Dreigt Grandval met aftreden? Verantwoordelij klieid helemaal voor Adenauer ATOOM-GORDIJN volledig neergehaald m Boeren bestormden raadhuis „Wij komen toch in Moskou 66 Amerikanen vonden de dood Vliegramp bij Stuttgart De atoom haalt het IJzeren Scherm gedeeltelijk neer De mythe van 20 Augustus Beslissing over Marokko morgen in Franse kabinetsraad TWE millioen duizend bezoekers! Russen verstrekten zeer geheime gegevens Loon- en prijspolitiek Vrijdag 12 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wervelstormen bedreigen Amerika's Oostkust Beide voetjes afgesneden Peron maakt geen haast met scheiding Kerk en Staat GENEVE-II OP 27 OCTOBER Bestandscommissie verwerpt Z. Korea's ultimatum TWEE ZUSTERS ONDER VRACHT AUTO Sovjet-hoge commissaris smokkelde diamanten Jong echtpaar kreeg TV-toestel Wegaanleg duurt te lang RAKOSI VÖÖR HETE VUREN Ike geen slachtoffer van grap Leider 16 Juni-opstand krijgt levenslang Nieuw offensief tegen de Hoa Hao Duitse supporters en.... een formulier „Vliegende verhuiswagens" ramden elkaar in de lucht 6 WEERBERICHT V Tragisch dodelijk ongeluk tijdens uoodweer "-••••• Toepassing voor medische wetenschap Opnieuw bespreking tussen regering en Stichting van den Arbeid LEIDER JAPANSE COMMU NISTEN GEARRESTEERD r> De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavonr, luidt: Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, dezelfde of iets lagere tem- peraturen. Overwegend matige wind uit Oos telijke richtingen. Zaterdag 13 Augustus: Zon op 5.21, onder 20.12. Maan op 00.00, onder 17.05 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Franse regering is voor de onmid dellijke beslissing gesteld over de poli- ".lek die in Marokko gevolgd inoet wor- ?.en om daar de rust en het Franse pres- 'Se te herstellen. De gouverneur van Al- geriie en de resident-generaal van Tu- *}esië in Marokko zijn de gehele Donder- aa<ï bij de vergadering geweest van het coördinatie-comité voor Noordafri- *aanse zaken, doch het is voornamelijk °B» Marokko gegaan. De heer Grandval, Resident-generaal in Marokko, heeft tij dens die bijeenkomst zijn politieke plan, «at hij aan de regering voorstelt, ont- vouwd. Om zijn voorstellen kracht bij te petten, heeft hij niets onbeproefd gela ten en daarom nog een ontmoeting ge- bad met generaal De Gaulle en met de beer Bidault. Aangezien hij met die twee Run beste relaties heeft gehad tijdens het en hij indertijd reeds om zijn ener- optreden in de verzetsbeweging als noge commissaris naar het Saargebied werd gezonden, heeft hij nu blijkbaar zijn 1 eden willen uitspelen tejenover vele tv in van ,iet kabinet, die tegen zijn op menen in Marokko ernstige bedenkingen *°esteren. Het is van belang er op te wijzen, dat "et enige lid van het kabinet, dat zich btet heeft uitgesproken, de minister-pre- ï?ent zelf is, die nu scheidsrechter moet ~un bij de diepgaande meningsverschillen 'btrent het plan-Grandval. Grandval, die voor alles de kwestie yab de dynastie opgelost wjl zien en dien- J®bgevolge in conflict is mét de pasja van Riarrakesj, heeft, zoals bekend, gemeend ®b mogelijkheid van oplossing te kun- eb vinden door een raad van regent schap voor te stellen van twee jaar. Hij echter op de absolute tegenstand ge- ^rab(j niet alleen van de heer Pinay, rRar ook van andere ministers uit de yT°epen van de rechter-Kamerhelft i\?°rslag voor deze zeer strakke houding het grootste deel der ministers heeft *P°ral de brief gegeven die de pasja van .farrakesj aan de minister-president ge- Jcht heeft. Hierin heeft de pasja als zijn tp bing te kennen gegeven, dat de tracta- Frankrijk geen bevoegdheid geven Cf het instellen van een regentschap. Die mening is nu juist vóór de zitting lab fle coördinatieraad bevestigd door bekende deskundige in internationaal j?cht, prof Gidel, oud-hoogleraar aan de ■MUse juridische faculteit en aan het in- p'tuut voor politieke studiën. Gidel be- .