-jr Na staking langzaam-aan actie in de Rotterdamse haven Hoofdeis: grondloon van 75 1 I Arbeidsloon is liet hengsel Loongrens van f 6000 bij Ziekte en Werkloosheidswet moet verdwijnen Werd Israëlisch toestel door jagers neergeschoten? Tsjoe komt met vredesplannen voor Azië We HERHALEN het voor de zoveelste maal; HARDEN De mens in de moderne wereld Vier bromfietsers dodelijk verongelukt Moderne wereld eist mensen met zelfstandigheid Vóór de Geneefse ambassadeursconferentie: Spoedige vrijheid voor Amerikaanse gevangenen in China? Maandag 1 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN HOE ONZE PELGRIMS LOURDES ZULLEN VINDEN „Kleine, felle acties" I11 ruim 107 uur om de wereld gevlogen M Vrije loonpolitiek zal arbeiders doen delen in stijgende welvaart Onderzoek-commissie bezocht plaats van de ramp Belgisch episcopaat Opvoeding tot persoonlijke zelfstandigheid gebiedende eis des tijds Bede van moeder ingewilligd Staatsmijnen verdelen een millioen WEERBERICHT In een druk bezochte stakersvergadering in Odeon werd hedenmorgen besloten, deze staking te doen volgen door een langzaam-aan-actie in de komende dagen. De havenarbeiders maakten 11a de vergadering een demonstratieve „wandeling" langs de bureaux van de Centrale Bond van Transportarbeiders aan de Heemraadssingel en langs het bureau van de Centrale der Werkgevers, de Scheepvaartvereniging Zuid aan de Pieter de Hoochweg. De reden van dit al was een gevoel van misnoegen over de inhoud van de nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst. Vier grieven Geen fut meer Hel plan Landsbelang teil ni"t 6 PRIESTER-DOMINICANEN IN EEN FAMILIE DE 25.000 GEVALLEN Geleide of vrije loonpolitiek Nota's naar Sofia Lijken naar Israel Loongrenzen ongelijk hij sociale wetten P.B.O., K.N.P. en K.V.P. De Schoolwet-Collard Zelfde lijn als Moskou Geslaagd congres Forum op de tweede dag Boelganin liet zich vermurwen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dinsdag 2 Augustus: Zon o-p 5.03 uur. onder 20.32 uur; Maan op 19.36 uur. onder 3.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANlj Vanmorgen lagen de Rotterdamse havenbedrijven voor het grootste gedeelte stil; er was door het Onafhankelijk Verhond van de Bedrijfs organisaties op deze eerste dag van de inwerkingtreding van de nieuwe C. A. O. in het havenbedrijf een algemeene 24-uurs staking afgekondigd, waaraan door het merendeel der havenarbeiders was beantwoord. Reeds Zondagmorgen was er in Odeon een vergadering geweest, waarin een mo tie werd aangenomen waarin werd ge protesteerd tegen de overeenkomst tus sen de erkende vakorganisaties en de Scheepvaartvereniging Zuid betreffende de C.A.O. „waarbij de beslissing over de aanvaarding er van in kleine bijeenkom sten" en „slechts door tientallen leden, onder druk van de besturen, werd geno men". een handelwijze, welke door de O.V.B. „zeer ondemocratisch" en „geheel buiten de arbeiders om" geschied, werd genoemd. De grieven van het O.V.B. werden als volft geformuleerd: Vastgesteld werd, dat het resultaat van de onderhandelingen over deze C.A.O. to taal onvoldoende is, in het bijzonder voor wat betreft de Ionen, de arbeidstijd en de jiositie van de arbeiders bij ziekte en on geval, in deze tijd van steeds groter wor dende welvaart voor de bezittende klasse; dat een algemene loonsverhoging voor alle havenarbeiders absoluut noodzake lijk is en dat het minimumloon voor de laagstbetaalde arbeiders op tenminste 75,per week moet worden gebracht om aan de meest elementaire behoeften van een minimum-bestaan in deze tijd te Voldoen; dat de arbeidstijd moet worden ver kort tot 44 uur per week, als overgang naar de door minister Drees reeds in 1945 in het vooruitzicht gestelde 40-urige werkweek; Dat aan de havenarbeiders ook bij ziek- le en ongeval