Kleine teleurstelling snel vergeten door prijs in ploegenklassement Engelsen bliezen Vierdaagse-tippelaars vooruil We mikten hóger, maar waren toch hoogst tevreden En nn alles - na de tijdrace - I op de laatste etappe RONDE VAN FRANKRIJK Na urenlange „wandeling" boeiende in laatste kilometers jacht Wéér doping E De Nederlandse Equipe De klassementen Gerrit Voorting thuis Zwitsers aan hun trek Vrolijke tippelaars te Apeldoorn VRIJDAG 29 JULI 1955 PAGINA 5 Geen Belgische aanval adriaensens m De etappe ë^Fr13, «"ft De ploegen De groene trui De strijdlustigste ©PARUS •yrouRS CHATELLERAULT Doch toen reed Wim van Est in die laatste kilometer voor de finish dan zijn voorband lek, arriveerde hij practisch op zijxt velg in het Pare de Blossac en moest hij mach teloos toezien hoe Forestier en Bauvin, vóór onze landgenoot (3) de twee eerste plaatsen verover den; achter Van Est volgden dan de overlevenden van de kopgroep, Monti, Hoorelbecke, Jan Nolten (6), Stablinski en Van Breenen (8). Opperbeste stemming Pastoor Pijnenborg in de bloemen Prima stemming ondanks grint, regen en broeierig zonnetje Zon en regen speelden krijgertje INTERN. PROF-KAMPIOEN- SCHAP TENNIS Onnozele lekke band belette nieuwe Nederlandse Door Martin W. Duyzings Donderdagavond. Er loopt, één kilometer vol prae-historische keien, een steile straat dwars door Saint-Benoit. Er hing daar, onder een asgrauwe hemel, die zich slechts enkele minuten later met een wolkbreuk van haast tropische allure boven op de Tour-karavaan zou storten, nog éénmaal een spandoek ter ere van Louison Bobet, de man die sedert Pau en de Pyreneeën, zo zor£- vuldig schuil gaat in het peloton, dat men moeite heel- hem daar, voortdurend omringd door zijn ploegma en, nog terug te vinden. Het spandoek hing daar, in Saint-Benoit, voor schu Er was, na een rit die vele uren achtereen ernstig aanspraak had gemaakt op de prix d'honneur voor de saaiste Tour-etappe aller tijden, tenslotte inderdaad een kopgroep ontstaan. Doch in die kopgroep, zoals steeds beheerd door niet minder dan vier Nederlandse rebel len zocht men tevergeefs naara Louison Bobet en kon men, tot verbazing en teleurstelling van alles wat met Belgisch bloed rondloopt in deze karavaan, ook Jean Brankart helaas niet vinden. Slechts één Belg was er, de altijd handige Fred de Bruyne, die aan het wiel van een der Nederlandse rebellen naar de kopgroep was gesleept en dat troostte dan de Belgen. Wij hadden vier man, doch geen sprinter in deze kopgroep en als De Bruyne de razendsnelle Italiaan Benedetti, als zijnde de auteur van de enige jacht van deze dag, daar op die helling van Saint-Benoit maar kon kwijtraken, dan vierde België naar alle waarschijnlijkheid vandaag een nieuwe overwinning. Zó was de situatie, toen De Bruyne daar, in die steil omhoogklimmende nauwe, bochtige dorpsstraat van Saint-Benoit demarreerde. Het was wellicht zijn laatste grote kans van deze Tour en hij legde er alles in, wat hij na drie weken Ronde van Frankrijk aan kracht reserve nog overgehouden had. En toen zag die dorpsstraat van Saint-Benoit, waar de wolkbreuk al in brede driftig-kolkcnde beken langs de huizen stroomde, waar vele minuten later Louison Bobet zijn gele trui eindelijk omhoog hees tegen de keien, dan iets wonderlijks. Twee, neen, drie Nederlandse rebellen kraakten daar in een woedende reactie een van onze Zuiderburen, die heel deze Tour om de een of andere duistere reden méér aandacht hebben besteed aan de Nederlandse equipe dan aan de gele trui welke ze, met wat méér durf wellicht hadden kunnen veroveren. Op dat ogenblik, toen Wim van Est, Nolten