HEIMWEE NAAR OVERAL se wensen tc uitbreiding Rotterdamse Graanmarkt Interview op de valreep Gezond sterk tandvlees met PEPKA „Green cap" voor nieuwe Commandant Commando's maandag vrachtauto IN-en UITVALLEN SAN FRANCISCO PAGINA 9 ZATERDAG 6 4UGUSTÜS 1955 Chirurgie en liedjes Lekker en griezelig Sparen door jongeren CARMEN MIRANDA OVERLEDEN NEDERLANDS JAMBOREE CONTINGENT VERTREKT IN OOSTENRIJK Nederlandse bus tegen PRINS BERNHARD IN DUBLIN Chauffeur uit Hilversum direct veroordeeld Ook tegenstand op hoger niveau Vermoedelijk nog dit jaar behan deling in gemeenteraad AANKLACHT TEGEN BENZinE-INDUSTRIE IN V S. FRANSE WIJNBOEREN DREIGEN UTOYO VERZOEKT OM PENSIOEN! KONING TEKENT WET-COLLARD Graanmarkten volkomen onder invloed der weer berichten STAKING BIJ VEERDIENST OOSTENDE—DOVER? C. BUDDINGTON KELLANI) (Van onze correspondent) Vanmorgen is op de appèlplaats van de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roo sendaal de groene baret uitgereikt aan de nieuwe commandant van het Korps Commando Troepen, lt. kolonel P, de Bruin. De officiële uitreiking geschiedde door de Inspecteur der Infanterie, ge- neraal-majoor H. M G. J. Lentz ten over staan van de troep. Lt. kol. De Bruin is hiermee de vierde definitieve commandant van het K.C.T. wie de „green cap", de hoogste onder scheiding van het Korps, werd uitgereikt De eerste commandant die de baret droeg was res. It. kol. Gualtherie van Wezel, thans hoofdcommissaris van politie tn Den Haag. Hij werd. in Mei '52 opgevolgd door lt. kol. T. Beets, die precies twee jaar later het commando overgaf aan lt. kol. Holl die ook drager werd van de „green cap" doch na de stopzetting van de opleiding overgeplaatst werd naar het 101e zware mortierbataljon te Ermelo. De tegenwoordige commandant, die op 15 Juli het commando aanvaardde uit handen van de tijdelijk commandant lt. kol. E. d' Engelbronner. is oud-K.N.l.L. officier. Begin Maart '40 kwam hij naar Ne derland en werd later als krijgsgevangene weggevoerd naar Neurenberg. In '45 kwam hij terug naar ons land en scheepte hij meteen in naar Malakka met bestem ming Indonesië, dat hij in '46 bereikte. Te Djakarta werd hij hier wnd. batal jonscommandant. In '50 kwam hij naar Den Bosch en werd daar „ingepast" bij het Regiment Stoottroepen. Op 3 Fe bruari van het vorig jaar volgde zijn bevordering tot lt. kolonel. Alvorens naar Roosendaal te komen, werd hij eerst nog overgeplaatst naar het Regiment Stoot troepen te Venlo. De nieuwe commandant is 54 jaar oud. merend zullen werken en aan de an dere kant tot ontsparing of intering in een of andere vorm zullen leiden Maat regelen tot bevordering van het sparen zullen dan ook een gedifferentieerd ka rakter moeten dragen en daarop gericht moeten zijn waar spaarcapaciteit aan wezig is, terwijl zij er tevens toe moe ten bijdragen spaarzin te kweken. Niet overdreven, een half uur lang heb. ben wij op de Nieuw Amsterdam rond gezwalkt eer wü Linda Roberts vonden Wjj hadden haar bij haar on-officiëie naam Mrs Robert Schwartz laten omroepen per scheepsradio en het enige dat zich meldde was een allervriendelijkst echtpaar Schwaab hij met een stokje en zj) met leuke grijze krullen dat teleurgesteld hoorde, dat het een „mistake" was. De minutenwijzer spoedde zich naar de verticale stand van half vier en toen wij een laatste poging waagden bij hut 155 zat daar het echtpaar Schwartz uit te blazen na een kleine trip langs de haven De dokter mr Schwartz is directeur van de chirurgische inrichting van Wil- iiamsburgh General Hospital in New York (Brooklyn) zat in een wit plastic over hemd in een stoel en zijn gade. kittig, zwart en klein van stuk, had het zich gemakkelijk gemaakt op één der bedden Wat moesten wij nu zeggen? Mrs Schwartz is de achtenswaardige eega van een befaamde chirurg. Haar andere ik, Linda Roberts, is de componiste van heel wat populaire Amerikaanse liedjes en