WENNEKER Boeren gingen Blanchard met stokken en hooivorken te lijf Heeft het Russisch communisme zijn doelstellingen ingrijpend gewijzigd? Joy ce Marinkelle en Hans Biesheuvel wonnen tennis-titels oudere jeugd RADICALE VERDELGING DE SPIN Revolutie en coëxistentie (I) RADIO PROGRAMMA NOG MAAR 4 NACHTJES SLAPEN Tsjoedri Moh. Ali premier in Pakistan Generaals praatten met Rhee Kabinet-Harahap definitief Echtpaar Boesman herhaalt historische tocht Internationaal zeil- tonrnooi op IJsselmeer Jan van Geen speelt weer bij Scheveningen Ned. waterpolo-zege in Studenten Sportweek Bertus de Harder terug naar Bordeaux? Hanny Bloemhof klopte Puck van Duyne! Micromist dringt overal door SPOORLIJN ALKMAAR- DEN HELDER WORDT GEëLECTRIFICEERD Op 10 Juli 1785 steeg de eerste ballon op PAGINA 5 DE LAATSTE LOODJES VAN DE HONKBAL-COMPETITIE INTERZONAAL SCHAAK- T0URN00I TE GOTHENBURG INDIA'S HOCKEY-TOURNEE DUITSE RUITER-EQUIPE VOOR ROTTERDAM Slecht nieuws voor vliegen Radicaal en zuinig Veilig en handig JOHNSTON McCULLY HERMAN ANTONSEN i VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1935 B. M. R. S. TELEVISIE won Advertentie Nieuwe kabinet beëdigd De waarnemende gouverneur-gene raal van Pakistan generaal-majoor Is- kander Mirza, heeft gisteravond het nieuwe kabinet, dat onder leiding staat van de oud-minister van financiën, Tsjoedri Moh. Ali beëdigd. De nieuwe regering is een coalitie van de Mo hammedaanse Liga, waarvan de pre mier partijleider is, en van het Ver enigd Front. De voorlopige minister- lijst telt vijf leden van elk van deze partijen en bovendien één onafhanke lijke. Met enige verrassing heeft men de benoeming vernomen van Fazloel Hoeq in het nieuwe kabinet. Hoeq is inder tijd door oud-premier Moh. Ali een „verrader" genoemd, omdat hij in zijn functie van eerste minister van Oost- Pakistan propaganda maakte voor een onafhankelijk Oost-Pakistan. Hoeq werd toen door Moh. Ali ontslagen uit zijn functie. In de nieuwe regering zijn West- en Oost-Pakistan gelijkelijk ver tegenwoordigd. De officiële lijst zou eerst in de loop van vandaag worden gepubliceerd. Leiders van het Verenigd Front hoop ten gisteravond nog, dat het Awami- verbond, dat zich bij de kabinetsfor matie heeft teruggetrokken, zich alsnog bij de coalitie zou aansluiten. In aansluiting op ons bericht over de verdere electrificatie van het Brabantse spoorwegnet, kunnen wij nog meedelen, dat het ook in het voornemen van de Nederlandse Spoorwegen ligt de lijn Alk maarDen Helder te electrificeren. Een vast plan daartoe is echter nog niet ge maakt, zodat men ons niet kon inlichten omtrent het tijdstip, waarop met dit werk begonnen wordt. Vermoedelijk zal deze electrificatie geschieden tegelijk met die van de lijn VlissignenNijmegen. A\i verten tie en dan...;.. 5453 gelukkige mensen A millioen gulden aan prijzen RHKUMa-VERRASSINGSAOTIE Ggk. Min. V. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Adv. aangeboden door de AaBe Wollen- dekenfabrieken, Tilburg. Twee Amerikaanse generaals o.w. de V.N.-bevelhebber voor het Verre Oosten, Lemnitzer en de Amerikaanse ambassadeur te Seoel hebben Donder dag een onderhoud van twee uur ge had met president Syngman Rhee van Zuid-Korea. Het is evenwel niet he kend of zij er in geslaagd zijn, Rhee er toe te bewegen, zijn dreigement, de neutrale commissie van toezicht op het bestand in Korea Zaterdag uit het land te zetten, te laten varen. Een woordvoerder van de Zuidko- reaanse regering, Hong Kee Karl, heeft Donderdagavond gezegd, dat de incidenten bij de betogingen der laat ste dagen tegen de bestandscommissie alle te wijten zijn aan „de ergerlijke manier, waarop de Amerikaanse troe pen van de wapens gebruik maakten". Karl deed een beroep op de Ameri kanen, hun troepen ter bescherming van leden der bestandscommissie terug te trekken, daar dit zou bijdragen tot een onmiddellijke vermindering van de gespannen toestand. Volgens Karl kan de Zuidkoreaanse regering er zelf wel voor zorgen, dat de leden van de bestandscommissie be hoorlijk beschermd worden. Het Ko reaanse volk zou de gelegenheid moe ten krijgen, zelf met de leden van de commissie te spreken en hun te ver zoeken het land tegen Zaterdag te middernacht te verlaten. In een felle verklaring heeft com- munistisch-China de V-S. als voor naamste ondertekenaars van het be- standsaccoord verantwoordelijk ge steld voor de veiligheid van de leden der commissie. Donderdagmiddag heeft de Indonesi sche kabinetsformateur Harahap officieel de samenstelling van het kabinet afge kondigd. Daarmee is de aangekondigde samenstelling van het kabinet definitief geworden. Alleen mr Abdul Hakim is toegevoegd op de Woensdag nog open gelaten plaats van minister van staat. Een rechts-georiënteerd kabinet, waar in een Islamietische invloed overheer send is volgt thans het links-georiën teerde kabinet onder Ali Sastroamidjojo op. Harahap. de nieuwe premier, die 38 jaar oud is. leidt thans een coalitie, waarin de nationalisten en communisten zijn uitgesloten, die de „basis" vormden van het afgetreden kabinet. (Van onze tennismedewerker) Zestien jaar is de laagste leeftijdsgrens Voor de „oudere jeugd", twintig jaar de hoogste en het zijn de jongste twee deelnemers die beslag hebben gelegd op de officieuze kampioenstitels van de ou dere jeugd, te Heemstede; Joyce Marin kelle en Hans Biesheuvel, de laatste nog •naar enkele dagen gerechtigd om deel te nemen! Joyce Marinkelle had reeds in de och tend, in de halve eindstrijd getoond, op slag te zijn. Haar grote kracht is de drive forehand en backhand, laag en met goede lengte. En met vaart. Het was met deze drives dat zij C Wilmink met de stevige cijfers ?