Ir Buskens roept op tot maximale Protest tegen voorlichting bouwwereld inspanning Bulgarije bekent schuld betuigt leedwezen Schuldigen zullen gestraft en schade zal vergoed worden en Dulles voorziet „nieuwe fase in betrekkingen met Peking Handel in verdovende middelen ontdekt Rusland open voor toerism Menon toont zich optimistisch Echo van Rolduc klinke door het land: Woningen tot bevorderen van geboortebeperking De Bulgaarse vliegtuigbeschieting VERKEER EIST STEEDS MEER SLACHTOFFERS VRIJ KOEL Doch China zal moeten verklaren van geweld af te zien Woensdag 3 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tito wenst garanties Persdelict te Djakarta Kamerleden interpelleren minister over verkeers(on)veiligheid Twee Duitsers en twee Hagenaars in Amsterdams café gearresteerd Status van Formosa e.a. niet discutabel Grafici houden 12 dagen vacantie Alle Amsterdamse stakers worden gestraft Prof .Toniolo, ontwerper van Rerum Novarum, binnenkort zalig? Mogelijk reeds in de herfst Amer.-Chinees overleg te Genève Kroonprins Rupprecht van Beieren overleden WEERBERICHT Wooncultuur in ons land- onder de maat W. Duitslands herbewapening De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met vanavond In het Zuid-Oosten nog enige regen, maar morgen op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak Noord-Westelijk. Vrij koel. Donderdag 4 Augustus: Zon op 5.06, onder 20.29. Maan op 20.19, onder 5.56 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hartekreet over woningellende Van onze verslaggever) AAN HET EINDE van de Limburgse Sociale Studieweek in Roldue beeft minister Van Thiel, die de laatste dag bijwoonde, een harte kreet geslaakt over de enorme woningellende, die in ons land tien jaar na de oorlog nog altijd bestaat. Er zijn nog teveel mensen in Nederland, die niet beseffen, hoe groot de ellende is, die als gevolg van de woning nood gelegen wordt, zo constateerde de bewindsman. De minister slaakte deze hartekreet op grond van de ervaringen, die hij de laatste jar*m op zijn departement met de toepassing van de woonruimtewet heeft opgedaan. Tienduizenden brieven, gericht tot de koningin, prins Bernbard en de minister, stromen daar binnen met klachten over de woonruimte en vele ervan druipen van de ellende, aldus mr Van Thiel. Laat ieder, die in de gelegenheid is de woningnood en woningellende van jonge mensen, die willen trouwen, en van jonge gezinnen, die slecht behuisd zijn, te verlichten, dit toch doen, zo bezwoer de minister. directeur-generaal van van Wederopbouw en tot de gehele bouw- Enorm bouwprogramma wacht op uitvoering Deze hartekreet sloot aan bij het appèl, dat ir Buskens, het departement Volkshuisvesting, wereld richtte. De heer Buskens, de laatste in de rij van lesgevers op deze sociale studieweek, sprak over de sociale aspecten van het woningvraagstuk. Ook hij schetste nog eens de zee van ellende, welke voortvloeit uit de woning nood. Als ik dan zie. hoe we het woning tekort inlopen, aldus deze lesgever, dan slaat me de schrik om het hart Met het huidige bouwprogramma van 65.000 wo ningen per jaar wordt de achterstand, die ongeveer 200.000 woningen bedraagt, met nog geen 20.000 ingelopen. Bovendien zit ten we reeds met 50.000 krotwoningen, die onmiddellijk vervangen moeten worden, terwijl we er verder rekening mee moe ten houden, dat in de periode, waarin de achterstand van woningen wordt inge lopen. nog ongeveer 100.000 woningen op dj lijst van krotwoningen terecht zullen komen en dus vervangen moeten worden. Als men daar dan nog bijvoegt de huis vestingsbehoeften van de industrie, de cultuur (scholen), de gezondheidszorg (ziekenhuizen) e.d., dan hebben wij nog een enorm bouwprogramma voor de boeg Harder werken en bouw methoden verbeteren Willen we het woningtekort sneller in lopen, dan zal de woningproductie opge voerd moeten worden. In verband hier mede deed ir Buskens onder luid applaus van de aandachtig luisterende zaal een dringend beroep op de arbeidsprestatie van allen, die in de bouwbedrijvigheid werkzaam zijn. De directeur-generaal had geen bezwaar tegen flinke Ionen, mits hiertegenover een redelijke