Alarmkreet van de zoölogen MENINGSVERSCHILLEN over WATERSTOF-ENERGIE Rode DICTATUUR op DE WIP Gaston Wie wil de Dominici onschuldig? oude vader sparen? Verclwijnen van kleiner wild oorzaak Van hongersnood van grote dieren San Marino morgen ter stembus Onbestendig weer „Amerikaanse" landgenoten snellen te hulp 3 NACHTJES SLAPEN Katholiek Thuisfront in 08.14 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1935 PAGINA 3 Leken-gepraa'. Einsteinium Nog aanzienlijke aantallen We hebben zoeven de opmerking ge maakt, dat het verdwijnen van het klei nere wild vaak de hongerdood van de grotere betekent. Als de antilopen er gens worden uitgeroeid, raakt de leeuw zijn wat we zouden kunnen noemen bestaanszekerheid kwijt. Olifanten zor gen o.a. dat tal van vogels aan de kost komen. Bepaalde soorten volgen de kud den en leven van insecten en vooral sprinkhanen, die uit het gras vliegen, dat door de zware poten van de logge beesten wordt omgewoeld en vertrapt. Het Kruger Nationale Park is het be kendste natuurreservaat van Zuid-Afrika. Heel de Midden Afrikaanse fauna is er vertegenwoordigd. Het dankt zijn ontstaan aan vooruitziende mannen in de Unie van Zuid-Afrika, die de laatste olifanten uit Zoeloeland zagen verdwijnen. Een an der, bekend en rijk aan dierenleven re servaat is het Albert Nationale Park in de Belgische Congo. Observator Intense propaganda Rode toekomstmuziek Morgen na iedere Mis EERSTE SPAANSE STRAALVLIEGTUIG •- WILDE DIEREN worden met uitroeiing bedreigd Enkele exemplaren van een .grote kudde olifanten, grazen langs de oevers van het Edward-meer in Oeganda. Hier zijn twintigduizend wilde olifanten geteld. Er werd een alarmkreet geslaakt. Ten behoeve van de wilde dieren. Een groep zoölogen beeft er op gewezen, dat in Afrika, het laatste to-evluchtsoord niet het Amazonehekken van de grote wilde dieren, Eet gebied waarin die zich handhaven kunnen, steeds meer wordt ingekrompen. Zelfs de leeuw, de koning der wildernis, ziet zich tot in bet hartje van Afrika zij n domein door de mens betwist en ook hij is de uitroeiing nabij. Misschien reeds over een eeuw zal de leeuw tot de uitgeroeide dieren behoren, waarvan men zich nog slechts de naam herinnert. Reeds stierf ln Afrika een leeuwensoort uit, de Kaapse leeuw. Zijn ireven in Centraal Afrika zullen eerlang zijn lot delen, ondanks de talrijke dierenreservaten, die in verschil lende gedeelten van Afrika en ook in Zuid Afrika (het Paul Krugerreservaat) voor de wilde dieren zijn ingericht. Er mag daar geen jatjht op hen worden gemaakt. Maar evenals de mensen niet in afgebakende gebieden kunnen tieren, wanneer ze eeuwenlang vrij hebben kunnen rondzwerven (zoals de Noord Ameri kaanse Indianen) zo zullen op den duur de olifant, de giraffe, de rhinoceros, de koedoe en zoveel andere dieren, als nijlpaarden, krokodillen etc. hun opgeslo tenheid met degeneratie en ten slotte uitsterven moeten bekopen. I en Anglo-Egyptische Soedan aan elkaar grenzen. De Ngorongoro, een uitgedoofde vul kaan in de Tanganyika, herbergt in zijn enorme krater wel honderdduizend wil de dieren, van leeuwen tot gazellen. De krater heeft vrij steile wanden, enkele honderden meters hoog. Zijn bodem is een rijke grasvlakte, met een omtrek van on geveer honderd kilometer. Het is hier een i waar dierenparadijs, alhoewel elk dier duchtig op zijn tellen moet passen voor elk ander dier. Echter de veel gevaarlij ker vijand, de mens, moet hier zijn ge weer laten rusten en mag er geen vallen uitzetten. Rond