~~z 6~2 versloeg. In de andere halve eindstrijd ondervond Fredie Marin kelle bij vlagen tegenstand van N. Mar tens (Limburg) die sterk en zwak spel wonderlijk afwisselt; Fredie won met 04 b1, Zodat de finale een zusterlijke strijd gaf, die vooral in de derde set met groot man en met spanning uitgevochten werd Fredie heeft de hardere service, de ge vaarlijker forehand, Joyce loopt sneller en l?. °P beide „vleugels" behoorlijk vast. Nlet in de eerste set, welke zij vrij snel {bet 1^6 verloor. Wel in de tweede, wel- ,a zij met 6—2 won. In de derde kwam Jij op 30 daarna echter op 3i. Op 4 had Fredie deveine met een te lage volley op game-punt. Zij verloor de set met 4—6. Zodat Joyce uit handen van de Voorzitter van de Commissie Jeugdzorg, heer Gilleron, de Kea Bouman-vaas Voor een jaar in ontvangst kon nemen. Bij de jongens versloeg Hans Biesheu vel zijn ploeggenoot v. d. Weg met 64 15 en Gurowitsch won van Dominicus °7-3 4—6 62, In de eindstrijd trachtte purowitsch (via de herkansing in de fina ls gekomen!) het rhythme dat Biesheuvel Na twee dagen strijd komt er al enige 'ekening in de internationale zeilwed strijden op het IJsselmeer. In de Flying Butchmanklasse lieten de Italianen niet afweten, zoals sommige hadden verwacht, t°en er 's ochtends een stevige noordoos ten bries opstak die witte koppen op de golven joeg. Zia en Porta, die Woensdag de ereplaatsen bezetten, eindigden nu ais vierde en derde achter Kremer en Hel- d®r, en behielden daardoor in het klas sement na twee dagen een zeer geringe voorsprong op deze twee Nederlanders. Bij de Sharpies vergisten vijf deelne mers zich tijdens de tweede ronde in de boeien en kwamen plotseling ver voor "et veld uit de boei voor het kruisrak ronden. Het spreekt vanzelf, dat dit vijf tal; de Engelsman Anderson en de Ne derlanders Bier, Guldemond, Visser en Van Wijk, opgaf, toen het zelf deze onbe grijpelijke blunder bemerkten. De Por tugees Meleiro de Souza had aanvanke lijk in deze klasse het veld aangevoerd, maar bij het kruisen gingen Jac Kraan en Verhagen hem voorbij, zodat Jac Kraan zijn positie in het algemeen klassement danig verbeterde en daarin nu de leiding heeft vóór de Portugees In de Olympiajollen schijnt Lesage re gelrecht naar de overwinning te varen, Want hij eindigde voor de tweede maal als eerste. Weer werd een Duitser twee de, mar nu was het Gollasch, die van het begin af de voornaamste concurrent van Lesage was. Voor de vierde Nederlandse overwin ning op deze prachtige zeildag zorgde Koos de Jong m de Finnjollen na een he vige strijd met de Italiaan Pellaschiar die slechts drie seconden na De Jong over te eindstreep ging. Het veld bleef hier trouwens toch dicht bijeen, want Hof land, die derde werd, lag slechts twee seconden achter op de Italiaan, De honkbalcompetitie begint haar einde te naderen en enkele clubs zijn reeds uit gespeeld. In de eerste klasse A zijn de beslissingen zowel voor de bovenste als voor de onderste plaats reeds gevallen. HHC—EHS is dan ook van geen enkel belang meer en wij verwachten hier een zege voor de thuisclub. Sparta gaat op bezoek bij ABC en de Rotterdammers zullen er ongetwijfeld op gebrand zijn hun debuut in de eerste klasse te vieren met een eervolle derde plaats in de eind stand. Daarvoor is een overwinning op ABC nodig De kans hierop is aanwezig, maar van een wedstrijd tegen ABC is vooruit nooit iets te zeggen. In afdeling B kan de beslissing voor de laatste plaats vallen in de wedstrijd Ken- nemerland—Blauw Wit. De thuisclub won dit jaar nog geen enkele maal op elgen terrein, maar de bezoekers konden nog geen enkele uitwedstrijd tot winst voeren. Wij zien dit laatste nu gebeuren ®h daarmede zou over het lot van de Haarlemmers beslist zijn. Bij winst voor de thuisclub echter kan BlauwWit toch weer gelijk komen door zijn laatste wedstrijd te winnen. OVVO krijgt in TYBB een lastige te genstander. maar de thuisclub wil als enige club ongeslagen blijven en dus gaan Urbanus c.s. winnen. EDO zal niet op gewassen zijn tegen Ajax. terwij] om trent de uitslag van HTC Haarlem—'TIW een voorspelling niet gemakkelijk is. Een kleine overwinning voor de bezoe kers lijkt ons het meest waarschijnlijk. Aan het internationaal schaak-tournooi. dat