Bergi en braken de veerkracht van Nederlandse ploeg niet s Hengelen in de vacantie VOLLEBREGT Wagtmans nam vooral revanche op zichzelf Vierdaagse-lopers bleven als één grote familie bij elkaar RONDE VAN FRANKRIJK Oranje veroverde ook dag klassement der equipes D' LOGOMOTIEF Onze ploeg was weer voluit in de aanval De Nederlandse Equipe De klassementen Ook Roosenburg tekende twee contracten Tn Wychen dit jaar lang niet zo gezellig Geen uitvallers bij Apeldoornse Vierdaagse DONDERDAG 28 JULI 1955 PAGINA 5 Henri Sitek's eerste en laatste De etappe De ploegen De groene trui De strijdlustigste Alfredo Binda keek eens.... vlak voor het binnenrijden van het stadion met een verrassende char ge te ontsnappen, doch Bernard Gauthier trok de rest van het ge zelschap weer naar het Nederland se achterwiel. De kleine man moest toen opnieuw positie kiezen en even leek het er op alsof hij, bij het ingaan van de laatste bocht, gevangen zou worden tussen de hem omringende wielen. Doch toen herinnerde Wagtmans zich nog eenmaal dat we blijkbaar, hier in Bordeaux, niet mogen verliezen. Hij kromde nog eens zijn rug en zo sprintte hij die overwinning er juichend uit met groot vertoon van oppermacht. Wout kon ineens alles Het werd een merkwaardige eindsprint. Wagtmans probeerde loopt altijd lichter! ^Rijwiele^voo^^port^oensm^er^agelijk^gebruikJ 'LOCOMOTIEF 5» gpAR'JS •)TOURS CHATELLERAULT Leeuwarden protesteert DAMESPLOEGEN VOOR DE EUROPESE ROEI-TITELS Sommige tippelaars kozen vrij willig langere route Traditie voortgezet: Wagtmans Bordeaux won etappe naar Door Martin W. Duyzings BORDEAUX, Woensdagavond. In Bordeaux wachtte men op Henri Sitek. Dat was toen, ruim een uur al voor de finish van een rit, die tot dan toe niet de moeite waard was geweest om er een ansichtkaart over naar huis te schrijven. De vijftigduizend goedgelovigen op de tribunes van dat imposante, smetteloze, ons onderhand bijzonder welbe kende stadion van Bordeaux-Lescure, werden nog bezig gehouden door de keurig gekamde filmjongens en acro baten, de chansonnières en de standwerkers die, onderge bracht in Goddet's reclamekaravaan, deze Tour plegen op te tuigen. De karavaan had, ginds tussen de wijngaarden van de Landes en de Gironde, toen nog altijd vijftig kilo meter voor de boeg. Ze had zich moe en lusteloos, naar het Noorden laten drijven op een vriendelijke lauwe wind, die van ergens uit de Golf van Biscaye wat hitte zaaide onder een, met grimmige wolken-formaties vol geladen hemel. Slechts één was er geweest, Henri Sitek, de Franse ex- Pool, die zich in die eerste rit na de slag in de Pyreneeën aan een demarrage had gewaagd. Het peloton had Henri Sitek laten gaan met een eensgezindheid en een afkeer, alsof de wat groezelige Pool vanmorgen met iets nog véél besmettelijkers dan het, in deze streken bijzonder algemeen heersende mond- en klauwzeer aan de start ge komen was. En vervolgens had Sitek dan in een barre solo-rit over meer dan 150 kilometer alvast de jrs 100.000 voor de strijdlustigste renner van heel het gezelschap verdiend en was zijn voorsprong opgeklommen tot twaalf minuten. Naar men ons later bij aankomst in het stadion hier meldde stapte in dit stadion ten overstaan van een met notabelen volgeladen eretribune toen een heer voor de microfoon, teneinde het hooggeachte publiek niet zonder vreugde te melden, dat de restanten van de Nederlandse equipe, welke equipe niet minder dan drie jaar achtereen hier op het stroeflopende beton van de wielerbaan met de bloemen, het applaus, de etappe-zege en de gebrui kelijke handtastelijkheden van Mis Bordeaux aan de haal waren gegaan, ginds in de Pyreneeën inderdaad wel haar laatste kruit verschoten had en dat diensvolgens het hooggeachte