het dierenparadijs verhef, fen zich hoge bergen, wier hellingen even eens vele wilde dieren herbergen, olifan ten etc. en in naburige meren leven ook nijlpaarden. Maar om die in hun goede doen te zien, moet men naar Oeganda en de Belgische Congo, speciaal naar het Ed ward-meer. Alleen al in het gedeelte, dat aan Oeganda toebehoort huizen naar schatting zes of zeven duizend nijlpaar den. De rivieren van de Belgische Congo en de Nijl kunnen eveneens op een dichte bevolking van deze „waterolifanten" bo gen. Om de lezer enig idee te geven van sommige z.g. nationale parken ofwel re servaten; het Albert Nationale Park in de Congo, waar o.a. gorilla's beschermd wonen en dat pas in 1925 werd gesticht heeft een oppervlakte van bijna tiendui zend vierkante kilometers. Het omvat gro te meren, grenst ook aan het prachti ge Kivu-meer, telt hoge bergen, waarop zich gletschers bevinden en er vallen uit gestrekte oerwouden onder. De enige men- V('. groep zoölogen voorziet zelfs, dat in de toekomst in de dierentuinen leeuwen noch tijgers of olifanten te zien zullen zijn, omdat de daar geboren exemplaren degenereren, wanneer er geen fris bloed aan kan worden toegevoegd. Ook hierom hebben de zoölogen hun alarmkreet geslaakt. el zijn ze er vnn overtuigd, dat de mens ook in Afrika ten langen leste de grote ivilde dieren niet alleen zal verdrijven, maar ook uitroeien, zoals hij dit in Europa reeds lang geleden heeft gedaan, maar ze hopen door hun alarmkreet het proces enigszins te kunnen vertragen en een eind te ttiaken aan nodeloze slachtingen, die thans ook in naam van de wetenschap Horden bedreven, zulks in streken, waar grote dieren nog in het wild voorkomen. Teneinde in het Tanganyika-gebied Plantages te kunnen aanleggen, hebben de Engelsen van 1945 tot 1950 8554 stuks Neushoorns, giraffen en antilopen gedood. Jb Centraal Afrika werd de strijd tegen de beruchte tse-tsevlieg, die slaapziekte °P de mensen overdraagt en een andere 7-iekte op het vee, ingezet o.a. met een hieedogenloze jacht op de antilopen. Men öad geconstateerd, dat de tse-tsevlieg yooral bij deze dieren voorkwam. In drie laar, van 1948 tot 1951, werden in de Zam- besi-vallei in Rhodesia 102.000 in het wild levende antilopen neergeknald, waardoor tevens leeuwen, luipaarden en dergelijk gedierte van een groot deel van hun da gelijks voedsel werden beroofd zodat er heel wat de hongerdood stierven. Deson danks bleef de tsé-tsévlieg haar besmet- tingswerk voortzetten. Volgens bescheiden schattingen is in Centraal Afrika, dat unieke reservoir voor „groot en edel wild", het aantal olifan ten. leeuwen, gorilla's (die niet gejaagd mogen worden, tenzij met speciaal verlof) 'n deze eeuw met gemiddeld vijftig tot zestig procent verminderd. Er vindt 011- Beveer hetzelfde mee plaats als met de Walvissen in de oceanen, waaronder in deze eeuw eveneens een ware slachting is aangericht, zodat men al sinds geruime *Ud de vangst moet beperken. Nog steeds trekken expedities er op dit, om zoveel mogelijk wilde dieren voor de dierentuinen en circussen te vangen en hierbij vallen vele slachtoffers. Met scheepsladingen en met vliegtuigen wor den zowaar ook kleine olifanten uit t Zwarte Werelddeel naar de andere con tinenten gevoerd. Én er vindt geen aan vulling der soorten plaats, integendeel. Waar moet dat heen, zeggen de zoölo- ficn. De mensen zijn in staat, schier alle gedierte van de aarde te doen verdwijnen en de grotere soorten hebben bijna geen kans meer om zich te