en Hein van Breenen die kopgroep voorgoed ram den, hadden we opnieuw een etappe-overwinning voor het grijpen. En dat het niet Wim van Est was, doch de tot nu toe zo lusteloze Franse nationaal, die tenslotte hier in het Pare de Blossac als eerste over de eindstreep gierde, kwam het zit ook de rebellen niet altijd en eeuwig mee! slechts door een enkele onnozele lekke band. De twintigste etappe van deze Tour de France die, voor zover het de favorieten betreft, blijkbaar gedoemd is om als de spreekwoordelijke nachtkaars uit te gaan, was in feite pas in Ruffec begonnen. Dat was meer dan 170 km. benoorden Bor deaux. En wat er tussen de start en Ruf fec aan strijdgewoel was vertoond, mocht geen naam hebben. Slechts eenmaal, in Coutras (na 42 km.) toen Hein van Breenen, die opeens zijn topvorm, waarnaar hij in deze Tour ver geefs liep te zoeken, heeft teruggevonden, trachtte op avontuur te gaan. had er enig rumoer geheerst in de karavaan. Het mag dan zijn dat de Amsterdammer in de verste verte geen kans meer maakt op een gele of groene trui; het mag boven dien zo zijn, dat men iedere ongevaarlijke in het algemeen klassement sedert de Py reneeën ongestoord zijn gang laat gaan zo hij op avontuur wil met nog 200 kilo meter voor de boeg zo gauw er tegen woordig een Nederlander demarreert in dit afgebeulde peloton luiden daar links en rechts de alarmklokken. De Amsterdammer kreeg geen kans. Twee Belgen, Impanis en Adriaensens, zaten onmiddellijk aan zijn wiel en vervolgens sprintte ook Jean Bobet namens de Franse natio- nalen in gezelschap van Barozzi, Mateo, Siguenza, Cieleska en Genin naar de Nederlander toe en| daarmee behoorde dan ook deze eerste Neder landse poging tot rebellie meteen tot de historie. Aan het Neder- De rest was vele. vele ïandse wiel tientallen kilometers ach tereen saai, taai en afgrijselijk eentonig. Wéér wachtte men vergeefs op een al gemene Belgische aanval. Wéér zag Louison Bobet er naar uit alsof hij, zo vlak voor een moordende tijdrit waarin Brankart de betere kansen heet te heb ben, een zware Belgische attaque niet al te best zou kunnen verdragen. Wéér had dr Dumas aan tal van patiënten, waar onder vandaag ook Antomn Rolland, zijn handen meer dan vol. En als ge nu infor meert waarom in hemelsnaam de Belgen tussen Pau en Poitiers niet eens een schuchtere poging hebben gewaagd om Louison Bobet, die kennelijk met een crisis te worstelen zit, te belagen, dan moge men u verwijzen naar de drie ver onderstellingen, waarmee de buitenlandse experts in deze karavaan nu opstaan en naar bed gaan. Deze veronderstellingen zijn; a. De ploeggeest bij (le Belgen is zo in mineur, dat Sylveer Macs niet in staat is een algemene aanval te organiseren: b. Jean Brankart fietst, ofschoon hij daar niet naar uitziet, sedert de Pyre neeën, precies ais Bobet, met een inzin king rond en is gedwongen om zich twee De uitslag van de 20e etappe, van Bordeaux naar Poitiers <243 km.), luidt: 1 Forestier (Fr.) 7.24.12 2 Bauvin (N.O.C.) z.t., 3 Van Est (Ned.) zt 4 Monti (Italië) z.t., 5 Hoorelbecke (He de France) z.t.. Nolten <N<=d> z.t., 7 Sta blinski(N O.C.) z.t.. 8 Van Breenen (Ned.) z.t. 9 Benedetti (Italië) 7.24.29, 10 Colette (West) 7'n'4ne Rruvne (België) 7.24.49. 12 Ilinsen (NpH r t 13 Coletto (Italië) z.t.. 14 Genin (7utd Onst'i 7 24 53 15 Poblet <SPanie> 7.31.47. 