5OÜ0BOUILLON RHEUMA BETEKENT PRODUCTIEVERLIES! Ledenverloop bij KAB „Persoonlijkheidsvorming en geweten" Zilveren jubileum-viering van Mgr Mutsaersoord Friese vrachtschippers zeilen om het hardst SUHR PLEIT VOOR „EEN HEIDSFRONT5 Hel Kremlin, hel hart van de Sovjet-Slaat LEVENSGELUK Sightseeing in Moskou De verkeersdood Nog geen zelfbestuur voor Singapore Te weinig inzicht in waarde Paedagogische week te Tilburg geopend Bisschop van Den Bosch stak eerste spade voor nieuwbouw W.-Diiitsland en de hereniging Nog geen kabinet in Indonesië WO EM 5D AG 3 AUGUSTUS 1933 VAGINA 3 prijs per doosje a 2 tabletten voor 8 koppen: 28 ct ZUIVER ALS Tussen kerken en paleizen loopt de witte streep, die niemand mag passeren .Hall!" bij de witte streep w - MAGGI Het „hart" van het Kremlin: de rege ringsgebouwen, waarin Kroesjtsjef, Boelganin en consorten werken. Een witte streep met in Russische letters Niet alleen Moskou, maar zeer vele stedzn in Rusland hebben een „Kremlin". Kremlin is een soortnaam, welke een ommuurd stadsdeel aanduidt dat er min of meer als een burcht uitziet. Maar het Kremlin, het symbool van de macht en de politiek van de Sovjet-Unie, staat in Moskou, aan de oevers van de Moskwa. Het is een ommuurde vijfhoek, voorzien van 21 verdedigingstorens en 5 toegangs poorten. De torens dragen sinds de revo lutie verlichte rode sterren. Het Kremlin ligt op een heuvel, die door de Spasski- toren beheerst wordt. Tussen grote vrije ruimten liggen vele oude paleizen en kerken. De muur om het Kremlin is uit rode bakstenen opgebouwd en 8 meter hoog. Vroeger zal er wel een gracht om heen gelegen hebben, maar nu zijn de muren aan twee kanten omzoomd door groenaanleg. De derde zijde wordt be grensd door het Rode Plein en de vierde, de langste, loopt langs de Moskwa. De laatste kant tenslotte begrenst het plein piet de oude paardenstallen. De beide door groen omzoomde muren worden des avonds helder verlicht door schijnwerpers, die boven op de muren zijn aangebracht. Meer dan eens heb ik gezien hoe wacht posten tussen de tinnen van de muur liepen om zeer zorgvuldig na te gaan of er zich misschien buiten de muur iemand verstopt hield. Vanaf de grote toren boven de toegangspoort worden bii parades foto opnamen gemaakt. U begrijpt', dat men w-1 over bijzondere papieren moet be schikken wil men daar als fotograaf toe gelaten worden. De naar het Rode Plein, gekeerde kant van het Kremlin wordt bijna over de ge hele lengte ingenomen door overheids gebouwen. waarin de Sovjet-regering werkt. Vanaf de groene koperen hoepel waait 's nachts door lampen veracht da vlag van de U.S.S.R. In het Kremlin staat een hele rij van kerken en kapellen. Hun bekende pruktol- achtige koepels glanzen met zilveren en gouden pracht. Het groen van de daken, de witte muren van de gebouwen, het goud en zilver met het rood van de muren en van de wachttorens, maken een uiterst schilderachtige indruk. Stipt op het afgesproken uur van de voormiddag bevond ik mij op de afge sproken plaats. Onder mun tegel.eiders zag ik een paar nieuwe gezichten d e vloeiend Duits spraken. 11 W hun mterlijk en naar hun belangste g te konden het leden van de gehel™e KÏÏL* zijn. Zij leidden mij door een kleine neven-ingang en zo betrad ik de histo rische grond. Ik liep liecl langzaam, want ik reali seerde mij, dat dit vermoedelijk een van de meest interessante wandelingen van mijn leven zou zijn. Ik passeer soldaten, die op wacht staan. Zii zijn uitgerust met karabijnen en pistolen. On middellijk achter de poort bevinden zien een wachtlokaal en een huisje voor do schildwacht. Ik zie signaalhorens en kleine kastjes waarin zich mogelijk de knop voor het bevel „Stop" houdt elke onbe voegde op een afstand. Slechts wan neer men een zeer speciaal papier heeft mag men naar het ijzeren hek tussen de twee gebouwen naderen. Acht sterke schijnwerpers verlichten het plein van het ogenblik af, dat de schemering valt. (Advertentie) door het kopen van Rheuma-verrassings- couvertjes voor Uzelf en Uw medemensen. Giro 842 en bij Uw winkelier. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 een verlichting, maar misschien ook wel voor een alarm-apparatuur bevindt. Aan de binnenkant van de muur zie ik twee zwaar gepantserde schotten, die op rollen als een schuifdeur voor de^toegangs- weg geschoven kunnen worden. Mijn begeleiders maken mij erop op merkzaam, dat hier bii het fotograferen verschillende beperkingen in acht moeien worden genomen. I)e toegangspoorten, het museum en de schatten van het Krem lin mag men niet fotograferen. De straat, waarover wij thans lopen, is geplaveid. De keldervensters van de ge bouwen zijn door zware ijzeren tralies b veiligd. De gebouwen zelf zpn wit en maken evenals <5e parkaanleg langs de muren, een zeer verzorgde indruk. Oude kerken Wij lopen tot aan een witte streep, welke de grens- van het „betreedbare gebied" aangeeft. Hier buigen wij af en bezichtigen de oude kerken, die aan een ruim ge- asphalteerd plein liggen, midden tussen de paleizen. Ik loop langzaam door de ruimte en bewonder de aanwezige kunstschatten. Ik zie wonderlijke, uit steen gehouwen kapi telen, fresco's, ikonen met goud en zil ver versierd langs de hoge wanden en door de loop der eeuwen donkerder van kleur geworden. De kerken in het Kremlin worden niet meer voor de eredienst gebruikt. Ook zij zijn musea geworden, met vitrines vol kostbare met diamanten en andere edel stenen bezette bijbels, kelken en cruci fixen, dJie de bezoeker een indruk geven van de vroegere rijkdom der orthodoxe Kerk. Ik zie een gouden sarcophaag, de schitterend gebeeldhouwde zetels voor de tsaren. Ik zie de muurschilderingen en op een gouden achtergrond geschilderde heiligen, de altaren en de lampen. Alles wordt bier zorgvuldig bewaard en behoed voor de ongunstige invloeden van het klimaat. Ik tracht mij voor te stellen hoe het hier geklonken moet hebben toen vroeger de patriarch en de metropolieten de plechtige Paasliturgie zongen. De grote klokketoren van Iwan III (1440 tot 1505 gebouwd), bevat het mooie Kremlin-carillon. 81 Meter hoog steekt de toren in de lucht, opgericht als uitkijk toren om oprukkende vijanden reeds van verre te kunnen waarnemen. Intussen wandelen op de straten en pleinen lanS" zaam de in burger geklede leden van de geheime politie op en neer s«mjmsen begeleiden ons af en toe, anderen kijken rustig toe, terwijl ik bezig ben met fotograferen. Behalve de kerken interesseren mu na tuurlijk de regeringsgebouwen, die aan de overkant van het grote plein liggen. In Russische letters is op het plaveisel aan het einde van de witte streep het woord „stoi" geschilderd. Dat betekent: halt Dat betekent tevens het einde van onze wandeling. 80 Meter verder wordt de toegang tot de gebouwen door een tralie poort afgesloten. Militaire posten staan op wacht voor en achter de tralies. De ge heime politie kijkt oplettend naar mijn camera. Op het dak van deze gebouwen zie ik 8 sterke schijnwerpers opgesteld, die van het invallen der schemering af het plein verlichten. Hier ben ik in het hart van de Sovjet-Unie, waar zulk een grote invloed uitgeoefend wordt op de vraagstukken die deze wereld beheersen. Ik loop tot op 50 meter van de ven sters, maar dan word ik door een schel fluitje van een soldaat teruggeroepen. Ik draai mij om. Meer dan eenmaal wordt niemand gewaarschuwd en ik heb geen lust om uitgerekend in het Krem lin te sterven. Tegenover de ijzeren poort aan deze kant van de witte streep, staat het fameuze Kremlin-kanon. een gevaarte van 45 ton Dit „tsaren-kanon" behoort tot het oorlogstuig, dat nooit in gebruik is genomen. Met zijn kaliber