuur te branden. Deze schuur werd gebruikt als stal en de Zol der ervan voor hooi-opslag. Toen de brand werd ontdekt, alarmeer de een buurvrouw terstond Kethel waar echter geen gehoor werd verkegen. Daarna belde zij Schiedam, vanwaar men de melding doorgaf aan Rotterdam. Terstond rukte de Rotterdamse brand weer uit met gereedschapswagen 4 en motorspuit 12. Water van verre Aangezien de Zweth op 200 meter af- stands loopt, moest men hierheen een slang leggen, doch reeds terstond kon worden begonnen met de nevelspuit, die beschikte over een 500 liter-voorraad in een tank. Het vuur kon tenslotte worden aangepakt met drie bluseenheden, zodat tegen half 5 de brand als bedwongen kon worden beschouwd. Inmiddels had men ontdekt, dat de schuur juist binnen de grens van Delft viel, zodat ook de Delftse brandweer een waarschuwing ontving. De Delftenaren rukten met drie wa gens uit, twee over de Rijksweg en een over de Rotterdamseweg, zodat men de brand van twee zijden benaderde. De wagen, die over de Rotterdamseweg reed, moest op een gegeven ogenblik uit wijken en raakte in de zachte berm. Toen de bestuurder de wagen weer op de harde Tenvijl de Rotterdamse brandweer in actie was om de stal met hooi zolder van de heer P. Rodenburg aan de Rotterdamseweg 254, op Delfts grondgebied, te blussen, sloeg de toesnellende nieuwe brandweer wagen van Delft om, waarbij een der acht inzittenden werd gewond. weg trachtte te krijgen, kantelde deze, waardoor de acht inzittenden het was een gesloten wagen! met een plotselin ge smak door elkaar werden geworpen, waarbij de Delftse politieman de heer Groenewegen een sleutelbeen brak. Per branoard werd hij naar het gasthuis over gebracht. Toen men in Delft van dit ongeluk ver nam, zond men onmiddellijk een vierde brandweerwagen uit. Inmiddels had de Rotterdamse brand weer het vuur bedwongen en keerde zij terug, de nablussing aan de Delftenaren overlatend. Het duurde tot hedennacht kwart over twee eer de nablussing was voltooid. De brand ging met een grote rookont wikkeling gepaard, waardoor talrijke nieuwsgierigen van de Rijksweg naar het terrein van de brand werden gelokt. De schuur bevatte 10.000 kg hooi, waaraan voor 1000 gulden schade is aangericht. A AN DE TECHNISCHE ZIJDE van de woningbouw is stellig in ons land nog veel te verbeteren. Het verlaten in vele streken van nog vrijwel „bijbelse' bouwmethoden zal kunnen leiden tot het uitbreiden van de algemeen gebruikelijke materialen en van de traditionele hulpmiddelen", merkte prof. G. H. M. Holt, voorzitter van de Commissie ad boe „Woning bouw" van de K.V.P. gisteren op in zijn rede bij de installatie van deze commissie. Zijn inleiding, die uiteraard gebouwd was op persoonlijke opvattingen en niet als bindend voor de Commissie kan wor den beschouwd, behandelde achtereenvol gens de mogelijkheden, die op het terrein van bouwtechniek, arbeidspotentieel en Gisteren om half een, landde een vlieg- Uiig, waarin als passagiers hadden plaatsgenomen een aantal Duitse scouts, die op doorreis waren naar de wereld jamboree in Canada. Onze fotograaf maakte een opname van de padvinders, nadat se het vliegtuig hadden verlaten. Ruim een uur later stegen ze weer op voor hun verdere reis naar Canada. (Van onze correspondent). De stichting behoud basiliek °ud^"" bosch mag niet over gebrek aan nog langstelling klagen. V'as de bisschop v Breda, Mgr Jos. Baeten, een van de eer ste die daadwerkelijke belangstelling toonde, thans heeft ook de bisschop va Den Bosch medeleven betuigt en is tevens kardinaal De Jong toegetreden tot de ver eniging van vrienden der Oudenbosscne basiliek. Oudenbosch ziet dit, begrijpelijk als een gunstig voorteken tot een bredere actie voor de basiliek waarvoor men im mers onlangs bij de Paus de apostolische zegen kreeg. In het jongste nummer van „Sancta Ma ria", het kerkelijk weekblad uit het bis dom Breda, wordt een volledige tekst van het schrijven van Mgr Dell' Acqua, sub stituut aan de Staatssecretarie van Z. H., afgedrukt. Mgr Baeten zelf schrijft hier over o.m.: „De motivering van dit offi cieel schrijven klinkt zo oprecht en is zo Waar, de bedoeling is zo duidelijk, de aan sporing zo krachtig, en de schenking voor ecn niet algemeen doel en in deze voor de Paus zo zware tijdsomstandigheden is zó groot, dat het duidelijk