Nieuws uit STAD en OMTREK OUDE TIJD ZONDAG SPELEVAREN IP GBBNB Geheugen-hulp Ruim 30 millioen km afgelegd in 1954 Garage Unique ZONDAG IS HET JACHT „ERASMUS" VOOR ONS r H. TH. VAN DER VLERK gil artikelen 3#t s Uit die goede RENAULT„4" Een zwerftocht over de rivieren 33.000 Lampen in Sprookjespark .Vacantietijd is Kofferfijd^ S. P. ADAMS MAASBODE-PERS STIPPELT ZELDZAME TOCHT UIT TIK TAK Pontiac Horloges NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT waar u kokhalzend 15.95 4.75 14.98 STOFFEN PER METER VRIJDAG 29 JULI 1955 V S C PAGINA 2 76.313 inwoners In Juni steeg het bevolkingsgetal met 7 Wielerronde en transportfietsenrace En rolschaatsenwedstrijd Het is nu zeker, dat de Wielerronde op Zaterdag 27 Augustus gehouden zal wor den op het parcours Stadhouderslaan. Maandag 22 Augustus zal daar ook de Transportfietsenracz plaats hebben. Jeugdlanddag 1955 EEN HOOGE POST Burgerlijke Stand Neomist wordt feestelijk ingehaald Italianen op onze scheepswerven BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM NJSD. VRACHTENMARKT Elke niet-Rotterdammer heeft bij zijn bezoek aan de Maasstad minstens een rondvaart door de uitgestrekte havens op het pro gramma staan. Elke rechtgeaarde Rotterdammer heeft deze tocht ze ker al een keer gemaakt en zich verbaasd over de snelle groei van bedrijven, dokken en industrieën langs de Maas. En daar bleef het dan bij. Met een hoofd vol getallen en door elkaar lopende statistieken ging men naar huis. De meeste in woners van de Maasstad vermoe den echter nauwelijks dat wanneer men even voorbij Vlaardingen links af de Oude Maas opvaart een zeldzaam watergebied met prach tig natuurschoon voor de zwerver wordt ontsloten, een gebied, dat weliswaar vaak een twistpunt is geweest tussen de mens en de na tuur en dat nog niet zo heel lang geleden in die sombere Februari- nacht van het jaar 1953 voor een groot gedeelte een gemakkelijke prooi werd van de wrede zee, maar dat door de volharding van een nijver watervolk spoedig werd terug veroverd. De grote cirkel UNIEKE VACANTIETRIP VOOR ONZE LEZERS thans vanaf f 49.50 ROTTER D.D'JK 26* MEDISCHE ZONDAGSDIENST IN ROTTERDAM WETHOUDER MR M. J. M. VAN KINDEREN DIEFSTAL VAN KOPER Ned. helicopter- bemanning onder scheiden BRANDENDE SIGARET IN DROGE HEI Honderden in liet gras voor waterorgel Nederlands internationale wegvervoer Vreemd oerwoud Cara Monta Kunstwerk MARKTBERICHTEN rnmmmmmmmmmmm "AAR "EBT UITGEZIEN 4.95 29.75^ Draagt NYLONS .Kleding De statistische overzichten van onze ge meente vermelden voor 1 Juli een in woneraantal van 76.313 Dit is een ver meerdering, vergeleken bij 1 Juni, met 7. Er werden in Juni 114 levend geborenen geregistreerd )56 m. en 58 vr.), er over leden 48 personen (37 m. en 11 vr.), er vestigden zich hier ter stede 194 personen (108 m. en 86 vr.) en er vertrokken uit onze gemeente 293 personen (125 m. en 128 vr.). Het aantal doodgeborenen be droeg 5, dat der wettig geborenen 122, dat der onwettig geborenen 2. Onder de over ledenen bevonden zich er 4 beneden 1 jaar, 1 in de categorie van 14 jaar, 6 in die van 50—59 jaar. 16 in die van 6069 jaar. 16 in die van 7079 jaar en 5 in die van 80 jaar en ouder. Het aantal huwelijken bedroeg 74. Hiervan woonden van - 51 man en vrouw te Schiedam, van drie de man te Schiedam en de vrouw elders, van 20 de man eldeTs en de vrouw te Schiedam. Er werden 6 echtscheidingen uitgesproken. Binnen de gemeente verhuisden 299 per sonen, ofwel 70 gezinnen en 49 zg. één- lopenden. Dit zal een wedstrijden worden om het kampioenschap van Schiedam. Er is voor de winnaar een aardig bekertje beschik baar. dat definitief eigendom van no 1 zal worden, daarnaast zijn er nog vele andere prijzen. Er is ook een prijs be schikbaar voor die berijder die het aardigste costuum of de best versierde transportfiets heeft Alls transportfietsen moeten voorzien zijn van een mand of bak. De technische verzorging is in handen van de Renners club „Schiedam" en de inschrijving sluit definitief 15 Augustus. Deze sluitingsdatum geldt ook voor de jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar, die willen deelnemen aan de Rolschaatsen wedstrijd op Vrijdag 26 Augustus op de Maasboulevard. Voor beide evenementen is geen in schrijfgeld verschuldigd. Naast de reeds eerder