publiek straks eindelijk, voor het eerst sedert wijlen de plaatselijke favoriet Guy Lapébie hier een etappe won, weer eens om een inheemse overwinning zou kunnen jubelen. Henri Sitek had in een stijl om er kolen mee te klop pen, ginds in 'Podensac nog altijd zes minuten van zijn vorsprong over. En toen gebeurde het dan, dat een kleine blonde man, die gisteren en eergisteren in de Pyreneeën de ellendigste dingen had meegemaakt en die men voor de rest van de Tour volkomen afgeschreven had, weg glipte met een bijzonder gemêleerd groepje dapperen, dat Henri Sitek's voorsprong binnen de korste keren ver morzelde. Van dat ogenblik wist men hier in Bordeaux wel wat er komen zou: een uur later won, ten aanschouwe van vijftigduizend Bordelezen, die onderhand wel het gevoel moeten hebben in een Nederlands wingewest te wonen, Wout Wagtmans met een vlammende eindsprint vóór de vierde, achtereenvolgende maal hier nu in Bordeaux een etappe voor Oranje. Toen vijf minuten later de man in de gele trui einde lijk het stadion kwam binnen-wankelen, waren die vijf tigduizend Bordelezen en Bordelessen nog altijd druk bezig met hun jaarlijkse ovatie voor de leden van een rebellen-equipe, die zélfs met een barre reeks Pyre neeën in zo'n Tour blijkbaar niet meer klein te krijgen is Er hadden, aangaande de in deze negen tiende etappe te verwachten gebeurtenis sen ginds in Pan vanmorgen niets dan wilde verhalen gelopen. Een der verhalen luidde, dat Louison Bobet practisch_ de hele nacht een gediplomeerde medicijn man en zijn lijfsoigneur aan zijn lijdens sponde had gehad. Een ander verhaal meldde, dat de man in de gele trui loeiend van de koorts en lijdende aan vele, duis tere kwailen, gisteravond laat nog een hooglopende ruzie met zijn sterkste ploeg maat de zo brave Raphael Geminiani had opgevoerd. Wéér een ander gerucht wilde, dat Sylveer Maes en de Belgen, nauwkeu rig op de hoogte van de crisis in het Franse kamp, hun laatste, grote, algemene aanval tegen de favoriet-dex-favorieten meteen al vandaag zouden ontketenen. Er liepen in Pau nog wel andere, on controleerbare verhalen en in al die ge schiedenissen schitterde Nederland, als Zijnde in deze Tour niet meer ter zake dienende, voornamelijk door afwezigheid: en dat bleek dan een vergissing. Inderdaad: dokter Dumas, de jonge race-arts, die oorspronkelijk deze Tour als een jolige vacantie-trip beschouwde en die nu, met ingang van Zondag a.s. drie volle weken vacantia zal gaan nemen ten einde van de vermoeienissen van zijn va- cantie-trip te kunnen genezen, had van daag aan deze karavaan de handen meer dan vol. Bij het krieken van de dag holde hij van het ene rennershotel naar het an dere en nadat we gestart waren hield hij nog vele uren lang een rijdende practijk; onder zijn klanten bevond zich ook van daag Jan Nolten met een ietwat uit het lood geslagen maag. Deze rijdende ziekenzaal, die aan één enkele nachtrust lang niet voldoende had gehad om alle barre dingen, welke ze in de Pyreneeën had ontmoet, volledig te kunnen vergeten, was nog geen tien kilo meter onderweg, of men had al cptdekt, die driekwart van, bijvoorbeeld, België s offensieve bedoelingen op een schromelijk misverstand berustten. Jean Brankart had. precies als Louison Bobet overigens, vandaag de grootste moeite om het pelo ton te kunnen volgen en onder de velen, die bijzonder dankbaar waren voor het feit, dat de Belgen vandaag niet aan een offensief toekwamen eenvoudig omdat zi] er het lef en de kracht toe misten, bevon den zich lieden als Charly Gaul en (vooral) De uitslag van de 19e etappe, van Pau naar Bordeaux over 195 km., luidt: 1 Wagtmans (Ned.) 5.15.38, 2 Schellenberg (Zwits.) z.t., 3 Bauvin (N.O.C.) z.t. 4 Barozzi (Italië) z.t., 5 Gauthier (Fr.) z.t., 6 Sitek (West) z.t.. 7 Dar- rigade (Frankr.) 