Nieuws uit STAD en OMTREK h: De zevende Wéhaté is geslaagd Geheugen-hulp Uit de historie van Kethel en Spaland OUDE TIJD TWEEDE NEOMISTENFEEST IN FRANKENLAND Lord Schoenpoetser Kraanpersoneel sluit zich aaneen Nieuwe vorderingen van wagens, paarden en manschappen Uit die goede Nieuwbouw bij W ilton-F ijenoord Overwegwachter was nalatig KETHEL Noorse consul recipieerde ROTTERDAM 2.000ste schip in Rotterdam Duitse wegennet is middeleeuws Grote dag voor pater Benedictus (Peter) Wols O.P. Burgerlijke Stand PAGINA 2 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 PLOTSELINGE DOOD DEEN HAALDE NAT PAK Na aankomst van de „Bergen" IN ROTTERDAM 31500 BEZOEKERS Twee problemen vragen om oplossing Hoog bezoek op de Wéhaté TANKBOOT HAD MACHINE- SCHADE EEN PLAATSJE VOOR EEN INVALIDE POSITIE IN NIEUWE C.A.O. ONBEVREDIGEND Centrale Bond van werknemers in Transportbedrijf thans de spreekbuis Aangewezen. Mannen gevraagd UITBREIDING BOUW CENTRUM Op 12 Augustus gedeeltelijk in gebruik WERKZAAMHEDEN IN FABRIEK TE VGRAVEN- ZANDE HERVAT ROTTERDAMSE PELGRIMS IN LOURDES BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM HET HUIS VAN BURGE- MEESTER HONNERLAGE GRETE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE POSTDUIF receptie in de pastorie. Minstens twee honderd mensen kwamen de nieuwe priester hun gelukwensen aanbieden en en velen deden deze gelukwensen verge zeld gaan van geschenken onder couvert, waarbij uit de grootte der geschenken het meeleven in alle standen en rangen van de parochiegemeenschap bleek. De heer J. Schoot sprak namens het co mité dat zich belast heeft met de viering der priesterfeesten. Hij sprak zijn voldoe ning uit over het feit. dat de plannen van het comité volledig ztjn geslaagd door de grote medewerking der parochianen. Voorts hoopte hij, dat pater Benedictus een sieraad van de parochie zou worden. Na de receptie bracht de neomist de rest van de dag door in een huiselijk fa miliefeest. Men is reeds flink gevorderd met de bouw van de twee nieuwe gegraven re- paratiedokken bij Wilton Fjjenoord (dok 6 en dok 7). Half October hoopt men het water in dok 6 te kunnen laten en men verwacht dat op Sinterklaasdag het eer ste schip dit dok zal kunnen binnenvaren. Het aangrenzende dok 7 komt naar men aanneemt begin volgend jaar gereed. Zoals bekend is bjj Wilton Fjjenoord ook het z g. Karei Doormanhuis in aanbouw. Dit bevat behalve vertrekken voor de staf van de „Karei Dorman" ook maga zijnen, een reparatie-afdeling en een can- tine voor het werkpersoneel. Dit gebouw zal in December voltooid z\jn. Een overwegwachter bij de overweg in de Overschiesestraat heeft de afgelopen week een keer verzuimd de bomen tijdig te sluiten. In afwachting van verdere maatregelen heeft de stationschef hem voorlopig uit zijn functie ontheven en te werk gesteld bij de rangeerdienst. Toen er n.l. een trein uit de richting Den Haag gepasseerd was, draaide de wachter de bomen weer open. Echter te vroeg, want op hetzelfde moment kwam er een trein aangereden uit de richting Rotterdam. De bestuurder van deze trein, zag, dat de bomen open waren en slaag de erin de trein voor de overweg tot stil stand te brengen. De overwegwachter herstelde zijn fout toen wel, maar indien de trein niet gestopt was en er op dat moment mensen de overweg waren over gestoken, zouden er stellig ongelukken gebeurd zijn. Zaterdagmiddag is de 76-jarige J. F. S. bewoner van de Nieuwlandflat te Schie dam in de Hoogstraat onwel geworden en in elkaar gezakt. De man is naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, waar een dokter constateerde, dat hij tengevolge van een hartverlamming overleden was. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwam de 27-jarige Deen B. R. N„ op varende van een schip dat bij Wilton- Fijenoord ligt, doornat het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat binnen. Hij vertelde, dat een liefdesgeschiedenis tus sen hem en een Schiedamse schone, voor enkele jongemannen aanleiding was ge weest om hem in het water van de Nieu we Haven te gooien. Het commentaar van enkele getuigen en het feit, dat de natte Deen kennelijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, maakte het echter waarschijnlijker, dat de man op eigen benen het water was ingelopen; zonder medewerking van anderen dus. Naar het verhoor liet men de zeeman naar zijn schip terugkeren. VARKENSPEST De inspectie van de Veeartsenijkundige Dienst uit Rotterdam heeft bij de land bouwer C. v. d. E. aan de Woudweg 20 een geval van varkenspest geconstateerd. In verband met de aankomst van de Noorse torpedobootjager „Bergen" reci pieerden Zaterdagavond de heer H. Akre, consul-gneraal van Noorwegen en zijn echtgenote in „Parkzicht'' dat