Voorlopig geen atoom-electriciteit NIEUWE MARS NAAR GOA AFGEKONDIGD Nieuwe gedragsregels voor de Amerikaanse krijgsgevangenen ROTTERDAMSE HAVEN IN VOL BEDRIJF Buitenlandse toeristen naar Moskou r De stroom nog niet onder atoom- stroom TWEEPREEKSTOELEN-GESPREK WORDT VOORTGEZET Nederlandse plannen nog bescheiden Op bouwprogram staan twee kern reactors, waarvan één te Arnhem Onrust in India duurt voort Donderdag 18 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Vacantieverlof voor militairen Betere afweer tegen „hersenspoeling" gewenst Crisis te Singapore opgelost Werf arbeiders in Nantes dwingen loonsver hoging af Zes kinderen onder zand bedolven De Harder moet sigaren winkel sluiten Bede aan BoelgmU" had succes Inkrimping bestands- commissie in Korea Problemen voor de katholiek Op 4 September begint een nieuwe reeks Na het echec van O VB en EVC „Klein poortje" in liet IJzeren Gordijn Oostduitse bisschop protesteert tegen „staats inmenging Noordkoreanen schieten Amer. vliegtuig neer Pro-Duitse betogingen in Saarland WEERBERICHT Met twee dagen verlengd Lennox-Boyd had succes Twee van hen vonden de dood Sovjets naar Harwell Na een jaar nog geen diploma's Zweden en Zwitserland willen Geen overwinning Aanval op O.V.B. De Brabanders Wat deed K.A.B.? De We'erverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaat sen droog weer. Matige', nu en dan vrij krach tige Zuid-Westelijke wind. Vrij warm. Vrijdag 19 Augustus: Zon op 5.32 uur, onder 19.58 uur. Maan op 9.00 uur, onder 20.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT t Het Nederlandse program voor de bouw van twee kernreactors, de kleine „Kema"-proefreactor en de later te bouwen „Hoge Flux"-reactor, beeft aspecten, die voor de Nederlandse economie van groot belang zullen zijn, zo beeft de Utrechtse hoogleraar, prof. dr J. M. W. Milatz, de directeur van bet Reactorcentrum-Nederland, gisteren op een persconferentie in Genêve verklaard. Prof. Milatz is een der leidende leden van de Neder landse delegatie op de internationale conferentie over atoomenergie, welke afvaardiging uit een dertigtal geleerden en technici bestaat. Vooruitlopende op een in voorberei- ,bg zijnde herziening van de voorschrif ten over de aan het militaire personeel de Kon. landmacht, en de Kon. lucht macht te verlenen verloven, is thans een j"lnisteriële beschikking over het vacan- ®Verlof voor militair personeel ver schenen. Vollens deze beschikking wordt te re- weHcri^ 1 Januari 1955 het aantal *„,3" vacantieverlof per kalender jaar voor de militairen voor wie dit aan- 1e! Vi9 i\S „I V»aiï.S geldende voorschrif ten 12, 15 of 18 bedraagt, vermeerderd met twee vacantiedagen. Het aantal werkdagen vacantieverlof Per kalenderjaar bedraagt thans voor de officieren, behorende tot de onderafde- nng geneeskundige dienst van de mili taire vrouwenafdeling met minder dan fo voor weddeverhoging feilende dienst uren en die de leeftijd van 45 jaar heb- "eri bereikt, vier en twintig. Een extra vermeerdering van de duur an het vacantiecerlof met twee werk- oagen, die tot dusverre alleen gold voor ?e. militairen beneden de rang van tweede mtenant. die een werkelijke diensttijd t,atl 30 jaren of meer in de zin van de Lil ci i. rvi' a 1 nn yT a aUi "i Arm ensioenwet voor de landmacht 1922 V ^uhnen aanwijzen, wordt aan alle militai- rieh. die deze diensttijd kunnen aanwijzen ?an wel de leeftijd van 50 jaar hebben ereikt, toegekend. Met het warme weer genieten de kraan tjes op de openbre weg een buitenge woon grote belangstelling. Enige kleuters zoeken verkoeling, terwijl