°®Pt zich op artikel 3 van de akte van •"JTOciras. Naast een oplossing voor de dynastieke kwestie vraagt Grandval ook toezeggin gen voor hervormingen en een belofte Voor de weg naar zelfbestuur, zoals de heer Mendès-France bij zijn optreden als hiinister-president verleden jaar ten aan dien van Tunesië heeft afgelegd. Grand- val stelt zelfs de eis, dat de beslissing on- Verwijld genomen wordt. Zoals bekend, vfeest hij voor 20 Augustus, de tweede ^erjaardag van de verbanning van Ben tjoessef, een algemene opstand over ge heel Marokko. In een groot deel der pers is de me- h'ng verspreid, dat als niet voor die da- 'Um een bevredigende beslissing wordt iebomen, Grandval de verantwoordelijk- beid als resident-generaal niet verder zal Ryllen dragen. Het is overigens de vraag r* alle ongerustheid, die over de datum Van 20 Augustus is gewekt, niet juist het gevaar voor een uitbarsting in de hand beeft gewerkt. Wij wijzen er op, dat maarschalk Juin, „Connie" en „Diana" Een wervelstorm, „Connie" gehe ten, bedreigt op het ogenblik de Ame- ikaanse Oostkust tussen Georgetown /.uid-Carolina) en Maryland. Zij WiLZICh /eeds aangekondigd door verbfnrHV Stoten' waardoor telefoon- oorver^11 rrden verbroken en Wrightville in n6 'a aangericht- BiJ ignivuie in Noord-Carolina werd st^dP1-^LVdrWOeu' die pas was her- >.ld van de schade, aangericht bij Oe vorige wervelstorm „Hazel" Op de Atlantische Oceaan, 600 kilo meter ten Noord-Oosten van Porto Hico heeft zich intussen een nieuwe vmrvelstorm ontwikkeld, die de naam "Oiana" heeft verkregen. Met een felheid van 65 km per uur beweegt :Jlana zich in Noord-Westelijke rich- Hbg- In de kern bedraagt de windsnel- beid 100 km per uur, met uitschieters van 160' km. Kindje kwam te kort bij maaimachine (Van onze correspondent* In Udenhout is een tragisch ongeluk ge beurd, waarbij een driejarig kindje van ®e landbouwer M. van I. zijn beide voetjes verloor. Het kindje was op het korenveld, waar de vader aan het maaien was. aan bet spelen. De beide voetjes werden door Re machine afgesneden, toen het kindje Plotseling te dicht er bij kwam. die het met het optreden van de heer Grandval volslagen oneens is, de zitting van de coördinatieraad, waarvan hij door zijn functie rechtens lid is, niet heeft wil len bijwonen. Ook, dat de heer Faure heeft verklaard, niet voor bedreigingen te willen zwichten, wat de progressisti- sche pers reeds heeft doen vragen: „Maar voor geweld dan?" Nagenoeg alle ministers laten zich ech ter niet zo beïnvloeden door de mythe van 20 Augustus, temeer daar de Ma rokkaanse leiders onder elkaar verdeeld zijn. 20 Augustus zo redeneert men eist poiitie-beleid van de Franse over heid en noopt de regering alles in het werk te stellen om bloedvergieten te voorkomen. Die datum kan echter niet aanvaard worden als „politieke verval dag". Dit laatste schijnt gisteren de al gemene opvatting van de ministers te zijn geweest. Het gouvernement zou anders blijk geven al te gewillig te trappen in de nationalistische mise-en-scène. Het Argentijnse Huis van Afgevaar digden heeft gisteravond zijn goed keuring gehecht aan een wetsontwerp, dat de definitieve beslissing over de voorgestelde scheiding van Kerk en Staat voor zes maanden uitstelt. „Op basis van een wet, die in Mei werd aangenomen, zou een nationale conventie vóór eind November moeten worden bijeengeroepen om de grond wet te veranderen teneinde de schei ding van Kerk en Staat door te voeren. Als de Senaat nu het nieuwe wets ontwerp goedkeurt, zal de bijeen roeping der conventie worden uitge steld tot uiterlijk Mei 1956. Op het ogenblik, dat wij dit telefoneren is nog niet bekend, waartoe de beraadsla gingen van het coördinatie-comité heb ben geleid. De beslissing is trouwens niet aan dat comité, van welke voorname sa menstelling het ook is, overgelaten, maar aan de regering zelf. Die beslissing zal dus in eerste instantie in een kabinets raad, waarschijnlijk die van morgen, val len. De president van de republiek heeft er zelfs zijn vacantie voor onderbroken om morgen m Parijs aanwezig te kunnen