arbeids prestatie staat. In tal van plaatsen zien we echter, aldus spr„ dat de arbeids prestatie bij stijging van de lonen terug loopt. Ook deed hii een beroep op de onder nemers in de bouwwereld om de efficiency in de bouwbedrijvigheid op te voeren. We moeten komen tot minder orthodoxe bouwmethoden. Men mag van de overheid met haar beperkte apparatuur ten deze niet teveel verwachten. Het is primair de taak van de bouwvakwereld om de bouwmethoden te vervolmaken en zo de woningproductie op te voeren. D'e lesgever was overtuigd, dat de arbeiders bereid zullen zijn tot grotere inspanning, als de bouwwereld over de gehele linie een maximale inspan ning aan de dag gaat leggen. Ir Buskens wees verder op de wense lijkheid van gezonde wijkvorming en van een differentiatie in woningtypen. Inzake de kwestie laag- of hoogbouw waarschuw de hii tegen het gevaaT uit economische en ijdelheids-overwegingen hoogbouw te prefereren. Laten we hiermede voorzichtig zijn, zo vond hii. Gezinnen met meer kinderen horen niet thuis in hoogbouw. Wat het woningpeil betreft, keerde de directeur-generaal zich tegen wat hij noemde „de legende", als zou zijn depar tement meewerken aan het z.g. uitkleden van woningen. De woningnood mag geen reden zijn om woningen te bouwen, die ondeT de maat rijn- Geen enkele instantie mag daaraan meedoen, aldus de lesgever Dient de woning van bchoorlükc kwali- teit te z«n. van groot belang zij goed bewoond wordt. In wordt echter nog verbazend onhandig onaesthetisch en onefficiënt &ew zou veel aantrekkelijker kunnen««nn. betoogde ir Buskens. die voorlichting op dit punt daarom zeer gewenst achtt Tenslotte noemde de lesgever nog enige Joego-SIavië wenst waarborgen inge val Duitsland wordt bewapend, ten einde te voorkomen dat dit land weer een mili taire mogendheid wordt, die haar buur landen bedreigt, zo heeft maarschalk Tlto op 25 Juli In een vraaggesprek met een dertigtal leerlingen van een Amerikaans „college" verklaard. Desgevraagd zei het staatshoofd, dat de hereniging van Duitsland niet voor altijd kan worden uitgesteld, maar dat deze „in het huidige tijdsgewricht niet te Verwezenlijken is". Een neutralisatie van Duitsland achtte Tito evenwel onmoge lijk, aangezien een dergelijke oplossing in strijd zou zijn met „de beginselen van souvereiniteit en onafhankelijkheid". Met betrekking tot de handel tussen Joego-SIavië en de Sovjet-Unie verklaar de de president, „dat zijn land in het Oosten afleen dat kopen en verkopen zal tvat het niet in het Westen kan kopen en verkopen". typisch moderne eisen, die aan de woning gesteld worden, zoals de beknoptheid, die vooral van belang is voor de huisvrouw Het huishoudelijk werk wordt hierdoor immers minder omvangrijk. De vrouw krijgt zo meer tijd om de sfeer in het gezin te bepalen en de opvoeding der kinderen ook in geestelijk opzicht be hoorlijk ter hand te nemen. Het huis houdelijke werk. waar thans zo weinig animo voor bestaat, kan hierdoor ook aantrekkelijker worden gemaakt. Een andere moderne eis is de behoefte aan voldoende gescheiden ruimten binnen de woning ter wille van de ontplooiings mogelijkheden van het individuele leven Ir Buskens besloot zijn les met een appèl aan allen, die bij de woningbouw betrokken zijn. om de grootse en brede achtergronden van het woningvraags'uk goed in het oog te houden. Het Tweede-Kamerlid dr W. de Kort. expert van de K.V.P. op het gebied van de gezinspolitiek, opende de laatste studie dag met een les over gezinspolitiek waar onder hij verstond het scheppen van de algemene voorwaarden, waaronder het gezin tot zelfverwezenlijking kan komen. Algemene voorwaarden mogen echter niet verward worden met uniforme voorwaar den, voegde de K.V.P.