18 Barozzi (Italië) z.t., 19 Fantmi ut.) z.t. 20 Wagtmans (Ned.l z.t 24 Ex*»ïuo gr,ate groep renners waarbp Louise J=^o]fr]o t(irt De Groot (Ned.), Poblet, 7.31.47. Algemeen Het algemeen klassement na Jje042°2e Ro'lland dagen achtereen en met zorg voor de ttjd- race van morgen (Vrijdag) te sparen; c. De geestdrift en de belangstelling voor de grale trui is bji Jean Brankart danig gezakt sedert de Parijse manager, Daniel Dousset, een van de vele stro mannen van de alom tegenwoordige heer Jacques Goddet, hem a raison van 120.000 Franse francs per stuk alvast niet min der dan zestig contracten voor Franse criteria en wielerbanen heeft laten onder tekenen. Benedetti had plannen Hoe dan ook: er kwam géén Belgische aanval. Heel het blauwe escadron hield zich urenlang slechts onledig met het bewaken van de zes Nederlandse rebellen en aan gezien de u welbekende Henri Sitek giste ren meer dood dan levend in Bordeaux was gearriveerd en hij diensvolgens van daag de grootste moeite had om het tempo van het peloton te volgen, zodat hij niet eens over een demarrage durfde peinzen, versleten wij. voortdurend verder achter rakend op het tijdschema, de eerstvolgen de 130 kilometer zonder dat er in de twin tigste etappe van de 42ste Tour de France ook maar iets gebeurde, dat Jacques Goddet tot een nieuw loflied op de wieler sport had kunnen inspireren. Mijn collega's van de Franse boulevard pers, die, strijdgewoel of geen strijdge woel. iedere dag twee volledige pagina's met de wederwaardigheden van de „reu zen van de weg" dienen te vullen, waren de hemel tenslotte dankbaar, dat Louis Caput nog eenmaal tweehonderd meter voorsprong nam (later bleek dat hij die voor sprong alleen maar ver overd had teneinde zon der risico van fiets te kunnen vei wisselen) en dat Jean Bobet. Monti en de Oostenrijker Schneider boven op een van die verraderlijke, middeleeuwse Franse spoorwegovergangen van pure verveling in slaap en vervo'^ens zonder ernstige brokken op elkaar vielen. Toen eindelijk! L0UiS CAPUT enkele kilometers voor niets aan de han( Ruffec, demarreerde Gino Benedetti. De blonde Italiaan, die tot de beste sprinters van het veld be hoort, wilde vandaag een etappe-zege. Doch hij wilde liever geen risico's, sedert hij destijds te Toulouse in de daar ver toonde massasprint aan den lijve onder vond, dat men zelfs met een uitstekende sprint in deze Tour practisch kansloos is zo men niet beschikt over de trucs en het volmaakte ellebogenwerk, waarvan, onder meer, onze vrienden, de Belgen, zich zo gaarne en niet zonder succes bedienen. Van Est er achteraan, Gino Benedetti kreeg zijn zin. De Franse nationalen lieten de Italiaan rustig gaan. de Belgen deden alsof hun neus bloedde en Benedetti had al een minuut voorsprong, toen Wim van Est er dan maar achter aan ging. En dat bracht, zoals steeds, de hele karavaan meteen op de achterste benen. Aan het achterwiel hing diensvolgens niet alleen de Belg De Bruyne. doch zochten ook de Franse re gionalen Colette, Bauvin en Genin in al lerijl een plaatsje. Slechts enkele seconden verder achteruit zat Hein van Breenen een ander groepje, bestaande uit Stablins- ki, Hoorelbecke en Forestier met zorg en kennis van zaken te bewaken en wéér 2 leET CHATELLER.-TOURS - 29JULI 67 KM. 22pETAPPE TDURS-PflRlJS30JUIJ 228KM. Officieel berekende gemiddelde snelheid 38 km. p.u. Het algemeen KiaB&eiw"* 2 Rolland luidt: 1 Louison Bobet (Fi.) 122.W- 122.16 47, (Fr.) 122.15.08, 3 Gaul (Gem. plojg) ^.j^i. 4 Brankart «Belgi6) 122.16.<19,5 0e™ini^ornara 122.19.25, 6 Astrua (Italië) 122.22.10. 122i3L36> 9UC^ ^België") 122^33.49" lo Quèntin (West) 12n7Mahé (Fr.) 122 37.3£S 12 Coletto <MU> Van Ést (Ned.) Bruyne '(België) 123.11.27, 18 123.11.52, 19 Wagtmans (Ned.) 1Z3.15.1<>>» ,Netl ten (Ned.) 123.21.27, 26 v»n BrJ?ï£n ig Hin- 123.46.39, 27 De Groot (Ned.) 124—4.06. sen (Ned.) 124.36.26. Het algemeen Ploegenklassement luidt thans: 1 Frankrijk 363.53.45. 