van de K.V.P. PITTIG Gedachteniskerk Grebbeberg Kring Leiden „Stormachtig" Jongeren-appèl Juist nu Mgr Huibers onthulde Nederlands grafmonument op kerkhof te Lourdes STERFDAG VAN MGR ARIëNS HERDACHT De hekkensluiter BIJ DE KOMST VAN Politieke spelevaart met de „0-56" op de Kager- en Brasemermeren Pelgrims van de Nationale Bedevaart weer op weg naar huis Binnenkort overhandiging van petitie voor zaligverklaring aan aartsbisschop-coadjutor Naar vaders graf Twee gevangenen te Leeuwarden ontsnapt AI gemeen-Voorzitter der Pax-Christi- beweging MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 IJveraar voor de pers 11e VIJFJAARLIJKSE REÜNIE ST. CANISILS COLLEGE een half metare Van Helle Patroon van sociale werkers Providentiële verschijninp; Eerste prijs voor architect Kiersch Tweede Engelse kinderpelgrims tocht in ons land Een van hen tot levenslang veroordeeld KORT VERHAAL IN 'T GRONINGS (Van onze Parijse correspondent) TNE kardinaal-aartsbisschop van Parijs komt in ons midden om te Nijmegen het internationaal „Pax-Christi"congres te preside ren en zijn verschijning is als de herhaling van de woorden die hij na zijn bisschopswijding in de Ste Madeleine van Besangon tot de toen aanwezigen sprak „Ik kom tot U om U te kennen en om U in de Vrede te dienen". Die belofte, de 11e Maart 1928 uitgesproken is de kardinaal trouw blijvèn ver vullen en in het bijzonder sinds de in Lourdes ontstaande vredes beweging einde 1950 door Rome als beweging der Kerk werd er kend en de Heilige Vader aan de toenmalige aartsbisschop van Pa rijs het Algemeen-Voorzitter schap van de internationale „Pax Christi" opdroeg. „Tour de France" Een moedig man Katholieke en sociale actie I I T ''t k U i I I (Van onze correspondent) j Jo-K.V.P.-ers uit Leiden en omliggende Op de valreep van zijn vacantie had de P^n. Go"da: Schoonhoven en enkele voorzitter van de K.V.Pmr H. W. van Brabantse afdelingen, naar Leiden geto- Doorn, gistermiddag nog even tüd gevon- gen waar om 12 uur onder het vrolijk den om aan de valreep van de „O 56" aan- ?et0^kel jan de regen de boot - voor wezig te zijn toen deze K.V.P.-boot om fl" „tot de 56 omgedoopt - zijn half zes in een van de Warmondse jacht- 0ï,.f -nr n' havens meerde als voorlopig eindpunt Jal™"d werden m volle zee en- van een storma.nl,«s— kele tientallen Jo-K.V.P.- Langs de boulevard van Noordwyk aan Zee trok Zaterdag het Rijnsburgse bloe mencorso Flora's kleurenpracht aan zee". Nederland machtige beweging over het gehele land uitgegroeid, doch de kardinaal vermaan de: „Zij' moet echter niet riskeren te veel geabsorbeerd te worden door het tijdelijke en daardoor de behoefte aan geestelijke herrijzenis enigszins uit het oog verliezen". Wij behoeven niet te herinneren hoe veelomvattend de be moeiingen van de kardinaal zijn geweest voor de herinrichting van de Parijse Missie en het inrichten der Franse mis sie, evenzeer als voor de semdnariebouw en in het algemeen voor de voorziening in de behoefte aan priesters bij het apostolaat onder de massa, de ontker stende massa in het bijzonder. Er is één onderwerp, dat kardinaal Feltin onmiddellijk met geestdrift doet spreken. Dat is de pers. De allereerste bezorgdheid der katholieken, zegt hij, moet de katholieke pers gelden. Het dag blad vooral, maar ook de weekbladen en tijdschriften en de gespecialiseerde pers, als die voor de vrouw en voor de jeugd. Hij houdt zelf voortdurend con tact met de pers. En contact met kardi naal Feltin wil zeggen zijn directe in vloed ondergaan, want bij alle vrien delijkheid gaat van de kardinaal iets uit dat daden afdwingt, bij hooggeplaatsten (zowel als bij de uiterst eenvoudigen. Als priester heeft de Heilige Vader hem geschetst bij het overreiken van de kar dinaalshoed met de woorden: „Een her der van grote ervaring en grotq arbeid". Deze France-Comtézer