voor deze gelegenheid nu eens niet Villa Rosa heet te. Terwijl buiten Unifestie op volle toeren draaide, verzamelden zich in de beneden- rukmte van Parkzicht gal van prominen ten, w.o. mr. G. E. van Walsum, burge meester van Rotterdam en diens echtge note, wethouder J. van Tilburg, de heer ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur vari openbare werken, de heer J. van Leeu wen, havenmeester, de garnizoenscom mandant kolonel J. Schouwman, tal van vertegenwoorditers van andere consula ten. officieren n cadetten van de „Ber gen". Een orkestje noodde velen ten dans op het podium, tegen welks wand de Noorse en Nederlandse vlaggen de achtergrond vormde van een grote foto van de Noorse koning. Op Unifestie zelf bespeurden wij even eens de aanwezigheid van de Noorste tor pedojager aan de verschijning van de Noorse matrozen in hun witte kielen. Nast de altijd aanwezige Nederlandse en Bra ziliaanse matrozen bevestigden zij weer eens het feit dat Rotterdam een typische internationale havenstad is. HEDEN: Passage-Theater: Modern Times (a.l.). Monopole-Theater: Duel in de jungle (14 jaar). R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag. Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 25 uur. behalve Maandag en iedere avond van 78.30, behalve Donderdag en Zaterdag. FtllaaJ Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30 -8 uur. Vrijdag van 7— 9 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R K Ver Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één Stedelijk Museum; Dagelijks van 2—8 uur NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst voor de apotheken wordt waargenomen door Apotheek Gouka en Co, Groenelaan 127. TONEEL EN MUZIEK. Schouwburg, 8 uur: Holiday Parada 1955. (volw.) BIOSCOPEN. Programma's van 5 t/m. 11 Augustus Arena: Modem times (a. 1 Capitol: Tarzan en de ivoordieven (14 j.) Centraal: Meneer Hulot met vacantie (a. 1.) Cineac: Battle cry (18 j.) Colosseum: De avonturen van Robinson Crusoë a. 1,); Captain Kidd and the sla girl (18 j.) Harmonie: IJscotoeristen (a. 1.) Lumière: Gek op mannen (a. 1.) Lutusca: Honderd meisjes en een zeeman (volw.) Luxor: Avontuur in Hongkong (14 i.) Passage (Schiedam): Modern times (a. I.) Prinses: Pechvogels (a. 1.) Rex: A B en dr. Jekyll en mr Hyde (14 j.) Thalia: 20.000 Mijlen onder zee (14 J.) 't Venster: De rode schoentjes (18 J.) Victoria: De gevel- tourist (a. 1 De zevende Wéhaté heeft Zaterdagavond haar poorten weer gesloten. Ook deze handelstentoonstelling is een succes ge worden. Dit blijkt uit het aantal bezoe kers, dat ongeveer even groot was als het vorig jaar. Dit blijkt tevens uit de wijze, waarop een der standhouders, me de namens zijn collega's, zijn tevreden heid heeft betuigd over de opzet en or ganisatie van deze Wéhaté. Zaterdag kwamen het bestuur en de standhouders een uurtje bijeen, om met elkaar van gedachten te wisselen over de belevenissen van deze Wéhaté en de re sultaten te bespreken. De voorzitter, de heer G. Vijverberg, constateerde, dat er dit jaar veel van de standhouders en van het bestuur is ge vergd. Hij wijst hierbij op de oprichting van de demonstratie-tuin. Aan de stands is veel zorg besteed. Het bestuur heeft hierover niets dan lof. De geest onder de standhouders was goed. Van velen heeft hij vernomen, dat de handel aan de ver wachtingen heeft beantwoord. De inten sieve tuinbouw vergt veel van uw activi teit. Daarom wil het bestuur door het houden van deze tentoonstelling hieraan voor honderd procent medewerken. Ook het bezoek van tuinbouwend Nederland is bevredigend geweest. Naast de Neder landse tuinbouw is de interesse voor deze expositie uitgegaan tot over de lands grenzen. De Ned. tuinbouw moet met zijn producten kunnen concurreren. Daarom hebben we een handel nodig, die inte resse heeft voor de tuinbouw. Naast de wetenschappelijke voorlichting is de voorlichting, die de handel geeft, zeker niet minder belangrijk. Wanneer men adviezen heeft, is het be stuur bereid, zoveel als mogelijk is, hier mede rekening te houden. Spreker dankt in het bijzonder de pers voor haar ruime publiciteit en de I.T.T. voor de voorlichting. De heer Van der Laan spreekt namens de standhouders en wijst erop, dat deze tentoonstelling, in oorsprong opgezet voor de Westlandse tuinbouw, geleidelijk is uitgegroeid tot een jaarbeurs voor de Ne derlandse tuinbouw. Misschien ontwik kelt zij zich nog wel eens tot een tentoon stelling voor de Westeuropese tuinbouw. Het vergroten van het afzetgebied is het meest interessante werk, dat wij op deze tentoonstelling doen. Men krijgt hier veel mensen van buiten het Westland. Men hoort wel eens de klacht, dat men 8 weken vóór deze expositie niets te doen