van 14 Augustus tot 25 September a.s. Y'mhenburg wordt gehouden zullen 22 spelerg deelnemen die zich uit de 5 netournooien bebben geplaatst. Rusland is numeriek het sterkst ver tegenwoordigd met 6 spelers: Bronstein, L-euer. Keres, Ilivitsky Petrosan en Spassky. Argentinië wordt vertegenwoordigd do°r 4. Zuid Slavië door 3 en Tsjecho Slowakije door 2 spelers. Hongarije, Polen Duitsland. Nederland (Donner), de Ver. Syaten Venezuela en Zweden vaardigen elk 1 speler af. I" de finale van het hockeytournooi gehouden in het raam van de Wereld- jeugdspelen te Warschau heeft India met van Polen gewonnen. „_Pe KNMV heeft met betrekking tot de l .race» ,'.p Assen het protest van de Duitser Müller tegen de distanciëring van de Lint Lomas toegewezen. Möller had ge protesteerd omdat reglementair straf door declassering niet mogelijk is, we! door berisping, boete, uitsluiting of dis kwalificatie (Lomas had straf gekregen, omdat hij met draaiende motor had ge tankt). Waar echter Mtiller op diskwali ficatie of uitsluiting van Lomas had ge rekend daar ving hij een strop. De uit slag van de Asser 250 cc race van 1 Taveri 2 Lomas werd overeenkomstig de werkelijke aankomst gewijzigd in 1 Lomas 2 Taveri; en daardoor'staat Lomas nu. doordat hij er 2 punten bijkreeg, 1 punt voor op Müller in het klassement voor het Wereldkampioenschap in de 250 cc klasse, met nog twee wedstrijden te rijden. in zijn spel zo goed heeft, te ontregelen door variatie en door vertraging. Het gaf hem 4—3 en 65. Doch daarna voerde hij zijn tactiek te ver en toen hij zijn service game na ettelijke deuces verloren had, bleek dit het keerpunt te zijn. Met diep hard spel, goed passeren en nu en dan een Amerikaanse schuine volley won de jong ste deelnemer de Jhr, van Lennep-beker. Verdiend, want hij heeft wel het meest belovende spel van dit tornooi gespeeld. De combinatie ScheveningenHolland Sport heefi de beschikking gekregen over de vroegere Scheveningen-speler Jan van Geen. die een aantal jaren bij de Franse prof-club Nantes heeft gespeeld. Over de groootte van het transfer-bedrag is echter tussen Scheveningen en Nantes nog geen overeenstemming bereikt. Des niettemin is Van Geen opgesteld in het eerste elftal van Scheveningen voor een aantal oefenwedstrijden alvorens de com petitie begint. Scheveningen's eerste elftal luidt: Van Anraad; Everse en Bauman; Ploeg. Krist en Braster; De Jong, Rijshouwer, Van Geen, Clavan en De Harder (hieruit blijkt o.m., dat Bijker niét naar Ajax gaat). Het tweede elftal ziet er als volgt uit: Versprille; Krijbolder en De Lange; J. v. d. Zwan A. v. d. Zwan en Koers; Wil- lems. Kentie, Zwarts. Grootveld en Dek ker. In de Internationale Studenten Sport week te San Sebastian heeft in de athle- tiek-wedstrijden in de halve finale van de 400 meter horden onze landgenoot Parlevliet met 54,5 sec. de tweede plaats veroverd, waarmede hij zich voor de eindstrijd plaatste. Op de 110 meter hor den won Parlevliet zijn serie in 15,2 sec. In het waterpolo-tournool won Neder land met 6—4 van Spanje; bij de rust was de stand 33. In het tennis-tournooi werd Goris (Ned.) in het heren-enkelspel uitgescha keld door Baros (Brazilië) met 62, 6—3. Rineke S\jmons leverde, zoals reeds ge meld. in de finale van de 100 meter vrije slag een goede prestatie door het inter nationaal studenten-record, dat 's mor gens door mej. Bowen (Engeland) op 1.17.2 was gebracht met twee seconden te verbeteren en op 1.15.2 te brengen. Rineke was wat langzaam met het starten en bij het eerste keerpunt lag ze nog even achter Bowen. Ze keek de kat uit de boom en ook bij het tweede keer punt was ze nog niet voor. Maar door zeer goed draaien haaide ze haar achter stand in en dank zij een geweldige eind spurt zag ze kans als eerste aan te tik ken. In het basketball-tournooi is de wed strijd NederlandZwitserland met 45 37 in het voordeel van de Nederlanders geëindigd. Na de eerste helft stonden zij met 618 voor. Tijdens internationale wedstrijden te Warschau verbeterde de Russische ban- tamgewicht Wladimir Stogow het We reldrecord gewichtheffen drie Olympi sche oefeningen met 10 kg. Stogow be haalde met de drie oefeningen een totaal van 325 kg. Het, oude record was in 1949 door Namdju (Iran) gebracht op 315 kg. een prestatie welke door Oudonov (Rus land) in 1952 en Fartsjoedion (Rusland) in 1954 werd geëvenaard. In April van dit jaar behaalde Stogow reeds een totaal van 317.5 kg. doch deze prestatie is nog niet officieel erkend. (Van onze Parijse sportcorrespondent) In Franse sportkringen is er sprake van ,dat BertUs de Harder zou terugkeren naar de prof-club Bordeaux, waarvan hij een jaar geleden naar de prof-club Den Haag ging. De Harder verblijft op het ogenblik in Bordeaux voor een paar dagen vacantie. Besprekingen tussen hem en de directie van de Girondijnen-club hebben ertoe geleid, dat De Har der deze week zal meespelen in een wedstrijd die Bordeaux tegen de Weense club Wacker zal