anderen zich alweer voor de kraan verdringen. De te bouwen reactors zullen op de eer ste plaats, aldus prof. Milatz. de mogelijk heid openen tot het nemen van proeven, waarmee misschien de grondslagen kun nen worden gelegd voor een Nederlandse industriële productie van kernreactors voor de internationale markt. In de twee de plaats zullen zii studiecentra worden die de industrie aan de afgestudeerde jonge physici en chemici kunnen helpen, waaraan thans een belangrijk tekort be staat. De meeste details van het Nederlandse kernreaclorprogram zijn onlangs in een regeringsnota aan de Tweede Kamer be kend gemaakt. Prof. Milatz en ook dr J. J. Went, die door de „Kema" met de lei ding van de bouw van de proefreactor (de zg. „Suspop") beiast is zeiden daar omtrent nog, dat de laatstgenoemde reac tor slechts een bescheiden prototype wordt van 250 kilowatt, waarbij oxyde van ge woon dus niet verrijkt uranium als brandstof zal worden gebruikt. De „Sus pop" komt in Arnhem op het terrein van de „Kema". De „Hoge Flux"-reaetor daarentegen zal verrijkt uranium nodig hebben en de overeenkomst voor het „pachten" daarvan (verrijkt uranium is vooralsnog niet te koop), is reeds met de V. S. gemaakt. De investeringskosten voor deze reactor zul- len 28 miliioen gulden bedragen en de bc- j drjjfskosten anderhalf miliioen gulden per jaar. Omtrent de plaats, waar de „Hoge Flux"-reactor zal worden gebouwd, is nog nieis bekend. De Nederlanders in Geneve zouden het er over eens zijn, dat het voor Ne derland geen zin zou hebben, nu reeds plannen te maken voor het bouwen van reactors voor de productie van electri- sche stroom. Dit zou economisch nog niet verantwoord zijn, zolang stroom uit kernenergie veel duurder is dan conventioneel geproduceerde stroom. Bovendien zou Nederland daardoor „een stap overslaan" omdat wij dan niet op onze eigen ervaring, maar op die van anderen zouden moeten steu nen. De samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gebied van de kern energie zal in tegenspraak met geruch ten, die daaromtrent hier en daar zijn op gedoken niet alleen worden voortgezet, maar zelfs worden uitgebreid, aldus een andere gedelegeerde prof. Gorter uit Lei den. Weliswaar zullen de in beide landen nieuw te bouwen reactors niet gemeen schappelijk worden beheerd zoals met de proefreactor in Kjeller het geval is, maar Ongeveer 1500 Indiase „vreedzame betogers" zullen op 19 Augustus deel nemen aan een nieuwe mars naar Goa, aldus meldt de Indische voorlichtings dienst. Dit besluit is genomen door het „Comité voor de bevrijding van Goa" 'in een buitengewone vergadering, die gisteren is gehouden. Inmiddels kwamen gisteren nieuwe ongeregeldheden voor in India, als ge volg van het neerschieten van de „vreedzame betogers" in Goa. Ten te ken van rouw voor de slachtoffers werd in Calcutta een algemene staking afge kondigd. Het verkeer in de stad werd verlamd en er deden zich tal van tnci- denten voor. Straatschenders trokken vrijelijk door de straten en een groep plunderaars viel de kantoren van een O ^resident Eisenhower heeft gisteren ltK-Uw® gedragsregels uitgevaardigd voor >„A'Ksgcvaneen gemaakte Amerikaanse ^.