Stofzuigers van Kjelier-instituut waren radio-actief Venko^e State («press 777 Binnen tien jaar naar de maan? w PROBLEMEN VAN DE PAS AFGESTUDEERDEN Op de bres voor behoud van Westelijke cultuur en eenheid van gehéél Europa Interplanetair verkeer Dr Ober i ll's visie over verovering van het heelal tri-iï: w V Prof. Oud V.V.D. WINT VET Tl Noors-Nederlands verslag in Genève Sinds 1953 effectieve productie van isotopen voor mooi gezond haar DRIE KINDEREN IN ZEE VERDRONKEN Tegelen had 150.000 bezoekers De „Koninklijke" en kankerbestrij ding Voor nieuwe OÓk in handige doosjes van 10 St. met de nieuwe melange - nu zo zacht Wereldcongres van Pax Romana in Engeland bestudeert: te jaém-ft -;S9| VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Vrede van Christus in alle harten Sieun aan internationale organen Geen ghetto Zingende vleugel PASTILLES OPENLUCHTSPELEN TE EINDHOVEN BRYLCREEM houdt de gehele da^ Uw haar keurig „in vorm" BRYLCREEM voorkomt roos en maakt droog haar weer vitaal 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Nor enkele opvoeringen van het Passiespel VOOR DIKKE BEURZEN KERK EN STAAT IN BEIEREN OBERTH'S VISIE PAX CHM CONGRES TEN EINDE JYJTET veel congressen met 250 deelnemers, zoals het Nijmeeg se Pax Christi-congres, zullen de eer ondervinden een kardinaal en twaalf bisschoppen onder de con gressisten te mogen tellen", zo con- stateerde prof. Pierre Brachin uit Parijs gistermiddag, toen hij als voorzitter het slotwoord sprak. En hij voegde daaraan toe: het congres is een groot succes geworden, dank zij de vriendelijke en tegelijk ern stige stemming van hen, die naai de inleidingen luisterden en leven dig aan de discussies deelnamen. De beweging van de Pax Christi groeit uit over de gehele wereld; thans heeft ook Zuid-Amerika zich gemeld en uit de aankomst van de „routiers de la paix", die Woens dagmiddag met honderden de Kei- Karelstad kwamen binnentrek- Wat betreft de pers werd geconstateerd ken en llit hun jeugdig enthousias- dat er een erbarmelijke toestand heerst me, leidde de voorzitter af, dat inzake "e publica ns van de pauselijke het verlangt. Men verklaarde zich voor het s.andpunt. dat de katholieken aan de vervolmaking van internationale organen moeten medewerken en betreurde het. dat zo weinis interesse aan de dag wordt ge legd voor deze instellingen. Op het ge wicht van de U.N.O. en andere niet speci- rick katholieke internationale verbonden werd gewezen. Overal, in de jeugdbeweging, in de pers, vanaf de kansel, moeten de ledert van de Pax Christi optrekken tot actieve deelne ming. Onze plicht is het, aldus prof. Bra chin, mee te werken, omdat deze orga nen zich de vrede tot doel stellen en ver der, omdat zij de cultuur van alle volke ren behartigen Hoewel de U.N F..S.C O zijn bereidwilligheid te kennen heeft ge geven met katholieken samen te werken, werd een tekort aan geschikte pevsoncn geconstateerd, die de leer van de Kerk grondig kennen en die bovendien voldoen de brede eruditie bezitten om ir. deze internationale organen een plaats in te nemen. Ten aanzien van de verhouding van de Pax Christi tot andere katholieke orga nisaties werd het verlangen uitgesproken, dat de Pax Christi zich van de ervaring van deze organisaties zou bedienen, maar daarbij op eigen terrein blijven voor de toekomst vele goede moge lijkheden met Gods hulp voor de Pax Christi zijn weggelegd. De zaal van het Canisiuscollege, waar deze slotvergadering plaats vond, was ge heel gevuld met deelnemers van het con- «res en met vele journalisten uit binnen- €n buitenland. Behalve kardinaal Feltin waren aanwezig mgr Schöffer uit Eich- stadt, mgr Keiler uit Münster, mgr Lom- meI uit Luxemburg, mgr Suenens uit Mechelen en mgr Rusch uit Innsbiuck, de burgemeester van Nijmegen en Maastricht, deken Van Dijck en prof. W. Asselbergs. Kardinaal Feltin nam na prof. Brachin het woord om