Grandval met spoed terug naar Marokko m Sovjet-Unie vermindert haar Gewezen minister in Djakarta na huiszoeking gearresteerd strij dkraehten Twee Amsterdamse jongens met gestolen auto naar Parijs Spanning langs grens van Goa Tragedie van een Joodse jongen en zijn pleegmoeder AFSCHUWELIJKE MOORD IN AMSTERDAMS PENSION r te* Ondanks aftreden „in contactmet de Justitie Compromis in Parijs Eerste stap: vorming van regering naast de sultan Korte havenstaking in Rotterdam Eén uur atoom-licht lang Na conferentie van Genève 640.000 man worden gedemobiliseerd De menselijke zijde Om een schamele zeventig gulden Zaterdag 13 iVugustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grandval mag er op terugl ikomen Goede zaken bij de IC. L. M. Rus is de tel kwijt geraakt Blijft strijden voor Nieuw-Guinea BERICHT Toezicht van India? Pientere automonteur in Montmartre had het zaakje door Massale intocht aangekondigd voor 15 Augustus Wettig nocli vreedzaam" Connie" eiste reeds vijf doden De zaak-Elias in ware gedaante „Bijna rode anarchie in Indonesië" WEERBERICHT Onmiddellijke consultaties Meer reizigers in Juli Werk door tal van arbeiders anderhalf uur te vroeg neergelegd Reeds ontslagen gevallen ff Belgische bestelling De Britse „General Electric" heeft be kendgemaakt. dat zij van twee Westeuro. pese landen opdracht heeft ontvangen tot bouw van atoomkrachtcentrales van bet- zelfde type als deze maatschappij mo menteel bouwt te Springfield, nabij Pres ton in Lancashire. De namen der op drachtgevende landen zijn niet hekend gemaakt, doch men meent in welinge lichte kringen te weten dat een der len den België is. Vriendelijke atoom- uitnodigingen VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Nieuw Indonesische kabinet Op Maandag a.s., het hoogfeest van Maria Tenhemelopneming, zal ons blad niet verschijnen. DE directie. Op terugkeer van Chinezen uit V. S. Knuppel op de achterbank Wolkbreuken boven New-York PRAAG WIL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET BONN Daily Mail" De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen, maar ook plaatselijk enkele regen- ol onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zondag I4 Aug.: Zon op 5.22, onder 20.10. Maan op 1.01. onder 17.55. Maandag 15 Aug.: Zon op 5.24, onder 20.08. Maan op 2.16, onder 18.33. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Het Parijse overleg over liet „Iaatste-kans"-plan van de resident-generaal ian Marokko, Grandval, is met een minnelijke schikking beëindigd. Gister middag reeds kon premier Faure de vergadering van het coördinatie comité voor Noordafrikaanse zaken opheffen, omdat hij zijn ministers Voldoende over het plan ingelicht achtte om er verder in de besloten kring van het kabinet over te kunnen beslissen. Alvorens de kabinetsraad jïanving, had Faure echter de leiders van de politieke groeperingen die de regeringsmeerderheid uitmaken, voor een luncli ontvangen teneinde hen Over het verloop van de Marokkaanse kwestie en het overleg met Grandval op de hoogte te stellen. De premier heeft naar hij later mee deelde geen onoverkomelijke tegenstand ontmoet van de kant van de partijleider^ die overigens hedenavond ten tweede male door hem Ontvangen zijn. jjr vonden hedenmiddag en heden avond. twee kabinetszittingen plaats. De heer Faure achtte het niet nodig over kwestie nog een formele ministerraad 'die door de president van de republiek gepresideerd moet worden) te houden en fieeft T>et voornemen meegedeeld per- iSoonlijk de President te Vizille op te zoe ken om hem hiervan op de hoogte te stellen. Aangezien de premier president ICoty Maandag zal bezoeken, is publica tie van de gevallen beslissingen niet voor Ibinsdag te verwachten. Er is echter intussen voldoende uitge lekt om te kunnen zeggen, waar het com- bromis tussen GrandVal