NIEUWE HOEDENMODE in het teken van de mirage De klokken van Nagasaki" RHEUMA BETEKENT ONTSTELLEND LEED! Steeds meer verkeersongevallen te Amsterdam 0 Urk niet op mijn verzoek vasteland verbonden" aan TONEELGROEP „PUCK" VOOR DE K.R.O.-TELEVISIE Zuid-Amerika favoriet voor de jeugd GEHEIMZINNIG deze week Benoemingen Paters Franciscanen Cycloon 3 antwoordt niety> H. E. Pater J. L. Ludovicus Raemakers O.P. in dubbel goud V. S.-vlieger verhaalt zijn lotgevallen Paedagogisclie Week te Tilburg ten einde Japanse Missiefilm In Rotterdam het grootst aantal doden mmm en zwaar gewonden Edith Sitwell wordt Katholiek Vliegramp eist 30 doden VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1933 PAGINA 3 Sportief en jeugdig Mirage Hypermoderne mikado's Blouses en shawls DIAMANTEN PRIESTERFEEST PATER G. VERHEIJ O.P. Opvoeding van geweten Over de opvoeding van het geweten in de verschillende levensfasen sprak prof. dr A. Kriekemans, hoogleraar te Leuven, die in zijn betoog vooral inging op de strevingen van .de mens, welke de kern vormen van zijn karakter en in wier dienst de capaciteiten staan. Er zullen op de levensweg echter vele moeilijkheden overwonnen moeten worden; conflicten tussen strevingen en die capaciteiten; tussen strevingen en milieu, maar even zeer tussen de strevingen onderling. Wan neer een zou overwinnen, heeft de mens (zoals Napoleon) een volkomen karakter, rnaar er wordt méér gevraagd: een zede lijk karakter met een overwinning van elke streving op de juiste tijd aldus prof. Kriekemans, die tenslotte er op wees, dat de ouders en opvoeders er voor zullen moeten zorgen, dat de strevingen van het kind zó gemaakt worden, dat ze in een bepaalde richting gaan. Niet verlenen van voorrang Grotere stijging in Den Haag VANDALISME VAN URKER JEUGD VERONTRUSTEND Doorslaande5 Mei-viering PATER W. BERVOETS t In Missouri: AUDIËNTIES Op het TV-scherm „Predicator Generalis Als het waar is dat tropische jaren dubbel tellen, dan moeten wij eerlijk ge tuigen. dat daarvan aan pater Raemakers niets te bekennen valt. Klein van gestalte, is hij nog even rap als in zijn kwieke jongensjaren. Geen grijs haar nog kringelt rond ziin onverschoten kruin KAPITTEL PATERS OBLATEN VAN ST. FRANCISCUS VAN SALES t II I I Zeer modieuze hoed vervaardigd uit mirageModel Van Elteren te Amsterdam. De laatste mode wordt thans in de grote centra gelanceerd. Terwijl de nieu we lijn is geïntroduceerd, die zich naar de eerste berichten uit Parijs en Londen niet bijzonder revolutionnair laat aan zien, is gisteren in Krasnapolsky te Am sterdam een grote hoedenshow gehou den, waar door twintig deelnemers werd getoond, wat de Nederlandse hoeden- industrie maakt. Verwacht geen ..dernier cri". Zoals voor alle mode geldt, is ook de hoeden- mode hier niet van het allerlaatste ca chet. Wat Parijs en Londen creëren, wordt doorgaans een seizoen later hier geïntroduceerd. En daarbij geldt voor de Nederlandse hoedenfabrikanten, dat zij een grote realiteitszin aan de dag leg gen. Zich baserend op ons klimaat met zijn buien en gure winden, worden de extravagant grote modellen slechts bij uitzondering vervaardigd. Opvallend is dat meer en meer wordt geprobeerd ook de jonge vrouw en de mademoiselle onder een hoedje te van gen". Het is niet meer zó, dat het dra gen van een hoed gebonden is aan een bepaalde, doorgaans niet een al te zeer jeugdige, leeftijd. Het is verheugend dat zo langzaam aan aandacht wordt besteed aan de accessoires. De hoed is een inte grerend deel geworden van de mode. Iedere verandering gaat langs paden van geleidelijkheid. De jonge vrouw wordt niet direct voor de haast ondra gelijke beslissing geplaatst om het petje of de muts te vervangen door een uiterst modieuze hoed. Sportieve modellen in soepel vilt of angora; gemakkelijk mee te nemen en in ontelbare kleuren, zul len de draagster toch een uitgesproken jeugdige allure blijven geven. De grote rage op het ogenblik in Zuid- Amerika is het zgn. „Bobby-Tex" hoed je, een nauw om het hoofd sluitend