heeft, maar wordt hier de mogelijkheid geboden om onze zaken in het rayon uit te breiden. Op deze Wéhaté kan men mensen ontvangen uit alle delen van het land. Het bestuur heeft altijd een open oog gehad voor de belangen en wensen van de standhouders. Er zijn twee pro blemen, die de aandacht verdienen. Voor eerst de kwestie der Zaterdagavond-slui ting. Deze avond heeft verkoop-technisch niet veel betekenis. Hij vraagt een en quête onder de standhouders, om des Za terdags om 6 uur te sluiten. Vervolgens is er een tweede probleem. Deze tentoon stelling is in principe opgezet, om voor lichting te geven aan de Nederlandse tuinbouw. De vraag is, of men binnen één jaar voldoende mogelijkheden heeft voor de toepassing der steeds voortschrijdende mechanisatie. Is het niet beter te onder zoeken, of het niet juist is deze expositie, gezien haar speciale cachet, eenmaal in de twee jaren te gaan houden. Namens alle standhouders dankt spr. het bestuur voor de organisatie en voor de wijze, waarop via de pers publiciteit aan deze expositie is gegeven. Hij wenst het bestuur nog vele succesvolle Wéhaté's toe. De heer Koppenol zou graag op de ten toonstelling een grotere huishoudelijke af deling zien, die voor de dames meer at tractief is. Hij prefereert om des Zater dags om 10 uur te sluiten. Er komen toch altijd Zaterdagsavonds vele kijkers. De heer M. Penning, secretaris, meent dat de oplossing der problemen in ern stige overweging moet worden genomen. Er zal een enquête worden gehouden onder de standhouders. Het bestuur hecht hier grote waarde aan. Vanzelfsprekend kan nu eenmaal niet aan elke wens te gemoet worden gekomen. Men moet alle geuite wensen samenvatten. De uitbouw van deze Wéhaté vloeit voort uit de toe neming van de techniek in de tuinbouw. De behoefte komt hier sterk naar voren. We zijn de standhouders erkentelijk, dat zij allerlei mogelijkheden bedenken. Hij hoopt allen op de 8ste Wéhaté weer te mogen ontmoeten. Zaterdagmorgen hebben ir A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de Land bouw en ir Bakker, hoofdinspecteur van het tuinbouwonderwijs, een bezoek ge bracht aan de Wéhaté. IJ HEEFT ONZE SCHOENEN niet gepoetst, de Lord Schoenpoetser. We hadden hem wel opgemerkt. Maar, toevallig gewend aan schoenpoet sers in Zuidelijke landen, waren we hem voorbij gelopen. Eerlijk gezegd, we vonden hem een tikkeltje hooghartig. Tenslotte, een schoenpoetser mag heus wel laten mer ken, dat hij graag je schoenen wil poet sen. Wie in Noord-Afrika, Italië of Spanje met niet gepoetste schoenen loopt, wordt er met veel lawaai van de zijde van het gilde op geattendeerd. Hij wordt als het ware te schande gezet met een luid ge bonk of gehamer van borstels op het be kende kastje, waar men z'n voet op zet, als men Gisteren is het twaalfduizendste schip van dit jaar in de Rotterdamse haven aangekomen. Het is het 5408 brt. meten de s.s „Loide-Peru" van de Hoyd Brasi- leiro te Rio de Janeiro, dat met een la ding stukgoed uit Cabedello (Brazilië) kwam en ligplaats nam in de Waalhaven Het vorige jaar arriveerde ais 12.000 ste bij Quick Dispatch schip het Nederlandse m.s. „Jaba" op 8 September. De Nederlandse tankboot „Taria" van de Kon. Shell kreeg gisteren machi- neschade ter hoogte van Hoek van Hol land. De sleepboten „Maas" en „Ebro" voe ren uit om assistentie te verlenen en heb ben liet schip veilig binnen de pieren van Hoek van Holland gehaald. Het is vandaag naar Pernis gesleept. Zoals de laatste jaren gebruikelijk, heeft het bestuur van St. Liduina, afd. R'dam, voor zijn leden weer een auto tocht uitgestippeld, en wel op Maandag 29 Augustus, a.s. Deze dagtocht gaat voor zover mogelijk met autobussen. Maar er zijn helaas verschillende invaliden, die onmogelijk in een bus kunnen zitten, van wege hun lichaamsgebrek. En juist deze mensen willen we ook zo graag meene men. Zij missen het meest de kleine vreugden van het dagelijkse leven. Het is daarom, dat het bestuur ewer een be- reop op iedere autobezitter doet. Het gaat om het voor een dagje beschikbaar stel len van een atuo. Het wordt beslist voor de automobilist zijn mooiste vacantiedag, en zeker de meest verdinstelijeke. Een berichtje aan de voorzitter van St. Liduina, afd. R'dam, de heer L. Platen- burg, Beijerlandselaan 178a (tel. 73654) en weer is een invalide voor een jaar ge lukkig. Onder leiding van het vakgroepbestuur van de bij de Centrale Bond aangeslo ten kraandrijvers en -machinisten kwa men gisteren in het Doofstommeninsti- tuut te Rotterdam ongeveer 200 kraan- machinsten zowel uit het stukgoed- als uit het massagoedbedrijf bijeen. De directe aanleiding tot deze verga dering was de ontevredenheid over de positie der kraanmachinisten In de nieu