r Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam steekt hand toe Soedan zet eerste stap op weg naar onafhankelijkheid Levert de „vredelievende" kern energie gevaren op voor de mens? Chinees-Amerikaanse bespre kingen in impasse Nationale Rheuma Verrassings actie bracht twee millioen op Sigarenwinkelier in Hilversum won een huis Goede avond voor Rheuma-fonds en de gelukkigen De Geneefse atoomconferentie Peronisten roepen op tot „nieuwe strijd" Persconferentie van Dulles Ierse illegalen treden in openbaarheid Woensdag 17 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Onafli. Verbond" in moeilijkheden Anti-Egyptische betogingen te Khartoem Optimistische visie van Sir Christopher Hinton Clandestiene" vluchtelingen Russische troepenvermindering is in de geest van „Genève" Gelukkige Rotterdammers en Jordaner WEERBERICHT Centrale Bond Christelijke Bond Schout bij nacht werd publiek gedegradeerd Tot 1 November generaal pardon V De overvallen op Britse wapendepots Met groene zeep Even simpel als origineel Op de scooter naar de studio De weerverwaehting van het KNMI, geldig van héden- tot morgenavond, luidt: Toeneinende bewolking en plaatselijk wat lichte regen, gevolgd door opklaringen. Matige mor gen overdag nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Lagere middagtempera- turen. Donderdag 19 Augustus: Zon op 5.30, onder 20.00 uur. Maan op 7.43, onder 20.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Algemene havenstaking mislukt De Scheepvaart Vereniging Zuid, waarin de Rotterdamse havenbedrijven wjn verenigd, heeft bekend gemaakt, dat zij er geen behoefte aan gevoelt, e arbeiders onnodig lang de dupe te doen zijn van onberaden acties. Zij Deelt het vaste voornemen, ook in de toekomst de orde en arbeidsrust in de haven te handhaven en opent voor alle arbeiders die van goede wil zijn de mogelijkheid, opnieuw aan de arbeid te gaan. Morgen kunnen de arbei ders die hun dienstverband om dringende redenen eindigden en bereid Zljn op de thans geldende Collectieve Arbeidsovereenkomst weer te gaan Werken, zich melden bij hun vroegere werkgevers. Hetzelfde geldt voor de arbeiders van de Centrale Arbeids Voorziening. Uit voor velen verrassend besluit, ge komen na een gistermiddag door de Scheepvaart Vereniging Zuid gehouden v®rgaderdng. betekent ongetwijfeld het einde van een poging van het „Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorganisa ties" en de E.V.C., om het gehele Rotter damse havenbedrijf stil te leggen. Deze poging werd ondernomen tegen het advies van het O.V.B.-bestuur in, dat de voorkeur gaf aan korte, felle aeties, om dat genoemde organisatie evenmin als de E-V.C., over een stakingskas beschikt. Het bestuur had ieder, die niet ontslagen was, aangeraden, aan het werk te blijven om met een deel van het loon de stakers te kunnen steunen. Het blijkt, dat de leden van de drie erkende bonden aan het werk blijven, daarentegen hebben de leden van het Onafhankelijk Verbond van Beroepsorga nisaties en van de E.V.C. alsmede tal van ongeorganiseerden over het algemeen nog niet het werk hervat. Zoals de zaken nu staan, ziet het er naar nit, dat het resultaat van de laatste actie bet volgende zal zijn: de C.A.O. blijft zoals *e is, over verbeteringen wordt zoals reeds vroeger afgesproken na de Vacantie verder onderhandeld met de drie erkende, bonafide organisaties en de sta kers gaan met een half weekloon naar huis. Deze gang van zaken zal aan één zijde een teleurstelling betekenen voor O.V.B. en E.V.C., die weer eens niets hebben be reikt, anderzijds zal zij voor het O.V.B. een oplossing zijn, nu de havenarbeiders het met aansprakelijk zullen stellen voor de ellende, ontstaan door langdurige loonderving. 