cloche-model met even aangegeven hol. Dit hoedje zal zeer zeker bij de jeugd opgang maken. Een uiterst belangrijke bijkomstigheid voor velen misschien zelfs een hoofdzaak is dat de prijs van deze Bobby-Tex hoedjes zeer laag ligt; onder de tien gulden winkelprijs. Buiten angora en vilt wordt ook tin neroy, een soort ribfluweel, voor de sportieve modellen verwerkt. De grote vondst van dit seizoen, nadat er reeds verscheidene jaren is geëxperi menteerd om een gunstig resultaat te bereiken, is thans getoond mirage. Een langharige, zeer soepele jersey met een melusine-effect, in zeer mooie tinten le verbaar. Mirage heeft het voordeel, dat het in Op een persconferentie te Hongkong heeft één van de vrijgelaten Amerikaanse vlicgers> kolonel Arnold, verteld, dat hun toestel op 10 Januari 1953 boven Noord- Korea door M.I.G.-straaljagers werd aan gevallen. Men was toen naar zijn zeggen een kilometer of zestig ten Zuiden van de rivier de Jaloe, die de grens tussen China en Noord-Korea vormt. Het Amerikaanse vliegtuig bevond zich boven Noord-Korea voor het uitwerpen van vlugschriften. De bemanning moest zich met de valschermen in veiligheid stellen, nadat het toestel door het vuur van de straaljagers zwaar was bescha digd. Zij werd de volgende dag door de Chinezen gevangen genomen, die zes da gen later met het verhaal kwamen, dat men hen boven Chinees gebied had neer gehaald. Pas in October 1954, aldus de ko lonel, werd ik van spionnage in China be schuldigd. Over het tegen de vliegers gevoerde proces, tijdens hetwelk zij van spion nage werden beschuldigd, zei kolonel Arnold: ..'k zou het nooit ais een proces herkend hebben als ze het mij niet ver teld hadden". De vliegers hebben hun tijd in China in eenzame opsluiting doorgebracht. Zij zagen elkaar pas weer, toen hun aange zegd werd, dat zij vrij waren. verhouding tot het originele melusine redelijk van prijs is. Bovendien is deze nieuwe stof zo soepel, dat practisch iedere gazen vorm ermede overtrokken kan worden. Hoe belangrijk deze vondst is, bewijst wel het feit, dat vrijwel iedere deelne mer aan deze monster-show dit mirage heeft verwerkt. Soms zo geraffineerd met een kunstmatige kruin, dat het ver schil tussen mirage en mesuline gering is Het prijsverschil is zeer groot, maar de tijd zal moeten leren of dit materiaal zal voldoen. Geïnspireerd op de allernieuwste Parijse mode waren de modellen van de firma Gebr. Lewin te Amsterdam, zelfs zo recent waren deze hoeden, dat er nog geen tijd beschikbaar was <«n deze modellen te fotograferen. Deze hoeden in mikadomodel, dus in de vorm van een „koelie"-hoed, geïn spireerd op de Chinese Opera die op het tweede Internationale Theaterfesti val in Parijs een opzienbarend succes heeft geoogst, waren zeer flateus, zoals b.v. bij de purperrode fluwelen en zwar te velours hoed. Hoe paradoxaal het ook moge klin ken, wij zagen van dez'elfde firma ook zeer. modieuze pothoeden. Opvallend was een hoedje in goudkleurige beige velours chiffon, gegarneerd met een ragdunne jersey-achtige stof in dezelfde kleurnuance. Van buitenlandse makelij toonden de firma Ed. M. Spetter en Co uit Rot terdam enkele hoeden uit, Duitsland en Italië, die bijzonder geschikt zijn voor de sportief mondaine vrouw. „De Gouwe Deken" uit Volendam, die zich al sinds jaren specialiseert op veren hoedjes, tracht nu deze enigs zins uit de mode gaan, zich om te schakelen. De jarenlange ervaring in het verven van de veertjes wordt thans toegepast op het nieuwe materiaal mi- rage. Om te breken met de verfoeilijke ge woonte om hoedenspelden van afschu welijk glimmend materiaal te maken, is De Gouwe Deken thans geïnteresseerd in het bijeenbrengen van alle mogelijke schelpen, die in de meest exotische tin ten een bijzonder fraai effect op de hoed kunnen maken. Behalve hoeden zagen wij ook blou ses, shawls en stola's. Van de firma Durlacher zagen wij een collectie van Een van de originele Z. Amerikaanse Bobby-Tex hoedjes, die ook in ons land groot succes zal hebben. „La Belle