spelen. Indien het resultaat daarvan gun stig is, acht men de kans groot dat De Harder een nieuw contract met Bordeaux zal tekenen. In Bordeaux wijst men er intus sen op. dat deze club ondanks de transfer van De Harder naar Den Haag altijd nog zekere rechten op „Bertus" kan uitoefenen. (De vraag is echter ook, hoe het bestuur van ScheveningenHol land Sport, waarvoor De Harder OP het ogenblik onder contract staat, over deze geschiedenis denkt Red.) (Van onze sport-correspondent) Gisteravond werden in Oosterbeek on der grote belangstelling nationale athle- tiekwedstrijden gehouden waarbij alle prominenten aan de start zijn verschenen. De grootste verrassing van de wedstrij den was wel, de nederlaag, die de natio nale kampioene Puck van Duyne-Brou- wer op de 100 m van Hanny Bloemhof van de Kometen te incasseren kreeg. Laatstgenoemde liep een prachtige race en liet een tijd van 12,5 sec. voor zich af drukken. Puck van Duyne-Brouwer be zette met 12,7 sec. de tweede plaats. Op de 80 m horden dames leverde Imke Vaal van de Kometen een zeer goede prestatie, door met een tijd van 12 sec. een nieuw Oostelijk record te vestigen. Het oude record was 12.1 sec. De nationale kampioen Th. Saat van V. en L. werd eerste in 11 sec., eerste op de 100 m heren, doch Van Hardeveld van V. en L. moest de 2e plaats aan Veenendaal van HAV la ten. Aan het Internationaal Concours Hip- pique, dat van 31 Augustus tot en met 4 September a.s. te Rotterdam wordt ge houden. zal door een officiële Duitse equipe worden deelgenomen. Fritz Thiede- mann, die tijdens de Olympische Spelen te Helsinki de bronzen medaille won, heeft ingeschreven met „Meteor" en „Finale" Magnus von Buchwaldt zal aan de start verschijnen met „Tanita" en ..Nadina"; Walter Schmidt met „Kiel" en ,,Auer" Alfons Luetkewesthues met „Alar" en „Goldanger". Gerlinde Mertens en Ernst Schueler zullen eveneens naar Rotter dam komen; welke paarden zij zullen be rijden staat op bet ogenblik nog niet vast. Voor de dressuurwedstrijden hebben Han- nelore Weygand en Rosemarie Springer zich aangemeld Eerstgenoemde zal waar schijnlijk met „Penkunas" er „Doublette" in de dressuurring verschijnen en Rose marie SpringeT met „Heraldik" en ..Thyra" De tennis-interland België—Frankrijk is door de Belgische ploeg met 98 ge wonnen. België's top-duo WasherBri- chant behaalde in enkel- en dubbelspelen een 41 score. De Franse sprinter Gaignard behaalde een verrassende zege in de grote prijs van Aarhus (Den.) vóór Van Vliet, Har- ris en Derksen. (Art verten tie> Vliegen, maar ook muggen en andere hinderlijke insecten gaan een bijzondere slechte tijd tegemoet. De huisvrouw heeft nu immers de beschikking over het radicale, nieuwe ingectendodende middel; ROXASECT micro-mist van PHILIPS-ROXANE. Er zijn vee! mensen, ook in ons land, van wie men kan zeggen: „Zij zou den geen vlieg kwaad doen Maar U moet niet denken, dat de vlieg daar reken ag mee honritaaggnt. de vlieg doet hen JSSaL^Lhil- vlieg doet hen lende ziekten overgebracht bacteriën Vliegen hand ons Scale be- Laat Uw zijn voor Uzelf, voor UIIW"". voor bezoekers. Vroeger kon men er weinig aan doen; maar nu is een huis waar men vlie gen duldt een huis dat een haard van besmetting kan zijn. ROXASECT micro-mist bevat de modernste insectendodende stoffen en is daardoor werkelijk radicaal. ROXASECT micro-mist is (véél in een kleine bus 1) ook zeer zuinig. Eén twee seconden drukt U op de knop en de uiterst fijne nevel (micro- 1st) verspreidt zich en dringt overal _Jor. De dodende stof zet zich in een fijn laagje overal op af zodat de vliegen en muggen radicaal worden verdelgd, zodra zij ergens neer strijken. Geen geknoei meer met vettige, spetterende of lekkende pompjes. ROXASECT micro-mist van Philips- Roxane zit in een zindelijk busje. Het is onschadelijk voor mens en huisdier, niet brandgevaarlijk, het geeft géén vlekken. Haal vandaag nog zo'n klein, handig busje ROXASECT micro-mist van PHILIPS-ROXANE bij Uw apo theker of drogist. Neem er vooral één mee als U met vacantie gaat! door Vertaling 3) Ik ben uw gouden tasje komen terug brengen, zei hij zijn hoed afnemend. Oh, Ik., ik wist wel, dat u komen zou.. U zag eruit als iemand, die me wel zou helpen! Op welke manier kan ik u van dienst zijn? vroeg hij. Wilt u me dus helpen? Dat ligt eraan, antwoordde Warwik zakelijk. Wat scheelt eraan? Ikmaar u moet daar niet blij ven staanl Iemand mocht u eens zien. En dan Weet u er iets beters op? Ais u.. binn.. wilde.. Goed, ik zal naar de voordeur.. Nee, dat niet. Dan zouden ze het bemerken. Als., u door dit raam.. Door dit raam? Ja. En wat zal ik aantreffen als ik dat doe? Iemand, die me een revolver voorhoudt? Dieven die me willen plun deren? U.. u moet me vertrouwen, zei ze. Ik vertrouw u ook. Ik zag u in de schouwburg en u leek me een man, die betrouwbaar is voor een vrouw. Er is hier in de kamer niemand dan alleen ik. heus! Hm! bromde Warwik. Als u dan een eindje teruggaat.. Het