nog eens hartelijk dank te zeggen aan alle deelnemers; om vervol gens de voorzitter, die uitmunt door de christelijke geest, welke hem bezielt, door zijn talenkennis en vaardigheid bij het leiding geven, lof te brengen, een lof, waarin Z.Em. ook de secretarissen kanun nik Lalande en prof. Santamaria betrok. De kardinaal dankte verder hen, die het congres hadden georganiseerd, de paters Jezuieten zonder wier medewerking en gastvrijheid het congres niet mogelijk zou zijn geweest in het bijzonder noemde ■Zijne Eminentie „ie père" Smits van Waesberghe de burgemeester van Nij megen, de bevolking, de dames, die had den meegeholpen, de organisator van de routes van de pelgrims, de heer Hilgers en de pers, die zoveel kan bijdragen tot het welslagen van de Pax Christi-ge- daohte. De kardinaal wekte de katholieken op, dat zij niet zouden aarzelen zich met het probleem van de vrede bezig te houden, in de geest van Pax Christi, volgens de doctrines van de Kerk, welke nog lang niet genoeg1 bekend zijn. Hij spoorde ook tot voorzichtigheid aan tegenover ver schillende organisaties, die de vrede na streven. maar dit niet doen volgens de geest van de Kerk en die van de leden van de Pax Christi willen profiteren, maar de beweging comproraiteren. „Gij gaat nu terug", aldus de kardinaal, „naar uw eigen land en uw eigen milieu, als ambassadeurs van de gedachte, waar mee gij bezielt zijt in deze dagen. Gij wilt dragers zijn van de idee der Pax Christi, een vrede, die ik u persoonlijk van harte toewens. Uw werk zal in har monie zijn met de hiërarchie en ds hiërarchieke leiding, die de Kerk geeft. Katholiek zijn", zo zei de kardinaal, „be tekent ook trouw en onderdanig zijn aan het kerkelijke gezag. Gaat dan heen en laat uw parool zijn: de vrede van Chris tus in alle harten". Nadat de gezamenlijke bisschoppen met <te kardinaal in hun midden de scheidende congressisten hun bisschoppelijke zegen hadden gegeven, verklaarde voorzitter irerre Brachin het congres voor gesloten. Op deze slotvergadering had prof. Pierre Brachin de conclusies samengevat, waar toe de zes werkgemeenschappen in de sec tievergaderingen gekomen waren. Deze conclusies waren besproken in werkgroe pen van Frans en van Duits sprekenden. Hoewel er dikwijls voor wat de metho diek betreft verschillen waren, was er toch altijd éénheid ten aanzien van het te bereiken ideaal. Eenparig was de wens uitgesproken, dat de Westelijke cultuur van Europa, voor zover zij christelijk is. moet worden be- de eenheid bevorderd moet jj. n door een mentaliteit te kweken, verbreTd!^r0e<tering voortbrengt. Bij het men zich" J«an de vredesgeóachte moet Euro,na ™„h{€r niet beperken tot West- daarin ook de slavi®che landen j klakken. Bovendien mogen de andere contingenten niet worden verge- Zeer positief s'clde de Pax Christi-be weging zich achter het federalisme als strevend om allen in Europa onder een gemeenschappelijk orgaan samen te bren gen, maar dan in de geest zoals de Kerk documenten, die vaak onjuist worden weergegeven. Het zou wenselijk zijn, dat voor een juiste interpretatie van deze do- cumcnten werd gezorgd. Deze vierde en laatste dag van het Pax Christi-congres was begonnen met een H. Flinke winst h>j Kamer- verkiezingen in 1956 verwacht (Van onze Haagse redactie) Trof. mr P. J. Oud verwacht een flinke winst voor de V.V.D. bij de kamerverkie zingen in 1956. Op een persconferentie, Welke gistermiddag in Scheveningen Werd gehouden, zeide hij, dat de V.V.D. sinds 1946 voortdurend veld heeft gewon nen. Naar zijn mening is dit op den duur van meer betekenis dan het aantal kie zers van nil in verhouding tot dat van andere partijen. „Dat heb ik als jong maatje In dc politiek geleerd van een socialist in de tijd, dat de sociaal-demo eraten klein in getal waren en de libera len groot" merkte de heer Oud op. Voorts deelde hij mede. dat de V.V.D. haar vertrouwen