de hand uit grijpt Boelganin W ashington Eisenhowers voorstel zal „ernstig bestudeerd worden CREDIETVERLENING AAN EMIGRANTEN Maak de arbeiders „warm voor het bouwvak „Frankrijk zal voor geen intimidatie wijken" Reizigerstarieven In verband met financiële situatie der Ned. Spoorwegen verhoogd De huurverhoging voor woning wetwoningen W.-Duits-Russisch vooroverleg in Parijs r Sfeer van zakelijk samenwerken onder de volken - Al iets Tijdens zitting van Opperste Sovjet: Massale staking in Marrakesj MEER WIND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN iii Zatmïagh Augustus 1955 V. WEERBERICHT Vi Drie legionnaires bij politie in bewaring Duitsers ontvluchtten Vreemde lingenlegioen Wetsontwerp ingediend dat uitbreiding van eredietniogelij kheid beoogt QuJe tn JjloSfme 5t|i]ómjfn KUorh'i Verklaring van Faure over Marokko: Grandval heeft volledig vertrouwen der regering Stijging van bijna zeven procent (van 20 km af) met progressie (boven 150 km) In verband met de financiële situatie van de Nederlandse Spoorwegen hebben deze de toe- stemming gekregen tot een par tiële en matige verhoging van de reizigerstarieven, zodat deze ta riefsverhoging een zo beperkt mo gelijk karakter zal dragen, aldus wordt van de zijde der Nederland se Spoorwegen meegedeeld. A aar de maani De blik in de mensheid gaat zich omhoog wenden. Helaas kan hier mede niet bedoeld worden, dat het oog zich meer op de hemel richt. Men maakt liever van de aarde een hemeltje naar eigen ont. werp! Maar aan onze wereld heeft men toch blijkbaar niet genoeg en zo wil men ruim baan in het heel al- De laatste dagen heeft men kunnen lezen over sensationele plannen voor ruimtevaart om via kunstmatige manen en ruimte schepen verkenningsvluchten te houden. Met raketten gaat men de „volle maan" imiteren, hetgeen heel prettig is voor hen, die graag in het maanlicht wandelen. Er werden bij de reisbureaux reeds liefhebbers voor een reisje naar de maan ingeschreven en zelfs toeristen voor Mars. Die hopen wellicht dat het bij de oorlogsgod vrediger is dan op aarde Men mag natuurlijk niet be weren, dat zij, die het heelal in wil len vliegen, „ze zien vliegen". Wie weet wat het menselijk vernuft weet uit te denken voor interpla netair verkeer In elk geval kunnen wij beter door de geleerden in letterlijke zin naar de maan geholpen worden dan in figuurlijke zin door zekere staatslieden, die onze aarde dus danig in onrust houden, dat een nieuwe oorlog blijft dreigen4 Analxst „IJswater" veroorzaakte ernstige brandwonden Meisje in ziekenhuis opgenomen Minister gemeente- instrueert besturen Landbouwoverschot t naar Rusland? BENSON OP ONDERZOEK Agenda voor Adenauer's besprekingen Werkloosheid in West-Duitsland In één jaar met 400.000 gedaald Provinciehuis van Zuid-Holland Bouw waarschijnlijk vertraagd 1 L -> De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking en voornamelijk in het binnenland enkele verspreide buien. Matige, nu en dan vrij krachtige Noord-Westelijke' wind. Koel. Zondag 7 Aug.: Zon op 5.11, onder 20.23. Maan op 21.14, onder 9.37. Maandag 8 Aug.: Zon op 5.13, onder 20.22. Maan op 21.33, onder 10.54. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op de slotvergadering van de zitting van de Opperste Sovjet liceft premier Boelganin gisteren ijlings <lc hand gegrepen, die president Eisenhower hem eergisteren vanuit Washington had toegestoken. In de loop van een redevoering bevestigde de Russische premier n.l. de intet- pretatie, die Eisenhower van zijn (Boelganin's) verklaring van de vorige dag gegeven had. Onder verwijzing naar president Eisenhower's plan voor liet uitwisselen ran militaire gegevens en het mogelijk maken van wederzijdse verkennings vluchten boven elkanders grondgebied, verklaarde Boelganin, dat zijn opmerkingen over dit onderwerp door een deel van de buitenlandse