schrijfster van het boek „Homesick for Everywhere" (Heimee naar Overal), dat binnenkort verschijnen zal Het begon met de chirurgie, want zij kwamen juist uit Denemarken waar de koning de leden van het Internationaa! Congres van Chirurgen had ontvangen Het souvenir kregen we fluks toegediend in de vorm van een slok Dansk Dry Gin want hartelijke gastvrijheid blijkt een eigenschap van de Schwartzen te zijn. Maar nu die liedjes, Hilversum heeft er nog zo pas één uitgezonden. „You should have kissed me then". O, heerlijk roman tisch voor de teenagers, lacht mevrouw Schwartz, wier gezicht heel Amerika kent van de televisie. Hoeveel liedjes ze heeft gemaakt? Ze weet het zelf niet. En nu dat boek, dat zij aan het schrijven is Phoeeeeeee! blaast de hoorn over de Nieuw Amsterdam. Eerste sein voor de genen die niet meereizen, om zich van boord te haasten. Ja. dat boek. Ik moet er nog één hoofd stuk van afmaken. Het is eigenlijk een verhaal van een paar mensen als Snip en Snap, die door de wereld toeren en elkaar vrijmoedig de dingen zeggen die ze zien" Snip en Snap zijn niet de enigen die ze kent. Heel wat namen uit de Nederlandse radio-wereld zijn haar niet vreemd trou wens in Nederland, waar zij heel wat ke ren geweest is. geeft zij oren en ogen goed de kost. Ze vertelt zelfs, dat ze het Waterloo- plein in Amsterdam lang zo levendig niet meer vindt als vóór de oorlog: „Ik ga altijd naar plaatsen, waar vee! mensen zijn, zoals een markt. Ik ga ook altijd naar de Hema om te kijken naar de gewone winkelende mensen en dan let ik vooral op wat ze er kopen. Het boek, dat ik nu schrijf, gaat niet alleen over Ame rika. Integendeel, Europa vult er het grootste deel van en natuurlijk is er een flink stuk gewijd aan Nederland". „Zegt u er veel lelijks van?" „Neen. Het enige wat ik hier niet leuk vind 'is, dat de kellner je zo lang laat wachten op de rekening als je gegeten hebt. Wanneer je de rekening vraagt, blijft hij een uur weg en dan had je al weer een bezoek aan Spakenburg of zo kunnen brengen. Maar dat is dan ook mijn énige bezwaar. Het leukste in Nederland? De haring! O, daar ben ik gek op. maar dan zó recht je keel in aan een karretje Op een keer vroeg een statige ober me, wat ik bliefde Haring natuurlijk, zei ik. Nu. ik kreeg die IN DIT LICHT bezien zou in eerste instantie bevordering van het sparen door jongeren, nog niet gehuwden, in aanmerking komen. Aanmoediging van jeugdsparen en van sparen door jongeren in het bedrijfsleven en in over heidsdienst, zodat z'ij een bedrag bijeen krijgen om een behoorlijke huwelijks uitzet te kopen, zou reeds belangrijke resultaten kunnen opleveren. Zodoen de zou voorkomen kunnen worden, dat jongelieden met zware afbetalingsschul den het huwelijksbootje instappen. Wel licht zou ook het aldus bereikte uit zicht op een behoorlijke uitzet er toe bijdragen, dat het moment van huwe lijkssluiting dat na de oorlog, on danks de ongunstige omstandigheden, in vele gevallen nog op jongere leef tijd ligt dan voorheen iets wordt uit gesteld, tot men er materieel en gees telijk beter op is voorbereid. Een be hoorlijke huwelijksuitzet vertegenwoor digt een bezit van tamelijk grote duur zaamheid en kan de basis vormen voor verdere bezitsvorming, temeer omdat de spaarzin reeds is opgewekt en het nut van sparen duidelijk gebleken is. Wellicht kunnen de directe tot sparen aanzettende maatregelen nog worden voortgezet tot ook een baby-uitzet is verkregen. Ook in de eerste periode na de huwelijkssluiting mag immers op een zekere spaarcapaciteit gerekend worden. Het is echter, gezien het bo venstaande. duidelijk, dat daarna uiter ste voorzichtigheid moet worden be tracht. Additionele besparingen over de ge hele linie zullen slechts mogelijk zijn, wanneer ook de inkomens stijgen, dus wanneer de welvaart toeneemt. Al onze krachten zullen daarop gericht moeten zijn. Maar in het algemeen valt