van 90 cm zou het zonder twijfel wel wat schade hebben kunnen aanrichten, maar toen het kanon in de 17de eeuw eindelijk gegoten was, was de oorlog waarvoor het bestemd was, reeds afgelopen. Later had men moder nere en nog doeltreffender wapenen. Nu staat de vuurmond onschuldig gericht op de mannen die over 200 millioen Russen regeren. Eveneens gigantisch en even als dit stuk geschut nooit in gebruik genomen, is de geweldige Kremlin-klok, die bij de brand van de houten stellage waarmee zij omhoog gebracht werd, om laag is gestort in de gietgroeve. Toen zij daar na meer dan 100 jaar uitgehaald werd. brak een groot stuk van de klok- wand af en was haar stem verstomd. Nu staat zij op een stenen sokkel als herinne ring aan iets groots dat door het nood lot verhinderd werd Overal stilte Ik ga langs de straten nog steeds lopend langs de witte streep. Het is stil hier in het Kremlin, geen lawaai van de stad dringt er door. Af en toe slechts klinkt een claxon van een van de regerings wagens die door de traliepoort komen en gaan. Een enkele maal schelt de bel die aan de grote toegangspoort de komst van voertuigen aankondigt. Met mijn verre kijker bekijk ik de torens en vensters van de regeringsgebouwen. Nergens zijn wapens te zien. Hier zijn nóch de kelder vensters, nóch de vensters van de par terre-etage van tralies voorzien. De binnenste kern van het Kremlin is door een tweede muur resp. door tralies van het overige deel afgescheiden. Den nen en loofbomen staan voor de gebouwen. De hekken zijn laag, zodat men er ge makkelijk overheen kan kijken. Aan de muren van de huizen kan ik op bepaalde afstanden sirenes ontdekken. Ik maak er foto's van. Wanneer ik ook mijn in burger geklede begeleiders wil foto graferen, draaien zij zich om, evenals de ons begeleidende soldaat, die zich, al om draaiend, toch nog moeite geeft mij in het oog te houden. Dit is dus het geheim zinnige gebouw waarover de wereld altijd spreekt. Ik zou zo graag van meer dichtbij er een blik op willen werpen, maar nog nader ik niet de geschilderde witte streep, of ik krijg al een scherpe vermaning van de soldaat. Wel heb ik het geluk juist een blik te kunnen werpen in het Granowitaja-paleis, waarin de Opperste Sovjet bijeenkomt. De contröle van de toegangsbewijzen is streng. Ik zie de prachtige binnenhuis-architec tuur, stralend licht valt over het mar meren trappenhuis. Ik zie echter niet meer dan een glimp; tapijten, gouden luchters en de rijk versierde wanden van het paleis waar eens de'Tsaren woonden. De toegangspoort voor de hoogste Sovjet machthebbers. Direct achter de toren begin nen de regeringsgebou wen van het Kremlin. Officieren bewaken de poort, waardoor ge wone burgers niet mogen passeren. (Advertentie) Twee slachtoffers in Den Haag Om half zes gistermiddag is op de Gou verneurslaan te 's Gravenhage een ver keersongeval gebeurd, dat aan de 28- jarige mevrouw M E. in 't V.-O. uit de Vlierboomstraat het leven heeft gekost. Mevrouw In 't V., die op een bromfiets in de richting van het Gouverneursplein reed, werd ingehaald door een vracht wagen met aanhangwagen, bestuurd door de 39-jarige L. T. uit de Pluvierstraat. Toen de auto haar voorbij was zwenkte mevrouw In 't V. iets naar links, daar zij waarschijnlijk niet merkte, dat achter de auto een aanhangwagen was gekop peld. Zij werd door de aanhangwagen ge raakt, viel, kwam onder een der wielen en was op slag dood. In de Ursuia-kliniek te Wassenaar is gisteren een slachtoffer van een ander verkeersongeval in Den Haag overleden. Het was de 60-jarige heer J. F. V uit de Hendrick Swaardecroonstraat, dié op de hoek van de Laan van Nieuw-Oost Indië en de Theresiastraat verzuimde voorrang te geven aan een auto. Hij werd gegrepen en zwaar gewond naar de Ur suia-kliniek overgebracht. Alan Lennox Boyd, de Britse