pers Verkeerd waren geïnterpreteerd en dat het Amerikaanse voorstel wel degelijk door de Russische regering zou worden bestudeerd. „Natuurlijk steunen we allereerst onze eigen voorstellen, maar wc zullen ook een studie maken van alle andere voorstellen, die blijk geven Van goede wil en van het streven naar vrede", aldus de Russische premier. In de loop van zijn rede zeide Boel ganin verder, dat de regeringsleiders Van de Westelijke mogendheden zowel als van Rusland tijdens de conferentie Van Genève allen zonder uitzondering, hun „goede wil" hadden getoond en er ernstig naar hadden gestreefd een „ge zamenlijke taal" te vinden. Hij verklaarde, dat de „positieve re sultaten" van de conferentie de vruch ten zijn van „de gezamenlijke inspan ning van alle deelnemers". Hij zei voorts met grote voldoening te hebben opgemerkt, dat zowel president Eisen hower als premier Eden en premier Faure in verklaringen na de conferen tie de wens hebben uitgesproken in toe komstige onderhandelingen vast te houden aan een geest van onderling begrip. De Opperste Sovjet hechtte vervol gens eenstemmig haar goedkeuring aan het rapport over de conferentie, dat Premier Boelganin had uitgebracht. In de betreffende verklaring zegt de Opperste Sovjet, dat een verdere ont wikkeling van de „sfeer van zakelijke Het Duitse m.s. „Gertrud", dat Donder dag de haven van Amsterdam binnenliep. had behalve de vrachtgoederen, drie Duitse jongelui aan boord, die het Franse Vreemdelingenlegioen waren ontvlucht en zich nu in handen van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie bevinden. De Duit- ?ers, van wie twee 20 en één zb jaar is, hadden in 1954 vrijwillig dienst_ genomen lri het Vreemdelingenlegioen; e^n nnjr V'as opgeleid tot parachutist. In Noord- Afrika kregen zij 'n opleiding, noch van- Vege de slechte behandeling poogden ze ontvluchten. Toen de „Gertrud m de haven van Philippeville lag, slaagden ze in aan boord te komen en zich schuil 6 houden tot het schip op open zee was. De vreemdelingenpolitie te Amsterdam 2,°udt de avonturiers in bewaring tot het ruitse schip de haven verlaat. Ze zulten dan aan boord van de „Gertrud" het laat je deel van de reis terug naar hun va derland maken en in Bremen, de bestem ming van het schip, arriveren. samenwerking", die thans tussen de Grote Vier bestaat, de belangen van de vrede zal dienen. Mikhail Suslof, een nieuw lid van het Presidium van het centrale comité van de communistische partij, zei vervol gens dat de resultaten van de conferen tie het „bankroet betekenen van de po litiek van kracht". Hij waarschuwde echter, dat de voorstanders van een nieuwe oorlog hun wapens nog niet hebben neergelegd. Deze mensen en hij noemde als zodanig de Amerikaan se senator Joseph McCarthy zouden blijven trachten de internationale sfeer te vergiftigen. De schrijver Ilya Ehrenburg kreeg een hartelijk applaus, toen hij over het Britse, Amerikaanse en Franse volk sprak als over „onze geallieerden van gisteren, en, naar ik geloof, onze vrien den van morgen". De 15 sprekers, die in het debat het woord voerden, legden over het alge meen de nadruk op de oproep van maarschalk Boelganin tot ruimere cul turele uitwisselingen en contacten tus sen Oost en West. De Opperste Sovjet heeft tenslotte de volgende resolutie over de Ge- neefse conferentie aangenomen „Deze conferentie is van historisch belang en betekent de opening van een, nieuw stadium in de verbetering der betrekkingen tussen de staten, ongeacht hun politiek en maatschap pelijk stelsel, op de grondslag van vreedzame coëxistentie en het schen- pen van vertrouwen tussen de sta ten". Weekend bij Boelganin Intussen heeft, zoals wij gisteren nog in een deel onzer oplage konden mel den, maarschalk Boelganin de Ameri kaanse ambassadeur en de Britse en Franse zaakgelastigden in Moskou uit genodigd het komende weekeinde door te brengen op zijn landgoed in Seme- nofko, ongeveer 100 kilometer buiten Moskou. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft in verband met deze uitnodiging bekend gemaakt, dat aan de diplomaten een gezamenlijk middagmaal zal worden aangeboden. Verder zullen zij naar eigen wens kun nen zwemmen, vissen of een tocht ma ken per boot. De dag zal worden beslo ten met een concert. Alle uitgenodigden hebben de invi tatie grif aanvaard. Bij de Tweede 'Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting van Sociale Zaken en Volksgezond heid betreffende garanties in verband met aan emigranten te verlenen credie- ten. De financiële problemen, aldus dc mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in zijn memorie van toelichting, waarvoor emigranten gedurende de eet- ste jaren in het ontvangende land ge steld worden, gaven hem aanleiding bij de raad voor de emigratie advies in te winnen omtreent de vraag, in hoeverre en in welke vorm aan emigranten, die hiervoor in aanmerking kernen, ook met betrekking tot de huisvesting, en in ge val zij kunnen overgaan tot zelfstandige uitoefening van enig beroep, bij een ves tiging als zodanig, crediet zou kunnen worden verleend". In zijn advies is de raad tot de con clusie gekomen, dat zodanige credietver- strekking in beginsel verantwoord en wenselijk is. De strekking van het advies van de raad is in de tijdelijke crediet- behoefte van de Nederlandse emigrant te voorzien door aan hem een aanvul lend crediet te verlenen. Daar aan zulk een aanvullende credietverlening by- Letterlijke toepassing in Den Haag De bouwwerken in Den Haag zullen in toenemende mate voorzien worden met goede toiletten, douches en schaftlokalen voor de bouwvakarbeiders. Bovendien zullen proeven genomen worden met ver- warmingsapparaten, bij voorbeeld infra- roodstralers, die bij koud en vorstig weer zowel de werkers als beton en mortel op temperatuur moeten houden. Een en ander is bedoeld om de bouw vakarbeiders niet meer vuil en besmeurd naar huis te laten gaan en daardoor hun Werk aantrekkelijker te maken. Tot hun comfort zal verwarming op het werk ze- kcr biidra^en Bovendien zullen daardoor minder arbeidsuren verloren behoeven te gaan, hetgeen kósten besparend op bouw- Werken zal kunnen welken. Het een en ander heeft ook nog de bij bedoeling om het werken in de bouwvak- Het grootste deel van de Marokkaan- bevolking van Marrakesj is gisteren staking gegaan uit protest tegen ie besluit van de pasja, El Glaoui, oni dc Arabische bevolking te laten betalen voor een nieuw contingent Berber-troe pen, dat de anti-nationalistische Pasja Uit de bergen heeft laten komen om zijn persoonlijke wacht te versterken. De inwoners van het Arabische stadsdeel moeten nu samen een belas ting van 500 000 francs per dag betalen voor het onderhoud van deze troepen, die bij de bevoking zeer impopulair zijn. De proteststaking omvat winkeliers, Arabische zakenlieden en arbeiders. Intussen is de avondklok, die op 21 Juli werd ingesteld, in de Europese wijk Donderdag opgeheven, maar in het Arabische stadsdeel is de avondklok van kracht gebleven. ken aantrekkelijker te maken. Men wors telt niet alleen met te weinig vakarbei ders doch nog meer verontrustend is het veel' te geringe aantal leerlingen in deze bedrijfstak. Men hoopt door het scheppen van een plezieriger arbeidsomgeving ook de jon gelui „warmer" voor de bouwvakken te krijgen. Op de verjaardag van Koningin-moe der Elizabeth van Engeland kwamen natuurlijk ook de kleinkinderen prin Charles en prinses Anne hun geluk wensen aanbieden. Samen met hun grootmoeder stonden zij voor het raam van Clarence House om de menigte die van haar belangstelling getuigde, te groeten. zondere risico's zijn verbonden, kan wel worden aangenomen, dat deze zonder een aanvullende