in de toekomst wil laten blijken naar buiten. Op Zaterdag IV September wordt een massavergadering gehouden in Scheveningen. Het woord zal dan gevoerd worden door prof Oud en door mr H. van Riel. De V.V.D. heeft voorts een partijvlag laten vervaardigen, welke zal worden aangeboden aan het hoofdbestuur. Een dergelijke groot scheepse manifestatie is nog nooit door de Nederlandse liberale partij georgani seerd. Op 17 September zal tevens het Liberaal Manifest verschijnen. Desge vraagd werd medegedeeld, dat dit niet het verkiezingsprogram zal zijn. De voor zitter van het werkcomité, de heer D. Uettmeijer vertelde nog, dat zendtijd is aangevraagd. Hierover is nog niet be slist, maar de Radioraad heeft wel ge vraagd, of de rede van prof, Oud thetisch polemisch zal zijn. Mis, opgedragen door mgr Leon Lommel. Daarna heeft de Spaanse hoogleraar prof. Carlos Santamaria uit San Sebastian een prachtige rede gehouden over de ver antwoording, die de leden van de Pax Christi-beweging dragen ten opzichte van dc wereldvrede en de mogelijkheden, die zij bezitten om die vrede meer en meer te realiseren. Het is niet zo, aldus de Spaanse hoogleraar, dat mén zich van het streven naar de vrede kan distanciëren om de eenvoudige reden, dat de eenling toch die vrede niet kan bewerken. Men zal tegenover de zonde van de gemeen schap de activiteit van het individu moe ten stellen. Gemeenschappelijk zullen de goedwillenden het geestelijk klimaat moe ten scheppen, waarin de Pax Christi tot stand kan komen en kan gedijen. Men dient bovendien niet te veYgeten. dat de eenling geen eenling blijft, zodra de zaak, waarvoor hij pleit, diep in hem leeft, zodra hij bereid is tot een getuigenis. De christen moet zich niet afscheiden van andersdenkenden en een soort ghetto vormen. Die ongemotiveerde afzondering zou slechts noodlottig voor de Kerk kun nen zjjn Vooral 'ook bij de tegenwoordige vredesbeweging mogen de katholieken niet in oude fouten van afzondering val len. De christen moet zjjn plichten vervul len in eigen vaderland cn zijn politieke rechten uitoefenen. Andersdenkenden moet .hij hierin zelfs voorlichten en ter zijde staan, hij moet zich vooral niet af zijdig houden, aldus spreker. De waarde, die een groep van geeste lijke promotoren kan hebben en zal heb ben voor de zaak van de christelijke vrede kan niet hoog genoeg geschat worden. Prof. Santamaria zonderde van die werk zaamheid voor de vrede niemand uit Christenen en niet-christenen hebben ter zake dezelfde plicht en uit de gemeen schappelijke inspanning van allen kan een ideaal tot werkelijkheid worden. Voor ons christenen geldt daarbij uiteraard als eer ste punt, dat de vrede onder de volkeren slechts een materieel gewin is, als zij niet wordt gebaseerd op degene, die alleen de ware vrede schenken kan. Bestaat er ge rechtvaardigde twijfel aangaande die in tentie bij andere zoekers naar de vrede, dan zullen wij samenwerking met hen moeten afwijzen. In verband hiermede wees spreker naar de van communistische zijde uitgaande vredesbeweging. In de sectievergaderingen werd con creet op de practijk aangestuurd. Mgr dr Joseph Schröffer trad op als inleider met een beschouwing over de houding der leden in concrete situaties. In een andere sectievergadering beschouwde de Parijse Duitser Paul Lenz-Medoc de vorming van de leden in geestelijk en practisch opzicht Pater Manfred Hörhammer hield in de derde sectie een referaat over het werk van de leden der beweging in het dage lijks leven Vooral dit laatste bezielde referaat werd een even warm-menselijk als diep-christelijke getuigenis voor de waarde van de vrede van Christus in de mens. In de loop van de morgen van deze laat ste congresdag gaven jongenskoren uit Eindhoven. Nijmegen en Weert, alle aan gesloten bij de internationale federatie „Pueri Cantores", welke zich over de ge hele wereld uitstrekt en in Europa 4500 leden telt, jn het nu tot concertzaal in gerichte Luxor-theater een uitvoering voor de congressisten en de gasten. De Pueri Cantores toonden deze dagen wel heel bijzonder dat zij de „zingende vleugel" van de Pax Christi-beweging zijn. 