Nederland-de vrachtrijder VAN EUROPA Gemeenten met 25.000 zielen krijgen eigen politie SAMEN DOOR TWEE-EN-VEERTIG LANDEN BI ijl meester QUAKER PERNAND LEGER OVERLEDEN LEERT MEN Al doende 'n buitenland betalen onze vervoerders belasting, hier is men vrij Rijkspolitie in gemeenten met tienduizend inwoners Ter versterking van de Europese gedachte De verhoging van druk- werkprijzen Armand en Michaela Denis filmden 's werelds wildernis Lievelingen van Britse TV •publiek DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1955 PAGINA „Vandaag terug van Joegoslavië, volgende rit naar Stockholm" Waarom eenvoudig Eigen pleisterplaatsen over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Hier is wat ge zoekt Belgisch of Nederlands biertje? Wij hebben energie voor de hele dagi ÉÉN-MINUUT Leerlingen van Jezuietencolleges uit verschillende landen op „De Breul" Kamerlid vraagt oordeel van de minister PIONIER VAN HET CUBISME WILDE PRACHT De ontembare getemd Spinnen en slangen PANAMESE ORDER VOOR NED. SCHEEPSWERVEN A LS IK BIJ Wuustwezel, dat eigenlijk Wernhout lieet, vlak Baast het seminarie van de Paters kapucijnen de grens bekijk, begrijp ik eigenlijk voor bet eerst niet, Waarom ik nog geen auto heb. Er gaan er bier rond tweeduizend per dag in en tweeduizend uit, maal ais er in Zundert, op de eerste Zondag van September, bloemen corso is, dan komen er uit België alléén al twintigduizend wagens in •Je tijd van een uur of zes. En nu moet ge, geloof ik, U eens en voor £oed uit bet hoofd zetten, dai douane-ambtenaren nare wezens {|jn. liet zijn aan de grens met rU marechaussee dan ongeveer [ie enige lieden, die lopen. De rest 18 gemotoriseerd, net als in een Btoderne oorlog. En daar komen ze dan aan stuiven, de vacantiegangers of de Zakenliedeii. In dure sleeën, in af tandse wagentjes, op scooters waar- °P> behalve de rijder, een vrouw en zes koffers; in gewone nette Wagens, of in de cabine van een ontzagwekkende truck. Die laat- sten zijn c]e chauffeurs van 1 ternationaal wegtransport, waar- 0ver meneer Collette, de direc teur van de N.I.W.O., die mij ver gezelt, mij bet een cii ander of lever een heleboel te vertellen leeft. Eerlijk gezegd, bij houdt zijn •fond niet, wat wil zeggen, dat die °rganisatie van hem vlees en bloed teet hem geworden is. Hij er op af, als bet een De Nederlanders zijn wat velen niet zullen hebben bevroed, niet al leen de vrachtvaarders maar ook de vrachtrijders van Europa. 2200 Chaufieurs - op - de- heel - lange - afstand, bestuurders van tien tonners en soms nog grotere rij dende pakhuizen, maken per jaar 179.000 ritten en laten 30 millioen kilometers onder hun overmaatse banden doorglijden. Hiernaast vindt men een indruk van het groot-grensverkeer, com pleet met douane en marechaussee en om even uit te rusten een kort bezoek aan Sooy van den Eyn- de's speelhuis in Baarle Nassau (zonder dat het u en onze redacteur geld kost). Wie het wel geld kost? Diezelfde Sooy, die nu duizend Bel gische franken belasting per speel uur aan de Belgische staat moet betalen. Maar ja, hij wilde zijn hui zen toch zo graag op Belgisch grondgebied hebben.... bij in ö°uanekantoor aan de grens ':bauffeur ziet binnenbenen, op Jriens wagen bet embleem van de 'I-W.O. staat. Per slot van reke nt1» moeten dc vergunningen van b komen, dus al die chauffeurs 2200 zijn bet er, die zestien lan den bereizen behoren tot zijn klanten. 