2 Italië 364.49.43, I Belgw 365.53.20, 4 Nederland 367.05 50. 5 Noord Centraal 367.37.23, 6 Spanje 368.13.43. Oost 369.40.33. 8 West. 369.51.17. 9 Jw'tseHani 370.29.59. 10 Gemengde ploeg 370.36.58, li de France 370.51.29. -lanne In het ploegenklassement ran de *0e «taPP bezette Nederland (Van Est, Nolten, Van Bre nen) de eerste plaats. Het puntenklassement luidt na de 20e etappe: 1 Ockers 'België, 307 p 2 Poblet (Spanje) 352 n. 3 W-'.gtmans (Ned.) 378 p., 4 Van Est (Ned'.)' 401 p., 5 Bauvin (N.O.C.) 409 p., 6 Hol land iFr 464 p., 7 De Bruyne (Belgie) 527 p 8 Fantin! (Italië) 545 p.. 9 Monti (Italië) 588 p 10 Schneider (Gem. ploeg) 594 p., 18 Nolten Ned.) 718 p. De Driis voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan de Italiaan Benedetti met 48 punten vóór Stablinski 29 punten. Genin 12 punten en Caput 7 punten. èvres t.Remy Rambouille) FRANKR. Gereden route Hanches Charires VirrayenB Bonneval Chateaudun - Pezou endóme Les Breviares hateau-Renauli Viitt- Monnaip Sorigny Montbazon Man re LesOrmes tndiv. h|drir auge POITIERS naar eraulf gebracN; etappeplaats Vlakkewegen Vliegendecontrole ©Ravitaillering Gerrif Voorting, die op 14 Juli tijdens de achtste etappe ten gevolge van een ernstige val de strijd moest staken, is gisteravond in zijn woning te Roosendaal per auto teruggekeerd. Bij zijn thuiskomst bleek, dat Voorting's verwondingen en de opgelopen breuk minder ernstig zijn dan na de berichten uit Frankrijk werd ver wacht. Hij kon, leunend op de arm van zijn vrouw, reeds voorzichtig lopen, hoe wel dit hem nog steeds pijn bezorgde. Volgens de doktoren, die hem te Albert- ville behandelden, zal deze verwonding op natuurlijke wijze moeten genezen Om deze reden is het been dan ook niet in een knellend gipsverband geplaatst. Men hoopt, dat veertien dagen bedrust Voor ting weer zo ver zullen opknappen, dat hij zal kunnen lopen. Vele bloemen vertolkten de belangstel ling van vrienden en kennissen voor de onfortuinlijke Tour de France-renner. in de allereerste gelederen hadden, doch rekende bovendien op het sprint- j vermogen van Wim van Est, die juist in zo'n heilinkje, waarbij het meer op oerkracht dan op pure snelheid aan komt, gewoonlijk tot zeer bijzondere dingen in staat is. Samen met een der kopgroepflarden, welke we te midden van het vaderlandse geweld daar in Saint-Benoit hadden ach tergelaten, veroverde Jos Hinsen dan de twaalfde plaats, nog altijd niet minder dan zeven minuten voor Miguel Poblet zijn dagelijkse eindsprint won van het peloton, waarin men ook Wout Wagtmans (20) en Daan de Groot (47) vinden kon Gilbert Bauvin en Ziehier de droeve historie van een lekke band in beeld. De finish van de kopgroep in Poitiers: van rechts naar links Jean Forestier, de winnaar; vlak achter hem Est, die zijn illusies eigenlijk al enige derde van I honderden meters eerder vaarwel rechts, zwoegend op een racefiets met moeten zeggen. De vierde renner is de een practisch lege voorband. Wim van Italiaan, Bruno Monti. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 28 Juli 1955. Het getal van de 10.557 Vierdaagse-lopers die de moed hadden dc ransel op de rug te nemen en de eerste dag te starten, was gisteravond tot 10.312 gedund. De eerste dag kende 41, de tweede dag 107 uitval lers. En nadat vanavond het derde hoofdstuk van het vierdagen levens-boek was afgesloten, bleek, dat voor slechts 43 tippelaars, on danks het feit, dat het parcours van Groesbeek toch geen peuleschil letje is, de beproevingen te zwaar waren geweest, 's Morgens waren er 74 deelnemers al niet