's Avonds traden de jongens weer op, toen de gemeente Nijmegen tot slot van deze „geestelijke vierdaagse" op een plat form nabij de Belvèdere een groots feest aanbood. Ook traden weer de routiers op, evenals op de vreugde-avond van Woens dag. En ook nu veroverden zij weer aller harten. Op de internationale conferentie over atoomenergie hebben geleerden uit ver schillende landen Donderdag hun erva ringen met het gebruik van kernreactors beschreven. Over de Noord-Nederlandse reactor in Kjeller is daarbij een verhan deling van dc hand van de Nederlandse dr T. J. Barendregt en vier van zijn Noor se collega's gepresenteerd door de Noor se natuurkundige N. Hidle. Deze reactor, waarvan de bouw in 1948 is begonnen, was eind Juli 1952 klaar om in werking te worden gesteld, maar kort nadat dit was geschied werd hij voor de tijd van ongeveer zes maanden gesloten, omdat het gewenst bleek, veranderingen in de afscherming aan te brengen. De effectieve productie van isotopen begon pas in Januari 1953 en sedertdien zijn er meer dan duizend zendingen iso topen uit Kjeller naar afnemers buiten het instituut gegaan. Een belangrijk deel van deze zendingen bestond uit materiaal, dat zowel in als buiten Europa gedistri bueerd werd door de N.V. Philips Roxanc. De andere zendingen, die rechtstreeks vanuit Kjeller plaats hadden, waren hoofdzakelijk voor Scandinavische lan. den. Nauw verbonden met de productie van isotopen is het consultatieve werk dat door het instituut in Kjeller wordt ge daan, om het industriële gebruik van radio-actieve isotopen te vergemakkelij- ken. Tot nu toe heeft zich in Kjeller slechts een ernstig geval van zware besmetting met radio-actief materiaal voorgedaan. Dit gebeurde, toen de alluminiumhuls, waarin zich ongeveer twee kilogram uranium bevond, na drie weken bleek te zijn gebarsten. Onmiddellijk werd al het personeel uit het gebouw geëva cueerd en voordat mannen, voorzien van beschermende kleding en maskers het weer mochten betreden, werd de be smette lucht in het gebouw nauwkeurig onderzocht. Nadat de gebarsten huls door middel van een lange tang verwijderd was en in olie was ondergedompeld om het ontsnappen van nog meer stof te ver hinderen, werd de rest van het stof met stofzuigers opgenomen. Deze stofzuigers waren hierna zo radio-actief, dat zij in betonnen vaten moesten worden wegge sloten. Vervolgens werd, om de laatste sporen van radio-actieve stof te verwij deren. het gehele gebouw vier dagen en nachten lang met water afgeboend en de betonnen vloeren met boenwas ingewre ven, omdat zich in de groeven van de vloeren nog radio-actieve deeltjes be vonden. CHOCOLADE... Ter gelegenheid van haar eerste Lus trumviering zal de R.K. Toneelgroep „Ars" op Zaterda» 20 en Zondag 21 Au gustus op de speelweide van de Jongens school Barrierweg 200 t.e Eindhoven een openluchtvoorstelling geven bij avond van het Toneelstuk „Beatrijs" door de Bra bantse schrijvers Jan Vuijsters en Johan Spoorenberg. Kosten noch moeite worden gespaard om dit door inhoud en vorm aangrijpend stuk dat in vele plaatsen, o.a. Valkenburg in openlucht, buitengewone successen oogstte tot zijn volle artistieke waarde te brengen De regie is in handen van de heer W. Dielesen, supervisie de heer L. Derijks Eindhoven wachten dus even aantrekkelijke als kunstzinnige avonden. brylcreem BRYLCREEM geeft een prachtige en natuurlijke glans zonder plakkende vettigheid Twee meisjes en een jongen Gistermiddag zjjn drie kinderen het slachtoffer van de zee geworden. Het wa ren twee meisjes van Amsterdamse fami lies, die in Bergen aan Zee op vacantie waren, en een jongen, die zich te Monster