uitbetaling van het volle loon moet worden gewaarborgd en dat verder voldaan moet worden aan een aantal andere eisen, zoals die gesteld zijn in het eisenprogram van het O.V.B. Deze motie was Zondag met twee stem men tegen door een vergadering van on geveer 800 man aangenomen. De grote vergadering van hedenochtend nam ken nis van de motie en werd geacht haar unaniem te hebben aanvaard. Na inleiding van de heer F. v. Bode graven nam de secretaris van de afde ling verkeer, de heer L. van Os 't woord om de motie toe te lichten en te spre- Dc 21-jarige Amerikaanse Susan Bryan is Zaterdag te San Francisco teruggekeerd nadat zij in de recordtijd van 107 uur en twintig minuten via luchtlijnen om de we reld was gevlogen. Het vorige record stond op naam van Jean-Marie Audibert, die in 1952 voor een wereldreis van Parijs tot Parijs 115 uur en twintig minuten no dig had. De nieuwe recordhoudster, die de reis maakte via New-York, Parijs, Rome, Bei roet, Bagdad, Karatsji, Calcutta, Bangkok Saigon en Minilla, zal het middelpunt zijn van een tweedaags feest ter herdenking van het feit, dat een jaar geleden de lucht- ?a7en- kb San Francisco, welke ongeveer 200 millioen gulden heeft gekost werd ge opend. Ook een andere inwoner van San Francisco Andrew Lerios, verbeterde die wereldreis in omgekeerde richting heeft ondernomen, kwam vier uur en vier minuten na Susan Bryan aan. ken over het „hongerloon" het over eengekomen basisloon van 66,25 dat thans verdiend wordt in het havenbe drijf, het grootste aantal ongelukken in de haven, de slechte verzorging van we duwen en wezen en het jaagsysteem waardoor de arbeiders dusdanig werden afgebeuld, dat ze bij thuiskomst de fut niet meer hadden, hun schoenen uit te trekken Toen hij een schildering gaf van het misnoegen van de socialistische ar beiders op de over de C.A.O. beslissende vergadering van de Centrale Bond, klonk een stem: „Nou moet je niet overdrij ven". Als motief voor een niet langdurige sta king, doch korte, felle acties, gaf de heer Van Os aan de onverwachtheid van deze acties, waarvan de werkgevers afkeriger zijn dan van langdurige acties, wijl bij de laatste in internationaal contact steeds de vrachten naar die havens worden gediri geerd, waar het rustig is. Met onbereken bare korte acties iis die rust er nooit. Hij verzweeg het grondmotief, nl. dat. ddt On afhankelijk Verbond een stakingskas mist, voldoende om langdurige acties te finan cieren. Na zijn toespraak betrad de voorzittter. de heer A. (Toon) van den Berg het' spreekgestoelte om de verdere actie uit te stippelen. Hij deelde eerst orders uit om de van buiten komende arbeiders op te vangen en meende dat men na twee da gen rust het beste doet om „kalmpjes aan" te gaan werken onder het motief dat, wanneer de Scheepvaartvereniging Zuid de arbeiders een deel van het hun toekomende loon onthoudt, men met een gerust geweten deze vereniging een deel van de pres'.atie mag onthouden. Demonstreren op straat is niet geoor loofd, aldus de heer v. d. Berg, maar nie mand zal kunnen verhinderen, een wan delingetje te maken over de Heemraacjs- singel en de Pieter de Hoochweg, resp. de zetel van de Centrale Bond en de Scheep- 1 vaar Vereniging Zuid. Opwerpingen ais deze: door dergelijke acties ondergraaft men de bloei van dc haven en schaadt men het landsbelang, moeten niet teilen omdat, aldus de heer V. d. Berg, ten opzichte van de havenar beiders maar vreemd met het landsbelang wordt omgesprongen. Aan het einde der vergadering, toen ieder de zaal al uitliep, sprong vanachter de bestuurstafel nog een EVC-bestuurslid overeind om een tirade te houden tegen het kapitalisme en te zeggen dat men de Centrale Bond zal dwingen, zich te ver- enigen me; O.V.B. en E.V.C. Het feit dat het stakingsparool vrij ai- gemeen tegen de