gestart, zodat vanavond 10194 wandelaars de eindstreep bereikten. POITIERS, Donderdagavond. WEER een hoge lijder! Dr Dumas, de jonge race-arts, die met niets dan edele bedoelin gen en ietwat onvoorbereid voor het eerst in deze Tour-karavaan rondloopt, zou, als hij niet bek-af was en als het hem bovendien naar alle waarschijn lijkheid niet zijn carrière als sport-arts zou kosten, na afloop van deze Tour ongetwijfeld een boeiend standaard werk kunnen schrijven aangaande de medicijnkasten, waarvan sommige soig- neurs en méér dan sommige renners zich in zo'n Ronde van Frankrijk ple gen te bedienen met de bedoeling om prestaties te leveren, die in feite boven hun vermogen liggen. Er was in deze Tour al een geval- Mallejac. De jonge Breton ligt nog steeds in een ziekenhuis en men voedt hem kunstmatig en om de rest van zijn wielersport-carrière behoeft ge tien tegen een geen honderd franken meer te geven. Er was, met wat minder gerucht, in deze Tour bovendien een affaire- Kübler. De Zwitser ging aan de finish in Avignon, na op de Mont Ventoux enige volmaakt krankzinnige dingen te hebben vertoond, zó grondig door de knieën, dat men hem de volgende och tend eenvoudig verbood nog te starten. Hij zit nu, diep in Zwitserland, in de bergen zijn ellende uit te kuren en slechts de optimisten in de Zwitserse wielersportwereld hopen, dat hij nog vóór de wereldkampioenschappen (eind Augustus) van zijn geheimzinnige ziekte genezen zal zijn. R WAREN, ook al kwamen ze niet met veel tam-tam in de kranten en aan het licht in deze Tour, nog JEAN-MARIE CIELESKA Let op de Nederlanders! veertig seconden daar achter hadden we, omdat we de laatste anderhalve week in deze Tour niet van kinderachtige maat regelen houden, zowel Jan Nolten als Jos Hinsen teneinde de Italianen Monti en Coletto zoveel mogelijk te kalmeren. Twintig kilometer a-chtereen leverde men in deze jagende groepjes, die het pe loton nu steeds verder achter zich lieten, op felle, verbeten wijze strijd. Toen be sloot men gemakshalve tot een wapen stilstand, liet Benedetti zich inlopen, ter wijl de groepjes—Van Breenen en Hinsen Nolten zich eveneens bij Benedetti aan sloten en forceerden we aldus een kop groep van niet minder dan veertien man, naar Poitiers hollend met het edeie voor nemen het hier op een eindsprint te laten aankomen. Het werd dan ook een eindsprint, doch voor het zover was hadden Wim van Est, Van Breenen en Jan Nolten daar op die helling in Saint-Benoit, slechts vier kilometer voor de finish zó oorverdovend in de kopgroep huisge houden, dat De Bruyne toen al kansloos was en dat Benedetti, de snelste man van heel het gezelschap, zijn hoop op een overwinning alvast kon begraven. Om u de waarheid te zeggen: op dat moment rekenden we vast op een nieuwe Nederlandse etappe-zege. De finish hier in het Pare de Blossac vond, zoals destijds in Ax-les-Thermes, plaats op een heilinkje met vlak daar achter een keurig aangelegde vijver, waarin, ongetwijfeld tot teleurstelling van de omstanders, slechts Gilbertwel meer frappante gevallen van Bauvin na de wilde eindsprint een j doping en duidelijker dan ooit bleek, duik maakte. Oranje gokte niet alleen dat slechts een handjevol renners in op het feit dat we zelf in dit aller- J m laatste stadium van de strijd nog drie handig samenwerkende Nederlanders staat is om een moderne Tour met suc ces uit te rijden, zonder dat men zich daarbij bedienen moet van pilletjes en middeltjes, die overigens in Frankrijk voor iedere soigneur en iedere renner in iedere pharmacie te kust en te keur te koop zijn. De doping heeft nu een nieuw slacht offer gemaakt in deze Tour. Antonin Rolland, de voormalige dienstknecht in de Franse nationale equipe, die ietwat onverhoeds in de gele trui terecht kwam en die vervolgens alles in het werk stelde om zijn gele trui zelfs tegen zijn chef-de-file, Louison Bobet, te ver dedigen heeft, met de Pyreneeën voor ogen, blijkbaar eveneens een zogenaam de soigneurs-cocktail laten brouwen en dat is ook hem nu slecht bekomen. 