Amerikanen gooien alle kaarten op tafel Géén geweld, maar ook géén bescherming GRANDVAL moet INBINDEN Bescherming van de arbeiders tegen radioactieve stralingen Britten „verstoord" op Diem De keerzijde van de atoomenergie eist bescherming Tweede verrassing voor Geneefse atoomconferentie Groot-Brittannië zal over twintig jaar grotendeels atoom-energie gebruiken Het Zuidkoreaanse ultimatum Het koninklijk bezoek aan de West Nieuwe looneisen in Groot-Brittannië «mm mmmmwmm Woensdag 10 Augustus 1955 v, Octrooirechten van Philips geschonden Gezondheidstoestand H. Vader Japans-Russisch overleg weinig resultaat Zijn Marokkaanse plannen brachten Franse kabinet in gevaar Voorbereidende maatregelen worden getroffen Stroom van toeristen" naar Sovjet-Unie Kosten van levensonderhoud zullen stijgen Bedrijfsleven moet zich tijdig op de hoogte stellen Ook Nasser naar Moskou Wereldcongres voor lekenapostolaat Het Russische vliegtuig ongeluk Raketvliegtuig ontplofte tijdens proefneming DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f 1 iff w Neutraliteitsgarantie struikelblok PRINS BERNHARD NAAR BILBAO Vrees voor onlusten Drie gevaren Taak van Internationaal Arbeidsbureau Voortaan om de vier jaar Oorzaak: motorbrand WINDSLURVEN BOVEN LEEUWARDEN En waterhoos tussen Waddeneilanden V WEERBERICHT De Amerikaanse delegatie op de „atoom-conferentie te Genève heelt gisteren voor een tweede verrassing gezorgd. Nadat de Amerikanen Maan dag voor de dag waren gekomen met een prijslijst voor uranium e.d„ bood delegatie-leider Lewis Strauss gisteren aan voorzitter Hoini Bhaba acht boekdelen met blauwdrukken aan, die de volledige technische gegevens bevatten over atoom-reactoren voor onderzoekingen, die thans in de V. S. in gebruik zijn. Geen land heeft zo volledig de kaarten open op tafel gelegd als de V. S. Deze gegevens voor het vreedzaam gebruik van atoom energie werden door de Amerikaanse commissie voor atoom-energie speciaal verzameld ten behoeve van de 72 landen, die aan de Geneefse conferentie deelnemen. De boeken zijn voorzien van een voorwoord van president Eisenhower, waarin deze o.m. zegt, dat „het atoom niet door nationale grenzen kan worden beperkt". In conferentie-kringen werd overi gens verklaard, aldus meldt Reuter uit Genève, dat de internationale deskundi gen het er over eens zijn, dat Groot-Brit- tannië tenminste drie jaar voor is op alle andere landen bij de ontwikkeling van atoomenergie voor industriële doelein den. Britse atoom-deskundigen hebben bij informele besprekingen verklaard, dat him land binnen twintig jaar groten deels gebruik zal maken van atoomener gie en dat alle nieuwe krachtcentrales, die van die tijd af gebouwd zullen wor den, atoom-krachtcentrales zullen zijn. Over vijf jaar zal men er in staat zijn electriciteit te produceren, die even goed koop zal zijn als de electrische energie, opgewekt met de huidige middelen. Daarna zullen de kosten van electriciteit uit atoomcentrales zelfs geleidelijk klei ner worden. De energie, die zal worden opgewekt door het atoomstation van Cal- der Hall, die het volgende jaar volledig in werking zal zijn, zal aanvankelijk slechts weinig duurder Zijn dan gewone electriciteit. Tegen 1965 zullen in Groot- Brittannië 17 atoomcentrales werken, die bij elkaar een besparing van ongeveer acht millioen ton kolen zullen opleveren. In 1975 zal het land veertig millioen ton kolen minder nodig hebben. Men is er bovendien in het atoomcentrum te Har well in geslaagd tweemaal zoveel pluto nium (de kern, waaruit energie, hitte en licht kan worden betrokken) te produce ren als verbruikt