meisje ging opzij. Warwik keek rond of niemand hem zag. Hij wilde niet graag in een val lopen. Hij nam de re volver in zijn rechterhand. Met zijn lin ker greep hij de vensterbank beet en klom langzaam omhoog. Op gelijke hoogte met het raam gekomen, tuurde hij naar binnen. In het maanlicht kon hij zien, dat er niemand anders dan het meisje in de kamer was. Met een sprong was hij binnen en hij ging tegen de wand staan. Ik heb u verzekerd, begon het meisje. Voorzichtigheid kan nooit kwaad, ant woordde hij. U moet beseffen, dat deze manier van doen een beetje., vreemd is. Hier is uw tasje. Ik heb erin gezocht naar een adres en dat papiertje gevonden. Waarom heeft u dat geschreven? Omdat ik in gevaar verkeer, fluis terde zê gejaagd. Ik moest iemands hulp inroepen en u leek me een eerlijk mens. Dank u. En wat voor moeilijkheden hebt u? Heeft die man, die ik in uw gezelschap zag, er iets mee te maken? Ja. Hebt u dat al geraden? O, als u me maar wilt helpen! Als u me eens wat meer vertelde over wat u van me verlangt. Ik woon hier met mijn oom. Hij is ook in gevaar. Ik wist er geen andere manier op om hulp te vragen. Als u me helpen wilt., en niet bang bent.. in gereedheid gebracht een ballon naar het model van Montgolfier met een inhoud van driewart mil lioen liter. Alles is zo goed mogelijk nagebootst; zelfs de twee grote L's, de beginletter van de naam van de Franse ko ning Lodewijk, die 'ter linker- en rechterzij in 't netwerk van 5000 meter touw zijn gevlochten. Bui ten het echtpaar zullen twee passagiers, dr Mel- chior van de Willem Ba- rendsz en een „grote on bekende" meereizen. De ballonvaarders zullen een goodwill-boodschap op hun reis meenemen, be stemd voor de directeur van het Feijenoordstadion te Rotterdam en afkom stig van de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem. De laatste is tevens voorzit ter van het vacantieco- mlté Amsterdam. De tocht, die circa zes uur zal duren, eindigt waar schijnlijk ergens in Duits land. Het ligt in de bedoeling het maken van dergelijke rustige ballonvaarten te laten uitsroeien tot een traditie. Wind en weder dienende zullen de heer en mevrouw Boesman voortaan elk iaar op de tweede Zaterdag in Au gustus van het Olvmpisch stadion uit opstilgen als hoogtepunt van het op diezelfde dag te houden slotfeest van het Vacan- tie-Comité Amsterdam. Na deze opstijging krijst de Amsterdamse school jeugd een gevarieerd pro gramma in het stadion opgediend met wieler wedstrijden. variété-num mers concours-hipplque, ballet en als slot een re- vanchewedstriid van de kampfoenscandidaten der school voetbal wedstrijden, de Palmprachtschool en de Hoofdwegschool. De kinderen zullen om 12 uur van het hoofdhureau der politie in optocht naar de sportarena gaan. Bang ben ik in geen geval. En als u iets weet, wat de saaiheid van mijn alledaagse leven kan breken, zal ik u dankbaar zijn. Dus u wilt eens met oom praten? Kunt u me de zaak niet uitleggen? Hij kan het veel beter dan ik en er valt geen tijd te verliezen. Waar is uw oom? Op zijn kamer boven. Ik zal u voor gaan. Maar zachtjes alstublieft! U bedoelt, dat die andere man, die ik in de schouwburg gezien heb, ook in huis is? Ja. Hij en nog een paar anderen. Ze mogen ons niet horen. Ik wed, dat ze u met iemand, van wie u niets hebben moet, willen laten trouwen om uw geld in handen te krij gen. Is dat zo?.. Niet? Zo, dan is het tenminste iets nieuws.. greep ze hem bij zijn linkerhand en trok hem mee. Voorzichtig, fluisterde ze, we zijn bij de trap. Hem steeds bij de hand houdend ging ze de trap op. Ze scheen nog steeds ang stig. Boven aan de trap gekomen geleid de ze hem langzaam door 'n gang. Hij had niet het minste geluid gehoord. Hij voel de, dat hij aan 't einde van zijn tocht ge komen was en omklemde zijn revolver vaster. Ze gingen een hoek om en daar bleef zij staan. Wij zijn bijna aan de kamer van mijn oom, fluisterde ze. Hij is nog wakker en zit te wachten of u gehoor hebt gegeven aan mijn verzoek om hulp. Ik heb hem alles verteld maar hij wist niet of ik er goed aan gedaan had. Hebt u een beet je geduld met hem alstublieft. Hij is oud en kan niet veel doen. Laten we hopen, dat hij niet t* veel doet, mompelde Warwik. Bent u nog bang? Ik ben nooit bang. Maar ik weet graag wat me te wachten staat. Dit is een vreemd huis en de omstandighe den zijn eigenaardig genoeg. Hier zijn we er, fluisterde ze. Zo dra we binnen zijn, zal Ik het licht aan draaien. We moeten zorgen dat niemand ons hier ziet binnengaan. Ze opende een deur en bracht hem er 'n paar passen doorheen. Het was stikdonker want er scheen zelfs geen maanlicht naar binnen. Het meisje hield nog steeds zijn hand vast. Hij hoorde, hoe ze de deur achter hem sloot. En daarop fluisterde ze door het duistere vertrek: „Die heer OP heel wat verschillende manieren heeft men de laatste tijd gepoogd een verklaring te geven voor de plotselinge omzwaai in de houding van de Sovjet-machthebbers. Is