credietverlening bij- zondheid in zyn memorie van toelichting, of zeer moeilijk tot ontwikkeling zal ko men. Daarom stelt de raad voor door samenwerking met de overheid en cre- dietinstellingen in de ontvangende lan den en door het overnemen van risico's van Nederlandse credietinstellingen de aanvullende credietmogelijkheden te be vorderen. De minister meent, dat een gunstige ontwikkeling van het particu liere initiatief verwacht mag worden, indien een bevredigende credietgarantie- tegeling van overheidswege tot stand komt. i.a.v, de vorm, waarin de aan Neder landse credietgevers te verstrekken ga ranties kunnen worden gegeven volgt de minister het advies van de raad van de emigratie. De gelegenheid wordt geo pend om ter zake van de risico's, welke met de onderwerpelijke credietverle ning worden gelopen, garanties te ver krijgen van een bestaande instelling, die op dit. terrein de nodige ervaring heeft. Het rijk zal de betreffende garanties van deze instelling overnemen. Voor 1955 zal de omvang van de ga ranties gelimiteerd worden tot een be drag van 4 millioen gulden. Een Neder landse bankinstelling heeft zich reeds onder bepaalde voorwaarden bereid ge toond een crediet te verstrekken aan een organisatie in Canada, waardoor voor leden dezer Organisatie de mogelijkheden tot agrarische bedrijfsvestiging worden vergroot. -r- v- I Advertentie) Blanke zeilen en ranke bootjes op de plassen bij Loosdrecht: de start van de 16 M2 streepklasse in de Internatio nale Holland Week op de Oud-Loos- drechtse Plas. Het. K. N. M. I. deelt mede: Deze week werd het weer bepaald door een gebied van hoge barometerstanden, dat een groot deel van de Oceaan ten Westen van de Britse eilanden bedekte en dat maar weinig van plaats verandert. De wind bleef daardoor in ons land voorna melijk in de Noordhoek, zodat koele lucht van de Noordzee werd aangevoerd, waarin nu en dan wolkenpartijen meedreven. Plaatselijk viel hieruit gedurer.de korte tijd wat regen, maar grote hoeveelheden werden niet gemeten. De maximumtemperaturen schommel den om de 20 graden. Het reeds genoemde hogedrukgebied kreeg de afgelopen 24 uur een versterking aan i Noordflar.k. Een storing, die bij IJsland' was gelegen trok vannacht, naar Zuid-Noorwegen. De storing is tot op grote noogte ge vuld met koude lucht. De voorste begren zing van deze koude lucht nadert ons land en zal vanavond het hele land pas seren. Daarna stroomt nog koelere en ta melijk droge lucht het land binnen, terwijl de wind naar Noord-West gaat en iets in kracht toeneemt. In het binnenland kunnen mogen in deze lucht, door de sterke verwarming van het aardopper vlak flinke stapelwolken gevormd wor den, waaruit hier en daar een bui kan vallen. Doordat er meer wind is en de temperaturen aan de lage kant zijn. heeft het weer morgen een iets minder aange naam karakter. Ten Zuid-Westen van IJsland nadert vanuit het Zuiden een oceaanstoring, welke de rug van hogeluchtdruk boven IJsland zal aantasten. In hoeverre deze storing belangrijk wordt voor het weer van Maandag is op het ogenblik nog moeilijk te beoordelen. VERHOOGDE BOUWKOSTEN. I VERHOOGDE BI/DRA6EW Premier Faure heeft gisteren in de Nationale Vergadering officieel meegedeeld, dat hij en minister Pinay begin October naar Moskou zullen gaan. In een politieke verklaring zeide de Franse premier, dat de invloed van Frankrijk bij he' streven naar vermindering van de internationale spanning „des te groter zal zijn naarmate wij steunen op een hechtere Europese organisatie en op een meer eensgezinde Franse gemeenschap". Aangaande de toestand in Marokko zeide Faure: „Frankrijk zal voor geen bedreiging, intimidatie of terrorisme wijken. Geen geweld, geen druk zal van de Franse regering regelingen kunnen afdwingen of problemen voor haar kunnen verbergen". Ten aanzien van Marokko zeide