met zjjn broertje te ver in zee had ge waagd. Het tragische ongeluk met de twee meisjes gebeurde gistermiddag ongeveer ter hoogte van de plaats, waar in de af gelopen winter in Bergen aan Zee de Katlngo" is gestrand. Door de straffe Noord-Oosten-wind stond er een zeer sterke trek naar zee. Waarschijnlijk ten gevolge daarvan verdronken de 8-jarige a p en de 6-iarige A. M G. van der S„ beiden afkomstig uit de Jacob Obrecht- straatte Amsterdam, die met hun ouders in Bergen aan Zee logeerden. Toen om half Wer het stoffelijk overschot van het oudste mefsje dat d°°^^arm°punde0rakWehret vermist, aanspoelde, miste men ook hc andere kind. Men dacht, dat zij zich tus sen de omstanders bevond. Doch om o uur spoelde ook het lijkje van dit meisje aam Twee artsen hebben nog getracht do levensgeesten op te wekken, evenw der resultaat. Het andere verdrinkingsongeval had plaats omstreeks twee uur aan het vuje strand van de gemeente Monster ten wc.Ua- den van Bad Terheide. toen de twee broertjes B. uit Poeldijk zich te ver in zee waagden. Vijf mensen trachtten de beide jongens nog te redden, maar het lukte slechts één behouden op het strand t,e brengen. De andere, de 13-jarige P. B dreef af Zijn lijkje is 's avonds aange spoeld. Een en ander had bijna nog het leven gekost, aan één van de redders, toen deze in moeilijkheden kwam. Hij kon ech ter bijtijds worden gered. Beecham (Nederland) N.V- voor Engros Jacq. Mot IV.V.» Amsterdam Het Passiespelseizocn 1955 nadert nu snel zijn einde. Nog slechts zeven opvoe ringen staan er op het programma; ze ven opvoedingen welke tevens ook de Te- gelse Passiespelers voor de zwaarste eisen stellen, meer in het bijzonder de opvoe ringen van de komende dagen. Nog geen enkele keer in dit seizoen werden er op drie achtereenvolgende dagen uitvoerin gen gegeven, maar Zaterdag, Zondag en Maandag zal dat wel het geval zijn. Na dit zware drietal opvoeringen na dert snel de dag van dc laatste der 34 opvoeringen, welke een totaal bezoekers aantal naar Tegelen bracht dat de ge schatte 150.000 nog wel iets zal overtref fen. Op Zondag 28 Augustus is de laatste speeldag. Daarna zullen een 160-tal spe lers aantreden voor een zesdaagse reis naar Oostenrijk, die de enige vergoeding is voor de vele opofferingen welke de medewerkenden zich gedurende twee jaar hebben moeten getroosten. Voor de andere groepen zijn kortere reizen vast gesteld. Men verzocht ons de geïnteresseerden erop attent te maken dat voor de reste rende Zaterdag-opvoeringen nog plaatsen beschikbaar zijn. Een prachtig souvenir van de Tegelse Passiepelen vormt het gedenkboek 1950 met meer dan 50 kunstfoto's van de be kende fotograaf Cas van Os. Van deze boeken die men bij het secretariaat van de Passiespelen kan bestellen, is nog een restant over tegen een propagandaprijs van 1,50. Het bestuur van de stichting Konin gin Wilhelminafonds heeft thans besloten welke bestemming zalworden gegeven aan het bedrag van een half millioen gul den. dat de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij tot haar beschik king heeft gesteld bij het zestigjarig jubi leum van deze maatschappij. Het stichtingsbestuur heeft voorgesteld deze bijdrage aan te wenden voor ver bouwing en uitbreiding van het research- laboratorium van het Antoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam en de bouw en inrichting van een isotopenlaborato- rium. Met dit voorstel is de „Koninklijke" geheel accoord gegaan. State («press en in mooie grote dozen van 50 stuks f 2.