-expert hieraan toe. Zo is het bouwen van uniforme woningen lijnrecht in strijd met het algemene wel zijn. evenals b.v. een uniforme kinder bijslag. Het grote gezin heeft, wat dit laatste betreft, behoefte aan progressie naar kindertal, zoals het leraarsgezin vraagt om een progressie naar milieu. Er zijn lieden, aldus dr De Kort, die onder de te scheppen algemene voor waarden ook begrijpen een ruime voor lichting t.a.v de algemene maatschappe- lijk-economische situatie, welke ertoe strekt het geboortecijfer in overeen stemming te houden met de algemene maatschappelijke voorwaarden in ons vaderland Zij willen, dat de overheid deze voorlichting zal stimuleren. Iets dergelijks is onlangs bepleit In bet rap port van de Dr Wiarda Beekman Stich ting over: „bevolkingsgroei en maat schappelijke verantwoordelijkheid" waaraan in ons blad zo pas een tweetal artikelen is gewijd. Dr De Kort wees een dergelijke voor- lichting van de A hand. Wtj heb ben te kiezen tussen ©en vrije zelf-ontwikke- Ling van het gezin of men selijke toe komstverwach tingen De les gever gaf aan het eerste <1® voorkeur. Menselijke toe komstverwach tingen zijn te dubieus om als richtsnoer van handelen te Dr W. DE KORT dienen, zo oordeelde hij. Naar zijn mening is het benalen van het aantal kinderen principieel onttrokken aan de staat en de vrije wil der- ouders, al erkende hij wel enige uitzonderingen hierop, zoals de gezondheidstoestand van de vrouw, het voorkomen van een gebrekkig nageslacht e.d. Het echte gezin is volgens deze K.V.P.-expert het grote gezin. Ons land is ook rijk genoeg om door een actieve emigratie-politiek voor jonge mensen toekomstmogelijkheden te schep pen in het buitenland De waez zin van de emigratie-politiek is het wegnemen van de vrees dat er voor onze kinderen niet voldoende toekomstmogelijkheden zijn door ons volk de ruimte van de wereld met al 'laar levenskansen te tonen. Emigratie-politiek js geen sluitstuk van een bevolkingspolitiek, maar een integre rend deel van gezinspolitiek, aldus dr De Kort. Deze lesgever zag in het gezin de „kiem cel van de staat". Een formulering waar tegen e eerste lesgever op deze studie week. prof dr M. G. Platte] O.P. zich op goede gronden keerde, omdat hieruit een collectivistische gezins-opvatting spreekt. Dr De Kor: gaf overigens in zijn les duidelijk te kennen, dat hij ondanks deze minder gelukkige formulering zeker geen aanhanger is van een collectivistische gezins-opvatting. Het Bulgaarse Persbureau heeft een verslag gegeven van het onderzoek, dat van Bulgaarse zijde is ingesteld naar het incident met het Israëlische vliegtuig, dat 27 Juli boven Bulgarije werd neergeschoten. Het bureau geeft toe dat het Israëlische vliegtuig door jagers is neergehaald. -J-'v y. Het landgerecht te Djakarta heeft Maandag de zaak behandeld tegen de hoofdredacteur van het blad „Djakarta Raya", Amin Daud, die de demissionaire minister van justitie, Djody Gondokusu- mo, in een artikel ervan heeft beschul digd 200 millioen Straits Dollars aan steekpenningen te hebben aangenomen, die eigenlijk bestemd waren voor Ali Sastroamidjojo, doch door hem werden in ontvangst genomen. In haar nummer van 13 Maart 1955 bracht „Djakarta Raya" dit in verband met het ontslag van het hoofd van de centrale recherche, die Djody's daden zou moeten onderzoeken, baud verklaarde het bericht te hebben van betrouwbare zegs lieden, wier naam hij weigerde te noe men. Eén van deze zegslieden was aan wezig geweest op een vergadering van verkiezingscomité's van Djody's partij, de P.R.N., waar Djody erkend zou hebben, geld te hebben ontvangen. Djody ont kende ter zitting dergelijke verklaringen te hebben afgelegd, omdat, naar hij zeide, het „onlogisch is, dat iemand, die knoeit, dit toegeeft". De zitting werd verdaagd tot 9 Augus tus. Dan zullen de getuigen worden ge hoord. Verklaard wordt, dat het toestel zich op 200 K.M. afstand van de grens in het luchtruim boven Bulgaars grondgebied bevond. Het wordt onbegrijpelijk geacht, dat de bestuurder van het toestel dit zelf niet heeft kunnen constateren. Een uitnodiging van twee Bulgaarse jagers om te landen werd in de wind geslagen, aldus het communiqué, dat het persbureau namens de regering verstrekt. De jagers openden daarop het vuur. Erkend wordt evenwel, dat de lucht afweer overhaast te werk is gegaan en niet de maatregelen heeft genomen, die nodig waren om het vliegtuig tot dalen te dwingen. De Bulgaarse regering be tuigt haar spijt. De schuldigen zullen worden gestraft en er zullen maatregelen worden genomen om dergelijke