mening van de er kende bonden werd opgevolgd vind: hieruit haar verklaring, dat ongeveer 60 procent van de havenarbeiders te Rotter dam niet georganiseerd is en aangenomen mag worden, dat van deze 60 procent ve len niet onsympathiek staan tegenover de actie van het O.V.B. De belangrijke wijzigingen welke bin nen de heiligdommen van Lourdes zijn aangebracht, betreffen vooralsnog hoofd zakelijk de Grot. Deze is nu los komen te staan van de gebouwen, die haar te veel insloten, zoals de sacristie en de piscines, die het naderen van de Grot be moeilijkten. Bovendien is zij geheel vrij gemaakt door het wegnemen varr het hekwerk- De pelgrims krijgen nu een in druk van de grot zoals zij was, toen de Onbevlekte Ontvangenis er aan Berna- dette verscheen Natuurlijk is het ge boomte tussen Grot en Gaverivier, waar in Bernadette kwam sprokkelen, niet te herstellen, omdat de plek, waar deze bomen stonden, het voorplein moet blijven, de gelegenheid tot gebed. Door de piscines te verplaatsen is de rust voor de biddende pelgrims ook meer verzekerd. De latere bruggenbouw zal ook het leiden van de zieken naar de baden geheel omleggen. Op die manier wordt om de Grot van Massabielle een volkomen stilte verkregen. De' overgang naar de nieuwe toestand heeft langzaam plaats en voor wat de zitplaatsen betreft, is een nieuwe oplossing nog niet verkre gen. (Zie ook pagina 3) Gisteren heeft de pater Jos, Hierony- mus Oorsprong O.P. in de St. Walburg te Arnhem zijn eerste H.Mis opgedragen. In deze aloude St. Walburgkerk was hij de zesde priester-dominicaan uit één familie, die naar het altaar is opgegaan. Boven dien heeft deze neomist drie tantes in de orde van St. Dominicus. Op lot no 12331 van de 528ste Staats loterij. eerste klasse, is vandaag een prijs van ƒ25.000 gevallen. (Van onze correspondent) Boordevol indrukken van de vijf ge houden inleidingen en de hierop gevolgde discussies, onder het motto „Christendom en materiële zorg", is het grote aantal deelnemers van de drie studiedagen der K.A.B in het Aartsbisdom, welke studie dagen in het Klein Seminarie te Apel doorn werden gehouden, Zondagmiddag naar huis gekeerd. Nadat pastoor dr A. A. Olierook Vrij dagavond in een glashelder betoog met zijn inleiding de basis had gelegd voor deze studiedagen, hebben andere deskun dige sprekers verschillende concrete pun ten van het vraagstuk van de welvaart en de houding van de christen daartegen over nader onder de loupe genomen. Het arbeidsloon is beslissend voor de stoffelijke welvaart. Het is, aldus het Ver- bondsbestuurslid F. G. v. d. Gun, het hengsel, waaraan alle andere voorzienin gen hangen. Het loon moet derhalve toe reikend zijn voor een passend onderhoud van het gezin. Loon- en prijspolitiek Drie leden van een Israëlische commis sie van onderzoek, die Zaterdag de Grieks- Bulgaarse grens overschreden voor een onderzoek naar de overblijfselen van de neergeschoten El Al-((Constellation z'jn Zaterdagavond laat weer in Griekenland teruggekeerd. Zij hadden foto's van de wrakstukken gemaakt. Van betrouwbare zijde werd verno men, dat de commissie tot de conclusie is gekomen, dat de „constellation" werd on derschept en beschoten door twee straal jagers. Het zou de commissie nog niet duideijik zijn of het vliegtuig ook door het vuur van dc luchtdoelartillerie werd ge troffen. De leider van de commissie zei bij te rugkeer in Athene dat er „geen twijfel'' over bestaat, dat de Israëlische constella tion „door vuur van kleine wapens, waar schijnlijk gebruikt door jachtvliegtuigen" is neergeschoten. De leider der commissie zei zeer koel te zijn ontvangen door de Bulgaren. „Tij dens ons gehele verblijf boden zij ons slechts een glas water aan", zo zeide hij. Een lid van de commissie zei: „Wan neer wij ons onderzoek hebben voltooid en ons rapport gepubliceerd, zal de wereld geschokt zijn". De Verenigde Staten hebben inmiddels van Bulgarije geëist, dat het spoedig een passende schadeloosstelling betaalt voor het feit, dat 12 Amerikanen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Ook werd ge ura?S^ a'Ie ma!