Bezorgdheid over stormachtige industriële expansie in Duitsland Rijksfondsen e.d. ook naar de risicodragende sector KANTOOR INVENTARIS vrij woonhuis bij elke tube Haal vandaag nog een tube! Albert Heijn NAAISTERS SNELHEID BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF PROFITEER MORGEN Sardines Wijziging van de beleggingswet Shell Venezuela verhoogt de prijs van zware ruwe olie WONINGRUIL De Krant kunt U niet missenGeen dag! Kampioenen Voornaamste knelpunten arbeidsmarkt en bouwnijverheid UIT VOORRAAD Portugese WORTELBOER'S CONFECTIEBEDRIJF f f «fff; ■r W1 f mWWÈ BETSIE ENGERS -N MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 NSC PAGINA 3 Bewapeningspsychose Sterke stijging bouwkosten NED. BOUWKUNST IN HAARLEM RENTE- EN FINANCIERINGS STOP CRITIEK OP EXPORT DUITSE STEENKOOL PRODUCTIE AMSTERDAM RUBBER Gulf en Midden-Oosten zullen waarschijnlijk niet volgen HANDELSBESPREKINGEN MET WEST-DUITSLAND SCHADE AAN BRAZILIAANSE KOFFIE-OOGST Uw gehele koopt U bij HOEK VAN KNAP van deze AH-koopjes! Theeworstjes Sinas vruchtenschijfjes Doe Uw kinderen dit grote genoegen. Koop een tube Prodent tandpasta en.U ontvangt bovendien zo'n prachtige Indianenmuts. Echt iets voor Uw robbedoezen. Daar kunnen ze fijn mee spelen... als opperhoofd der Apachen. Zie ze lachen met hun gezonde, parelwitte tanden I PRODENT familie-favoriet leder heeft er plezier van. Vader, Moeder en de kinderen ailen poetsen graag hun tanden met die zachte, zuivere Prodent tandpasta. Poetsen na elke maaltijd geeft een frisse adem, parelwitte tanden en bestrijdt tandbederf. A. VISSER maakt U het leven goedkoper en laat U bovendien delen in de winst ALLEEN GEVESTIGD: TERBREGSEWEG 262 Telefoon 28647 na 18 uur: Telefoon 21623 mm F- Sii-:\ NIEUW! DE KUNSTMAAN OP E55 1"*-* Haast UE55 ènUnifesti eindigt onherroepelijk 3 Sept. De door de Westduitse circulatiebank afgekondigde verhoging van de rentevoet wordt te Bonn weliswaar niet als een alarmerend teken, doch wel als een ern stige waarschuwing beschouwd voor de mogelijkheid van een overspanning der conjunctuur. De leiding van de circulatie bank heeft hiermede, zo wordt opge merkt, te kennen gegeven, dat zij niet zal aarzelen ook naar meer drastische mid delen te grijpen, wanneer deze waar schuwing niet verstaan zal worden. De waarschuwing is wel op de eerste plaats gericht aan het adres dergenen, die reeds speculeren op een komende be- wapeningsconjunctuur. In een der com mentaren heet het dan ook, dat de op stapel staande bewapening reeds schadu wen over de valutapolitiek werpt Alge meen is evenwel de overtuiging, dat de Bank der Duitse Landen de ontwikkeling nauwkeurig in het oog zal houden en het vertrouwen in de koopkracht van de Duitse mark niet zal laten aantasten. De speculanten op komende bewape ningsopdrachten zijn al herhaalde malen tot de orde geroepen, doch het resultaat van alle verzekeringen der overheid, dat de stroom der bewapeningsopdrachten eerst in 1957 zal gaan vloeien, is niet merkbaar geweest. Dat blijkt wel uit het feit, dat in Juni en in de eerste helft van Juli de door het zakenleven opgenomen credieten de recordhoogte van zeven honderd millioen mark hebben bereikt. Aangenomen wordt, dat een goed deej van deze credieten ten goede is gekomen aan zaken, die een speculatief karakter hebben. De president der Bank der Duitse Landen, Vocke, heeft onlangs dan ook de