5.20.32, 8 Fantini (Italië) z.t., 9 Caput (U® France) z.t., 10 Buchonnet (N O C.) z.t, 11 'stablinski (N.O.C.) z.t., 12 Schneider (Ge mengde ploeg) z.t., 13 De Bruyne (België) z.t., 14 Nolten (Ned.) 2-t., 15 Mateo (Spanje) z.t., 16 Teisseire lZl,id,2°5t,1 ZA" II «f*1 18 Van Breenen (Ned.) z.t., 19 Hinsen (Ned.) i t 20 A6ut (Zuid west) 5.20.53. 23 Van Est (Ned.) zj2» G"ot (Ned'> 5-21-8" Algemeen Het aleemeen klassement luidt thans: 1 L. Met algemeen 2 Roilan(j (Frankr s'r.ul (Gein ploegt 114.45.00. 4 Bran- 114.43.21, 3 Gaul Geminiani Frankr.1 U4r.47.M,e 6 Astrua (Italié) 11M I Fomar. (Italië) 114.52.13 8 9Jna m Óuentln (West) 9 Close (België) 115.02.02, 10 Quentm (West) Un Mahé (Fr.) 11S.0B 49. 12 Imp.nl. (België) 115.18.21. 13 Coletto (It.) D5-^,2n0ct1 115 35 26 (Fr.) 115.30.53, 15 VItetta (Zuid 0^11^6. 10 Wagtmans (Ned.) 115.43.29, i< (België) 115.46.38, 18 Bauvin (N.O.C.) JJJ 19 Van Est (Ned.) 115.47.40, 20 Lorono 115.50.59, 22 Nolten (Ned.) ^5.57.1».*' Breenen (Ned.) 116.22.27, 38 De Groot (Ned.) 116.52.19, 15 Hinsen (Ned.) 117.11.37. Het algemeen ploegenklassement luldt']elg Frankrijk 341.31.59 2 Italië 342.36.13 3 België 343.29.57, 4 Nederland 344.53.14 5 Noord Oos Centraal 345.17.42, 6 Spanje 31S.1B.22, 7 Zul Oost 347.12.06. 8 West 347.22.56. 9 Zwitserland 347.54.58, 10 Gemengde ploeg 348.01.37, 11 de France 348.15.45. A a In het dagklasscment van de 19e etappe «t® Nederland (Wagtmans, Nolten, Van Breenen) op de eerste plaats. Na de 19e etappe luidt het PuntenklaBie- ment: 1 Ockers (België) 290 pnt; 2 Pooiei (Spanje) 337; 3 Wagtmans (Nederland) 358; 4 Van Eat (Nederland) 398; 5 Bauvin (N.O. Cen trum) 407; 6 Rolland (Frankrijk) 423; 7 De Bruyne (België) 516; 8 Fantini (Italië) 526; 8 Schneider (Gemengde ploeg) 573; 10 Brankart •België) 573.5; 11 Monti (Italië) 584; 12 Jj&pa- nis (België) 584.5; 13 Fornara (Italië) 588- 14 Üarrigade (Frankrijk) 627. 15 Astrua (Italië) 638; 16 Louison Bobet (Frankrijk) 655; 17 Vitetta (Z.O. Frankrijk) 658; 18 Malié (Frankrijk) 703.5; 19 Nolten (Nederland) 712: 20 Benedetti (Italië) 737. De premie voor de strijdlustigste renner werd, Voor de 19e etappe, toegekend aan SiteK 'Franse Westplocg' met 62 pnt, vóór Stablinski (N.O. Centrum) 23 pnt. BERNARD GAUTHIER Geen kans In Bordeaux Pasquale Fornara, die nu ademloos en met holle, hongerige ogen naar het einde van deze 42ste Tour de France zitten te snakken. Zo kwam het, dat geen mens in het peloton zich verroerde toen Henri Sitek, een blonde mijnwerker met een ontred derde boksersneus en een accent, dat nog altijd aan een der gore wijken van War schau. zijn geboortestad, herinnert, voorbij Navailles-Angos (op 14 km) demarreerde. Het was Henri Sitek's eerste en vermoe delijk ook wel laatste demarrage m deze Tour, doch zij bleek, men moest wat toe geven, voorlopig buitengewoon succesvol. Toen Henri Sitek vijf kilometer achter een op zijn stevige, gele tanden gebeten had, hield men hem een bord met hiëro- glyphen voor de ogen: en hoewzl de ex- Pool, naar men zegt, moeite heeft om het a-b-c zonder haperen op te dreunen; hoe wel hij voorts zijn schaarse wielersport contracten pleegt t>3 ondertekenen met een typisch Slavisch kruisje, bleek hij intel ligent genoeg om uit de mededelingen op dat bord de wetenschap te putten, dat hij intussen ai meer dan een minuut voor sprong veroverd had. Dat maakte van Henri Sitek, die stellig alleen maar een gooi naar de dagelijkse premie voor het strijdlustigste heerschap van de karavaan had willen doen, opeens een koppig en overmoedig man. Hij bleef tientallen kilometers achtereen zijn tempo doordraaien en toen hij aldus met zijn voorsprong boven de vijf minu ten gekomen was en alles er op wees, dat het peloton er vrede mee had al won vandaag Henri Sitek deze etappe met an derhalf uur voorsprong, gingen niet alleen de H.H. Journalisten, doch zelfs monsieur Goddet met heel zijn gewicht boven op het gaspedaal hunner automobielen staan en holden ze, ver vooruit, naar Villeneuve- de-Marsan. Er is daar een wijd en zijd vermaard etablissement ten gerieve van 21 e EI CHATELLER.