Binnen 20 jaar H-bom-energie óók voor vreedzaam gebruik Amerikaanse prijslijst voor atoom-waren Opgewonden havenarbeiders molesteerden C.B.T.-secretaris Twee ontsnapte gevangenen weer gepakt Na wilde jacht door weilanden Saar-statuut maakt minder kans Overschakelen op H-energie. Einde primitieve periode Voorzitter Geneefse conferentie voorspelt: Nieuw-Guinea weer voor V.N. Tumult in Krasnapolsky In de gezegende ouderdom van.173 jaar! Dinsdag 9 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Co-existentie w Sovj reactors m jet-Unie Joods pleegkind naar familie terug gevaarlijke Utopie' Koningin en Prinses Wilhelmina naar Noorwegen Wachtmeester en fotograaf zagen felle achtervolging beloond Duitse vakbonden eisen kortere werkweek Opwinding in Bonn Eisenhower's plan voor lucht-inspectie WEERBERICHT Wereldprimeur Russische resultaten Vijf jaar na vonnis OVERWEGWACHTER HIELD BOMEN NOG EVEN OPEN Acht doden in Frankrijk NIEUWE KOMEET ROND 15 AUGUSTUS ZICHTBAAR? REINA PRINSEN GEERLIGS PRIJS VOOR ZUID-AFRIKA Vrije Zaterdag en 40 uren-iveek Blanken dook in de vaart De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavona, luidt: Wisselende bewolking en een enkele verspreide bul. Vannacht hier en daar mist. Zwakke, later matige wind tussen Noord-West en Noord- Oost. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 10 Augustus: Zon op 5.16 uur, onder 20.18 uur. Maan op 22.27 uur, onder 13.32 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT van Tijdens de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik atoom-energie, die gisteren te Genève is geopend, heeft de voorzitter der conferentie, de Indiase prof. Homi Bhaba voorspeld, dat er binnen twintig jaar een methode zal worden uitgevonden, waardoor naast atoomsplitsing, ook atoomfusiezoals deze bij de waterstoffen wordt toegepast, energie voor vredesdoeleinden kan opleveren. „Als dat gebeurt, zullen de energie behoeften van de wereld inderdaad voor alle tijden zijn opgelost. De brandstof zal dan even overvloedig zijn als de zware waterstof in de oceanen", aldus Homi Bhaba. De voorzitter van de atoom-conferentie dot V. N. achtte het zeer wel mogelijk, dat de tegenwoordige historische periode van de eerste toepassing van atoomsplitsing eens zal worden beschouwd als de „primitieve periode van het atoomtijdperk". Prof. Bhaba zeide dit in zijn overzicht van de ontwikkeling van het energie gebruik. Hij vroeg zich af of er bij de toenemende industrialisatie en de groei van de wereldbevolking nog wel vol doende grondstoffen voor een lange pe riode beschikbaar zouden blijken te zijn. Er bestaat verschil van mening omtrent de totale omvang van de economische benutbare wereldreserves aan steen kolen, petroleum en gas, zo verklaarde hjj, maar „het is mogelijk, dat bij de tegenwoordige mate van toeneming van het energie-verbruik deze reserves in minder dan een eeuw zullen zijn uitge put". Dit is zeer zeker het geval, als de hele wereld in de toekomst energie zou gaan verbruiken in dezelfde mate per hoofd der bevolking als thans in de V. S. het geval is. Er is zeker onvol doende om de onder-ontwikkelde lan den in staat te stellen een levensstan daard geljjk aan die van de industrieel ver ontwikkelde landen te bereiken en lange tijd te handhaven. De oplossing voor dit probleem is het gebruik van atoom-energie. De wereld- reserves aan uranium en thorium be vatten volgens deskundige schattingen voldoende atoomkracht om het mens dom op de basis van het huidige ver bruik voor zeventienduizend jaar van energie te voorzien. Prof. Bhaba wees in dit verband op de thans reeds onder nomen bouw van atoomcentrales in Groot-Brittannië, de V. S., de Sovjet- Unie, Frankrijk en Canada. Het vraagstuk van de energie-behoef ten in de tweede helft van de twintigste eeuw heeft ook gedurende het verdere verloop van de openingsdag der confe rentie het voornaamste punt van be spreking gevormd. De verschillende sprekers bleken het echter bij hun schattingen lang niet eens te zijn. Des kundigen van het secretariaat