te be denken, dat ook in dat geval de spaar zin van meer betekenis is, dan extra stimulerende maatregelen, mits maar alles vermeden wordt, wat de lust tot sparen kan bederven en op dit laatste punt valt nog wel iets te verbeteren. De commissie besteedt ook nog spe ciale aandacht aan maatregelen, welke van overheidswege zouden kunnen wor den genomen om het sparen voor duur zaam bezfit te bevorderen. Hierover nog enkele opmerkingen in een volgend ar tikel. MRS ROBERT SCHWARTZ Ofwel: Linda Roberts netjes op een bordje met een vork en een mes. Dan duizendmaal liever een haring op straat. Het griezeligste in Nederland? Een gla zenwasser! Elk ogenblik houd ik mijn hart vast als ik zo'n kerel een kilometer steil een ladder op zie klimmen. Zomaar zon der reddingsgordel of zo iets. Je krijgt er hartkloppingen van Phoeeeeeeü gaat de hoorn voor de twee de maal. Wij moeten al van boord zijn. Juist als de ene valreep wordt weggehe- sen kunnen we nog ontsnappen over de andere. En nu maar wachten op dat boek.... Carmen Miranda is te Los Angeles op 40-jarige leeftijd overleden. Zij speelde voor de eerste maal in een film in 1940. Onder andere trad zij op in „Down Ar gentina Way" en „That night in Rio". Haar echte naam was Maria do Carmen Miranda da Cunha. Zij maakte opgang als Zuidamerikaanse doch men zegt, dat zij in Portugal is geboren. •\overientié De Nederlandse deelnemers aan de we reldjamboree zullen Maandag 8 Augus tus a-s. met de „Groote Beer" naar Canada vertrekken Het Nederlandse contingent, dat bestaat uit leden van de vereniging „De Nederlandse padvinders" en van de verkenners van de katholieke jeugd beweging, zal uitgeleide worden gedaan door de beide hoofdcommissarissen, de heren H. F. M. baron van Voorst tot Voorst en dr J, s. Zaneveld. die aan de beide troepen de nationale en de ver- enigingsvlaggen xullen overhandigen. Namens de Canadese ambassadeur zal bij het vertrek aanwezig zijn de tweede se cretaris van de ambassade de heer A. C E. Joly de Lotbinière. Deze tandpasta alleen bij Apothe kers en Drogisten Prins Bernhard ls gistermorgen per regerings-Dakota vertrokken naar Du blin, waar hij twee dagen onofficieel de gast is van de president van Ierland. De Prins zal in Dublin het officiële in ternationale concours hippique bijwonen, dat enige dagen geleden is begonnen. Erin, Bernhard werd bij aankomst in Dublin begroet door president O'Kelly en de Nederlandse gezant, jhr J. Snouck Hurgronje- De Prins wordt bij zijn bezoek begeleid door zijn moeder, Prinses Armgard. Alvorens het vliegveld, in ge zelschap van president O'Kelly te ver'a" ten, inspecteerde de Prins een erewacht. Een touringcar uit Amsterdam, die een gezelschap naar de OostenrijksItaliaan se grens bracht, heeft Donderdagmorgen op de Bundesstr bij Jenbach, in de buurt van Innsbruck, een vrachtauto aangere den. Volgens een mededeling van de chauffeur, E. J. uit Hilversum, is een der inzittenden, wiens naam als C. M. uit Amsterdam, worden opgegeven, gewond geraakt en in een ziekenhuis opgenomen. De vrachtauto, die aan de rand van de weg geparkeerd stond, werd door de bus I aangereden, waarbij de deur van de bus werd afgerukt. De bus gleed dwars over de weg en kwam buiten de linkerweg kant tot stilstand. De rechtszitting ge schiedde ter plaatse en de Nederlandse chauffeur werd tot twee maanden voor- waardelijk met een proeftijd van drie 1 jaar veroordeeld. De bestuurder van de vrachtauto werd vrijgesproken- De passagiers zijn. zoals gebruikelijk, met een Italiaanse bus naar hun bestem ming doorgereisd De bus wordt nu door de chauffeur naar Nederland terugge bracht dat het voorstel zo het door de raad wordt aanvaardt met een grote meer derheid zal worden aangenomen. De frac ties van de A.R. en de C.H.U. zouden ernstige bezwaren koesteren. Voorts is het nog twijfelachtig of de K.V.P.- en V.V.D.