we C.A.O., terwijl er tevens na de korte door het O.V.B. georganiseerde staking een drang was om met de kraandrijvers tot een eenheid van organistie te ko men. De onder leiding van de Centrale Bond Het verbond van de Bataafse met de Franse Republiek had ons land niet alleen voor verplichtingen gesteld, maar bracht Nederland zoals bekend, tevens in een allernadeligste oorlog met Engeland, waarin de zee handel zo goed als geheel werd verlamd. Doch daarbij bleef het niet. De erfprins van Oranje de latere koning Willem I probeerde enkele raaien een, tegenomwenteling in de Bataafse Republiek te verwekken, waarbij hij de steun van Engeland, Rusland en Oostenrijk mocht ont vangen. De Noordzeekust moest in staat van verdediging worden gebracht. Daartoe had men manschappen zowel te voet als te paard nodig. Ook aan kleding scheen in dit te vormen leger grote behoefte te zijn. Kethel en Spaland werden evenals zovele andere gemeenten verplicht hun aandeel bij te dragen. En wij zagen reeds, hoe de eerste wagens en paarden werden gevorderd. De twijfel, welke toen bij de municipaliteit was gerezen, of aan dit be vel wel uitvoering was gegeven, werd spoedig opgeheven. De president van de municipaliteit deelde in de vergadering van 7 October 1799 mede, dat hij de bo de van Kethel had gelast zich te ver voegen bij de burgers Bastiaan van der Eijk en Jan van der Harg, en hun af te vragen of de voerman met de wagens en paarden naar Haarlem was vertrokkpn, en zo ja, of deze voerman aldaar een bil jet door de -ommarHjnt '-ad '-"en ""re nen en medegebracht. Op deze vragen van de bode had de burger Bastiaan van der Eijk geantwoord, dat de voerman bij zijn thuiskomst van geen enkel bewijs was voorzien. Zou de burger Jacob van Schie dan toch nog gelijk hebben, toen hij beweerde niet onwillig te zijn, maar ook niet de eerste wilde wezen? Wij weten het niet. maar mogen misschien aannemen, dat de eerste wagens niet zijn vertrok ken. Op bovengenoemde vergadering van 7 October 1799 werd ook een antwoord ge geven op de vraag van het Dapartemen- taal bestuur van Delft, of het Schout ambt en dat van Secretaris in èèn per soon waren verenigd. De municipaliteit dee'de daarop het volgende mede- Vóór 1787 werd het ambt van Schout en Secre taris waargenomen door Bastiaan Cool Czn. die echter bi1 de ora'.ventL1"" van 1787 door de Amba' hisheer en -V iwe van Kethel van beide ambten werd ont slagen. In zijn plaats werd met beide ambten bekleed Maarten Langeveld, die in Juli 1795 werd weggezonden en Basti aan Cool Czn opnieuw In ere hersteld. De tegenwoordige Schout en Secretaris, Bastiaan Cool Czn. werd 11 November 1798 in beide functies gecontinueerd. Het is jammer, dat omtrent die omwenteling van 1787, waarvan in bovenstaand bericht gewag wordt gemaakt, in het archief van de voormalige gemeente Kethel en Spa land niets te vinden is. Nog een ander besluit van bovenge noemde vergadering verdient onze aan dacht. Gedurende de winter van 1798 op 1799 was de burger Jacob van der Vaart tot tweede Nachtwacht aangesteld. Op voorstel van de Schout werd in deze ver gadering van 7 October 1799 door de mu nicipaliteit besloten ook voor deze win ter de burger Jacob van der Vaart als tweede Nachtwacht in functie te doen treden, en wel van 15 October 1799 tot 15 Maart 1800. De instructie van het vo rige jaar zou door hem moeten worden nagekomen. Intussen was de Bataafse Republiek in een tweede coalitie-oorlog (1798 tot 1801) tegen Engeland, Rusland en Oostenrijk ge wikkeld. Aan de diverse gemeenten wprd hulp en steun gevraagd, om de vijand te kunnen keren. Vandaar dat aan de muni cipaliteit van Kethel en Spaland 'n twee de vordering van wagens en paarden werd voorgesteld. Hiertoe werd 14 October 1799 een gecombineerde vergadering belegd van de beide municipaliteiten Kethel en Spaland. Aan de orde kwam een schrij ven van het Departementaal bestuur van Delft, waarin vijf wagens, elk met twee paarden bespannen en van een geschikt voerman voorzien, werden <?evordfrd Na deliberatie werd besloten de een maand geleden bij lotine opgemaakte lijst te raadplegen, om uit te maken wie aan de beurt waren de wagens met paarden te leveren. De volgende personen werden voor deze tweede vordering aangewezen: Gerrit van der Goes en Arend Roden rijs, wonende onder Kethel; Jan de Vet te en Arij van der Vaart, mede wonende onder Kethel; Jan Corszoon Lansbergen en Jacobus Kroesen, wonende onder Spa land; Aalbregt Stolk en Willem van den Berg, wonende onder Kethel en Arij Cor- neliszoon, Suijker en Willem v d Brug ge, mede wonende onder Kethel. De gerequireerde wagens en paarden, van een voerman voorzien, moesten zich naar Alkmaar begeven, en zich aldaar bij de Commissaris