handhaven. Ge lukkig, zal'menig lezer wellicht zeggen: Wat doen we met mensenetende leeuwen en tijgers.. £le alarmkreet der zoölogen vestigt in middels vanzelf de aandacht op hetgeen tot dusver gedaan werd, om de grote die ren der steeds krimpende wildernis een asyl te waarborgen, vooral in Afrika, dat P°g niet eens zo lang geleden hun wijk plaats bij uitstek leek. Er zijn in totaal ongeveer honderd na tuurreservaten in Afrika, speciaal inge richt ter bescherming van de wilde die ren. De negers mopperen er nogal over. 2e kunnen niet begrijpen, waarom ze niet haar hartelust het voor hen gevaarlijke eh schadelijke wild mogen doden. Ze noe men het „het regeringsvee'' en de negers, ^ie langs de reservaten wonen, zien met 'ede ogen, hoe de duizenden der wilde öieren "menigmaal hun oogsten vernielen °f een gevaar voor heel de omgeving v°rmen, zodat een jager op groot wild moet worden opgecommandeerd, om ze onschadelijk te maken. Een leeuw, een wilde buffel en een olifant worden vogel vrij, wanneer ze zich buiten het reser vaat vertonen. Het „regeringsvee" is inmiddels niet altjjd veilig voor de regering zelf. Want in de Belgische Congo zjjn gedurende de laatste tijd per jaar niet minder dan zestigduizend olifanten geveld. Hun vlees moest dienen, om de in de mijnen werkende negers te voeden. Deze slach ting doet denken aan de jachtpartijen op de Amerikaanse, thans vrijwel uit gestorven bisons, die door een Buffalo Bill c.s. werden gehouden. Zij joegen op deze dieren, om het vlees te kunnen verkopen aan de arbeiders van de gro te spoorweg, die toentertijd dwars door de Verenigde Staten werd aange legd. Die zestigduizend olifanten betekenen voor 't overige nog niet, dat de Afrikaan se olifant binnenkort met uitroeiing wordt bedreigd. Er zwerven nog honderdduizen den door geheel Centraal Afrika en in tal van reservaten kunnen ze een rustig en door geen. jager bedreigd leven leiden en sterven ze een natuurlijke dood. Toch, in streken, waar het eens van olifanten wemelde, kan men er vaak niet meer dan enkele honderden tellen en dan in een uitgestrekt gebied. Het Noordelijk gedeel te van Zuid Afrika herbergde vroeger ve le olifanten, die ook daar in grote kudden rondzwierven. Ze komen er niet meer voor. Hoe het er voorheen was, kan men nu nog ten Noorden van Rhodesia zien, waar ze bij duizenden voorkomen. In Oeganda heeft men onlangs een ruwe schatting gemaakt en kwam tot de conclusie, dat daar minstens 20.000 grote exemplaren rondzwierven. Speciale controleurs voor het grote wild moesten er elk jaar van 1000 tot 1500 neerschieten, anders worden ze te talrijk:En behalve die duizenden olifanten is Oeganda nog bevolkt met dui zenden nijlpaarden en krokedillen, talrijke neushoorns, grote kuddën wilde buffels, leeuwen en tal van kleinere wilde dieren. Op de grasrijke hoogvlakten van de Tan ganyika zwerven nog talrijke kudden ze bra's. Een kudde telt soms meer dan drie honderd exemplaren Wanneer ze op zoek gaan naar nieuwe weideplaatsen ver enigen ze zich in massa's van duizenden en duizenden. Toch zijn bepaalde soorten zebra's, b.v. de z.g. „quagga" reeds uit gestorven en van de z.g. bergzebra's zijn er niet veel meer over. De zebra's vor men het lievelingsvoedsel van de leeuwen. Die zetten een soort hinderlagen voor hen op en jagen ze in de richting van dicht geboomte, waartussen ze zich met snel kunnen gewegen. De leeuwen neu traliseren aldus de enige wapenen van de zebra^ zijn uiterst fijne reukorgaan en zijn öe vraag, of het