Blouse Paris" die bijzonder 'goed van afwerking waSj met aparte kraag en streepverwerking, originele mouwinzet in zeer fraai materiaal met mooie kleuren. Dunne wollen stola's, voornamelijk in wit en zwart en de zuiver zijden, in hoofdzaak vierkante shawls van de fir ma Gomperts en Lezer te Amsterdam blijven modieus en waren bijzonder goed verzorgd. Deze show heeft aangetoond, dat ook tegen een redelijke prijs goede en mo dieuze hoeden gebracht worden, die weliswaar niet hypermodern zijn, maar toch een belangrijke aanwinst kunnen betekenen voor de garderobe van de Nederlandse vrouw. CHARLèSE. Op het feest van Maria ten Hemelop neming herdenkt Pater Gundislaus Ver- heij O.P. in het klooster van de Paters Dominicanen te Neerbosch zijn diaman ten priesterfeest. Pater Verheij genietrust in de parochie van St. Antonius Abt. door zijn ordebroeders te Neerbosch be diend. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag werd te Tilburg de R.K. Paedagogische Week, welke hier voor de 15e maal gehouden werden, ge sloten. Op de laatste dag van deze studiedagen van het Psychologisch-Paedagogisch In stituut hield allereerst dr R. Dellaert, hoofdgeneesheer-psychiater te Antwerpen en buitengewoon docent aan de Universi teit van Leuven, een inleiding over de opvoeding van het geweten bij een ge stoorde ontwikkeling van het schuldge voel, dat inhaerent is aan het menszijn, maar dat uit kan groeien tot een patho logisch, een ziekelijk schuldcomplex, waarbij neurose als de meest typisch menselijke kwaal naar voren komt. Het was hier de angst, die angstigheid kan worden; en de twijfel, die in ver twijfeling kan omslaan. Het zijn dikwijls de grote fouten van de opvoeder aldus, dr Dellaert die door gemis van aanvaarding van het kind, het meest schadelijke soort van liefdeloosheid toont en waarbij vooral zijn eigen schuldgevoel op het kind wordt overgedragen. De Missionarissen van Scheut zullen een Japanse film „De klokken van Na gasaki" in roulatie brengen om met de opbrengst de missie te steunen. Het be treft hier geen missiefilm in die zin, dat een priester-missionaris uit het Westen op moet tornen tegen de moeilijkheden in een Oosters land. Integendeel. „De klokken van Nagasaki" is een film, die onder regie van Oba Hideo tot stand kwam over het leven van dr Takashi Nagai, een radioloog, die het slachtoffer is geworden van de radioactieve uitstra lingen. Deze biografie echter is zo intens doordrenkt van een nobel christendom, dat het aanschouwen van deze film moet resulteren in een grote belangstelling voor de missionnering van het Japanse volk, dat voor het overgrote deel heidens is, maar dat toch een heroïsche en edele man als deze Nagai heeft voortgebracht. De film is authentiek. Of men dit een voordeel vindt of niet, is in het onderhavige geval van geen be tekenis. De inhoud van het leven van deze radioloog is uitermate boeiend, zo dat de vormgeving zich moet aanpassen om niet een verstoord evenwicht te ver krijgen. De Japanners hebben bewezen, dat zij met de beelden in de film een poëzie op het witte doek kunnen bren gen, zodat men „Rashomon" overal ter wereld bejubelde als een voorbeeld van een verfijning van filmbeeld, sfeer en be handeling van de fabel, waarnaar iedereen die het goed met de film meent, snakte. Men kan niet „De klokken van Naga saki" op één lijn stellen met „Rashomon" maar wel ver boven „De bedrieger" en „Kinderen van Hiroshima". Oba Hideo heeft het leven van de Ja panse geleerde op de voet gevolgd. Hij heeft nergens gebruik gemaakt van de flash-back methode, maar chronologisch de feiten aaneengeregen, die dan ten slotte eindigen met het sterfbed van de (Aavertentlet Het totaal aantal verkeersongevallen op de openbare weg jn Amsterdam was ver leden jaar 13,7 procent hoger dan in 1953, terwijl dit aantal sedert 1949 met 65,8 pro cent is toegenomen. Dit staat vermeld in een overzicht van het bureau van sta tistiek der gemeente Amsterdam. Er wer den in 1954 n.l. 16.553 ongevallen gerap porteerd tegen 