van de V. N. verdedigen een schatting, dat het wereldverbruik van electriciteit, dat in 1951 ongeveer 10,2 billioen kwu be droeg, in 1975 gestegen zal zijn tot 27 billioen en in 2000 tot 84 billioen kwu. Zij voegen daarbij, dat als de atoom techniek in de komende vijftig jaar alleen zal worden gebruikt voor de pro ductie van electriciteit in het jaar 2000 slechts één-vijfde van alle energie door die techniek tot stand zal komen. Als echter de kernwetenschap ook zou wor den gebruikt voor de productie van goedkope verwarming zou tegen die tijd zeker wel driekwart van de energie behoefte op deze wijze kunnen worden gedekt. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie, die ook de Amerikaanse delegatie naar de Ge neefse atoom-conferentie leidt, heeft gisteren de eerste prijslijst ter wereld voor uranium en zwaar water bekend gemaakt. Deze Amerikaanse prijslijst is ten behoeve van die landen, die de aan koop of bouw van een atoom-reactor overwegen. De prijzen zijn: voor uranium, bevat tend 20 procent U-235. 25 dollar per gram in het uranium aanwezige U-235, voor normaal uranium 40 dollar per kilogram en voor zwaar water 8 dollar per pond. Ford-prijs Een woordvoerder van de Ford fabrieken heeft verklaard, dat Ford een bedrag van één millioen dollar ter be schikking heeft gesteld voor het toe kennen van prijzen in de trant van die van het Nobel-fonds, voor opvallende verrichtingen op het gebied van het kernsplijtingsonderzoek. De prijzen worden jaarlijks uitgereikt en kunnen door geleerden uit alle landen worden gewonnen. Het plan is aan de Ameri kaanse regering voorgelegd en indien deze het goedkeurt zal het vermoedelijk op de atoom-conferentie te Genève vol ledig bekend worden gemaakt. De waarnemende Sovjet-minister voor energie, Wladimir Jermakof, heeft te Moskou verklaard, dat de eerste atoom-centrale in de Sovjet- Unie bevredigend werkt. De resulta ten ervan zouden aldus een ver slag van radio-Moskou de bouw van grotere centrales met een capa citeit van 50.000 en 100.000 kwu mo gelijk maken. Tien ervan, waaronder er zelfs één is van 125.000 kwu (te Koeibyskef aan de Wolga), zouden nog dit jaar gereed komen. De 14-jarige Henri Elias, een kind van Joodse ouders in België, die in de oorlog door de nazi's zijn gedeporteerd en zijn omgekomen, is gisteravond toe vertrouwd aan de zorgen van zijn oom, de Belg Hamerman, die de jongen sedert 1950 heeft opgeëist. Henri werd in de oorlogsjaren opge voed in een katholiek internaat in Brussel en werd daarna geadopteerd door een Belgische dame, Fernande Henrard, die tot vorige week weigerde de jongen aan zijn familieleden over te dragen. Dit ondanks een gerechte lijke uitspraak, volgens welke de oom werd belast met Henri's opvoeding. irige week had de heer Hamerman de assistentie van de Belgische politie ingeroepen om eindelijk uitvoering van het vonnis te verlangen, doch toen de politie op het adres van de pleegmoe der kwam, bleek de jongen verdwe nen. Hij werd enige uren later terug gevonden in een gesticht voor zenuw leiders. Na enkele dagen kwamen gis teren de oom en de pleegmoeder tot een vergelijk. Henri ging naar de heer Hamerman en de politie heeft mej. Henrard, die vorige week was gearres teerd, in vrijheid gesteld. Op een overweg bij Aulnoye, in het gebied van Maubeuge, zijn Zondag de acht inzittenden van een auto, die werd gegrepen, om het leven gekomen. De afsluitbomen van de overweg wa ren met het oog op de naderende trein reeds gesloten geweest, doch de over wegwachter had op verzoek van enkele automobilisten nog enige wagens laten passeren. De laatste van deze auto's werd door de trein gegrepen. Visie van de „Civilta Cattolica' In het Augustusnummer van het Italiaanse Jezuietische tijdschrift „Ci vilta Cattolica", dat als het voornaam ste orgaan van deze orde wordt be schouwd, komt een artikel voor van de hand van Pater Messineo, specia list op het gebied van de buitenlandse politiek, waarin de „gevaarlijke utopie van de co-existentie" wordt veroor deeld. In Romeinse kringen