wordt. Hierdoor zal de Britse voorraad atoombrandstof niet uitgeput raken. Volgens de Britten kost een volledige atoomkrachtcentrale met twee reactors «ngeveer 160 millioen gulden. Britse fir ma's zullen waarschijnlijk in staat zijn proefreactors te leveren voor prijzen, die variëren van één tot tien millioen gulden. De internationale arbeidsorganisatie (ILO) heeft aan de conferentie éen uit voerig rapport aangeboden over de be scherming van de arbeiders tegen radio activiteit. Het rapport behandelt de aard van de verwondingen als gevolg van uitstralin gen, de normen van blootstelling aan de ze stralingen, het gebruik van de ver schillende stralen en de bescherming daartegen. Vooral dit laatste deel is bij zonder uitgebreid. Het behandelt eerst de grondslagen van de beschermingsmaat regelen en vervolgens de algemene voor zorgen zoals de fabrieksuitrusting, de voorz'orgen tegen inademing en opneming in de maag, de beperking van de arbeids tijd, het waarschuwingssysteem, de om gang met radioactieve stoffen, het weg werken van de afvalstoffen, het arbeids- toezicht en de opleiding van het perso neel. en tenslotte het bedrijfsgeneeskun dig toezicht. Verder worden in dit deel van het rapport dan nog de specifieke voorzorgsmaatregelen besproken voor kernsplitsingsinstallaties, fabrieken, zie kenhuizen en landbouwbedrijven. Tenslotte gaat het rapport in het kort in op de problemen met betrekking tot de uranium-mijnen en de veiligheid bij het transport van radioactieve stoffen. Walter Binks van de radiologische be- schermingsdienst van het Britse ministe rie van volksgezondheid, heeft Dinsdag de afgevaardigden te Genève gewaar schuwd, dat wat voor maatregelen ook worden uitgedacht om te voorkomen, dat arbeiders in de atoomindustrie en het publiek aan uitstraling bloot staan, reke ning moet worden gehouden met zekere „schade" hoe gering ook. Een woordvoerder der N-V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft gisteren avond te Eindhoven verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat Amerikaan se ondernemingen, die materieel op het gebied der atoomenergie exporteren, de octrooirechten, welke Philips in ver scheidene landen heeft, schenden. Hij bevestigde een verklaring van mr A. J. Guepin, lid van de raad van bestuur der N.V. Philips, aangehaald in „Wall Street Journal" „Wij weten niet, welk soPrt materieel op het ge bied der kernenergie de Amerikaanse industrie van plan is naar Europa te exporteren, maar wij weten, dat de es sentiële reactorelementen van dergelijk materieel, waarschijnlijk de octrooi rechten van Philips zullen schenden in alle landen, waar onze patenten van kracht zijn". De woordvoerder kon niet medede len, of er reeds Amerikaanse onderne mingen zijn, die de octrooirechten heb ben geschonden. „Indien een Ameri kaanse onderneming materieel op het gebied der kernenergie exporteert, bestaat de mogelijkheid, dat zij met ons in verscheidene en wellicht vele landen in conflict komt", zo zeide hij. De woordvoerder weigerde voor het ogenblik verder commentaar te geven. De kwestie is in onderzoek, zo deelde hij mede. Geen voortdurende medische controle meer De lijfarts van de H. Vader, prof. Riccardo GaleazziLisi, heeft voor het nemen van vacantie het zomerverblijf van de H. Vader te Castel Gandolfo verlaten. Voor zijn vertrek heeft prof GaleazziLise verklaard, dat de ge zondheidstoestand van de Paus der mate reden tot tevredenheid geeft, dat een voortdurende medische bijstand niet meer noodzakelijk blijkt. De H. Vader bevindt zich op het ogenblik, zoals ieder jaar gedurende de zomer maanden, in zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo. Het overleg tussen de Japanse en Russische ambassadeurs te Londen, resp. Matsoemoto en Malik, is gisteren, de tiende verjaardag van de Russische deelneming aan de strijd tegen Japan, voortgezet met een korte bijeenkomst. Het overleg, dat tot doel heeft te ko men tot een beëindiging van de staat Van oorlog tussen beide landen, duurt reeds meer dan twee maanden en heeft tot dusverre weinig resultaat opgele verd. Men is in Londen van mening, dat de „geest van Genève", die de Rus sen inzake Europese aangelegenheden tonen, voor wat betreft kwesties van het Verre Oosten over hen allerminst vaardig is. Tot teleurstelling van Matsoemoto had Malik nog niet de toegezegde lijst met namen van 1357 Japanse gevange nen, die nog in de Sovjet-Unie worden vastgehouden, bij zich. Men kwam gis teren slechts overeen op de volgende bijeenkomst, Dinsdag 16 Augustus, te beginnen met het opstellen van een vredesverdrag. Rusland heeft op een der eerste bijeenkomsten een ontwerp verdrag ter tafel gelegd. Matsoemoto heeft beloofd volgende week met een ontwerp van Japanse makelij voor de dag te komen. Malik heeft gisteten verder het Rus sische standpunt toegelicht inzake de Japanse eis, dat tenminste enige van de door de Russen bezette eilanden aan Japan zullen moeten worden terug gegeven. De Sovjets hebben dit tot dusverre geweigerd en Malik s exposé van gisteren geeft vooralsnog weinig hoop, dat hieromtrent overeenstem ming zal worden bereikt. Het grootste struikelblok vormt even wel de Russische eis, dat Japan zal ga randeren zich niet te verbinden met enige van zijn vroegere vijanden. Wel schijnt men het eens te zijn over Ja pan's toelating tot de V. N. en de ga rantie van non-interventie in elkan ders binnenlandse aangelegenheden. In een geheime bespreking te Sanary sur Mer zouden aldus wordt in gewoonlijk goed ingelichte kringen in Parijs vernomen leden van het Franse kabinet er persoonlijk bij de resident-generaal van Ma rokko, Gilbert Grandval, op hebben aangedrongen, zijn voorgestelde hervormingsplannen te matigen, teneinde een kabinetscrisis in Frank rijk te voorkomen. Zoals bekend zijn er vorige week in het kabinet moeilijkheden gerezen over de voorstellen van Grandval, o.m. over de dynastieke kwestie in Marokko. Zijn zeer verregaande en vooruitstrevende be leid stuit op verzet bij de meerderheid der ministers, met name de gaullistische en conservatieve o.w. minister Pinay en minister Koenig. Grandval's plannen wor den wel gesteund door o.a. premier Faure en de minister voor zaken betreffende Marokko en Tunesië, July. Het kabinet is vorige week niet tot een definitieve Uitspraak over de voorstellen gekomen. Men wilde eerst de uitslag af wachten van het overleg, dat tussen de naar Zuid-Frankrijk overgekomen Grand val en de ministers July en Koenig Maan dag en gisteren plaats vond in het bui tenverblijf van Jacques Duhamel, de chef van het kabinet van de premier. Volgens sommigen zou het resultaat van de besprekingen aldaar gehouden, enig optimisme rechtvaardigen. Men zou Grand val er van hebben kunnen overtuigen, dat z(jn „laatste-kans"-plan het kabinet in ge vaar brengt en de resident-generaal zou op een aantal punten teruggekomen zijn. ,z-K.H. Prins Bernhard zal aan het einde van deze week voor enkele dagen naar Bilbao gaan. waar hij, in zijn kwa liteit van voorzitter van de „Féderation Aequestre Internationale" de wereldkam pioenschappen voor jeugdige ruiters en net internationale concours hippique zal bijwonen. Met het oog op het bezoek van het Ko ninklijk Paar aan Suriname is