-oSgevangen gemaakte 'tairen, omvatten een uit zes punten be- ri:u"'de belofte, waarbij elk lid der Ame- \e ®nse strijdkrachten zich onder meer Yj.l'licht om antwoorden op door de Wnd gestelde vragen te ontwijken, ook foh neer hij geestelijk of lichamelijk ge- Hrd wordt. In dat geval moet hij deze Chi Ks'ün> "ZO lang als hij het maar l^szins kan uithouden", blijven volgen, e nieuwe gedragsregels zijn aanbevo- k-n <loor een commissie, die opdracht ge- egen had na te gaan hoe het kwam, Va1 e«n aantal in de Koreaanse oorlog se ct. 8en genomen Amerikaanse militairen GA0® gebracht kon worden valse „he in ^nissen" te tekenen en voor de com- V'nisten toegepaste „hersenspoeling" te dijken. Sjiiet voornaamste punt, dat de commis- stelde, was dat krijgsgevangenschap vJ1 Amerikaanse militair niet ontheft - h de verantwoordelijkheid jegens zijn n<j bAan elke Amerikaanse soldaat zal ver- j^deljjk een exemplaar van deze ge- de besprekingen, die de premier hfi( Singapore, David Marshall, met de h0v,i» 'ninistcr van koloniën, Alan Len- erjsj °5'd. gehouden heeft, is de politieke flij,,s te Singapore opgelost, aldus is >n *l0„°mat'eke kringen te Singapore ver se t eiJ' Ui Maart of April aanstaande zal °Uil c'en een conferentie worden ge- waarop over een eventuele ke„ Wetswiiziging zal worden gespro- tnjN crisis ontstond, doordat de eerste- v0 'ster. David Marshall, een aantal be- St R en van de gouverneur Sir Ro- ontkende. Er ontstond een Hik i en Marshall eiste, dat onmiddel- zelfbestuur zou worden ingevoerd. dragsregels ter hand gesteld worden, op dat hij ze kan bestuderen en bespreken. Van de 4.428 Amerikaanse krijgsge vangenen, die in Korea krijgsgevangen werden gemaakt en de communistische gevangenschap hebben overleefd, zijn er 192 schuldig bevonden aan ernstige misdrijven jegen hun kameraden. De commissie had vooral critiek op het onvermogen van de gemiddelde Amerikaanse militair, om aan „hersen spoeling" het hoofd te bieden. Voor de meesten was deze ondervragingswijze een volledige verrassing, waar zij on voorbereid tegenover stonden. In sommige kampen voor Amerikaan se krijgsgevangenen weigerden offi cieren leiding te geven, waardoor de toestand zeer achteruit ging en iedere man voorzichzelf er het beste van trachtte te maken. In deze kampen heerste een onbeschrijfelijke vervuiling en de mannen vochten onderling om voedsel. Werfarbeiders in Nantes (Frankrijk) hebben gisteren een inval gedaan in de kantoren van hun werkgevers en daar da boel kort en klein geslagen. Zij vertrok ken pas, nadat hun een loonsverhoging van veertig francs per uur was toegezegd De werkgevers, die aanvankelijk slechts vijftien francs meer loon hadden willen geven, begaven zich later echter naar het stadsbestuur om mee te delen, dat de ar beidsovereenkomst hun met geweld was afgedwongen en dat zij deze dan ook als nul en van gener waarde beschouwden Werkgevers in de haven van het na burige St-Nazaire hebben de lopende loononderhandelingen met hun arbeiders afgebroken, toen zij van het gebeurde te Nantes hoorden. Volgens stedelijke functionarissen te Nantes zullen de werven met ingang van heden tot nftder order gesloten blijven, Brits bedrijf aan, dat geen gehoor aan de stakingsoproep had gegeven. Ruiten van het kantoorgebouw werden inge gooid. De staking was uitgeroepen door linkse organisaties, doch de Congres partij sloot zich er bij aan, voor zover zij gisteren, Woensdag, opvatte als een „dag van rouw" voor geheel Bengalen. Twee kinderen van de familie Van Wel len' uit Putte (België) zijn gistermiddag omstreeks vier uur aan de Postbaan in Nederlands Putte om het leven gekomen, toen een zandhoop, waar de kinderen met een aantal buurvriendjes speelden, plotse ling verschoof. De vier tot vijf meter hoge zandberg bedolf zes kinderen, waarvan er vier zich met enige moeite nog konden bevrijden. De kinderen sloegen onmiddellijk alarm, waarna door omwonenden hulp werd ver leend. Eerst na een half uur echter kon