heeft dit artikel nogal indruk gemaakt, aldus meldt „Le Monde". Reeds in het Juli-nummer, aan de vooravond van de conferentie var, Genève, veroordeelde dezelfde schrij ver in het verdrag met Oostenrijk de „bedoeling (van Russische zijde) om het verdedigingssysteem op basis van de Westeuropese Unie omver te wer pen en in het centrum van het oude continent een vacuum te scheppen". ,,Het naast-elkaar-bestaan, waarvan de Sovjet-Unie droomt", aldus het jongste artikel, „is dat van de wolf en het lam, van het op alle punten ge wapende blok en het zwakke welhaast ontwapende blok". H. M. Koningin Juliana vergezelt dit jaar Prinses Wilhelmina op haar vacan- tiereis in Noorwegen. De Koningin en de Prinses zijn gisterochtend vertrokken. De reis, welke ruim veertien dagen zal du ren, draagt een strikt incognito karakter. Het Yamamoto-observatorium te Tokio heeft gerapporteerd, dat een nieuwe komeet, die voor het eerst op 29 Juli werd waargenomen, met hel blote oog waarneembaar zal zijn om streeks 15 Augustus. Het observato rium deelde mede dat de komeet dich ter bij de aarde komt en dat haar licht sterkte is toegenomen. Landbouwers €n pluimveehouders in Twello en omgeving hebben de -laatste tijd overlast van vossen. Bij een landbouwer werden in één nacht veertig kippen door vbssen geroofd. Bij een georganiseerde jacht zijn vier vossen neergelegd, maar er zwerven er nog zeker acht rond. De jacht op de roofdieren wordt voortgezet. Veertien landen van de Aziatisch- Afrikaanse groep hebben besloten, te verzoeken om plaatsing van de kwes tie Nieuw-Guinea op de agenda van de Volgende zitting der Alg. Vergadering Van de V. N. Van onze Amsterdamse redactie) De buitengewone vergadering, die de socialistische centrale bond van transportarbeiders, de C.B.T., gister avond in Krasnapolsky te Amster dam heeft gehouden, ter voorlich ting over de nieuwe C.A.O. voor havenarbeiders en die door ongeveer 12 a 1500 hoofdstedelijke stakers werd bijgewoond, onder wie zeer vele E.V.C.'ers, heeft een zeer rumoerig verloop gehad. Dc alge- Moet men de berichten van Turkse persbureaux geloven, dan zou de vrouw, die dezer dagen in Mardin, een klein Turks dorpje met ver van de Syrische grens is overleden, niet minder dan 173 jaren oud geworden zijn. Nu mevr. Kumru Demir Nine ten grave is gedragen, is men in Turkije nog eens uitvoerig gaan berekenen, wat deze vrouw aan belangrijke gebeurtenissen in meer dan anderhalve eeuw van bewogen Turkse geschiedenis heeft meegemaakt. Zij werd geboren onder de regering van Abdoel Hamid de Eerste (in f rankrijk was Lodewijk XVI toen bog lang niet toe aan zijn onthoofding en in de Republiek had stadhouder Willem nog geen Pruisische interventie nodig gehad om de patriotten er onder te houden). In totaal heeft mevr Kumru Demir Nine elf sultans en drie presidenten in Turkije meegemaakt. Haar jeugd was al voorbij toen de moord der janitsaren (1826) plaats vond en aan het einde van de Krim-oorlog was ze reeds een bejaarde dame. De campagne van Napoleon in Egype. de langzame ondergang van het Ottomaanse rijk, het aan de macht komen van Ataturk, de uitroeping van de rePubliek. het einde van het kalifaat, de geboorte van het nieuwe Turkije, acht oorlogen," waarbij Turkije betrokken was dat alles heeft ze om zo te zeggen onder haar ogen kunnen zien afspelen Mevr. Kumru Demir Nine had acht kinderen. Eén van haar 48 kleinkinderen beeft haar overleefd. Deze is nu 90 jaar. Waarom Turkije's oudste vrouw zo oud geworden is? Haar dieet misschien? Sedert jaren bestonden haar maaltijden slechts uit yoghurt, wat fruit en thee meen secretaris van de landelijke C.B.T., de heer R. Laan, die door enkele incidenten onderbroken, een uiteenzetting had gegeven over de in de afgelopen jaren bereikte resul taten, maar met geen woord repte over de staking en de rel met de politie op de Stadhouderskade, (het geen hem zeer kwalijk werd ge nomen), werd hij de beantwoording der discussianten door lawaaimakers in de zaal overschreeuwd. Toen hij een interrumpant, die zich van de microfoon had meester gemaakt liet spreken wilde beletten, werd hij door wild geworden E.V.C.