7 n De Centrale Bond van werknemers in het. Transportbedrijf wees gisteren in een verklaring op de bedoeling van de wilde acties, nl. chaos en verwarring te zaaien verdere positieve opbouw in de sociale voorwaarden der havenarbeiders te door- Kruisen. Het O.V.B., aldus de verklaring, is een organisatie, welke krachtens haar uitingen uit principiële overwegingen geen enkele verantwoordelijkheid wenst te aan vaarden. De Centrale Bond aanvaardt wel bewust zijn verantwoordelijkheid en het verheugt het bestuur dan ook, dat in de practijk thans zovele leden van de Cen trale Bond door aan hef. weTk te blijven dit begrip voor verantwoordelijkheid delen en daarmede tevens hun afkeuring uit spreken over de politiek van onverant woordelijkheid van het O.V.B. In een gisteravond in de Beatrixzaal van restaurant Engels gehouden vergadering van de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale (C.B.C.) wees de heer mr Brak erop, van hoe funeste invloed een algemene havenstaking op de gehele welvaarts economie kan zijn. Ernstig zouden de ge volgen zijn voor de mensen, die zich het hoofd op hol lieten brengen, maar erger nog de gevolgen voor het maatschappelijk leven van stad en land. De Rotterdamse haven beleeft thans een periode van grote bloei. Als allen in die welvaart willen delen, moet men de bron ervan niet doen opdrogen. Gebeurt dit. dan zouden altijd de arbeiders de eerste slachtoffers zijn. De drie erkende organisaties hebben bij het aanvaarden van de C.A.O. haar woord gegeven en haar leden mogen juridisch en moreel niet staken, zo lang die C.A.O. geldt. Met zeer veel instemming nam de druk bezochte vergadering kennis van de ver klaring van de Scheepvaart Vereniging Zuid en men was hef er unaniem over eens, dat de toegestoken hand moest wor den gegrepen. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat de regelingen nog niet voltooid zijn. Men onderhandelt thans over verdere ver beteringen. Zo worden de twee wacht- dagen en de 80 pet loonuitkering bij ziek te nog volkomen onbevredigend geacht en volgen nog besprekingen over de gehele loonopbouw in de haven en men wil ook iets doen voor zekere categorieën, die achterbleven. Maar dit alles is nog in bespreking. Slaagt men erin, tot een bevredigend resuliaat te komen, dan is dit zeker geen overwinning van de acties van O V.B, en E.V.C., maar een bekroning van het werk der bonafide, erkende organisaties. Tijdens de vergadering kwamen nog enkele problemen uit de kring der leden naar voren; deze problemen zullen nader door het bestuur worden beschouwd. Een verblijdend symptoom was, dat de actie aan de Christelijke organisatie verschei dene nieuwe leden heeft opgeleverd. Hedenavond zal de Kath. Bond van Transportarbeiders Sint Bonifatius een bijeenkomst houden. De Soedan heeft gisteren de eerste stap gezet op de weg naar volledige onafhankelijkheid. Beide kamers van het parlement namen met algemene stemmen een resolutie aan, waarin gesteld werd, dat thans voldaan is aan alle voorwaarden om over te gaan tot het houden van de verkiezingen, die definitief over de toekomstige status van dit land zullen beslissen. Deze resolutie waarvan de gouverneur-generaal van het gebied officieel mededeling zal doen aan de regeringen van Groot Brittannië en Egypte zal in de eerste plaats tot gevolg hebben, dat de Egyptische en Britse troepen binnen drie maanden uit de Soedan zullen worden terug getrokken. Tegelijkertijd zal een internationale commissie gevormd worden, die toezicht op de verkiezingen zal moeten houden. In de afgelopen 56 jaar hebben Groot Brittannië en Egypte de Soedan als een „condominium" bestuurd. Twee jaar ge leden kwamen zij overeen, om de bevol king van de Soedan na een overgangs periode die nu ten einde is zelfbe schikkingsrecht te geven. De overgangs periode diende vooral om alle buitenland se ambtenaren en deskundigen zoveel mogelijk door Soedanezen te vervangen. Volgens de Brits-Egyptische overeen komst van twee jaar geleden zal de Soe- danese bevolking nu een grondwetgeven de vergadering moeten kiezen en deze vergadering zal dan moeten beslissen over de toekomstige status van het ge bied. Deze beslissing komt practisch neer op de keuze tussen volledige onafhanke lijkheid en een bepaalde vorm van ver bondenheid met Egypte. Aanvankelijk scheen het n iet onmogelijk, dat dit laatste uiteindelijk zou gekozen wor den, doch sinds enige tijd is het meer en meer duidelijk geworden, dat de stemming zich tegen Egypte keert, zulks in weerwil van de fan