gepubliceerde adressen voor in schrijving kan men zich dagelijks opgeven aan het kantooT der Scbiedamse Gemeen schap. Plantage alhier. Alle maten - Alle prijzen HOOGSTRAAT 76 - TEL. 66574 Evenals de vorige jaren, kan het be stuur van de Ned. Kath. Graf. Bond en ook de afdeling Schiedam weer terugzien op een zeer goed geslaagde jeugddag. Uit alle windstreken zijn jongens en meisjes opgetrokken naar Den Haag om aan het jaarlijks festijn deel te nemen. Dit keer waren er ruim 700 deelnemers en deel neemsters. Bij aankomst stelden de touringcars zich op bij het station S.S. Toen ieder aanwezig was, nam de rondrit een aanvang. Tijdens de rit werden er prima verzorgde lunch pakketten uitgereikt, zodat men genietend van het vele moois, tevens de inwendige mens kon versterken. Deze rit duurde plm. 2 uur en is geweldig in de smaak gevallen. Daar vandaan bracht men een bezoek aan het „Sca-la"-theater In de foyer werd een heerlijke verfrissing aan geboden. De heer Hölscher, jeugdleider, hield in zijn toespraak zijn toehoorders voor ogen, dat ieder die werkt, in de K.A.B. behoort te zijn. Het toneelgezelschap van Jack Bijleveldt speelde: „Zij kregen wat zij wilden". Een humoristisch stuk, dat door iedereen met grote aandacht werd gevolgd. Na de voor stelling ging het in groepjes naar de Dierentuin, waar gegeten werd. Bij het afscheid zei de heer Hölscher enige dankwoorden, vooral voor de zeer grote opkomst. Toen ging ieder met de bus naar zijn woonplaats terug. De torenwachter J. Baanvinger, die thans gedurende 25 jaren dezer hoogen post heeft vervuld, werd met ingang van 1 September 1876 tot torenwachter be noemd, nadat ongeveer 9 personen binnen drie jaren tijds als zijn voorganger op den toren dienst hadden gedaan. In 1873 was de mouterij „De Leeuwen koppen" afgebrand, toebehoorende aan den heer v. Gent, zonder dat er een toren wachter was, die het gevaar had kunnen melden. Het gemeentebestuur besloot daar om tot wederinstelling van deze betrek king, die gedurende eenige jaren onver vuld was gebleven en J. ter Hofstede werd het eerst tot deze hoogen post geroe pen. De weinig animeerende betrekking werd door de verschillende titularissen slechts korten tijd vervuld, hun diensjtijd telde slechts maanden, totdat eindelijk werd benoemd J. Baanvinger, die met den nacht van den 31 Augustus (1901) gedurende een kwart eeuw die betrekking zal hebben vervuld. Na er aan te hebben herinnerd, dat Baanvinger in dat kwart eeuw menig maal de burgerij door zijn alarm uit den slaap moest wekken en brand signalee- ren. geeft de „S. Ct'' aan wie wij dit ont- leenen, verder nog de volgende bijzon derheden van dezen hoogen post: Een ideaal-betrekking is deze hooge post niet. Niemand zal zeker bedenken, dat het grootst aantal nachten in èèn jaar door Baanvinger doorwaakt zonder ka chel slechts 27 bedraagt, terwijl dit jaar, geroemd om zijn mooien zomer, slechts 19 nachten zonder kacheltje doorgemaakt konden worden. Maar toch, is het wonder? Hoog boven elke beschutting uitstekend, is het kamer tje slechts gevormd uit een eenvoudige houten spits, bedekt met leien, zoodat dit waarlijk niet heel veel koude buiten sluit. En vreeselijke nachten worden daar soms doorgemaakt, wanneer de regen in zware buien neeerstort en de tegen de be dekking kletterende stralen een helsch lawaai maken in den stillen nacht; wan neer de bliksem het luchtruim doorklieft en alles kleurt met hellen gloed, scherp in vurige lijnen zich afteekenend, dreigend met dood en vernieling, gevolgd door den ratelenden donder, die dikwijls den toren deed dreunen, waarbij de spits zeer voel baar zich bewoog. Met zulke nachten moet zelfs dubbele activiteit betoond worden, omdat het brandgevaar dan zoveel groo- ter is. Maar de 62-jarige J. Baanvinger, zoo verklaarde deze ons, heeft steeds met lust zijn dienst vervuld en hij hoopte in staat te zijn dien nog vele jaren te blij ven vervullen. Wij wenschen hem toe, dat zijn hoop verwezenlijkt zal worden. (Nwe Schiedamsche Courant, van 1 September 1901). GEBOREN: Frans P. K., zn van J. de Groot en J. de Vries Cornelis, zn van J. Vellinga en S. Winterswijk; Helena G dr van J. Zonneveld en P. H. v. d. Hoeven; Petrus M., zn van A. M. Geul en M M. W. Bouwens. ONDERTROUWD: A. J. van Bekhoven 29 j. en M. J