de vijfjarige Irene van Wellen uit de zandmassa omhoog worden gehaald. De levensgeesten waren geweken. Na ruim een uur slaagde men er in het stoffelijk overschot van de vierjarige Philip van Wellen op te graven. De rijkspolitie verleende hulp bij de red dingswerkzaamheden. Ter plaatse waTen ook burgemeester ,T Hofman® en pastoor J. Wol tere. De kinderen waren met hun ouders op vacaritie bij hun grootouders in het Ne derlandse deel van deze grensplaats. de gemengde Nederlands-Noorse commis sie voor kernenergie blijft bestaan, er zal een volledige uitwisseling van gegevens plaats hebben, met betrekking tot de pa tenten zal zeer nauw worden samenge werkt en in verschillende opzichten zul len de twee landen op he gebied van de kernenergie zoveel mogelijk als „een een heid" optreden. De Sovjet-geleerde Lavrisjtsjef en zijn collega-landgenoot Veksler hebben op een bijeenkomst van journalisten te Genève meegedeeld, dat zij 24 Augustus een bezoek aan de Britse atoominstallatie te Harwell z"ullen brengen. Omdat hij na een jaar uitstel te hebben gehad nog niet in het bezit is van een vakdiploma en een middenstandsdiploma, zal de Haagse voetballer J. L. de Harder zijn sigarenzaak moeten sluiten of een compagnon moeten nemen, die hem met papieren dekt. De Haagse economische politierechter verleende hem geen langer uitstel en ver oordeelde hem tot 10 boete of 5 dagen en sluiting van het bedrijf. De Harder voerde aan, dat hij door ziekte van zijn vrouw extra druk was geweest met de zaak en de kinderen. Hij zou nu zonder inkomen zijn. Op een des betreffende vraag van de officier van Justitie deelde hij mee. niet te verdienen met voetballen, want indertijd heeft hij een bedrag ineens gekregen, waarmee hij de zaak had gekocht. De rechter vond echter, dat. er geen enkele grond bestond om verder met De H. in zee te gaan, want in een jaar tijds was er niets gebeurd, zo zei hij. De 95-jarige John Gintner uit Reedsville, in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft op deze foto zijn honderdste achter kleinkind op zijn arm, om het de fles te geven. De drie maanden oude Nancy Ann Gintner maakte precies het getal van vijftig achterkleindochters en vijftig achterkleinzoons vol. John Gintner heeft 51 kleinkinderen en is de vader van vijf dochters en vier zonen. Al zijn zonen en zijn vrouw heeft hij al verloren. Yvonne Jafarova een met een Rus ge huwde Frangaise, die zich tijdens de Ge- neefse conferentie der „Grote Vier" voor de auto van premier Boelganin wierp om diens aandacht te trekken, heeft thans, via de Sovjet-ambassade in Bern, voor het eerst sinds 10 jaar nieuws ontvangen omtrent haar echtgenoot. Het blijkt dat haar man momenteel nabij Karaganda, in Siberië, woonachtig is. Mevrouw Jafarova, dié haar man in de afgelopen oorlog heeft leren kennen hij was krijgsgevangen in Duitsland ont vluchtte naar Frankrijk, nam daar deel aan het werk van de Franse verzetsbewe ging, en leerde aldus zijn vrouw kennen weet nu nog niet, of zij zich nu naar de Sovjet-Unie zal begeven, om zich bij haar echtgenoot te voegen. Zweden en Zwitserland hebben voor de tweede maal aangedrongen op drastische inkrimping van het personeel van de neu trale bestandscommissie in Korea, waar van deze beide landen naast Polen en Tsjechoslowakije deel uitmaken. Enige maanden geleden is een derge lijk voorstel eveneens gedaan, dat toen evenwel is afgestuit op de tegenstand van de beide communistische leden-landen. Men beschouwt de commissie in Korea langzamerhand als „uitgewerkt" en wil haar langs wettelijke weg liquideren, zo