zijn. Op 27 October en niet, zoals gis teren abusievelijk in een deel van onze editie vermeld, op 7 October zullen te Genève de overeengekomen bespre kingen der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier beginnen. De datum voor de conferentie is door het Westen voorgesteld. De ministers zul len in dezelfde zaal van het Volken bondspaleis vergaderen als de rege ringsleiders van de Grote Vier, drie weken geleden. De neutrale bestandscommissie in Ko rea heeft het ultimatum van de Zuid- korcaanse regering verworpen, waarin voor Zaterdag te middernacht de terug trekking wordt geëist van de leden van de bestandscommissie. Dit werd vanmorgen in betrouwbare kringen vernomen. De militaire bestandscommissie is van morgen bijeengekomen ter bespreking van een verzoek van de neutrale commis sie om verdere bescherming tegen Zuid- koreaanse demonstraties. Tijdens een noodweer, dat Donderdag middag boven Venle woedde .fin twee gezusters om het leven geko i.oi, door een verkeersongeluk. Twee Venlost dames slapten uit een autobus nabij het Kerk hof aan de Tegelse weg Wegens de slag regen zijn zij vlug en blijkbaar zonder voldoende op het verkeer te letten over gestoken, met het gevolg, dat zij gegre pen werden door een vrachtauto, die na derde uit de richting Tegelen. De 57- jarige mevrouw A. K.-B. overleed ter plaatse. De 59-jarige mevrouw C.C.B. is met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht, waar zjj enige tijd later is over- Volgens het Oostenrijkse onafhanke lijke blad „Bild Telegraf" bevindt de voormalige Russische hoge commissaris in Oostenrijk. Vadim Sviridof, zich in een Siberisch gevangenenkamp nadat hij wegens diabnantsmokkelarij tot 5 jaar dwangarbeid werd veroordeeld. In de tenlastelegging werd gesproken van „contra-revolutionnaire activiteit". De gesmokkelde diamanten zou Sviridof in de knopen van zijn uniform hebben verborgen. Sviridof. die de rang van generaal had. verliet Wenen in 1951 zonder de gebruikelijke afscheidspartijen. Ten tijde van zijn vertrek kwam het de Oos tenrijkse politie ter ore, dat tussenper sonen van Weense juweliers grote par ieden. Ter plaatse is nog medische en I tijen diamanten kochten voor een hoge geestelijke hulp geboden. I Sovjet-functionaris. De leider der Westduitse socialistische oppositie. Ollenhauer streeft er niet lan ger naar begin September met dr Adenauer mee naar Moskou te reizen. Politieke waarnemers nemen aan, dat de socialisten tot de overtuiging zijn geko men, dat de reis voor de Duitse eenheid geen nieuwe kansen zal inhouden en dat zij er daarom de voorkeur aan geven de verantwoordelijkheid voor de daardoor ontstane situatie geheel en ai aan dr Adenauer te laten. Tot dusverre hadaen socialistische or ganen de wenselijkheid bepleit van een vertegenwoordiging van de grote poli tieke stromingen in de delegatie, doch de persdienst der partij heeft Donderdag verklaard, dat het „doelloos en onlo gisch" zou zijn, wanneer Ollenhauer de reis zou meemaken. De socialistische par tij motiveert deze houding met de op merking, dat klaarblijkelijk het Duitse standpunt ter conferentie reeds vaststaat en dat dit geen rekening zou houden met de socialistische inzichten. „De kanselier staat erop uitsluitend zijn politiek der Parijse Verdragen en der Westduitse be wapening te verdedigen, niet echter een tevoren door regering en oppositie uitge werkt gemeenschappelijk concept", aldus de persdienst. De socialisten achten de eigenlijk in Arnhem aan de Rozendaalse- straat 75; dat blijkt daar een beperkte in woning te zijn „want we hebben eigen lijk geen woning", zei mevrouw Jansen. Het echtpaar is nog maar 8 maanden ge huwd, de heer Jansen is bankwerker en studeert voor onderwijzer bij het tech nisch onderwijs. „Dat komt prachtig uit", zei de heer Breedveld. secretaris van het dagelijks bestuur van E 55 toen hij voor de poor ten van E 55 het televisietoestel aanbood „De E 55 richt zich tot de jeugd en u, als man van het onderwijs, zult u hier heel wat