tastische bedragen, die Egypte be steedt aan het maken van propaganda en het kweken van goodwill. Het is de Soe danezen maar al te duidelijk, dat Egypte slechts erop belust is om mét de Soedan de beschikking te krijgen over het vitale water van de Nijl. Voor het parlementsgebouw te Khar toem vonden gisteren dan ook anti- Egyptische betogingen plaats. Een me nigte van 50.000 mensen riep om „On afhankelijkheid!" en „Wij willen geen vereniging met Egypte!". Na afloop van de parlementszitting werd een politi cus, die bekend staat als een voorstan der van vereniging met Egypte, gemo lesteerd. Dank zij het mooie weer genieten de dierentuinen grote belangstelling van het publiek, waar het „Koppie krau" niet van de lucht is. <v.v .v..v: Volgens vooraanstaande Britse atoomdeskundigen behoeft een goed Seleid systeem van electriciteitsvoor- z lening door atoomenergie geen enkel gevaar voor de bevolking van het be rokken land, Iaat staan voor de mens- e'd in het algemeen, op te leveren. Een der leiders van het Britse re- Seringsproject voor atoomenergievoor- ,'ening, sir Christopher Hinton, ver klaarde dit gisteren tegenover pers vertegenwoordigers op de internatio- "kle conferentie over de atoomenergie. Zijn vwklaring is in regelrechte te genspraak met de waarschuwingen van verschillende geleerden, die de laatste dagen hun bezorgdheid over het mogelijke effect van radioactiviteit op de mens en zijn nakomelingschap hebben geuit, ook al voegden enigen van hen daar aan toe, dat er weten schappelijk omtrent de genetische in vloed van uitstralingen nog te weinig bekend is om het trekken van defini tieve conclusies mogelijk te maken. Sir Christopher Hinton bleek zich ook niet veel zorg te maken omtrent het probleem van het wegwerken van radioactief afval. Dit afval zal uit de kernreactor immers eerst naar een of twee fabrieken gaan, die het onder toe zicht van de autoriteiten chemisch zul len bewerken voor industrieel of me disch gebruik, zo zei hij. Wat er nog overblijft nadat de materialen, die door de industrie of de geneeskunde kunnen worden opgenomen, zijn ver werkt, zal volgens hem maar heel wei nig zijn. Dit weinige zal ook nog van jaar tot jaar minder worden, daar industrie en geneeskunde dit materiaal voor zover het in hoge mate radioactief is, meer en meer nodig hebben. Dus zal voornamelijk het minder radio actieve materiaal moeten worden weg gewerkt en dit kan gebeuren in zee water op plaatsen waar nadelige ge volgen er van uitgesloten zullen zijn. Ulbricht ernstig ziek? Volgens inlich tingen uit gewoonlijk betrouwbare bron zou Walter Ulbricht, eerste secretaris van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij en vice-premier, ernstig ziek zijn en op het ogenblik in de Sovjet-Unie behandeld worden. De Argentijnse avondbladen van gis teravond publiceren een manifest van de Peronistische partij, dat een einde maakt aan de „wapenstilstand", die president Peron de vorige maand aan zijn politieke tegenstanders aanbood. „Hoe kunnen wij, de meerderheids partij, reageren op de misdadige aan slagen van de oppositie?" zo vraagt dit manifest, en verklaart dan, dat „de enige weg" is, om „terug te keren tot de strijd, en, gesteund door de nume rieke macht van de meerderheid en door de macht van het recht en van de rede, de strijd krachtig voort te zet ten". De toestand in Buenos Aires scheen gisteren volkomen normaal. Na de jongste berichten omtrent een samen zwering tegen het leven van generaal Peron zijn, naar vernomen wordt, in totaal 55 mensen gearresteerd. Inmiddels is gisteren de leider van de mislukte Juni-revolte, schout-bij- nacht Calderon, ten overstaan van een bataljon mariniers, gedegra deerd. Voor de ogen van de onder geschikte manschappen rukte een marine-luitenant de epauletten van out-bij-nacht af. Een lagere officier nam de mouwdistinctieven weg en tenslotte scheurde een kor poraal de knopen van Calderon's uniform. De vorige week was gemeld, dat de schout-bij-nacht door een militair hof tot publieke degradatie en le venslange gevangenisstraf was ver oordeeld. In de stad Eva Peron (het voorma lige La Plata) hebben