Kremers 21 j; J. J. Blom 30 j. en B. O. Westerveld 22 j.; J. C Droge 30 j. en C. Boes 18 j.; G M. van Gerven 54 j. en C. Hoppe 50 j.; A. C. v. d. Grijp 24 j. en C. H. Hoefman 23 j.; W. Pijnacker 23 j en C. J. Vroon 21 j.; B. S. v. d. Westen 31 j. en I. C. M. Klapdoor 31 j.; C. F. Witberg 26 j. en J. C. Vermeulen 22 j.; A. J. Vermaat 45 j. en J. E. van Vliet 34 j. OVERLEDEN: J. Kerkhof 83 j.. wed. van D v. d. Donk; J. C. P. Janse 79 j.; A. Stouthandel 61 j.; J. Schouten 65 j., wed. van K. v. d. Valk. GEHUWD: J. v. d. Pluijm 22 j. en C. J. E. de Bruin 18 j.; R. J. Meinders 35 j. en T. Brouwer 35 j.; J. van Til borg 27 j. en N. A. van Hartingsveldt 23 j.; E. L. Kars 22 j. tn K. W. de Boer 24 j.; J. H. Venema 37 j. en P. M. van Alphen 35 j.; J. M. M. Bijtenhoorn 22 j. en C. J. Nesse 21 j.; J. Vrijenhoek 21 j en A. de Nijs 24 j.; Th. A. Govaart 25 j. en M. C. P. Kwakkernaat 25 j.; E. de Jonge 29 j. en A. W. Rost 24 j.; A. Ouweneel 30 j. en M. Lucas 29 j.; H. Offerman 26 j en J. M. Löke 23 j.; C. van Wijk 20 j. en J. M- Bouw 20 j.; J. H. van Yperen 21 j. en L P. Klompe 20 j.; P. Verschoor 31 j. en H. Vink 22 j.; J. Meerhof 27 j. en H. G. L Albrecht 20 j.; A. Brand 29 j. en H. Vèrbrugge 20 j.; H. J. Verdel 27 j. en I. Svendsen 23 j.: C. van Luijk 36 j. en E. L. M. Lüdecke 35 j.; W. C. Grollé 28 j en H. J. Lagrouw 21 j.; G Bontenbal 26 j. en A. A. M. Groothoff 28 j.; J. van Brakel 18 j. en M. v. d. Ree 16 j.; E. Damen 25 j. en E. M. de Rooij 20 j.; P. C. den Boef 35 j. en A. W. Goudriaan 31 j.; M. Huigen 24 j. en W. H. Th. C. de Wolf 19 j.; C. J. Maijs 26 j. en A Thijssen 30 j. Zoals bekend, zullen hier ter stede vier neomisten hun eerste H. Mis opdragen. De eerste zal zijn de weleerw. heer Bos, die dit in de St Lidujnakerk zal doen. De neomist wordt ditmaal op bijzonder feeste lijke wijze ingehaald. Men zal hem mor gen tussen 6.45 en 7 uur op de Rotter- damsedijk bij het pompstation verwel komen. Vandaar gaat het naar de Fran- keniandse kerk, waar eveneens een ver welkoming plaats vindt. Het plein zal hiertoe worden afgezet. Zoals bekend, worden er van de zijde van het directoriaat-generaal van de ar beid pogingen in het werk gesteld, om Italiaanse arbeiders naar Nederland t'e trekken. Er heerst in Italië grote werk loosheid en bij de Italiaanse arbeiders bestaat grote belangstelling voor werk gelegenheid in ons land. De Italianen zul len door de verschillende industrieën te werk worden gesteld en ook in de mijnen. Inmiddels is ook de scheepsbouw er bij betrokken. Dezer dagen zijn de eerste van een groep Italiaanse bankwerkers en klinkers in Schiedam aangekomen. Ze worden bij Wilton -Fijenoord te werk gesteld en in particuliere kosthuizen ondergebracht. Ook bij Gusto zullen Italianen te werk worden gesteld. Ze krijgen een contract voor een jaar. Hun aanstelling is dus tijdelijk. Naar het schijnt, verloopt de aanwerving in Italië inmiddels niet zo vlo' 's men verwacht had. Althans, gis ten ouden met een trein 50 man mee komen. Er bleken er echter slechts 9 in te zitten. Aldus kreeg Gusto, welke werf er twee zou krijgen, niemand en de Rotter damse Droogdok kreeg er zegge één. Van daag werd in Rotterdam weer een trein verwacht met een groep Italiaanse metaal bewerkers. RENAULT VANAF 3995 B. Knappertlaan 2-6-22 Schiedam, tel. 67100-68100 uit Apeldoorn hadden hier hun fietsen neergezet om bosbessen te gaan plukken. Na een uur vonden zij hun fietsen en de heide in lichterlaaie. Een onderzoek wees uit, dat een van het viertal achteloos een brandende sigaret had weggegooid. Met behulp van een tankwagen van de centrale post der Bosbrandweer te Apel doorn kon de brand spoedig worden ge blust. Van de fietsen bleef nagenoeg niets over. Lotcrjj Nederlands Sanatorium Davos. De eerste prijs van de loterij van het Ne derlands Sanatorium te Davos (een auto) is gevallen op no. 115.120, de tweede prijs (ook een auto op no. 219.587, de derde prijs (een scooter) op no. 10.559 en de vierde prijs (een reis naar Davos voor twee per sonen) op no. 51.169. BEVALLEN: H. F Breekweg geb Nijhuis z. GW. Roeling geb. Janssen z. M. S. Bennik geb. van Rooij en z. R. C. Frielink geb. Suykerbuyk d. M. C. Bakker geb Boon d. H. Tamerie geb Hubers z W. van der Horst geb. Jager d. J. Moret geb. Broer d. C W. Goudswaard