indrukken ondoen. Als technicus zult u hier bijzonder:» prestaties kunnen bewonderen" Guur Wietzel interviewde de gelukki gen voor de radio en toen konden ze ver der hun gang gaan. „Als de 2.225.000ste binnen komt, heb ben we nog een grote verrassing", zei de heer Kleiboer. „En we halen beslist de 3 millioenste en waarschijnlijk nog wel tneer, als het weer een beeüe blijft mee werken. Het is een wondeiT wanneer we ons herinneren, hoe koud Juni was en wat een schade de later winterjassen ons hebben gedaan". „Maar we hebben nog geen huis Toen de heer Jan F. F. Jansen, 29 jaar, vanmorgen ten huize van zijn schoonmoeder mevrouw Boots in Haarlem zijn groengrijs colber tje aanschoot en zijn jchillerboord- je over de kraag sloeg, had hij er nog geen idee van dat hij inet zijn vrouw Maria Hendrika, eveneens 29 en voor deze dag gestoken in een fleurig rood-wit gestreept ja ponnetje, binnen enkele uren de bezitter zou zijn van een prachtig televisie-apparaat. Het was een geschenk van het E 55-bestuur aan de 2.055.000 bezoeker. We halen de 3 millioen Om kwart voor elf werden ineens alle loketten van de E 55 gesloten, op één na Hier werden nog extra volgnummertjes uitgegeven, zodat de bezoekers stuk voor stuk naar binnen konden. Aan het hek dij het Oertijdpalviljoen stonden de heren Jae. Kleiboer en C. F. Breedveld. Toen het echtpaar Jansen-Boots zich meldde met de nummertjes 41 en 42 ging er een gejuich op; de gelukk'gen waren binnen Onmiddellijk kreeg mevrouw Janssen een ruiker anjers in de handen gestopt en werd het echtpaar door de persvertegen woordigers belegerd. De heer en mevrouw Jansen wonen Russische geleerden hebben Donderdag op de atoom-conferentie te Genève een massa z|er geheime gegevens over de Sovjet-experimenten op liet gebied van het kernonderzoek aan de andere atoomdeskundigen ver strekt. Zij verrasten de andere gedelegeerden door gedetailleerde inlich tingen te geven over hun experimenten op het gebied van de atoom splijting feiten, die tot nog toe zowel door Oost als West zorgvuld'g geheim werden gehouden. De Russische gedelegeerde dr Kozadaef gaf een lange lijst van zeer technische gegevens en metingen, welke in hoofdzaak een aanvulling vormde op wat in het Westen is gevonden. Een Westelijke gedelegeerde zei; „Het atoomgordijn op het terrein van de fundamentele physica tussen Oost en West is thans volledigneer gehaald". Nooit tevoren was zulk een rijkdom aan bijzonderheden in zulke exacte bewoordingen tussen de leidende geleerden der wereld uitgewisseld. ^jerhonderd woedende boeren, gewapend met schoffels en schoppen, hebben Z °®n®daSav°nd het gemeentehuis van het dorp Apollosa nabij Benevento in id-Italië bestormd, omdat geen voortgang wordt gemaakt met het aanleggen Zij" f0n W6g' die het dorp met hun geïsoleerde boerderijen moet verbinden. J sloegen de voordeuren, alle ruiten en kantoormeubilair stuk en verscheur en alle documenten, die zü vonden. dat °,pstuand hon worden bedwongen door carabinieri, die tevens verijdelden, De h 6 de villa van de burgemeester bestormden. maamfren hebben al zeven jaar lang protesten laten horen. Men begon enige WeGr j Seleden eindelijk met de aanleg van de weg, maar het werk werd teraiu4 en' zonder dat hiervoor een reden werd opgegeven. De gemeen- *aor de monarchisten beheerst. In verscheidene verhandelingen werd gisteren voorts de nadruk gelegd op het belang van radio-actieve isotopen een bijproduct van de kernenergie voor landbouw, industrie en medische weten schap. De Russische prof. Koersanof zei dat door het gebruik der isotopen o.m. de mogelijkheid bestaat van een meer eco nomisch en doeltreffend gebruik van kunstmeststoffen, een snelle invoering van veranderingen in bodemoewerking als gevolg daarvan en verbetering van zaaimaehines. Hij gaf tevens te kennen, dat men wellicht spoedig achter het ge heim der photosyntnese zal komen. De photosynthese is het proces, waarbij plan ten zonne-enèrgie gebruiken om voor hun voeding anorganische stof om