-fractiss geheel of gedeeltelijk ach ter het voorstel van het college zullen gaan staan. Vooral in- K.V.P.-kringen zijn de meningen over het nut en de nood zaak van de annexatieplannen zeer ver deeld. In ieder geval zullen er zèèr door slaggevende argumenten ter tafel ge bracht moeten worden om de K.V.P. met de voorsteilen mee te krijgen. Tenslotte menen vele insiders dat het grenswijzigingsvoofstel, zo het door de gemeenteraad zal worden aanvaard, op tegenstand zal stuiten bij Ged. Staten van Zuid-Holland en bij de minister van Binnenlandse Zaken, die er uiteindelijk een wetsvoorstel van zou moeten maken. Men meent tussen de regels van de me morie van antwoord betreffende de ge biedsuitbreiding van Utrecht dóór, een afwijzend standpunt ten opzichte van de Haagse wensen te hebben gelezen Hier voor heeft men steun gevondenin de uitlatingen van de minister bij de behan deling van de begroting van Binnenland se Zaken. Intussen wordt met spanning uitgekeken naar de afloop van de eerste ronde, de openbare behandeling in de Haagse raad, welke niet lang meer op zich zal laten wachten. (Van onze Haagse redactie) In gemeentelijke kringen te Den Haag verwacht men dat de voorstellen tot grenswijziging, welke B. en W. vorig jaar bü de raad hebben ingediend, nog vóór het einde van 1955 in openbare be handeling zullen komen. Zoals men weet willen B. en W. delen van Wassenaar, Wateringen en Leidschendam en nage noeg heel Rijswijk en Voorburg toevoe gen aan het Haagse grondgebied, omdat de bouwgrond in de residentie over en kele jaren geheel zal zijn uitgeput. De kans, dat het grenswijzigingsvoorstel' ooit tot wet zal worden verheven, wordt ech ter steeds lager getaxeerd. Sinds het voorstel van het Haags col lege publiek is geworden hebben de be sturen van de randgemeenten alles in het werk gesteld om de 'Haagse argumenten te ontzenuwen. Zoals de kaarten thans liggen lijkt het hoogst onwaarschijnlijk, Te Boston js Woensdag bekend ge- maakt, dat een Federal Grand Jury een onderzoek zal instellen naar de ver- jcoop-activiteiten der benzine-industrie in de Ver. Staten. Dit onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van een aan klacht van de Amerikaanse regering, die beweert, dat de industrie zich schul dig beeft gemaakt aan overtreding van de anti-trustwet door het aangaan van prijsafspraken. De Zuidfranse wijnbouwers hebben gisteren gedreigd met een „open oor log" als de regering hun overtollige voorraad wijn niet tegen 10 Augustus ter distillatie zal afnemen. De Franse regering wil haar jaarlijkse aankoop van deze wijn beperken, als onderdeel van haar campagne tegen het alcoholis me. De wijnboeren maken zich zorgen over het gebrek aan opslagruimte voor de nieuwe druivenoogst, die weldra wordt binnengehaald. Uit „zeer betrouwbare bron" is aan het persbureau P.I.A. bevestigd, dat generaal-majoor Bambang Utoyo - wiens benoeming tot chef-staf van de Indonesische landmacht oorzaak was van de huidige kabinetscrisis in een brief aan de Indonesische president en de viee-president een aanvrage om pensioen heeft ingediend. Koning Boudewijn van België heeft de schoolwet van minister Collard, die tot zoveel beroering in de afgelopen tijd aanleiding heeft gegeven, gete kend. In sommige Vlaamse gemeenten zyn reeds op officiële gebouwen pamfletten aangeplakt, dat „de dwangwet" aldaar niet zal worden toegepast. de Sovjet-Russen hebben de technici en het materiaal, de Amerikaan de hersens. Dit was inderdaad juist, want Werner von Braun was de grote theoreticus en ont werper. Hij toonde, wat hij waard was, in de Amerikaanse laboratoria van White Sands, waar de door Von Braun reeds gedeeltelijk met de V I en V 2 in practijk gebrachte theorieën nader werden uitge werkt en bijzondere resultaten oplever den. Men kon toen vaststellen, dat Hitier met zijn geheime wapens niet slechts ge bluft had. Indien men in Peenemunde de tijd had gekregen, wel, dan zou er nog