>tregelen te treffen om nerhaling te voorkomen en de schuldigen te straffen. Aangezien de V.S. het communistische Bewind in Bulgarije niet erkennen, werd uota via de Zwitserse vertegenwoordi ger te Sofia gezonden. Ook Engeland en Frankrijk hebben een nota aan Bulgarije gezonden, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen het gebeurde en bestraffing wordt geëist van hen die verantwoordelijk zijn voor het incident. Het Israëlische kabinet heeft besloten de lijken van de slachtoffers naar Israël over te brengen, waar zij in een massa graf aan de schoot der aarde zullen wor den toeverrtuowd. Men meent dat dit be sluit is genomen naar aanleiding van be richten dat de lijken zo verminkt zijn dat zij niet kunnen worden geïdentifi ceerd. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zal familieleden van degenen, die bij het ongeluk zijn omgekomen, in de gelegenheid stellen om per vliegtuig gra tis de plaats te bezoeken, waar de stoffe lijke resten zullen worden begraven. waren na de oorlog noodzakelijk voor een redelijke verdeling der armoede. Nu er welvaart in ons land heerst dient het uitgangspunt van het geleide loon- beleid te verdwijnen. De verantwoorde lijkheid voor de lonen moet zo spoedig mo gelijk gelegd worden bij het georgani seerde bedrijfsleven naar richtlijnen van de regering, aldus spr. Richtlijnen van de regering achtte hij nodig vanwege de kwetsbare positie van onze industrie, die 35 van haar productie moet exporte ren. De vraag: „Waarom geen vrijere loon vorming op dit moment?", beantwoordde de heer v. d. Gun door op te merken, dat de werkgeversorganisaties zulks momen teel niet meer wensen, evenmin als het N.V.V. De werkgevers achten het name lijk ongezond met het huidige tekort aan arbeidskrachten en het N.V.V. wil het solidariteitsbeginsel, dat ten grondslag ligt aan de centraal geleide politiek, niet prijsgeven. We moeten, aldus spr., met kracht blij ven streven naar een systeem van vrije loonvorming om de arbeiders te doen delen in de stijgende welvaart. De heer J. Mertens, Verbondsbestuur- der, gaf in zijn inleiding over „de zorg voor het materiële en de sociale verze- ringen" zijn gehoor een uitvoerige op somming over de sociale wetgeving. Ko mende op de verschillen in loongrenzen bij de sociale verzekeringen, merkte de heer Mertens op, dat deze historisch wel verklaarbaar zijn. Het is echter de vraag of deze verschillen in loongrens houd baar zijn. De K.A.B. is van oordeel, aldus Ver- bondsbestuurder Mertens, dat de loon grens van 6.000,— ter bepaling van de verzekeringsplicht, zowel bij de ziekte wet als bij de werkloosheidswet afge schaft dient te worden en dat dit t.z.t. ook dient te geschieden bij de herziening der invaliditeitswet. Afschaffing van deze loongrens wil de K.A.B. met het oog op de persoonlijke verantwoordelijkheid en het beginsel van solidariteit. Ook hoger gesalarieerden zijn onderhevig aan het risico van ziekte en werkloosheid. Ze moeten tijdens ziekte of werkloosheid verzekerd zijn van een basisinkomen. De begrenzing der sociale verzekerin gen dient volgens de heer Mertens niet te liggen bij de loongrens ter bepaling van de verzekeringsplicht, doch bij de premie en uitkeringsgrenzen. De inleiding, welke het Tweede-Ka merlid en voorzitter van de R.K. Land- arbeidersbond, de heer C. J. v. d. Ploeg, hield was een beroep om eendrachtig samen te werken voor de totstandkoming van de P.B.O. Voorts hield hij een krach tig pleidooi voor de Kath. Volkspartij. Bij de discussies