Mi 11 i oene 11 Ts j echen bewonderen Spartakiade - m Reizen voor vluchtelingen KATHOLIEKEN moeten meewerken aan supra-nationale samenwerking der volkeren IV 1 Suriname bereidt zich voor op de komst van de Koningin Kerk en Pax Christi-beweging van belang bij verdediging van een wereldomvattend federalisme G j II 280 Achter het IJzeren Gordijn (3) Gloetlampjes Aandacht gevraagd voor het Brokopondoplan Wie is toch Piet, die de f 60.000 stal? Fantastische demonstratie massaal turnen SS3 S «35. fy -yi liSlli 1, CBlosfatiii spartaldaóa 1955 II Chefarine „4" doet wonderen Het grondstoffen- vraagstuk wordt steeds aeuter Directeur-afslager verduisterde bijna 40 mille JOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 In een communistische maatschappij zijn ministeries natuurlijk nog ;'elangrijker dan bij ons. Weliswaar beweren ze daar, dat het erg moeilijk ls om nu nog een kaart te bemachtigen, maar een paar uur later ligt er '°ch eentje voor me bij de portier. En met de complimenten van het Fantastisch Groen zand lilipHlillil S y Voor België en Luxemburg geen inreisvisum meer Vstupanks 5. ceirvencel955 jUpMSnr IHbuna Christelijke vrede een utopie? (Van onze corresnondent) PARAMARIBO, Augustus Suriname is in afwachting van de dingen, die komen gaan. En dat zijn er voor dit land heel wat! In de eerste plaats is daar het bezoek van de Koningin, dat eind October zal plaats vinden. Men moet daar niet gering over denken. In Nederland merkt het gewone publiek van de voorbereiding van daarmee te vergelijken vorstelijke bezoeken meestal weinig of niets, maar hier in deze betrekkelijk klei ne gemeenschap (het hele land heeft 200.000 inwoners) gaat dat heel anders. De door de gouver neur benoemde commissies zijn druk aan het werk getogen. Er is een commissie voor de stadsversie- ring in Paramaribo, er is er een voor jeugddemonstraties en ook een die zich bezig zal houden met de voorbereiding van folkloristische opvoeringen. De procureur-gene raal, de commandant van de gewa pende politie en een hoge militair zijn benoemd in de commissie voor de veiligheid en niemand twijfelt er aan dat zij zich voortreffelijk van hun taak zullen kwijten. Zo is er een brede organisatie opgezet, waar vele verdienstelijke burgers een ereplaats in hebben verkregen. Feestcommissies in actie Gouverneur Klaasesz toege zongen Politieke opwin ding rond geneesheren Prof. Van Lier pleit voor een fascinerend project: een stuwdam in de Suriname- rivier Hartelijke ontvangst Symphonie voor de vrede Gemeentebestuur van Monniken dam aansprakelijk gesteld Roof uit P.T.T.-auto in hoger beroep (Van onze correspondent Alfred van Sprang). PRAAG, einde Juli 1955 De portier van liet oude Palaee-Hotel in het centrum van de stad £\jkt heel somher, als ik hem vraag, waar ik kaarten kan krijgen voor de Spartakiade: het unieke turnfestijn waarmee de Sokols destijds al wereld- Vennaardheid verworven hebben. «Onmogelijk, mijnheer", verzkert hij. «Waarom?" «Alles is uitverkocht". «Hoe kom ik er dan toch in?" «Belt u liet ministerie van Buitenlandse Zaken even Ministerie, wat wel zo voordelig is, want anders had ik er37.50 v'oor moeten betalen. En dat is nog niet eens één van de beste plaatsen. Die kosten 70 per dag. En dat voor een volksfeest in een proletarische staat neerd is en door een orkest van 100 man uitgevoerd wordt) kunnen horen. Het is daardoor mogelijk de bewegingen, precies gelijk uit te voeren. En dat gebeurt ook. Het is werkelijk fantastisch. Het is weliswaar niet allemaal zuiver turnen. Er zijn ook demonstraties bij, wel ke niets met turnen te maken hebben. En een groot'deel van de gymnasten zijn le den van militaire en semi-militaire orga nisaties. Maar dat doet allemaal niets af aan de schoonheid van het spektakel. De ene keer is het de verbluffende gelijkheid van bewegen van duizenden lichamen, die een storm van applaus ontketent. Een an dere keer is het de sierlijke vorm van het menselijke patroon, dat in de immense arena getekend wordt. Of de harmonische kleurenweelde van costuums en vlaggen. En het programma