De isotoop: duvelstoejager van de toekomst Ben Arafa krijgt laatste kans INSTORTING IN DE MIJN WILLEM SOPHIA VANDAAG NIEUWE MARS NAAR GOA r hulpmiddel NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN SAARLAND Onweer pakt zich samen boven Grandval ,Bello' houdt opwinding gaande NAUWERE SAMENWERKING IN CENTRAAL-AMERIKA Door isotoop toekomst vol mogelijkheden Sovjet-Unie laat Nederlanders vrij m De atoomconferentie te Genève Radio -actieve pil als diagnostisch Parijs zoekt een Marokko-politiek Vrijdag 19 Augustus 1955 V.. y DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dehousse belegt ronde-tafelconferentie met partijen Ernstige ongeregeld heden in Nantes De Harder kan zijn zaak behouden Maar Bergens snelverkeer gemeentebestuur wil Drie arbeiders ingesloten Conferentie van Antiqua Tsjoe herhaalt voorstel WEERBERICHT Acht gevangenen komen naar huis Kanker en tafelzilver Van allerlei kanten aanbiedingen voor beheer De ronde-tafelconferentie INBRAAK OP KLAARLICHTE DAG Veiligheidspact voor Azië De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: V eranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer, zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zaterdag 20 Augustus: Zon op 5.32, onder 19.58 uur. Maan op 9.00, onder 20.25 uur. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Am.. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ^eclt mede dat van de Nederlandse am- bassadeur te Moskou bericht is ontvan gen, dat acht Nederlanders, die sedert ge- ruime tijd in Russische gevangenschap Verkeerden, door de Sovjet-Unie zullen gorden vrijgelaten. Op een nader te bepa- en datum zullen zij worden overgedragen aan een vertegenwoordiger van het consu lt-generaal ^er Nederlanden te Berlijn. a identiteitsonderzoek worden de betrok- enen voorzover zij repatriëring wensen, y,a Oldenzaal naar Nederland terugge- racht. De familie hier te lande is reeds 0|htrent deze vrijlating ingelicht. He namen der vrijgelatenen (met daar- achter vermeld het geboortejaar en de ar°egere woonplaats) zijn: J. Boumans. Maastricht (1925): D. Bras, Amsterdam ,l9l7), a. Dirix, Heer (1919), H. ten Hoff, Hhstwedde (1910), Q. A. Jansen, Alkmaar '1918), h. Rollema, Oosthem (1911), me- Vr°uw R. W. E. Krampen, Berlijn (1905) H. Raulf. plaats niet gemeld (1925). Mevrouw Krampen en Raulf zijn vermoe- flelijk van andere dan Nederlandse natio- -■■■■ «Zelfs als wij er nooit in waren geslaagd electriciteit uit kernenergie te produceren, zou al ons werk op atoomgebied reeds lonend zijn door het gebruik van radio-actieve isotopen, dat er uit is voortgevloeid". Dit ver klaarde de Amerikaanse afgevaardigde dr Willard F. Libby gisteren op de 'ötemationale conferentie over atoomenergie in Genève, naar aanleiding yan een discussie over de toepassing, de productie en de behandeling van isotopen. Uit die discussie bleek, dat het aantal toepassingen van isotopen in de Vrschillende landen reeds nu zo ontzaglijk uitgebreid is, dat zelfs een Vooraanstaande expert als dr Libby er diep van onder de indruk was gekomen. Bijna dagelijks worden er nieuwe toepassingen ontdekt, zo zei bij, en tal van andere toepassingen wachten er eenvoudig op ontdekt te worden. Bij wijze van blik in de toekomst op het gebied der isotopen maakte dr Libby bijv. melding van de mogelijkheid, dat doktoren binnen niet al te lange tijd gebruik zullen kunnen maken van radio-actieve pillen, die. badat een patiënt er een heeft ingeslikt hun een beter beeld zal kunnen geven van de manier waarop het lichaam van de patiënt functionneert. Dp die manier zou de arts dan in staat zijn om nauwkeurig vast te stellen Welke therapie moet toegepast worden. Deze pillen, die om onschadelijk Voor de patiënt te zijn, natuurlijk slechts uiterst geringe hoeveelheden Radioactief materiaal zouden bevatten, Zouden reeds nu gemaakt kunnen' Worden, maar de uitermate gevoelige instrumenten, Welke de arts nodig zou nebben om de resultaten te onderzoe ken, kunnen nog niet worden