-TO URS - 29JULI 67 KM. 22eETAPPE TOURS-PAR'JS 30 JUU228KM, Officieel berekende gemiddelde snelheid 38km, p.u. de lekkerbekken en men heeft er voorts een uitstekende wijnkelder. En voor het overige dient ge wel te bedenken, dat het voor de H.H. Journalisten, die nu al drie volle weken achtereen niets dan boeiende, meeslepende wielerveldslagen te bezichti gen hebben gekregen, óók geen pretje is om heel zo'n dag alleen maar naar de gekromde rug van Henri Sitek, de onbe duidende, ongeletterde mijnwerker met de boksersneus te moeten staren Henri Sitek hield dat tot in Captieux. Dat was na 115 kilometer en Sitek's voorsprong bedroeg toen al meer dan 12 minuten. Toen gebeurde het onvermijde lijke. Hoewel het peloton nog altijd geen haast maakte en dokter Dumas daar nog steeds doende was met drankjes en zalf jes, begon Sitek zijn voorsprong langzaam doch duidelijk en onherroepelijk te ver spelen. In Barsac (155 k.m.) had hij nog slechts negen minuten over. Zijn stijl had nu iets van die van Emil Zatópek, maar dan nog lelijker en men had geen moeite om te zien, dat Henri Sitek zich toen reeds tot de grootste dwazen bewesten het IJzeren Gordijn begon te rekenen. Het was op dót ogenblik, dat Alfredo Binda, die sedert de Pyreneeën-nederlaag van Pasquale Fornara een stunt en een etappe-overwinning bijzonder hard nodig heeft om het bedroefde vaderland althans een beétje te troosten, naar voren reed aTL Henri. Sitek van nabij te bezichtigen. Alfredo Binda wist meteen wat er gaande was. Hq wachtte op het peloton en gaf een zijner mannetjes. Barozzi. een seintje; en hoewel Bernard Gauthier zich namens de B ranse nationalen gewoonte-getrouw aan het Italiaanse achterwiel vastklemde, be gon de Italiaan zonder moeite en onbe kommerd op de zieltogende heer Sitek in en op het nog altijd traag voortpeddelende peloton uit te lopen. En toen demarreerde dan Wout Wagt mans. Hij had, eveneens volgens de in deze Tour heersende gebruiken, niet min der dan drie Belgen aan zijn achterwiel, doch vandaag kon hij, zoals in het begin van deze Tour, alles wat hij maar wilde. Hij schudde die drie Belgen stuk voor stuk van zich af, stoof in gezelschap van Bauvin en de Zwitser Schellenberg, die te midden van het' algemene gewoel even eens waren ontvlucht, achter Barozzi en Gaul aan. liep het tweetal na enkele kilo meters al in en hielp toen dapper mee Zo wonnen wij dan vandaag onze vierde etappe in deze Tour (de ploegentijdrit er bjj gerekend). Wéér stond Bordeaux voor een der Ne derlandse rebellen luidkeels te juichen. Wéér veroverden wjj niet alleen de etappe, doch dank zjj het uitstekende werk van Wagtmans, Van Breenen (18), Hinsen (19) en Jan Nollen (14) bovendien het ploegenklassement. En wéér liep, zoals ieder jaar htor in dat fraaie, bomvolle stadion van Bor deaux, zelfs de drager van de gele trui wat eenzaam en verloren rond in een ovatie, die alleen maar zes Nederlandse rebellen gold. En wat kreeg Wout Wagtmans, nadat I schoonheid, die dan dachten wij zo hij in Bordeaux de negentiende etappe j ook wel verdiend was Hoe dat alle- van de Tour de France, van Pau naarmaal in zijn werk ging toont deze tele- deze wynstad, over een afstand van 195 I foto uit Bordeaux, waar voor het eerst kilometer, door een bijzonder uitge- sinds