t.e zet ten in organische.. Dr Silow van de landbouwafdeling van de landbouw- en voedselorganisatie der V.N., de F.A.O., zei, dat men uiteinde lijk misschien nog meer zal hebben aan de bijproducten der kernenergie dan aan de industriële atoomkracht zeif. De bij producten worden gebruikt bij het onder zoek op het gebied van het kweken van planten, de bestrijding van insectenpla gen, het conserveren van levensmiddelen, de verhoudingen tussen dieren, planten, bodem en het water, de visserij cn de bos bouw. De toepassing van isotopen in de me dische wetenschap werd door Ameri kaanse en Russische deskundigen bespro ken. Dr Marshall Bruce, voorzitter van de medische afdeling van het Tennessee Oak Ridge-instituut voor kernenergie, deelde mede, dat de V.S. in 1957 zullen beginnen met de productie van een nieuw belangrijk isotoop, cesium-37 genaamd, voor de behandeling van diepverborgen ziekten. Volgens de Russische radioloog, dr Kozlova, worden radio-actieve isoto pen in vele Russische medische centra ge bruikt voor de behandeling van kwaad aardige en niet kwaadaardige gezwellen. De Sovjet-Unie maakt isotopen met een korte levensduur die direct in een ge zwel kunnen worden gebracht en dit ver nietigen zonder de normale weefsels aan te tasten. Britse uitnodiging Dertig geleerden uit Oost-Europa heb ben een uitnodiging, op 24 Augustus het Britse instituut voor atoomonderzoek te Harwell te bezoeken, aangenomen. Vol gens een woordvoerdei van de Britse de legatie op de atoomconferentie hebben ruim 100 afgevaardigden de uitnodiging aanvaard, 15 uit de Sowjet-Unie en vijf tien uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Roe menië, De genodigden zullen per vlieg tuig van Genève naar Harwell gebracht worden en dezelfde dag naar Genève te rugvliegen. voorbereidingen voor de conferentie zo goed als afgesloten, zonder dat nog nader overleg met de oppositie is gepleegd. Ze verwachten, dat Adenauer geen nieuwe, enigszins kansrijke voorstellen mee zal nemen. Bij de conferenties, die dr Adenauer de ze week in Muerren in Zwitserland met zijn naaste medewerkers heeft gevoerd ter voorbereiding der vandaag in Parijs beginnende Russisch-Duitse onderhande lingen, is de leider der oppositie niet be trokken geweest. Dr Adenauer had de leiders der partijen van de Bondsdag eni ge weken geleden .doen weten, dat Zij wellicht voor nadere besprekingen naar Muerren zouden worden geroepen, doch tot nog toe heeft de kanselier zulk een beraad kennelijk niet nodig geacht. De tot de regering behorende liberale partij heeft de laatste dagen met grote nadruk ervoor gepleit, dat Adenauer de leiders der grote partijen mee naar Moskou zal nemen. (Van onze Haagse redactie). In vervolg op de besprekingen van enige weken geleden zullen op 23 Aug. a.s. de delegaties van de ministerraad en de Stichting van den Arbeid elkaar opnieuw ontmoeten. Thans is het de beurt aan de regering om haar stand punt ten aanzien van de loon- en prijs politiek uiteen te zetten. Naar te Den Haag verluidt, zou in de laatst gehouden ministerraad een be slissing zijn gevallen over de vraag of de thans geldende richtlijnen met be trekking tot de Ionen, de vacantie- toeslag en het aantal vacantiedagen al dan niet gewijzigd dienen te worden. Tijdens de vorige bespreking is de regering officieel in kennis gesteld van de gedachten welke in de Stich ting leven. Zoals men weet, is de Stich ting nog niet gekomen tot een eens luidend standpunt ten aanzien van de te volgen toekomstige loon- en prijs politiek. Volgens berichten, die ons uit Wenen bereiken, zou Matyas Rakosi, de onlangs door president Tito van Joegoslavië zeer gecritiseerde Hongaarse partijleider, vori ge week Vrijdag een poging om hem van zijn post te verwijderen hebben kun nen verijdelen. Op een zeer stormachtige vergadering van het uitvoerend comité van de Hon gaarse communistische partij, die op 5 Augustus jl. te Boedapest werd gehouden, slaagde Rakosi er slechts met moeite in het politieke hoofd boven