7° CHAUFFEUR, ik ben de direc- teur van de N.I.W.O. begint hij. Want Collette is een man, die vrien- e'ijk is tegen iedereen. - Ik heb intussen het gevoel, dat het "le chauffeur een zorg is, of hij nu oog 11 oog staat met die directeur. Dat is aangelegenheid van zijn baas. Hij Jboet een formulier invullen, dat hij leeg J^rug komt en hij wil zo gauw mogelijk tjaar „ons moeder'' na zo'n lange rit. ^aar hij blijkt toch mededeelzaam. Waar kom je vandaan chauffeur? O, ik heb een vrachie weggebracht grensovergangen, hebben ze er na de oorlog marechaussees bijgekregen. Voor grensbewaking heet dat. Maar deze mili tairen hebben niets anders te deen dan passen te controleren. Ze nemen die pas sen in, brengen die naar een kantoortje aan de kant van de weg, waar wordt nagegaan of je niet in het grote zwarte boek staat. Je kon nog eens belasting schuldig zijn of gevangenisstraf te goed hebben of zo. En dan kun je daar bij dat kantoor tje in de rij gaan staan om je pas weer af te halen. Dat is dus zo iets als: Welkom vreem deling, die hier je deviezen komt bren gen! MIJN lekcnvcrstand zegt, dat het veel eenvoudiger zou zijn, als de douane tegelijk met de controle op dc goederen en daartoe behoren dus ook de auto's dc passen zou contro leren. Dan zouden ze ook meteen weten met wie ze te doen hebben, wat voor een goede en snelle controle zeer be vorderlijk zou zijn. Maar nu zijn er al leen al op Wuustwezel 48 marechaus sees los gelaten, die in de buurt in een kazerne huizen. Alléén voor de passen, wat dc douane evengoed zou kunnen doen. Maar ja: waarom zou je het een voudig doen als het ook ingewikkeld kan in onze gereglementeerde Nederlandse maatschappij? Intussen komt er weer een chauffeur van zo'n tegen de 20 meter lange truck binnen. Hij is leeg. Hij trekt zich van dat hele gedoe niets aan. Hij schrijft bin nen gauw zijn briefje. De nummers en het gewicht van zijn wagen kent hij al lang uit zijn hoofd. Voor op zijn truck staat het bekende ronde bord van de N.I.W.O. de organi satie voor internationaal goederenver- Baar Joego-Slavië, meneer. Maar ik heb Baast, want morgen moet ik even naar "Jockholm. Moet U die wagen zien! Een Bentonner, zo groot als een particuliere 'rein. Ik herinner mij, dat ik eens een film *le|a gezien van het goederenvervoer in Amerika van de Oostkust naar de West- ïU8t, dat wil zeggen van New York naar alifornië. ®at ging niet via de N.I.W.O. Die 5frels scharrelden, althans volgens film rond in New York, namen een rachtje aan tegen een bepaalde prijs f" gingen met hun wagen aan de haal. p wars door het continent. Maffen hier jB maffen daar, maar zoveel mogelijk Boorrijden. En slapen deden ze meestal 8 in de cabine van hun vrachtauto. teJ?e, chauffeurs van de N.I.W.O. ech- Pnebben hun eigen pleisterplaatsen. sta9 kij Moeke in Zundert. Marieke c aat achter de tapkast. Omdat zij va- zii t Beeft van de Timmerfabriek, waar -J facturiste is. 'Boeier' De douane- cn marechaussee-mannen van de grenspost Wuustwezel maken het de N.I.W.O.-chauffeurs niet lastig. heeft zij tegen „ons gezegd. „Gaat gij nu maar gms een dagje uit. Ik doe de zaak''. diwtJ nemen de chauffeurs nog een hele kke biefstuk, voordat zij de grens s, Tfgaan. Maar dat is dan ook een bief- voldoende voorr een gehele Poolex- t^° hebben die 2200 chauffeurs hun vas- pe-adressen: om te eten en om te sla" V-B. en zij zijn dus vaste klanten hier gn Wuustwezel. De douane kent ze al: lep even een briefje invullen, als ze har,8 terugkomen. En als ze heengaan: n? r Zwitserland of Joego-Slavië: even "ssen- en goederencontrole. In Wuust- gAZel heeft dat zelfs maar één keer te lanÜUren> n 1 door Belgen en Neder- ders tegelijk. Dat is alvast wat. Gp"aar d'e passencontróle. Kijk, op de le J**' kan toren, zoals Strijbeek en Baar le-Nassau, doen de douaniers het al- al« ii Passen, goederen, alles. Precies zo- 4 voor de oorlog ging. Maar op de Beditiekantorendat zijn de grote voer, waarbij zijn baas is aangesloten en die voor dit vervoer de vergunningen uitgeeft. En de heer Collette vertelt mij in de gauwigheid maar