geb. van Weizen z H. ten Tuijnte geb Grollé z. C. E. Noorder- graaf geb. Bosschieter z. E de Bruin geb Mandemaker z. E. Bal geb. van der Meij z. M. J. Hurkmans geb. Geeratz z. J. C. van Oosterom geb Hartog d. J. Dunk geb. van Noorloos d J. C van Breugelen geb de Kreek z. Chr. C. Germeraad geb. van Druten z. A. Vijer geb. Gebuijs d. J. H. M. Th. van den Ende geb. van Pampus d. J. P Borst geb Versluis z J. Borst geb Schuur- biers d. M. J. van Stijn geb. van der Linden d. L. van Aken geb. Scheurwater d. M. Huisman geb. Kamp d. A. AR van der Nieuwenaadl z. E J van der Schoor geb. Kluwen d. C. M. van Tour geb van Zwieten d. J. G. Gerlagh geb. Tuijl d R. Dijkstra geb. Bruinsma d.A Ufkes geb. Haan z. M. B. Th Wennekes geb Batist d. M C. Veel geb. Krieg z. T. Doldersum geb van Leeuwen z. E. R. van der Kruk geb. Hoffmann d. M. B van der Kubbe geb. Hilker d. H. K Luijendijk geb. Vonk z J C. Ebben geb van Vugt d. J. C. Slingerland geb. van Nispen z. P. A. van Dijk geb. Bos z OVERLEDEN: G. Vermeulen vr. van J Bos 62 j. A L. J. Nilsen m. van E. Tokkie 82 j. J Tollig m. van A. de Weger 59 j M. A. Beckers vr. van A. Nagi 47 j P. Pennings vr geh. gew. met P. de Ruiter 84 j. A. den Boer m. van L Plat 82 j. C Schulz m. 26 j. V K. Stidsen m. 25 j J. Koppe m. van W. Monster 77 j. C. Dreindijk m. van D. W. van der Gaag 61 J 27 Juli nam,: 120 ton super Nederweert; 200 ton geerst Veghel; 104 ton id. Den Bosch; 175 ton oud ijzer IJmuiden: 100 ton id Zuilen: 100 ton diversen Leeuwarden; too tidn copra Wor- merveer; 540 ton mais Sas van Gent; 360 en 350 ton lijnzaad Wormerveer; 100 ton ijzer Breda; 10Ó ton id. Gorcum; 200 ton stukgoed Amsterdam; 517 ton gerst l.-varen (2 sch.); Totaal 70 reizen 11 vletreizen. 28 Juli voorin.101 ton gerst Delft; 61 ton ld. Zutfen; 370 toin mele l.-varen; 140 ton tranen Deventer; 229 ton id. Wormerveer; 186 ton kali Amersfoort; 225 ton stukgoed Amster dam; 100 ton cellulose Apeldoorn; 2000 ton fos faat IJmuiden De Propaganda-afdeling van de Maas- bode-pers kwam, na de bijzonder geslaag de Kersentoeht over het water van de 3de Juli j.l. met het luxe jacht „Erasmus", met het stoute plan naar voren de lezers een verrassing te bezorgen door hen voor a.s. Zondag uit te nodigen wederom plaats te nemen op hetzelfde schip, om een dag lang een illusie tot werkelijkheid te maken, zodat men zich een vorst zou wanen, die gaat spelevaren uit louter plezier. Deze zwerftocht over de Zuid hollandse Rivieren is geen straatje om of zo. Nee, als men het lopen moest, dan zou men a.s. Zondag zeker niet uitgerust en voor het donker thuis zijn. De tocht die wij gaan maken heeft in de route een grote cirkel aangenomen. Van Rotterdam willen wij niets vertellen dan alleen dit, dat wij er uit vertrekken. Het begint in dit geval pas interessant te worden als wij Schiedam voorbij zijn en het unieke Maashotel, een gedurfd en prachtig bouwwerk op de rechter Maas oever bij Vlaardingen, laten voor wat het is en met een scherpe bocht de Oude Maas opvaren. Er zullen er onder de passagiers enkelen bij zijn, die zich zullen interesseren voor het dan aan de rechter kant gelegen beroemde „Botlekplan". Draglines hebben hier begerig in het pol derland gehapt. Een noodzakelijk kwaad. Rotterdam heeft tot hier aan toe haar expansie voortgezet en in de toekomst zullen vele Nederlanders hier hun dage lijks brood gaan verdienen, dank zij de steeds verder gaande industrialisatie.. Hierna varen wij onder de bruggen van Spijkenisse door. De eerste werd enkele weken geleden door Rotterdams burger vader in gebruik gesteld en vormt een di- ricte verbinding over de Oude Maas met het Botlekplan en Pernis. Vanaf deze Oude Maas het Spui op, richting Haringvliet. Aan het eind van deze stroom passeren wij zowel rechts als links een van de meest getroffen gedeelten tijdens de Wa tersnood. Maar het land is hier het leven de bewijs van de veerkracht des volks. Eenmaal op het Haringvliet koersen wij naar de zee, voorbij de vuurtoren van Hellevoetsluis en dan varen wij in ons eigen zog terug langs de Stad aan het Haringvliet en het rustige Den Bommel, het Hollandsch Diep op om dan vlak voor de Moerdijkbrug de Kil op te gaan langs de zeer zwaar getroffen plaatsen Willems dorp en 's-Gravendeel. Weer een Bocht. Opnieuw de