water te houden. Zijn critici hadden Tito's befaamde rede van 27 Juli te Karlovac, waarin het Joego slavische staatshoofd Rakosi er van be schuldigde de nieuwe koers van Moskou ten opzichte van Belgrado te saboteren, aangegrepen om hun grieven tegen de gevreesde partij-secretaris te spuien. Volgens de berichten zou Rakosi zijn post slechts hebben kunnen behouden door toe te zeggen, dat hij Tito een verzeke ring zou geven van de goede bedoelingen van de Hongaarse communisten. Zoals Dinsdag door ons gemeld heeft Rakosi dit inderdaad Maandag jl. gedaan tijdens een redevoering te Czepei, waar hij de tot levenslang veroordeelde oud-minister Peter Gabor, voor de slechte verstand houding met Joego Slavië verantwoorde lijk stelde. Men meent ook te weten, dat Rakosi concessies zou hebben gedaan ten aanzien van de binnenlandse politiek. Hier had hij juist kort te voren een aantal ver scherpte maatregelen doorgedreven. De bekende extra-brandstoftanks voor vliegtuigen, de z.g. „tiptanks", waarvan er tijdens de oorlog vele óp Nederlands grondgebied, als gigantische sigaren naar beneden duikelden en waarvan er nog oneindig veel meer door geallieerde vliegtuigen over Nederland heen werden gedragen, de tanks, die bombardemen ten tot diep in het vijandige Duitse ge bied mogelijk maakten, hebben ook in de burgerluchtvaart hun intrede gedaan en worden daar op het ogenblik volop ge bruikt om de machines een grotere actie radius te geven. Een van de eerste toe stellen, welke er mee zijn uitgerust, is de op deze foto afgebeeldeLockheed „Superconnie" van de Air France. De tank op deze foto kan 2J/00 liter'brand stof bevatten. Ook de K.L.M. krijgt vol gend jaar Super constellations met tip tanks. Onze onovertroffen Amsterdamse col lega „De Telegraaf" kwam Donderdag met de niet, weinig sensationele onthulling, dat president Eisenhower te Genève het slachtoffer zou zijn geworden van een grapje van Kroesjtsjef. toen hij huwelijks, cadeaux zond aan de dochter van maar schalk Tsjoekof. „De Telegraaf" beweerde n.l., dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou aan president Eisenhower zou medegedeeld hebben, dat maarschalk Tsjoekof in het geheel geen dochters zou hebben, laat staan een huwbare dochter. Het Witte Huis heeft zich de moeite getroost om dit bsricht categorisch tegen te spreken. De woorcuuTder verklaarde dat maarschalk Tsjoekof minstens twee dochters en een aantal kleinkinderen heeft. Voorts deelde de woordvoerder mee, dat er geen sprake van is, dat op het Witte Huis een officiële mededeling als door het Nederlandse blad beweerd werd. ontvangen is. Sanzo Nosaka, de leider van de Ja panse communisten, is Donderdag na afloop van een communistische bijeen komst te Tokio gearresteerd op beschul diging van overtreding van de wet op politieke organisaties. Nosaka, van wie de politie dacht dat hij zich nog te Peking bevond, heeft zich vijf jaar schuil weten te houden na de zuivering in Juni 1950 door ge neraal MacArthur. In Argentinië De Argentijnse schout-bij-nacht Sa muel Toranzo Calderon van het corps mariniers is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf en degradatie in het openbaar wegens zijn leidende rol in de mislukte staatsgreep tegen de regering-Peron van 16 Juni j.l., aldus is Donderdag uit gewoonlijk betrouw bare bron in Buenos Aires vernomen. Men voegde hieraan toe, dat nog zes officieren levenslang gekregen heb ben, 25 officieren kregen gevangenis straffen van beperkter duur en 19 werden onschuldig bevonden en on middellijk vrijgelaten. Geen enkele der beklaagden kreeg de doodstraf. Men verwacht, dat de be vindingen van het gerechtshof en de uitspraken officieel bekend zullen worden gemaakt, zodra de advocaten van de beklaagden op de hoogte zijn gebracht. In gezaghebbende kringen verluidt, dat de voormalige minister van marine, schout-bij-nacht Anibal Olivieri, niet schuldig is bevonden aan deelneming aan de beweging tegen president Peron. Wel achtte het hof hem schul dig aan