14.556 in 1953 en 9.985 in 1949. In de maand September werd het hoogste aantal geregistreerd, n.l. 1548. Het totaal aantal slachtoffers is sedert 1953 minder toegenomen (11,0 procent) dan het totaal aantal ongevallen (13,7 procent). Niettemin nam het aantal slachtoffers sedert 1949 met 80,6 procent toe. Voor de ffedoden en ernstig gewon den is het accres sedert 1953 groter dan voor het totaal aantal slachtoffers (14,1 tegen 11,0 procent). De stijging sedert 1949 (50,3 procent) is minder dan die voor het totaal aantal slachtoffers (80,6 pro cent). Verreweg het grootste aantal slacht offers werd geteld in de spitsuren en vooral tussen 17 en 18 uur. Het aantal jeugdige slachtoffers tussen 6 en 13 jaar was ditmaal iets lager dan in 1953, Als steeds viel ruim 80 procent der on gevallen te wijten aan fouten van be stuurders. Het niet verlenen van voor rang (32,3 procent van het totaal aantal) is wel de belangrijkste oorzaak. Deze overtreding treedt bij hoeken en kruis punten veelvuldig op. Tengevolge van deze fout werd 21,4 procent of ruim het vijfde deel van alle ongevallen veroor zaakt. Op rekening hiervan kwam het bijna even grote deel (19,7 procent) der slachtoffers. Meer dan de helft der ongevallen ge schiedde in de binnenstad, dus binnen de singelgrachten (52.8 pet.) l Advertentie) A". V ls de Fheuma-actle! Bekendmaking van het geheim via belde zenders. mülicen gulden aan prijzen in vrije besteding. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. „Zo werkt Nederland". De hoofdprijs- winnaars zijn aangewezen van de fotowedstrijd „Zo werkt Nederland", welkenog ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, werd uitgeschreven door de Vereniging Nederlands Fabri kaat in samenwerking met het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie voor lezers van personeelsbladen. De eerste prijs werd toegekend aan de heer Th. G. Kuiper in Bilthoven, die tevens een „Focus"- medaille in de wacht sleepte met zijn visie op de manier, waarop Nederland werkt Terwijl voor Amsterdam en Rotterdam de vermeerdering van het totaal aantal ongevallen in 1954 ten opzichte van 1953 vrijwel gelijk is (13,7 en 13,9 procent), geeft Den Haag een iets grotere stijging te zien, n.l. 15,8 procent. Ten opzichte van 1949 heeft 's-Gravenhage daarentegen het geringste accres (36,9). Sedertdien is het totaal aantal ongevallen in Rotterdam toegenomen met 88,6 procent en in Am sterdam met 65,8 procent. In elk der drie gemeenten is het totaal aantal slachtof fers vergeleken met 1953 minder toegenomen dan het totaal aantal onge vallen. Voor Amsterdam en 's-Graven hage is de stijging vrijwel gelijk, voor Rotterdam bedraagt zij minder, n.l. 9 pro cent. Het aantal slachtoffers per 100.000 inwoners was in Den Haag verreweg het laagst (394,7), voor Amsterdam en Rot terdam zijn de verschillen betrekkelijk gering (499,3 en 474,3). Het aantal gedo- den en ernstig gewonden per 100.000 in woners is voor Amsterdam het gunstigst (152,3), voor Rotterdam bedraagt dit aan tal 219,1 en voor Den Haag 192,9. Dr Takashi Nagai deelt zijn echtgenote mede, dat hij ongeneeslijk ziek is iloor de uitwerking van de radioactieve uitstraling van de instrumenten, waarmee hij werkt. Beeld uit de Japanse film „De klokken van Nagasaki man. die aan leucaemie op 1 Mei 1951 is bezweken. In korte trekken komt de in houd van de film hierop neer. Nadat Ta kashi Nagai als medisch student is afge studeerd, neemt hij het besluit zich als internist te specialiseren. Hij vat echter' tijdens een regenbui na zijn examenborrel een flinke kou en door een middenoor ontsteking wordt hij doof, zodat hij on geschikt wordt als internist. Op aanra den van een prof. gaat hij over naar de radiologie, een specialisatie, die nog in de kinderschoenen staat. Reeds in deze tijd gaat Nagai bij zich zelf te rade over de lotsbestemming van de mens. Hij is opgevoed in een ma terialistische omgeving, maar als student heeft hij zijn intrek genomen bij een eenvoudige familie Moryama, die in Uragami, een