eerst moet hij natuurlijk even met die chauffeur pra ten dat in 1953 152.000 ritten wer den gemaakt, waarbij 22 millioen ki lometer werden verreden. In 1954 179.000 ritten ,met 30 millioen kilome ter. Nederland heeft dan ook 70 pet. van het Europees wegvervoer! Als men in aanmerking neemt, dat de K.L.M. in 1954 met een arbeidster rein, dat ongeveer de hele wereld om vat, ruim 57 millioen kilometer heeft gevlogen, dan is dat getal van 30 mil lioen kilometer voor het Europees weg vervoer nog zo gek niet. Maar wat wel gek Is, is dat de bui tenlandse vervoerder langs de weg in Nederland niets te betalen heeft, afge zien nog van het feit, dat zowel diesel olie als benzine in Nederland veel goed koper zijn. Maar onze vervoerders be talen in Duitsland een Beförderungs- steuer van bijna een mark per ton-km. In België is een „taxe sur le transport" van 4 Va pet. van de vrachtprijs over het (Advertentie) WAT Munh»Wt MAAKT 15 60=5 Belgisch traject, per 17 Juli verhoogd tot 5 pet. Frankrijk heeft een omzetbelasting van liefst 8.55 pet. van de vrachtprijs over het binnenkomende verkeer en de afstand in Frankrijk afgelegd. Deze om zetbelasting van 8.55 pet. wordt ver hoogd tot 9.35 pet. indien de vervoer der meedeelt, dat de 8.55 pet zal wor den verhaald op de verlader. Ja. hij zou wel gek zijn om dat te zeggen. Tenmin ste, dat vind ik. Kun je beter samen de len. Maar waarom doen we dat nu? Zijn we dan toch de Chinezen van Europa? Kom d'r maar in jongens, het kost niks, al moeten we ons bij jullie ook blauw betalen. Eerlijk gezegd, dc baas van de dou aniers snapt he ook allemaal niet. Onze taak is een dienende, zegt hij. De mensen komen hier hun geld verteren en dan moet je ze behoorlijk ontvangen. 'En de smokkelaars dan? Ja, hier achterom loopt een paadje naar een schoenfabriek, maar het loopt verder achter beide douaneposten om. Daar kunnen ze smokkelen zoveel ze willen. Wat kun je nou doen met je blo te handen tegen een pantserwagen? Van grensbewaking door de marechaussee gesproken! Nee, die douaniers zijn nog zo gek niet. Die snappen het. BIJ BAARLE NASSAU woont Sooy van den Eijnde. U weet wel. de man die niet weet of zijn huizen op Belgisch of Nederlands grondgebied Wel, nu wéét bij het! Hij wilde, dat| zijn zeven huizen op Belgisch grondge bied zouden staan, omdat hij dan zijn 6peelhol vlak bij de grens kon blijven exploiteren. Dat kon! Maar drie weken geleden' hebben de Belgen dan tenslot te maar gedacht: als jij een speelbank hebt, sta je ook op Belgisch grondge bied, want in Nederland mag dat niet. Dus betaalt U maar 2.975.000 B. fr. be lasting, dat wil zeggen 1000 B fr voor ieder uur dat er is gespeeld. Nu is drie millioen Belgische francs altijd nog iets als een kwart millioen gulden en als Sooy al zijn zeven huizen verkoopt om die belasting te kunnen betalen, is hij er nog niet. Maar het spelen gaat door. Een Bel gische gendarme in Baarle Hertog heeft ons dat verhaal van die boete verteld en ook waar die zeven huizen van Sooy staan. Wij erop af. Een schoon meiske staat er voor de deur. Met een coquet schortje voor. Is hier het spul van Sooy van den Eijnde? Ja meneer. Wat is hier dan te zien? Precies wat ge zoekt. Ze leidt me naar binnen. De roulette ls in volle gang. Er zijn dames en he ren met stapels fiches voor zich. Veel comfort is er niet. Maar het gaat hier ook niet om het comfort, maar om de duiten. Iedere dag komt er nu een Belgische bclas- tingmeneer om een uur of vier de grens over, vertelt rnjj later de douane. En 's nachts om één uur, half twee, gaat hij weer terug. Hij moet contro leren hoeveel uur er is gespeeld. Er is dan acht uur gespeeld aan de bank van Sooy en hij heeft dan 8000 B. francs te betalen. Dat schoon meiske staat