-ers en N V.V.-ers gemolesteerd en bijna van het toneel af gesleurd. In het h-zftige tumult, dat daarop volgde, tuigde een heetgebakerde staker, die al steeds met felle stem had afge geven op dagbladverslagen over de staking en het gevecht met d>; politie, een jeug dige verslaggever af, sloeg hem de bril van het gezicht en gooide hem door de achterdeur de zaal uit. Al vrij spoedig na het begin van de ver gadering was gebleken, dat een aantal stakers zich niet aan de orde wilde houden. Zij bleven rumoerig oppos'tie plegen en moesten uit de zaa] worden ver wijderd Secretaris Laan suste de verhitte gemoederen; hij beklemtoonde, dat men zich aan de C.A.O. moest houden Die is in een vergadering van slechts 100 man aangenomen, riep een stem) en dat alleen met de daarvoor in aanmerking komende instanties in September weer het gesprek over de loonsverhouding zal worden ge houden. Samenwerking met de E.V C. achtte hij uit den boze; wel had de socia listische bond contact gehad met de O.V.B. in Rotterdam om gezamenlijk op Op de Stadhouderskade te Amsterdam werden gisteren rake klappen uitgedeeld, toen de politie slaags raakte met de sta kende havenarbeiders. te treden, doch deze bond van haven arbeiders in de Maasstad had een derge lijke samenwerking niet op prijs gesteld, omdat hij wellicht, bevreesd was in de C.B.T. te moeten opgaan. Toen een N.V V.-lid, dat deel had uit gemaakt van de delegatie, die Maandag ochtend op het hoofdkantoor van de C.B.T. was geweest om van de socialis tische bond te vragen zich achter de staking te stellen, betoogde niet bang voor royering te zi.in zn als bewijs daar van zijn lidmaatsehapsboekje verscheur de en de stukken op de bestuurstafel wierp, werd dit voorbeeld onder donde rend gejuich door vijf stakers gevolgd. Als laatste van de discussianten kwam Breek Metis, de secretaris van de E.V.C.- transportarbeidersbond aan het woord. Hij dreigde, dat deze 24 uur-staking een waar schuwing was geweest en dat zeer binnen kort nieuwe, nog fellere acties zouden volgen, ook zonder instemming van de C.B.T.. indien de ondernemers niet met loonsverhoging over de brug zouden komen. Na de molestatie van de heer Laan, werd door de voorzitter de vergadering abrupt ontbonden. De stakers bleven nog een half uurtje felle discussies voeren De middag- en avondploegen, die om vijf en elf uur aan het werk hadden moeten gaan. hebben dit voor het grootste ge deelte niet gedaan, zodat, de staking inder daad 24 uur heeft geduurd. Vanochtend om 8 uur zijn alie arbei ders weer aan het werk gegaan. - Het tweetal weer in veilige haven". Bedremmeld zagen ze er niet uit, toen in het Grouwsler raadhuis de wacht meester hen verhoorde. Links Blanken, rechts Houben. De vrijheid van de twee gevange nen, die Zondagavond uit de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden ontsnapten heeft niet lang geduurd. Nog geen 24 uur later, n.l. Maandag avond om omstreeks acht uur, zijn Herman Houben en even later ook Chris Blanken na een wilde jacht door de weilanden achter Roorda- Voor het jaar 1956 za] de Reina Prinsen Geerligsprijs, groot 200, beschikbaar worden gesteld voor Zuid-Afrika. Deel nemers moeten tussen de 20 en 30 jaer oud zijn. De in te sturen manuscripten mogen bestaan uit in het Zuidafrikaans geschre ven toneelstukken, prozawerken of ge dichtenbundels. In Stuttgart en in Kassei hebben de Duitse vakbonden Maandag weer eens hun verlangen naar de invoering van de veer- tigurige werkweek uitgesproken. In Stutt gart leidde de vakbond der metaalbewer kers de Maandag beginnende onderhande lingen over hogere Ionen in met de ver zekering, dat hij met alle beschikbare middelen zal blijven streven naar de werkweek van 5 dagen. Hij is zelfs van mening, dat deze in de naaste toekomst zal moeten worden ingevoerd. In Kassei werd de veertigurenweek be pleit op de jaarlijkse vergadering van de vakbond der mijnwerkers. De eis van de vrije Zaterdag heeft ook in