buitenwijk van Nagasaki woont. Van zijn kamer uit heeft de medicus uitzicht op het kerkgebouw en hoort hij de klokken van de kerk klinken. De familie Moryama is door en door ka tholiek, en alleen al door het goede voorbeeld weten zij Nagai tot het katho licisme te brengen. Hij bekeert zich als hij is teruggekeerd van het front te Mantsjoekwo. na het uitbreken van de Japans-Chinese oorlog. Hij huwt met de dochter van Moryama en uit dit huwelijk worden twee kinderen geboren. Totdat de ziekte zich openbaart en Nagai zijn vrouw moet mededelen, dat hij nog maar enkele jaren heeft te leven. Tijdens de tweede wereldoorlog worden de kinderen uit Nagasaki geëvacueerd. Totdat op 9 Augustus 1945, dus precies tien jaar geleden, de atoombom op Na gasaki valt. Takashi Nagai blijft in de schuilkelder onder het radiologisch insti tuut ongedeerd, maar zijn vrouw wordt door de vreselijke uitwerking van deze bom het slachtoffer. Nagai vindt slechts een kruisje van haar rozenkrans terug. In zijn laatste levensjaren moet hij dus de steun van deze edele echtgenote mis sen. Maar op zijn ziekbed blijft hij wer ken en studeren en hierdoor maakt hij een diepe indruk op zijn omgeving. Hij ontvangt in zijn kleine woning mensen die troost bij zijn ziekbed vinden. De film laat zien hoe o.m. de Japanse Keizer persoonlijk naar de medicus-hoogleraar komt; iets uiterst zeldzaams in Japan. Van Z.H. de Paus ontving de stervende Nagai een rozenkrans. En toen zijn stof felijk overschot werd begraven, luidden alle klokken van Nagasaki, niet alleen die van de katholieke kerk van Uragami maar ook van de boeddistische tempels. Dit leven is alleszins de moeite van het verfilmen waard. Niemand kan ontkomen aan de indruk die het lijden en werken van dit slachtoffer van de wetenschap maakt. Maar ook de manier waarop Oba Hideo de film heeft vervaardigd, is lo venswaardig. Vlotte montagebeelden met authentieke Japanse muziek.. Het tempo is niet te snel, maar ook niet dermate traag, dat het voor de Westerling haast ongenietbaar wordt. Wij kunnen deze film dan ook van harte aanbevelen, omdat het kennisne men van het leven van dr Takashi Nagai boeiend en interessant is. Bu. Op het 28 Juli gehouden kapittel te Weert werden benoemd te Heerlen (Sit- tarderweg H.H. Mart. v. Gorcum) pater Dismas van Galen tot rector van het rectoraat en gardiaan van het klooster; Heerlen (Laanderstr. St Franc.) pater Nevolon Schimmel tot rector en gardiaan was vlootaalmoezenier; Sittard: St Anto nius (Kromstr.) pater Redemptus Dijk stra tot rector tevens gardiaan, was pas toor te Woudrichem; Delft (St Josepn) pater Ezechiël van der Helm tot pastoor was pastoor te Den Haag (St Paschalis); Franeker (St. Franc.) tot pastoor pater Cletus Bary, was pastoor te Nijmegen; Leiden (Haagweg St Leo nard), pater Auxentius van Schalen tot pastoor, was missiepredikant te Woerden; Den Haag: (St Paschalis) pater dr Wolf gang Schmitz tot pastoor was pastoor te Leiden; Haarlem (St Ant.) pater Theo- phanus Notenboom tot pastoor, was su perior in de missie van Noorwegen; Haarlem (H. Hart) pater Manuel Louwe (Van onze correspondent)- mishandeling®" jormalige eiland Urk nemen zeer verontrustende afmetin- Ilet vandalisme Cn do - door de jeugd op het voormalige, elian V n óvvl v 1 a4a11 gen aan. Zoals in vele kleinere geslot gemeenschappen pleegt men hier het reen snel In eigen hand te nemen, doen v - gons de officier van Justitie bi) de Zwol. rechtbank worden de laatste maann s alle grenzen overschreden en wordt het hoog tijd. dat geestelijke en wereldlijke autoriteiten zich gaan bezinnen op dl' probleem. In vooronderzoek zijn thans zaken, waar bij Urkers betrokken zijn, die de gewoonte hebben de ruiten bij hun werkgever in te gooien indien deze hun ontslag heeft gegeven. Een ander geval heeft betrekking op het vernielen van een net ter waarde van ongeveer f 800, door middel van accuzuur en het gedeeltelijk doorsnijden van een kabel waaraan een gewicht van vierhonderd kilo hing, met de bedoeling, dat