- Binnen niet meer dan vijf, op zijn hoogst twintig jaar, zal menselijk leven op een kunst maan mogelijk zijn. Het zal echter minstens drie eeuwen duren, vooraleer de gewone man door het heelal zal reizen, zoals hij dat thans over de aarde pleegt te doen. Wanneer de Verenigde Staten al haar hulpbronnen zouden aanwenden, dan zou het de Amerikanen zelfs mogelijk zijn om binnen tien jaar reeds een tochtje naar de maan te maken. Het. zou echter niet verstandig en evenmin practisch zijn om op dit moment tc proberen door een uiterste krachtsinspanning de maan te bereiken, nu dc mogelijkheid bestaat een aardsatelliet de ruimte in te schieten, die ons alle mogelijke inlichtingen kan verschaffen, welke van het grootste belang kunnen zijn voor de ontivihkeling van onze huidige ruimtevaart- plannen. Eens zal de mensheid een aantal kunst manen door de ruimte kunnen zien snel len, die zijn uitgerust met laboratoria, voedselvoorraden en al die andere din gen, welke de mens niet alleen nodig heeft om in leven te blijven, maar die hem tevens van dienst kunnen zijn bij de bestudering van de ruimte van het heelal en om andere hemellichamen te bestu deren. Het is evenzeer mogelijk, dat in een verre toekomst na driehonderd jaar de mens misschien in staat zal zijn „interplanetair" te leven, d.w.z. op kunstmanen, waarop zich winkelcentra zullen bevinden, die hem alles kunnen verschaffen, wat hij nodig heeft. Laten wij hopen, dat, tegen de tijd, dat deze kunstmanen een gewoon verschijn sel aan het firmament zullen zijn gewor den, de moeilijkheden tussen de naties tot het verleden behoren, evenals onze tegenwoordige oorlogen. Want het de vies: „bemin Uw naaste" is een eerste vereiste voor het succes van het inter planetaire leven. AT de mens op de andere hemel lichamen denkt te vinden? Geen wezens met kikkergezichten of vierhoofdige, met schubben bedekte, in dividuen of iets dergelijks. Wat hij er (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, 10 AUGUSTUS. Het gonst van activiteit in het Newman- ccnlrum in London, dat gelegen in het hart van het Londcnse West-end, nu een van dc belangrijkste controle-kamers is, van waar uit de laatste voorbereidende operaties geleid worden voor het Wereld Congres van Pax Romana dat van 17 tot 25 Augustus in Nottingham en London wordt gehouden. Tezamen met dc Unie van Katholieke Studenten in Groot-Brit- tanjc organiseert hier dc Newman Asso ciation, welke de parallel organisatie is van het Thymgcnootschap in Nederland, in werkelijkheid verwacht aan te tref fen is plantaardig leven in de vorm van bijv. mossoorten, veen en misschien en kele andere lage vormen van leven, zo als wij die op aarde niet kennen. Hoewel het nog wel enige tijd zal duren, voordat wij ons met hetzelfde gemak in terplanetair zullen verplaatsen, als wij het thans per vliegtuig doen, zuilen er de ko mende jaren reeds mannen gevonden moeten worden, die bereid zullen zijn de kunstmanen te bemannen. Deze mensen die de wetenschappelijke gegevens moeten bijeenbrengen, dienen, voordat zij zich naar de „buitenwereld" zuilen mogen verplaatsen, aan de strengste eisen, wat betreft hun physiek, te voldoen. Zij im mers zullen het zijn, die ons de noodza kelijke gegevens moeten verschaffen over de talrijke problemen, welke met betrek king tot de ruimtevaart moeten worden opgelost. Want het is nog immer zo, dat we geen juist beeld hebben van datgene, wat we in het heelal zullen aantreffen. Zoals bijv. bij de exploratie van de Maan, waar we misschien grondstoffen zullen vinden, die beter geschikt zijn om bij de bouw van ruimteschepen te worden aan gewend, dan de materialen, waarover wij thans de beschikking hebben. HET zal nog een hele tijd duren, voor dat van geregelde toeristenuitstap jes naar de kunstmanen sprake zal zijn. Wanneer echter na vijf of tien jaar mocht blijken, dat menselijk leven Dr Hermann Oberth, een voor malige Duitse geleerde, die, evenais de bekende Duitse raketspecialist Werner von Braun op het ogenblik aan de Afdeling Geleide Projectie len te Huntsville in de Amerikaanse staat Alabama verbonden is, heeft in 1923 een boek geschreven, geti teld: „The rocket into planetary space" (De raket in de planetaire ruimte). Hierin'zette hij zijn visie uiteen over de