mogelijk overeenkomstig een overeen komst tussen alle betrokken partijen. Zweden en Zwitserland achten inkrim ping van het personeel een eerste stap oP de weg naar dit doel. In principe zouden thans ook de communistische leden voor dit denkbeeld gewonnen zijn. Voorlopig zou het aantal inspectie-teams van 5 tot 3 moeten worden verminderd en het totaal personeel van die teams van meer dan honderd tot vijfentwintig. Pater Van Schalen O.F.M. mag dan pas toor zijn geworden en er dientengevolge geen tijd meer voor hebben, maar toch zullen de „tweepreekstoelen gesprekken", waartoe hij twee jaar geleden met pater Albertinus Krouwels mede het initiatief nam, ook dit jaar weer worden voortge zet. Op Zondag vier September namelijk zullen pater Krouwels en pater Randulph Renirie in Groningen met hun nieuwe tournee beginnen, welke de hele winter zal doorgaan. De J/8-jarige H. Jannink in Hengelo is er in geslaagd van een gewone fiets een two-seater of vrijersfiets te construeren. Het is een fiets, waarvan verliefde paar tjes wel eens gedroomd sullen hebben, want op deze fiets zit men niet achter maar naast elkaar. De constructie van de two seater-fiets is vrij eenvoudig. De heer Jannink verlengde de trappers van een gewone fiets met een lange stang, waaraan hij de ticeede trapper bevestig de. Zo monteerde hij op simpele wijze twee zadels op een stang en van de twee sturen maakte hij het linkse bestuurbaar. De proeven met zijn nieuwe vinding nam de heer Jannink 's nachts. Hij wilde voor komen, uitgelachen te worden als zijn uitvinding op een mislukking zou uitlo pen. Het is voor de Hengeloër echter een volledig succes geworden, want na enig oefenen met het opstappen kunnen twee personen op deze bijzondere fiets een ge zellig uitstapje maken. Deze nieuwe methode tot verdieping van de geloofskennis is zoals men weet, overgenomen uit Italië, Frankrijk en Duitsland en gezien de grote belangstel ling, welke er voor bestaat, kan men niet anders dan veronderstellen, dat zij ook veel nut afwerpt. Zoals ook de bisschoppen in hun Man dement zeiden, de Katholieken worden steeds mondiger, maar helaas loopt die mondigheid niet parallel met hun kennis. Niet het minst door een groeiend contact met andersdenkenden dringen zich telkens nieuwe problemen aan hen op, waarvoor zij heel dikwijls geen oplossing weten. En juist aan die situatie is het tweepreekstoe. len-gesprek zeer scherp aangepast. Er wordt daarbij namelijk een bepaald ge- geloofsthema naar voren gebracht, waar aan dan tegelijk de practische moeilijkhe den worden gekoppeld (en besproken) wel ke men tegenwoordig veel meer heeft dan vroeger toen men zich over dat alles niet zo druk maakte. Men geloofde en legde de moeilijkheden naast zich neer. Thans is dat echter geheel anders geworden en worden de geloofsproblemen veel meer ge zien in het practische leven. Heel sterk bv. komt het lijdensprobleem naar voren: hoe is het menselijke lijden te combineren met Gods 'liefde als God almachtig is? Met die vraag zit vrijwel iedereen. Andere weer hebben betrekking op de Kerk: Is dat nu wel de ware Kerk, waar priesters afvallen? En: is dat wel de ware Kerk, die zich overal mee be moeit én „aan politiek doet". Natuurlijk zijn er ook huwelijkskwesties, bv.: Is bij de tegenwoordige woningnood een groot gezin wel verantwoord? en voorts vragen als: Is het mandement van de bisschoppen eigenlijk geen blunder geweest? Waarom mogen we niet luisteren naar alle soor ten radio? Worden we niet te veel als kin deren behandeld? Deze en vele andere kwesties, die uit de practijk