het gewicht te zijner tijd zou vallen op de hoofden van hen die er onderdoor plegen te lopen. Tal van andere gevallen zijn nog in vooronderzoek en uit alles blijkt, dat Uurk in het arrondissement Zwolle bovenaan bet weinig loffelijke lijstje van gemeen ten staat waar mishandelingen en aan misdadigheid grenzende baldadigheid aan de orde van de dag zijn. „On-s geduld raakt uitgeput", verklaar de de officier, mr P. J. Stigter Donder dag, „en van nu af aan zal ik geen geld- boeten meer eisen wanneer het vanda- lisme op Urk betreft". En de politie rechter. mr Verspvck voegde er droog aan toe. dat het eiland Urk niet op zijn verzoek aan het vaste land is verbonden Dit alles kwam te berde naar aan leiding van twee zaken op de rol, welke de politierechter gisteren afwerkte, en die beide betrekking hadden op een weinig culturele 5 Mei-viering. Enige jongelieden hadden een paar andere jonge kerels zonder enige aanleiding aangevallen en deerlijk toegetakeld. Niet alleen de jon gens doch ook de (gehuurde) feestcostuums werden deerlijk gehavend. Een van de verdachten in deze zaak moest tevens terecht staan wegens het slaan van een argeloos dienstmeisje, dat die avond naar huis liep en het mishandelen van haar vader, die naar buiten liep om te zien waarom zijn dochter huilde. De Urker jongelui allen om en nabij de 25 jaar - kregen behalve geldboeten, voorwaardelijke en onvoorwaardelijke gevangenisstraffen. Dé toneelgroep „Puck" onder leiding van Cas Baas zal in het televisieprogram ma, dat Dinsdag a.s. door de KRO wordt verzorgd, het spel „Cycloon 3 antwoordt niet" (Les Cyclones) van Jules Roy opvoe ren. Het stuk van Roy. een Franse vlicgcr- schriiver, is een toekomstfantasie cn speelt in luchtvaartkringen. Er is een nieuw vliegtuig ontworpen, maar 'e""° piloot, die er een proefvlucht mee maakt, komt om het leven. Men slaagt er niet m de fout te ontdekken, totdat tenslotte een piloot aan de dood weet te onsnappen en in staat is de fout aan te wijzen. Ten behoeve van dit spel. dat door Wil lem van Veenendaal is vertaald, zijn op verschillende vliegvelden authentieke film- en geluidsopnamen gemaakt. In het krocodii-programma, dat Zater dag 27 Augustus a.s. door de KRO wordt verzorgd, treedt het Engelse ensemble „The Coronets" op. dat daarmee voor de tweede maal voor de Nederlandse televi siecamera's verschijnt. Later op de avond zal worden overgeschakeld naar Delft, waar de Taptoe wordt uitgezonden Hoogtepunt van het Internationale Pax Christi Congres, dat, voor het eerst in Ne derland wordt gehouden, is de Pontificale Hoogmis, die volgende week Vrijdag wordt gecelebreerd door Z. H. Em. Mau rice, kardinaal Feltin. aartsbisschop van Parijs. Deze Hoogmis zal door de K.R O worden uitgezonden. Van de toespraak, welke Zijne Eminentie bij die gelegenheid zal houden, wordt later een korte samen vatting gegeven in het Nederlands en in het Duits. De officiële opening van het congres op Maandag a.s. te Nijmegen zal haar weer klank vinden in het Echo-programma van de KRO op Dinsdag 9 Augustus a.s. De- zpifde avond wordt een reportage van t'cn min'ten gegeven van de ontvangst der dcememers op het Nijmeegse stadhuis, waarbij gesproken zal worden door kar dinaal Feltin en burgemeester Hus-tinx Naar aanleiding van de Pakistaanse onafhankelijkheidsdag zendt de K.R.O. Zondag 14 Augustus a.s. een klankbeeld uit over Pakistan, getiteld „Land van de Indus", dat werd samengesteld door Tom Bouws. In dit klankbeeld spreken o.a Begum Ra Aha Liaquat Ali Khan, ambassadeur van Pakistan in Nederland en pater C. Reynen O.F.M., oud-mssiionaris in Pa kistan. De zangeres Rebeya Islam zingt liede ren van haar volk en de heren Salman A. Ali en Birjis Hasan Khan, secretarissen van de Pakistaanse ambassade, declame ren in het Urdu en in het Perzisch ge- beeld, woord en muziek van het zestiende eeuwse Europa. Over het geheel kreeg men wat veel muziek vertolkt door leden van „Pro Musica Antiqua" en de muziekkring „Obrecht" uit Amsterdam en wat wei nig voorwerpen