Faure verder, dat hij het volste ver trouwen heeft in resident-generaal Grandval en diens pogingen om Frankrijk en Marokko nader tot elkaar te brengen. Hij voegde hieraan toe: „Ons land moet de Franse integriteit in het departement van Algerië hand haven en het moet de banden, die ons met de Afrikaanse protectoraten bin den, versterken door overeenkomstig de geest van desbetreffende verdragen, het tot stand komen van moderne poli tieke en economische instellingen te vergemakkelijken. Hij noemde het ernstig, dat „in een tijd waarin Frankrijk en Marokko moeten samenwerken teneinde teza men de toekomst van Marokko op te bouwen, het er op lijkt, dat extremis ten soms uit het buitenland af komstig of door buitenlanders geïnspi reerd pogen zich tegen de maatre gelen van Frankrijk te verzetten" T.a.v. Tunesië verklaarde Faure dat het thans Frankrijks taak is de betrek kingen met dit protectoraat te regelen overeenkomsig de accoorden, waarbij aan Tunesië autonomie is verleend. Voor wat betreft Algerije verklaarde de premier, dat Frankrijk aldaar twee parallel lopende taken uitvoert: het vi ,-V'W' x' Niet worden verhoogd de prijzen van de cnkele-reis- en retourkaarten op de afstanden beneden 20 km, omvattende 32 procent van het totale aantal reizi gers, dat op enkele-reis- en rctourbil- jetten reist. De verhoging van de prijzen dezer biljetten heeft dus betrekking op af standen van 20 km en hoger. Van 20 km af worden deze prijzen verhoogd met gemiddeld 6 2/3 procent, terwijl de stijging geleidelijk groter wordt op af standen boven 150 km. De prijzen van de maandtrajectkaar- ten, die bij een vorige gelegenheid niet evenredig zijn verhoogd, worden thans verhoogd met respectievelijk gemid deld 12 en 13,5 procent. Deze percen tages kunnen op sommige afstanden wat hoger of lager liggen. De prijzen van de weektrajectkaar- ten, de vastreehtkaarten en de jeugd- kaarten zullen niet worden verhoogd en blijven derhalve gehandhaafd op het niveau van 1952. De prijzen van de algemene abonne mentskaarten worden met 10.voor dc derde klasse en met 14.15.— voor de eerste maand) voor de tweede klasse verhoogd. Zij komen derhalve op 137.voor de tweede en 95. voer de derde klasse in de eerste maand, en op 115 gulden respectieve lijk 80 voor de volgende aansluitende maanden. De verhoogde tarieven zullen ingaan op 1 September aanstaande. herstellen van de orde en het uitwer ken van de hervormingsplannen. In Marokko, zo zeide hij, heeft Frankrijk een traditionele zending om de orde te handhaven, doch daarnaast is het een „politiek van evolutie en hervor ming toegedaan". „Ik ben niet van plan in Marokko verrassend of op sensationele wijze op treden of In een ijssalon te Nunspeet waren gieter middag enige jongelui aan het experimen teren met „ijswater". Een van hen, de 21-jarige mej. J. M. S. uit Hoogezand, kreeg wat van dit „ijswater" over haar lichaam. Waarschijnlijk als gevolg van het feit. dat het „ijswater" snel verdampt en die dampen erg brandbaar zijn, ontstond er een steekvlam; zij had namelijk een brandende sigaret in haar hand. Haar kleren vatten vlam en hoewel men er spoedig in slaagde de vlammen te doven, had het meisje reeds ernstige brandwon den aan armen, hals en gelaat opgelopen en moest zij in het Pius-ziekenhuis in te treden of mij te binden en bij voorbaat de prerogatieven van de uit- i voerende macht op te geven", aldus i Harderwijk worden opgenomen, de premier, die hieraan toevoegde dat I De politie heeft proces-verbaal opge- hij de regeringspartijen nooit voor een I maakt wegens baldadigheid en zal een voldongen feit zal stellen. onderzoek instellen naar het zogenaamde „ijswater". minister van Wederopbouw De Volkshuisvesting heeft in verband met aan de huurverhoging verbonden voor bereidende werkzaamheden, de gemeente besturen meegedeeld, in hoeverre