Oude Maas, maar nu een heel andere omgeving. Hier naderen wij een van de schoonste gedeelten van onze zwerftocht over het water. Een streek met zeldzame planten en vogels, grienden en schitterende panorama's, die doen denken aan de Biesbos. Er heerst een ongerepte rust, die de stedeling goed zal doen. Men kan er de roep van de karakiet beluiste ren en de brede vlucht van de reiger be wonderen. Het is hier een van de weinige plekken in Nederland, waar de oeverbe planting nog in de oude staat verkeert. Het zal tegen de middag zijn wanneer wij dit gelukzalig gebied verlaten om ons vol daan naar huis te laten varen De cirkel is gesloten. Een cirkel van natuurschoon, bezienswaardigheid en rust. Een unieke vacantietrip, zo gezegd. Wij kunnen u deze tocht van harte aan bevelen. Het luxe schip is van alle ge makken voorzien. Wanneer het u, moder ne mens, wat al te stil mocht worden, dan zorgt bovendien een uitstekend muziek gezelschap voor een vrolijke noot en zal het tevens de gelegenheid scheppen een „dansje" te maken op het dek in een niet- alledaagse omgeving. Zondagmorgen vroeg ligt de „Erasmus" al onder stoom. Dit luxe vlaggenschip van de Rotterdamse Havendienst „Spido" zal zich om half elf losmaken van de aanleg steiger bij het Willemsplein, voor 'n ééndagsspelevaart op de Zuid hollandse rivieren en wateren. Namen als Nieuwe Maas, Oudz Maas, Spui, Haringvliet. Hollandsch Diep en Dórdrechtse Kil houden een belofte in. Trage rivieren die zich door de ongekende pracht van het eindeloze lage land van Zuid- Holland een weg banen, met daar boven de typische luchten, telkens weer anders, telkens schoner. En dan het ingehouden trillen van de gloednieuwe machines in het bin nenste van de „Erasmus", de bij zondere ervaring, dat men de hori zonnen ziet veranderen, dat men het water hoort rumoeren tegen de wanden van het schip, dat men vaart! Zondag is h;t jacht „Eras mus" voor ons en zullen onze lezers en lezeressen op unieke wijze Hol land zien. Deelnemerskaarten voor deze boottocht zijn. zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar a ƒ4.75 (incl. koffie met gebak) aan ons kantoor Dam 18 te Schiedam. Twee jaar verzekerd tegen verlies, diefstal en breuk over de gehele wereld. Rotterdamsedijk 268 - Tel. 67593 OAOBtAD VOO* SCHieOAM tN OMSTVtKt* 77ste Jaargang No. 22826 De kantoreo der Redactie en Admlnl- olstratle zijn gevestigd te Schiedam Dam 18, tel 66152 Gtro-nuinmei 590843. Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal 2,18 per maand 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.19 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bt) contract gelden lagere tarieven welke b|j de administratie ot bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar tljn. Kampioenen (kleine advertentlfn) tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 9 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing alt sluitend bt) vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgeslote! en geplaatst overeenkomstig de Regelet voor het Advertentiewezea. HEDEN: Passage Theater: Leven in de brouwerij (18 jaar) Monopole Theater: De stad zonder wet (14 jaar). R.K. OPENBARE LEESnAAL R.K. Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 10—12 uur; tedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30 -8 uur, Vrijdag van 7—9 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (B K Ver. Gebouw), elke Londag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: DagelUks van 2S uur NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Gouka, Hoogstraat 129. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dokter In 't Veld, Willem de Zwijgerlaan 23. tel. 68599. Dokter Nyenhuis, Burgemeester Knap pertlaan 154, tel. 69880. Dokter Poll, Tuin- laan 92, tel. 67856. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Apotheek: 't Centrum, Hoogstraat 118. De wijkverplegingsdienst zal worden waargenomen door: Zr. Koot, Lange Kerkstraat 22, tel. 68802, Zr. Houbaar, Ru bensplein 20a, tel. 69701. De kraamverzorging wordt waargeno men door: Zr. van Kan, Swammerdamsingel 65, tel. 68286. Deze dienst duurt vanaf Zaterdagmid dag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK Zaterdag 30 Juli: Schouwburg, 8 uur: Holiday Parade 1955 (volw.) Groote Schouwburg. 