van kunst en kunstnij verheid te Zien. Ton Lutz lichtte een en ander toe en droeg enkele oud-Nederland se gedichten voor waarbij hij zich be diende van een spiekblaadje dat listig achter een zestiende eeuwse cherubijntje was verborgen. De rest van het programma bestond uit niet al te nieuwe filmpjes; een filmregistratie van het ballet op een ge deelte uit de Eroica van Beethoven, ge danst door Ludmilla Tcherina en Edmond Audran en verder een verzameling filmfragmenten van het Franse cabaret. tot pastoor, was rector te Heerlen Lochem (St Joseph) pater Marinus Jorna tot pastoor, was pastoor te Vragender; Megen (St Servatius) pater Engelbert Engels tot pastoor, was pastoor te Lochem Nijmegen (St Franciscus). pater La zarus Zonderland, tot pastoor, was pastoor te Haarlem; Vragender (St Ant.) pater Cajetanus Reiber tot pastoor, was rector te Heerlen; Wou drichem pater Salvator Baselaar tot pastoor, was werkzaam in de zielzorg voor gerepatrieerden te Den Haag. Benoemd werden tot gardiaan: Weert: pater Thomas Pothof, was gardiaan te Vorden; Maastricht: pater Juniperus Gronheid. was gardiaan te Venray; Ven- ray: pater Eulogius Seelen, was gardiaan te Maastricht: Alverna: pater Mariophilus Celie, was gardiaan te Weert; Vorden: pa ter Nicasius Flaat. was gardiaan te Alver na; Nieuwe Niedorp: pater Gilbertus Lo- huis, was missiepredikant te Woerden; Heerlen: pater Edilbertus Hazebroek. was reeds eerder (voor 1952) directeur van het St Bernardinuscollege; Nijmegen: (kloos ter Vermeerstraat) pater Cassianus Hent- zen, was pastoor te Delft; Brommen (Cen traal Bureau Derde Orde) pater Auspiclus van Corstanje, die tevens benoemd werd tot Commissaris van de Derde Orde der paters Franciscanen in Nederland. Benoemd werden tot rector van het Gymnasium te Venray: pater Sybrand Ga lama; tot rector van het Gymnasium te Megen pater Venantius Wortelbner; tot rector van het College te Katwijk: pater Silvanus van der Meer en tot rector van het Lyceum te Leiden pater Walter Geurts. In het Missiehuis St. Joseph der Paters Lazaristen te Helden-Panningen is gis termorgen pater W. Bervoets op 73-jarige leeftijd overleden. Hij is o.m. vijftien jaar overste geweest; te Panningen van 1926-1932 en te Zundert-Wernhoutsburg van 1923-1926 en van 1932-1938 verbleef Pater Bervoets opnieuw te Panningen, waar hij tal van functies bekleedde. (Van onze speciale correspondent). Naar wij zo juist vernemen zal de be kende Engelse schrijfster Edith Sitwell op 8 Augustus a.s. in de Katholieke Kerk worden opgenomen. Edith Sitwell be hoort tot die vooraanstaande familie van de Sitweils, welke in de letterkundige kringen van Engeland en daarbuiten een unieke plaats inneemt. Tezamen vooral met haar broer Osbert behoort zij tot die bijna uitgestorven poëtische figuren, die ook in hun uiter lijk onmiddellijk associaties met het be grip dichter oproepen. Dame Edith Sit well, zoals zij thans genoemd wordt, sinds Koningin Elizabeth haar om haar ver diensten op litterair gebied verheven heeft tot Dame of the British Empire, heeft echter niet alleen de uiterlijke ver schijning van een vrouwelijke troubadour, maar is een geboren dichteres, die in haar poëzie tot 't wezenlijke der dingen weet door te dringen. Hiervan gaf zij reeds blijk in haar bundel gedichten „The Mother and Other Poems", maar vooral ook in haar latere werken, zoals de „Can ticle of the Rose" en andere nog recen tere poëzie. Ofschoon Edith Sitwell over heel de wereld gereisd heeft en ook in Amerika zeer bekend is, vindt haar typische per soonlijkheid, gekleed als zij is in haar flamboyante gewaden, geen betere ach tergrond dan de stille straten van het Londense Mayfair op een Zondagmorgen. Wie haar daar ziet lopen begrijpt ook dat zij als ontspanning opgeeft in de „Who's Who", „luisteren naar muziek en stilte". In deze stilte heeft zij ook blijk baar de weg tot Christus gevonden. Nabij Roila in de Amerikaanse staat Missouri is gisteravond een „convair" van de „American Airlines" brandend neer