het program ma van de mijnwerkersbond voorrang ge kregen, hetgeen evenwel niet wegneemt, dat men evenzeer wil blijven vasthouden aan de eis, dat werktijd ondergronds tot zeven uren per dag zal worden beperkt Zowel de Bondsregering als dé industrie verzetten zich met hand en tand tegen het door de vakbonden uitgegeven parool „veertig uren is genoeg" Daar de indus trie zich al bereid verklaard heeft de in voering van de vrije Zaterdag te overwe gen. staat zij er op, dat de totale werk tijd riiet wezenlijk zal worden bekort. Zij acht een verlies van arbeidsuren nog altijd niet mogelijk dat de invloed daarvan een zware druk op het economische leven za] uitoefenen. De directeur van een der grootste Duit se bedrijven, de Volkswagenfabriek, heeft pas gezegd, dat in zijn bedrijf de in voering van het lange weekeinde tech nisch binnen vier of vijf jaren mogelijk zou worden. De arbeiders moesten zich er echter van bewust zijn, dat dit ten koste zou gaan van twee verlangens, die de meeste arbeiders hoger zonden aanslaan, namelijk verlaging der productie-prijzen en verhoging der Ionen. Het Verbond der Mijnwerkers heeft voorts zijn oude eis herhaald van een socialisatie van de mijnindustrie. Deze zou volgens de vakbond de enige moge lijkheid bieden om dreigende economische en sociale gevaren voor de mijnbouw te overwinnen. Ook van de verworven mede zeggenschap der arbeiders wilde de vak bond niets prijs geven en daarom wordt ook nu weer de eis gesteld, dat deze medezeggenschap ook tot de holding maatschappijen zou worden uitgestrekt De stippellijn op de foto laat duidelijk zien, hoe de uitbrekers van het dakraam uit wel buitengewoon behendig met het touw hebben gemanipuleerd om dit met een haak aan het kek te bevestigen aan de overkant van de vier meter brede gracht. Overigens moet de glijpartij toch geen onverdeeld genoegen zijn geweest. huizen in de Friese Idaarderadeel op nog geen 20 kilometer van Leeuwar den gegrepen door de Rijkspolitie met behulp van burgers. Zij zijn via het raadhuis van Grouw weer naar „huis" overgebracht. Om ongeveer zes uur merkte wacht meester R. van der Veen uit Roordahui- zen langs de Overijseise Straatweg twee mannen op, die, toen zij hem zagen, ijlings het weiland inliepen. Hij schonk er aan vankelijk echter geen aandacht aan. Toen hij later terugkeerde, liep het tweetal weer op de weg. Zij vluchtten echter op nieuw het land in, zodra zij hem zagen De wachtmeester sommeerde om te blij ven staan, maar de beide mannen sloe gen op de vlucht. De heer Van der Veen schoot enkele malen in de lucht, maar ook dat hielp niet. Hij zette daarop de achter volging in, te zamen met de toevallig pas serende persfotograaf, de heer J. de Jong, die op zijn beurt weer werd geassisteerd door een tweetal lifters uit Doetinchem. Enkele kilometers verder, juist bij de Wargastervaart onder Friens werd een moment van aarzeling Houben ongeluk kig; hij werd ingerekend. Blanken dook de vaart in en ontkwam. De wachtmeester had zijn handen vol aan Houben en daar om zette de fotograaf alleen per auto de achtervolging in. Via allerlei landwegge tjes volgde hij Blanken, die druipnat steeds maar doorspurtte. Bij Warga kreeg de fotograaf gelegenheid de politie te waarschuwen; intussen was in Leeuwar den ook het politie-apparaat in beweging gekomen. In de dorpen werd een en an der met grote belangstelling gade gesla gen. Merkwaardig was, dat naar Blanken, ook toen de Leeuwardense politie was ge arriveerd, werd gezocht op plaatsen, waar de man niet meer was. Tenslotte heeft de Wargaster wachtmeester 1ste klasse, P. Witvoet, Blanken gegrepen op aanwijzing van de fotograaf. In het raadhuis van Grouw dat om stuwd werd door een menigte mensen, werden de gevangenen voorlopig verhoord. Glimlachend en onder het genot van een sigaret en een kopje koffie, door de bur gemeester aangeboden, vertelde Houben, dat hij een half jaar aan de voorberei ding van de ontsnapping had gewerkt, en dat zij eerst Zaterdagavond zouden gaan, maar dat het weer te slecht was. Houben