kreeg deze spreker vragen over actuele kwesties op politiek gebied te beantwoorden. Een dezer vra gen behelsde wat spr. dacht van een mo gelijk opgaan der K.N.P, in de K.VJP, en of dit niet het gevaar met zich mee zou brengen, dat de katholieke arbeiders kopschuw zouden worden voor de K.V.P. Spr. meende dit laatste ernstig te moeten betwijfelen, want het ontwerp werkpro gram voor 1956 van de K.V.P.. dat dezer dagen is verschenen, geeft de arbeiders vele waarborgen. De heer A. P. G. van Koningsbruggen, wethouder van sociale zaken te Utrecht, hield tenslotte een inleiding over de taak der plaatselijke afdelingen in deze tijd. Nadat het Belgische episcopaat reeds op 9 Februari van dit jaar officieel ver zet heeft angetekend tegen de schoolwet Collard, hebben de bisschoppen thans tn nieuw een ernstig protest laten horen. De bisschoppen verklaren, dat door de wet-Collard een groot deel van de Bel gische burgers „het allergrootste onrecht te verduren hebben". Bij wijze van inleiding op de Amerikaans-Chinese ambassadeurs besprekingen, die vandaag in Genève beginnen, heeft de premier van communistisch-China, Tsjoe en Lai, Zaterdag voor het parlement te Peking een rede uitgesproken, waarin hij voorstelde een groot „collectief veiligheidsverdrag te sluiten tussen zijn land, de Verenigde Staten en andere landen in het Verre Oosten". „Het Chinese volk hoopt, dat de landen van Azië en het Stille Oceaan- gebied, met inbegrip van de V. S., een collectief vredesverdrag zullen sluiten, dat in de plaats zal treden van de militaire blocs, die nu in dit gedeelte van de wereld tegenover elkaar staan. Op deze manier kan de collectieve vrede, waarvoor het eerst door de Indiase regering gepleit werd, bereikt worden", zo zeide de premier. Tijdens de besprekingen te Genève zon China pogen de weg te plaveien voor verdere besprekingen met de V. S.. Tsjoe waarschuwde echter dat de onderhandielingswil van zijn land niet beschouwd moet worden als een teken van zwakheid. Met betrekking tot de spanning over Formosa zeide Tsjoe en Lai, dat zijn land bereid is om met „de plaatselijke autori teiten van het eiland" te onderhandelen over een „vreedzame bevrijding". Tsjoe legde er echter de nadruk op, dat dit on- INIPIIW nrntest VH11 nul derhandelingen zouden zijn tussen de 1UCUW JJIULGÖI van lier centrale regering.. (d.w.z .de regering te Peking) en „plaatselijke autoriteiten". „Het Chinese volk is sterk gekant tegen iedere gedachte van een z.g. twee-China- theorie", zo zeide de premier. Tsjoe zeide voorts, dat de kansen om Formosa „door vreedzame middelen te bevrijden" stijgende waren, mits de V. S. „zich niet in de Chinese binnenlandse aangelegenheden mengen". Sprekend over de vergadering tussen de Chinese en Amerikaanse ambassa deurs die vandaag te Genève begint zeide de communistische premier, dat het mo gelijk zou moeten zijn om tot „een rede lijke oplossing" te komen, mits beide zij den streven naar onderhandeling en ver zoening. „Het aantal Amerikaanse burgers in China is slechts klein en dit vraagstuk kan gemakkelijk opgelost worden", zo zeide hij. In alle commentaren op de rede van de Chinese premier wordt in de eerste plaats de nadruk gelegd op het feit, dat rood China geheel en al dezelfde lijn blijkt te willen volgen als de Sovjet-Unie de laat ste tijd heeft gedaan. In Washington werden de voorstellen van Tsjoe aangaande een collectief vei ligheidsverdrag uiterst koel ontvangen. (Van onze verslaggever). een neiging, die voortvloeide uit een Zaterdag j.I. werd het driedaagse con- gebrek aan vertrouwen in het vermogen gres van de Limburgse Studentenbewe ging „St Servaes" besloten met een officiële lustrumviering. Na een korte lustrumrede van de vice- praeses van „St Servaes". dc heer J. Donders, hield prof. dr A. Oldendorff een