dagen de Nederlandse kolonie weer kookte" sprint had gewonnen? Na- verlicht kon adem halen.... tuurlijk een zoen van een plaatselijke ALFREDO BINDA Geen troostprijs voor de squadra om een eind te maken aan Hznri Sitek's Grote Tour-Avontuur. Het was in Le Bouseaut, twintig kilo meter voor de finish, dat Henri Sitek niet zonder dankbaarheid Wout Wagtmans en de zijnen zag komen opdagen en dat hij, met het laatste dropje wilskracht dat hem nog restte, zijn stoffelijk omhulsel aan de hem nu vergezellende achterwielen wist te hangen. Zo draafde dan, met een snel groeiende voorsprong op het peloton, een kopgroep van vijf man naar onze eigen wielerbaan hier te Bordeaux. En hoewel men nu opeens in het peloton tot een tegenactie kwam, hoewel in de laat ste tien kilometer op de ruwe straatkeien van Pont-de-la-Maye, een der gore voor-1 steden van de enorme havenstad, vier Fransen en een Zwitser dapper samen werkten om Wout Wagtmans met list en demarrages nog kwijt fe raken, wisten we op dat moment, dat we ook ditmaal hier in Bordeaux alles zouden gaan winnen wat er voor ons vandaag te winnen viel. In een groepje dat met vijf minuten achterstand achter Wagtmans en de zij nen aanholde, hielden Van Breenen, Hin sen en Nolten iedereen zonder moeite in bedwang en droegen zij daarmee boven dien er toe bij, dat we vandaag maar weer eens het ploegen-dagklassement en de daaraan verbonden frs. 200.000 op onze naam schreven. En in de kopgroep maakte Wagtmans het de heren al spoedig dui delijk, dat ze er verstandiger aan deflen het hier in Bordeaux maar in een eind sprint uit te vechten. aanbieding van onze hengelsportmedewerker om vacantie gangers adres sen te verschaffen, waar zij in hun vacantietijd de edele hengelsport kunnen beoefenen, heeft vele hengelaars verlokt tot een briefje aan de redactie. Zij allen hebben inmiddels bericht ontvangen en bij sommigen was het zelfs nodig, dat dit bericht bijna een verhandeling werd. Wij vertrouwen, dat alle briefschrijvers tevreden zijn over de gegevens, welke hun werden ver strekt. Toch tvillen wij nog enkele kanttekeningen plaatsen bij deze brieven. Duidelijk is bijvoorbeeld gebleken, dat de hengelsport een terrein vol puzzles en problemen is, welke de doorsnee Zondagshengelaar niet vermag op te lossen. Wanneer er een briefje binnenkomt met als enkele tekst „Weer hengelen in de vacantie. Waar?", dan kan men daaruit enkel de conclusie trekken, dat de schrijver slechts zelden gaat vissen en elk water voor viswater aanziet. Hij wil alleen een paar adressen, die „beslist goed" zijn en verwacht kenne lijk, zakken vol vis te vangen, wanneer hij naar dat adres trekt. In de practijk ligt dit natuurlijk wel enigszins an ders. De opgave van een bepaald adres garandeert uiteraard in het geheel niet, dat men daar ook werkelijk zal van gen. In de eerste plaats hangt dit af van de hengelaar zelf, zijn capacitei ten, zijn materiaal. In de tweede plaats spelen de klimatologische omstandig heden een rol. En ten slotte die onbe rekenbare factor, welke de vissen er toe brengt het de ene dag uitstekend „te doen" en de volgende dag zich te rug te trekken in een volmaakte passi viteit. Het waarom hiervan heeft nog geen sportvisser kunnen achterhalen. De hengelaars die duidelijk vertelden in welke omgeving zij adressen wens ten, met welk materiaal zij gewend zijn te vissen en naar welke vissoort hun voorkeur uitgaat, waren er beter achter. Hen hebben wij volledig kun nen helpen. Bordeaux blijft LOCOMOTIEF-domeln Dft jaar schonk Wagtmans klare wijn. GROOTSTE COLLECTIE enin keuze en betaling geen moeilijkheden ROTTERDAM ZAAGMOLENDRIFT 35 Tel. 40768 L. MATHENESSERWEG 'w b,„,. Iel. 30457 r?Wavrp Sarij FRANKR èvres Sf.Remy Rambouillef