staats secretaris voor Koloniën, heeft de eis voor onmiddellijk zelfbestuur van de Wetgevende Vergadering van Singapore afgewezen, aldus is gisteravond in rege ringskringen. te Singapore vernomen. In deze kringen werd hieraan toege voegd, dat Lennox Boyd, die Zondag te Singapore arriveerde, zich heeft aange sloten bij de mening van gouverneur sir Robert Black. De premier van de kroonkolonie. Da vid Marshall, dreigde verleden maand zijn ontslag in te dienen, toen de gouver neur weigerde zijn verzoek om vier „vice- ministers" te benoemen, in te willigen. Volgens deze kringen zou Lennox Boyd echter „sympathiek" staan tegenover het verzoek van Marshall om meer controle op binnenlandse aangelegenheden. Reeds verscheidene malen attendeerden we op de „afvalligheid" der vakbonden. Het lidmaatschap van de KAB is o.i. een zeer ernstige zaak. Men moet daarover niet te licht denken. We schreven ai meer dat een vakbond geen duiventil is. „Ruim Zicht" het kaderblad der KAB komt in zijn nummer van Maandag op het kwaad der afschrijvingen terug naar aanleiding van de besprekingen op de jongste bondsvergadering. We lazen o.a. „In zijn ter verbondsraadsvergadering van 11 Juli gehouden inleiding over pro- paganda-actie Naar de 400.000! heeft de heer Beumer ook bijzondere aandacht ge wijd aan een bepaald onrustwekkend ver schijnsel binnen de K.A.B.: het grote verloop van het ledental. Spreker begon met het geven van enkele cijfers van dit ontmoedigende en de acti viteit der werkers in de beweging soms verlammende verschijnsel, dat zich voor doet bij kleine, zowel als middelgrote en grote vakbonden. Blijkens een door hem gehouden en quête schreef de bond van apothekers assistenten vorig jaar 120 leden in en voerde er 114 af. Bij de handels- en kan toorbedienden was de verhouding 3513 2892, bij de handelsreizigers 358352, bij de kleding- en textielarbeiders 42144161, bij de bouwvakarbeiders 9750 9175 en bij de metaalbewerkers 8774 —7151. Natuurlijk - aldus de heer Beumer - zijn er afschrijvingen, tengevolge van over lijden, huwelijk, emigratie, pensionnering enz. en ook tengevolge van verandering van beroep, wat vaak overschrijving van de ene naar de andere bond betekent (maar lang niet altijd), waar niets aan te doen is. Maar ik vraag me toch met grote be zorgdheid af: die grote categorie, die be dankt omdat er contributieschuld is, be dankt die werkelijk uit financiële nood, of is de contributieschuld zelf weer een gevolg van iets anders? Omdat men de beweging niet voldoende kent? Omdat men zijn plichten niet meer waarneemt? Is er een verband tussen een abonnement op het Vrije Volk en het bedanken voor de KABW Waarbij contributieschuld dan alleen maar een gevolg is, maar geen eigenlijke oorzaak? Hoe zit dat allemaal? Er zijn nog andere vragen te stellen: waar is het verloop het grootst, onder de jeugd of onder de ouderen? En hoe ligt het geografisch? Een van onze groot ste vakbonden heeft aan dit verschijnsel nogal wat aandacht besteed, hele beeld statistieken over een bepaalde periode ont worpen en is toen bijvoorbeeld, wat dit laatste aspect betreft, tot de ontdekking gekomen, dat men in het Zuiden spontaner toetreedt, maar ook weer spontaner ver dwijnt. Ligt dit overal zo? Hoe is de ver houding stedenplatteland? Hoe het zij, in het werkcomité van de actie Naar de 400000! is men het erover eens, dat één van de oorzaken van het grote verloop is te vinden in het feit, dat de grote massa de beweging onvoldoende kent. Belangrijker dan het antwoord op de vraag: hoe krijgen we de mensen, die we niet hebben, is het antwoord op die andere vraag: hoe houden we de mensen, die we wel hebben? Hoe versterken we de band tussen het gezin en de beweging? ziedaar 'n car- dinale vraag, waarvan de beantwoording van grote betekenis kan zijn voor de be strijding