de huurverhoging na aanneming van de huurwet door de Eerste Kamer, zal gel den voor woningen die tot stand zijn ge komen met financiële steun van rijks wege. De huur van woningwetwoningen tot De Amerikaanse minister van land bouw, E. T. Benson, heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat hij op 29 Aug. naar Europa zal vertrekken voor het voeren van besprekingen over de overzeese afzet van Amerikaanse agrarische producten. Van ambtelijke zijde te Washington wordt vernomen, dat minister Benson waarschijnlijk zal onderzoeken, welke mogelijkheden er bestaan om boter, tarwe en eetbare vetten aan de Sovjet-Unie te verkopen. De eerste diplomatieke besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de Bonds republiek zullen volgende week in Parijs beginnen, zo is gisteren in Bonn officieel medegedeeld. Bonn wil bij deze gelegenheid een poging doen om ook het vraagstuk van de hereniging en de mogelijkheid van een terugkeer van de nog in Rusland verblijvende krijgsgevangenen op de agenda der conferentie in Moskou te plaatsen. De Sovjetregering, heeft, zoals be kend, in haar nota aan Bonn slechts het aanknopen van diplomatieke, eco nomische en culturele betrekkingen als hoofdpunten voor de conferentie ge noemd. De Westduitse regering is ech ter, naar een woordvoerder mededeel de. voornemens reeds in Parijs een aide-mémoire te overhandigen, waarin de kwesties worden genoemd, die naar haar opvatting eveneens behandeld dienen te worden. Naar reeds eerder door de partij van dr Adenauer is ver klaard, kunnen de Russische onderhan delaars moeilijk aannemen, dat de kwesties der hereniging en der krijgs gevangenen bij de conferentie van Duitse zijde zullen worden doodgezwe gen. De Westduitse ambassadeur in Parijs, de heer Von Maltzan, zal tijdens het weekeinde naar Bonn komen om in structies te ontvangen voor de bespre kingen, die hij met de Russische am bassadeur Winogradof zal voeren. stand gekomen vóór 5 Mei 1945, wordt met 5 procent verhoogd, evenals van die welke met steun van de beschikking bij dragen woningwetbouw 1948 zijn tot stand gekomen. De huur van woningen die zijn gefinancierd met behulp van de beschik kingen bijdragen woningwetbouw 1950 zal op voorstel van het gemeentebestuur met 5 procent kunnen worden verhoogd, in dien hun huurprijzen lager liggen dan de verhoogde huurprijzen van gelijksoortige woningen. Is dit laatste niet het geval, dan wordt van huurverhoging afgezien. Huur van woningen, tot stand gekomen met steun van de financieringsregelingen woningbouw 1947 of 1948 wordt met 5 procent verhoogd De huurprijzen van woningen die gefinancierd zijn op grond van de premieregelingen 1950 en 1953 zul len niet worden verhoogd, tenzij belang hebbenden daartoe een verzoek indienen, waarbij aangetoond wordt, dat bedoelde woningen een lagere huurprijs doen, dan vergelijkbare objecten. In Juli heeft West-Duitsland de laag ste stand van de werkloosheid sedert de» valutahervorming in 1948 bereikt. Het aantal werklozen bedroeg in Juli 566.926. Het aantal werklozen was vo rig jaar 400.000 hoger. In Juni jl. waren 650.499 personen zonder werk. De da ling van de werkloosheid in Juli had voornamelijk betrekking op vrouwen. Terwijl in Juli jl. 41.000 mannen we derom werk vonden, werden ruim 42.000 vrouwen in het arbeidsproces opgenomen. (Van onze Haagse redactie). Naar in welingelichte kringen te Den Haag wordt vernomen, zal waarschijnlijk niet op korte termijn begonnen kunnen worden met de bouw van het nieuwe provinciehuis voor Zuid-Holland 20 millioen). Men heeft de indruk, dat de commissie, die bouwvolume moet toe wijzen aan lagere bestuurs- en publiek rechtelijke lichamen, de bouw van het orovinciehuis minder urgent zal vinden dan de uitvoering van andera aange- 1 vraagde werken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1