Gereden route Hanches Chartres VilrayenB Bonnewl hateaudun Pezou endöme LesBreviares (ft hSteau-RenaulfMüs» Monnaie Sorigny hMontbazon Indïv. tijdrit Maure over 67 km yiesOrmes ft JjDaugé Etappeplaats Vlakkewegen (D Vliegende controle ©Ravitaillering BORDEAUX, Woensdagavond. Vanmorgen bij het uitvoerige ontbijt in Hotel Regina te Pau had Wout Wagtmans wat stil In zijn rijstebrij zitten lepelen. Hij had, ginds in de Pyreneeën, zijn tweede crisis van deze Tour doorgemaakt. Zijn gele trui was al vergeten. Zijn groene shirt hangt nu blijkbaar voor goed rond de schouders van Stan Ockers. Wout Wagtmans leek op weg naar een Tour-einde zonder glorie. Doch er gebeuren nog altijd wonderlijke dingen in de wielersport. D kleine man, die gisteren in Pau doodmoe van zijn fiets stapte en die op da ogenblik goud gegeven had als we vandaag al in het Parijse Pare des Prince hadden kunnen arriveren, vond vandaag, na de eerste vijftig stramme kilo meters, opeens zijn topvorm terug. Van dat ogenblik af wachtte hij op zijn kans en hij gréép die kans! „We hebben, in tegenstelling tot onze gewoonte, dit jaar in Monaco geen etappe gewonnen", zei Wout Wagtmans van avond glunderend, „en het leek er gis teren op alsof we ook vandaag aan de rit nabr Bordeaux niet te pas zouden komen. Ik dacht: laten we het in ieder geval maar eens proberen. Toen ik eenmaal in die kopgroep zat en ik wist, dat we het in een eindsprint zouden moeten uitvech ten, was ik er van overtuigd dat ik die etappe winnen móest! Ik probeerde het voor alle veiligheid op twee manieren. Toen ik de vier Fransen en de Zwitser niet voor het binnenkomen van de wie lerbaan kon verrassen, haalde ik nog éénmaal diep adem. En het gekke was: zelfs in de laatste bocht, toen Barozzi mij aan de rand van de baan ingesloten hield en de Zwitser Schellenberg er tus senuit wilde, was ik geen ogenblik ze nuwachtig. Je hebt van die dagen dat alles kan en vandaag had ik zo'n dag". Uitgelaten blij van de fiets Het was in de Tour de France Wagt- bellen-rol. mans' eerste overwinning niet, hoew het de eerste keer was van déze To; Doch zelden heeft de Nederlandse kolon Wagtmans zó uitgelaten blij op het mie denveld van zijn fiets zien klimmen a vanmiddag in het stadion van Bordeau Want het zat, ge wilt dat wel aannemei de kleine Brabander hogelijk dwars, da ook hij ditmaal niet ontkomen was aar enige uiterst zware klappen. Hij zat naar aanleiding daarvan, met een onge woon somber gezicht al enige dagen lang aan zichzelf te twijfelen. Doch van daag nam hij dan revanche op zijn te genstanders, op het noodlot en op zich zelf. Vandaag was hij het die, na de etappe overwinningen van Hans Dekkers (1952) Jan Nolten (1953) en Henk Faanhof (1954), hier in Bordeaux een gevestigde vaderlandse traditie deed voortleven. Zo zitten we dan, met de Pyreneeën nauwelijks achter ons, alweer volop in onze vertrouwde altijd succesvolle re- Ook degenen, die advies vroegen in zake de aanschaf van materialen, die „er nogal inhakken", hebben een uit gebreid antwoord gehad. In enkele ge vallen hebben wij aangeboden de werp hengel te demonstreren en een in structie werpen te geven. Dit aanbod blijft onverminderd van kracht voor alle abonné's, echter op die voorwaar de, dat reiskosten vergoed worden, wanneer de plaats van „het drama" ver buiten Rotterdam ligt. Uit vele brieven noteerde een blo zende hengelsportmedewerker instem ming met en belangstelling voor de veertiendaagse artikelen. Deze loftui tingen zijn natuurlijk slechts een aan sporing om deze verhalen nog smeuï ger en interessanter te trachten te maken. Enkele briefschrijvers verkeerden in de veronderstelling, dat de Maasbode pers ten gerieve van de hengelende abonné's een drukwerkje