talrijke studen ten gisteren een anti-Peronistische be toging gehouden, waaraan door de po litie met behulp van traangas een ein de werd gemaakt. Er werden 41 beto gers aangehouden. Zoals gemeld, heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bereid is het verblijf te legaliseren van overigens els bonafide aan te merken vluchtelingen, die thans clandestien hier te lande mochten verblijven, mits deze zich yóór 1 November bij de politie aan melden en alsnog een verzoek om asyl indienen. Er zal geen proces-verbaal worden op gemaakt wegens eventueel met betrekking tot het illegaal verblijf hier te lande van deze vluchtelingen gepleegde strafbare feit, zoalg illegale grensoverschrijding, het verschaffen van nachtverblijf zonder daarvan kennis te geven aan het hoofd van de plaatselijke politie en het doen verrichten van arbeid, zonder dat de daar voor vereiste werkvergunning is verleend. Uiteraard zal, wanneer tea zake twijfel bestaat, op de gebruikelijke wijze nader moeten worden onderzocht of de be trokkenen inderdaad als bonafide vluchte lingen kunnen worden beschouwd en voorts of zij niet reeds asyl genoten in een ander land en op ondeugdelijke gron den naar Nederland zijn gekomen. Inkrimping van Britse leger Volgens over het algemeen goed ingelichte Lon- dense politieke kringen overweegt de Brit se regering vermindering der bewape ningsuitgaven en mogelijk zelfs een in krimping der sterkte van het leger. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de heer John Foster Dulles, gisteren zijn teleur stelling uitgesproken over de weinige vorderingen, die zijn gemaakt bij de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Genève. Hij zei, dat de besprekingen over de repatriëring van burgers uit de twee landen sinds zijn vorige persconferentie, verleden week Dinsdag, hoegenaamd geen stap verder zijn gekomen. J Tot dusverre is nog geen oplossing gevonden, zo zei hij, hoewel premier Isjoe en Lai voor het begin der conferentie verklaarde, dat deze repatnenngskwestie makkelijk geregeld kon worden. In commentaar op de dezer dagen te Moskou aangekondigde verminde ring van het aantal Sovjet-strijdkrach ten, verklaarde Dulles, dat deze stap gezien moet worden als de consequen tie van het feit, dat de Russen over tuigd zijn geraakt van de vreedzame bedoelingen van het Westen. Hij noemde dit besluit geheel in overeen stemming met de te Genève geschapen atmosfeer. Dulles zeide te menen dat dit sinds acht jaar de eerste belangrijke ver mindering in het aantal Russische strijdkrachten was. Hij wees er even wel op, dat het militaire belang van deze vermindering niet gemakkelijk te beoordelen zou zijn, daar officiële ge gevens betreffende de grootte, de in deling en het bewapeningssysteem van de Russische strijdkrachten ontbreken. „Zelfs na deze vermindering zullen de Russische strijdkrachten nog steeds veel groter zijn dan die van de Ver enigde Staten" zo zei hij. Dulles verklaarde voorts dat de Verenigde Staten op het ogenblik met hun wapenbroeders uit de Ko reaanse oorlog overleg plegen over de mogelijkheid om de status van de neutrale bestandscommissie in Korea te herzien. De minister zeide, dat enkele ver anderingen wenselijk zijn en dat de Verenigde Staten zowel aan hun bondgenoten als aan Zwitserland en Zweden beide leden van de neu trale commissie hebben medege deeld eraan te twijfelen, of de neu trale commissie van toezicht wel enig nut heeft. In antwoord op een vraag, verklaarde de minister, dat de Ver enigde Staten geen verplichtingen inzake deze kwestie hebben aange gaan tegenover president Syngman Rhee. Gevraagd, of de Verenigde Staten wensen, dat de neutrale bestandscom missie wordt ontbonden, teruggetrok ken of belangrijk beperkt in haar werk zaamheden, verklaarde Dulles, dat een beslissing in een van deze richtingen wenselijk zou zijn. „De Verenigde Sta ten zijn echter in hun handelingen in dezen voor een groot deel afhankelijk van de wensen van de andere landen, die strijdkrachten in Korea hebben" zo voegde hij eraan toe. Dulles verklaarde tenslotte, dat de Britse bezwaren tegen het Ameri kaanse plan