4NTONIN LIJDT, naar vaag de diagnose luidt, aan een vergifti ging. Hij zat vandaag voor lijk op zijn fiets en toen men hem aan de finish uit zijn zadel tilde, bleek hij merkwaardig groen uitgeslagen en kon hij geen woord meer zeggen. Men ver voerde hem ijlings naar het hotel van de Franse nationalen, waar hij onder de handen van Marcel Bidot en dr Dumas in zwijm viel. Juist op dat ogenblik begon de plaat selijke fanfare op het binnenplein van het hotel uit volle borst de Marseillaise te blazen ter ere van Louison Bobet, die sedert dagen óók al geen herrie meer aan zijn zere hoofd kan velen. De Marseillaise ging niet door! Marcel Bidot rukte de dirigent de dirigeerstok uit de hand en van dat ogenblik heerst er in en rond het hotel van de Fransen een diepe, duistere, sinistere stilte. Raymond Le Ber, de soigneur der Franse nationalen, die een kunstenaar in zijn vak is, zal nu trachten om Anto nin Rolland vanavond zó ver op te kalefateren, dat hij morgen gedurende de tijdrace althans weer op zijn fiets kan zitten. En over de vraag of Anto nin Rolland met dit alles wellicht een paar jaar van zijn leven verspeelt, alléén maar omdat Goddet's circus, zo vlak voor de plechtige sluiting, geen van de nog resterende acteurs meer kan missen, schijnt niemand in deze karavaan te peinzen.... POITIERS, Donderdagavond. Géén overwinning voor Oranje vandaag! Kees Pellenaars, die juist even te laat in het Pare de Blossac gearriveerd was om de eindsprint nog te kunnen zien kwam, in een bovenmaatse regen jas, dwars door de aldaar heersende wolkbreuk hollend naar de eindstreep, er kennelijk op rekenend dat wij, de Nederlandse kolonie, daar intussen al bezig waren om Wim van Est met een etappe-overwinning te huldigen. Helaas: een lekke band haalde vandaag een streep door de Nederlandse re kening en zo U dat teleur mocht stellen, zo is het wellicht nuttig om U er aai; te herinneren dat het nog slechts enkele jaren geleden is, dat we met ons gejubel nauwelijks raad geweten zouden hebben als een Nederlandse equipe er in geslaagd was om, zoals vandaag, niet alleen achtereenvolgens de 3e, 6e de 8ste en de 12e plaats in een etappe te veroveren, doch om bovendien (er passant) nog even voor de tweede achtereenvolgende maal het ploegenklasse ment en de daaraan verhonden frs 200.000 voor Nederland te winnen. Hetgeen niet wegneemt, dat men in het Nederlandse rebellenkamp eigenlijk al op die overwinning had gerekend. Morgen Vrijdag immers is er geen plaats voor rebellen in deze karavaan. In de tijdrit tussen Chatellerault en Tours in zélfs Louison Bobet, zoals iedereen, voi- komen op zichzelf aangewezen. En de enige rebellie welke men daar vertonen kan bestaat uit een fiks nummertje hard rijden. In dit speciale werk zullen de ere plaatsen naar alle waarschijnlijkheid niet voor Nederland, doch voor een handjevol Franse. Italianen en Belgische experts zijn weggelegd. Daarom hadden de mannen van Kéét Pellenaars zo graag vandaag nog eens een slag willen slaan. Nu dat mislukte wacht men niet zonder ongeduld op de laatste etappe, ToursParijs, die ons Za terdag dan eindelijk naar het Pare des Princes zal leiden. Daar zullen zes onvermoeibare Ne derlandse