en Blanken kenden elkaar al jaren. Zij hadden elkaar voor de eerste maal ont moet in de gevangenis te Haarlem. Ze waren er in geslaagd tot op de zolder van de gevangenis door te dringen met behulp van een valse door Houben ge maakte sleutel. Op de zolder vonden zij het nodige touw. Voorts hadden zij zich toegang verschaft eveneens met een door Hcuben vervaardigde sleutel, tot de kle- dingopslagplaats, waar Houben zijn eigen kleren terugvond. Blanken trok maar een ander pak aan, waarvan zoals later bleek het jasje toebehoorde aan dokter O. uit Berkel die ook in Leeuwarden zijn straf uitzit! Na de ontsnapping hebben zij eerst rondgedwaald door de smalle straatjes rond de gevangenis en laarna hebben zij de Friese hoofdstad verlaten. De nacht brachten zij door in twee verschillende schuren bij Gentum, een dorpje onder de rook van Leeuwarden, vanwaar zij Maan dagochtend voornamelijk door de weilan den verder zijn getrokken met als doel Spanje en Noord-Afrika om zich daar bij het Vreemdelingenlegioen te gaan melden! De opwinding, die in politieke kringen in de Westduitse Bondsrepubliek is ont staan nu men door de houding der Duits gezinde Saar-partijen kansen ziet dagen op een afwijzing van het Saarstatuuf bil de op 23 October te houden volksstem ming, heeft nieuw voedsel gekregen door een nieuwe uitwijzing uit het Saargebied. Een afgevaardigde van de C.D.U. in de Westduitse Bondsdag. Karl Walz, werd Zondag door de Saarlandse politie gear resteerd en over de grens gezet toen hij de stichtingsvergadering der Saarlandse CDU wilde bijwonen. Walz zelf heeft daartegen protest ingediend bij de West- Europese controlecommissie in Saarbrue- cken. In Bonn wordt Heinrich von Bren- tano, minister van buitenlandse zaken, ge bombardeerd met verzoeken een soortge lijk protest in te dienen. Walz is Saarlan- der en werd eerst na zijn uitwijzing uit dat land afgevaardigde in de Westduitse Bondsdag. Hij is volgens de bepalingen van het Saar-accoord gerechtigd aan dei volksstemming deel te nemen en neemt daarom het standpunt ifl, dat hij ook aanl vergaderingen der pro-Duitse partijen in de Saar moet kunnen deelnemen. De uitwijzing heeft een voorgeschiede nis, die Maandag is gebleken doordat in Bonn bekend werd, dat de Europese con trolecommissie de Westduitse regering ge vraagd heeft er zorg voor te dragen, dat geen Duitse politici aan politieke verga deringen in het Saargebied zouden deel nemen. Op grond daarvan had de minis ter-president van Rijnland, Altmeier, van deelneming aan de stichtingsbijeenkomst der CDU in Saarbruecken afgezien. Wel werden door de Westduitse christelijke partij telegrammen met gelukwensen naar de nieuwe Saarlandse partij gezonden. Ook Adenauer zelf wenste de Duitsgezin de CDU geluk, ondanks het feit. dat de nieuwe partij begon, met een afwijzing van het door de bondskanselier mede-on dertekende statuut. Dat de CDU zich tegen het statuut heeft verklaard moet volgens de politici van Adenauer's partij worden toegeschreven aan de methoden der regering-Hoffmann. De nieuwe uitwijzing van Walz wordt door de CDU in Bonn als een bewijs van de „onverdraaglijke situatie" genoemd, die door het optreden van Hoffmann zou zijn ontstaan. De Amerikaanse vice-president Nixon heeft Zondag te Washington voor een televisie-uitzending enige na dere bijzonderheden medegedeeld over Eisenhowers plan voor wederzijdse Amerikaans-Russische luchtverken- ning, om te komen tot een doeltref fend toezicht op de naleving van ont wapeningsovereenkomsten. Aan boord van elk Sovjetrussisch vliegtuig, dat een inspectievlucht bo ven de Verenigde Staten zou maken, zouden zich Amerikaanse waarne mers bevinden, terwijl omgekeerd Russen zouden meevliegen met Ame rikaanse toestellen, die soortgelijke vluchten boven de Sovjet-Unie zou den maken. Bovendien zou elk der betreffende vliegtuigen voor het opstijgen wor den nagezien, om het onmogelijk te maken dat er atoom- of andere wa pens in zouden worden verborgen" aldus Nixon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1