banken reeds gewaarschuwd voortaan met het verstrekken van cre dieten wat kieskeuriger te zijn. De analyses van de huidige economische situatie van de Bondsrepubliek wijzen evenwel uit, dat er afgezien van de be wapeningspsychose ernstige redenen zijn pm bijzondere nadruk te leggen op de schaduwzijden van de welhaast storm achtige expansie der industrie. In vele commentaren wordt de over tuiging geuit, dat de conjunctuur in Duitsland het stadium der overspanning nabij is. In dit verband wordt gewezen op de onrustbarende stijging van de bouwprijzen, die in een jaar tijd met bijna tien pet omhoog zijn gegaan en die nog altijd blijven stijgen. In hetzelfde tijdvak is het prijspeil in de productie van grond stoffen en kapitaalgoederen met ruim zes pet gestegen. De lonen zijn, als gevolg van het vol ledige emplooi der arbeidskrachten, reeds sedert bijna twee jaren in volle bewe ging en alles wijst erop, dat deze bewe ging. ook in dit jaar nog niet tot stilstand zal komen. Integendeel hebben in die branches, waar de lopende loonverdragen reeds zijn opgezegd, de vakbonden eisen gesteld, die tot loonsverhoging van twaalf pet gaan. Zodoende tekent zich reeds een algemene loonronde af, ook al lopen in de meeste branches de looncontracten nog tot volgend jaar. Het ziet er naar uit, dat de grootste gevaren van de bewapeningsconjunctuur zullen gaan dreigen op de arbeidsmarkt en in de bouwnijverheid. Aan vakkundige krachten heeft men in het Ruhrgebied reeds thans een nijpend gebrek en met ernstige bezorgdheid vraagt men zich af hoe men de goede krachten zal kunnen vervangen, die straks in militaire dienst geroepen zullen worden. De bouwnijver heid is reeds thans in het stadium ge komen, waarin de opdrachtgevers elkaar overbieden en waarin de particuliere wo ningbouw in het gedrang dreigt te komen. Reeds heeft minister Preusker, de mi nister voor woningbouw, de opdrachtge vers moeten aanraden niet dringend no dige bouwprojecten voorlopig uit te stel len, teneinde de verhoudingen op de markt niet »1 te zeer te overspannen. De minister deelde mede. dat de overheid zelf het voorbeeld wil geven door haar eigen projecten zoveel mogelijk te ver schuiven naar de wintermaanden. De vrees bestaat, dat de overbelasting van de bouwcapaciteit tot een moeilijk te controleren verhoging der bouwprijzen zal voeren. Deze prijzen wekken in de Bondsrepu bliek toenemende zorgen. Sedert Mei van In September zal de grote expositie van Nederlandse en internationale bouwkunst, welke ter gelegenheid van het vierde congres van de „Union Internationale des Architectes" in het Haagse gemeentemu seum is gehouden, in de Vleeshal te Haarlem te bezichtigen zijn. De kring Haarlem van de B.N.A. zal zorgen voor de inrichting van deze ten toonstelling, en bovendien garant blij ven voor een mogelijk tekort tot een be drag van 750. In verband hiermede wordt door B. en W. aan de gemeenteraad voorgesteld een crediet van ƒ1500 be schikbaar te stellen. Voor inschrijvingen in het Grootboek voor de Wederopbouw, die betrekking hebben op door oorlogshandelingen ver nield of beschadigd gebouwd onroerend goed, dat gelegen was of is in de gemeen te Eindhoven, zal tot nadere aankondi ging de sedert 1 Juli j.l. bestaande rente- en financieringsstop niet gelden. Dit is bepaald in de desbetreffende beschikkin gen van de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Financiën. Recapitulerende, zijn van de sedert 1 Juli j.l. geldende rente- en financierings stop thans nog uitgezonderd: de provin cie Zeeland en de gemeenten Amsterdam. Arnhem, Nijmegen, Bergen N.H., Eindho ven, 's-Gravenhage, Groningen, Den Hel der, Nijmegen, Rotterdam, Susteren, Vel- sen, Venlo. en Zandvoort. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van artikel 5, eerste lid, van de Beleggingswet. Het onderhavige ontwerp van wet heeft de strekking het beleggingsgebied van de in artikel 1, tweede lid, der Beleggingswet genoemde fondsen en instellingen, zoals dit in de genoemde wet is begrensd, uit te breiden in dier voege, dat ook belegging in aandelen en certificaten van aandelen, in onroerende goederen en in schuldbrie ven, luidende in guldens, ten laste van vreemde mogendheden en van internatio nale organisaties onder bepaalde restric ties wordt mogelijk gemaakt. Bovendien is van deze gelegenheid gebruik gemaakt enkele andere wijzigingen in artikel 5 van de genoemde wet voor te stellen, welke verband houden met de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië. Het vraagstuk van de voorziening in de behoefte aan risicodragend kapitaal heeft de wenselijkheid doen gevoelen voor de hierbedoelde fondsen en instellingen de belegging in aandelen mogelijk te maken Voornamelijk komen voor deze beleg ging in aanmerking de vrije reserves, het eigen vermogen derhalve, van de aan de Beleggingswet onderworpen fondsen en instellingen. Ter bevordering van een doelmatige spreiding der beleggingen in aandelen is het voorts gewenst te bepa len, dat een fonds of instelling in het ge plaatste kapitaal van een maatschappij voor een bedrag van ten hoogste vijf pet van dat kapitaal mag deelnemen. Het komt de minister gewenst voor de verdere begrenzing te doen opnemen in uitvoeringsvoorschriften, de Centrale Be- leggingsraad gehoord. Ook belegging in onroerend goed zou de minister niet willen uitsluiten. De minister acht het tevens juist er toe over te gaan de mogelijkheid te openen, dat de betrokken fondsen en instellingen gelden beleggen in schuldbrieven ten laste van vreemde mogendheden, voor zover deze schuldbrieven luiden in guldens en ter beurze van Amsterdam zijn genoteerd. De verbetering van de financiële positie van ons land maakt hef thans weer mo gelijk, dat, zij het op beperkte schaal, kapitaalexport plaats vindt. Soortgelijke overwegingen gelden ten aanzien van schuldbrieven ten laste van lichamen, waarin of waaraan de Staat als zodanig naast andere mogendheden deel neemt. het vorige jaar zijn de bouwkosten met ruim negen pet gestegen en een in April jl. doorgevoerde loonsverhoging in de bouwvakken van acht pet zal naar ver wacht wordt een verdere stijging ver oorzaken. Daartoe werken trouwens ook de materiaalprijzen mee, die zich even eens nog in stijgende richting bewegen. De zeer gespannen kolenvoorziening. die tot de invoer van steeds duurdere Amerikaanse kolen dwingt, draagt er toe bij de stijgende tendenties te versterkèn. Ingewijden vragen zich dan ook af hoe de bouwprijzen zich zullen gaan ontwik kelen, wanneer straks werkelijk de eerste militaire bouwprojecten worden aanbe steed. In de eerste vier jaren zullen naar schatting voor D.M. 12,5 milliard aan mi litaire inrichtingen moeten worden ge bouwd. Daarnaast rekent men op een ge allieerd bouwprogramma van D.M. 