toekomstige verove ring van de interplanetaire ruimte door middel van raketten. Dit heeft tijdens de jongste wereld oorlog geleid tot de vervaardiging van de monsterlijke V-wapens, die in het door de Duitsers bezette gebied werden gelanceerd en ge richt waren tegen Groot-Brittannië. Deze raketten bereikten een hoogte van 60 mijl, waarna ze met een snelheid van 3000 mijl in een wijde boog over het Kanaal vlogen. In bijgaand artikel werpt dezelfde dr Oberth opnieuw een blik in de toekomst van de ruimtevaart en vertelt hij hoe hij denkt, dat deze zich zal ontwikkelen na de goed keuring door president Eisenhower van het jongste Amerikaanse „kunstmanenprogram". Socialistische en liberale politici, di< thans in Beieren het heft der regerin; in handen hebben, hebben wraak geno men op de katholieke geestelijkheid, dl naar hun mening op ontoelaatbare wijz ten gunste der christelijke partij in d verkiezingsstrijd zou hebben ingegre pen. De liberalen en socialisten verzet ten zich thans tegen pogingen dei 'christelijke partij om de bijdrage van de staat in het inkomen van de katho lieke geestelijken te verhogen. Daaren tegen stonden zij aan protestantse gees telijken, die zich bij de verkiezingen meer reserve hadden opgelegd, een verhoging van 300.000 Mark toe. Het standbeeld van Robin Hood, de legendarische held van de bossen rondom Nottingham. Het beeld prijkt sinds ongeveer een jaar in de Pax Romana-stud. deze eerste grote wereld reünie van aoa- dcmicl die sinds het grootse congres in Amsterdam in Europa bijeenkomt. Dat de keuze voor de studie-bijeenkom sten van het congres gevallen is op Not tingham vindt o.a. zijn verklaring in de voortreffelijke huisvesting die het complex van nieuwe universiteitsgebouwen in deze stad van Robin Hood te bieden heeft, waardoor een sterke concentratie van ac tiviteiten mogelijk zal zijn. Reeds zijn de eerste van de meer dan 500 gedelegeer den uit alle delen der wereld hier aange komen.. De Nederlandse delegatie van het Thijmgenootscbap zal onder leiding staar •an Prof. W. Pornpe, terwijl de heer Th Cerstiëns de leiding zal hebben van de /ertegenwoordigers der Unie van Katho- ieke studentenverenigingen in Nederland Namens dc bisschop van Nottingham Mgr. Ellis, die wegens ziekte niet aan wezig zal kunnen zijn, zullen de deelne mers verwelkomd worden door de bis schop van Brentwood. Mgr. Beck, die zeli een enthousiast lid is van de Newman Association en ook op het wereld congres van Pax Romana in Amsterdam alle zittingen heeft bijgewoond. De vertegen woordiger van de H. Vader in Engeland cle Apostolische Delegaat, Aartsbisschop O'Hara zal de predikatie houden tijden de Avondmis op de openingsdag van het Congres, terwijl door de Aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Griffin op de laatste dag van het congres een pon tificale H. Mis zal worden opgedragen in de Kathedraal van Westminster, welke gevolgd zal worden door een receptie in het aartsbisschoppelijk paleis. Na de uitstekende bestudering van de taak der universiteit op het Pax Romana- cangres in Canada in 1952, zullen de katholieke academici die hier de volgende week in Engeland bijeenkomen op zo con creet mogelijke wijze de problemen onder de ogen zien waarmede de pas afgestu deerde academicus geconfronteerd wordt bij zijn overgang van 3e universiteit naar het beroepsleven. Vijf verschillende aspec ten van dit vraagstuk zullen in afzonder lijke commissies worden bestudeerd, In Het universiteitsgebouw van Not tingham, een der centra van het Pax Romana congres 1955. de eerste en belangrijkste commissie zal aanpassing van de jonge academicus aan zijn beroep besproken worden, waar bij ook in „intellectuele prostitutie" van hen die om financiële redenen zich ge dwongen menen hun roeping niet of slechts halfslachtig te volgen. Andere as pecten van het te behandelen thema zijn de taak van de pas