nog achter mij, als ik de speelzaal, een grote ka mer, binnenga. Hier is het wat ge zoekt, zegt ze nog eens. Dat is het niet, zeg ik, ik zoek Sooy. Ze verstrakt. De croupier kijkt om. hij heeft het ook gehoord en zegt: U mag hier niet zijn, U is geen lid. Er valt aan mij niets te verdienen en ze zien me dus liever niet. En Sooy is er niet, zeggen ze. We gaan dus verder naar de grens. Eerst nog even door Baarle Nassau. Op het terras van een café op de hoek van het Kerkplein en de Desiré Gee- raertstraat drinken we een biertje. Maar eerst moeten we toch even be sluiten, waar we dat biertje zullen drin ken: in België of in Nederland. Want dit café ligt precies op de grens van een Belgische enclave en de eigenaar heeft dit listig uitgebuit. Op de linkerhelft van het terras hangt een bord „Nederland met heel grote letters op de rechter helft een bord met het opschrift „België" Of het waar is. is een andere zaak. Maar wij besluiten dan toch maar ons biertje in België te gaan drinken. Weer even verder is het gemeente huis van 't Belgische Baarle Hertog. Bo ven de staatsietrap hangt tegen de ge vel een groot spandoek, waarop een ken nisgeving staat, die er niet om liegt: Het gemeentebestuur maakt namelijk bekend: „Hier wordt de dwangwet niet toegepast". Minister, Collard zal hier wel niet zijn geweest. Misschien hadden de douaniers hem niet eens doorgelaten. F.S. De ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken zijn tegemoet gekomen, zo bHikt uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, aan de in het voorlopig verslag geuite bezwaren tegen het in het ontwerp-Politiewet gevolgde systeem voor de aanwijziging van ge meenten met gemeentepolitie en gemeen ten met Rijkspolitie. Overeenkomstig een door zeer veie le den gedane suggestie wordt in het nieuw ontworpen artikel 2 bepaald, dat ge meenten met 25.000 zielen gemeentepoli tie zullen hebben. Dit brengt mede, dat, evenals in het oorspronkelijke ontwerp, de gemeente Haarlemmermeer met 39.848 inwoners gemeentepolitie zal krijgen. Voorts wordt in het nieuwe artikel be paald, dat In gemeenten met een zielen tal van minder dan 10.000, rijkspolitie zal zijn. Deze bepaling, welke berust op de overweging, dat in gemeenten met een zielental van minder dan 10.000, het in stand houden van een zelfstandig politie korps uit organisatorisch gezichtspunt niet verantwoord is. brengt mede, dat be halve de reeds in de Memorie van Toe lichting genoemde gemeenten Zaandijk (4785 inw.). Koog aan de Zaan <7520 inw.) en Krommenie <7892 inw.), ook de gemeenten Bolsward (8041 inw.), Frane- ker (9059 inw.), Steenwijk <9952 inw.) en Zierikzeo (7108 inw.) naar de rijks politie zullen overgaan. Van de overige gemeenten dat zijn dus de gemeenten met een zielental tus sen 10.000 en 25.000 staan die, waarin gemeentepolitie zal zijn geplaatst, op lijst a, en die, waarin rijkspolitie zal zijn, op lijst b. Slechts ten aanzien van enkele ge meenten, die thans rijkspolitie hebben, doch niettemin op lijst a zijn geplaatst, is van deze regel afgeweken. Deze af wijking kornt de ministers gemotiveerd voor, omdat anders de bestaande verhou ding in net aantal gemeenten met ge meentepolitie en die met rijkspolitie te zeer zou worden verbroken, nu in ver band met bet stellen van de grens van een zielental van 10.000 in een aantal hierboven genoemde gemeenten, die thans over gemeentepolitie beschikken, de politietaak door rijkspolitie zal wor den uitgeoefend. Als gemeenten, die in verband hiermede zullen overgaan naar de gemeenten met gemeentepolitie, zijn op grond van haar huidige structuur en te verwachten ontwikkeling gekozen de gemeenten Barneveld (21.308 inw.), Er- melo (24.445 inw.), Hardenberg (20.619 inw.) en Weststellingwerf (20.589 inw.). In het derde lid van de nieuw voorge stelde bepaling wordt vastgelegd, dat wanneer na de inwerkingtreding der wet het zielental van een gemeente met ge meentepolitie beneden 25.000 daalt of het zielental van een gemeente met rijkspo litie boven 10.000 stijgt, in die gemeenten de gemeentepolitie onderscheidenlijk de rijkspolitie behouden blijft. Tenslotte kan een voorziening niet wor den ontbeerd voor het geval het zielental van een gemeente met gemeentepolitie daalt beneden 10.000 of dat van een ge meente met rijkspolitie stijgt boven 25.000. Het tijdstip van overgang ingevol ge de wet, van gemeente- naar rijks politie, onderscheidelijk van rijks- naar gemeentepolitie zal door de betrokken ministers gezamenlijk worden vastgesteld op een datum, vallende binnen een jaar na overschrijding der gestelde grenzen. Want wij maken er een vaste gewoonte van om elke ochtend een stevig bord Eén-Minuut Quaker" havermout te eten. Het is het beste ontbijt, en zo gemakkelijk te bereiden: slechts 50 A 60 seconden koken. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR (Van onze Utrechtse redacteur). Leerlingen uit de hoogste twee klassen van Jezuietencolleges in verschillende landen van Europa zijn op „De Breul" in Driebergen voor 14 dagen bijeen, om door uitwisseling van gedachten, maar ook door het gewoon samengaan met elkaar bij practisch huishoudelijk werk, sportoefe- ningen en uitstapjes de gedachte van de Europese samenwerking te versterken. Een mooi initiatief, omdat het toch op de allereerste plaats de jeugd is, die hier voor rijp gemaakt moet worden. Twee jaar geleden reeds is men met een derge lijk kamp begonnen te Brockrijk in Bel gisch Limburg, verleden jaar kwamen de Jongstudenten bijeen te Sesto in de Dolo mieten en thans was Nederland aan de beurt. De belangstelling ervoor ls onder de stu derende jeugd groeiend, hetgeen wel blijkt uit de opkomst thans van 65 deelnemers. Zij komen uit Barcelona, Milaan, Brescia, Feldkirch (Oostenrijk), Buren (Duitsland), Metz en Gent, en bij hen hebben zich van zelf ook leerlingen van het Jezuïetencol lege in Driebergen gevoegd. Voor het eerst behoren tot het gezelschap Spanjaar den en Oostenrijkers, met welke laatste groep jongelui uit Tirol waren meegeko men. Op het programma staat een drietal in leidingen, te weten over de Europese een heid door mr A. Mertens; over de ver houding tussen katholieken, protestanten en socialisten in ons land, waarover pater H. van Waesberghe S.J. sprak en pater H. Claerebouts S.J. van het Bedrijfsaposto- laat te Rotterdam zal het sociale werk belichten, zoals dat door de paters Je zuïeten in Amsterdam en Rotterdam wordt uitgeoefend. Er worden over deze onderwerpen dis cussies gehouden, die uiteraard zeer inte ressant zijn, daar men door het aanwezige Internationale gezelschap in de gelegen heid is vergelijkingen te trekken met de situatie in andere landen. Voorts worden enige autotochten door ons land gemaakt. Zo werd gisteren een bezoek gebracht aan het gebouw van de Tweede Kamer in 's-Gravenhage. Het kamp, dat verleden week Woens dag geopend werd, duurt tot Dinsdag a.s. De jeugd van Heerlen bereidt zich voor op het a.s. Spectacelconcours op 28 Aug. Een groep a.s. deelnemers trekt met hun eigen gemaakte trommen door de stra ten van Heerlen onder leiding van de tamboer-maitre. Het Eerste-Kamerlid de heer Rip heeft aan de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het besluit van het hoofdbestuur van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf om met ingang van 15 Augustus j.l. de minimumprijzen te verhogen? Indien de verhoging van deze tarieven het gevolg is van een vrij aanzienlijke wijziging in de lonen voor het grafisch bedrijf, is