inciden ten in de toekomst te vermijden. De re gering geeft uiting aan haar medeleven met de getroffen gezinnen en verklaart zich bereid de schadeloosstelling van deze gezinnen voor haar rekening te ne men, evenals haar aandeel in de mate riële schade te betalen. Gezegd wordt verder, dat het incident mogelijk is geworden door de „gespan nen atmosfeer", die heerst als gevolg van „systematische schendingen" van het Bulgaarse grondgebied in de loop der laatste, jaren door vliegtuigen „van onbekende nationaliteit", die mensen wapens, radiozenders en ander mate riaal hebben uitgeworpen. Het Tweede-Kamerlid de heer Ritmees ter (V.V.D.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk enige vragen gesteld over de verkeersveiligheid Hij vroeg o.a. het volgende: Acht de minister in verband met de onrustbaren de stijging van het aantal slachtoffers van verkeersongevallen, welke In de jaren 1950, 1951, 1952, 1953 en 1954 successieve lijk bedroegen 20.554, 23.293, 25.235, 28.335 en 30.613, waarvan successievelijk 1021, 1134, 1097, 1390 en 1385 doden waren te betreuren, terwijl successievelijk 10.971, 12.500, 12.843, 14.535 en 16.028 personen De onvermoeibare Abbé Pierre, die als voorvechter van de Franse daklo zen in Parijs reeds zoveel wist te be reiken, heeft aan de oever van de Seine een tentenkamp voor de zwer vers van de „Ville Lumière" doen op trekken, dat zich mag verheugen in de levendige belangstelling van de vele toeristen die dagelijks in de be kende „Bateaux Mouche", de typische Parijse rondvaartboten, de rivier afzakken. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weèr stond vandaag onder invloed van een koufront, dat van de Atlantische Oceaan over de Britse eilanden en onze omgeving naar de Oostzee en Noord-Rus land liep. Het verschoof langzaam in Zui delijke richting en bracht plaatselijk aan zienlijke regen hoeveelheden. Op Valken burg bij Leiden werd vanmorgen al 12 mm. afgetapt. Het' front wordt gevolgd door iets koelere lucht, waarin de bulen kansen betrekkelijk klein zijn. De maxi mumtemperaturen blijven echter aan de lage kant. In Scandinavië is de warmte thans verdreven. Dezer dagen hebben hoofdstedelijke rechercheurs in een café in het centrum van Amsterdam vier handelaren in ver dovende middelen aangehouden. Twee Duitsers, afkomstig uit Wuppertal, waren bezig een grote hoeveelheid morphine te verkopen aan twee Nederlanders, toen de rechercheurs, belast met de bestriiding van deze handel, ingrepen. Gebleken is. dat de twee Duitsers, n.l. de 35-jarige koopman E. L- en de 60-jarige verpakker P. S. de verdovende middelen bestaande uit 1400 ampullen morphine flessen met morphine In poedervorm en opiumtabletten, per auto naar ons land hadden gesmokkeld. De twee Nederlandse gegadigden, met wie de Duitsers zaten te onderhandelen waren de 28-jarige J. P en de 37-jarige M. R., kooplieden uit Den Ilaag, die door drie Amsterdammers in contact met de Duitsers waren gekomen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de heer John Foster Dulles, gisteren verklaard, dat de beslissing van communistisch China om de elf Amerikaanse vliegeniers vrij te laten wellicht hei begin kan vormen van een nieuwe fase in de betrekkingen van China met de rest van de wereld. «Dit feit alsmede een aantal andere gebeurtenissen, met name de recente rede van Tsjoe en Lai, schijnen te wijzen op een meer vreedzame Chinese politiek", zo zeide Dulles, toen hem gevraagd werd of de Verenigde Staten op het ogenblik streven naar een betere verstandhouding met Peking. De heer Dulles zeide, dat de V.S. hopen uiteindelijk van China een ver klaring te krijgen, dat het bereid is af te zien van het gebruik van geweld. Indien China zich hiertoe in het alge meen verplichtte, dan zou volgens Dulles de weg geëffend zijn voor het aanknopen van ruimere onderhande lingen over de voornaamste problemen die tussen de Chinese communisten en andere landen, met inbegrip van de V.S. bestaan. Dulles verklaarde verder, dat de V.S. in geen geval van plan zijn zich „met een pistool op de borst" tot on derhandelen te laten bewegen. Op het ogenblik is het belangrijkste, zo