ontrolt zich precies op tijd. De ene groep van zoveel duizend deel nemers is nauwelijks afgemarcheerd, of de gordijnen van de toegangspoort schuiven opzij om een nieuwe groep binnen te laten. Het slot komt om half zeven. Het is een apotheose, waaraan bijna 40.000 man nelijke en vrouwelijke militairen met een zee van nationale en communistische vlag gen deelnemen. In eindeloze colonnes mar cheren zij het stadion binnen en scharen zich om twee kolossale, zilverkleurige ballons. En terwijl aan 'de ene mast de vlag van Tsjechoslowakije, aan de andere die van de communistische partij gestre ken worden, klinkt over de luidsprekers de gedragen stem van een declamator. Het is kennelijk een lofzang op het com munisme, welke hij voorleest. Ik begrijp er echter niet veel meer van dan de gere geld terugkomende woorden leger, demo cratie en sovjet. Derbluffend staaltje van turnkunst °P de Praagse Spartakiade 1955. Prestige -Alles draait om de Spartakiade. Het is - maar zo een sportfestijn. Het is een _pestige-kwestie voor het regiem evenals p stijds de Olympische Spelen in Berlijn prestige-kwestie voor een ander re- °lem waren. De Spartakiade moet de we- aan beide zijden van het IJzeren gordijn imponeren. Om dat te bereiken ?'in kosten noch moeiten gespaard. Een «ar lang is er aan de voorbereidingen ge werkt. Terwijl overal in het land gymnas- voorgeschreven oefeningen aan het instuderen waren, was men in Praag be zig met het treffen van voorzieningen voor het huisvesten van 300.000 deelnemers en 1.000.000 toeschouwers. Meer dan 300 scho len en 75 andere gebouwen zijn voor hen ingericht. Er zijn kleedkamers gebouwd Waarin 65.000 turners zich tegelijk kunnen verkleden. Er is 700.000 kilo stro tot ma trassen verwerkt. En er zijn 600.000 nieu we turnpakken, 900.000 trainingspakken en 900.000 paar' gymnastiekschoenen be steld. En dat was allemaal nog maar een A'actie van wat er uiteindelijk nodig zou jMn om de Spartakiade achteraf een suc- Ces te kunnen noemen. Het is imposant. Vo enorme Strahov stadion (dat kort °°r de oorlog voor de Sokols gebouwd Js op deze laatste dag van het feest tot dai a'ste plaats bezet. Dat wil zeggen, «t er meer dan 150.000 mensen op de tri- unes staan en zitten, waaronder de Tsje- -j.ehe president Antonin Zapotocky met ■in forse vrouw en de Minister van De- rensie in een fraai Tito-achtig uniform. "Mt is een drukte van belang. Mensen lo- heen en weer op zoek naar hun Plaatsen, luidsprekers spuiten marsrou te* over de menigte uit. Venters 'net ijs, limonade en knakworstjes prij- zen hun waren aan. En intussen ontvouwt zich in de met groen zand nplaats van met kwetsbaar gras be- e«te arena een boeiend schouwspel van n eui7en gratie. De deelnemers komen bin- j.pil oo°r een monumentale toegangspoort Bn„ tegenover de eretribune. Boven de on a ,?atJn srote letters: Bereidt u voor Vaa—torih a en de Verdediging van het twee lcninrAan weerszijden ervan steken üTarpna beelden hoog in de lucht. ter breed In ï0 meter Iang en 200 me- luidsprekers dem zljn meer dan 100 umspresers ingegraven waardoor alle gymnasten op hetzelfde ogenblik de com- Spartakiade gecompo- New-York Het kan zijn gevaren wel eens hebben om zo maar als figurant op te treden m een televisieprogramma Millioenen «ijkers zagen een mijnheer, die zich 11«]rn^ Mitchell noemde en die ver- eide van zijn belevenissen als olifan tenhandelaar. Nauwelijks; was de uit zending achter de rug of kijkers uit {Detroit hingen reeds aan de telefoon "ij de New Yorkse televisie-maat schappij met de verrassende medede- hng. dat zij de ..olifantenhandelaar" hadden herkend als de man. die hun hhto's had gestolen. De politie werd in hot geval gemengd en de kijkers ble- ken gelijk te hebben. Rome Raliaanse geleerden hebben van atoom energie gebruik gemaakt om het. rij pingsproces van graan te bespoedigen. Ae hebben dit klaargespeeld in 64 da- Sen, hetgeen vijf maanden vlugger is han normaal in de natuur het geval is. Ronden y^s hadden laatst al een monster in een ootgmeer in Noorwegen. De maand *\ugustus vorderde inmiddels reeds