een com missie ingesteld die belast is met de ■veiligheid van de hoge bezoekers. In deze commissie hebben o.a. zitting de Procureur-generaal. de commandant Landmacht en het hoofd van de gewapen de politie Een der taken van de com missie zai zijn er voor te zorgen, dat overal, waar het Koninklijk Paar zich bevindt er verbinding bestaat met een hoofdkwartier. De commandant van de „Willem van der Zaan" brengt een kort oriëntatiebe- 2°ek aan Curasao. Zoals bekend, zal de „Willem van der Zaan" ingeschakeld wor den bij het vervoer te water van het Ko ninklijk Paar bij het bezoek aan Suri name. Het bezoek zal worden gebracht aan het einde van de grote droge tijd. Deze periode is misschien wel de minst warme in deze contreien. Er mag dan heel wat stof zijn en de zon mag aan een bijna wolkenloze hemel gloeien, maar er Is ook een verkoelende bries. En velen gaven de voorkeur aan zon. stof en bries dan aan regen en modder Een sibiboesi. zoals een fikse tropische stortbui wordt genoemd zou een tocht finaal kunnen be derven. Zoals gemeld, hield Grandval's oor spronkelijke plan o.m. in, dat de huidige :t Franse steun aan de macht geko men sultan Mohammed Ben Arafa af stand zou moeten doen van de troon, waarna een regeringsraad zou moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers van alle partijen en groeperingen in Ma rokko, die na verloop van tijd een nieuwe religieuze leider zouden moeten kiezen Een schrijven van de huidige sultan aan president Coty en een van de machtige pasja van Marrakesj aan premier Faure hebben evenwel duidelijk gemaakt, dat een „vrijwillig aftreden" van de sultan hoogst onwaarschijnlijk is. De reden waarom Grandval zo spoedig mogelijk zijn plan wil zien verwezenlijkt is zijn vrees voor hevige onlusten als door de nationalisten op 20 Augustus de tweede verjaardag van de verbanning van de afgezette sultan Mohammed Ben Joes- soef zal wo'rden herdacht. De Zuidkoreaanse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken, Tsjoe Tsjoengwhan, heeft gisteravond in een officiële verklaring meegedeeld, dat in dien de leden van de neutrale controle commissie geen gehoor geven aan de eis van de Zuidkoreaanse regering om vóór Zaterdag a.s. het land te verlaten, zij niet met geweld uit het land gezet zullen worden. De Zuidkoreaanse re gering zal echter na het verstrijken van de gestelde tijdlimiet geen verant woordelijkheid aanvaarden voor even tuele „incidenten waarbij leden van de commissie betrokken zijn". Men verwacht, dat het ultimatum vandaag hernieuwd zal worden. Inmiddels duren de anti-communis tische betogingen in Zuid-Korea voort Te Poesan trachtten Dinsdag ongeveer 4000 betogers een verblijfplaats van de Poolse en Tsjechische commis sie-leden te bestormen, doch zij werden verdreven door Amerikaanse soldaten die gebruik maakten van traangas. In buitenlandse diplomatieke krin gen in Seoel maakt men zich zorgen over het standpunt dat de Zuid koreaanse regering inneemt. De Australische afgevaardigde in de V.N.- commissie voor hereniging van Korea, Maxwell Loveday, de Chinese ambas sadeur in de Zuidkoreaanse hoofdstad, Wang -Toeng Joeng, en een hoge functionaris van de Amerikaanse am bassade hebben Dinsdag afzonderlijk met minister Tsjoengwhan, over de kwestie gesproken. De leiders van het Zuidkoreaanse le ger hebben gisteren geëist, dat de Ver enigde Staten de Koreaanse wapenstil stand als geëindigd beschouwen en de strijd voor de hereniging van Korea zullen hervatten. De voorzitter van de commissie van stafchefs van Zuid-Korea, generaal Tsjoeng II Kwon, zei in een verklaring: „Zo niet, dan is het enige alternatief een definitieve toezegging van de Ver enigde Staten, dat zij ons zullen blijven bijstaan, om ons doel de hereniging van Korea te kunnen bereiken". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, heeft gisteravond gezegd, dat de V. S., hoeveel sympathie zij ook koes teren voor Zuid-Korea, zich aan hun verplichtingen volgens de wapenstil standsovereenkomst, waaronder begre pen het beschermen van personeel van de commissie van toezicht der V. N., zullen houden. In de stromende regen en aan de hand van burgemeester F. M. A. Schokking werd Dinsdagmiddag de Haagse Bloe- menkoningin naar haar troon geleid. Met deze plechtigheid bij het oude stadhuis aan de Groenmarkt nam haar regering, die een week zal duren, een aanvang. Radio-Moskou gewaagde Dinsdag van een stroom van toeristen" uit Frankrijk, Zweden Groot-Brittannië en West-Duitsland naar de Sovjet-Unie. Een groep Zweedse toeristen is op het ogenblik via het Wolga-Don-kanaal op weg naar Rostof. Deze groep zal ook Stalingrad, Kief en Leningrad bezoe ken. In Moskou verblijft een grote groep Britten, van wie velen naar de Sovjet-Unie zijn gekomen voor een wedstrijd tussen Wolverhampton-Wan derers en Spartak, die Zondag j.l. plaats vond. In dè loop van deze maand en in September worden nog grote groepen toeristen uit Frankrijk, Groot- Brittannië, Zweden en Oost- en West- Duitsland in de Sovjet-Unie verwacht. Radio-Moskou deelde voorts mede, dat de contacten van het Sovjet-reis bureau „Intoerist" met buitenlandse reisbureaux nog worden uitgebreid. De leiders van 3,5 millioen Britse ar beiders zijn Dinsdag conferenties be gonnen welke waarschijnlijk zullen leiden tot het stellen van nieuwe eisen om loonsverhoging. Men verwacht, dat de arbeiders der scheepsbouwindustrie een loonsverho ging van 10 procent zullen eisen. Een dergelijke loonsverhoging zal de loon- uitgaven van bijna 5000 fabrieken en scheepswerven met naar raming meer dan één milliard gulden per jaar doen stijgen. Ook de vakbondleiders van bijna 400.000 spoorwegarbeiders en 220.000 man buspersoneel zullen nieu we looneisen formuleren. De ontwikkeling van het vreedzaam ge bruik van atoomenergie, waarover geleer den uit 66 landen thans te Genève hun ervaringen uitwisselen, zal tot gevolg hebben dat een steeds grotere hoeveelheid radio-isotopen ter beschikking zal komen van de industrie en van andere sectoren van het economische leven. En als één van de grote sociale problemen komt daar bij de vraag naar voren: „Hoe kunnen de arbeiders afdoende tegen radio-actieve straling worden beschermd?" Nu we staan aan de vooravond van de tweede indus triële revolutie, is het van het hoogste belang, dat de fouten worden vermeden, die gemaakt zijn bij de eerste industriële omwenteling, toen arbeidsongevallen tot de orde van de dag behoorden, omdat men elke elementaire kennis miste omtrent ar beidersbescherming en arbeidsbeveiliging. Om een herhaling van die tragiek van toen te voorkomen, heeft de Internationale Arbeidsorganisatie aan de thans te Ge nève bjjeen zijnde atoomconferentie een uitvoerig rapport aangeboden over de be scherming van de arbeiders tegen radio activiteit. Tot nu toe heerste algemeen de opvat ting, dat de kernsplitsings-industrie veili ger zou zijn dan welke andere vergelijk bare Industrietak ook. doch dit is maar schijn. Weliswaar hebben zich tot dusver slechts weinig ongevallen voorgedaan doch dit is voornamelijk te danken aan het feit. dat de atoomindustrie zich nog pas in een experimenteel stadium bevindt, dat zij onder regeringsauspiciën slechts voorzichtig voorwaarts gaat en dat zij