heeft de prach tige eigenschappen van wat men zijn „ras" zou kunnen noemen. Direct, klaar in ziin woorden, treffend redenaar, vast beraden en onvermoeibaar. Als leider van de katholieke vredesbeweging, be zielende kracht in zovele Franse reli gieuze en sociale acties, bevorderaar van de Christelijke vakbeweging, ook „vi- carius eastrensis" als bisschoppelijk hoofdleider van het aalmoezenierswezen in d>3 Franse strijdkrachten, is kardinaal Feltin een figuur van een ontzaglijk ge zag, niet alleen in het godsdienstig maar ook in het burgerlijk leven van Frank rijk. En zo de kardinaal voor het eerst onze bodem betreedt, onbekend met het leven en werken van Katholiek Neder land is hij niet. Hij zei ons meermalen zijn bewondering. van een stormachtige dag. Op initiatief van de jongeren-K.V.P kring Leiden werd gisteren een Zuidhol lands Jongerenappèl van de K.V.P. ge organiseerd, dat gehouden werd in de vorm van een spelevaart per salonboot over de Kager- en Brasemermeren. On danks de weinig aanmoedigende weers omstandigheden, waren alle genodigden In het Canisiuscollege je Nijmegen Is Zaterdag en Zondag de vijfjaarlijkse reü nie gehouden van oud-leerlingen van de Jezuietencolleges in Nijmegen, Amster dam en Den Haag en vroeger te Katwijk. Honderden oud-leerlingen woonden de reünie bij, onder wie bisschoppen, minis ters, kamerleden en burgemeesters. Voor zitter van de reünie was ditmaal de com- misaris der Koningin in Overijssel, ir rid der De van der Schueren, die zijn oud studiegenoten begroette. Er waren twee sprekers, mr J. Rt. A. H. Luns, minister zonder portefeuille sprak over „De taak van de katholiek in de politiek". Hij be toogde dat de rooms-katholiek zich met de politiek te bemoeien heeft, anders be. moeit de politiek zich met hem zonder zijn bemoeiing. De tweede spreker was dr H. van Waesberghe S.J. die een ver handeling hield over „De taak van de katholiek in verband met het groeiend Europa". Spr bracht hiermede ook in verband de algemene vredesbeweging en herinnerde tegelijk aan de Pax Christi- beweging. Een gedachtenwisseling werd gehouden over beide lezingen. Daarna sprak men over de nationale en internationale organisatie van oud-leer lingen van ^verschillende Jezuietencolle ges. Naar wij van de secretaris, mr J. van Gent, vernamen, zijn de plannen voor deze internationale organisatie reeds ?n een vergevorderd stadium van uitvoering. GROEP VAN PAX CHRISTI PEL GRIMS IN DEN BOSCH. Spanjaarden, Fransen, Luxemburgers en Nederlanders werden Zaterdagmiddag ontvangen door Z.H. Exc. Mgr W. Mutsaert-s, voor het Bisschoppelijk Paleis in Den Bosch. Abbé Zabalo, aalmoezenier van de tweede groepspreekt mgr toe. •ers uit deze plaats aan boord genomen en hoe wel het zonnedek geen overdreven belangstelling genoot, was binnen achter het glas weinig te merken van de storm, die buiten rond de „O 56" loeide. Na enkele uren varen op de Zuidhol landse wateren, meerde de boot te War mond, waar mr Van Doorn volstond met een groet op de valreep. Namens hem sprak later, tijdens een gezellige koffie maaltijd in een der Warmondse hotels, de landelijke voorzitter van de Jo-K.V.P., drs C. Cosijn uit Breda, die zich verheugd toonde over de geestdrift, welke hij tij dens de boottocht had waargenomen en die zeide te vertrouwen, dat deze zelfde geestdrift eveneens aanwezig zou zijn, wanneer over enkele weken de verkie zingsstrijd zal beginnen, welke in 1956 in een grote K.V.P.