en Mets was te horen van het gereputeerde jhonster van Loch Ness in Schotland, j °ch ook deze achterstand is thans ogehaaid. We laten een Engelse mijn- Pocr aan het woord: .Ik wandelde met mijn vrouw langs de boorden van het p°ch Ness toen ik plotseling twee norme zwarte bulten uit het water aS oprijzen midden op het meer. Dit erschijnsel duurde ongeveer een mi- uut en toen verdween het plotseling ®.er onder water. ..De naam van deze Minheer luidt.. William Shakespeare. Het stadion stroomt snel leeg. In een speciale autobus met een delegatie uit Een der entreebiljetten, zoals die aan de toeschouwers werden uitgereikt Rood-China rijd ik naar het hotel teru De Chinezen dragen allemaal eendere re genjassen met bijpassende regenpetten. Dat trekt op zichzelf al de aandacht. Bo vendien wuiven ze onvermoeibaar naar de mensen, die zich aan weerszijden van del bus naar de trams haasten. Men zwaait ietwat verrast en lachend terug. Mannen. vrouwen, schoolkinderen, militairen, tramconducteurs en zelfs de verkeers-1 agent. Een paar uur later is de omgeving van het Strahov stadion weer stil en verlaten. De Spartakiade 1955 is voorbij. (Nadruk Verboden). In mijn vorige artikel heb ik per abuis 1 geschreven, dat mijn diner omgerekend in Nederlands geld 22.50 kostte. Dit moest zijn: 12,50. Duizenden turners en turnsters voeren in een frappante gelijkheid en regelmaat de oefeningen uit in de 60.000 vierkante meter grote arena 'i? t - In Mei j.l. is met België een overeen komst gesloten ten behoeve van een vlot- I ter reisverkeer voor houders van vluchte- hngenpaspoorten. Niet alleen de geldig heidsduur van deze paspoorten is ver hoogd toi drie jaar, terwijl de kosten van aanschaffing er van belangrijk vermin derd zijn, maar. wat wellicht belangrijker is, het reisverkeer met België is van het beperkende inreisvisum te ontdoen. Ook met Luxemburg is thans zulk een overeenkomst gesloten en reeds in wer king getreden- In het vluchtelingenpas- poort moeten twee stempels zijn aange bracht, waaruit blijkt, dat de houder van het vluchtelingenpaspoort vrijgesteld is van de Luxemburgse en Belgische inreis visa. Met een plechtig Heilig Offer 's morgens opgedragen in de kapel van liet Nijmeegse Canisiuscollege door Z. H. Exc. Mgr Joseph Schröffer, bisschop van Eichstadl, is gisteren de tweede dag van het internationale Pax Christi-Congres ingezet. Het was het begin van een drukke dag, een van de zwaarste congresdagen. 's Middags werden drie sectie besprekingen gehouden, waarbij o.a. dr Joseph Creyghton uit Maastricht, hoogleraar aan het Canisianum, een prachtig betoog heeft gehouden over de Kerk en het Federalisme. Maria SchlütcrHermkes, uiit Rhöndorf, besprak de verhouding van de Kerk en de United Nations, tijdens welke sectie prelaat Albert Stehlin uit Freiburg, als gespreksleider optrad en mgr Paul Rusch uit Innsbruck leidde een sectie, die in het Duits toegesproken werd door Norbert Schozelzee uit Den Haag, die sprak over de Kerk in Europa. Aan het slot van deze sectievergade ringen gaf de congres-voorzitter prof. Pierre Brachin een samenvatting van het verhandelde in een resumé van conclu sies, waartoe de congressisten waren ge komen. Hun standpunt was, dat het over- m <U>n VH.KÏ STADION NA STft^llOVf FfifCiSOD Öl> BRl-VNQV A Cerm kil 23 ~- VCHOT5 POSAO! OPDU j ItnllA a-IV, oio cv:bav,jïA prL> -.HiypciAv dreven nationalisme moet worden over wonnen; dat het onderlinge gevoel van verantwoording tegenover andere landen moet worden versterkt; dat de landen de helpende hand moeten toesteken, in het bijzonder aan die, welke in hun ontwik keling achter zjjn gebleven; dat een Europese sfeer moet worden geschapen en dat naar positieve en constructieve op lossingen op federatieve basis moet wor den gestreefd. Ten aanzien van het fede ralisme stelde men zich op het standpunt, dat de Kerk en de Pax Christi-beweging van belang zijn bij het verdedigen van een federalisme van algemene aard, dat zich over de gehele wereld uitstrekt. Aan de hand van uitspraken van Z.H. de Paus werd gewezen op de plicht van de