stammen en voor vele Katholie ken inderdaad grote problemen vormen, waarmede zij in de knoop zitten, worden nu bij deze nieuwe methode van geloofs verkondiging in den brede behandeld. Merkwaardig is. dat vooral critisch inge stelde en meer intellectuele mensen er door worden aangetrokken en op deze avonden procentsgewijs veel meer komen dan bij andere oefeningen. Dat het inslaat kan blijken uit het feit, dat dikwijls over. volle kerken zeer gespannen zitten te luis teren en enthousiast zijn over deze wijze van preken. In de twee jaren, dat deze „gesprekken" nu zijn gehouden het begon in Novem ber 1953 in Tilburg zijn de paters :n ongeveer veertig plaatsen geweest: Am sterdam (2 keer), Rotterdam (2 keer), Maastricht, Gouda, Heerien, Arnhem. Den Bosch, Breda, Eindhoven enz. Zoals hierboven gezegd, de eerste serie van het nieuwe seizoen begint op 4 Sep tember a.s. te Groninger, in de dekenale kerk en gaat dan vijf Zondagen door: daags daarna is Hoorn aan de beurt, Dinsdag Schagen, Woensdag Alkmaar, Vrijdag Nijmegen telkens vijf achtereen volgende weken. Daarna komt dan Hen gelo en verscheidene andere plaatsen, welke dat zullen zijn staat op het ogen blik nog niet vast. Hedenochtend boden de Rotter damse .havens na enkele dagen van partiële stakingen weer het ver trouwde, drukke beeld. Aan de be drijven hadden degenen, die Zater dagmiddag om 12 uur in staking waren gegaan, zich op de oude voor waarden laten inschrijven. De mei- ding was vrijwel algemeen. Wat de wanhoopskreet van de heer Toon van den Berg, landelijk secretaris van het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties nl. het „wij hebben overwonnen, want de havenpatroons zijn op hun ontslag-geven teruggekomen" waard is, bleek gisteren ter vergadering van de Katholieke Transportarbeiders bond St. Bonifacius. De heer J. van der Linden deelde hier nl. mede, dat hij terstond na het verne men van de ontslag-maatregel contact had gezocht met de Scheepvaart Vereni ging Zuid om te pleiten voor een alle par tijen bevredigende oplossing. „Hieruit is weer eens gebleken", zo zei- de hij tot de druk bezochte vergadering, „dat in goed overleg meer bereikt kan worden, dan wanneer het hard tegen hard gaat of door middel van onberaden acties". (Van onze Haagse redactie). Zoals men weet hebben de Russen na de conferentie van Genève bekend ge maakt dat buitenlandse toeristen in de gelegenheid zullen worden gesteld een vacantiereis te maken naar de Sovjet- Unie. Thans is het mogelijk bij een Ne derlands reisbureau te boeken voor een gezelschapsreis, welke van 30 September tot 16 October georganiseerd wordt door het Russische bureau „Intourist". De kos ten zullen circa 2200 bedragen, terwijl een zakgeld geadviseerd wordt van onge veer 515 per persoon. Het reisschema, dat „Intourist" lieeft opgesteld doet ech ter vermoeden, dat de toeristen weinig gelegenheid zullen hebben eigen initia tieven te ontwikkelen. De reis wordt gemaakt per vliegtuig via Helsinki. Pas in de avond van de tweede dag komt men aan in Leningrad, waar op het vliegveld een vertegenwoor diger van „Intourist" voor ontvangst aan wezig zal zijn. Van Leningrad gaat het eerst naar Moskou. Kiew, Odessa en te rug naar Leningrad, waar men dan nog drie dagen verblijft. Na de lunch op Za terdag 15 October vertrekt het gezelschap weer naar Helsinki. Tijdens het vijfdaagse verblijf te Mos kou (inclusief de reis van Leningrad) wordt de volgende agenda afgewerkt: bezoek aan historische en architectoni sche monumenten en het Kremlin, be zichtiging van musea, bezoek aan de