ge controleerd wordt door hoog-gespeciali- seerde deskundigen met een grote kennis omtrent de achtergronden van het kern splitsingsproces. In fle centra voor atoomonderzoek en de daarmee verbonden fabrieken is men zeer nauwkeurig op de hoogte van de risico's van ionen-stralingen en van de voorzorgen, welke daartegen moeten wor den genomen. Doch dit is niet het geval in de talrijke werkplaatsen en fabrieken, waar reeds thans of anders in de naaste toekomst radio-actieve stoffen worden gebruikt. Het is dan ook van het hoogste belang dat het bedrijfsleven zich tijdig op de hoogte stelt van de mogelijkheden tot be scherming van de arbeiders tegen de ver schillende vormen van radio-activiteit zoals: röntgenstralen, gammastralen, alpha-deeltjes, bèta-deeltjes en neutronen. Het rapport van de Internationale Ar beidsorganisatie behandelt daarom voor namelijk de aard van de verwondingen als gevolg van uitstralingen de normen van blootstelling aan deze stralingen het ge bruik van de verschillende stralen en de bescherming daartegen. Vooral dit laatste deel is bijzonder uitgebreid. Hoewel de bescherming van de arbei ders tegen de uitstralingen tot dusverre heel bevredigend is geweest, wijst de In ternationale Arbeidsorganisatie nu reeds op de gevaren voor de toekomst. O.a. op het gevaar, dat de arbeiders zozeer ge wend zullen geraken aan het blootstaan aan risico's, welke zij met geen enkel zin tuig kunnen waarnemen dat hun waak zaamheid gaat verslappen en dat zij het met de veiligheidsvoorschriften niet meer zo nauw zullen nemen. Een ander gevaar kan gelegen zijn in de concurrentie, namelijk wanneer de werk gevers, om de kostprijs van hun product te drukken, op de veiligheid zouden gaan bezuinigen. En tenslotte wijst de Internationale Ar beidsorganisatie nog op het gevaar dat het gebruik van radio-actieve stoffen kan op leveren in landen, die tot dusver nog slechts weinig industriële ervaring heb ben of waar de arbeidsinspectie nog on voldoende tot ontwikkeling is gekomen. Tijdens haar 38ste zitting in Juni van dit jaar nam de Internationale Arbeids- conferentie een resolutie aan waarin o.m aan het Internationaal Arbeidsbureau werd opgedragen om in het licht van de thans aan de gang zijnde atoombesprekin gen te Genève te onderzoeken, op welke wijze de I.A.O. zou kunnen bijdragen tot de bescherming van de arbeiders bij de ontwikkeling van het industriële gebruik van de atoomenergie. Reeds zes jaar geleden, in 1949. heeft het Internationaal Arbeidsbureau zich trouwens al met deze zaken bezig gehou den door een conferentie van stralings deskundigen bijeen te roepen en een af zonderlijk hoofdstuk van de „Modelcode van veiligheidsvoorschriften voor indus triële bedrijven" aan deze materie te wij den. Dit hoofdstuk, dat meer dan 200 voor zieningen bevatte, was in feite het eerste stel internationale veiligheids- en gezond heidsnormen voor het industriële gebruik van Röntgenstralen en radio-actieve stof fen. Deze modelcode heeft reeds in ver schillende landen als voorbeeld gediend voor de vaststelling van de nationale vei ligheidsvoorschriften. o.a. in Groot-Brit tannië. En eveneens onder auspiciën van de Internationale Arbeidsorganisatie heeft een conferentie van deskundigen op het gebied van de bedrijfsgeneeskunde in De cember 1954 de aanbeveling gedaan, dat alle soorten van ziekten ten gevolge van radio-actieve uitstralingen zouden worden opgenomen, in de internationale lijst van beroepsziekten In ieder geval tracht de Internationale Arbeidsorganisatie met alle haar ten dien ste staande middelen er voor te zorgen, dat de bescherming