de minister dan niet van oor deel. dat een loonsverhoging gevolgd door prijsstijging niet* in overeenstemming is met de herhaaldelijk door de minister uit gesproken zienswijze, dat verhoging van lonen slechts dient te geschieden indien de gestegen arbeidsproductiviteit dit toelaat? Is de minister bereid na een ter zake ingesteld onderzoek, mede te delen of boven aangeduide verhoging van lonen en prijzen past in het thans wenselijk ge achte loon- en prijsbeleid? Indien de minister het laatste gedeelte van de vorige vraag ontkennend be antwoordt, welke stappen denkt hij dan te ondernemen om aan zijn opvatting uiting te geven? De Solafabrieken te Zeist zullen begin October een bedrijf openen in Ter Apel. Het zal worden gevestigd in de voormalige tramremise. Er zal worden begonnen met ruim 50 arbeidskrachten, voor het meren deel mannen. Men hoopt in het voorjaar dit aantal te kunnen uitbreiden tot 150 personen. (Van onze Londense correspondent „Er was eens een man, die vijfmaal dc wereld rondreisde om in de hóógste stad ter wereld dc vrouw van zijn keuze te trouwen". Zo zou liet levensverhaal kunnen beginnen van Armand Denis, de Belgische ont- dekkingsn izigcr-filnifotograaf, die samen met zijn vrouw, Michaela Denis, de lieveling van het Britse televisiepubliek is geworden. De binnenlanden van Afrika, Australië, China, India, Malakka, Zuid-Amerika, Nieuw- Guinea kennen zij op iiun duimpje, en door de magnifieke films, die zij daar vervaardigden, hebben zij millioenen nader gebracht tot de geheimen van verre, tropische continenten. Noem een Brit de naam van Armand en Michaela Denis, en hij zal zijn spreekwoordelijke flegma laten varen en zich in hemelhoog prijzende bewoordingen uitlaten over hun waarlijk grootse camerawerk: televisie is de grootste publiciteitsmacht geworden. \V2f Franse schilder Fernand Leger is t0 sjh»g in zijn woning te Gif-sur-Yvet- ja' na H ''arijs, in de ouderdom van 74 Van rer,eden' was een exponent kUnst 4 "Socialistische realisme" in de tTegeJ Werd °P 4 Februari 1881 te Argen- riemrt ren' Zi,'n vader had 4115111 voorl:,e" Zij- voor de magistratuur, maar na do a41dles te Caen wijdde Leger zich aan Pari- rkunst en kwam in 1898 naar ais JS| (">m 4e 'cunnen leven, werkte hij sen r? J1331' Inu'ssen volgde hij de les- ste Ecole de Beaux Arts. Zijn eer- WlcTjrkfn werderl gekenmerkt door de (90s 9 er impressionisten, maar vanaf richti'eaRPerc40 L.eeer tegen deze kunst en p-n® en !n '"OS werd hij, naast Braque Cubisme*0 ee" d6r voorvechters van het Gemobiliseerd in 1914 had hij weinig gelegenheid om te schilderen. Na de oor log nam hij zijn o- derbroken werk weer op. Tegen 1920 verschijnen op zijn doeken voor het eerst de gemechaniseerde men selijke figuren van monumentale allure. Rond 1925 vervaardigde hij decoratieve werkstukken en in 1929 stichtte hij samen met Amedée Ozeiriant, de „Academie mo derne" waar hij tal van leerlingen in zijn trant vormde. Van 1940—1945 verbleef Le ger in Amerika. Doeken als de wielrij ders". „de acrobaten", „de duikers" ken merken deze periode. Na de bevrijding keerde hij naar Frankrijk terug om zich te gaan wijden aan de uitbeelding van so ciale onderwerpen. Bekend is Leger's ge veldecoratie aan de kerk te Assy. Hij.illu streerde vele boeken, o.a. Rimbaud's. „Il luminations" Voorts ontwierp hij decors en costumes voor het theater, en trad zelfs als filmproducer op. Zijn bekendste werken zijn „De vrouw in het blauw", „Een kaartspel". „De grote lunch", „Adam en Eva" en „Hulde aan David' Als ge dit leest zijn Armand en Mi chaela reeds weer terug naar hun ge liefde Afrika, dat zij van Noord tot Zuid en van Oost tot West doorkruist heb ben. Afrika beschouwen zij als hun ei genlijke „continent", want