8 uur: .,D* witte non" (Nationaal Volkstoneel). BIOSCOPEN Programma's van 29 Juli t/m 4 Augustus: Arena: Modern times (a.L). Capitol: De vrouw van de halfbloed (14 j.). Centraal: Circusarena (a.l.). Cineac: Battle cry (18 j.). Colosseum: Heidi en Peter (a.l.). Harmo nie: De vrouw, die gelyncht moest worden (14 j.). Lumière: A star is born (18 J.). Lutusca: Het laatste schot (14 j.). Luxor: Avontuur in Hongkong (onbek.). Passage (Schiedam): Leven in de brouwerij (18 j.). Prinses: Odyssee (14 j.). Rex: Opstand in het bandietenkamp (14 j.). - Thalia: 20.000 Mij len onder zee (14 j.). 't Venster: De rode schoentjes (18 j.). Victoria: Heidi en Peter (alle leeft.). De toestand van wethouder mr M. J. M. van Kinderen, die nog in de Dr Nolet- stichting wordt verpleegd, is vooruitgaan de. Rust is echter voorlopig nog ge boden. De 29-jarige montage-werker H. C. K. uit Rotterdam heeft bij Wilton-Fijenoord 40 kg koper gestolen. Voor de politie heeft hij zijn daad bekend. Op het internationale helicopter-congres te Rotterdam heeft de heer S. Sikorsky, zoon van de bekende helicopterconstruc- teur, gisteren hulde gebracht aan de bemanning van de marlne-heiicopter. die in de nacht van 12 op 13 Januari van dit jaar voor Hoek van Holland 16 opvaren den van het Noorse vaartuig „Gatt" redde Van de drie bemanningsleden der heli copter kon er slechts een aanwezig zijn, nl. de korporaal-vliegtuigmaker A. Krou- wel, die de drie oorkonden en drie me dailles, die de heer Sikorsky had mee gebracht. in ontvangst nam. Het congres gaf door luid applaus van zijn appreciatie voor deze redding blijk. De brandweer van Beekbergen moest uitrukken voor een heidebrand ten Zui den van Groot Panorama. Vier jongens Een goed uur na zonsondergang opent de nationale energie-manifestatie E 55 te Rotterdam de poorten tot de wonder lijkste en misschien ook ontroerendste schatkamer, die deze toch zo rijk gesor teerde tentoonstelling te bieden heeft. Dan gloeien iedere avond de tiendui zenden lichten en lichtjes aan, die teza men het harmonieuze geheel van de on overtroffen Parkverlichting vormen. Een wonder van licht, kleur en sfeer. Een artistieke versmelting van natuur schoon en technisch vernuft. Een kleur rijke compositie van een vertederende ro mantiek. De argeloze bezoeker zal er ademloos van bewondering en tot in het diepst van zijn gemoed ontroerd, lang en zwijgzaam vertoeven. En onweerstaanbaar zal de zoete rust bezit van hem nemen. Hij waant zich op een exotisch eiland. Uit het duister tredend, ziet men zich plotseling geconfronteerd met de klate rende kleurenpracht van de Brenner-fon- tein, die terecht de erenaam van water orgel verwierf. Op het rhythme van mee slepende muziek spuiten uit tientallen fon teinen waterstralen omhoog. En al die rhythmisch bewegende stra len worden onafhankelijk yan elkaar door onderwater-schijnwerpers in vele verschil lende kleurenbundels gevat. Tegen de zwarte nacht tekent men daar met veel kleurig verlicht, hoog opspuitend water de wonderlijkste patronen. De stralen van de fonteinen dalen en het licht gaat uit het is een ogenblik donker op het stille watervlak van de vijver. Dan zet het eerste muziekmotief in en in het glazen huisje, dat langs de oever staat, drukt de bespeler van dit wonderlijke „waterorgel" de eerste toet sen van zijn technisch klavier naar be neden, Rood licht schijnt uit het water, een enorme bloedrode straal stijgt op, hoger, hoger, tot de wind een gordijn van fijnverstuivend water als een sluier van deze enorme fontein doet afhangen; In 1954 werden ruim 179.000 ritten uit gevoerd, waarin bijna 30 millioen km werden afgelegd. Als men in aanmerking neemt dat de K.L.M. in 1954 met een arbeidsterrein dat ongeveer de gehele wereld omvat ruim 57 millioen km heeft gevloijen, dan is bovenstaand aantal van ruim 30 millioen km voor het internationale wegvervoer wel sprekend, des te meer als men in aan merking neemt dat deze wijze van ver voer een zeer beperkt arbeidsterrein heeft en wel een klein gedeelte van Europa, aldus de directeur van de Ned. Internationale Wegvervoersorganisatie, de heer K. C. A. Colette, in het overzicht dat bij gaf tijdens de jaarvergadering, welke gisteren te Utrecht werd gehouden. De vrachtopbrengst bedroeg in 1953 ruim 17,5 millioen en