-overwinning moet ein digen. Mr Hans Velu uit Den Haag, die als speciale spreker voor deze dag was uit genodigd, besprak vervolgens op enthou siaste wijze het ideaal, dat de jonge poli ticus moet bezielen en dat thans zo dik wijls latent is. Het gezelschap opvarenden was aan het begin van de maaltijd namens het War mondse gemeentebestuur welkom gehe ten door wethouder P. F. Vergeer; de di verse sprekers werden beantwoord door de Jongerenkringcommissaris Jan v. Zon neveld uit Leiden, onder wiens leiding deze boottocht tot stand gekomen was. Een shag waar pit in zit krachtic en met een opwekkend aroma Daar vaar je wel bij. Uit de fabriek waar ook de bekende zware shag vandaan komt Nadat Vrijdagmorgen in de parochie kerk van Lourdes voor de in het Genade oord overleden Nederlanders een H. Mis van Requiem was opgedragen, trokken de pelgrims van de 59ste Nationale Bede vaart in processie naar het kerkhof, waar mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het nieuwe grafmonument onthulde. In het geheel rusten hier zeven Neder landse pelgrims, voor het merendeel zie ken, die tijdens hun verblijf in Lourdes zijn overleden. Reeds lang bleek een eigen begraafplaats nodig, want het stukje grond, dat de vereniging tot sa menstelling van Nederlandse bedevaar ten in eigendom had van de parochiekerk van Lourdes, bood o.m. te weinig plaats. Daarop is men, in samenwerking met de twee andere erkende Nederlandse bede vaarten, de Limburgse en de K.A.B.-be- devaart, overgegaan tot het bouwen van een grafkelder, welke plaats biedt aan vjjf en veertig personen. Het bovengrond se gedeelte van het monument is uitge voerd in graniet, tien meter breed en twee en een halve meter hoog. In het midden bevindt zich een kruis, waarop in bronzen letters: Sculpture des Pélérins Neerlandais. Op de flanken aan weerszij den, die in lichtere kleur zijn uitgevoerd dan het kruis, worden, eveneens in brons, de namen vermeld van de in dit graf rus tende Nederlandse pelgrims. Het nieuwe Nederlandse grafmonument, dat op het parochiekerkhof van Lourdes 't grootste is. valt op door zijn strakke eenvoud en had de Monfortaanse bedevaart zich, evenals bij enkele uren tevoren gehou den lichtprocessie, aangesloten bij de Na tionale. De Montfoortaanse bedevaart vormt namelijk tijdens de dagen van samenzijn in Lourdes een onderdeel van de Nationale. Een Pontificale Nachtmis met algemene H. Communie, die onmid- delijk op de aanbidding volgde, werd op gedragen door mgr Huibers. Zaterdag genoten de Nederlanders hun traditionele vrije dag. Zondag namen de pelgrims afscheid van de grot. En dat betekende tevens het einde van deze bedevaart, 's Middags woonden zij nog een geestelijke oefening bij, tijdens welke pater Tesser S.M.M. z'ijn gehoor wist te boeien met een korte predicatie over Maria. Deze laatste dag van de Nationale Bedevaart in Lourdes was begonnen met een Pontificale H. Mis in de Bernadettekapel. Vanmiddag zijn de pelgrims uit Lour des vertrokken, morgen worden zij om streeks het middaguur in Roosendaal ver wacht. In Schaerbeek worden enkele wagons afgekoppeld met bestemming Maastricht. De zieken worden van Roo sendaal verder vervoerd naar de plaat selijke comité's. Prof. Dirken, hoogleraar te Groningen, die de leiding had voor de verpleging der zieken, spak zijn tevredenheid uit over de gezondheidstoestand der zieken, die naar hij zeide ongewijzigd is. Onge twijfeld heeft ook het uitstekende weer hiertoe bijgedragen. De Franse ambulan- cewagen bevindt zich op de terugreis eveneens in de trein. Prof. Dirken achtte (Van onze Utrechtse redacteur). Precies op de dag, waarop mgr dr Ariëns 27 jaren geleden stierf, zijn vele vereerders in Maarssen, de parochie, waar hij pastoor was, bijeen gekomen om deze heilige priester en sociale werker te herdenken. In de pas opnieuw beschilderde kerk, waar enkele maanden geleden met enige plechtigheid de aartsbisschop-coadjutor mgr dr B. J. Alfrink In een nis de kelk mocht plaatsen die zo'n grote rol in het leven van dr Ariëns gespeeld heeft, droeg mgr H. J. J. van Hussen, nationaal direc teur van de Pauselijke Missiegenoot schappen gistermorgen een plechtige H. Mis op, waarbij rector Allard als diaken en pater A. Pannebakker