van het leden verloop in onze beweging". Tot zover „Ruim Zicht". We zijn van mening, dat gebrek aan „ruim zicht" bij vele werknemers de grote oorzaak is. Enerzijds ten gevolge van de puur-mate- riële gesteltenis, de algemene kwaal van onze tijd, gebrek aan kennis omtrent de strijd voor het thans verworvene, wanbe grip inzake wat nog op het program staat buiten meer loon- en meer vacantie-kwes- ties en ten slotte het teveel regelen van bovenaf, waardoor de mogelijkheid zelfs tot het echte ouderwetse meeleven nog al eens in het gedrang komt. (Van onze correspondent) Voor de vijftiende keer wordt momen teel in Tilburg de Paedagogische Week gehouden, welke georganiseerd wordt door het Psychologisch-Paedagogisch Instituut der R.K. Leergangen, waarvan de rec tor, mgr. prof. dr. Th. Goossens in zijn welkomstwoord wees op het probleem dat alle gemoederen bezig houdt en dat ook op de scholen een belangrijke taak gewor den is: „Persoonlijkheidsvorming en ge weten", dat nu als onderwerp voor deze paedagogische studiedagen uitgekozen was De burgemeester van Tilburg, die deze week officieel opende, bracht allereerst de fundamentele veranderingen, die gaan de zijn in de R.K. Leergangen, naar voren, namelijk het verkrijgen van een eigen curatorium voor de Kath. Econ. Ho- school, waardoor de band van de Hoge school met de leergangen verbroken wordt en de stichting van het Brabants Conser vatorium, waarvan de Leergangen zich ook hebben teruggetrokken. Hierdoor aldus mr. E. van Voorst tot Voorst kunnen de Leergangen zich meer gan spe cialiseren op hun taak van vorming van leerkrachten, waartoe ook dergelijke stu diedagen veel kunnen bijdragen. (Van onze correspondent) Naast het hoofdgebouw van het herstel lingsoord „Mgr. Mutsaersoord" aan de no- ge rand van de Grote Heide te heeft Mgr. Mutsacrts, de Bisschop van Den Bosch, naar wiens oom dit pracntig herstellingsoord van de Nederlandse s> Rafaël-familie genoemd is, Dinsdagmid dag de eerste spade in de stugge za"d- grond gestoken voor de bouw van het nieuwe St. Agnespaviljoen, dat het in de oorlog verwoeste kinderpaviljoen zal ver vangen. Deze feestelijke gebeurtenis viel samen met de viering van het 25-jarig bestaan van het „Mgr. Mutsaersoord" en werd dan ook behalve door vele kinderen en huis moeders, die in dit herstellingsoord ver toeven, bijgewoond door circa 250 afge vaardigden van St. Rafaëlafdelingen uit het gehele land, van Rotterdam tot Maas' tricht en van Nieuwersluis tot Tilburg. De feestvreugde, waaraan vele van de ze afgevaardigden in de loop van de dag uiting hebben gegeven, was temeer op haar plaats, omdat de heer Timmermans, voorzitter van de Stichting Herstellings oord Vereniging Jtl&r. Mutsaers", na de plechtige Hoogmis door mgr Mutsaerts in de H.Familiekerk opgedragen, aan de ont bijttafel in het Bondsgebouw kon medede len dat niet alleen het gehele bestaande gebouw schuldenvrij is, maar dat ook het nieuwe Agnespaviljoen „contant betaald kan worden". Door alle afdelingen van St. Rafael is namelijk de ronde som van 350.000 bijeengebracht voor het nieuwe kinderpaviljoen, dat schoner zal worden dan het verwoeste paviljoen Om deze grote offervaardigheid stelde 's middags tijdens de feestvergadering Mgr. Mutsaerts de mannen van St. Ra fael wier bondsadviseur hij lange tijd ge weest is, ten voorbeeld aan de andere ka tholieke vakorganisaties. Monseigneur was dankbaar gestemd dat hij thans aanwezig kon zijn bij dit zilveren feest van het Mgr Mutsaertsoord, waarvan hij 25 jaar gele den de Stichting had bijgewoond. In de loop van deze feestvergadering, waarop rector Bekkers uit Den Bosch een dankbare terugblik wierp op de bewogen kwart-eeuw die nu voorbij is, heeft nog een lange rij van afgevaardigden hun ge lukwensen vergezeld doen gaan van gel delijke bijdragen uit hun afdelingen, va riërend van 10.