in 1954 bijna 22,5 millioen of wel 28 meer dan in 1953. Het vervoerde gewicht was in 1954 25 hoger dan in 1953. In de eerste 5 maanden van dit jaar is het vervoerde gewicht 24 verhoogd en de vracht opbrengst 26 Het is een verheugend feit dat volgens de nauwkeurige door ons opgemaakte sta tistieken de beladingsgraad stijgende is. Het is minder verheugend dat het bui tenlandse beroepsgoederenvervoar over de weg in het laatste jaar op schrikba rende wijze is toegenomen.Vanzelfspre- kend behoeft dit niet zo te verwonderen, indien men in aanmerking neemt dat bijv. onze Oosterburen in de eerste jaren na de oorlog om verschillende redenen niet naar het buitenland konden rijden. Ook het buitenlandse eigenvervoer op Nederland is toegenomen, doch lang niet in dezelfde mate als het beroepsgoederen- vervoer. In het buitenland moet de Nederlandse wegvervoerder zware fiscale lasten beta len, terwijl de buitenlandse wegver voerder generlei lasten in Neder land te betalen heeft; afgezien nog van het feit dat zowel dieselolie als ben zine in Nederland veel goedkoper zijn en de Nederlandse vervoerder ook zijn motorrijtuigenbelasting betaalt over de tijd gedurende welke het voertuig zich in het buitenland bevindt, dus een soort dubbele belasting. Er zijn reeds thans verschillende teke nen, welke er op wijzen, dat de hoog conjunctuur van heden ten dage wel eens een verandering zou kunnen ondergaan. Enige van deze tekenen zijn: De buiten landse handel van Nederland heeft zich b.v. aanmerkelijk ongunstiger ontwikkeld dan het vorige jaar. Vele deskundigen laten de waarschu wing horen dat onze positie uiterst kwetsbaar is. Wij hebben geen grond stoffen en ook geen grote binnenlandse markt voor de afzet van massa-artikelen. Spreker citeerde van dr P. Rijkens de woorden: „De algemene les, die wij uit onze eigen ervaring kunnen putten is, dat niet alleen in productie en verkoop, maar ook in het vervoer een dynamische houding onontbeerlijk zal moeten zijn. De starheid in het vervoerswezen zal moeten worden doorbroken". Laat ons oppassen, aldus besloot de heer Collette, dat de wens „vrijheid van de weg" niet verwordt tot „weg met de vrijheid", des te meer. omdat slechts een volledige „vrijheid van de weg" kan mee werken aan de eenwording van Europa. aan weerskanten komen andere fonteinen omhoog, rood alle en dan begint dit samenspel van waterstralen te dansen op de maat van de muziek. De kleuren wis selen, het water springt hoog op en valt als een balletdanseres op het watervlak terug. Andere platen volgen een wals van Strauss, de filmmuziek uit Limelight, een hammondorgel met lichtere melodieën. En steeds wisselen de fonteinen in hun onvermoeide spel, stijgend, dalend, spe lend, klaterend en badend in veelkleurig licht. Langs de verlichte bakken met gera niums. langs de in wit licht badende bed den met fleurige bloemen, langs grote, kunstmatige tulpen, langs de Venushof, waar statige zwanen lijken te drijven tussen bedden verlichte bloemen, aan de voet van een verlichte Venus, langs oran je-verlichte struiken, voert de route naar het grote lichttableau. dat een diligence met grote vaart over de weg doet rate len, dat de paardebenen van het statige vierspan doet roffelen in onvermoeide draf. Een geestig spel van vele lampjes, die rhythmisch aan- en uitgaan, een prin cipe, dat u ook terugvindt in het tableau waarvan pinguins en ijsberen de onder werpen zijn. Naast het restaurant Bellevue op de heu vel, tussen verlichte muren van groen en bloemenkleur, klateren imitatie-fonteinen neer in een decor van een klassieke, met geschoren heggen omzoomde parkaanleg weer hetzelfde spel met vele lamp jes. Nog meer pijlen heeft de lichtkunste naar, die dit sprookjesland ontwierp en realiseerde, op zijn boog: op een schier eiland, alleen te zien over het donkere water van een vijver, staan van binnen uit verlichte dieren in hun kunstmatig oerwoud. Giraffen met neigend hoofd, leeuwen met grimmige, bewegende ma nen, apen en vogels van tak tot tak springend in de bomen, hyena's en ze bra's, olifanten die de slurf in triomfan telijk getrompetter heffen naar de nacht blauwe lucht. Men loopt de route verder, langs vreemd soortige totems van licht, tot men, na het rumoer om Wereldgondel en Ruimte vaart achter zich te