O.S.Cr, als sub diaken yjsisteerden terwijl de Schola Can torum van het Groot-Seminarie „Rijsen- burg" onder leiding van de eerw. heer G.Lesscher de wisselende gezangen zong. Onder de aanwezigen bevonden zich prof. dr Gerard Brom, prof. dr L. Rogier, prof. dr J. Terlingen uit Nijmegen, pas toor E. Jagers uit Enschede en vele figu ren uit de wereld van het katholieke onderwijs en het sociale leven. Treffend is teikenjare opnieuw de gang van de deelnemers naar het graf van Ariëns, waar menigeen in stilte de voor spraak afsmeekt voor een persoonlijke intentie of oplossing van sociale vraag stukken van hem. die door de pastoor van Maarssen, mgr A. M. Jansen in diens predicatie onder de Hoogmis zo treffend werd genoemd „patroon van de sociale werkers en werksters van deze tijd.'' Ariëns was iemand, die het bijzondere karakter verstond iedere persoonlijkheid te waarderen en in een tijd toen er van case work nog geen sprake was, iemand de kans gaf zich volledig uit te spreken, zo zei mgr Jansen. In de impuls van het ogenblik mocht hij fouten gemaakt hebben, maar door diep nadenken en gebed verwierf hij de kracht deze fouten te herstellen. Altijd stond hij klaar voor een ander en hij was de man van de moeite kostende liefde. Mgr. Jansen uitte daarom ziin dank baarheid, vooral nu de verering van Ariëns zo levendig wordt, dat de aarts bisschop-coadjutor het proces van de za ligverklaring aanhangig heeft willen ma ken. Een voldoening moet het de aanwezi gen hebben gegeven in de namiddagver gadering, die eveneens in de kerk werd gehouden, uit de mond van prof. Rogier, voorzitter van het Ariëns-comité te ver nemen, dat op de petitie aan mgr Alfrink om de nodige stappen voor de beatifica tie te doen, ontroerend veel adhaesie-be- tuivingen zijn ingekomen. Het uitvoerig geworden dossier zal, vermoedelijk in October, min of meer plechtig aan de aartsbisschop-coadjutor worden geoffreerd. Na een inleiding van prof. Rogier, die er op wees. dat dr Ariëns in de jaren, waarin het proces van een vertraagde industrialisatie bij ons eerst begon, een zeer providentiële verschijning was, hield Theo van Steen, directeur van het boerencentrum ,Ons Erf" te Berg en Dal een lez:/g over „Mgr Ariëns als een ac- voeder". Hij tekende Ariëns als een ac tuele figuur ook in onze tijd, die zich kenmerkt door een vlucht uit het offer, terwijl Ariëns juist eerst alles zelf schonk vóór hij aan anderen iets vroeg. Door zijn eerbied voor de menselijke persoonlijk heid is Ariëns een lichtend voorbeeld voor allen, die zich met de volksopvoe ding bezig houden. Met een kort lof, werd de bijeenkomst besloten, waarna er nog gelegenheid was in een tegenover de kerk gelegen gebouw de petitie voor de zaligverklaring van dr Ariëns V& tekenen. is daardoor bijzonder fraai. Tijdens de de proef met deze wagen voor negentig inzegeningsplechtigheid bezon mgr Hui- j procent geslaagd, zodat naar men mag bers zich te zamen met de pelgrims in een aannemen voortaan steeds een derge- ontroering wekkende toespraak op de lijke ambulancewagen in de ziekentrein dood. I van de Nationale Bedevaart zal worden In de nacht van Zaterdag op Zondagopgenomen. Voor de prijsvraag „Gedachteniskerk Grebbeberg", die op 1 Augustus is geslo ten, werden de jury, bestaande uit voor zitter ir Thunnissen, en de leden prof. ir J. Froger, ir Peutz en pastoor Vreden- daal, twee honderd vijftig ontwerpen voorgelegd. Op Zaterdag 20 Augustus des namiddags te half vier zal in het museum van nieuwe religieuze kunst te Utrecht de tentoonstelling, welke tot 11 September duurt, door prof. Froger worden geopend Het bekroonde ontwerp (eerste prijs) van de hand van de heer Kiersch, uit Oss. zal aan alle kerken in affichevorm wor den toegezonden, zodat al degenen, die deelneming hebben betuigd aan de inder tijd gevoerde steentjesactie ten bate