om de verslagen betref fende de vorige maand te Genève ge houden Grote-Vier-conferentie te pu bliceren, op een misverstand berusten. De hoofdzaken van hetgeen de V.S. wilden publiceren waren n-1. reeds tij dens de conferentie in officiële com- muniqué's of door woordvoerders der delegaties bekend gemaakt. Dulles zeide, dat het niet in de bedoeling lag, een woordelijk verslag te publiceren. De Amerikaanse regering wilde de be kende feiten alleen maar samenbun delen, zo zeide hij. De Ginkelse schaapskuddebestaande uit meer dan S00 schapen, trok gisteren onder grote belangstelling door Ede, op weg naar de feestmarkt. Het illegale „Ierse Republikeinse Le ger" heeft gisteravond te Dublin een communiqué uitgegeven, waarin het zich onomwonden verantwoordelijk verklaart voor de overval op het Britse militaire kamp bij Reading. „De actie is succesvol geweest en de tien vrijwilligers, die haar uitvoerden, hebben zich thans op ons hoofdkwar tier gemeld", zo luidt dit communiqué. Het was ondertekend door „adjudant- generaal van de I.R.A.", D. McDiar- mada. De Londense politie heeft gisteren inmiddels weer beslag kunnen leggen op alle wapens en ammunitie, die bij de overval ontvreemd waren. In een verlaten winkel in Londen hadden de Ieren hun hele buit opgeslagen. Een dag lang heeft de politie deze berg plaats omsingeld gehouden, in de hoop, dat de plegers van de overval nog zou den komen opdagen. Er verscheen ech ter geen levende ziel. Achteraf deelde de politie mede, dat het „Ierse Republikeinse Leger" nabij de winkel, waar de wapens wa ren ondergebracht, een wachtpost had geplaatst, die de betrokkenen kon meedelen dat de politie de buurt had omsingeld. Deze schildwacht, een Ier, die wel bekend is bij Scotland Yard, kon evenwel niet worden aangehouden, omdat men geen directe bewijzen te gen hem had. Nationalistische landingspoging Elf leden van het Chinese nationalistische gar nizoen van het eiiand Quemoy hebben hei melijk gepoogd te Tsjoengwoe, op het Chi nese vasteland, te landen, aldus meldt „Nieuw China". De landing werd uitge voerd onder dekking van marinevaartui gen. De nationalisten werden echter door kustwachten der communisten opgevan gen. Een hunner werd gedood, twee zijn gevangen genomen, terwijl de anderen over zee vluchtten, aldus het communisti sche persbureau. (Van onze Utrechtse redacteur) Dc grote verrassingsactie, met behulp van de radio-omroepverenigingen gevoerd, heeft gisteravond haar beslag gekregen met als prachtig resultaat, dat een bedrag van ruim twee millioen gulden aan het nationaal Rheuma- Fonds kon worden afgedragen. Er zijn vijf millioen van de bekende gekleurde couvertjes verkocht, die dus een bruto-bedrag van twee en een half millioen hebben opgebracht. In plaats van de toegestane veertig procent werd slechts tw;ntig procent onkosten gemaakt, terwijl van de tien procent provisie aan de verkopers, alzo een bedrag van 250 duizend gulden, twee ton niet is opgenomen. Zo heeft het Nederlandse volk in al zijn geledingen, of het nu kopers of verkopers van de couvertjes waren, waarop voor 228 duizend gulden aan prijzen gewonnen kon worden, zich ingespannen om mee te helpen het lijden van duizenden rlieuma-patiënten lichter te maken. Immers voor het toepassen van betere behandelingsmethoden zijn thans de nodige geldmiddelen bijeengebracht. Dit werd medegedeeld tijdens een inte ressante en uitstekend geregisseerde uit zending van de KRO door de heer A. M. Bergers, leider van deze actie „Allen voor allen", nadat eerst van de AVRO- studio uit het geheim was onthuld. Het bekendmaken van dit geheim ge schiedde met de nodige spanning en op berijmde uitnodiging van Jacques van Kollenburg legden thuis de luisteraars aan hun radio-toestel en de vele in de studio aanwezige medewerkers van de actie hun tot nu toe angstvallig gesloten gehouden envelopjes op tafel. Eerst werd evenwel aan de verkopers verzocht de coupons gereed te houden, die zij in elke doos van honderd envelop jes hadden aangetroffen, ten einde uit te zoeken welk exemplaar recht gaf op een woonhuis van vijftien duizend gulden. Tot grote hilariteit