deze omzwaai niets meer dan éen verandering van tactiek en hoopt Moskou door een verraderlijke glimlach- campagne zijn oude doelstelling van erbarmingsloze wereldoverheersing te bereiken? Of komt de „zachte koers" voort uit een fundamenteel ver anderde instelling van de communisten? Of, tenslotte, is de nieuwe Rus sische houding niets anders dan een tijdelijke phase en moeten wij er op rekenen dat binnen afzienbare tijd de koude oorlog weer hervat wordt? Dit zijn de drie kapitale vragen, die veelal gesteld worden, en waarop de meest tegengestelde antwoorden gegeven RTTTTTÏ'IVT AlVTDfil? worden. En het kan bijna niet anders of X> UI X ILIN UrULN XJOJJj alle antwoorden op deze vragen zijn aan 1?"I? UlATTT?17" elkaar tegengesteld, want wij beschikken i\l\Ul\ ILLIV over te weinig feiten om een inzicht te hebben in wat werkelijk gebeurt en leeft aan gene zijde van het „ijzeren gordijn". Alle verklaringen blijven daarom steeds min of meer behoren tot het terrein der speculaties. Toch, onder al deze reserves en met de nodige voorzichtigheid, menen wij te kunnen wijzen op een aantal redeneringen, die schijnen te pleiten voor de stelling, dat er op het ogenblik inderdaad sprake is van een fun damenteel veranderde, of liever: veranderende, instelling bij de communis ten. Met name schijnt op het ogenblik de veronderstelling niet meer absurd, dat Moskou zijn doel van wereldoverheersing voor lange, lange tijd afgeschreven heeft. Hoe motiveren wij deze „optimistische" zienswijze? DAAR is in de eerste plaats het feit van de moderne wapens. Dit thema is zo lang en zo breed uitgesponnen met name ook in deze kolom men dat het waarschijnlijk overbodig is hier nog lang bij stil te staan. Een nieuwe oorlog zal met atoom- en waterstofwapens gevoerd worden en zal derhalve eindigen in de afschuwelijkste verliezen voor allen. Voor zover een atoomoorlog al niet het einde van alles zal zijn, zo zal er zeker geen sprake zijn van een overwinnaar. Niemand zal dus zijn doel meer met oorlog kunnen bereiken, integendeel. Ergo bestaat de noodzaak óók voor de Sovjets om alles te vermijden wat oorlogsgevaar schept. Verder redenerend kan men dan zeggen, dat alle partijen er zodoende belang bij hebben om van deze omstandigheden maar te maken wat er van te maken valt. Bon gré mal gré zullen zij dus moeten pogen zo goed en zo kwaad mogelijk samen te leven. DAAR is in de tweede plaats de redenering, die, als wij ons niet ver gissen, voor het eerst door Raymond Aron in de „Figaro" gepubli ceerd werd, en die later nog eens onderstreept is door gezaghebbende mannen als Walter Lippman en de grote Rusland-kenner Paasikivi, presi< dent van Finland. Hun naar het ons voorkomt zeer plausibele redenering is, dat het Russische communisme zijn revolutionnaire, dynamische ka rakter langzaam aan begint te verliezen. Met Joseph Stalin ging de laatste hoogst prominente vertegenwoordiger heen van de „diehards" van het eerste uur, mannen, die in 1917 op de barricades in de straten gestaan hadden en die voordien met de gevangenissen van veel Europese landen hadden kennis gemaakt. De groep echter die Stalin opgevolgd heeft en ook dit is van belang: dat Stalin's alleenheerschappij werd vervangen door een collegiaal bewind zijn, op enkele uitzonderingen na (bijv. Molotof), in zekere zin parvenu's. Hun streven is niet meer in de eerste plaats revolutionnair en expansief, doch conservatief, gericht op behoud en consolidering van datgene wat de revolutie heeft tot stand gebracht. Deze redenering heeft de historische evidentie voor zich. Inderdaad is deze ontwikkeling stereotiep voor alle revolutionnaire bewegingen. Waarom zou het communisme niet even goed kunnen ver burgelij ken als het socialisme dat gedaan heeft? IN verband met het onmiddellijk voorafgaande kan men een derde argu mentatie aanvoeren om te betogen, dat de Sovjet-bonzen zich willens nillens in de noodzaak gezien hebben om hun doelstellingen ingrijpend te herzien. Het is nl. een feit, dat zij mèt de revoluties in Joego-Slavië en in China de suprematie in de communistische wereld laat staan in de hele wereld! verloren hebben. In het ene zowel als in het andere land voltrok de communistische revolutie zich 'zonder de hulp van het rode leger. Het is bekend hoe snel Tito de dwang van de Kominform van zich afschudde en het recht opeiste om een „nationaal", «iet vanuit Moskou gedicteerd, communisme tot ontwikkeling te laten komen. Was dit stand punt van Tito voor mannen als Stalin en Molotof! de verschrikke lijkste aller ketterijen, de nieuwe machthebbers achtten het meer oPP01"- tuun zij zullen daarvoor hun grondige redenen gehad hebben om een vernederende reis naar Belgrado te ondernemen en daar in een offi cieel communiqué de ketterij te bekrachtigen. De betekenis hiervan moet niet onderschat worden. Toen Boelganin en zijn trawanten het betreffende communiqué te Belgrado onderteken den, erkenden zij. dat het Sovjet-communisme