gemaakt, althans niet tegen een prijs die de Aanschaffing door een groot aantal Artsen mogelijk zou maken. Hoe groot overigens het terrein is, Waarop isotopen worden gebruikt, Werd verder aangeduid door verschil lende sprekers, die bepaalde medische en industriële toepassingen ervan be schreven. Die toepassingen varieerden Van de behandeling van kanker lijders biet cobalt tot het verhogen van glans van tafelzilver door middel van radio- Actieve zwavel. Andere verhandelin gen golden het gebruik van isotopen bij het vaststellen van de juiste che mische samenstelling van veevoeder, bij het vulcaniseren van rubber, de Productie van glas, bij het onderzoek van ijzererts-poeder voor automobiel fabrikanten en de vervaardiging van instrumentjes ter bestraling van het oogvlies. In één geval werden zij in de Verenigde Staten zelfs gebruikt voor het verkrijgen van bewijsmate riaal in een proces, dat betrekking had op het verroesten van bepaalde mate rialen. De industrie behoeft zich niet on gerust te maken over de eventuele ge varen die aan het gebruik van radio isotopen zouden kunnen zijn verbon den, betoogden verschillende sprekers, want omtrent de veiligheidsmaatrege len die erbij nodig zijn, bestaat tegen woordig geen onzekerheid meer. De eerste voorwaarde is echter, dat des kundig en verantwoordelijk personeel met het werk wordt belast. Wat de kosten betreft, werd ver klaard, dat deze in sommige gevallen hoog, in andere laag zijn, maar dat zij in het algemeen niet in de eerste plaats afhangen van de prijs der isotopen, maar wel van de vaardigheid van de man die er mee werkt. Commerciële aspecten Van een zeer bescheiden begin is de verkoop van isotopen door het Ameri- In hef Saargebied is het gisteren op- Aeuw tot ernstige ongeregeldheden geko men. Te Sankt-Ingbert, waar premier Hoff- m<inn ten openbare vergadering toesprak, flaakte de politie slaags met betogers on- wie zich naar van politiezijde werd Medegedeeld, communisten en leden van Duitsgezinde Saarlandse democrati ze en christendemocratische partijen be enden. Verscheidene betogers en één po- "'eman werden gewond. Ruiten van de zaal, waar Hoffmann "rak, werden met bierflessen ingegooid, j Inmiddels heeft de Saarlandse christen democratische partij gisteren bij de be volking erop aangedrongen de verkiezings- ampagne rustig en ordelijk te voeren. ..Wij willen ons het vertrouwen van de AAblieke opinie in de wereld waardig to- Daarom wijzen wij iedere gewelddaad Ialdus de oproep van de partij. In de oproep der Saarlandse christen democratische partij wordt evenwel tege- Ikertijd verklaard, dat het „in eerste ahleg premier Hoffmann zelf is geweest Je aanleiding heeft gegeven tot ordever storingen. zijn aanhangers hebben ha- ^kruisen aangebracht op de aanplakbil- ifRen der Saarlandse Duitse partijen', Mus de C.D.U. He twee andere Duitsgezinde Saarland se Partijen, de vrije democraten en de so- t'alisten, hebben de oproep van de chris tendemocratische partij onderschreven. JT°k zij zullen hun aanhangers verzoeken 'ch in de huidige campagne van elke ge welddadige handeling jegens leden der partijen, die voor het Europese statuut zijn, te onthouden. Een desbetreffende oproep zal vandaag m de dagbladen van de Duitsgezinde par tijen worden opgenomen. Inmiddels heeft de Belgische voorzit ter van de Westeuropese commissie voor het referendum i„ het Saargebied. Fer- nand Dehousse, de leiders der politieke partijen tegen vandaag bijeengeroepen voor een ronde-tafelconferentie om te trachten de steeds meer verhit worden de gemoederen af te koelen. Gistermiddag heeft Dehousse een onder houd gehad met premier Hoffmann. De premier deelde Dehousse mede, welke maatregelen zijn regering denkt te ne men om de vrijheid van het woord te waarborgen. Ook werd gesproken over de organisatie van voormelde ronde-ta felconferentie. Voor het komende weekeinde heeft De housse een voltallige zitting van de West- Europese volksstemmingscommissie uit geschreven, ter bespreking