is dat wij hier met louter tegenover ,.un beau geste" staan. Het is niet de Oudenbossche basi liek zonder meer, doch vooral de geschie denis van haar ontstaan en de heerlijke getuigenis van geloof en aanhankelijkheid van toen en van nu, die Z. H. er toe be wegen, zich openlijk en opzettelijk achter dit plan te stellen", zo luidt het commen taar van de bisschop uit Breda. Intussen gaat Oudenbosch verder met zijn acties. Monumentenzorg heeft thans de (nodige) belangstelling en de inwoners van Oudenbosch zelf wordt gevraagd een half percent van hun inkomen voor de basiliek af te staan. Een grootscheeps huisbezoek zal deze nieuwe actie inlui den. Volgens het Franse weekblad „Samedi- Soir" heeft de secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, het vaste besluit genomen om afstand te doen van de politieke leiding van de partij. Volgens genoemd blad heeft hij dit meegedeeld in brieven aan de plaatsvervangende secretaris-generaal. •Jacques Duclos, en de oud-minister Fran cois Billoux, lid van het politieke bureau. Hij zegt 2ljn besluit om gezondheidsrede nen te hebben genomen en beveelt Bil loux aan als zijn mogelijke opvolger. Een viermotorig toestel van de Israë lische EI Al-luchtvaartmaatschappij is gistermorgen boven Bulgaars grondge bied door Iuchtafweerkanonnen neer geschoten. Brandend stortte het vlieg tuig neer nabij de Grieks-Bulgaarse grens. Er waren 50 passagiers aan boord en een bemanning van zeven man. De gezagvoerder was een Brit. Het vliegtuig was op weg van Londen naar Tel Aviv en had een tussenlan ding gemaakt in Wenen. Daar was een vijftal Russische emigranten, voorzien van Russische paspoorten met dc ver eiste emigratie-visa, aan boord gegaan. Details omtrent het gebeurde zijn nog practisch niet voorhanden. Een tweetal Griekse officieren van een buitenpost in Macedonië konden de ramp van op een afstand volgen. Zij verklaarden, dat zij het vliegtuig van zijn gewone route zagen afwijken en in lichterlaaie neerstorten op 8 kilometer van de grens. Voordien hadden zij het geluid van afweergeschut gehoord. De Griekse officieren vertelden ver der, dat Bulgaarse reddingsbrigades, ambulance-wagens en rode kruis-per- soneel de gehele dag rond het wrak in de weer waren geweest. In een gezamenlijk communiqué, uit gegeven door het Israëlische ministerie van vervoer en de luchtvaartmaat schappij El Al, wordt gezegd dat het vliegtuig gistermorgen om 9.59 uur een noodsignaal uitzond. Om 11.32 uur, uur, zo vervolgt het communiqué, werd te Athene een boodschap ontvangen, waarin werd gezegd, dat Griekse grens posten een vliegtuig een noodlanding hadden zien maken nadat het vanaf Bulgaars gebied was beschoten. „Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken nam onmiddellijk con tact op met de Bulgaarse legatie in Israë] en met de Bulgaarse regering, met het verzoek al het mogelijke in het werk te stellen om de reddingswerk zaamheden te versnellen en zo snel mogelijk nadere gegevens te verstrek ken". „De Israëlische legatie in Grieken land zond onmiddellijk mensen naar de plaats van het ongeluk, doch tot dus verre is over het lot van passagiers en bemanningsleden nog niets bekend", aldus dit communiqué. De Israëlische radio-omroep meldde gisteravond, dat het Bulgaarse minis terie van buitenlandse zaken de rege ring van Israël er van op de hoogte heeft gesteld, dat vijf artsen op weg zijn naar de plaats waar het vliegtuig is neergekomen. Volgens de radio zijn er geen verdere gegevens beschikbaar. De Bulgaarse radio heeft gisteren in het geheel geen melding gemaakt van de ramp. In de loop van de avond waar schuwde de radio, dat „een belangrijk regeringscommuniqué" ieder ogenblik verwacht kon worden. Doch te midder nacht werden de uitzendingen gesloten zonder dat de aangekondigde bekend making gegeven was. Een Israëlische commissie van onder zoek is gisteravond uit Tel Aviv ver trokken naar de plaats vfan de ramp De Bulgaarse legatie te Tel Aviv heeft de commissieleden echter medege deeld, dat zjj geen visa kon verstrek ken. De commissieleden werd geadvi seerd zich tot de Bulgaarse ambassade te Athene te wenden, die „groter is en dichter bij de Bulgaarse grens ligt". wetgeving ter oplossing van de woning nood de serieuze aandacht van de com missie kunnen verdienen. Behalve de ver betering