ka tholieken om in het kader van de U.N.O. en de Unesco mede te werken aan een supra-nationale samenwerking onder de volkeren. Het optreden en de activiteit van de katholieken in internationale or ganisaties moet Worden bevorderd. De katholieken moeten zich bij deze activi teit op een breed standpunt stellen en zich niet tevreden stellen, enkel en alleen met hun religieuze plichten. De Kerk moet niet met het Westen en met onze cultuur worden geïdentificeerd. Uitgaan de van de gedachte, dat Christus is ge storven voor alle mensen, moeten het Christendom en de vredesgedachte, welke daarmede inhaerent is, ook buiten Euro pa worden verspreid. Aan dit alles was voorafgegaan een algemeen referaat dat 's morgens werd uitgesproken door de Oostenrijkse pater Jezuiet, Mario von Galli, die o.a. hoofd redacteur is van het maandblad „Die Orientierung". Hoe kunnen we de vrede van Chris tus in de internationale betrekkingen en in de wereld invoeren? Is een christelijke vrede in de wereld geen utopie? Moet dan de wereld niet eerst katholiek wor den? Aldus de hoofdgedachten uit deze inleiding van pater Mario von Galli. Nooit, zo zeiile spreker, zal de wereld in haar geheel katholiek worden, omdat de Kerk altijd een teken van tegenspraak zal zijn. De tekenen wijzen er op, dat we een Christenheid als eenheid, zoals we die in de middeleeuwen hebben gekend, niet meer tot stand zullen brengen. Als we dan zeggen, dat we de vrede willen, betekent zulks dan alleen maar dat we de oorlog willen vermijden? De leus „vrijheid, gelijkheid en broederschap", in de Franse revolutie gevoerd, maar niet verwezenlijkt, was in de grond een denk beeld van de katholieke kerk. Zo ziet men vaker, dat in de niet-christelijke ge meenschap der volkeren denkbeelden worden gevolgd, die in wezen van chris telijke oorsprong zijn. Voor alle eeuwen blijft de opdracht: het gemeenschapswerk volgens Gods H. Wil voort te zetten in een geest van broe derschap, die allen omvat. Op zichzelf ge nomen is de veelheid en verscheidenheid aan volkeren een goed, maar de volke ren hebben veelal hun taak niet begre pen en zich tegen God gekeerd. In de razende wedloop van onze tijd, waarbij we verlangen naar andere werelden, is het niet onbegrijpelijk, dat de volkeren zich meer gaan bezijmen op de gemeen schappelijke taak om de opdracht, welke ze van God ontvingen over de ganse aar de te verspreiden. Wanneer de wereld aan de Kerk de vraag stelt, hoe zij de vestiging van de vrede ziet. dan moet het antwoord lui den: dat zij als een eenheid en een alge heelheid in de wereld doordringt en alle betrekkingen van mensen en staten ver vult van haar geest. Zo diep en innig is de eenheid van deze gemeenschap, die in Christus haar middelpunt vindt, dat ze een bron is voor de verbroedering der mensen. De liefde moet daarbij bij alle strevingen voorop staan. Alleen uit hoof de van de haar toevertrouwde heilsbood schap kan de Kerk de grote richtlijnen aangeven, welke uit de orde van de na tuur zijn afgeleid. De concrete uitwer king moet de Kerk evenwel aan anderen overlaten. Pater Von Galli wees cr vervolgens op, dat vóór Paus Benedictus XV nog nooit op een dergelijke intense wijze xvas aangedrongen op internationale samen werking en in onze dagen doet de Kerk op realistische wijze alles om in deze geest verder te gaan. Spreker herinner de er aan, hoe de Paus onomwonden zijn veroordeling over de overval op Neder land en België heeft uitgesproken in de Advertentie) BEROEMDE GENEESMIDDELEM IN ÉÉN TABIET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 c» In de districten is men zelfs a! verder, want verschillende jeugdgroepen waren daar al in de gelegenheid een generale repetitie op te voeren bij een recent be zoek van de gouverneur mr J. J. Klaasesz. Zijne Excellentie kwam daar om bespre kingen te voeren ter regeling van het be zoek van de Koningin, die de wens te kennen heeft gegeven geen district over -te slaan, maar men heeft hem toegezon gen en gehuldigd als had men te doen met Hare Majesteit zelve. Daar buiten in de districten is men dus zo te