van de bouw van een kerk op de Grebbeberg, van het bekroonde ontwerp kennis kun nen nemen. Bovendien zullen de mede werkers aan de steentjesactie een speciale uitnodiging voor de tentoonstelling ont vangen. PARIJS, hedenmorgen Dit keer was Balenciaga de laatste die zijn collectie toonde. De zijne wordt altijd met evenveel ongeduld afgewacht als die van Dior. Het behoort namelijk tot de bon ton in zijn modellen allerlei adembenemende richtlijnen voor de couture te vinden. Een feit is het, dat veel van zijn ideeën kal mer en draagbaarder door anderen worden uitgevoerd, zodat zij nage noeg niets meer gemeen hebben met het originele model. Bij Balenciaga zijn de toiletten of heel goed of heel lelijk, een middenweg bestaat er niet. Dit keer zijn er goede mantels en (tailleurs, die niet nauw en niet wijd zijn om de taille. De rokken, die hierbij horen, zijn al zeer nauw. Deze couturier weet blijk baar niet wat een koud klimaat is, want alle mantelpakken staan een eind van de hals af, wat ook nog een zielig halsje geeft. Veel jersey sweaters en een soort van afgezakte blousons, waarvan de ceintuur even boven de knieën zit. Deze kledingstukken, die eigenlijk tussen de tuniek en de blouson in staan, maar naar de laatste over hellen, hebben een wijde rug die ingerimpeld in de ceintuur zit. De nauwe, sluike zwarte japonnetjes zijn goed. Dikwijls hebben ze een zeer lange tuniek. Onder de korte, lichtgekleurde wijde avondjapon komt een stuk onderrok met zwart tule strookje uit. De hoeden zijn afgrijselijk. Het zijn reusachtige gevaarten van tule of afgeknotte herenhoeden met een randje dat naar beneden hangt. Al die hoofddeksels staan bijna tot in de ogen. Andere zijn geïnspireerd op een Bretonse muts, maar altijd zo, dat ze abso luut niet flatteren. Over het vrouwenfiguur heeft Balenciaga eigenaardige ideeën. Zijn mannequins hebben schouders zo breed als van een sportieve jongeman, in het geheel geen buste en geen middel. De heupen zijn smal en eerlijk gezegd kon het silhouet eerder van een man zijn dan van een vrouw. Men vraagt zich af, of Balenciaga een vrouwenhater is. Waarom toont hij anders de vrouwen mo dellen, die haar belachelijk ma ken? De mannequins zien er met de meeste toiletten niet alleen dwaas, maar zelfs onsmakelijk uit. Balenciaga moet die modellen be slist anders voor zijn klanten interpreteren, want anders zou het niet mogelijk zijn dat hij klanten heeft zoals de zijne en die tot de allerbesten gerekend worden. Stellig zal hij succes hebben met zijn japonnen en tailleurs waarbij van achtepen op de rug een los- vallende brede stolpplooi valt. Dit staat heel elegant en verzoende ons met het vele onbegrijpelijke, dat wij hier te zien kregen. En welk meisje kan zich een mooier bruidstoilet dromen, dan de wit- satijnen japon, sober en streng van lijn, waarbij een lange man- teau de cour wordt gedragen? Alleen om deze japon wordt Balenciaga veel vergeven Zaterdag is op initiatief van het Ned. Oorlogsgravencomité en „The British Le gion" de tweede pelgrimstocht gehouden van kinderen van Engelse vaders, die tij dens de Tweede Wereldoorlog in Neder land sneuvelden en hier werden begra ven. Zaterdagmiddag kwamen veertig Engel se kinderen per K.L.M. op Schiphol aan; zij reisden door naar Nijmegen, waar zij gastvrij werden opgenomen in Nijmeegse gezinnen. Zondagochtend woonden de kinderen met hun begeleiders op het Engelse oor logskerkhof Jonkerbosch te Nijmegen een plechtige herdenkingsdienst bij. Vandaag bezochten zij oorlogskerkhoven o.a. in Oosterbeek bij Arnhem. Woensdag keren zij per vliegtuig huiswaarts. Uit de strafgevangenis te Leeuwarden zijn gisteren twee gevangenen ontsnapt. Een van hen heeft in 1952 de Woerdense politieagent A. van Eek vermoord en werd hiervoor in 1953 tot levznslange gevangenisstraf veroordeeld. De andere ontsnapte