rebellen trachten om, voor het eerst m de geschiedenis van de Tour, de laatste acte van de laatste wielersportdag in een Tour op hun naam schrijven. En bij één enkele poging om dat te berei ken zullen deze zes rebellen het Zater dag ongetwijfeld wel niet laten WIM VAN EST S-sssstbandje lek wèg overwinning Velen waren later gestart dan de andere dagen en tot zeven uur in de avond meldden zich nog wandelaars aan de eindcontrole. Ook nu waren er weer enkelen, die probeerden in de kortst mogelijke tijd de afstand af te leggen. Om 12 uur werden de eerste „veertigers" bij Berg en Dal aangetroffen en om 2 uur liepen er reeds enigen in Nijmegen. De mees ten toonden, dat zij beter begrepen, waar het bij de Vierdaagse om gaat. De grote stoet kwam dan ook pas laat in de middag binnen. De posten van de geneeskundige dienst kregen het weer zwaar te verduren, de grintwegen waar soms gebruik van moest worden gemaakt, waren bier veelal oorzaak van. De Zwitsers kwamen deze dag aan hun trek. Hadden ze al herhaaldelijk geklaagd over de vlakke eentonige wegen en misten zij zo zeer hun ver trouwde bergen, deze derde dag za gen zij tenminste heuvels- Verheugd trokken zij op naar Berg en Dal, waar hun geestdrift een ietsje daalde, toen bleek dat de hoogste „berg" slechts 100 meter was. Fris en monter trokken zij door Groesbeek. De Engelsen wa ren beter op gang dan de voorafgaan de dag. Ook nu waren het weer de 19 man uit Israël, die overal applaus aan het publiek ontlokten. De stemming zat er bij de lopers ondanks regenbuitjes, afgewisseld met een broeierig zonnetje ook vandaag weer opperbest in. Heel duidelijk bleek ook, dat, wat een mens alleen niet kan, hem wel mogelijk is met zijn allen, vooral, wanneer alle middelen worden uitgebuit om hem maar bij te brengen, dat het heus zo'n karwei niet is. Voor dit prettige zelfbedrog zorgt onder andere heel zeker de muziek. Ze is nog nooit zo veelzijdig en zo in ternationaal op de Vierdaagse verte genwoordigd geweest. Daar staat na tuurlijk in elk plaatsje van betekenis vaders trots en moeders troost: de fan fare opgesteld, die er gelijk een korps van beroepsmuzikanten op los-musi- ceert. Maar dan zijn er dit jaar korp sen bij van wereldreputatie: de Gre nadier Guards en de Royal Sussex Band, waarvan nota bene Koningin Juliana ere-kolonel is. Het is een ver bazend interessant korps, het laatste. Stel u voor: zes en twintig statige, strakke Engelslieden, om wier taille een keurig donkerblauw uniform zit gegoten, zo strak dat ze er naar (al te) menselijke berekening nooit meer uit kunnen komen. Platte petten met ro de biezen mogen hen heus niet druk ken, maar dragen bij tot de uitrusting van het beroemde korps, dat de Groes- beekse schonen vanmorgen naar zijn pijpen liet dansen. Het effect op de wandelaars was zo groot, dat deze als opgenomen in Gulliver's hand de Dorpsstraat afhuppelden in rhythmi- sche gymnastiek. Terwijl de Royal Sussex Band een algemenere strek king had, reikte de fanfare Wilhelmi- na aan de Zwervende Zangers, hun dorpsgenoten de hand. Het werd ge lukkig geen jam-session, want anders waren de wandelaars nu nog in Groes beek geweest- Ze zouden er spijt van gehad hebben, want het schoonste van het parcours ligt bij de uitlopers van het Rijkswoud, aan de Nederlands- Duitse grens. Dit Groesbeek heeft ook het hart veroverd van de leiding van de Vier daagse. De banden worden telkenjare aangehaald met een hartelijke, gulle ontvangst bij pastoor Pijnenborg, op de pastorie. Majoor Breunese wilde daar dit jaar eens extra bij blijven stil staan. Hij bood de herder van zovele brave parochianen