zien al een heel eind gevorderd, in de stad echter zal dat allemaal wel niet zo vlot verlopen. Er zijn nu eenmaal niet. veel zaken in Paramaribo, die in alle stilte kunnen wor den voorbereid, ai heel spoedig maakt de publieke opinie zich meester van alle on derwerpen die een bespreking in een van de zeven hoofdstedelijke bladen waard zijn en ik kan dus met een vrij grote mate van zekerheid voorspellen dat binnenkort felle discussies gevoerd zullen worden over allerlei onderdelen van het. Ko- ninküik Bezoek. Kleine voorproefjes krijgt men er al van: in enkele kranten staan raadgevingen om bepaalde weggedeelten vóór October nog maar eens goed onderhanden te ne men, of enkele openbare gebouwen nu eindelijk die kwast verf te geven, waar ze al jaren en jaren om schreeuwen Straks zal er zonder twijfel iemand zijn die be toogt dat men voor de Koningin geen „Po- temkin-scènes" moet. gaan opvoeren. Deze man zal nog gelijk hebben ook, want wat heeft het voor zin te ontkennen of te ca moufleren dat er hier in Paramaribo op vele plaatsen nog diepe kuilen in de we gen zitten en dat het merendeel van de huizen in een erbarmelijke staat van on derhoud verkeren? Het is niet erg om te constateren, dat we op velerlei gebied nog achter zijn bij de 'weivaart in andere delen van de wereld, het zou slechts erg zijn als de wil ontbrak om daarin verbetering te brengen. En aan die wil ontbreekt het niet. XXX Behalve met het koninklijk bezoek wor den de gemoederen bezig gehouden met de politieke ontwikkeling. De nieuwe regering is nog maar enkele maanden aan het bewind en de Staten hebben nog niet vee] in het openbaar ver gaderd. De grotendeels nieuwe Staten leden hebben we] vele huishoudelijke- en commissievergaderingen gehouden, maar de grote openbare debatten zullen wel niet aanvangen voor de maand Septem ber, op welk tijdstip de regering de begro ting indient en haar plannen voor de toekomst bekend zal maken. Voor iemand, die gewend is aan de Ne derlandse politieke verhoudingen, is het zeer moeilijk inzicht in die van Suriname te verkrijgen. Daarvoor is niet. alleen nodig dat men iets van de partijprogramma's weet, maar het is veeleer vereist dat men de mannen kent die daar achter staan. De politieke strijd heeft hier iets weg van de goede oude tijd in Nederland toen men de geachte afgevaardigden waarop men als kiezer ztin stem uitbracht vrij aardig kende. Dit is in Suriname op het ogenblik nog het geval. Men kijkt door de papieren programma's heen en kiest de man. Een maal uitverkoren tot volksvertegenwoor diger wordt men streng in de gaten ge houden en heeft men zijn mond in de Staten te roeren. Ieder der een-en-twintig Statenleden moet. zoals men dat hier uitdrukt, zijn zegje doen. De politiek wordt hierdoor helemaal in het persoonlijke vlak ge trokken en bevredigend werkt dat niet altijd. Het is in dit land uitermate moei lijk voldoende belangstelling te krijgen van grote, zakelijke problemen Liefst worden die wat naar de achtergrond ge schoven. De emotionele Surinamer loopt echter dadelijk warm zodra het om een persoonlijke kwestie gaat. Zo is er op het ogenblik een rel aan de gang over de tijdelijke waarneming van de post van geneesheer-directeur van het Lands Hospitaal Schriftelijke vragen aan de regering en een interpellatie in de Sta ten en dat alles omdat men vermoedt dat de thans voor de waarneming aangewe zen dokter op instigatie van een of meer politieke figuren door de regering is be noemd. De nieuwe minister van volksge zondheid, dr Faverey, zal hei niet gemak kelijk hebben, want dit is niet de enige persoonlijke kwestie, waarover men hem aanvalt. De gemoederen zijn ook zeer be roerd door de verplaatsing van een van de doktoren van Paramaribo naar Nicke- rie. Deze dokter, een specialist die bij ge breke van een goed geoutilleerd hospitaal in Nickerie zijn specialisme daar niet zal kunnen uitoefenen, werd op het bericht van zijn verplaatsing prompt ziek en droeg aan een advocaat op in kort geding tegen het land te procederen. Van dit proces staan de kranten vol. De details zal