van de jong ste ontwikkeling in de campagne voor het plebisciet. Dehousse heeft gisteravond nog tegen over journalisten verklaard dat in het ver volg commissieleden de openbare bijeen komsten van alle Saarlandse politieke partijen als waarnemers zullen bijwonen In totaal zijn gisteren acht personen door de Saarlandse politie aangehouden. kaanse nationale atoomlaboratorium „Oak Ridge" uitgegroeid tot een han del met een omzet van meer dan an derhalf millioen dollar per Jaar, ver telde de heer Rupp, hoofdambtenaar van dat laboratorium. Vele duizenden dollars méér worden er aan verdiend door firma's, die radioactief materiaal van „Oak Ridge" en andere Ameri kaanse atoominstallaties tot isotopen voor verbruikers verwerken. De eerste zending isotopen voor openbaar gebruik werd ook reeds in Augustus 1946 verstuurd. Zij was be stemd voor kankeronderzoek in een ziekenhuis te St Louis, Missouri. Se dertdien is de vraag naar en de leve ring van isotopen zo snel toegenomen, dat er reeds in 1948 kon worden be gonnen met het opzetten van een spe ciale afdeling van „Oak Ridge" voor het produceren er van. Hetzelfde jaar gingen er al 5.000 zendingen weg. In 1951 was dit aantal verdubbeld, en eind 1954 had de 64.000ste verzending plaats. Het is de politiek van „Oak Ridge" de bewerking door commerciële firma's aan te moedigen. Daardoor is de de tailhandel, met levering aan een groot aantal gebruikers van isotopen, ver anderd in een groothandel ter voorzie ning van commerciële bewerkers, die de isotopen in kleinere hoeveelheden verder verkopen voor allerlei toepas singen. Een enkele van die bewerkers verzond verleden jaar niet minder dan 15.000 „pakketten" isotopen aan ver bruikers, voornamelijk op medisch en biologisch gebied. De heer Rupp erkende echter, dat het met de Amerikaanse export van isotopen nog tamelijk slecht gesteld is. Er gaan namelijk nog geen 300 zendin gen per jaar naar het buitenland. De regeringscommissie voor atoomenergie is nu van plan de prijzen te verlagen, in de hoop daardoor ook de buiten Vier Franse oorlogsbodems, met aan boord de L'Ecole Navale Frangaise, zijn gisteren in de haven van Rotterdam aan gekomen, teneinde een bezoek aan de E 55 te brengen. Op de foto ligt links op de voorgrond de „Bisson", links daar achter de „Laffaux" en rechts op de foto aan de kade, links de „Yser" en rechts de „Belfort". PARIJS, Vrijdagmorgen. Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het Franse kabinet is gisteren opnieuw bijeengekomen om de situatie in Marokko te bespreken. Een der voornaamste punten van bespreking vormde de brief, die de sultan van Marokko, Moulay ben Arafa, aan de Franse regering beeft gezonden als antwoord op de eind vorige week te Parijs genomen beslissingen. Naar aanleiding van het Franse verzoek om onmiddellijk een regering te vormen waarin alle schakeringen van de Marokkaanse opinie vertegen woordigd zijn, verklaarde de sultan in zijn brief die gisteren gepubli ceerd werd dat hij inderdaad bereid is zulk een regering te vormen, doch hij maakte bezwaar tegen de eis, dat deze regering reeds Donderdag (d.i. gisteren) gevormd zou moeten zijn. De sultan schreef voorts, dat hij de ministers volgens zijn „geweten en persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel" wenste te kiezen. Naar aanleiding van het feit, dat de Marokkaanse nationalistische partijen het Franse plan voor een regering onder zijn leiding hebben verworpen, verklaarde oen Arafa, dat bet zodoende onmogelijk was geworden deze groepen te consulteren over een eventuele deelneming aan de te vormen regering. De sultan verklaarde zich evenwel bereid een georganiseerde, democratische oppositie te aanvaarden. Te Nantes is het gisteren opnieuw tot ongeregeldheden gekomen, toen stakende werf arbeiders na een massa bijeenkomst trachtten door te dringen tot het gebouw van de prefectuur. Een aantal betogers bekogelde de politie met stenen, terwijl andere demon stranten van straatstenen barricaden