en het kabinet in feite op neerkomt. Er is iets tot stand gebracht, dat inderdaad op een minnelij ke schikking lijkt. De ministers hebben te kennen gegeven, dat naar hun oordeel de tegenw°ordige sultan, Ben Arafa, ze ker voldoende autoriteit heeft om de be slissingen af te kondigen. In de plannen is IVoorzien in de instelling van een rege ling van gezaghebbende vertegenwoor Idigers van het volk van Marokko. Grandval schijnt, er echter nog steeds Van overtuigd te zijn. dat het Ben Arata biet zal lukken dergelijke figuren te vin den Hij heeft nu gedaan gekregen, dat ais 'dat inderdaad zo is, hij de regering te Parijs op de hoogte kan stellen. Aldus lis voor hem de mogelijkheid open geble- 'Vcn de kwestie van het sultanaat toch Weer aan tic orde te stellen, ook al heb ben de ministers er nu een min of meer definitief oordeel over gejeven. Hervormingen Wat de hervormingen" betreft, daarover Is men het gemakkelijker eens geworden. Ze betreffen o.m. de onmiddellijke instel ling van gemeenteraden en meer ge leidelijk de instelling van een volks vertegenwoordiging. Van stonde af aan tal de sultan echter worden bijgestaan door ministers. Aan de inheemse bevol king zal voorts onmiddellijk het recht Van vakvereniging worden toegestaan. Het schijnt- dat Grandval de meeste steun heeft gevonden bij generaal De Gaulle, wat echter niet belet, dat de ex- Saullistische ministers nog altijd aarze lend zijn gebleven. Ook Schuman bleek een steun voor Grandval. De minister van justitie koestert dus een andere opvat ting dan zijn partijgenoot Bidault, onder wiens premierschap Ben Joessef van de troon is verwijderd. Orders zijn gegeven om de rust op 20 Augustus te verzekeren. De opperbevel hebber in Marokko had daarvoor verster kingen uit Algerije willen laten komen, doch daartegen heeft de gouverneur-ge neraal van Algerije, Soustelle, zich met het oog op de toestand aldaar verzet. Maarschalk Juin schijnt intussen nog altijd op zijn stuk te staan en de Parij se beslissingen te veroordelen. Nader telefoneert onze Parijse cor respondent ons hedennacht: Na afloop van de kabinetszitting heeft Grandval van premier Faure vannacht de op dracht gekregen onmiddellijk, dus he dennacht no*?, naar Marokko terug te keren. Als instructie heeft hü meege kregen, dat hij onmiddelijk consultaties moet beginnen niet de vertegenwoordi gers van de verschillende stromingen om, met medewerking van de sultan, te geraken tot de vorming van een re gering. Deze regering zal dan onder handelen met een groep Franse minis ters, n.l. de heren Faure, Pinay, July en Koenig, om te bepalen welke her vormingen moeten worden doorge voerd. Gelijktijdig zal dan onderhan deld moeten worden over een oplos- sirar van de dynastieke kwestie. Uit drukkelijk heeft Parjjs echter de terug keer van de verbannen sultan uitge sloten. Wij vernemen nog, dat minister Cornig- lon-Molenier in de loop van de avond In de maand Juli hebben K.L.M.-vlieg- tuigen elfhonderd landingen gemaakt op het Amsterdamse vliegveld na vluchten kit de 70 landen, die in het K.L.M.-lucht- "et zijn opgenomen. Een recordaantal luchtreizigers werd in Juli door de K.L.M. ?P Schiphol afgehandeld, n.l. 77.826, dit ls 18 procent meer dan in Juli 1954. Ook het K.L.M.autobusbedrijf N.V., dat verbindingen van Amsterdam, Den Haag Rotterdam met Schiphol onderhoudt deelde in de drukte. De bussen vervoer den in Juli 40.000 passagiers, een stijging van 10 procent ten opzichte van Juli 1954, In Juli zijn 65.000 personen rondacleid ®ver Schiphol en na de oorlog hebbm tot "eden reeds ruim 7 millioen personen schiphol bezocht. alle ex-gauillistische ministers in zijn ka binet heeft bijeengeroepen om hen te ver zoeken hun partijgenoten, Koenig en Tri- boulet Grandval's felste tegenstanders in de regering te overreden hun oppo sitie tegen de