van Oorlog vervoegen. Aan de bode werd bij monde van de Schout opgedragen de bovengenoemde burgers van deze vordering in kennis te stellen. Drie dagen later, 17 October 1799, had opnieuw een gecombineerde vergadering van de beide municipaliteiten plaats, waarbij de Schout mededeelde, dat de gevorderde wagens en paarden, voorzien van een voerman, naar Alkmaar waren vertrokken. Men had deze keer op de uit voering van de lastgeving een scherper oog gehouden. Een Engels-Russisch leger had inmid dels kans gezien in Noord-Holland een landing te maken, doch deze was van kor te duur. Want het Frans-Bataafse leger onder Brune en Daendels versloeg hen eerst bij Bergen en daarna bij Castri- cum en dwong hen tot de aftocht. Op Za terdag 19 October 1799 werd een extra-or dinaire (buitengewone) vergadering be legd. waarop de Schout mededeling deed van de overwinning van 't Frans-Bataaf se leger. Besloten werd hiervan aan de ingezetenen van Kethel en Spanland een notificatie te doen". De overwinning van het Frans-Bataaf se leger werd tevens aanleiding een be roep te doen op de burgers van de Ba taafse Republiek tot versterking van het leger. Flinke jonge mannen werden ge vraagd, tussen de 18 en 35 jaar, zowel ge huwde als ongehuwde. Ook bij de munici paliteit van Kethel was zo'n oproep bin nengekomen en werd besloten opnieuw een gecombineerde vergadering van de beide municipaliteiten Kethel en Spalend te beleggen. Dit geschiedde op 24 Octo ber 1799. Op deze vergadering werd de onroep van vrijwilligers voorgelezen en na deliberatie besloten, alle personen, in de termen vallende van genoemde aanschrij ving op te roepen tegen Maandag 28 Oc tober 1799, des voormiddags half elf uren in het Ambachtshuis van Kethel. Of er veel animo onder de ingezetenen van Ket hel en Spaland bestond voor deze vrijwil lige dienstneming In het Bat""1?"»» leger, zullen wij zien in een volgend artikel. L. A. Abma. van Transportarbeiders (C.B.T.) staande vergadering werd zowel door ongeorgani seerden als door in O.V.B. en E.V.C. geor- ganiseerden bezocht. Aan het bestuur van de C.B.T. werd de vraag gesteld, of het bereid was zo spoedig mogelijk nieuwe besprekingen te openen met de Scheep vaartver. Zuid (S.V.Z.), teneinde tot meer uniformiteit te komen in het beloningssy steem der kraandrijvers. Tevens werd ge wezen op 't ongeoorloofd laten werken in drie taken en werden er uitvoerig bezwa ren ontwikkeld tegen het nieuwe rusttij densysteem, met name in verband met de grote verantwoordelijkheid der kraan machinisten. Ernstige ontstemming werd uitgespro ken over de wijze, waarop de S.V.Z. de overeenstemming over de nieuwe C.A.O. had bekend gemaakt, voornamelijk daar de scheepvaartvereniging daarbij zonder enige noodzaak reeds dreigde met repre sailles £$s er bepaalde acties zouden wor den ontketend. Men had de indruk, dat deze wijze van mededelen door de S.V.Z. van grote invloed was geweest op de deelneming aan de 24-uurstaking van Maandag j.l. De voorzitter van de afdeling Rotter dam van de Centrale Bond, J. Kuivenho- ven en de voorzitter van de landelijke vakgroep Haven R. Laan jr. beantwoord den de verschillende sprekers uitvoerig, waarbij de heer Laan mededeelde, dat ge zien de met de S.V.Z. gemaakte afspraken het zeker mogelijk zou zijn, verdere be sprekingen te voeren over de positie der kraandrijvers. Hierop besloot de vergadering aan de Centrale Bond op te dragen de verdere noodzakelijk geachte stappen te doen, ter wijl tevens het besluit werd genomen, dat alle betrokkenen zich zouden aansluiten bij de Centrale Bond, teneinde het op die wijze de bond mogelijk te maken als er kende organisatie namens een zo groot mogelijke formatie van kraanpersoneel uit de Rotterdamse haven te spreken. Meer dan 80 pet. vgn de aanwezigen sprak zich uit voor het lidmaatschap van de Centrale Bond van werknemers in het transportbedrijf, aldus wordt ons door laatstgenoemde bond medegedeeld. Maar wij liepen de schoenpoetser van Piccadilly Circus voorbij en we zetten onze voet dus niet op het kastje van de Lord .Schoenpoetser, alias Lord Vivian, van het adellijke geslacht der Saint Geor ges. Dat gebeurde twee jaar geleden, op een zomerse dag in Londen, toen onze schoe nen zwaar bestoft waren. Onze schoenen werden gepoetst, daar niet van, maar door een neger, die voor het overige toch ook wel aan enige Britse gereserveerd heid leed, het echter toch de moeite waard vond, met een brede grijnslach en twee rijen witte tanden naar onze voet bekleedsels te kijken, veelbetekenend zijn ogen verdraaiend. Hij kreeg dus de klandizie en niet Lord Vivian. We betreuren .dit achteraf, want we zouden aan onze reisherinneringen toch wel graag hebben willen toegevoegd, dat