iets anders op Londen en Engeland te recht zijn gekomen. In de Verenigde Staten werd naast de experimentele basis van White Sands, in de staat Nevada, er nog een gesticht te Huntsville tn de staat Alabama, waar ook de atoomenergie in het vervolmaken der geleide projectielen betrokken werd. De Sovjet-Russen bouwden een basis te Khimki, bij Moskou. Wat Werner von Braun betreft, deze lanceerde direct net idee van het vervaardigen van een kunst matige maan, maar de leider van White Sands, generaal Eddy, voelde er mets voor. Hij wilde wapenen, geen hemelruim teschepen. De maan ken hem niets sche len. Pas later liet hij zich van de strate gische waarde van een rond de aarde cirkelende, kunstmatige satelliet overtui gen en sindsdien is er hard aan de plan nen en ontwerpen gewerkt. Het resultaat zijn de recente publicaties. In Juli 1954 kregen de mannen te White Sands de schrik van hun leven. Militaire waarnemers hadden door een telescoop twee donkere voorwerpen ontdekt, die met razende snelheid rond de aarde cir kelden. Zouden de Sovjet-Russen ons voor zijn geweest? vroegen ze zich ontzet DE WEDLOOP IS NOG niet beslist. Althans, als we de Sovjet-Russen mogen geloven. Die zijn natuurlijk óók met een kunstmaan bezig. En ze wil len zelfs meehelpen met het maken van de Amerikaanse kunstmaan. Maar zelf zullen ze het wel alleen doen. Of de wedloop in werkelijkheid beslist is, zal de naaste toekomst leren. Intussen is het interessant, even na te gaan, wafi- neer de wedloop begon. Dat was tn 1945, in het halfverwoeste Duitsland. De Sovjet-Russische en geal lieerde legers stormden op Berlijn en de Elbe af. De Sovjet-Russen slaagden er in, Berlijn te veroveren, alsmede Peene munde, de beroemde basis voor V 2's etc. aan de Oostzee. Ze gaven een gedeelte van Berlijn aan hun bondgenoten over, doch rond Peenemunde hingen ze een ijze ren gordijn, ettelijke malen steviger dan dat om de rest van het door hen bezette gebied. „Operation Paperclip" van de Ameri kanen mislukte daardoor grotendeels. Hiermede was het plan aangeduid, vol gens hetwelk men zich meester zou ma ken zowel van al het materiaal als van alle deskundigen in Hitiers geleide pro- jectielenfabriek. De Sovjet-Russen waren de eersten. De afstand, die zij hadden af te leggen, was korter. Ze konden zich ook van de tweede basis, Nordhausen, meester maken. Gelukkig voor de Amerikanen had het O.K.W. enkele maanden te voren een aan tal deskundigen en twintig procent van het materiaal (apparaten etc.) naar Beie ren laten overbrengen en de Amerikanen konden de thans over heel de wereld be roemde Werner von Braun en diens mede werker Walter Doernberger gevangen ne men. Beiden bleken ze direct bereid, in Amerikaanse dienst te treden.Doernberger kenschetste de ontstante situatie aldus: (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakeiaars). Vooral In de Ver. Staten schommelen de termijnmarkten deze week hevig en dit hield hoofdzakelijk verband met de weers omstandigheden daar. Voor de zeer be langrijke graansoort, welke de mais is, zijn we nn in de kritieke periode aangekomen waarin regen de hoofdrol speelt en een hittegolf in het productiegebied deed dan ook de hoofdmarkt in Chicago hevig be roeren. Intussen waren de laatste ver wachtingen. dat regenvooruitzirhten de stemming beïnvloeden en men weer lagere termiinnoteringen zag. Wat betreft gerst, haver, rogge en milo zijn we geheel afhankelijk van de CCC, die onafhankelijk van de termijnmarkten de graanmarkt beheerst en ook deze week weer posten graan tegen lage prijzen ter beschikking stelde. De oogsten van deze graansoorten zijn in hoofdzaak reeds binnengehaald. Uit het bovenstaande zal wel duidelijk zijn, dat de Ver. Staten met alle soorten de toon bleven aangeven en men over andere graan exporterende landen nauwe lijks meer spreekt. Van Argentinië b v. hoort men alleen over wat ólatamais in stomende