resident-generaal te ver zachten. liet Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties, dat samenwerkt met de EVC heeft in kringen van de havenar beiders een pamflet verspreid, oproepen de tot een korte havenstaking op heden. Het bestuur dezer „onafhankelijke" or ganisatie dat bij de 24-uurs staking van twee weken geleden als een der eisen een kortere werktijd op Zaterdag naar voren bracht, wekt thans de arbeiders OP, het werk op heden om 12 uur te be ëindigen in plaats van half twee. Maan dagochtend om 8 uur, de normale begin tijd. zou men dan weer aan het werk gaan. Uit scheepvaartkringen deelt men ons mede. dat in de haven thans de normale drukte heerst en dat men van de ,,lang- z.aam-aan-actie", twee weken geleden door het O.V.B. gepropageerd, niets heeft gemerkt, zodat deze actie als mislukt dient te worden beschouwd. Bovendien heeft de directie van de Scheepvaartvereniging Zuid vandaag op haar beurt onder alle havenarbeiders een pamflet laten verspreiden, waarin wordt gewezen op de ernstige gevolgen, die el ke poging tot het verstoren van de ar beidsverhoudingen in de haven zal kun nen hebben. Niettemin ontvingen wij bij het ter per se gaan van dit nummer de mededeling, dat door verschillende arbeiders aan de oproep tot staking door het O.V.B. gevolg is gegeven. Hoe hooj het percentage van stakende arbeiders was, kon men ons ech ter nog niet meedelen. Bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zijn cvdertussen een kleine 300 havenar beiders ontslagen, omdat zij om twaalf uur het werk neer hebben gelegd en van plan waren pas Maandagochtend weer te beginnen. Zo ging het ook bij de N.V. Mülier en Co waar een kleine 200 mensen het werk verlieten. Kleinere stakingen deden zich voor bij Thomsen's Havenbe drijf en het Havenbedrijf Korte Vaert. Amerikaanse deskundigen hebben Vrij dag in Genève bekend gemaakt, dat de Amerikaanse plaats Arco in ïdaho, die 1200 inwoners telt, op 17 Juli jl. geduren de één uur verlicht is geweest door elec- triciteit afkomstig van een experimen tele atoom-krachtcentrale van het natio nale laboratorium van Argonne. Dit was de eerste proef van die aard in de V.S. De energie was opgewekt door middel van een atoomreactor van een nieuw type, een zg. „kokend water reactor", waarbij water door staven uranium wordt verhit en de verkregen stoom di rect wordt gebruikt voor aandrijving van een generator van 3.500 kilowatt. Maria tenhemelopneming. Detail van een wandschildering van Andrea Mantegna in de Eremitani-kerk te Pad-ia Dc Sovjet-regering heeft besloten de omvang van haar strijdkrachten als gevolg van „het afnemen der internationale spanning" te verminderen, aldus is Zaterdagochtend vroeg in een officiële door liet persbureau Tass verspreide mededeling bekend gemaakt. De strijdkrachten zullen met 640.000 man worden ingekrompen. De luchtmacht is in de Sovjet-Unie een onderdeel,, van het leger. De totale cij fers voor Russische strijdkrachten zijn nooit onthuld. In het Sovjet-ontwape- ningsplan van Mei wordt voorgesteld, dat de strijdkrachten van China, de Sovjet Unie en de V.S. beperkt worden tot 1.500.000 man elk, terwijl Groot-Brittan- nie en Frankrijk er elk 650.000 zouden hebben Prof. Winogradof, wereldbekend Rus sisch atoomscheikundige, heeft gezegd, dat hij zoveel uitnodigingen had ontvan gen om Groot-Brittannië, de V.S. en an dere landen ter bestudering van hun atoomprogramma's te bezoeken, dat hij de tel was kwijtgeraakt. Hij van zijn kant heeft de westelijke afgevaardigden uitgenodigd om de Sovjet-Unie te bezoe ken, waar zü zouden deelnemen aan de komende zitting van de Sovjet-academie van wetenschappen. Er is in Genève enige verwarring ont staan over de komst van een atoomge leerde uit communistisch-China om de zittingen van de atoom-conferentie bij te wonen. Het blijkt nu dat een zekere prof. Tu Wang Tsjang, die uit China afkom stig is. inderdaad de benodigde papieren gevraagd en verkregen heeft, niet echter als afgevaardigde van de regering te Pe king maar als waarnemer in zijn kwali teit van lid van de wereldfederatie van wetenschappelijke werkers. V.N.