eens een lord onze schoenen poetste. Nu, twee jaar later, zagen we hem in volle actie, maar nog even gereserveerd, op een foto in een geïllustreerd blad. Bij de foto stond een stukje, waarin verteld werd, dat Lord Vivian, de schoenpoetser van Piccadilly Circus, een boek met me moires heeft uitgegeven. Lord Vivian is n.l. oud-officier en oud avonturier. Nadat hij z'n officiersloop baan na de Eerste Wereldoorlog er aan gegeven had, is hij over de wereld gaan zwerven. Hij werkte op pas ontdekte olie velden in de Verenigde Staten en aan nieuwe spoorwegen in Argentinië en be leefde allerlei avonturen, ontmoette tal van interessante mensen. Hij was aan het zwerven getrokken, met een aanzienlijk familiefortuin als stut in de rug, doch door een financiële krach verdween deze reserve met één slag. Lord Vivian van de Saint George keer de naar Engeland terug. Hij was een poosje hotelportier, maar het vak beviel hem niet. Na enkels andere beroepen ge probeerd te nebben, vestigde hij zich als schoenpoetser en filosoof. Al poetsend ging hij over de waarde van een rustig, tevreden bestaan naden ken en hij besloot, nooit meer te trach ten hoger op te gaan en heel zijn leven schoenpoetser te blijven. Maar als schoenpoetser bleef hij lord. Hij poetst dus schoenen van 's morgens negen uur tot 's middags drie uur. Daar na trekt hij zich in zijn familiekring te rug. Al poetsend heeft hij zich talrijke klanten verworven, die zijn vrienden werden. Belangrijke mensen uit de City en bekende persoonlijkheden, tot minis ters toe. Eerzucht heeft Lord Vivian niet en het Iaat hem onverschillig, of zijn boek suc ces zal hebben. Hij koestert echter wel eerzucht ten behoeve van zijn enige zoon. Die moet, evenals hij eens was, officier van de be- roemde „Mounties" worden Het Duitse wegennet stamt in het beste geval uit de late Middeleeuwen, zo heeft de directeur van de Volks wagenfabriek, prof. Nordhoff. ver klaard. Nordhoff beschuldigde de bonds regering en de landelijke regeringen ervan, dat nog nooit iets doortastends gebeurd is om een einde te maken aan de achterlijkheid van het kwart mil- lioen kilometer weg. dat de automobi listen in West-Duitsland ter beschik king staat. In een bittere klacht over de millioenen, die jaarlijks verloren zouden gaan door lapwerk aan onmo gelijke wegen, zei Nordhoff, dat men zich niet kon voorstellen, dat niet een paar milliard per jaar voor nieuwe we gen konden worden opgebracht, wan neer de bondsregering van mening is, dat de zestig milliard mark, die de be wapening in de eerstvolgende jaren zal kosten, zonder risico kunnen worden opgebracht. Nordhoff opperde het idee, dat de gezamenlijke Duitse automobiel industrie de wegenaanleg door leningen zou helpen financieren. Modernisering van de wegenaanleg was volgens hem dringend nodig, want „zo primitief en ouderwets als men in Duitsland werkt, werkt men zelfs in het hart van Afrika niet meer". De werkzaamheden aan de uitbreiding van het Bouwcentrum zijn thans zo ver gevorderd, dat een deel van de tentoon stellingshal in het nieuwe gebouw op 12 Augustus a.s. in gebruik zal worden geno men. In de nieuwe hal zullen worden onder gebracht een internationale meubelten toonstelling en een internationale tentoon stelling, gewijd aan de volkshuisvesting. Deze laatste tentoonstelling is samenge steld uit de belangrijkste elementen van de expositie, die tijdens het congres van de Union Internationale des Architectes van 11—17 juli ,jl. in Den Haag is gehou den. De werkzaamheden in de fabriek voor warenhuizen, en kassenbouw van de fir ma Boers en Vrijland N.V. te s-Qraven- zande zijn vandaag weer normaal hervat. Zoals gemeld is de fabriek Donderdag voor een groot gedeelte door brand ver nield. Een gelukkige omstandigheid is. dat alleen het nog onverwerkte hout in vlammen is opgegaan. Over de oorzaak van de brand, die enige tonnen schade heeft aangericht, is nog geen zekerheid verkregen. De brandweer is tot vanmorgen toe vanmorgen toe waakzaam gebleven om bij eventueel opnieuw oplaaien van het vuur te kunnen ingrijpen. Alle Rotterdammers, die ter bedevaart naar Lourdes zijn getogen, maken het uit diverse parochies in Lourdes. Onder bekende reisbonnenactie, achttien zieken goed. Uit de Maasstad zijn, dank zij de de overige pelgrims s vooral de St. Eli- sabeth-parochie sterk vertegenwoordigd, geleid door pastoor mgr. G. J. H. Kerk vliet en kapelaan F. J. Bank. Mgr. Kerk vliet droeg vorige week Woensdag de Hoogmis op in de Rozenkranskerk voor ALLE PELGRIMS, alle pelgrims. van 5 Augustus 1955. EVALLEN: K J. van der Kooij geb. Madern w ._van Kampen geb. de Raat z. R. crLw j enhoeI? Seb. de Bie d. C. Slob geb. d M. J. van Eek geb. Thijssen d. A. v^an Dijk geb. Wester