is afkomstig uit Maastricht. De laatste jaren is slechts weinig gepu bliceerd in de regionale literatuur op het gebied van het korte verhaal. Door gaans stond het werk daarenboven niet op erg hoog peil. Mede om deze reden heeft de redactie van het Groninger cul turele tijdschrift ,,'t Swieniegeltje" beslo ten een prijsvraag uit te schrijven voor een kort verhaal. De deelneming aan deze prijsvraag staat open voor ieder die niet in boekvorm heeft gepubliceerd. De re dacteuren van ,,'t S ieniegeltje" zijn van mededinging uitgesloten. De keuze van het onderwerp is volkomen vrij. Het ver haal dat een omvang mag hebben van on geveer 2500 woorden kan worden geschre ven in de streektaal van Drente, De Graafschappen Zutfen en Sentheim, Gro ningen, Oost-Friesland, Salland of Twen te. De jury bestaat uit prof. dr K. Heero ma, dr J. Naarding en de heer G. Peer- bolte. Er zijn prijzen van 100.- en 50.-. KARDINAAL FELTIN in Kardinaal Feltin komt uit de stoere Franse Oostprovincies en heel zijn ka rakter getuigt daarvan. Op 15 Mei 1883 te Delle in het territoir van Belfort ge boren, voelde hij reeds vroegtijdig pries terroeping. Zijn studies deed hij in het vermaarde seminarie van Saint-Sulpice te Parijs. Priester gewijd keerde hij terug naar zijn geboortestreek, weldra als kapelaan geroepen naar de Ste_ Ma deleine van de universiteitsstad Bésan- eon. De kardinaal, die veel luistert en weinig spreekt, gewaagt dankbaar van zijn samenwerken met de abbé Marnier, die vond dat de priester zich niet tot de bediening moest beperken maar tot de massa moet gaan en die het eerst in Frankrijk een patronaat stichtte. In 1920 als pastoor-deken naar Giromagny ge zonden, richtte hij vele werken op en steunde reeds de katholiek-sociale be weging. Vijf jaar later werd hij terug geroepen naar Bésangon als pastoor- deken van de Madeleine. Kardinaal Binet wist welke keuze hij deed, maar ook Rome wist en de Paus koos de krachtige figuur van de deken van Bé sangon voor de bisschopszetel van Troyes. Frankrijk had toen in mgr Fel tin verreweg zijn jongste bisschop. Het gekozen devies: „Animam pro ovibus". En inderdaad maakte de bezieling voor zijn kudde van deze herder een in de beste zin van het woord populaire figuur. Maar met het vertrek naar Troyes ving de herderlijke loopbaan een ware „ronde van Frankrijk" aan. Nauwelijks vier jaar later werd mgr Feltin geplaatst tot de aartsbisschoppelijke zetel van Sens die tot voor nog betrekkelijk wei nig jaren de aartsbisschoppelijke stoel was, waaronder het bisdom Parijs slechts als suffragaan ressorteerde. Het verblijf ,waar m'gr Feltin in Augustus 1932 gemtromseerd werd, zou nog kor ter duren dan in Troyes. Bordeaux ver loor zijn kardinaal-aartsbisschop in de hoogbejaarde kardinaal Andrieu. die het primaatschap van Aquitanië tientallen jaren had gevoerd. De tijden waren zeer ernstig ook voor wat katholiek Frank rijk betreft, men denke maar aan de storm rondom de Action Frangaise-be- weging die in het Franse Zuid-Westen veel aanhang had. Er was een zeer krachtige figuur nodig. Rome vond die in de aartsbisschop van Sens, destijds jongste figuur in de Vergadering van Kardinalen en Aartsbisschoppen, die men gewoon is vergadering van het Franse Episcopaat te noemen. Op 27 Februari 1936 deed de nieuwe aartsbis- schop zijn intrede in de kathedraal van Bordeaux. Wij herinneren ons nog zijn indrukwekkend optreden tijdens de Ka- tholiek-Sociale Week van dat Jaar> die Ms „de week van Bordeaux" bij de ?Pdere sociale werkers in levendige hei- 'hnering is gebleven. De loopbaan van de kardinaal had met Bordeaux haar rondgang niet volbracht, welk groot "Merkteken ze aldaar ook had gegrift. Bij het verscheiden van de onvergetelijke kardinaal Suhard, op een ogenblik dat de modernisering van het apostolaat Julke ernstige en delicate vraagstukken