landbouwtentoonstelling, aan de nieuwe staats-universiteit met bezichtiging van de bibliotheek, de gehoorzalen, sportza len, studentenclubs en verblijven der studenten, bezichtiging van het Lenin- Stalin-mausoleum en het Fretjakow- museum. Voor Kiew (verblijf 2 dagen, inclusief de reis van Moskou) staat o.m. op het programma de bezichtiging van het Kiew-Petschersky klooster en hel museum voor volkskunsten. In Odessa (2 dagen inclusief de reis van Kiew) worden de stad, de planten tuin, het Pronierpaleis en de musea be zichtigd. Tenslotte worden ook in Leningrad (3 dagen) de musea en historische gebou wen niet vergeten. Voorts belast „Intou rist" zich gaarne met het arrangeren van theaterbezoek, het bijwonen van concer ten en sportwedstrijden. Foto-toestellen zijn echter taboe, want de invoer in Rus land van alle soorten toestellen voor fotografische doeleinden is verboden. Het ziet er dus naar uit, dat het Rus sische reisbureau de touwtjes strak in handen zal houden maar dat kan natuur lijk meevallen. Van massa-toerisme zal echter voorshands wel geen sprake zijn, want het aantal West-Europeanen, dat bereid en in staat is een kleine 3000 voor een vacantiereis neer te tellen is I niet zo erg groot. Van de andere kant zullen er ook wel niet zo arg veel „ge- i wone" Sovjetburgers zijn, die een na-j venante prijs zullen kunnen betalen voor een reis naar West-Europa, waartoe ook gelegenheid zou worden geboden. Wij wachten met spanning op het ogenblik, dat in het zomerseizoen een „goedkope" trein zal rijden naar Moskou met de gele genheid aldaar naar eigen goeddunken enige weken door te brengen. In de prac tijk is het nog maar een klein poortje, dat de Russen in het ijzeren gordijn voor bui tenlandse toeristen hebben opengesteld. Van het gehele vertoon van het „Onaf hankelijk Verbond" is in het geheel niets meer overgebleven. Een havenarbeider zeide gisteren op de vergadering van St. Raphael: „Toon van den Berg heeft nu wel gezegd, ik ben blij, dat ik Laan (voorzitter van de socialisti sche Centrale Bond) niet ben, maar ik ben blij, dat ik Toon van den Berg niet ben". En hiermede vertolkte hij de stem der anderen. Het merkwaardige effect is geweest, dat zich tal van nieuwe leden hebben ge meld bij de erkende, bonafide vakorga nisaties, omdat men zich daar het vei ligst voelt en de wilde acties der niet-er- kende bonden slechts ellende als nasleep hebben. Aan het begin van de vergadering heeft de heer Van der Linden een uitgebreid overzicht gegeven van de onderhandelin gen over de nieuwe C.A.O. en het verloop van de stakingsactie. Hij betreurde het, dat zovele leden verstek lieten gaan tij dens de onderhandelingen en eerst bij een conflict verschenen. „Onze leden konden nu wel geen hoera roepen bij deze nieuwe CAO, maar wij zagen er mogelijkheden in voor verdere onderhandelingen na 1 October a.s.", zei- de hij. „Men kon vertrouwen hebben in goede wil bij de onderhandelende par tijen". De heer Van der Linden drong erop aan, eventuele grieven steeds voor te leggen aan de eigen organisatie en niet onderling te blijven mopperen. Hij meende, dat van de beroepscommissie onvoldoende ge bruik werd gemaakt. Men bleek zich vooral bezorgd te ma ken over de ongeveer duizend havenar beiders, die dagelijks uit Brabant komen en die in een verkeerd zog dreigen mee gezogen te worden. De heer Van der Linden deelde mede, dat hij verscheidene malen in Brabant had vergaderd, doch daar tot de ontdekking was gekomen, dat ongeveer 99 procent van de havenar beiders niet georganiseerd was. Dat wil zeggen, men bleef er lid van