z. J. J. van der wal geb Groeneweg z C. van Baggem geb. Auljpers d - J. C. van der Kraan geb. van Gogh z. J. Groeneweg geb van de Wetering z- I. Versteegh geb. Mo] d.. E. Naere- bout geb Ton z. M. A. Kekes geb. Vos z- A. C van de Laar geb Chabot d. E. den Boer geb. Berning z M d'Achard van Enschut geb. Kuiters d. M. de Bruin geb. Oosterwijk d. A. M. Marks geb. Kruithof z. G. Th. Dupont geb Veerkamp z. J A Philips geb van Hoof z. J. R Pruis geb van Timmeren d. A. Kruidenier geb. Koesveld d. M. J. Taalman geb. Lucas z. w M Binneveld geb. Emons z. A J. Schuurman geb Verburg z. W C Brandt geb. van Pelt z. J Minnaar geb. van Aken d. A. J ae Haan geb. van Noort z. H. H Uitden- bogerd geb Bouwens d. - P. C Heinen geb. Flock d. V. M Vos geb Verheul d. P. Brummelhuis geb. van Westen z. M. M Mijnsbergen geb. Timmermans d. A. J. A. van der Schenk geb Veldhoen d. N Brou wer geb. Spek z. W. Zeegers geb. de Jonge dM C Kiebert geb. Broeders z. - E de Deugd geb. de Reus z. I. J. den Hartog geb. Warbie z. J. M. Stokman geb van Dalen z. L M. Th. Buijing geb. Hoffmans C J. Oosterling geb. Koring z j H. Goossens geb. Verdoes z. .P. A. Blok geb. Dettingmeijer z. M. H. J. Bosman geb. Bolmers z. A. C. van Kekem geb Lodder z- J. P Beckschebe geb Fase z. e A. Schirmbrand geb Grosz d. J. Brusselman geb. Groenenboom d. OVERLEDEN: C. Bogaars m. geh aew met K. Hettel 73 j. M C. v. d. Horst vr geh. gew. met W v d. Peerle 88 j. t de ZeeuV m van G. C. Groeneweg 75 j. A. L. Molen berg. vr. geh. gew. met K. Benus 70 j. *T Kamphorst m van 9A. van der Meer 58 J. -T mi 4 Rpgt vr< geh gew met C. Advokaat J7 .1 A. M. A. Dost ong*h. vr. 24 j. G Heus vr van J. van der Gaaf 73 j. Voorts als levenloos aangegeven: C. HaUeS geb. Hoogeveen z. OVERLEDEN: K. Spruit, vrouw van H. ten Hoeve 79 1. J. A Bourguignon. man I. den Herder 77 j - H. Groeneweg. men van A. H. J Bosman 74 j. E A van Strien. vrouw van H Slagter 76 i. C. A Snoeu. van N Kramer 45 i M. van Loo. vrouw van M Kuijs 83 j T Anceaux, man van M. M. Mooii 68 J. C Th. van Dulln, man van A. D. Hoogerwerf 70 1. J G. van *t Ho'£' man van E. M. J. van Dinteren 59 h Z1 y Kreeft vrouw van L. J. Donkersloot 60 J. P H Koekoek, wedr van G A. Bliek 90 .1- r~ G. Groeneveldt. wed van C. J. van 83 j. - N. van Hulst, dochter 1 m. - H. Bruin, man van J. van der Plaats 70 3. Schneider, vrouw van J Mulder 53 t-U-*U Rinkel, wedr van C van As 67 j D- wed, van C. J. van Pinxteren 72 3. De inkomste van Pater Peter Wols O.P. Bij het Pompstation werd de neomist door leden van het Comité van Ontvangst en bruidjes begroet. Er was Zaterdagavond beslist niet minder belangstelling aan de grens van de stad, waar pater Benedictus Wols door het Comité van Ontvangst werd opgewacht, dan de week er voor, toen er ook al een nieuwe priester zoon van de Frankelandse parochie werd ingehaald. Reeds om kwart voor zeven stonden er vrij veel mensen te wachten op de aankomst van de nieuwe priester, die op 25 Juli j.l. door Z. H. Exc. Mgr W. P. A. M. Mutsaerts in de kapel van het Albertinum te Nijmegen tot priester werd gewijd. Het comité dat zich belast heeft met de parochiële viering van de vier priester feesten, welke de dekenale parochie in vier achtereenvolgende weken beleeft, was eveneens aanwezig met een drietal bruidjes. Toen de auto met de, jonge priester kwam aanrijden, vond ér een hartelijke begroeting plaats, dear ook de ouders van pater Benedictus aanwezig waren. Ver volgens trok de stoet naar de Franke landse kerk, van welke toren de klokken haar bronzen welkoms tklanken over de vele honderden wachtenden uitbeierden. Een rij van jeugdbewegingsleden met vlaggen, trommels en hoorns stond op gesteld over het verkeersplein voor de I kerk -en feestelijk klonken de roffelende trommels en de vrolijke hoornsignalen, terwjjl de vlaggen negen toen de neomist uit de auto stapte en zich over het ver keersplein naar de kerk begaf, schrijdend In aansluiting op hetgeen gisteren door den heer J. A. van Weegen per adverten tie werd bekend gemaakt, kunnen wij het volgende mededeelen: Niet in het huis van den heer Van Weegen, zooals het gerucht liep, maar toch aan de Groote Markt, zal de Burge meester zich eerlang metterwoon vestigen De Burgemeester, de heer Honnerlage Grete, heeft door aankoop den eigendom verkregen van het pand aan de Groote Markt no 25, laatst door dr C. J. Vin- kesteijn, en oudtijds door de familie J. T. Beukers, later door den heer W. J. M. Nolet, wiens eigendom het tot dusver ge bleven was, bewoond. Naar wij vernemen, zal de Burgemees ter dit huis zeer geriefelijk doen inrich ten, niet alleen als woonhuis, maar ook voor zoover het huis van den eersten magistraat der stad veelal met het ambt dat hij