ik u maar besparen. XXX Dan is er. belangrijker voor Suriname dan al het andere, het Tienjarenplan. Prof. van Lier uit Wageningen, een van de di recteuren van het Planbureau en Surina mer van geboorte, was hier aanwezig en hield er iezingen over, die nog eens ver duidelijkten van hoeveel belang deze in de Surinaamse verhoudingen grote con ceptie kan zijn voor de sociale, agrarische en industriële ontwikkeling van dit land. De uitlatingen van deze autoriteit waten vooral belangrijk omdat hij met bijzondere nadruk nogmaals de aandacht vestigde op een annox van het Tienjarenplan, het z.g. Brokopondoplan. Dit is inderdaad een fascinerend project, dat niet voldoende publieke belangstelling krijgt, waarschijn lijk omdat de voorbereidende werkzaam heden zich diep in het binnenland afspe len. Al een paar .jaar zijn experts daar bezig opnemingen te verrichten en het onderzoek wijst uit dat er de mogelijkheid bestaat in de bovenloop van de machtige Suriname-rivier een stuwdam te maken, waardoor een meer ontstaat van een op pervlakte van 1500 vierkante kilometer. Een hydro-electrische installatie zal een milliard kilowatt-uur per jaar kunnen leveren, waardoor de vestiging van een energie-verslindende aluminafabriek mo gelijk wordt. Dit is waarlijk een millioenenprojeet. Een deel van de bauxiet zal dan in eigen land verwerkt kunnen worden. Tal van interessante problemen doen zich hierbij voor. Om een eenvoudig voorbeeld te noe men: hoe zal de primitieve bosnegerbevol king een gedwongen landverhuizing op nemen? En wat doet de flora en fauna als het tropisch oerwoud verwezen wordt naar de bodem van een reusachtig meer? laatste oorlog. Niet alleen heeft de Paus zijn plicht om te trachten een oorlog te verhinderen niet verwaarloosd, bovendien stelt hij alles in het werk de positieve vrede te bevorderen. De plicht van de leek is de Kerk in haar streven naar vrede te steunen, temeer omdat het hier om de eenwording van de wereld gaat in christelijke geest, uit ons zelf, zonder dwang. Des avonds vond in de met bloemen en planten prachtig versierde hal van het Nijmeegse raadhuis de ontvangst van de bisschoppen, en de andere deelnemers aan het congres plaats, welke vanwege zijn spontane hartelijkheid voor allen, die er getuige van waren, onvergetelijk zal blijven. Burgemeester mr Ch. Hustmx kon na mens het gemeentebestuur, waarvan alle wethouders en ook de gemeentesecretaris aanwezig waren, Z. Em. kardinaal Feltin, mgr Alfrink, mgr Schröffer, mgr Rusch, mgr Garcia y Goldaraz en zeer vele con gressisten welkom heten. In zijn toe spraak zeide de burgemeester, dat het doel, waarvoor de congressisten naar Nij megen zijn gekomen: de bezinning op de Pax Christi, een bewijs is van de vurige wil, welke in vele landen en volkeren leeft naar werkelijke vrede. Het samentreffen hier met broeders en zusters uit geheel Europa manifesteert, dat bij allen behoefte bestaat aan een in nig persoonlijk contact, waaruit ongetwij feld vele vriendschapsbanden zullen groeien. Aan het slot van zijn toespraak bood de burgemeester aan de kardinaal en de bisschoppen de legpenning aan, welke het gemeentebestuur dit jaar bij het 1850 jaar bestaan van de stad heeft laten slaan en tevens een foto-documentaire over Nij megen. Kardinaal Feltin beantwoordde met een brillante geïmproviseerde toespraak de rede van de burgemeester. Doelend op do Pax Christi-beweging zeide de kardinaal: „Men denkt wel eens, dat wij afschaffers zijn van het vader land. Niets is in werkelijkheid minder waar. Het tegendeel is juist het geval. Wij beminnen immers volgens het gebod van Christus ons vaderland en leven vol gens de geschiedenis en de tradities daar van. Wij streven naar de vrede van het vaderland, waarbij elk land als een sym phonie zijn eigen partij speelt, zich daar bij richtend naar de dirigent. Elk vader land speelt zijn eigen partij, volgens de rebels van gerechtigheid en eerlijkheid. Het gaat cr om in ons leven de gedach ten van God weer te geven onder lei ding van de dirigent van het orkest, de Paus, die ons zegt, dat wij er naar