deze onver- 'oetelijkë zwervers over het wereldrond kunnen nauwehjks van een eigen „va derland" spreken. lp Nairobi, met een uitzicht op de majesteitelijke Kiliman jaro, hebben zij vorig jaar hun eerste huis gebouwd, al hebben zij er nog niet gewoond: de roep van de wildernis is vooralsnog te sterk. Maar hun ontem bare zwerflust heeft voor de mensheid rijke vruchten opgeleverd, want op al hun reizen hebben zij hun ervaringen, hun ontmoetingen met onbekende volks stammen eh talloze diersoorten, op de filmband vastgelegd Een van hun be kendste films was „Wilde Pracht" .ter wijl binnenkort een film over hun expe ditie naar Nieuw-Guinea, „Onder de koppensnellers", voor vertoning zal wor den vrijgegeven. En hier in Engeland hebben de filmc ..Onder het Zuider kruis" (Austra ie) en „op het Groot- Barrière Rif" reeds honderdduizenden kijkers getrokken. DE LIEFDE voor het dier werd er bij Armand reeds vroeg ingebracht. In rijn jeugd ging hij met zijn va der, een Brusselse rechter, een paar maal per week naar dc dierentuin..Toen hij naar Antwerpen verhuisde werden de wekelijkse bezoeken aan de dieren tuin trouw voortgezet. En thans heeft Armand zeven expedities naar Afrika, vier naar Azië. cn een naar Australië, Nieuw-Guinea en Zuid-Amerika achter de rug. Hij onderscheidde zich als stu dent in de chemie te Oxford cn won een beurs voor ecu bezoek aan C'alifornië. De tijd daar werd goed besteed, al was het niej de chemie maar de filmtech niek die hij in Hollywood bestudeerde. CALIFORNIë bracht hem de harts tocht voor het leven in de open lucht bij, en hij vertrok naar Bali, waar hij zijn eerste documentaire ver vaardigde. Zuid-Amerika, de Belgische Congo, Ceylon, China, India, Malakka, Sumatra volgden, en steeds bracht hij de prachtigste films over het volks- en dierenleven mee naar huis. Hij was een jager van het zuiverste water, maar nooit heeft hij ook maar één dier neer geschoten: zijn camera was zijn geweer. Armand. de onrustige, de zwerflusti- ge, scheen niet geschikt te zijn voor het huwelijk, tot hij, nu vijf jaar geleden, in New-York de temperamentvolle mo de-ontwerpster Michaela ontmoette, die zwoer dat zij dit ontembare exemplaar van het genus man zou vellen en zij zorgde ervoor dat haar pad dat van Ar- weer Michaela-met-de-rode-haren. Op Armand en Michaela Denis maakten vogel-opnamen in de oenvouden van A ieuw-Gninea Guatemala ontmoette Armand telkens een muilezel trok zij door Latijns-Ame- rika, op zoek naar nieuwe ideeën voor haar mede-ontwerpen en., naar Ar mand. Eindelijk gaf de ontembare zich gewonnen: hij trouwde Michaela in Po- tosi, de hoogst-gelegen stad ter wereld. Op hun „huwelijksreis" werden zij ge vangen genomen en in de cel gewor pen, want er was juist de zoveelste ope rette-revolutie in Bolivia uitgebroken, als vreemdelingen waren zij verdacht. Maar toen de opstandelingen hoorden dat zij op hun huwelijksreis waren, werden zij onmiddellijk vrijgelaten, en hun cipiers namen de vrijheid een da verend festijn ter ere der jonggehuw den te „ontkeneten 1" SINDSDIEN hebben Armand en Mi chaela 42 landen samen doorkruist. Armand rierd het camerawerk, Mi chaela zorgde dat alles op rolletjes liep als zij ergen.i in het oerwoud of in de woestijn hun kamp opsloegen; zij zag er of toe dat de inlandse lastdragers goed verzorgd worden hield de administra tie bij cn bracht met geoefende vrou wenhand wat gezelligheid in het harde leven van de rusteloze ontdekkingsrei ziger. De droge hitte van de woestijn, de vochtig-hctc dampen van het oerwoud, de vermoeienissen van ontberingsvolle trektochten, zij doorstond ze dapper. cn haar charme en energie waren een on waardeerbare hulp bij de toenaderings pogingen tot schuwe volksstammen. Met onuitputtelijk