had laten maken met adressen.Een ietwat naïe ve gedachte, wanneer men weet, dat alleen reeds in de buurt rond Leiden enkele honderden lieden wonen, die visvergunningen verstrekken en roei boten verhuren en dat dit aantal over het gehele land enkele duizenden moet bedragen. Voeg daarbij de vele ver enigingen met eigen water, waarvoor men een dagvergunning kan krijgen, het vele water, waarvoor geen ver gunning vereist is, enz. en men krijgt een vademecum, dat de omvang moet hebben van de intercommunale tele foongids. Een vademecum, dat boven dien jaren van voorbereiding zou ver gen en een kapitaal aan onkosten voor de nasporingen alleen zou eisen. Onze bedoeling was en is, dat abon né's, die naar een bepaalde streek gaan in hun vacantie van ons gege vens krijgen over de hengelsportmo gelijkheden in die streek. Voorts en dat vooral voor de lezers in de klei nere plaatsen dat diegenen, die duurder materiaal als werpuitrusting, etc. willen aanschaffen, voorlichting kunnen krijgen over soort, kwaliteit, prijs, enz. dat voor hun speciale ge val het meeste geschikt is. En ten slotte, dat lezers die tobben met een bepaald systeem, of voor een bepaal de omstandigheid het juiste systeem willen weten, bij onze hengelsportme dewerker hun licht kunnen opsteken. En ook dit aanbod blijft doorlopend van kracht. Mits men naam en adres duidelijk vermeldt en de antwoord-postzegel niet vergeet. André Roosenburg van „Sneek" heeft zoals bekend een driejarig contract gete kend met de voetbalvereniging „Helmon- dia". In verband hiermee heeft, naar wij vernamen het bestuur van „Leeuwarden" zich tot het sectiebestuur van betaald voetbal gewend, dat telegrafisch toezegdo een ernstig onderzoek te zullen instellen. Roosenburg heeft namelijk een voorlopig contract getekend met „Leeuwarden" welk contract ter goedkeuring aan de K. N. V. B. is toegezonden. In een telefonisch onderhoud met An dré Roosenburg verklaarde hij uitdruk kelijk noch een contract noch een con cept met Leeuwarden te hebben gete kend. De voetbalver. Leeuwarden was echter zeer ontstemd over de gang van zaken, aldus Roosenburg, omdat hij, ter wijl het ontwerp-contract van Leeuwar den bij de K.N.V.B. ter goedkeuring lag, een contract tekende met Helmondia. Roosenburg was echter van mening, dat hij, omdat hij geen enkel stuk had gete- kemj, vrij was in zijn keuze. De K.N.V.B. heeft zich in verbinding gesteld met het bestuur van de R.K. Sportclub Helmondia en medegedeeld, dat er een onderzoek zal worden inge steld. Helmondia heeft de voetbalver. Sneek direct nadat het contract was ge tekend op de hoogte gesteld. Roosenburg is derhalve door Leeuwarden ook bena derd door Be Quick, Heerenveen en En schede. Voor de Europese roeikampdoenschappen (dames), die van 4 tot 7 Augustus te Boe karest zullen worden gehouden, hebben zich de volgende landen aangemeld: Voor de vier met stuurvrouw: Honga rije. Rusland. Frankrijk, Roemenië Tsje- cho-Slowakije, Zuid-Slavië en Nederland (Die Lythe). Voor de skiff: Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Hongarije, Roe menië, Tsjechoslowakije en Rusland. Voor de dubbel vier: Oostenrijk, Frankrijk, Hongarije. Roemenië en Rusland Voor de dubbel twee: Oostenrijk, België, Hongarije, Roemenië, Tsjechoslowakije en Rusland. Voor de acht: Hongarije, Roeme nië, Tsjechoslowakije en Rusland. WOUT WAGTMANS Man met gevoel voor traditie Vandaag waren Wout Wagtmans, Hein van Breenen, Jos Hinsen en Jan Nolten (een opstandige maag ten spijt) al weer voluit in de aanval. En het moet al héél gek lopen als onze Neder landse equipe, waarin Van Est en De Groot nu de naweeën van de Pyre neeën practisoh al weer vergeten zijn, ook morgen weer niet opnieuw van zich zal doen