-autori- teiten verstrekken een toegangskaart aan elke waarnemer van een niet-cffi- ciële organisatie, van welke nationaliteit hij ook moge zijn. In Djakarta is gisteren door dc mili taire politic de gewezen minister van jus titie Djody Gondokusumo, aangehouden,* enige uren, nadat hij zijn portefeuille aan dc nieuwe minister van justitie, Lukman Wiriadinata, had overgedragen. Djody had juist gisteren een aan klacht ingediend tegen de hoofdredacteur van het blad „Djakarta Raya", dat Djo dy in een artikel er van beschuldigd had 200.000 straitsdoliars als steekpenningen te hebben aangenomen, die eigenlijk be stemd waren voor dc oud-premier Ali Sas troamid jojo. De aanhouding van Djody geschiedde nadat militaire politie gistermiddag in zijn woning huiszoeking had verricht. Hij werd in de jeep mee naar de politie-ka- zerne genomen. Gisteravond gaf overste Soekarto van de afdeling voorlichting van het leger een kort communiqué uit, waar in wordt gezegd, dat op grond van rap porten en gevonden bewijzen was gearres teerd, „mr D. G.", die voor nader onder zoek verder is vastgehouden. De partij van Djody, de Partai Rakjat Nasionai, heeft een bekendmaking uitgegeven waar in wordt meegedeeld, dat het voorzitter schap, dat tot dusver door Djody werd bekleed door een ander zal worden waar genomen. In deze mededeling is sprake van de arrestatie „door de procureur-ge neraal". Men zou pogen met de procureur- generaal, met premier Harahap en met mr Djody zelf in contact te komen ten einde nadere bijzonderheden te vernemen. De nieuwe Indonesische minister president, Burhanuddin Harahap, heeft medegedeeld, dat het nieuwe kabinet de strijd zal blijven voortzetten, opdat Nederland Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië zal afstaan. Harahap zeide voorts, dat zijn rege ring het conflict tussen het leger en de regering, dat leidde tot de val van het kabinet-Ali Sastroamidjojo, zal op lossen. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen te New-Dehli hebben zowel de Ame rikaanse als de communistisch-Chinese onderhandelaars tc Genève in beginsel ingestemd met het denkbeeld van een ..derde partij" die toezicht zou moeten houden op de terugkeer van Chinese stu denten uit de V.S. Naar verluidt, zal India, indien de par tijen zulks verzoeken, bereid zijn deze rol te vervullen. Volgens berichten uit genoemde krin gen zouden de, Amerikanen er geen be zwaar tegen hebben, dat de Chinese stu denten en afgestudeerden naar hun land terugkeren, mits Peking de terugreis be kostigt en 'in afwachting daarvan voor het onderhoud der betrokkenen in de V.S. zorgt. In diplomatieke kringen in de Indische hoofdstad is men optimistisch over de tot dusver gemaakte voortgang bij de be sprekingen te Genève. Men acht een complete regeling van het eerste punt op de agenda de repatriëringskwestie nabij. In de officiële verklaring wordt ge zegd: „De jongste ontwikkelingen, en in het bijzonder het resultaat van de Ge- neefse conferentie van regeringsleiders der vier mogendheden, getuigen van een zekere vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen. „Om de vermindering van de interna tionale spanning te bevorderen en ver trouwen tussen de landen te vestigen heeft de Sovjet-regering besloten de strijdkrachten van de U.S-S.R- tegen 15 December 1955 met 640.000 man in te krimpen. „De militairen van leger en marine, die zullen worden gedemobiliseerd zullen verzekerd zijn van werk in industriële ondernemingen, staatsboerderijen en col lectieve boerderijen in hun respectieve woonplaatsen". v