gestort. Alle dertig inzittenden vonden de dood. Het twecmotorige toestel, dat van Tulsa in Oklohoma naar St Louis op weg was, had 27 passagiers en drie beman ningsleden aan boord. Het stortte ongeveer anderhalve km voorbij de landingsbaan van Rolla neer, nadat de piloot het vliegveld van Way- nesville per radio had meegedeeld, dat het vliegtuig in brand stond en dat hij een noodlanding zou maken. Spoedig na het neerstorten werd een zevental lijken geborgen, maar de hitte was zo groot, dat de redders zich moes ten terugtrekken. In het bosachtige gebied raakten bo men en struikgewas in de nabijheid in brand. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Dinsdag 9 en Woensdag 10 Augustus geen audiëntie verlenen. dichten van Muhammed Igbal. De Neder landse vertaling van deze gedichten wordt verzorgd door Bert Voeten. Tot diepe teleurstelling van vele kij kers en luisteraars moes: gister avond aan het slot van het door de VARA verzorgde televisieprogramma worden meegedeeld, dat de directe reportage uil het openluchttheater te Verona van de tweede acte van de opera „Aida", ver zorgd door Radiotelevisione Itahana. we gens het ter plaatse heersende noodweer niet kon doorgaan. Het VAHA-programma zelf gunde de kijkers onder de titel „Uil de eeuw van het manierisme" een kijk in het Amster damse Rijksmuseum en gaf een indruk in Pater Jordanus Raemakers, missionaris in de Dominicaanse Missie van Puerto- rico is door zijn overheid uitgenodigd naar Nederland te komen om in het Albertinum te Nijmegen op a.s. Zondag 11 Augustus gehuldigd te worden bij ge legenheid van ziin gouden priesterfeest en ziin viifiig,jarig missionarisschap. Een dubbel gouden lubilé. En in deze zelfde maand, op 27 Augustus, wordt pater Jor. Raemakers 75 iaar. Van deze 75 jaren heeft hij er 50 als missionaris op Puertorico doorgebracht. Verleden iaar vierde de Nederlandse Dominicaanse Missie op Puertorico haar vijftigjarig bestaan, een missie die in 1904 op aanstichting van de hoogeerw pater Ludovicus Theissling onder de moeilijkste omstandigheden werd begonnen Pater Raemakers moet geprezen worden als een der eerste machtigste pioniers in deze missie en nog is hij altijd in volle actie. Hij denkt er niet over om op zijn wel verdiende lauweren te gaan. rusten. Hij vertrekt weer naar zijn geliefd rmss-e- gebied met een zelfde ijver en geestdrift als toen hij er de eerste keer, nu vijftig iaar geleden, heenging. Als ooit iemand, heeft hij daar een halve eeuw lang in de ware en dubbele zin de hitte van de dag gedragen. Wegens zijn voorbeeldig uitgeoefend predikambt werd hij onderscheiden met de titelatuur van „Predicator Generalis", een bijzondere Dominicaanse onderschei ding. die nog nooit een andeTe pater in de missie ten deel viel. Welsprekend is pater Raemakers niet alleen op de kansel, maar ook op elk moment van de dag. De welsprekendheid vloeit hem de lippen af Hij weet te praten, maar ook te doen. Pater Raemakers heeft in de missie daden gesteld. In de meest kritieke tijden en in den beginne zijn de moeilijkheden in de tt 'ssie groot geweest is pater Raemalgers tiv.i jaren lang als Vicaris de even voorzichtige leider als de voortvarende stuwer van de missie geweest. Hij was en is nog de onvermoeide propagandist van de bloeien de mannenbroederschap „The Holy Name", die haar leden bij divisies van duizenden telt en die het zout en de gist zijn gewor den van eep nieuwe en sterke geloofs beleving op Puertorico. Pater Raemakers, die een Nijmegenaar van geboorte is, zal Zondag 14 Augustus a.s. ztin dubbel-gouden feest vieren in het „Albertinum" te Nfjmegen temidden van ziin dankbare ordesgenoten en zijn vele verwanten P. H. H. Op het te Beek en Donk gehouden Provinciale Kapittel der Paters Oblaten van St. Franciscus van Sales werden tot Raadsleden van de' Hoogeerw. Pater Pro vinciaal L. van Berlo gekozen de Paters: Franciscus Bogenberger (oud-provin ciaal) Marcel Be, aaert (herkozen) en Gerardus Steen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3