afgestudeerde in het maatschappelijk leven; zijn culturele ont wikkeling; de ethische en morele facetten van zijn beroep en kerstening van 't be roep door het geloof. Een afzonderlijke sectie zal onder leiding van mevrouw de Habicht van Berkel de specifieke pro blemen van de vrouwelijke afgestudeer den bespreken. Het gekozen onderwerp voor dit con gres is zonder twijfel aantrekkelijk zo wel voor de nog studerende als voor de reeds afgestudeerde deelnemers aan de ze wereldbijeenkomst van katholieke academici. De stijgende belangstelling voor Pax Romana en boge niveau van de discussies in de na-oorlogse jaren is een reden voor grote voldoening voor hen vooral die in de eerste bijeenkomst van Pax Romana na de tweede wereld oorlog in 1945 in London de basis hebben gelegd in de kleine flat van de Newman Association in Park Street voor dc uit bouw van Pax Romana tot een wereld organisatie niet alleen van studenten, maar ook van afgestudeerden. op onze kunstmanen mogelijk is, dan zouden ook toeristen zich erheen kunnen begeven, hoewel 'n dergelijk tochtje bui tengewoon kostbaar zal zijn. Gesteld dat een dergelijk reisje tot de mogelijkheden zou behoren, bijv. met een soort raketbus, die groot genoeg is voor het vervoer van laten we zeggen twintig passagiers, dan zou alleen al het brandstofverbruik op een half millioen dollar komen, hetgeen nog afgezien van de andere kosten, die aan een dergelijke reis verbonden zijn. heel wat duurder is dan 'n vliegtocht rond de wereld waarvoor men ongeveer 600 dol lar moet neertellen. Hierbij komt, dat voor het starten cn landen van een ruimteschip, in verband met de geweldige warmte-ontwlkkeling, speciale voorzieningen nodig zijn, terwijl voorts rekening gehouden moet worden met het feit, dat het deel van het ruimte schip, dat nodig is om het toestel het eer ste deel van het traject te laten afleggen nadat de daarin verzamelde brandstof is verbruikt, naar de aarde terugvalt. De geleerden houden zich op het ogenblik dan ook druk bezig met het tot ontwikke ling brengen van een soort raket, die, na dat hij zijn werk heeft gedaan, op de te rugweg naar de aarde volkomen verpul vert. De nuttige krachten, die in het heelal leven, zijn ontelbaar. Hierbij denken we bijv. aan de bouw van een kunstmaan in de vorm van een enorme spiegel. De baan van deze „spiegel-satelliet" zou dan zo gekozen dienen te worden, dat hij de zon nestralen ontvangt en doorzendt naar de aarde, waar deze stralen ten gerieve van de mensheid kunnen worden benut. Door concentratie van zonnestralen, die naar de aarde worden geleid, zou men bijv. de enorme ijsbergen in de IJszeeën kunnen laten smelten, men zou ze kunnen benutten om de njet-ijsvrije havens voor het scheepvaartverkeer open te stellen, terwijl men ze ook zou kunnen gebrui ken ter bestrijding van de koude fronten, die de mens op het noordelijke halfrond 's winters het leven zo onaangenaam maken. Vervolgens zou men ook een te lescoop in een vaste baan om de aarde kunnen brengen, waardoor het mogelijk zou zijn geregeld een groot deel van de wereld te overzien. OLGENS mij, aldus dr. Oberth, zal de trapsgewijze verovering van het heelal als volgt geschieden: na het afschieten van een knnstmaantje, zo groot als een basketbal, zal een grotere, met instrumenten uitgeruste kunstmaan, be mand met muizen en guinese biggetjes, worden gelanceerd. Op deze wijze zou men kunnen achterhalen, hoe de mens zal rea geren op een verblijf in het heelal. Wanneer wij na deze eerste fase een antwoord zullen hebben gekregen op bo vengenoemde vraag, zou kunnen worden overgegaan tot de tweede fase: het af schieten van een met één man „bezette" kunstmaan, die, na enige tijd rond de aar de te hebben gecirkeld, op elk willekeu rig tijdstip naar de aarde kan terugke ren. (Copyright INS, Opera Mundi, Maasbode)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3