2,5 milliard. Daaruit leidt men af, dat in de komende jaren het vierde deel van de Duifse bouwcapaciteit op militaire wer ken gericht zal worden. Aan de vele critische stemmen uit de Duitse industrie tegen de ontwikkeling binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is een nieuwe toege voegd. De directeur der Volkswagen fabriek, prof. Nordhoff, heeft zijn be zorgdheid over de Duitse kolenschaars- te uitgesproken en protest aangetekend tegen het feit, dat de Duitse kolenex- porten ondanks deze schaarste voort gaan. „Het vervult ons met ernstige zorg, dat wij in de aanstaande winter niet eens de helft van onze binnenland se kolenbehoefte kunnen dekken, ter wijl Duitse kolen tegen lage prijzen naar heel Europa worden uitgevoerd, een ge brek aan economische logica, waarvoor wij generlei begrip kunnen tonen", zo zei prof. Nordhoff. Hij voegde er aan toe, dat de Volks wagenfabriek ook voor haar behoefte aan staal in toenemende mate op het buitenland is aangewezen, op het ogenblik voor 30 pet. De N.V. Rubber Cultuur Mij „Amster dam" heeft in Juli geoogst 1.265 ton rub ber, 2.864 ton palmolie en 787 ton palm- pitten- De productie in 1955 is tot dus verre gekomen op 8.218 ton rubber (v-j. 8.531 ton). 20.536 ton olie (20.527 ton) en 5.682 ton pitten (5.496 ton). Shell Venezuela heeft een prijsverhoging aangekondigd van 5 cent per barrel, over eenkomende met 2 s. 6 d. per ton, voor twee soorten zware ruwe olie. Als gevolg hiervan zal naar verwachting een alge mene prijsverhoging plaats vinden van zware olie in het gebied van de Caraïbi- sche Zee en mogelijk ook van middelzware ruwe olie. Het wordt echter niet waarschijnlijk geacht, dat ook de ruwe olieprijzen in de Mexicaanse Golf en het Midden-Oosten zullen volgen. De prijs van Lagunillas ruwe olie is verhoogd tot 1.90 per barrel en die van Bolivar District tot 1.70 per barrel beide f.o.b. Cardon. Deze beide soorten bevat ten een zeer hoog gehalte Bunker C stook olie In het midden van de vorige maand veroorzaakten scherpe prijsverhogingen van Bunker C stookolie in het Caraibische gebied een algemene prijsverhoging van 15 cent per barrel of 7 s. 6 d. per ton voor alle stookolieprijzen over de gehele wereld. Uit bovengenoemde twee soorten zware ruwe olie wordt het merendeel van de Bunker-C stookolie geraffineerd. De maat schappijen, die de vorige maand het ini tiatief namen tot prijsverhoging hebben toen wel geaarzeld dit te doen, aangezien zij niet zeker waren of de andere produ centen zouden volgen. Het midden van de zomer is een ongebruikelijk moment voor prijsverhoging, bovendien heeft de Gulf in deze zaken meestal de leiding. Maar binnen een week hadden de raffinaderijen aan de Gulf eveneens hun prijzen ver hoogd. totdat per 21 Juli de laagste Gulf- notering $2.10 per barrel beliep de nieuwe Caraibische prijs terwijl °°k in de overige centra van de wereld deze prijs werd overgenomen. De jongste maatregel tot prijsverhoging door de Shell Venezuela is daarom pas genomen, nadat de nieuwe prijsschaal van Juli voor het voornaamste eind product goed gevestigd was. De twee be- trokken ruwe oliesoorten vertegenwoor digen ongeveer de helft van de Shell- productie in Venezuela. De andere grote producent in Vene zuela, de Creole, dochter van de Standard Oil of New Jersey, heeft nog geen prijs verhoging van ruwe olie bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal de Creole ook haar prijzen van zware ruwe olie verhogen als mede die van middelsoorten. Men verwacht niet, dat de Gulf-prijzen zullen volgen, omdat de raffinaderijen aldaar zijn ingesteld op een hoge op brengst van lichtere distillaten en niet in staat zouden zijn de hogere prijzen van de ruwe olie op de afnemers af te wente len. Deze zelfde overwegingen gelden ten aanzien van het Midden-Oosten, waar de meeste ruwe oliesoorten tamelijk licht zijn. ofschoon zij toch voor een belangrijk deel stookolie leveren. De gemengde Duits-Nederlandse com missie is van 25-29 Juli j.l. in Den Haag bijeengekomen ter bespreking van enige met het onderlinge goederen- en beta lingsverkeer samenhangende vraagstuk ken. In het kader van de in de laatste tijd tot stand gekomen uitbreiding van de liberalisatiemaatregelen in beide landen heeft een aanpassing van de wederzijdse goederenlijsten plaats gevonden. Tegelij kertijd werd overeenstemming bereikt over enige contingentsverhogingen in de industriële en agrarische sector. Ver wacht mag worden, dat de gemaakte af spraken tot een verdere gunstige ontwik keling van het Duits-Nederlandse han- letsverkeer zullen bijdragen. In de eerste helft van het jaar 1955 be reikte de wederzijdse handel een omvang van circa 1,8 milliard, tegen 3,2 mil liard over het gehele jaar 1954. Het Braziliaanse Koffie Instituut heeft voorlopige ramingen bekend gemaakt over de vorstschade aan koffiebomen in Zuidelijk Parana. De schade aan de 1956/57 oogst wordt voor 26 gemeenten rond Maringa geraamd op 90 tot 100 pet; voor 15 gemeenten in het gebied van Londrina op 50 tot 90 pet en voor 17 gemeenten in de gebieden van Ribeirao- doinhal en Jacarezino op 20 tot 50 pet. Binnen enkele dagen zullen volledige ramingen gegeven kunnen worden. In Zuid Matogrosso zou 50 pet van de oogst vernield zijn. Op Dinsdag 16 Augustus 1955 hoopt onze Dochter en Zuster, de Eerw. Zus ter BENILDA (Joke Kinwei) naar eeuwige gelofte at te legger in de orde der zusters Franciscanessen van Bennebroek. Ontvangdag 17 Augustus 1955 in het klooster der zusters Franciscanessen, Lange Hilleweg 256, Rot- terdam-Z. Uit aller naam: B. J. K1NWEL M. H. KINWEL- Erkens St. Liduinastraat 82b. Schiedam. Heden overleed in de Dr N'oletstichting. na een lang durig smartelijk, doch ge- gedragen lijden, zacht en kalm, geheel ove'r- g.gevtu aan Gods H Wil, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden onze lieve zorgzame Broe der, B'ehuwdbroeder en Oom, de Heer JACOBUS ADRIANUS LANSBERGEN in de leeftijd van 56 jaar. Kethel, 7 Augustus 1955, Harreweg 3. Uit aller naam: Familie LANSBERGEN. Rozenkransgebed Maan dag- en Dinsdagavond om 7.30 uur, Harrewag 3. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opge dragen op Woensdag 10 Augustus a.s. om 10 uur in de parochiekerk van de H. Jacobus te Kethel, waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. kerkhof, aldaar. 