feestrede, waarin hii in korte trekken de positie van de mens in de moderne wereld schetste. De moderne wereld, aldus de Nijmeegse hoogleraar, wordt gekenmerkt door een grote complexiteit en heterogeniteit van sociale groeperingen. Deze sociale groe peringen sluiten niet meer. zoals in de Middeleeuwen, aan bii het gedragspatroon van het gezin. Er bestaat in deze moderne wereld ook een grote verscheidenheid van levensbeschouwingen, waarmede de mo derne mens in meer of mindere mate in aanraking komt. Deze situatie leidt gemakkelijk tot het oproepen van twijfel aan de juistheid van het eigen normen stelsel. althans tot relativering hiervan F,n de moderne mens moet wel een zeer sterke persoonlijkheid zijn, wil hij boven de tegenstellingen, waarin hij zich bevindt uitgroeien. Onze maatschappij draagt ook een sterk dynamisch karakter. Zij toont een grote mobiliteit Velen worden door migratie en emigratie van de ene in de andere levens sfeer geplaatst. Geen periode in de ge schiedenis, zo stelde prof. Oldendorff in verband hiermede vast, heeft zulke hoge eisen gesteld aan het aanpassingsver mogen van de mens als onze tijd. Waren vroeger dc zorgende, met name de zielzorgende Instanties er op uit de mens te beschermen tegen de gevaren die hem van de maatschappij uit bedreigden van de persoon om zijn koers zelfstandig te bepalen in onze tijd zal een andere houding aangenomen moeten worden. D'3 moderne wereld eist een mensentype, dat overal zelfstandig zijn weg weet te vin den. Opvoeding en onderwijs zulten daar om met alle kracht de persoonlijke zelf standigheid van de mens moeten bevor deren. Tegelijk zal in beroep en bedrijf gestreefd moeten worden naar activering van de zelfverantwoordelijkheid van het Individu. Het is verheugend, aldus de Nijmeegse hoogleraar, dat dit inzicht in brede kring doorbreekt. Na de plechtige academische zitting volgde een receptje van het bestuur ten stadhuize, waar burgemeester Coenders enige hartelijke woorden tot het bestuur van de feestvierende Limburgse stu dentenbeweging richtte, 's Avonds vond in het beambtencasino der staatsmijn Maurits te Geleen een gala-soirée plaats. Dit betekende dan het einde van een bij zonder geslaagd congres, waarin de mense lijke verhoudingen, het congres-thema, op voortreffelijke wijze tot haar recht zijn gekomen. De tweede dag van het lustrumcongres der Limburgse studentenbeweging, had gestaan in het teken van het forum gesprek. 's Morgens bestond het forum uit een aantal Limburgse academici, nl. prol dr F. van Dooren. dr L. Crijns dr J. Gilissen. mr E. van Breukelen en drs J. Vollenbergh. die respectievelijk een korte inleiding hielden over de menselijke ver houdingen in het bedrijfsleven, in het organisatieleven, in het openbare leven, in de hedendaagse rechtsontwikkeling en in onderwijs en opvoeding, waarna er ge legenheid tot discussie was. 's Middags zaten drie Limburgse dames achter de forumtafel, nl. mej mr M. Crijns, mej. mr M. Hommers en mej. M. Stolman, om haar visie te geven op de positie der vrouw in de inter-menselijke verhoudingen. Die dag werd besloten met een forum, bestaande uit vertegenwoordi gers van het Limburgse organisatieleven, die een uiteenzetting gaven van de ge dachten, die in hun kringen leven t.a.v. de student. Men beschouwde dez'e voorstellen als een poging om, vóór het begin van de am bassadeursconferentie te Genève 'n pro- pagandaforum te scheppen, en voorts be schouwde men deze voorstellen als een aanval op het systeem van verdragen, dat de V. S. in het Verre Oosten hebben op gebouwd ter verdediging tegen Chinese agressie. In kringen van het Congres en het State Department legde men er dan ook de nadruk op, dat in geen geval verwacht kan worden dat de V. S. bereid zouden zijn om deze allianties te laten