moe ten streven de vrede in de familie, in de stad, in ons land en in de wereld te be vorderen." De kardinaal sprak de wens uit, dat de vrede onder leiding van de burgemeester in Nijmegen zou mogen heersen en dat hij er in zou mogen sla gen de stad te leiden naar de vrede, die wij allen willen volgens de regels van Christus en dat wij allen daarbij onze plaats zouden mogen innemen in de sym phonie voor de vrede van de wereld. Prof. Pierre Brachin deed de medede ling, dat kardinaal Feltin van Z. H. de Paus een telegram had ontvangen, waar in de H. Vader zijn bijzondere zegen schonk aan de deelnemers van het con gres. De H. Vader wenste hun succes toe en had lof voor de activiteit, waarin de Pax Christi-beweging onder leiding van de kardinaal volgens de leer van de H. Stoel de vredesgedachte onder de vol keren verbreidt en de internationale sa menwerking bevordert Namens de hoogwaardige excellenties en alle deelnemers aan het congres heeft de kardinaal het telegram van Z. H. be antwoordt met een eerbiedige dankbetui ging voor de belangstelling van de H. Vader in de Pax Christi-beweging en in het congres te Nijmegen. Vogens een door het secretariaat van de Algemene Overeenkomst Inzake Tarie ven en Handel (GATT) gepubliceerd rap port neemt de productie-activiteit in de gehele wereld veel sneller toe dan de produciie van grondstoffen. Volgens dit rapport zal dit vraagstuk waarschijnlijk in de komende tüd overal de economische ontwikkeling overschaduwen. Volgens het rapport heeft men het vraagstuk lot dus verre ten dele trachten te overwinnen door een scherpe vermindering in de hoeveelheid grondstoffen, welke gebruikt werd voor iedere dollarwaarde aan ver vaardigde goederen. Een ander mogelijk gevolg van de huidige ontwikkeling zal de toenemende neiging zijn de natuur- grondstoffen te vervangen door synthe tische vervangingsmiddelen- Volgens het rapport is de totale waarde van de wereldhandel sedert begin 1953 geleidelijk gestegen en heeft deze in de tweede helft van 1954 een nieuw record bereikt. Het volume van de wereldhandel was in de tweede helft van 1954 bijna 29 pet groter dan voor het uitbreken van de oorlog op Korea. De kosten voor voeding zijn volgens het rapport het meeste gestegen als gevolg van de ontwikkelingen op het ge Died van de internationale handel tot aan het be gin van dit jaar. In de tweede helft van 1954 waren de prijzen voor voedingsmid delen 38 pet hoger dan op het tijdstip voor het uitbreken van de oorlog op Korea, terwijl de stijging voor grondstoffen en fabrikaten 16 pet heeft bedragen. Afge zien van producten zoals cacao, koffie en thee waren de exportprijzen voor voe dingsmiddelen in de tweede helft van 1954 25 pet hoger dan in de eerste helft van 1950. Dit betekent, aldus het rapport, dat voed sel duurder is geworden dan andere soor ten artikelen in de Internationale handel. De productie van voedsel in de primaire prodnciiegebieden beeft nauwelijks ge lijke tred kunnen houden met de toe nemende bevolking sedert het einde van de oorlog. Dit was voornamelijk het gevolg van de nadruk welke in die gebieden op de industriële productie werd gelegd, hoewel een aanzienlijk deel van de economische hulpbronnen der geïndustrialiseerde lan den op kunstmatige wijze in de landbouw gehandhaafd wordt door middel van een protectionistische politiek. Gisteren heeft voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan de 43-jange J. C. G., directeur-afslager van de visvei- ling der gemeente Monnikendam. Hem was ten laste gelegd dat hij in de periode 1947 tot Februari j.l. 39.573,65 aan ge meentegelden had verduisterd. De officier van Justitie, mr Smit, zei in zijn requisitoir, dat naar zijn inzicht de gemeente Monnikendam hoofdzakelijk aansprakelijk moet worden gesteld voor de gang van zaken, waarin de verdachte zijn trieste rol heeft gespeeld. Immers, al dus de officier; blijkens het psychiatrisch rapport, dat over verdachte is uitgebracht, moet men hem beschouwen als iemand wiens verstandelijke vermogens ernstig zijn beperkt en wiens oordeelsvermogen is