in de nabije toekomst hogelijk zal zijn, waterstofenergie voor Vrecdzame doeleinden te gebruiken, staat j ni®t op de agenda van de internationale I J°nferentie over atoomenergie te Genève. I "Gar buiten de formele zittingen wordt I °v"er dit vraagstuk waarschijnlijk meer Esproken dan over enig ander toekomst- ®r°hieem. =l 2>e waterstofkracht, die niet^ door toomsplijting, maar door atoomfusie ont gaat, is tot dusver buiten de wetenschap- p.elijke wereld alleen bekend geworden de bron van de schrikbarend grote ex plosieve capaciteit van de waterstofbom. 2owel de leider van de Britse delega- •e. Sir John Cockcroft, als die van de - bterikaanse delegatie, admiraal Lewis Strauss, hebben onder een kruisvuur Van an vragen van journalisten na lange arzeling toegegeven, dat er in hun lan- A'11 in dit opzicht wetenschappelijke on- jej"zoekingen worden gedaan. Maar Sir "on zei, dat het zeker nog wel een ge- "ratie zou duren eer de oplossing zou "n gevonden prof y-juj.. Bhaba daarentegen herhaalde l''Jdag zijn pertinente verklaring, dat J de oplossing van het vraagstuk be trekkelijk dichtbij achtte. Hij sprak Maandag van 20 jaar. Gisteren noemde hij zijn schatting zelfs „aan de conser vatieve kant, gezien het tempo, ^waarin de dingen tegenwoordig gebeuren". In kringen van de Nederlandse delega tie, staat men tot dusver nogal gereser veerd tegenover het vele gepraat over waterstof-energie rondom de conferentie. „De leken maken er zich op het ogenblik drukker over dan de geleerden", zei een lid van de delegatie, „omdat zij ni. niet beseffen, hoe ontzaglijk groot de moei lijkheden zijn. waarvoor de wetenschap zich op dit gebied geplaatst ziet. In Genève zijn gisteren drie nieuwe elementen officieel ten doop gehouden- Voor het eerst werd de officiële naam van het element 99 gebruikt. Het zal „Einsteinium" heten, naar prof. Albert Einstein. Einsteinium, afgekort „E", werd door prof. Glenn Seaborg uit uranium ge- isoleerd, toen hij bezig was met het be studeren van afval van de ontploffing van een atoombom boven Eniwetok in 1952. enorme snelheid. Om zich te verdedigen, kan de zebra alleen maar een beetje schoppen en bijten. Hij wordt dus, een maal in een nauwe hoek gedreven, een gemakkelijke prooi, want op korte af stand kan ook de leeuw uiterst «nel zijn en vliegensvlug toespringen. Heden ten dage zijn in de Tanganyika de leeuwen het talrijkste, terwijl ze zich in de Kenya tot op enkele tientallen meters van de hoofdstad Nairobi vertonen. Menigmaal treedt een leeuw als drijver op, die een zebra, gazelle of antilope naar de leeuwin* toedrijft, welke tot springen gereed ligt en met één klap de nek van een dergelijk dier kan verbrijzelen. In Zoeloeland bevindt zich een reser vaat waarin men springbokken, zg. wilde- beesten, koedoes, gnoe's en vele andere antilopensoorten bewonderen kan, die vroeger heel de Unie van Zuid Afrika be volkten. Ten aanzien van het neusdier ofwel de rhinoceros kan gezegd worden, dat het nog in aanzienlijke aantallen in Centraal en Oostelijk Afrika voorkomt. Maar dat is dan de z.g. gewone, zwarte. Zijn neef, de witte feitelijk grijze, en grotere komt nog zelden voor. De neushoorn is nog bewoner van de vlakten rond het Albert Meer, waar Oeganda, de Belgische Congo De wilde zebra's zwerven in kudden van driehonderd stuks rond. sen, die er wonen, zijn pygmeeën, aan wie het jagen op groot wild verboden is. Er komt o.a. de zeldzame okapi in voor, een neef van de giraffe, die voornamelijk 's nachts op