schieten. Bovendien werd erop gewezen, dat*het moeilijk in te zien is, hoe de V. S. een verdrag zouden sluiten met een land dat zij niet erkennen. In kringen van de Verenigde Naties werd de gematigde en verzoenende toon van Tsjoe's redevoering beschouwd als een bemoedigend teken voor de toekom stige verhoudingen tussen de V. S. en de Chinese volksdepubliek. De toespeling die de Chinese premier maakte op de mo gelijkheid, dat de kwestie van de in China gedetineearde Amerikanen spoedig gere geld zou kunnen worden, kreeg in deze kringen een bijzonder gunstig onthaal. De reis van een 65 jarige Duitse moeder naar Genève is niet vergeefs gebleken. Zij had zich tijdens de grote Vier-conie- entie naar deze staat begeven met een smeekschrift aan premier Boelganin om de vrijlating van haar in 1945 krijgsgevan gen genomen zoon te verkrijgen. Zij had enige dagen voor de woning van de pre mier vertoefd in de hoop, dat zij hem de brief zou kunnen overhandigen. Op het moment, dat veiligheidsambtenaren haar wilden verwijderen was er een Sovjetrus- sische functionaris gekomen, die haar be loofd had de brief aan de premier te over handigen. Thans heeft zij een antwoord van de consul der Sovjet-Unie in Zwitserland je- kregen met de mededeling, dat haar in middels 40-jarige zoon eerlang in vrijheid zal worden gesteld om naar zijn vaderland te kunnen terugkeren. De ondernemingsraad van de staatsmij nen in Limburg heeft besloten het mil lioen gulden, dat van de bedrrijfsresulta- en over 1953 kon worden afgezonderd ten behoeve van de spaarregeling '54, als volgt te besteden: alle personeelsleden boven 25 jaar zullen een bedrag ontvangen van 12,Dit bedrag zal op een geblokkeer de rekening van het personeelslid wor den gestort. In totaal zal hiermede rond 400.000 gemoeid zijn. De resterende 600.000,zullen worden besteed in de vorm van een extra spaarpremie van tien procent. Daarvoor komen in aanmerking alle personeelsleden die reeds deelne men aan de spaarregeling 1954 en alle personeelsleden die zich in de loop van 1955 nog als deelnemer aan deze spaarre geling laten inschrijven. De tien procent extra premie wordt uitgekeerd over het in 1955 gespaarde bedrag. Zaterdagavond omstreeks half 11 is de 53-jarige S. uit Sassenheim gevonden op de rijksweg in Oegstgeest bfl de marine- electronische bedrijven liggend naast zijn bromfiets. S. was zeer ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden en is daar overleden. Men vermoedt, dat hij ter plaatse, waar hij werd gevonden en waar de weg niet verlicht is, werd aangereden. Zeker is dat een auto over de bromfiets is heen gereden. De 52-jarige adjunct-directrice van het Rode-Kruls-Ziekenhuis in Den Haag, mej. E. D. Baker van Delden, is Zaterdagmid dag te Wassenaar, zittende op een brom fiets en rijdende op het fietspad langs de rijksweg ter hoogte van de Klein Per»i)n- laan, in botsing gekomen met een andere, door een militair bereden bromfiets. Mej. Baker van Delden is des avonds aan de gevolgen van de val overleden. Tenslotte heeft gistermiddag omstreeks vier uur de bromfietser V. uit Geldrop, 29 jaar, bij het passeren van enkele wiel rijders op het rijwielpad van Eindhoven naar Geldrop ter hoogte van de ijsbaan, een der wielrijder» geraakt, waardoor htj de macht over het stuur verloor en tegen een langs de weg staande boom is gere den. De bromfietser werd naar het zie kenhuis te Geldrop Overgebracht, waar hij enkele uren nadien is overleden. Bij het oversteken van de nieuwe yoor- rangsweg rond Wouw bij Roosendaal reed Zondagmiddag de 33-jarige C. M. uit St Willebrord met zijn bromfiets tegen een personenauto uit Bergen op Zoom. In het R.K. ziekenhuis te Roosendaal over leed de ongelukkige Zondag nog aan de bekomen verwondingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1