van de arbeiders aan het begin van dit atoomtijdperk beter ge waarborgd zal zijn dan tijdens de eerste industriële revolutie. De looneisen, die tezamen betrekking heben op meer dan een derde van alle georganiseerde arbeiders, vormen een bedreiging voor het niveau van de kos ten van levensonderhoud. Zij komen slechts zeer kort na het begin van de nieuwe strijd tegen de inflatie, die de Britse minister van financiën. Butler, heeft aangebonden. Verleden week zijn reeds de salaris sen van ongeveer 500.000 man over heidspersoneel krachtens een scheids rechterlijke beslissing verhoogd met in totaal ruim 150 millioen gulden per jaar. De Egyptische regeringsleider luite nant-kolonel Nasser zal in het komen de voorjaar een bezoek aan Moskon brengen. Hij heeft een uitnodiging aan vaard, die hem gisteren officieel door de Sovjet-ambassadeur in Cairo, Solod, is overgebracht. De uitnodiging aan Nasser ziet men als een nieuw bewijs van de Russische intentie nauwer contact te leggen met de regeringen in het midden-Oosten. Enige tijd geleden heeft de sjah van Perzië een Russische invitatie voor een reis naar Moskou aanvaard. Nasser's bezoek zal er een zijn van een gehele reeks bezoeken van buiten landse staatslieden. Tito was onlangs in Moskou en in de komende maanden zullen ook bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, premier Faure van Frankrijk en premier Oe Noe van Birma een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie brengen. Het pauselijk staatssecretariaat heeft via de diplomatieke vertegenwoordigers van de H Stoel de bisschoppen over de gehele wereld officieel ervan in kennis gesteld, dat in October 1957 te Rome het tweede internationale congres van het lekenapostolaat gehouden zal wor den. Het schrijven was ondertekend door de secretaris-generaal van bet permanent comité voor internationale congressen van het lekenapostolaat, dr Vittorino Veronese, en door de geeste lijk adviseur van het comité, mgr Achil- le Glorieux. Het congres, aldus dit schrijven, zal het sluitstuk moeten vormen van twee jaren bestudering van het hoofdthema: De leken in de crisis der moderne we reld: hun verantwoordelijkheid en vor ming". Het comité spreekt de hoop uit, dat in elk land voorbereidende commis sies gevormd worden. Deze worden ver zocht om landelijk diepgaande studies in te stellen ter voorbereiding van de diverse werkvergaderingen van het congres naar de vormgeving van het apostolaatswerk in het gezin, in de school, in de jeugdbeweging en in de parochies, alsmede naar de vormende werkzaamheden der bewegingen van lekenapostolaat. Verwacht wordt, dat in de toekomst telkens twee jaar na een internationaal Eucharistisch Congres een wereldcongres voor lekenapostolaat gehouden zal worden. In December van dit jaar vindt te Manilla op de Philippijnen het Aziatisch congres voor lekenapostolaat plaats. De voornaamste spreker daar zal zijn de Indiase kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay. Volgens een rapport van de Noorse ambassadesecretaris te Moskou, de heer Dahl, heeft het ongeluk met het Russische toestel, dat Zaterdag j.L bii Voronej, tussen Moskou en Stalingrad, neerstortte en waarbjj 25 mensen, onder wie een tiental vrouwelijke leden van een Noorse delegatie, het leven verloren, zich al: volgt toegedragen: Nadat één der motoren plotseling was uitgevallen, werden op het vliegveld van Voronej onmiddelijk maatregelen getrof fen voor het maken van een noodlanding. De piloot liet echter weten, dat het toe stel geen hoogte verloor. Hij kreeg niet temin opdracht te landen om de motoren te laten nazien. Even