geduld volgde zij haar man op zijn sluiptochten, als er v>eer een kudde olifanten of een een- zaam-jagecö luipaard „onder schot" rroest worden genomen. Onbevreesd be voer zij in platte vaartuigjes rivie ren, die krioelden van krokodillen, en z:j aarzelde nie1- de griezeligste spinnen en slangen n haar hand te nemen: Ar mand had zich geen betere kameraad en vouw kunnen uitzoeken. Millioenen Britten kennen thans het gezicht van Armand en Michaela Denis, want in hun wekelijkse televisie-uurtje hebben zij hun spannende wederwaar digheden i.o woord en beeld toegelicht, en hun in kleuren uitgevoerde reisfilms zijn in honderden bioscopen vertoond. Nu zijn z'j, in opdracht van J. Arthur Rank, opnieuw naar Afrika vertrokken om nog meer materiaal bijeen te garen voor een grotere kennis omtrent zeden en gewoonten van onbekende volkeren en de leefwijze der wilde dieren. Hoe oppervlakkig heden ten dage wordt geoordeeld over hoogst-serieuze zaken en hoe gemakkelijk men met name denkt over het slaken van de huwelijks band viel ons zo pas weer op uit een simpel onderschrift in een der linkse organen bij de beeltenis van de Hon gaarse actrice Eva Bartok, die alle reden heeft zo het heet vrolijk te kijken omdat ze dezer dagen voor de vierde maal de grote stap heeft gewaagd' Treffende bijzonderheid: „haar toe komstige echtgenoot, de Oostenrijkse acteur Kurt Jurgens, heeft ook twee huwelijken achter de rug". „Enfin, merkt de ondersdhrift-maker op, al doende leert men en met zo'n rijke ervaring moet er wel iets goeds van worden ge maakt". Laat ons er maar het beste van hopen. Maar het kan zijn, dat het gemak waar mee hier huwelijken werden aangegaan en ontbonden, de voorbode is van een nieuwe débacle. Of bedoelde het blad dit wellicht juist met „iets goeds"? Want mejuffrouw Bartok kan, in de zienswijze van deze redactie, bij even tueel volgende huwelijken alleen maar méér redenen hebben „om vrolijk te kijken", gewapend als zij dan zal zijn met nog grotere ervaring. Enfin, met evenveel animo zal hef blad strak® ook wel weer eens de lof steken bij foto's van diamanten huwelijksfees ten en opmerken, dat buren en ver wanten onder de ereboog en de guir landes „alle reden hebben om vrolijk te kijken" bij het zien van zulk een langdurige huwelijkstrouw. En niemand, die zich rekenschap geeft van deze lichtzinnige inconsequentie, laat staan van haar schadelijke gevol gen voor het zedelijk besef van ens volk. In dc aangrenzende kolom waagt het blad zich aan een niet minder ernstige oppervlakkigheid, ditmaal n.a.v. de ont snapping en het opnieuw gepakt wor den der twee gedetineerden uit de Leeuwarder strafgevangenis. Daar klinkt een zekere spijt in door dat de boeven weer achter slot en grendel zitten, aan gezien het nu eenmaal de „wen® der gemeenschap" is, dat zij „zondaren, veroordeeld omdat zij zich tegen een samenleving van ook-zondaren op on toelaatbare wijze hebben misdragen" via zulk een „gebrekkig middel" als een gevangenis een tijdlang voor hun ver grijp boeten. Tot een hogere visie op het probleem der menselijke gerechtigheid kan de redactie blijkbaar zichzelf en bij gevolg haar lezers niet opwerken De N.V. Kon. Mij „De Schelde" en de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij hebben, naar zij ons meedelen, van een vooraan staande Panamese rederij opdracht ont vangen voor de bouw van tien, resp. acht vrachtschepen van 12.000 ton laadvermo gen. De schepen zullen zijn van het open shelterdektype. Zij zullen worden afgele verd in de periode 1957 tot 1961 en zullen worden uitgerust met Schelde-Sulzer, resp. N.D.S.M.-Stork motoren De naam van de opdrachtgeefster wil men op het ogenblik nog niet noemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3