bekleedt, in betrekking staat. De daartoe noodige inwendige verbouwing zal er toe leiden, dat het huis eerst om streeks Mei door de Burgemeester met zijne familie zal betrokken worden. Voor den ernst, waarmede onze nieuwe Burgemeester zijne taak opvat, pleit ze ker wel de omstandigheid, dat hij zijne nieuwe woonplaats gezocht heeft in de onmiddellijke nabijheid van de plaats zij ner dagelijksche werkzaamheid. (Nwe Schiedamsche Courant, van 4 Januari 1911) 0400140 VOO4 SCHIfPAM IN OMitNfHIN 77ste Jaargang No. 22834 De kantoren dei Redactie en Admlnt- nlstratle ctjn gevestigd te Scbiedatn. Dam 18, tel 66152 Giro-nummer 690943. Abonnementsprijs 0 26 per kwartaal 2,18 per maand 0 50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte f 0.18 per millimeter boogie Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter boogie BIJ contract gelden lagere tarieven welk. voor het Advertentiewezen. door 'n haag van applaudisserende en meelevende parochianen, waaronder vele vrienden van de neomist of van diens ouders. Aan de ingang van de kerk werd het gezelschap opgewacht door de geestelijk heid en een stoet bruidjes, welke pater Benedictus en de beide hem vergezellen de priesters, pater B. G. van Baars O.P. en pater C. Brouwer O.P., voorgingen naar Jiet altaar. Feestelijk klonk de zang van het kerk koor „Cantemus Domino", begeleid door de machtige klanken van het orgel. Tijdens het Lof, dat werd opgedragen door pater Benedictus Wols O.P., waarbij hij werd geassisteerd door de paters Van Baars en Brouwer, sprak de hoogeerw. Deken enkele korte welkomstwoorden. Ik zou een gordijn willen neerlaten voor het priesterkoor, aldus de Deken, om dit feest te vieren met priesters onder elkaar en te spreken over het grote geschenk, dat God ons door het priesterschap heeft gegeven. In de afzondering zou ik het wil len vieren, zoals Christus de drie aposte len afzonderde van de overigen. Maar dat is niet de bedoeling van deze samen komst, integendeel. Wij willen u deze njeuwe jonge priester juist tonen om u te wijzen op de heiligheid van het pries terschap. Wij zijn blij deze nieuwe pries ter in ons midden te hebben. Ga voort met dit avondoffer, pater Benedictus, doch verlaat deze kerk niet, alvorens ons allen met het Hoogheilig Sacrament uw eerste priesterlijke zegen gegeven te heb ben. Zondagmorgen droeg pater Wols zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochie kerk, waarbij pater C. Brouwer O.P„ leraar aan het St. Dominicus-college, as sisteerde als diaken, pater B. G. v. Baars O.P., een vriend van de neomist, als sub- diaken en Deken R. J. Reijnen als pres- byter-assistens. Pater Mulder O.P. van de Singel-parochie, sprak de feestpredikatie, waarin hij wees op de drie grote factoren, welke tot dit priesterfeest hebben ge leid, n.l. de hulp van God, de grote steun der ouders en het doorzettingsver mogen van de neomist. Na de H. Mis was er een drukbezochte De S.C.V. de Postduif hield een con cours van uit Chinay 195 km; deelname 550 duiven. 1 7 17 26 58 A. v. Wagten- donk; 2 6 C. v. Tricht; 3 132 A. Moog; 4 78 114 J. de Waard; 5 H. Blondé; 8 120 123 P. v. Os; 9 66 89 108 115 J. v. d. Beek en Co; 10 104 A. v d Grijp; 11 23 27 103 125 129 Borrani; 12 101 J. Brand; 1.3 118 du Chartenier; 14 A. Vis; 15 M. v. d. Waal; 16 19 46 74 128 130 C. Verlinde; 18 30 31 48 91 160 109 135 H. Crama; 20 C. Fossen; 21 50 53 60 J. de Koster; 22 29 J. Tweeboom; 24 45 119 A. v. d. Tuyn; 25 52 62 N. in 't Hol; 28 J. Freö; 32 63 68 A. Delmotte; 33 54 J. Lips; 34 56 Gebr. v. Harmeien en Co; 35 37 79 82 93 L. v. d. Mejj36 39 77 99 P. Hinten; 38 65 70 72 73 121 131 J. Doejaaren; 40 42 P. Gou weleeuw; 41 D. Ram; 43 A. de Man; 44 55 90 92 97 116 136 J. v. d. Wind; 47 C. de Graaff; 49 51 64 94 110 134 J. Wester- holt; 57 81 83 H. v. d. Kant; 59 C. de Tuinder; 61 88 A. Heeren; 67 96 124 L. Verheugen; 69 86 W. Poelman; 75 G. Kiela; 76 J. Koogje; 80 C. v. Wijk; 84 85 100 Th. Weelie; 87 113 J. Hazenbrood 95 117 F. Ejjkenbroek; 98 J. Verboom; 102 107 A. Faas; 105 Bakker; 111 F. Kop. penhagen; 112 122 P. Dalhuizen; 126 J Nieumeijer; 127 C. v. d. Grjjp; 133 J. Put. Kampioenen (kleine advertentiên) tot 20 woorden 80 ceot Elk woord meer 8 eenl Maximum 60 woorden. Plaatslag alt sluitend bQ vooruitbetaling. Alle advertentle-ordera worden afgesloter en geplaatst overeenkomstig de Reaeler bij de administratie of bij de erkend* advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. GEBOREN: Robert, z. v. J. W. van Bog'gelen en M. E. Groeneveld; Hendri- kus B., z. v. B. Overzier en B. M. Schoen makers; Jacob, z. v. J. v d. Kraan en N. M. van Pelt. GEHUWD: J. Meijers 28 j. en E. J. A. Mollemans 24 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2