en ladende boten, terwijl Noord- Afrika. Irak en Syrië, landen die anders voor onze markt toch ook van groot be lang kunnen zijn. in het geheel met aan de markt zijn. Van Rusland blHven de berichten verwarrend en tot op heden is er van serieus aanbod nog geen sprake. De door de Amerikaanse landbouwpoli tiek naar beneden gedrukte prijzen van gerst en rogge gaven het Hoofdbedrijf schap aanleiding tot het instellen van een monopolieheffing van f 1 per 100 kg voor beide graansoorten, terwijl, zoals bekend, op milo reeds een invoerheffing van f 2 lag. De vraag bleef hier te lande zeer ber vredigend. waarbij vooral gerst de hoofd toon voerde en spoedige haver een groot gedeelte van de premie verloor. Inlandse granen: Nieuwe oogst zomer- gerst werd reeds vrij vlot aangeboden, doch het was moeilijk hiervoor premie te maken. Haver oude oogst moest lager worden afgedaan, terwijl nieuwe oogst- monsters van zandgrond geoogste haver een goede kleur doch licht gewicht lieten zien. Het betrof hier echter meestal haver die noodrtjp geworden is, zodat dit voor de op zwaardere gronden geteelde haver nog weinig zegt. Rogge wordt zo nu en dan, wat betreft nieuwe oogst, laag af gedaan. doch van algemene zaken kan men nog niet spreken. Betrouwbare mon sters van rogge werden nog niet vertoond. Zeelieden werkzaam op boten van de veerdienst OostendeDover zijn van plan op 13 Augustus een weekeindsta- king in te zetten. Zij willen staken voor een erkenning van hun status- als ge schoolde arbeidskrachten, waardoor zij hogere lonen zouden krijgen. Wat moet dat betekenen? Ralston was opgesprongen en werd donkerrood van woede. Wat is dat voor zwendel? Er is inderdaad sprake van zwendel mijnheer Ralston, maar niet door mij. H. Wattles is niet iemand, die zich in een hoek laat drukken. Dat zult U wel met mij eens zijn. Wat ik op het punt sta U te zeggen, moet uit de mond komen van iemand, die enig gezag heeft, zodat U er niet te lichtvaardig over zult den ken. H. Wattles is Hephzibah, mijnheer. Tijdens verscheidene transacties, die U niet onbekend zullen zijn, heeft zij uit sluitend mijn instructies uitgevoerd. Hij stond te kijken - zoals men dat pleegt te zeggen - alsof hij het tn Keulen had horen donderen. Een blik op Anne- ke's intelligent en resoluut gezicht was voldoende om hem er van te overtuigen, dat ze de waarheid sprak. Jij, zei hij op scherpe toon, op wie mijn vrouw en ik zo dol waren, die we op alle mogelijke manleren hebben voor uitgeholpen, jij hebt dus misbruik ge maakt van ons vertrouwen. Ik deel die mening niet, mijnheer, zei ze vastberaden. Ik heb mijn oren goed opengezet en mijn voordeel gedaan met wat ik hoorde. Ik heb geen gehei men verraden - aan niemand. Haar ogen blikten vast in de zijne. Laten we het niet hebben over moraal, mijnheer Ralston. het aanvullen van haar garderobe en het ontvangen van kennissen, die hun deel neming kwamen betuigen met het ver lies van haar huis. Ze wachtte op be richt van James Flood, en ten langen leste arriveerde er een telegram van hem, dat slechts uit één woord bestond: Ja. Vergezeld van Hephzibah, die gekleed ging in een eenvoudige zwarte japon en een hoedendoos bij zich droeg, liet zij zich naar de bank van Californië rijden. Ze wist, dat Ralston het ontzettend druk had, en zeker geen tijd te missen had voor een jong meisje, hoe mooi- ze ook mocht zijn. Haar ogen glinsterden ondeugend toen ze de bediende achter het loket aansprak. Wilt u zo goed zijn tegen mijnheer Ral ston te zeggen, dat H. Wattles hem wil spreken? De bediende was in een ommezien terug. Wilt u mij maar volgen? Mijnheer Ralston kan u dadelijk ontvangen. Hij opende de deur van mijnheer Ral- stons kantoor en liet haar binnengaan, ge volgd door Hephzibah. Ralston keek op van zijn papieren, en er verscheen een misprijzende trek om zijn mond. Anneke, zei hij, ik heb geen tijd voor grapjes. Zoiets