voedsel uitgaat. In 1900 wer den de eerste exemplaren van deze merk waardige diersoort door blanken aan schouwd. Natuurlijk wonen in dit „park' ook giraffen. Men ziet, er wordt wel iets gedaan om te voorkomen, dat de wilde dieren van Afrika zullen uitsterven. En Afrika is het werelddeel met verreweg het rqkste en verscheidenste dierenleven. Toch hebben de zoölogen hun alarmkreet geslaakt. Want juist in deze eeuw is het aantal vooral der grotere dieren onrustbarend geslonken. Maar voorlopig brullen de leeuwen nog in het hartje van Afrika, trommelen de gorilla's op hun brede bor- ten als er egvaar in aantocht is en trom petteren er de olifanten. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 12 Augustus 1955. Morgen is het de grote dag in San Marino. Dit is niet alleen de kleinste republiek ter wereld (met 14.000 inwoners), doch bovendien de oudste staat van Europa met een traditie van vrijheid en onafhankelijkheid, die op ruim zestien eeuwen kan terugzien. Overigens is San Marino óók (en wel sedert 1945) de enige „progressieve volks-republiek" aan deze kant van het IJzeren Gordijn: in dat veel-bewogen jaar behaalden de communisten er namelijk een „overweldigende" verkiezings-overwinning. Van de zestig leden, die het Staats-bestuur vormen, mochten zij er maar liefst veertig benoemen Het is sedertdien echter snel berg-af gegaan. In 1949 behaalden de communis ten en hun socialistische mee-lopers 2.753 stemmen tegen 2.016 van de anti-commu nistische partijen. En bij de volgende ver kiezingen in 1951 verwierven zij er 2.290 en hun tegenstanders 2.165... De meerder heid was dus teruggelopen tot slechts 125 stemmen! En de zetel-verdeling sedert die laatste verkiezingen was: 31 communisten en 29 anti-communisten. Het heeft dus sindsdien vastgestaan, dat de eerst-volgende verkiezingen in de kleine berg-republiek het einde van de communistische overheersing zouden brengen. Daarom hebben de rode heren alles in het werk gesteld om deze neder laag te voorkomen. Om te beginnen is daar de brandende kwestie van het vrouwenkiesrecht. De Bestuurs-raad heeft telkens opnieuw ge weigerd dit recht aan de Sanmarinese vrouwen toe te kennen wél wetende, dat een deelneming van de vrouwen aan de verkiezingen beslist zeker het einde van de rode meerderheid zou betekenen. En vervolgens was daar de „staats-greep' van Juni jongstleden, toen de communis ten geheel onverwacht besloten om ver vroegde verkiezingen te houden. De da tum werd vastgesteld op 14 Augustus. Zij meenden op deze wijze hun bijna-on- vermijdelijke nederlaag te kunnen afwen den. Maar het ziet er naar uit, dat zij zich hebben vergist. Want de vrouwen van San Marino die intussen al een Comité hadden opgericht „Voor de Emancipatie van de Vrouw", legden hun huishoudgeld bij elkaar en zonden hun voorzitster, mejuffrouw Miri am Michelotti, naar de Verenigde Staten van Amerika. Daar wonen enige honderden San- marinezen en mejuffrouw Miriam heeft daar gedurende 3 weken met vuur ge sproken en gewerkt om er zo veel mo- (Aüvertentie) De Afrikaanse olifant is heel wat agressiever dan zijn Aziatische neef. Als hij zijn grote oren uitzet, speurt hij gevaar en stormt als een enorme tank op de jager af. EN NU NOG MAAR Neem nu de laatste verrassingscouvertjes. Vandaag en morgen nog te krijgen bij Uw winkelier. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Adv. aangeboden door de AaBe Wollendekenfabrieken, Tilburg De oude, ter dood veroordeelde Gaston Dominici gaat vermoedelijk weer een nieuw proces met alle daaraan verbonden emoties tegemoet. Zal hij er dezelfde hardnekkigheid, dezelfde ijzeren wil, dezelfde onverschillig heid tegenover de dood betonen als de vorige maal? Heeft ook hij, evenals zijn advocaten, vertrouwen in het resultaat, welke de aan de justitie ter hand gestelde, nieuwe gegevens te zijnen gunste zullen opleveren? Met toestemming van het Hof te Parijs, dat de zaak thans in handen heeft, brach ten de advocaten, onder wie zich de be roemde Parijse verdediger Eloriot en dé deken der Parijse advocaten, Héraud be vonden, in de gevangenis Les Baumettes te Marseille, waar de ter dood veroordeel de zit opgesloten, hem een langdurig be zoek. Ze hadden tevens een onderhoud met de commissarissen van politie Chenevier en Gillard, aan wie een nieuw onderzoek is opgedragen, als opvolgers van commis saris Sebeille. die het onderzoek leidde, dat Gaston Dominici als dader van de moord op de Drummonds aanwees en te vens als bedrijver van verschillende an dere wandaden, welke gedurende de afge lopen jaren in de streek rond Digne ge pleegd zijn. Na hun gesprek met de nog steeds erg zwijgzame grijsaard verklaar den de advocaten, dat Dominici in geen geval verantwoordelijk gesteld mag wor den voor alle delicten, welke hem ten las te worden gelegd, als gevolg waarvan uiteindelijk zijn doodvonnis werd uitge sproken. De advocaten zijn vervolgens naar Do- minici's boerderij „Grand Terre'' getogen waar het Engelse echtpaar met zijn doch tertje, toen het er kampeerde, zulk een jammerlijke dood is gestorven door de kogels en de kolfslagen van 'n onverlaat, die volgens velen nog vrij rondloopt. Dc geruchtmakende affaire trekt weer de algemene belangstelling, nadat ze met de veroordeling van de oude Gaston Do minici, naar het scheen, naar de archieven der geruchtmakende misdaden was ver wezen. Ze werd als een groot succes voor een bijzonder bekwaam politieman geken schetst: van commissaris Sebeille te Mar seille. Maar het kan nauwelijks anders, of deze heeft zich min of meer op een dwaal spoor laten leiden, alhoewel niet kan ge zegd worden, dat hij overhaast te werk is gegaan. Het duurde anderhalf jaar van naarstig en ingenieus speurwerk en lang durige verhoren, voordat Sebeille genoeg materiaal had weten te verzamelen. Ieder een zweeg, ook de zoon Gustave en de schoondochter Yvette. Commissaris Chenevier, de man, die thans het onderzoek leidt, is een der knap ste speurders van de Sureté Nationale, die zich van deze geruchtmakende zaak heeft meester gemaakt, toen de publieke opinie op een nieuw onderzoek aandrong. Hij is sous-chef van de afdeling criminele za ken te Parijs en staat bekend om zijn vast houdendheid: een dikke man met een be zadigd uiterlijk. Hij wordt vaak vergeleken met inspecteur Maigret, de bekende schep ping van de populaire schrijver van detec tiveverhalen Simenon. Hij heeft al me nige, hopeloos lijkende zaak opgelost en is een groot kenner van de psychologie van de misdadiger. Chenevier, thans 54, werd geboren in de nougatstad Montelimar. Hij begon te Parijs als journalist, maar spoedig voel de hij zich tot het politiewerk aangetrok ken en deed het examen voor toelating tot de Sureté, dat lang niet gemakke lijk is. Hij slaagde glansrijk en werd eerst gedetacheerd bij het commissariaat van het station St. Lazare. Zijn eerste zaak was de diefstad van een koffer ten nadele van een rijke Engelsman, die hem kwijt raakte, toen hij nog geen minuut tevoren de voet op het perron