ongetwijfeld van velen werd daarbij gezegd, dat men eerst zorgvuldig zjjn handen diende te wassen en daarna met groene zachte zeep over de coupon aan de zijde, die de afbeelding van een huis vertoonde, moest strijken. Slechts één coupon veranderde van, kleur, werd rood en bleek toe te be-| horen aan de 66-jarige A. Verdonk, een sigarenwinkelier aan de Vaartweg te Hil versum. Binnen een halve minuut had de gelukkige zich door het alleen op zijn coupon vermelde telefoonnummer van de KRO gemeld; hij werd uitgenodigd naar de studio te komen. Een schrale man verscheen, die wat be duusd keek, toen hij voor de microfoon door de omroeper. Bert Radersma, werd ondervraagd. Of hij het niet vreemd vond, dat hij groene zeep moest gebrui ken? Nu hij was juist wezen vissen en zijn handen waren toch niet al te rein. Vijf kaartjes bleven onveranderd, maar toen het zesde rood werd. kreeg hij van opwinding een kleur als een pioenroos. Hij werd er stil van en vrouwlief kon niets anders zeggen dan: sjonge, sjonge... Of hij het huis koos of het vrij te be steden bedrag van 15.000 gulden kon de heer Verdonk nog niet zeggen. Wel ver telde hij ons, dat hij juist een proces ge wonnen had, toen men hem de rechtma tigheid van het bewonen van zijn tegen woordig huis betwistte. Na het verhaal over de groene zeep geloofde zeker een ieder, dat men recht op moest staan en met één oog gluren om het mysterie van het couvertje te ontsluieren, maar toen was men waarlijk bij de neus genomen. Het originele van dit geheim was juist, dat de oplossing zeer simpel was en men toch het enve lopje moest opensnijden, waarna een be paalde kleur van het ingesloten kaartje, dat tevens het telefoonnummer vermeld de, het winnen van een prijs aangaf. Bij een grijs kaartje met „tel. 19544" had men 15.000 gulden; bij een chamois of crème vijfduizend; bq een geel dui zend gulden. Stonden er de letters „tel" en de cijfers 55131 op, dan betekenden deze kleuren prijzen van respectievelijk 50 gulden, 25 gulden en 10 gulden. De winnaar van het huis bleek tot overmaat van geluk nog een prijs van 25 gulden te hebben. Wanneer men bovendien in het bezit was van een uit een vliegmachine ge worpen strooibiljet met uitsluitend zwar te opdruk, zag men zijn prijs verdubbeld. Prijzenkaartjes en bijbehorend couvertje, moet men voorzien van handtekening, naam en adres, aangetekend, wanneer het een prijs boven 25 gulden betreft, zenden aan het Nationaal Rheuma-Fonds Rotterdam, postbus 605. Onderbroken door toepasselijke muziek van het Cascade-orkest, onder leiding van Johnny Ombach en fraaie zang van Christine Spierenburg en Bert Robbe. kwamen enige prijswinnaars via de tele foon aan het woord, van wie zich als eer ste meldde de heer Van der Avort, sla ger aan de Koepelstraat te Rotterdam, die tienduizend gulden had gewonnen. „Kon hij gebruiken voor een nieuwe zaak". De tweede gelukkige uit Rotter dam was de heer Wargens, Walraven- straat. die in zijn nopjes was met duizend gulden. In onvervalst Amsterdams uitte de heer Wertsheim, sigarenwinkelier in de Anjelierstraat in het hartje van de Jor- daan, zijn vreugde over vijftienduizend gulden, die hij in de schoot geworpen kreeg. De heer Boon uit Wormerveer, die vijfduizend gulden ontvangt, noemde het in één woord fantastisch. Nog huiten adem kwam na de uitzen ding de heer A. W. Adelaar, Van Adri- chemweg te Rotterdam, zich melden, die bij zijn schoonouders in Utrecht op va cantie was en zag, dat hij winnaar van vijftienduizend gulden was. Telefonische aansluiting met de KRO kon hij zo gauw niet krijgen, daarom tufte hij er met vrouwlief op de scooter heen. Dr C. Stal, voorzitter van het Rheuma- Fonds, die gewaagde van een der be langrijkste dagen van de rheuma-bestrij- ding sprak een hartgrondig dankwoord, in het bijzonder tot de heer Berger en diens naaste medewerker de heer Weber, die beiden met een krans werden gehul digd, terwijl de assistente mej. Van Alen een grote bos anjers ontving. De heer Berger sprak op zijn beurt een compliment tot mevrouw De Boef. di® 19.300 couvertjes had verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1