zouteloos had ik van jou niet verwacht. Ik maak geen grapjes, mijnheer Ral ston, zei ze ernstig.Hephzibah! Hephzibah opende de hoedendoos en zette haar hoed met de sluier op. U wilde toch kennis maken met H. W. Attles, zei Anneke, Hier is ze! Hephzibah reeds opengeworpen had. Met enkele, grote passen waren zij bui ten en renden naar de overkant. De straat was verlaten. Zo snel had de brand om zich heen gegrepen, dat de buren nog niets gemerkt hadden. Hephzibah nam de leiding. Laat branden, zei ze, en ze kon een zekere opluchting niet onderdrukken. Laat branden en hem erbij. Dat bespaart ons een boei lastige vragen. De mensen begonnen nu toe te stro men; in de verte naderde de brandspuit, maar het was te laat om nog iets te redden, en het ging er alleen nog om de belendende huizen te behouden. Anneke's woning, oud en kurkdroog, was bezig tot de grond toe af te branden, met het lijk van John Slack in het midden van de vuurzee. Anneke huiverde in Juan Parneli's ar men. Ze was zich nauwelijks van zijn aanwezigheid bewust, maar onderging werktuigelijk de kalmerende, geruststel lende invloed van zijn nabijheid. Op dat ogenblik was zij niet meer de berekenende Anneke Villard,. Vergeten waren haar eerzucht en haar plannen. Voor het eerst in haar jeugdig leven was zij geheel en al vrouw. Juan Parnell hield haar dicht tegen zich aan, en langzaam verscheen op zijn gezicht die onweerstaanbare, ironische glimlach, die haar zo dikwijls geërgerd had. Kan het zijn, dat ik op het kritieke moment mijn naam heb horen roepen? vroeg hij. Dat was ik, zei ze zacht. Reusachtig! zei hij. Doe dat altijd als je een man nodig hebt. Je kunt te allen tijde op mij rekenen. Ze keek naar hem op en glimlachte witjes. Liefste, zei ze, dat is een heer lijk idee. HOOFDSTUK 27 Beroofd van hun woning en van al haar kleren, behalye wat zij aan hadden, namen Anneke en Hephzibah hun intrek in Lick House, waar een paar geriefelijke kamers in gereedheid waren gebracht. Het was een vreselijke, schokkende ge beurtenis geweest. Anneke was lichame lijk en geestelijk volkomen uitgeput, maar Hephzibah, die vrouw van Ijzer en staal, scheen juist opgetogen te zijn. Dat zij een mens gedood had, scheen haar even wei nig te deren als had zij een bord in stukken laten vallen. Bij de deur van haar kamer stak Anneke, eenvoudig als een kind, Juan haar lippen toe. Ik dacht, dat je me in de steek gelaten had, fluisterde zij. Jongedame, antwoordde Juan, ik heb je huis dag en nacht geen ogenblik uit het oog verloren. Ga nu maar slapen, ik zal een oogje in het zeil blijven hou den. De dagen vérstreken én tot Anneke's verbazing bleef de verdwijning van John Slack onopgemerkt. Toen de mensen het zich tenslotte begonnen te realiseren, bleef h-t benige verwondering, Slack was -s. en er werd nooit een spoor vii- - i gevonden. Inmiddels had Anneke het druk metl Zich over de hijgende, worstelende man nen heen buigend, wachtte zij op het gunstige ogenblik. En toen dat ogenblik daar was, bukte zij zich zover voorover, dat zij eenvoudig niet missen kon en haalde de trekker over. De knal was oor verdovend. Slack trok een paar keer krampachtig met zijn benen, en bleef toen stil liggen, terwijl de vlammen speels aan zijn broekspijpen lekten. Het vuur speelde nu langs het vloerkleed en de gordijnen. Anneke slaakte een gil. Juan Parnell be woog zich niet dadelijk. Anneke sprong op hem toe en rukte hem aan zijn schou ders omhoog. De vlammen knetterden on heilspellend. Weg! beval Hephzibah scherp. Parnell was overeind gekrabbeld en pakte Anneke op. Slackl riep Anneke. We moeten hem naar buiten brengen! Hephzibah duwde hen allebei naar de deur. Laat hem liggen, zei ze kortaf. Juan daalde wankelend de trap af, met Anneke in zijn armen, en achter hem laaide een vuurzee. Rook en vlammen achtervolgden hen tot gan de deur, die (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9