had gezet. Het ge beurde om acht uur. Om negen uur kon Chenevier de gestolen koffer bij de ver heugde eigenaar laten bezorgen. In 1929 kreeg hij het beheer1 over de ar chieven van de Sureté. Bureauwerk be viel hem echter niet. Tot zijn geluk zat de toenmalige chef, de beroemde commis saris Ga'orielle, op een dag, onthand met het feit, dat hij niemand tot zijn be schikking nad om 'n onderzoek in te stel len naar de moord op een oude vrouw in een buitenwijk van Parijs. Hij dacht ten slotte aan Chenevier en gaf deze opdracht, de zaak uit te zoeken. Chenevier kwam de volgende dag bij zijn chef, een geboeide en bloedende man voor zich uitduwend, die hij de handboeien had aangedaan. Het was de moordenaar. Hij had hem in een bos weten te over meesteren, na een langdurig gevecht. Zelf bloedde hij eveneens, maar hij liet zich pas verbinden, toen hij Gabrielle in snel le woorden de toedracht van de zaak ver teld had.. Hij werd direct weer in actieve dienst aangesteld en liet daarna herhaal delijk van zich spreken. Tijdens de oor log onderscheidde hij zich bij de Résis- tance, de Franse verzetsbeweging en was toen de schrik van spionnen en colla borateurs. In 1943 werd hij door de Gesta po gearresteerd en tot het einde van de oorlog verbleef hij in een concentratie kamp. Tot op de helft van z'n normale li chaamsgewicht vermagerd, nam Chene vier zijn plaats achter zijn bureau aan de Quai des Orfèvres weer in. Het eerste belangrijke resultaat van zijn onderzoek is geweest, dat een medicus uit Nice, een zekre dr Morin, indertijd aan Sebeille medegedeeld heeft., Gustave Dominici in de nacht, dat de driedubbele moord gepleegd is, met een geweer ge wapend langs zijn tent te hebben zien ko men,, toen hij niet ver van Dominici's boerderij zijn tent had opgeslagen. Boven dien was zijn vrouw door dezelfde Gustave bedreigd. Naar te hebben bekend, is ook Gustave van de misdaad van Lurs, zoals de zaak- Dominici eveneens wordt genoemd, ver dacht geweest. Hij heeft tegen zijn vader getuigd. Waarom Sebeille de mededelin gen van dr Morin verwaarloosd heeft, is nog duister. Trouwens, zowel de politie als de verdedigers bewaren een hardnek kig stilzwijgen. Intussen heeft Gaston Do minici voor de zoveelste maal verklaard, onschuldig te zijn aan de misdaad. Hij' heeft dit van het begin af aan gedaan. Zal de ware schuldige nu eindelijk ge vonden worden? En is Gaston medeplich tige geweest? En wat is de eigenlijke oorzaak geweest van de lugubere moord op de drie Engelse toeristen, die niets kwaads vermoedend hun tent hadden op geslagen naast hun trailer, op een weide langs de rivier Durance, op het terrein van Dominici's boerderij „Grand Terre?" Gaston Dominici, de grijze eigenaar is er van overtuigd, spoedig naar zijn „Gran de Terre'1 te zullen terugkeren.. gelijk te bewegen om „even" thuis te gaan stemmen. Immers op een totaal van vier en een half duizend stemmen is élke stem er één. En zij heeft in zo verre succes gehad, dat er thans niet minder dan 40 Amerikaanse Sanmari- nezen (allen uit Detroit) naar Italië zijn gekomen om hun vaderland te „red den"... Het is er de laatste weken warm toe gegaan! De verkiezingscampagne heeft alles overtroffen, wat de eeuwen-oude ge schiedenis van de Republiek ooit te zien heeft gegeven. Vooral de christen-demo craten hebben een intense propaganda gevoerd. Zij hebben onder andere zorg vuldig alle Pravda's van de laatste vier jaar bestudeerd en uit de berichten en Partij-decreten een bloemlezing samenge