fcank zij een telefonische waarschuwing een auto-reperateur in Montmartre te t'n „li otrnntll. Dc autoriteiten van de Portugese enclaves in India nemen op het ogenblik alle mogelijke maatregelen om een grootscheepse intocht van de Satiagrahi-beweging, die de Portugese bezitting Goa op vreedzame wijze bij India wil inlijven, te voorkomen. Deze actie is bepaald op 15 Augustus, India's onafhankelijkheidsdag. Volgens berichten hebben meer dan 2000 leden van de Satiagrahi zich verzameld langs de twaalf kilometer lange grens van Daman. Men verwacht hier het grootste gevaar, omdat Daman bet meest kwetsbaar is van de drie enclaves van Portugal in India. De Portugese regering heeft troepen naar Daman laten overbrengen. Ook bij Gia hebben zich enige duizenden leden van de Satiagrahi verzameld. 11 J.arijs zijn gisteren twee jeugdige avontu- lers uit Amsterdam met een gestolen ,u'o in handen van de Franse politie ge- Jallen. Zij zijn de 22-jarige W. d'H en de "Harige F. B. Zij reden in de nacht van 3 op 4 Augus- j.l. bij de Hoge Sluis met een perso- enauto weg die eigendom is van de Am- terdammer D.. secretaris van een firma 4) Zaltbommel en hebben dus juist een y'eek de auto in hun bezit gehad voor ze "earresteerd werden. Volgen® de eigenaar van de auto, die 'ch daags daarna tot. de Amsterdamse echerche wendde, moeten de dieven het ®'°t van de wagen hebben geforceerd voor zij er mee konden wegrijden. ijaar uit Frankrijk bericht wordt, ver dokken de twee avonturiers er nog de lude nacht mee naar Relgië ech'er nadat de_ nummerborden hadden vervalst In e'£ië zond* zii enkele voorwerpen, die ?cnterin de sgen lagen, verkocht heb- uen en vor* de opbrengst ervan de ben zinetank hebben laten vullen. Daarna zet ten ze hun tocht voort naar Parijs. Daar kregen zij enkele dagen later echter pech met de auto. Donderdag kwa men zij een garage In Montmartre binnen rijden en verzochten een monteur de auto te herstellen. Ze waren in gezelschap van twee Noordafrikaanse individuen, die vol gens de Franse mededelingen hun steentje zouden bijdragen, indien de monteur na het uitvoeren van de reparatie met te veel klem op betaling zou aandringen De monteur ontdekte echter op de achterbank van de auto een knupbel, het geen zijn achterdocht wekte. Hij stelde zich ongemerkt telefonisch met de Pa rijse recherche in verbinding en nog vóór de auto gereed was werd het viertal ge- 9lTGiSt^® FCl De Parijse recherche stelde zich daarop in verbinding met de Nederlandse consul, die de eigenaar van de wagen in Amster dam opbelde. Deze lichtte over dit gesprek de Amsterdamse recherche in. De gouverneur van Goa, generaal Paulo Bernard Gueses heeft de grens bewaking opdracht gegeven de Satia- grahi's te waarschuwen het land niet binnen te komen, doch eerst in het uiterste geval de wapenen te ge bruiken. Volgens Gueses zouden te Londa, enkele kilometers van de grens van Goa duizend man Indische troepen zijn geconcentreerd. In Lissabon heeft de Portugese mi nister van buitenlandse zaken. Paulo Cunha, de Satiagrahi-beweging wettig noch vreedzaam genoemd. Portugal zal zich tegen de actie verzetten, met de grootst mogelijke matiging, doch te vens met de meest onverzettelijke vastbeslotenheid", aldus de minister. Cunha deed een beroep op „India en de beschaafde wereld, opdat de uit daging, die in de Indische Unie wordt voorbereid, vermeden wordt". Hij verzocht de regering te Nieuw Delhi de voor 15 Augustus voorgenomen actie der Satiagrahi te verbieden. In Bombay is gisteren het industriële leven grotendeels verlamd geweest door een massale 24-uurs staking ter ondersteuning van de actie tegen Goa De staking was geproclameerd door de linkse partijen en 500.000 arbeiders in de haven en op de textielfabrieken waren van de partij. 