zeide hij, dat dit pistool voorgoed opgeruimd wordt. De minister legde er de nadruk op, dat de' V.S. in het geheel niet van plan zijn de SEATO te laten schieten in ruil voor een eventuele belofte van com munistisch China om af te zien van het gebruik van geweld. Desgevraagd gaf Dulles toe, d e besprekingen, die op het og\ •blik in Zowel de Duitsers als de twee Haagse kooplieden werden gearresteerd en voor de officier van Justitie geleid- Tegen de drie Amsterdammers werd niets onder nomen. De auto van de Duitsers is in beslag genomen. Volgens de recherche zijn de verdovende middelen, welke tussen de bekleding van een der autodeuren waren verborgen, ver moedelijk afkomstig uit de voorraden van het geallieerde leger. Men gelooft, dat deze medicamenten kort na de Duitse capitulatie bij het vervoer naar een •.Sanitatslager" zijn ontvreemd, dan wel uit een opslagplaats van het geallieerde leger in Duitsland zijn gestolen. In dat geval ls de partij, die thans in beslag genomen is, jarenlang door onbe voegden bewaard, totdat dezen de vorige maand besloten een poging te ondernemen de kostbare verdovende middelen te gelden te maken. Genève tussen de Amerikaanse en Chinese ambassadeurs plaats vinden, eventueel tot breder overleg kunnen voeren. Doch hij verklaarde onomwon den, dat de status van de door de Chi nese nationalisten bezette eilanden, Formosa, Quemoy en Matsu, niet voor onderhandelingen vatbaar is. „De sta tus van het nationalistische gebied is een situatie die de Chinese communis ten hebben te aanvaarden" zo zeide hij. Dulles weigerde een nadere definitie te geven van de omstandigheden waarin de V.S. bereid zouden zijn over te gaan tot een „algemene regeling" met Communistisch China. Hij be perkte zich ertoe te zeggen, dat in het algemeen de bereidheid van een be paalde regering om te handelen in de geest van het Handvest van de V.N., antwoord geeft op de vraag, of er wer kelijk vrede in de wereld kan komen. ernstig werden gewond, de tijd niet méér dan gekomen om zodanige maatregelen te treffen, dat deze tot een betere rege ling van het verkeer en bevordering van de veiligheid op de openbare weg zullen leiden? Zo deze maatregelen reeds in overwe ging mochten zijn, kan de minister dan wellicht mededelen welke deze zijn, was verder een van zijn vragen en mochten deze en andere maatregelen niet zeer spoedig te verwachten zijn, kan de minis ter dan mededelen, waarom het nemen van maatregelen nog steeds wordt uitge steld? Ook het Tweede-Kamerlid, de heer Hooij (K.V.P.) stelde schriftelijk enige vragen over dezelfde aangelegenheid. Hij maakte er de minister opmerkzaam op. dat in Haarlem op de Rijksstraatweg en de Schoterweg, sinds het begin van dit jaar reeds 106 ongevallen hebben plaats gehad en dat de toestand op de rijkswe gen, die door dichtbevolkte stadswijken lopen, vooral voor kinderen en ouden van dagen steeds gevaarlijker wordt. De heer Hooij vroeg of alle redelijkerwijze te ne men maatregelen inderdaad genomen zijn, om aan deze ernstige toestand, die reeds veel mensenlevens heeft gekost een einde te maken? De laatste elf Amerikaanse vliegers, die nog in communistisch China wer den vastgehouden, zullen nu binnen korte tijd weer voet op Amerikaanse bodem kunnen zetten. De secretaris generaal van de V.N., Dag Hammers- kjoeld, bracht uit Peking deze foto mee, waarop we drie van de vliegers en één onbekende bij de maaltijd zien. Het zijn v.l.n.r. kapitein E. J. Vaad uit Clayton; majoor W. H. Baumer, een onbekende en kapitein EF. Llewellyn uit Missoula. (Van onze Haagse redacteur) De grafici krijgen vooralsnog geen uit breiding van hun vacantie van 12 tot 15 dagen, zoals in het nieuwe C.A.O.-ont- werp door werknemers en werkgevers reeds was goedgekeurd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft naar aanleiding van het voorgelegde ontwerp CAO mee gedeeld, dat het de artikelen, volgens welke de werknemers in d-. grafische be drijen drie dagen meer vacantie zouden krijgen, niet kan goedkeuren, omdat deze in strijd zijn met de thans geldende richtlijnen. De regering wenst deze richt lijnen gehandhaafd te zien, omdat drie dagen meer vacantie in het grafisch be drijf er bij de huidige spanning op de arbeidsmarkt zou kunnen leiden tot over eenkomstige eisen in andere bedrijfstak ken, hetgeen zou neerkomen op een al gemene loonsverhoging van 3 pet. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur van Amsterdam om in principe alle leden van het gemeentepersoneel, die in April j.l. hebben gestaakt te straf fen. Deze zaak is fn bewerking. Dit heeft de gemachtigde van B. en W., mr C. Ensing, tijdens een zitting van het scheids- gerecht voor ambtenaren medegedeeld, dat het beroep heeft behandeld, dat vier ontslagen gemeentearbeiders tegen hun ontslag hadden aangetekend. Aan de sta king in April hebben totaal ongeveer 4100 man deelgenomen. De H. Congregatie der Riten heeft de geldigheid bevestigd van het dioce sane onderzoek naar de heiligheid en deugden van prof. Toniolo, die kort vóór het einde van de eerste wereld oorlog overleed. Prof. Toniolo is een der geestelijke vaders van de beroemde encycliek „Re- rum Novarum". Volgens de Berlijnse correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A., die Sovjetrussische en Oostduitse krin gen aanhaalt, is de Sovjet-Unie van plan, mogelijk reeds in de herfst, de grenzen voor het internationale toe risme open te stellen. De correspondent, die onlangs vier weken in Moskou en andere delen van de Sovjet-Unie verbleef verklaart, dat door de betrokken Sovjet-instanties, waaronder ministeries, vervoerbedrij ven en het reisbureau „Intourist", ge detailleerde voorbereidingen worden getroffen. Er zouden groepsvisa worden ingevoerd. (Totnogtoe waren voor be zoeken aan de Sovjet-Unie individuele visa verplicht). Er zouden voorts reeds onderhandelingen worden gevoerd met De Amerikaanse en Chinese ambassa deurs, die op het ogenblik in Genève ver gaderen. bespraken gisteren nadere de tails van plannen om de wederzijdse bur gers die in het ene en het andere land worden vastgehouden, te repatriëren. Na de vergadering, die in diep geheim werd gehouden, werd in een communiqué medegedeeld, dat de volgende vergade ring Dondermorgen zal plaats vinden Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie deelde mede, dat voortaan waarschijnlijk om de andere dag verga derd zal worden ten einde de delegaties in staat te stellen om met hun regerin gen van gedachten te wisselen. Naar in gewoonlijk betrouwbare krin gen verluidt, zouden de beide delegaties gisteren lijsten hebben uitgewisseld van de Chinese burgers die zich in de V.S en van de Amerikaanse burgers die zich in China bevinden. De heer Krishna Menon, India's af gevaardigde naar de Verenigde Naties, verklaarde gisteren, alvorens naar zijn vaderland terug te reizen dat het re- patriëringsvraagstuk spoedig zou opge- iost worden. „De onderhandelingen verlopen goed", zo verklaarde hij op het vliegveld tegenover verslaggevers. Zweedse, Noorse, Belgische, Ameri kaanse en Duitse toeristenbureaux. Er worden, aldus de correspondent, ook plannen gemaakt voor bezoeken van Sovjet-burgers aan het buiten land, maar, zo zegt hij, men zal er ongetwijfeld zorg voor dragen, dat dit geen staatssteun voor emigratie van Russen naar het Westen wordt. Op zijn kasteel te Lentstetten in het Zuidelijke deel van Beieren is gisteren in de ouderdom van 86 jaar overleden kroonprins Rupprecht van Beieren. Hij was het hoofd van het Huis Wittels- bach en een nakomeling van het Brit se Huis Stuart. Kroonprins Rupprecht werd op 18 Mei 1869 te München ge boren. Na moeilijkheden met de Gestapo accepteerde de kroonprins in 1941 een uitnodiging van de Italiaanse koning om naar Rome te komen, waarna hij zich later te Florence vestigde In 1950 keerde hij uit zijn Italiaanse balling schap naar Beieren terug. Het stoffelijk overschot van Kroon prins Rupprecht zal Donderdag op het slot Nymphenburg worden opgebaard. Zaterdag zal hij van staatswege worden begraven. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de Theatinerkerk. De minister-president van Beieren heeft opdracht gegeven, dat Zaterdag van alle staatsgebouwen de vlaggen halfstok zullen hangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1