later maakte de piloot bekend, dat in de rechtermotor brand was uitgebroken. Dit was het laatste wat men van hem hoorde. Op het ogenblik dat de piloot het toestel aan de grond wilde zetten, brak de rechtervleugel af en stortte het vliegtuig neer. waarna het ogenblikkelijk in brand vloog. Een raketvliegtuig van het type Beil- Xla is bjj een proefneming boven de Mojave-woestijn in de Verenigde Sta ten op een hoogte van ongeveer 9.000 meter ontploft. Het supersonische vliegtuig, dat wordt aangedreven door een raketmotor en wordt beschouwd als het „snelste vlieg tuig ter wereld'', wordt met een vlieg tuig van het type B 29 de lucht in ge bracht en gewoonlijk gedurende de vlucht op een hoogte van ongeveer 9.000 meter „losgelaten''. De ontploffing vond plaats ongeveer 70 seconden voor het raketvliegtuig door het moedervliegtuig zou worden losgela ten om een proefvlucht te maken. De piloot van het raketvliegtuig ontkwam ongedeerd, door tijdig in het moedervlieg tuig te klimmen. De B 29 liet het raket vliegtuig vervolgens vallen. Door de kracht van de ontploffing sloeg de cabinekap van een straalvliegtuig, dat de B 29 op korte afstand volgde. oterochtend tegen tien uur hébben zich boven Leeuwarden enkele kleine slurven gevormd als begin van een wind hoos. Deze trok later af in de richting van de Waddeneilanden. Het verschijnsel werd waargenomen door de meteo-dienst van de vliegbasis te Leeuwarden, die ons mededeelde, dat de windhoos ook over het vliegveld Eelde is getrokken. Schade is echter niet gemeld. Tegen ongeveer één uur 's middags is tussen Terschelling en Vlieland 'n water hoos komen opzetten: zij bleef boven de zee en was circa een half uur te zien. De mededeling van de Zuidvietna- mese regering, dat zij „met voldoe ning" kon verklaren, dat de V.S., Groot Brittannië en Frankrijk het standpunt van premier Ngo Dinh Diem „begrij pen" wanneer deze weigert met het communistische Noord-Vietnam be raadslagingen te beginnen over de vol gend jaar te houden algemene verkie zingen, heeft een boze Britse reactie uitgelokt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken liet onmiddellijk weten, dat het ministerie „verstoord" was over de insinuatie, dat de Westelijke mogendheden er mee zouden instemmen dat het overleg tus sen Noord- en Zuid-Vietnam, dat vol gens de vorig jaar te Genève gesloten overeenkomst voor 20 Juli j.l. had moeten aanvangen, nog niet begonnen is. De Zuidvietnamese regering ontkent dat de Westelijke mogendheden, die vorige maand een gezamenlijke bood schap tot Diem hebben gericht, druk op de Zuidvietnamezen zouden hebben uitgeoefend, zoals in bepaalde „tenden tieuze persberichten" was gezegd. Het Westen zou daarentegen juist begrip voor het Zuidvietnamese standpunt hebben getoond. Intussen heeft de Britse ambassa deur te Saigon opdracht gekregen, de Zuidvietnamese regering om ophelde ring te vragen en te onderzoeken, of het door haar uitgegeven communiqué een afwijzing van de Westelijke bood schap betekent. In het communiqué wordt voorts nog gezegd, dat premier Diem vorige maand zijn standpunt bekend heeft gemaakt, toen hij zei in beginsel wel verkiezingen te wensen, doch eerst bewijzen te willen zien, dat de Noord- vietnamezen de nationale belangen hoger achten dan het communisme. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Vannacht hier en daar mist. Morgen wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, later matige Noord-Oostelijke wind. Vrij warm. Donderdag 11 Augustus: Zon op 5.18, onder 20.16 uur. Maan op 23.05, onder 14.50 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1