spreken! (Van onze correspondent) E NIJMEGEN, 27 Juli 1955. EN EN VEERTIG uitvallers was het (bevredigende) resultaat van de eerste marsdag door het land van Maas en Waal van de Vierdaagse, die tot nog toe wind en weer heeft meegehad, met als gevolg, dat de spanning er nog niet recht in zit. Dat was gisteren niet het geval en ook vandaag was het nog niet zover. Wilden de lopers gisteren niet struikelen over de kersenpitten in de Be tuwe. vandaag sneuvelden er veel minder dan verleden jaar aan de „teun" by het traditionele brandewijntje met suiker op de Markt te Wijchen. Of het nu komt, dat burgemeester Van Thiel op vacantie was of omdat het gebruikelijke ererondje over de Markt te Wijchen. Of 't nu komt, dat muziektent thans in het midden was ge- plaats, maar heel zeker is dat Wijchen dit jaar lang niet zo gezellig was als an dere jaren. De Mariniers en matrozen lagen met de Belgen voorop in de legertros, die on der een licht regenbuitje Wijchen kwa men binnenmarcheren. De drumband van „Prinses Irene" en de harmonie D.O.V. onder leiding van dirigent A. Wijgers zorgden voor de muzikale noot en ze blie zen er met temeer lust op los, omdat er hoge officiële belangstelling zo maar uit de lucht kwam vallen. Minister Staf landde per helicopter in Wijchen. En niet alleen hij, maar ook militaire autoritei ten als generaal W. Kist, commandant van de Kon. Marechaussée, commodore H. de Vries van het Commando Lucht verdediging, lt. kol. Baron van IJssel- muiden. commandant van het corps lucht wachtdienst waren op het Marktplein aanwezig om de troepen te inspecteren die meeliepen. Ook de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, jhr dr Quarles van Ufford, wiens zoon met de Vier daagse meeloopt, was in het kasteelstadje aanwezig. Op het kasteel-raadhuis ont ving de loco-burgemeester, de heer W Schuurs, de hoge gasten en majoor Breu- nese, die zijn speech beantwoordde, wees er op, dat de lopers van de Vierdaagse zichzelf als 'n grote familie beschouwen die gezellig bij elkaar is. Nu. dat klopte heel wel op deze tweede dag. Want bij elkaar blijven deed de familie wel deze tweede dag. We zullen eens zien hoe ze zich morgen gedraagt. als het zwaarste parcours, dat over de heuvelen van Groesbeek leidt, wordt aangesneden. Dan gaan de beurscijfers sterk achteruit, let maar op. De barometer van vanmorgen was: ver trokken 10419 deelnemers en deelneem sters. Zeven en negentig bleven op één oor liggen. De eerste dag, Dinsdag, waren gestart 10557 lopers en 10516 konden de dag loven toen het avond was. (Van onze correspondent) Er is onder de deelnemers en deelneem sters aan de Apeldoornse Vierdaagse niet een, die niet enthousiast is over de schit terend^ omgeving, waarlangs de parcour- sen leiden. Vooral de tippelaars op de 50 kilometer waren opgetogen. Een gedeelte van hun tocht leidde namelijk door de Loenermark, een van de mooiste gedeelten van de Veluwe. Zo enthousiast waren zii hierover, dat verscheidene veertig-kllo- meter-tippelaars besloten op deze tweede dag de viiftig-kilometer-route te nemen, teneinde ook te kunnen genieten van deze pracht. De stemming was ook nu weer uiter mate opgewekt. Het weer werkte in alle opzichten mee en de diverse uitspanningen e.d. maakten goede zaken. De wandeling was dit keer wel tamelijk vermoeiend Het parcours leidde o m. naar Hoenderloo, Loenen en Beekbergen over nu en dan zeer heuvelachtig terrein. Maar de enthousiaste tippelaars vonden dat men zoiets in zulk een prachtige omgeving nauwelijks merkt. De warmte en het vrij zware parcours hebben gemaakt, dat er heel wat voet klachten waren. Uitvallers waren er op deze tweede Vierdaagse-dag echter niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5