steld, die een schrikwekkend beeld geeft van de omstandigheden van de boeren in de Soviet-Unie. En alsof dit nog niet genoeg was, hebben ze de som van een millioen lire bij de notaris gedeponeerd, bestemd voor diegene, die in staat zal zijn aan te tonen, dat hun gegevens op onwaarheid berusten De communisten van hun kant hebben zich op een vage verfledigings-linie terug getrokken, die hierin bestond, dat zij niet zozeer op hun prestaties in het verleden hebben gewezen, (welke prestaties dan ook volmaakt ontbreken), als wel op wat zij allemaal in de toekomst zullen gaan doen. Zo hebben zij ook beloofd om de vrouwen het kiesrecht te verlenen. Na de verkiezingen, wel te verstaan! We zullen moeten afwachten, wat de stembus morgen zal opleveren. Maar zoals gezegd het ziet er naar uit, dat de communisten thans eindelijk de finitief de nederlaag zullen lijden. En als de nieuwe Bestuurs-raad dan ook nog de vrouwen zal „emanciperen" het geen stellig zal gebeuren, dan gaat San Marino een rustige toekomst tegemoet. Het énige, dat de ..buitenlandse" waar nemers verontrust, is de omstandigheid, dat (zoals letterlijk alles) ook het vast stellen van de verkiezings-uitslagen en het optellen der uitgebrachte stemmen in handen van de communisten berust. En communisten houden er nu eenmaal een geheel-eigen wijze van rekenen op na... Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is gisteren ge leidelijk onder invloed gekomen van een boven Noord-Frankrijk gelegen storing. Deze breidde zich langzaam maar zeker in Noordelijke richting uit, evenals de met de storing gepaard gaande onweersbuien. Deze bereikten gistermiddag Zuid-Lim burg. Daarna ging het ook elders in het land onweren, maar in Groningen, Fries land. Drente en een deel van Overijssel bleef hef tot vanochtend nagenoeg droog. De zwaarste regenval 38 mm werd gemeld uit Volkel. Op het vliegveld Zuid- Limburg viel 21 mm. Het ziet er naar uit, dat de storing, die nog langzaam naderbij komt, ook mor gen het weer bij ons zaj beheersen. De kans op buien blijft daarom bestaan, vooral in de middag en avond. Van het Zuiden uit is een geleidelijke verbetering mogelijk. De gewone jaarlijkse collecte van Ka tholieke Thuisfront neemt zulk een enor me vlucht, dat de 11 tehuizen, die voor de verpakking van het collectemateriaal zijn ingeschakeld niet in staat zijn, on danks de meest intense arbeid, aan alle aanvragen te voldoen. De telefonische aanvragen op het Secre tariaat van Nationaal Katholiek Thuis front moeten steeds beantwoord worden met: we hebben niets meer. Deze aan de collectedag voorafgaande immense belangstelling doet de verwach ting wettigen, dat de collecte van morgen Katholiek Thuisfront in staat zal stellen een gedeelte van het plan van ƒ460.000, voor de bouw, de inventaris en de schuld delging van militaire Tehuizen, te realise ren. Indien iedere kerkganger morgen voor al aandacht schenkt aan de omvang van zijn gift, dan zullen tienduizenden militai ren in Nederland weer een stapje dich ter bij een goedfunctionnerende en zo noodzakelijke geestelijke verzorging zijn. 08.14, de op soldatenwijze geschreven datum van morgen, zal voor de militairen in Nederland een belangrijke datum kun nen zijn. Het eerste Spaanse straalvliegtuig is door de „Hispano Aviacion" te Sevilla vervaardigd. Het toestel, dat de naam „Saeta" draagt, is gebouwd volgons plan nen van de Duitse ingenieur en construc teur Willy Me=s°rs'.'hraitt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3