onachtzaamheid en enige an dere tenlaste gelegde feiten van min der belang, waarvoor hij veroordeeld werd tot achttien maanden gevange nisstraf en ontslag uit de dienst. Vijftien bataljons Zuidvietnamese rege ringstroepen hebben in het gebied van Thot Not, in West-Indo-China, een nieuw offensief tegen eenheden van de opstan dige Hoa Hao-generaal Ba Cut ingezet. De strijd is hiermede, na een stilstand van een week, weer opgelaaid. Het is de tweede maal, dat regerings troepen in dit gebied, dat zich uitstekend voor een guerilla-oorlogvoering leent zui veringsoperaties zijn begonnen. Bijna 10.000 hebben zich gemeld als gegadigden (onder het motto: „Dan komen wij tóch in Moskou") voor de 1500 beschikbare toegangs kaarten voor de eerste na-oorlogse voetbalwedstrijd RuslandDuits land, die op 21 Augustus in het Dynamo-stadion te Moskou zal worden gespeeld. De supporters zullen op gezamenlijke visa in extra treinen naar de Russische hoofdstad reizen. Aangenomen wordt, dat ongeveer 900 West-Duitsers zullen worden uitverkoren en ongeveer 600 Oost- Duitsers. De liefhebbers moesten zich wenden tot het Oost-Berlijns „Duitse Reisbureau", waarbij men verplicht was, een aanvraagformulier in te vullen. Daarin werd geïnformeerd of de aanvrager aan oorlogshande lingen tegen de Sovjet-Unie had deelgenomen, bij welk troepenonder deel en in welke militaire rang hij diende en of hij dit vrijwillig dan wel verplicht had gedaan. In verband hiermee schijnen talrijke candidaten hun poging om een kaartje te krijgen, te hebben opgegeven. Zes-en-zestig personen zijn gisteren om het leven gekomen bij een hotsing van twee Amerikaanse troepentransportvliegtuigen van het type C 119 de zg. „vliegende verhuiswagen" in de omgeving van Stuttgart. De toestellen kwamen volgens ooggetuigen met elkaar in botsing toen zij, tijdens oefeningen in het luchtvervoer van troepen, met een derde vliegtuig in formatie vlogen. Zij stortten brandend neer in een bos bij Èdelweiler nabij Stuttgart Niemand van de inzittenden heeft het ongeluk overleefd. Deze ramp is de op drie na ergste in de geschiedenis van de luchtvaart. De grootste ramp voltrok zich op 18 Juni 1953 toen een Amerikaanse Globemaster met 129 inzittenden bij Tokio neerstortte. Eind 1952 ver ongelukte een andere Globemaster met 87 personen en in November 1950 kwamen 80 mensen in Wales om het leven. brandend omlaag, het tweede vloog nog even door, doch de piloot kon bet kenne lijk niet in zjjn macht houden en ook dit toestel stortte neer en vloog op de grond in brand. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesba den kreeg een van de gisteren veronge lukte C 119's kort na de start van het vliegveld Echterdingen, toen het toestel een hoogte van 1300 meter had bereikt, motorstoring. Het verloor daardoor snel hoogte en ramde het tweede vliegtuig. Het eerste toestel stortte onmiddeljjk tweede toestel zaten 13 soldaten, vijf be manningsleden en een ladingmeester. Het bos, waarin de vliegende verhuiswagens neerkwamen, geraakte eveneens in brand. In de eerste C 119 zaten 42 soldaten. Er was voorts een bemanning van vier en een ladingmeester aan boord. In het hitte teruggedreven. Onmiddellijk na het ongeluk stegen zes hefschroefvliegtuigen van het vliegveld Echterdingen op. Binnen een uur waren ze op de plaats van de ramp, doch kon den niets anders doen dan hier en daar wat wrakstukken oppikken. Politieman nen. brandweerlieden, boswachters en boeren uit de omgeving, die in auto's op fieten of te voet naar de neergeko men vliegtuigen waren gesneld, vonden van het eerste toestel slechts brandende en smeulende wrakstukken, verspreid over een groot gebied. Volgens een po litieman zag het er naar uit, dat het toe stel in de lucht geheel uit elkaar was ge spat Het tweede kwam intact neer, ploegde een diepe voor in het bos en vloog toen in brand. Boeren trachtten nog mensen uit het brandende wrak te redden, doch zij werden door de grote

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1