had opgeworpen, werd de aartsbisschop van Bordeaux onmiddellijk in de volks- hiond als uitvoerder van diens reli gieuze en sociale erfdeel genoemd. Groot Jas de vreugde in de kringen van de Katholieke Actie en van de katholiek E°ciale beweging toen op Maria-Hemel- Vaartsdag van 1949 Rome de verheffing y.an mgr Feltin op de aartsbisschoppe- '.ike zetel van Parijs bekend maakte. fn het Consistorie van 12 Januari 1953, dat het College van kardinalen weer vol- taBig maakte, werd de aartsbisschop van arijs tot kardinaal gecreëerd. Kr loopt nog een andere draad door e loopbaan van kardinaal Feltin. En °°k die werpt licht op zijn krachtige Persoonlijkheid. Het mobilisatiebevel van 1914 riep pkRelaan Feltin op en hij vertrok naar "et front met de simpele graad van sol daat-brancardier. Op eigen verzoek werd hij in de vuurlinie gezonden en meermalen geciteerd. De dagorde van het leger vermelde zes dagen voor het beëindigen van de strijd, deze huldiging van zijn verdiensten: „Aarzelde niet zich naar de meest blootgestelde punten te begeven als hij wist er enig leed te kunnen stil'en of aanmoedigingen te kunnen g%ven. Heeft door zijn waardigheid en prach tig voorbeeld de eerbiedige sympathie van allen van zijn regiment gewonnen. Gedurende de dagen van de aanval op 26 September tot 3 October, heeft hij de aanvalssector zonder acht te slaan op gevaar, doorkruist, heeft zeer bij gedragen tot het goed functionneren der hulpposten en onder moeilijke en gevaarvolle omstandigheden aan zijn in de vuurlinie gevallen kameraden een graf bezorgd, hun glorierijke dood verschuldigd". Dit is een deel van een der vier ver meldingen. die de jonge priester naar zijn parochie deden "terugkeren met de militaire Médaille en het Legioen van Eer op de borst. In 1951 volgde het offi cierskruis van het Legioen van Eer, waartoe de moedige actie tijdens het Verzet heeft bijgedragen. Het verzet Een enke! staaltje dient vermeld. Het is kardinaal Feltin geweest, die de Franse Oppcrrabijn, de eerw. heer Cohen aan de beulen van de Gestapo liet ontsnappen. Ook een ander staaltje dient genoemd, omdat het zo duidelijk de grote onafhankelijkheid van dit stoere karakter doet zien: Toen Phi- 'PPe Hcnriot, de bekende katholieke depute die door zijn collaboratie met de vqand ernstig „fout" was geworden, ?°°L verzetslieden werd neergeschoten, verhief de aartsbisschop van Bordeaux zijn stem, om onomwonden de óók gro diensten te erkennen die deze befaamde katholieke redenaar in dienst der Ka tholieke Actie aan de Kerk had bewe zen, doch gelijktijdig veroordeelde hij even duidelijk in naam van de Christe lijke redeleer het „ondraaglijk regime van Vichy". En zeker mag niet vergeten wonden dat, toen de „Duitse arbeidsdienst" werd ingesteld en de jongemannen naar Duits land werden weggevoerd, de aartsbis schop van Bordeaux onmiddellijk zijn seminaristen en jonge priesters aanmoe digde ze niet alléén te laten vertrekken om onder hen het apostolaat te blijven uitoefenen. De sociale kwestie is van jongsaf een grote zorg voor kardinaal Feltin ge- jeest. Hij bevorderde het opkomend Christelijk syndicalisme, nam zeer ac- •i aa". de °Pbouw van de J.O.C., ide Christelijke organisatie der jonge arbeiders, en volgde van zeer nabij de Katholiek-Sociale Beweging, daarbij aan net apostolaat zijn bijzondere aandacht gevend. Vandaar o.ok de belangrijke be moeienis mef, de instelling van het pries- fcrapostolaat tc midden der ontkersten de massa. Als aartsbisschop van Bor deaux wijdde hij de eerste seminarist, 'die zich als PrêJre-onvrier tussen de massa begaf. In het Episcopaat, heeft kardinaal Fel tin een groot aandeel genomen aan de uitbouw van de Franse Katholieke Actie, die hij bij zijn komst in Parijs in volle crisistijd aantrof. De K. A. was tot een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3