- tot 1000,- Als eerste spreker trad prof. mag. dr. L. Janssens, hoogleraar aan de R.K. Uni versiteit van Leuven op om in te gaan op de moderne situatie-ethiek in het licht van de klassieke leer van het geweten. In de situatiemoraal wordt de nadruk gelegd aldus prof. Janssens op de persoon lijke verantwoording ln verband met de concrete situatie. Diep ging de inleider in op het natuur recht, dat onwrikbaar vaststaat, dat overal en altijd geldt, waar mensen zijn, omdat het berust op het menszijn. Is het natuur recht innerlijk, 't positief recht komt van buiten, door de vrije keuze, wat altijd een beperking inhoudt. Het is daarom ook, dat de katholieken meer belang moeten hech ten aan de natuurwet dan aan de positieve wet, omdat men wat deze laatste be treft, door de deugd der billijkheid meer zal doen dan wordt voorgeschreven, ter wijl onder bepaalde omstandigheden die wet niet te volgen is. 's Avonds gaven enkele leerlingen van het Brabants Conservatorium een muziek uitvoering voor de deelnemers. De paeda gogische Week werd vandaag voortgezet met een lezing van pater dr Theotimus, OFM Cap. docent aan het Psychologisch- Paedagogisch Instituut te Tilburg over de psychologie van het geweten. (Van onze correspondent) P 11 OCTOBER 1823 werd er in Woudsend een hardzeilerij ge houden van veerschepen. De aan gifte was in het „Koffij- en Veer huis" en de inzet een zilveren taltaks doos. Dat was in de dagen toen de beurt- en vrachtschepen nog de be langrijkste vervoermiddelen waren en de enorme bruine en witte zeilen bijdroegen tot de stoffering van het Friese (en niet alleen het Friese) landschap. De ontwikkeling van de techniek heeft die schepen evenwel „de das" omgedaan. Ook die van minder dan honderd ton zijn nu uit gerust met een motor of de schippers laten zich opduwen door een motor bootje, want zeilen gaat te langzaam en tijd is thans meer dan ooit geld. Maar toch, toch kan men in Friesland elk jaar weer, nog net als in 1823 hard- zeilerijen zien van beurt- en vrachtsche pen, die dan voortgestuwd door de wind in zo'n honderdentwintig vierkante meter zeil over de Friese wateren bruisen en vandaag de dag nog komen er vele hon derden naar kijken, hoe die schippers met hun bemanningen van ongeveer acht koppen de handen vol werk hebben, hoe ze met hun hele lichaam tegen het roer moeten duwen, hoe ze zich in het zweet werken om de fok te loef te zetten, of om over stag te gaan. De vorige week is het „skütjesilen", zo als deze wedstrijden worden genoemd, weer begonnen en er worden er nog in de komende weken gehouden te Lang weer, op de Fluessen, bij Lemmer, te Sta voren en in Sneek. De deelnemers vechten dan om de hoogste eer> die zij in de wacht kunnen slepen: het kampioenschap „sküts- jesilen". Het zeilen in deze wedstrijden is geen sinecure; het is werk voor mannen met een sportieve geest en met een grote dosis vakmanschap, want de fijne kneepjes van het oude schippersvak zijn bij deze wed strijden de hoogste troeven. Dat is nu juist het grootste probleem, waarvan het voortbestaan van het „skütsjesilen" af hangt. De schippers raken nl. meer en meer ingesteld op de motor en hun zoons leren veelal die fijne kneepjes niet meer. De enorme lappen zeil zijn voor het me rendeel verdwenen en de dikke masten voor deze schepen zijn vrijwel niet te krijgen of net als nieuwe zeilen peper duur. Zo varen de beurt- en vrachtschepen weer over de Friese wateren in unieke hardzeilerijen. De schepen passeren elkaar: masten kraken en alle hens aan dek ER IS NOG maar een zevental schip pers, dat aan het „skütsjesilen" deel neemt. omdat alleen nog maar hun schepen zijn uitgerust met de benodigde zeilen. Daarenboven spelen de financiën ook nog een belangrijke rol. Het startgeld van vijftig gulden is gerekend voor een