van efficiency in het bouwen en een daarop gerichte vakopleiding, kunnen volgens prof Holt voor de bouwproductie stimulerende maatregelen bestudeerd wor den, als een grotere loondifferentiatie vrijere loonvorming en het uitvoeren van stukwerk. Verder: modernisering en me chanisering van het bouwbedrijf, waar door de arbeid aan hygiënische onaantrek kelijkheid verliest en arbeidsveriiezen in de winter verminderen en de zomer-pro- ductie op de bouwplaats kan worden op gevoerd. Voorts pleitte prof. Holt voor concen- tratie van mankracht en hulpwerktuigen /"I ten behoeve van de woningbouw en voor vlvl 'het aantrekkelijk maken van overwerk door fiscale faciliteiten. Op het terrein van wetgeving achtte prof. Holt dc mogelijkheid niet uitgeslo ten door uniformering van bouwwetge- ving en bouwverordeningen tot vereen voudiging en versnelling van de behan deling der bouwplannen door de overheid te komen, waardoor de verspilling van arbeid en tijd van het schaarse technische personeel kan worden verminderd. In hoeverre het afremmen van andere, niet urgente werken de productie van woningen effectief en evenredig opvoert, achtte hij eveneens een vraag, die bestude ring waard is. Naar de bedoeling van het partijbestuur zullen ook kwesties die de kwaliteit der woningen raken, zoals de stedebouwkundige ligging, indeling, om vang en duurzaamheid, in het vorsende werk van de commissie worden betrok ken. Mr H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P.had in zijn installatie-rede de na druk laten vallen op de maatschappelijke en geestelijke ellende, die de woningnood meebrengt en de stijl waarin het Neder landse volk dit probleem aanpakt, een criterium voor zijn gesteldheid genoemd. „Voor geen partij is het zoeken naar een oplossing zo verplichtend als voor de K.V.P.". zei mr Van Doorn, „omdat zij voor de waarden van het gezin steeds het beste bereiken moet". Ondanks de korte tijd die de Commissie met het oog op de partijraadsvergadering in het naiaar tot haar beschikking heeft, hoopte de partijvoorzitter op een frisse aanpak, die heilzaam kan zijn voor het Nederlandse volk. Het Nederlandse schip „Prins Willem V" is op 14 October van verleden jaar voor de havenmond van Milwaukee, op de grote meren in de Verenigde Staten, na een aanvaring gezonken. De verzekeringsmaatschappij Lloyd uit Londen en de vroeger eigenares, de Oran- jelijn uit Rotterdam, meenden dat de op brengst de kosten van het bergen niet zou dekken en lieten het schip waar het was. Omdat het wrak echter in de normale vaarroute lag en hinderlijk was voor de scheepvaart openden de autoriteiten een inschrijving voor de opruiming ervan. Een zekere mijnheer Max Lohn, berger van beroep, was het goedkoopste. Voor 50.000 dollar bood hij aan het obstakel weg te werken en hij kreeg het karwei gegund. Een moeilijkheid alleen was, dat diezelf de autoriteiten nog eens een waarborgsom vroegen van 440.000 dollar, dat het werk goed zou gebeuren. Lohn wist evenwel zeven zakenlui voor het geval te interes seren en tegen conditie van elk een ht- ste van d- winst gingen de heren in zee. Binnen 180 dagen moest het karwei zijn gebeurd, Lohn klaarde het met zijn man- groeit. nen in twintig minuten..! Alleen met behulp van een duikersmes. Het ging erom de vaarroute tot op een diepte van dertien meter geheel vrij te maken. Toen nu Lohn zijn duikers onder water stuurde om de zaak eens secuur te verkennen, doken die op met het ver rassende nieuws, dat er dan alleen maar een loopplank aan de reling In de weg zat en een deur, die uit haar hengsels was geschoten en nu in het \/ant heen en weer zwiepte. Zoals gezegd: enkeie houwen met het mes en de zaak was klaar. Lohn wil nu de rest van de zomer besteden aan het bergen en verkoDen van de lading om met de op brengst daarvan velgend jaar met frisse moed te gaan proberen het hele schip te bergen. De waarde van schip en lading wordt geschat op twee millioen dollar, terwijl bovendien de mogelijkheid nog aan wezig is, dat het schip na reparatie weer in de vaart kan worden gebracht. Het kon nu wel eens gebeuren, dat uit de kleine bergingsaannemer, die van alle kanten geld moest lenen om de waar borgsom te kunnen storten, dank zij dit gezonken Hollandse schip een rijke man

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1