gestoord. G. is verminderd toerekenings vatbaar, aldus het rapport. De positie, die hij bekleedt ligt ver boven zijn vermogen. De officier van Justitie achtte het merk waardig, dat het gemeentebestuur van Monnikendam deze man op deze plaats had gehandhaafd. De eis luidde: één jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden onvoorwaardelijk, met aftrek en vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger van G. sloot zich in zijn algemene beoordeling van het geval aan bij de officier van Justitie. Hij zeide dat G. reeds zes maanden in voorarrest had gezeten en vroeg onmiddellijke invrijheid stelling. De rechtbank achtte tot een onmiddel lijke invrijheidstelling geen termen aan wezig. Op Dinsdag 23 Augustus zal zij in deze zaak uitspraak doen. Opnieuw is voor een Amsterdams ge rechtelijk college de intrigerende vraag ter sprake gekomen: „Wie is toch de ge heimzinnige Piet, die op 28 October van verleden jaar op klaarlichte dag een trommel en een postzak uit een P.T.T.- wagen te Amsterdam roofde?" „Wie stal toch die 60.00»?" Voor het gerechtshof verscheen in ho ger beroep de 29-jarige koopman H. E. S. uit Amsterdam, in de Jordaan beter be kend als „Rooie Henk", die evenals zijn kameraad Frans J.H. door de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens heling van het gestolen geld. De officier, die te gen Henk vier jaar wegens diefstal had geëist, was alleen tegen het vonnis van Henk in beroep gegaan, omdat volgens hem de diefstal door hem zou zijn ge pleegd. „Ik deed mijn werk'. Henk hield ook gisteren voor het hof vol dat hij onschuldig is aan deze brutale roof van de geldtrommel en de postzak uit de postwagen. Hoewel hij aanvankelijk had ontkend iets van het geld te weten, heeft hij later en eveneens gisteren voor het hof toegegeven dat hij ten huize van Frans geld heeft geteld, dat afkomstig was uit de postauto. Na ijverig speuren was de recherche, dank zij een tipgever, er n.l. in geslaagd te ontdekken, dat bij Frans in een loods een trommel met een groot bedrag aan geld onder de vloer zat ver borgen. Met behulp van een politiehond en vingerafdrukken, kwam men er achter, dat Rooie Henk wel degelijk iets van het geld af wist. Hij wilde niet antwoorden op vragen van de president, wie er bij het tellen nog meer aanwezig waren ge weest. „Ik deed mijn werk en meer niet", zo zei hij. „Ais de eerlijkste man van de wereld hebt U een poosje meegeteld en bent U, ondanks de duizenden guldens weer rustig weggelopen?" wilde de presi dent mr J. Sprey weten. „Ja" antwoordde verdachte. Ondanks de bezwaren van de verdedi ger, werd de wegens heling in deze zaak veroordeelde Frans als getuige gehoord. „Als de procureur-generaal een getuige voortbrengt, dan zal het hof hem horen" zo zei mr Sprey. De grote onbekende. Frans verklaarde, dat de grote onbe kende in deze zaak, een zekere Piet, het geld in een krant gewikkeld op een avond bij hem heeft gebracht en dat ze het geld direct hebben geteld. Ook nu weer wilde hij niet zeggen, wie die Piet was. „Hoe verklaart U, dat Rooie Henk aan de bank biljetten is geweest?", zo vroeg de presi dent. Frans: daarover wil ik geen ver klaring afleggen, Verdachte Henk vroeg daarop aan de getuige: „Heb ik jou die avond het geld gebracht?" „Deze vraag moet u niet stellen aan de getuige onder ede. Laten we in deze zaak fair blijven en Frans niet in moeilijkheden brengen" merkte de president op. Rooie Henk zag toen van zijn vraag af. Na het horen van enkele getuigen dé charge, onder wie de vrouw van verdach te, en na het voorlezen van bij vroegere gelegenheden afgelegde verklaringen van verdachte voor de rechter-commissaris over door hem gepleegde diefstallen door handig op auto's te springen, besloot het hof de zaak aan te houden tot Vrijdag 23 September om 10 uur, voor het horen van niet opgekomen getuigen. „Het spijt me" zei mr W. van Haastert, de raadsman. „Ik had gehoopt, Rooie Henk vandaag nog vrij te krijgen, ik zie geen wettig bewijs tegen hem'". Hij zag even wel af van een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5