de landbouw-organisatie, zonder over te schakelen naar de Katholieke Transport- bond omdat men meende, weer in de land bouw te kunnen terugkeren. Het gevolg is, dat de R.K. bond in de haven geen be scherming kan bieden en slechts van voor lichting kan dienen. Uit de vergadering werd de vraag ge steld, of de K.A.B. in Brabant de arbei dersontwikkeling aldaar wel goed in het oog had gehouden en de moeilijkheden der havenarbeiders had voorzien. Men had het medegemaak, dat de Brabanders arriveerden en zeiden: „O, wordt er ge staakt? Nou, bonjour dan! Het gevolg is, dat zij thans in de misère der stakers delen. Verscheidene andere problemen wer den naar voren gebracht, ook die van de betaling van overuren op Zaterdagmid dag. Deze overuren worden namelijk ver schillend berekend op de Linker en Rech ter Maasoever. Ook bleken er mensen te zijn, die tegen il en dank tot „stakers" werden gerekend, terwijl zij werkwillig waren geweest. Dit was een moeilijkheid, die ook reeds in de Christelijke bond was geconstateerd Van bestuurszijde beloof de men te zullen zien, wat hieraan nog te doen zou zijn. Op grond van de CAO kon men echter moeilijk van de erkende bon den uit vergoedingen gaan geven aan de ze mensen. Tenslotte vormde ook het voorlichtings- vraagstuk nog een punt van discussie; het bestuur beloofde dienaangaande ver hoogde activiteit. De Lutherse bisschop van het Oostduitse Thiiringen. Moritz Mitzenheim heeft op een persconferentie te Parijs verklaard, dat zijn kerk, waartoe vijftien van de ze ventien miliioen oostduitsers behoren, zieh krachtig tegen elke staatsinmenging in haar zaken verzet. Als voorbeeld noemde de bisschop het feit, dat slechts één drie procent van de protestantse kinderen van protestantse huize in April de „jeugdwijdingsplechtig- heden" heeft bijgewoond Tegen deze door de communistische autoriteiten georgani seerde bijeenkomsten had de Lutherse kerk (evenals de R.K bisschoppen in O. Duitsland, Red.) protest aangetekend. De bisschop heeft van de Oost-Duitse regering toestemming gekregen naar Pa rijs te gaan, om daar deel te nemen aan het Y.M.C.A.-congres. Hij woont deze bij eenkomst slechts als waarnemer bij. aan gezien de Y.M.C.A.-clubs in Oost-Duits- land door de regering zijn opgeheven. Noordkoreaans luchtafweergeschut heeft Woensdag nabij de gedemilitariseerde zöne een niet officieel geïdentificeerd vliegtuig neergeschoten, dat vermoedelijk een on gewapend Amerikaans lestoestel is, dat thans als vermist is opgegeven. Het vermiste toestel, een twee-persoons- vBegtuig, was Woensdagmiddag met een piloot en een waarnemer van Kimpo bij Seoel opgestegen voor een oefenvlucht. Een uur later werd het laatste radiobe richt van het vliegtuig ontvangen Zuid- koreaanse waarnemers zagen anderhalf uur na het vertrek van dit toestel, hoe een niet geïdentificeerd vliegtuig door Noordkoreaans luchtafweervuur werd ge troffen en nabij de gedemilitariseerde zöne neerstortte. In Saarland, hebben zich gisteravond ongeregeldheden voorgedaan, toen pre mier Hoffmann zich te Neunkirchen uit sprak voor het Europese statuut voor het gebied. Verscheidene honderden betogers, van wie het merendeel aanhangers van de pro- Duitse partijen, waren voor het vergader lokaal samengestroomd. Toen zij de politie met stenen begonnen te bekogelen ont stonden gevechten, die dank zij traangas- bommen en sterke waterstralen in het voordeel van de politie eindigden. De demonstranten riepen leuzen als „de Saar is Duits". Ook werd het Duitse volkslied gezongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1