niet het allen-zaligmakende is, erkenden zij o'ok, dat zich in het „Sovjet-bloc" barsten beginnen af te tekenen, die, als ze niet met tact behandeld worden, wel eens tot gevaar lijke kloven zouden kunnen uitgroeien. Men mag dan ook gevoeglijk aannemen, dat het communiqué van Belgrado, en zelfs de hele reis naar Belgrado, minstens evenzeer een kniebuiging was voor Mao Tse Toeng als voor Tito. (Wordt vervolgd). (Van onze Amsterdamse redactie) de Koetziers, die met rytuigen zig op den weg bevonden, waren dermate door de Luchtbol ontzet, dat zy den, waren dermate door de Luchtbol ontzet,, dat zy op 't oogenblik stil hiel den en zig eerbiedig met ontblooten hoofden ne- derboogen tot de ballon hun was voorbygegaan". Aldus schreven de Parijse kranten, toen op 27, Au gustus 1783 de scheikun dige Pil&tre de Rozier van de Tuilerieën uit op steeg in de luchtballon van de professoren Mont golfier en Charles om als eerste in de wereldge schiedenis aangenomen dan dat de tocht van Ica rus een mythe is een reis door de aether te maken. „Alles hetgeen er grootst, doorlugtigst en geleerdst was. ook hunne majesteiten en de Ko ninklijke Familie, zij al len scheenen zig als om strijd vereenigd t.e heb ben om een plegtige hul de te doen aan de weten schappen en om dees fraaye proefneming te aanschouwen", zo ver volgt de anonieme scri bent zijn relaas in de ko lommen van een der bla den. De boeren, burgers en buitenlui daarentegen betitelden, zoals de aan hef van dit artikpltle al deed vermoeden, de bal lon vol vrees als een mon ster. ontsproten aan het brein van de Satan, en eingen het met hooivor ken zeisen er> pikhaken te liif De ballonvaarder wist echter zijn instru ment bijtijds van de grond te krijgen. Twee jaar later, op lfl Juli 1785, steeg de be faamde Blanchard. daar toe uitgenodigd door erf stadhouder Willem V per soonlijk, in Nederland op van de tuin van het pa leis Noordeinde in Den Haag. De gewone bevol king reageerde hier op dit evenement al niet veel anders dan de Fransen. Het vertrek verliep welis waar vlot. Even bleef de bol hangen aan een dak goot van een der huizen aan de Molenstraat, maar dank zij het doortastende optreden van een Amster dams straatjochie, dat er een reis van Mokum naar de residentie voor over had gehad om Blanchard te bewonderen, kwam zij spoedig weer los. Na de landing te Zevenhuizen echter werd de luchtreizi ger „ontfangen door een meenigte boeren, gewa pend met stokken en hooyvorken". De eigenaar van het stuk land, waar de ballon was neergekomen eiste schadevergoeding. Blan chard gaf hem een soort tegoedbon, waarop hij in het Frans geschreven had: „Ik ondergescbreevene, verklaarde te zijn neerge komen ten 9 uuren 's avonds op een leeg Weyland, behorende aan een lompe, brutaale boer, die hierdoor geen de min ste nadeel geleeden heeft en die de onwaardigheid heeft van tien ducaten van mij te eischen na ge holpen te hebben om mijn schuitje en de bol te ver scheuren". Ter gelegenheid van het feit, dat het nu 170 jaar geleden is, dat de eerste ballon in ons land de lucht inging, zal er op Zaterdag a.s. als opening van de feestmiddag in het stadion te Amsterdam, georganiseerd door het Vacantie-comité, een his torische ballonvaart plaats hébben. De heer en mevrouw Boesman zullen zich. gestoken in Oudhol landse klederdracht, om één uur van het hoofdbu reau van politie aan de Marnixstraat per diligen ce naar het stadion bege ven. Daar is dan voor hen Toe., komt u nu mee, zei ze dichter bij hem komend. Of als u me niet helpen wil., gaat u dan dadelijk weg. Bedankt voor het tasje. Hij kon haar gezicht in het maanlicht duidelijk zien. Ze had niets weg van een avonturierster. Ze scheen geen be driegster. Gaat u voor. Miss Rodney, zei hij. Zo heet u immers? Dank u. Geruisloos verlieten ze de kamer en gingen ze de gang op. Warwik had, zodra hij gezien had, dat ze alleen in de ka mer was, de revolver in zijn zak gesto ken, maar nu haalde hij hem tevoor schijn en hield zijn vinger om de trekker. Ze sloot de deur achter zich. Daarna Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrtfdag 12 Augustus 22.00 Fiesta Time. 22.15 Concertgebouw. 22.45 Hersengymnastiek. 23.15 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZATERDAG. 13 AUGUSTUS 1955. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Gram. 8.55 V. d vrouw. 9 10 V. d. kind. 9.25 Gram (9.35—9.40 Waterst.) 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. arbeiders in de continu-bedrijven. 11 25 Radio Philh. Sextet 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws 13 15 Vara-Varia. 13.20 Gram. 14.00 Sport. 14.15 Madrigaalkoor. 14.35 Streek- uitz. 15 00 Gram. 15.15 Gram. 16.00 Caus 16.15 Kamerork. 17 00 Radioweekjourn. 17.30 Gram. 18 00 Nws. 18.20 Gram 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20 05 Promenade ork 21 00 Gevar. progr. 