bemanning van acht koppen nauwelijks genoeg om de onkosten te dekken. De deelnemers leggen er dus eigenlijk op bij. Maar desondanks zeilen zij mee, omdat zij er zo'n plezier in hebben. Zij laten er enkele weken hun gewone broodwinning voor in de steek. Om de deelnemende schippers finan cieel schadeloos te stellen, is er een cen trale commissie opgericht, die er een schadefonds op na houdt om bij de wed strijden opgelopen averij, andere onkosten e.d. te vergoeden, voorts het overkoepe lende orgaan is van de plaatstelijke com missies, die de wedstrijden organiseren en zo het „skütsjesilen" leven blijft inbla zen. Ondank de financiële problemen geniet dat oude zeil-evenement van alle kanten belangstelling. Niet alleen van de zijde der deelnemende schippers, maar ook van die van hun niet-meevarende collega's. Een complete vloot vrachtschepen trekt in deze weken door de Friese wateren naar alle plaatsen, waar die zeven elkaar in het „skütsjesilen" bekampen. Zij laten et- óók hun werk voor liggen. Want zij willen absoluut zien. wat Mink uit Eernewoude met zijn „Nijverheid" van 10 ton er van maakt schipper Mink won te tot nog toe gehouden wedstrijden te DrachtenVeenhoop. Eernewoude en Grouw reeds alle drie hoe de „Twee Gebroeders" van 32 ton van J. van den \kker uit Leeuwarden het er af brengt, De socialistische burgemeester van W. Berlijn, dr Otto Suhr, heeft gisteren ernstig gepleit voor de vorming van een „eenheidsfront van alle partijen", teneinde zo invloed te kunnen uitoefe nen op de conferentie, die de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier in October te Genève zullen houden. De drie in het Westberlijnse parlement vertegenwoordigde partijen, Christen democraten, socialisten en liberalen, hebben een resolutie aangenomen waarin verklaard werd, dat de Duitse hereniging niet meer alleen aan de grote mogendheden kan worden over- vat de „Noord Friesland" van 44 ton van j gelaten. ..odewijk Meter in Leeuwarden presteert. I Ook in de Duitse pers zijn stemmen ie „Hoop doet leven" van 54 ton van Jan opgegaan, die de beide grote partijen Brouwer in Bergum en de Hoop op wel- vermanen, het over een Duits eenheids vaart" van 32 ton van Bouke de Vries uit r Grouw. De schippers aan de wal zeilen Pr°gramma eens te worden, teneinde in gedachten mee, zij geven bij elke wed strijd commentaar. Zij kennen wel tien synoniemen voor wind. Zij weten precies, wanneer Lodewijk Meter teveel risico neemt of Bouke de Vries te dicht bij de wal komt. Maar zij weten nog niet. wie er dit jaar kampioen wordt. Daar zullen de schippers nog voor vechten, de eeltige handen om het helmhout gekiemd. het dreigende gevaar te ontgaan, dat de Duitse eenheid voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. Zelfs heeft men al de suggestie ge hoord, dat de bondskanselier de leider der socialistische oppositie, Ollenhauer, zou vragen hem op zijn aanstaande reis naar Moskou te vergezellen. „Dat zou de neiging van het buitenland om een spelletje te spelen met de Duitse ver deeldheid, kunnen afwenden. En het zou de bezorgdheid van het volk voor een al te lange verdaging van een her eniging tot de juiste proporties kunnen terugbrengen", aldus de „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Deze bezorgdheid schijnt intussen nog altijd grotere vormen aan te ne men. Zij heeft zich ook al geuit in dis sidente stemmen uit het kamp der christelijke partij, die, in navolging van de socialistische oppositie, Adenauers vasthouden aan een politiek van mili taire verbondenheid met de Westelijke landen als te star hebben gecritiseerd. Naar het Indonesische Persbureau P.I.A. meldt, hebben de drie forma teurs heden, Woensdag, hun opdracht tot vorming van een niéuw kabinet, aan vice-president Hatta teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3