2KNAPA ROTTERDAM Aangeboden: te Maassluis vrij huis Nieuwbouw, goede stand Gevraagd: woning in Schiedam of naaste omgeving. Brieven onder no. S 1099 Nwe Schied. Crt. Dam 18, Schiedam TE KOOP Villastraat Schiedam. Huur- uitkomst f 7.40 p. w. Koopprijs 3500.k.k. Ruime hypotheek aanwezig. Adres: D. Kruidenier Boerhavelaan 38 b, na 6 uur 's avonds. (geldig op Dinsdag, 9 Augustus a.s.) per stuk van 48 voor 200 gram van 54 voor Aardbeienjam Nieuwe oogst) per pot van 74 voorW .r v leuke Indianen-muts PRODENT tandpasta PRODENT wit zeer grote tube 70 ct normale tube 44 ct PRODENT groen met Chlorophyl zeer grote tube 80 ct AUTOSLOPERIJ ROTTERDAM To koop gevraagd blikjes van 114 voor GEVRAAGD: bekwame, aankomende en leerling- Gunstige arbeidsvoorwaarden. NWE BINNENWEG 310 - ROTTERDAM - TEL. 31080 na 6 uur Telefoon 116482 SLOOPAUTO'S bi) voorkeur na 1945 Nederlands grootst gesor teerde Sloperij j De sneinem waarmede net nieuws de lezers bereikt ls belangrijk Immers nieuws moet nieuw zijn. Een oericnt neet van de naaid wurdt gelezen. Kers-vers van de pers ontvangt Iedere aagoiaaaoonne zijn Krant in de ous vol nieuws. EiKe aag wordt de Krant met een zeKere spanning tegemoet gezien, meuws creat aiuja, tedere dag DOK net advertentie-nieuws Dagoiaareciame is oijzonder effectlel door de aandaebt, die iedere lezer iedere dag voor „zijn" krant neeft. verover en verdedig Uw debiet met dagbladreclame. i COPTSiGUr SlUD'O AVAM 14. Al met al was het de toeschouwers van de wedstrijd natuurlijk niet ontgaan, dat een zekere Karei Kleuntjes zeer woest was geworden. Er ging dan ook een rilling van opwinding door de massa en de spanriing was als het ware voelbaar geworden. Ook de beide heren van de keuzecommissie voelden dat er iets gaande was. „Zie je dat, Harry?", vroeg Hendrik Craenvogel. „Zie je dat dribbel- werk van Kleuntjes? Ik dacht de hele wedstrijd al, wel bliksem dacht ik, wed den dat er nog wat uitkomt. Nou dan zul je het dan hebben". En daar had je het ook. Iedereen raakte onder de ban van Karel's fenomenale staaltje van hogere voetbalkunde. Eerst rende hij naar het midden om daar de bal van een Engelse schoen te aaien. Toen verpingeJde hij zeven andere spelers tegelijk, sneed dia gonaal door het magische vierkant, trok de loodlijn in de tragische driehoek, lubte behendig door de occulte cirkel en loste tenslotte zo een daverende kogel, dat de bal al in het net lag, voordat de keeper merkte dat er iets gaande was. „Hij zit", gilde Harry Derbie. „Hij zit. Viereen, zie je dat Hendrik? Hij deed het klas siek. Hij voetbalde vanuit de heup. Zo hoort het! Altijd vanuit de heup". R'dam, geeft de hoogste prijzen voor net gedragen Dames- en Herenkleding Tel. 50932, le Middell.str. 23 Personeel gevraagd Gevraagd hulp in de hulshou ding v. d. of d.e.n. Jan van Avennestraat 19, Schiedam. Gevraagd een flink zelfstandig meisje voor dag en nacht, van g.g.v. Mevr. Jansen ten Doe- schate, Julianalaan 28, Schie dam. Wegens vacantle aanmel den: Burg. van Haareniaan 283, Schiedam, 's avonds van 7-9 uur. t/m 3 Sept. Rotterdam Bezoekt het enorme Cosmorama(een belevenis van 40 minuien) Paviljoen 1Historie van de Luchtvaart Pav. 2Wetenschappelijke Afd. Ruimtevaart Pav. 3 Planetarium Pav. 4: Philips' Ruimteschip Pav. 5: Reis langs de Planeet Saturnus Pav. 6: Landing inde Maanvallei Pav. 7: Op de drempel van het Heelal. Het grote technische wonder (in volle beweging I) de Kunstmaan 1057. Het Cosmorama is gelegen onmiddellijk b/d Maas, de T»levisie- Studio en de Wereldgondels. In het Cosmorama de energie-raketten van het Heelal. Op het nabijgelegen Unifesti de lachrakeiten van |~OE ENERGIEKE HEINTJE DAVIDS 1 door wie de vrolijkheid van tienduizenden ten top stijgt I Haast U, nog 26 dagen! Werkdagen van 10-24 uur. .jv-ÜS'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8