21.45 Lichte muz. 22 00 Social, comm. 22.15 Sport 22.20 Gram. 22.40 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24 00 Gram. HILVERSUM I (298 M.l 7 00—24.00 KRO 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw 10.00 V d. kleuters 10.15 Gram. of progr. v. d jeugd. 10.45 Gram 11.00 V. d. zieken. 11.45 Vocaal Dubbel kwart 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws 13.20 Gram. 14 00 Boekbespr. 14 10 Metropole or. 14.40 Harmonie- ork. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten 15.40 Koorzang. 16 00 Samenzang 16.30 Gram. 17.00 V d. jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journ weekoverz. 18.25 Italiaanse liederen. 18.40 Lichte Griekse muz. 19.00 Nws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avond gebed en liturg kal 19.45 Gram. 20 40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.40 Gevar. liedjes. 22.00 .Toen zag ik Afrika" caus 22.15 Kamerork. 22.55 Gram. 23.00 Nws. 23 15 Nws. in Esperanto. 23 22—24 00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Gram. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerber 13.00 Nws. 13.10 Gevr. progr. 13 55 Sport. 14 00 Fabrieks fanfare. 14.30 Hoorsp 14.50 Idem. 15.30 Schots ork 16.30 Onbekend. 17.00 V. d. kind 17,55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muz. 79.15 Escape". 19.30 Interv 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.30 Gram 22.45 Avondgebeden. 23.0023.08 Nws en weerber. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Dansmuz. 12.30 Sport. 13.45 V. d. kind 14.00 Lichte muz. 14.30 Sport en muziek. 18.35 Jazzmuz. 19 00 Nws. en journ. 19.25 Sport. 19 30 Svmph. ork, koor en sol 21.00 caus. 21.15 Symoh ork.. koor en sol. 22 00 Nws 22.15 Sport. 22.20 Dansmuz. 23.5024.00 Weerber. en nws. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 De Radio-Almanak. 14 30 Journ. 15.00 Gram 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuz 18:45 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.45 Orgelconc. 18 30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omroep_Ommeganck. 21.15 Gram 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws 22.15 Verz progr. 23.00 Nws 23.0524.00 Gram. 484 M. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.30 Gram. 15.00 Sopr en piano. 15.30 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Lichte muz. 17.30 Gram. 18 00 V. d. sold. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 C®im. 20 30 Omr. ork. en solist. 21.15 Gram. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Geen Belgische T.V.-programma's. BBC, Uitz. voor Nederland, 22.0022.30 Nws. Feiten v. d. dag. Vorm en kleur. Sport (op 224 en 76 m. is gekomen oom. U kunt het licht nu wel aandraaien. Warwik hoorde 't zachte knipje van een schakelaar. Opeens was de kamer helder verlicht. Op die wijze zag John Warwik de Spin voor de eerste maal. HOOFDSTUK III. De nieuweling. Het was een ruim vertrek. Tegen de wanden hingen een paar gewone schilde rijen. Gordijnen, vloerkleed., alles was gewoon. Midden in de kamer stond een grote, mahonihouten bureau-ministre. Daarachter zat een man op een draai stoel. Tegenover het bureau stonden twee stoelen. In één hoek een boekenrek, in een andere een paar kaartregisters. Dat was alles. John Warwik zag op het eerste ge- zich, dat de man een buitengewoon per soon was. Hij was breed en geweldig dik. Zijn hoofd was reuachtig en hij had een zware nek. Zijn witte haardos was ver ward, zijn ogen waren klein en doordrin gend scherp. Zijn dikke lippen trilden on ophoudelijk. Zijn wangen waren bleek en slap en zijn dikke witte handen lagen voor hem op het bureau. Gaat u zitten, zei hij. Hij wees op een der stoelen en War wik nam zijn hoed met zijn linkerhand af en zette zich neer. Hij bleef zijn rechter hand in zijn zak houden. Een snelle blik in het rond had hem geleerd, dat er nog een deur in het vertrek was. Er waren twee vensters. Geen meubels, waatachter iemand zich kon verbergen. Hij begon zich een beetje veiliger te voelen. (wordt vervolgd) N. W. D. R., 309 M. 12.00 Am-us. muz 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14 00 Amus. muz. 15.00 Koorzang. 16 00 Lichte muz. 18.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.25 Koor zang. 20 00 Gevar. progr 21 45 Nws. 22 10 Svmph. ork. 22.30 Dansmuz. 23 30 Volksliederen. 24.00 Nws. 0.15 Rhvthm.muz. 1.00 Lichte muz 2.155.30 Amus muz. Duitse Televisieprogr. 16.30 V. d. jeugd 17.00—17.15 In de TV-dieren- tuin en progr.-overz. 20 00 Film 21.35 Rep. en 'n Woord vor de Zondag. FrankrUk, Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Gram. 13.00 Nws 13.35 Gram. 14.05 Nws. 14 17 Orkestconc. 15.40 Gram 16.10 Orkestconc. 16.55 Kamermuz 17.55 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.58 Gram 20.02 Lichte muz. 20.32 Hoorsp 22.04 Gram. 22.50 Kamermuz 23.20 Gram. 23 45 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 824 M. VARA: 19.45 Op Tele-bezoek in Blijdorp. 20.15 Act. 20.30 Filmfragm. 20.55 Pauze. 21.00 Lichte muz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5