hebben gelaten, van hoog standpunt neerziet op Cara Monta. het eiland der zeerovers, die elke avond om tien uur hun schilderachtig spel spe len. Cara Monta. ook een oase van licht in de donkere vijver, die het zachtkabbe. lend omringt. Als het zeeroversspel be gint, als de oude, dromende zeerover zijn plaats aan de baai van het eiland heeft ingenomen, bloeien er tussen struiken en bomen exotische bloemen op. Ook hier weer: lichteffecten, die het in het na tuurlijke groep wondermooi doen. Na dit bezoek zal ieders bewondering voor het hoofd van de Dienst Openbare Verlichting te Rotterdam, de heer J. P. van der Straaten en zijn staf groeien. Zij hebben dit wonderland geschapen. Hun komt alle hulde toe. De heer van der Straaten reisde naar het buitenland en vergaarde daar vele indrukken, die hij nu op de E 55 tot een fascinerende compositie samensmeedde Een kunstwerk, dat zijn gelijke in binnen- noch buitenland vindt. Bijna twee maanden hebben hij en zijn deskundigen aan dit werkstuk gewrocht. Alle mogelijkheden van de moderne ver lichtingsarmaturen hebben zij uitgebuit: de kwiklamp, de natriumbuis en het indi recte licht. Opmerkelijk is, dat al dit materiaal straks weer in Rotterdam voor de normale straatverlichting gebruikt kan worden. Ook de duizenden meters kabel, die kunstig verborgen het electrisch ver mogen voor al die lichtpunten aanvoeren, voldoende om een stad als Vlaardingen van licht en energie te voorzien. Het is een machtig stuk werk. Technisch knap, maar ook en vooral kunstzinnig van grote waarde. Zij schiepen met be trekkelijk eenvoudige middelen de won derlijkste en ontroerendste schatkamer van de E 55 ALKMAAR 29 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 24.000 kg. kaas. 13 stapels fabrieksaas a 1.98 per kg 2 stapels boerenkaas a ƒ2.10 per kg Handel vlug BARNEVELD, 28 Juli. Eiermarkt. Aanvoer ca 1.600.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: kippen eieren 14.2514.90, algemene prijs 14.55 per 100 stuks, kiloprijs f 2.37 op basis van 61,5 gram; henneneieren f 8.5013 per 100 stuk». Coöp. Eierveiling BarneveldEde. Aanvoer ca 850.000 stuks. Handel in henneneieren vlug, in kippeneieren kalm. Prijzen van 50/60 gram 12.30—13.85, van 60/65 gram 13.93—14.50. Pluimveemarkt. Aanvoer pl.m. 59.000 stuks Prijzen slachtkippen 1.60—1.65, witte kippen 1.65—1.70, slachtkuikens 2.252.35, zware witte kuikens 2.452.55, zware N.H. blauwe kuikens 2.50—2.60 per kg. Handel in kippen kalm, in slachtkuikens redelijk. LEIDEN 29 Juli. Veemarkt Aangevoerd 18 stieren, 65 melkkoeien 400 vette koeien 162 vare e.a koeien. 53 vette kalveren, 59 nuchtere kalveren. 25 geiten, 150 vette schapen, 380 weide schapen. 250 zuiglammeren 747 weidelammeren 34 zeugen 395 schrammen 635 biggen l paard. Totaal 3374 stuks. Notering; stieren slacht schoon 2.252.50 per kg. melkkoeien ƒ27501040, vette koeien schoon 2.202.72, per kg., vare koeien 530740, vaarzen 600—860, pinken 375—500, vette kal veren lev. 1.80—2.40 per kg. nuchtere kalve ren slacht /45—54, lev 1.10—1.25 per kg vette schapen 90—105 zuiglammeren 85—108 weide lammeren 6580, drachtige zeugen 225 —330 schrammen 55—95, biggen 30—48, geiten 1525 LEIDEN, 29 Juli Kaasmarkt. Aangevoerd 49 partijen Gouydse en 7 Leidse kaas Notering: Goudse extra tot ƒ2.40, le soort ƒ2.13—2.2ó, 2e soort 2.06—2.17 Leidse tot 2.40 uer kg. Han del kalm. KOOPJES ZOMERJAPONNEN faparte imprlmé's, van 31.75 voor "|^95 ZOMERJAPONNEN r voor grote maten van 22.75 voor Egypt, kat. REGENMANTELS speciaal voor grote maten van 49.75 voor 14.75 MEISJESTOPPERS zuiver wol. van 1 3.50 voor POPLIN ROKKEN maten 34-40. van 11.50 voor POPLIN DAMESBLOUSES 36-44, van 11.75 voor 'J 95 HERENCOSTUUMS eerste kwaliteit kamgaren, van 119.75 voor (jg 75 Egyptisch kat. REGENJASSEN van 59.75 voor 75 Poplin JONGENS REGENJASSEN van 37.- voor 4 95 PLUS-FOUR COSTUUMS van 42.- voor JONGENS SPIJKERBROEKEN In alle maten, kort 4 95 lang £95 HEREN-OVERHEMDEN 6.98 WOLLEN DAMES BADPAKKEN 795 eerste keus. 2.98 DAMESSCHOENEN 4.98 7.98 HERENSCHOENEN KINDERSCHOENEN 4.98 Ongelooflijk voordelige opruiming ZIJDEN LINNEN fn uni-kleuren, 90 br. 0.98 JAPONSTOFFEN katoenen Imprimé 90 br. 29 TAFT RUITSTOF .1 20 breed 1 49 B N N £_N W E G PIEINWEG 19*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2