80.000 leerlingen van middelbare scholen en colleges bleven uit de klassen weg. De Congrespartij (de partij van Nehroe) was tegen de staking, omdat ze overbodig was, daar men toch wel wist, dat geheel India de actie tegen Goa volledig ondersteunde. Vooral het administratieve personeel bleef aan het werk. Leden van de Congres-partij hielden 's morgens een mars door de stad om hun afkeuring over de demon stratieve staking te laten blijken. 11 De wervelstorm „Connie" beweegt zich, in kracht toenemend, langs de kust van de Amerikaanse staat Noord- Carolina, in Noordelijke richting, schade aanrichtend aan gebouwen en pieren. Reeds zouden vijf personen als gevolg van de storm om het leven zijn gekomen. De waarschuwing voor wervelstor men in Virginië, Maryland en Dela ware, die Donderdag na drie dagen van kracht te zijn geweest werd inge trokken, is Vrijdag opnieuw uitge geven. Inmiddels neemt de nieuwe wervel storm „Diana", die zich 800 km ten Zuidoosten van de Bermuda-eilanden bevindt en die nu met een snelheid van 18 km het spoor van „Connie" volgt, in kracht toe. (Van onze Brusselse correspondent) i schermelingen", zeide zij. En zij voegde Het is goed de diep-menselijke kant te daar aan toe: „Ook zijn ouders zijn in peilen van een geval, als zich nu weer in België heeft voorgedaan. Zoals men weet, werd daar een 14-jarige jongen, Henri Elias, een kind van in een concen tratiekamp omgekomen Joodse ouders, door een Belgische dame, mejuffrouw Fernande Henrard, verborgen gehouden, omdat de familie de knaap opeiste. Mej. Henrard is een katholieke on derwijzeres, die tijdens de jongste we reldoorlog blijk gaf van moed, door niet minder dan 125 Joodse kinderen uit de handen der Duitsers te houden en 14 hunner zelf op te voeden. In de woning van mej. Henrard heers te steeds de atmosfeer van een huis vol kinderen. Zij stond steeds bekend om haar liefdadigheid en onbaatzuchtig heid. Overal kan men foto's zien van „haar" meer dan honderd kinderen, die thans over verschillende delen van de wereld verspreid zijn, haar regelmatig schrijven en niet vergeten, dat zij hun leven aan haar te danken hebben. Geen ogenblik heeft zij de opzette lijke bedoeling gehad de kleine Elias voorgoed aan zijn familie te onttrek ken. Doch de knaap wilde bij haar blij ven. Toen de oom de eerste maal kwam, „werd hij in aanwezigheid van mej. Henrard door de jongen in het gelaat gespuwd". Zij berispte daarop de knaap, omdat hij niet vriendelijk was voor zijn oom en had hem aangespoord mee te gaan als dit door het gerecht zou worden bevolen. De jongen verweet zijn oom, „dat hij hem zijn geluk kwam ontstelen". Terwijl mej. Henrard dit relaas aan een persman vertelde, kwam een 23- jarige Joodse jongen het vertrek bin nen. „Dat is de oudste van mijn be- Duitsland omgekomen. Hij is nu sedert enkele dagen doctor in de rechten". Hierop verwijderde zij zich om in de keuken voor het eten te zorgen. „Wie heeft uw studies betaald?", vroeg de journalist aan de jonge jurist. „Mej. Henrard", antwoordde deze, „en later heb ik een studiebeurs bekomen. Ik ben mej. Henrard alles verschul digd". Van de 125 Joodse kinderen, die zij gedurende de oorlog tot zich nam, heeft zij er toen verschillende in katholieke instellingen ondergebracht, die evenmin terugdeinsden voor de gevaren, welke zij zich daardoor van de zijde der nazi's op de hals konden halen. Mej. Henrard heeft toen ook Joden van volwassen leeftijd gered, die zij als personeel bij bevriende familie's plaatste tot het ein de van de oorlog. Zij werd hiervoor door de Gestapo gearresteerd en gefol terd en zat in een trein naar een Duits concentratiekamp, toen zij door de op rukkende geallieerde legers verlost werd. Vele van de door haar geredde kinde ren werden nooit door familieleden op geëist. Dat is o.m. het geval met de jonge advocaat en diens zuster. Ande ren werden totaal door