een mooie oorkon de aan en een schilderij. Daarna ging de reis verder door de rijen van moe ders, die met hun kinderen in de ar men stonden te kijken en het eten maar het eten lieten. Zo ooit, dan had den ze vandaag een dot van een ex cuus. Ofschoon de regen om half een ook een handje ging meehelpen en al len naar huis toe joég. Eerst bij de invalswegen van Nijmegen versche nen er weer hiuemoeders, die vast 'n aanloopje nar^i voor morgen, de grote »dag, watteer alles in de soep mag en zal lop^j. De intocht zal dan een bijzonder ka rakter dragen, waaraan Batavieren uit de Betuwe en Romeinen uit Nijmegen zelf, kleur bij zullen zetten. Keizer Trajanus zal met zijn gevolg deelne men aan de laatste kilometers van de tocht naar Nijmegen en zelfs Clau dius Civilis zal zich bij de keizer aan sluiten, in de geest van gemeenschaps zin, de gemeenschapszin, die het hen- merk is van de Vierdaagse en die de deelnemers ieder jaar weer trekt en doet terugkomen. (Van onze correspondent). Op de derde dag van de Apeldoornse Vierdaagse hebben zon en regen krijger tje met elkaar gespeeld. Toen de eerste tippelaars des morgens om 6 uur van start gingen was de zon hoewel wat waterig toch nog de baas, doch nau welijks een uur daarna had Pluvius de macht overgenomen en viel er een drui lerig regentje, dat spoedig de kleren doorweekte. Niettemin was de stemming op deze dag wederom opperbest. Vrolijk zingend trokken de tippelaars langs de Apeldoorn se wegen en toen later op de dag de zon weer door het wolkendek kwam schij nen, zag men slechts opgewekte gezich ten. De „vijftigers" en „veertigers" ver kenden wederom de Kroondomeinen en trokken vervolgens naar het Uddelermeer. De „dertigers" wandelden naar Hoog Soeren en Assel en kwamen via Ugche- len naar Apeldoorn terug. Bij deze „der tigers" bevond zich de 22-jarige B. D. Stork, die van zijn werkgever in Lissa bon vacantie had gekregen om aan de NWB-Vierdaagse mee te doen. Hij was in zijn groep de eerste, die zich bij de finish meldde. En daarbij bofte hij, want tegen twee uur begon de regen met stromen uit een dichte wolkenlucht te vallen, zodat talrijke tippelaars onder het zingen van „Singing in the rain" drijfnat aan de finish arriveerden. De voetklachten waren er uiteraard weer meer dan voldoende. Maar tenslotte is de E.H.B.O. niet voor niets ingescha keld. Het aantal uitvallers bleef beperkt tot 2, zodat 582 tippelaars aan de finish arri veerden. Het totale aantal uitvallers be draagt nu 11. Noordwijk is de volgende week we derom het centrum van internationaal tennis, ditmaal van de kampioenschap pen van profs, juister gezegd van tennis- leraren wam voor speciale wedstrijdprofs zoals Segura, Gonzales e.a. is dit tournooi niet uitgeschreven. Van 17 Augustus nemen 32 spelers, onder wie 12 buiten landers, aan het tournooi deel, waarvan alle partijen, van de eerste ronde af dus, om drie gewonnen sets gaan. Tot de Nederlandse deelnemers beho ren Joop de Mos (winnaar vorig jaar) Bruin, Kauling, gebr. Hemmes, Parle- vliet. Van Beem enz., tot de buitenlan ders de Australiërs Cawthorn en. Tre- gonning. de Fransman Jemetti, de Egyp tenaar Mobarek, de Engelsman Roberts. Buiten het tournooi om zal ook Perry te Noordwijk spelen. Zaterdag speelt hij een enkelspel tegen een nader aan te wijzen tegenstander, ook een dubbelspel. Zondag zal hij tegen de winnaar van het tournooi (waarvan de eindstrijd op Za terdag is vastgesteld) een „ere-wedstrijd" spelen en ook een dubbelspel. Zaterdag 8 en Zondag 7 Augustus beloven dus twee interessante tennisdagen te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5