onwaardige familieleden verlaten. Gelukkig hebben zij nog mej. Henrard als „pleegmoeder" Wanneer men al deze dingen weet, komt het gedrag van mej. Henrard in een heel ander licht te staan, dan waar in een deel der Belgische pers haar houding belieft te plaatsen. Door het niet volledig kennen van feiten en motieven wordt vaak een ver keerd oordeel geveld. Dit is ook hier weer geschied. De Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdag in een door radio-Praag om geroepen verklaring het voorstel ge daan, weer diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen. De Tsjechoslowaakse regering heeft ook uitdrukking gegeven aan haar ver langen, de betrekkingen met Joego slavië te verbeteren. (Van onze Amsterdamse redactie) Een gast van een pension op bet bovenhuis van bet perceel eerste Helmersstraat 101 in Amsterdam-West beeft vannacht om half twee een afschuwelijke ontdekking gedaan. Hij vond de 44-jarige pensionhouder J. G. in diens eigen zit-slaapkamcr dood in een fauteuil. De man had een gat aan dc voorkant van de schedel, waaruit bloed vloeide. Zijn polsen waren met touwen gebonden en ook om de hals was een touw gesnoerd. De dader had over het lijk een divankleed geslagen. Hoofdinspecteur Van Cleef heeft samen met de Centrale Recherche vannacht nog een onderzoek ingesteld en met de dacty- lnscopische dienst naar sporen gezocht. De moordenaar was tot vanmiddag nog niet gevonden. Vannacht heeft de officier van Justitie, mr Aberson. een onderzoek ingesteld en enkele getuigen gehoord. Ook drs Wite van het gerechtelijk labo ratorium is bezig geweest met technische middelen naar sporen te zoeken. Geble ken is. dat de dader uit een geldkistje een bedrag van circa zeventig gulden gesto len heeft, dat- eigendom was van een der vier pensiongasten. De kamer was niet erg overhoop gehaald. Het slachtoffer leidde reeds enige jaren het pension. Gisteravond kreeg hij be zoek van twee kennissen van een der gasten. Gevieren heeft men op de kamer van de hoofdbewoner enige tijd gepraat. Om half elf ging de visite weg. In de periode tot half twee. toen een andere gast thuis kwam, moet het af schuwelijke misdrijf zijn gepleegd. De man, die op de tweede etage woont zag nog licht branden op de tweede verdie ping. Hij riep of de pensionhouder nog op was en toen hij geen antwoord kreeg opende hij de deur en zag om de hoek G. met het divankleed over zich heen in de fauteuil zitten. De man schrok ont zettend en haalde twee andere pension gasten er bij. Mét zijn drieën verwijderden zij het daarop belden de verschrikte mannen 88888, waarop ogenblikkelijk de politie arriveerde. De vierde bewoner was op het moment van de misdaad niet thuis. Hij had nacht dienst. Hij is evenals de andere drie commensaals door de politie verhoord. Hij staat niet onder verdenking. Het slachtoffer was ongehuwd. Tot vanmiddag twaalf uur had men op last van de politie niets in de kamer ver anderd. Het misdrijf de politie kon nog niet zeggen of het doodslag, moord of roofmoord was heeft in de Overtooms- buurt veel beroering veroorzaakt. divankleed van het slachtoffer. Direct Mail". De „Daily Mail" schrijft heden, dat er tlians in Indonesië een „bijna rode" anar. chie heerst, „Onder de Nederlandse regering be hoorde Indonesië tot het meest welva rende en vooruitstrevende gebied in de wereld. Na de oorlog hielpen de Verenig de Staten dit af te breken en het gebied aan de Indonesiërs te geven. Wat zullen zü dit betreuren! Want in plaats van een ordelijke, sterke en standvastige toestand in dit deel van hun strategisch gebied, heerst er thans een haast rode anarchie. De Amerikanen deden dit in naam van het anti-kolonialisme. En thans eisen de Indonesiërs westelijk Nieuw-Guinea op als een koloniaal bezit, aldus de „Daily

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1