oprichten. Op een gegeven ogenblik werd er zelfs een handgranaat naar het politie- cordon geworpen. Hierdoor werden 27 mannen gewond van wie elf ernstig. Later liepen nog meer personen ver wondingen op, toen de veiligheidstroe pen met behulp van traangas en gum mistokken de stakers uiteendreven. Bij de incident-?! hebben in totaal een tachtigtal personen verwondingen opgelopen, onder wie dertig leden van de veiligheidstroepen. Ook gisteren braken arbeiders weer binnen in de kantoren en vernielden er het meubilair. Volgens de politie is in het geheel voor meer dan 100.000 gulden schade aangericht. De Haagse prof voetballer J. L. de Har der, die, zoals gemeld, door de econo mische politierechter is veroordeeld tot tien gulden boete en sluiting van zijn sigarenzaak omdat hij niet in het be zit is van een middenstands- en een vak diploma zal, als hij dat wil. zijn zaak kunnen behouden. Hij heeft namelijk van allerlei kanten aanbiedingen gekregen van mensen, die wel de vereiste diploma's be- V- ou* UC „Uiieu- baarden tteni1 beheerder b^hik- landse vraag naar Amerikaanse Iso-I Naar verluidt v,', topen te doen toenemen. Naar verluidt, heeft „Bertus'" een van deze aanbiedingen reeds geaccepteerd. Sinds verleden jaar ben ik van me- Nnfi„ da,tJ BVgen geen tramprobleem heeft'aldus burgemeester dr W. Huy- gens van Bergen (N.H.), die gisterenmid dag in verband met de talloze publicaties over het dreigende verdwijnen van Bel- lo" de vermoorde stoomtram, bijgestaan door enkele wethouders, in het raadhuis van Bergen een persconferentie heett gehouden. „Wij hebben hier alleen te kampen met een autoverkeersprobleem. Onze straatjes zijn te nauw. Binnen afzienbare tijd als de tunnels onder het Noordzeekanaal gereed zijn zullen er nog veel meer auto's komen. Daarom moet Bergen een brede verkeersweg krijgen, hetzij vlak bui ten het dorp om, hetzij over de oude spoor baan door het dorp heen". Persoonlijk ziet de burgemeester de laatste weg, dus die over de spoorbaan, als de enige loplos- sing. „De plannen voor een groot plein op de plaats van het stationsemplacement liggen gereed. Wij willen er een soort mo derne dorpsbrink van maken met kleine parkeerplaatsen en met een zeer grote parkeerruimte, die alle auto's zal kunnen opvangen. Hieraan schenkt het gemeen tebestuur zijn beste krachten niet meer aan de tram". „Het heeft geen nut meer overeen rail verbinding met Bergen aan zee te pra ten. Wat voor tram er ook zou komen (en dat zou dan particulier moeten ge schieden, omdat de spoorwegen het niet meer doen), het zou Bergen minstens f 15.000 per jaar kosten''. In dit verband baseerde dr Huygens zich o.a. op wat hij noemde: ,,Het per jaar steeds dalende aantal reizigers". Een der verslaggevers vroeg wat hij daarme de bedoelde. De burgemeester antwoordde, dat over het gehele land het reizigersver- voer per trein steeds daalt en het weg verkeer toeneemt. Na afloop sprak een lid van het tramcomité dit tegen. „Bel- lo" slaat dit jaar zelfs records met 2500 tot 2800 passagiers dagelijks terugkerend van zee tegen 2200 het vorig jaar. En ook landelijk bezien steeg het aantal rei zigers, hetgeen door de spoorwegen be vestigd werd. Op de persconferentie werd voorts de vraag gesteld of het juist was dat enkele jaren geleden bij een plebisciet bijna de gehele bevolking zich uitsprak voor be houd van de tram. ,Ja", antwoordde de burgemeester, „doch de bevolking was toen met goed voorgelicht". „Overigens", zo vervolgde hij, „hebben °°k en W- in de iaren van 1950 tot 19o4 moeiten noch kosten gespaard om de tram te behouden". Thans waren zij van dit streven teruggekomen omdat zij een verkeersweg veel belangrijker vonden „Als we die brede snelweg niet over de spoorbaan kunnen leggen, dan zouden we de fraaie eeuwige laan moeten offe ren en alle bomen omhakken". De kosten van een snelweg over de spoorbaan worden "eraarnd op 500.000. afgezien van de onderhoudskosten later Volgens dr Huygens laat het zich aan zien, dat de gemeenteraad in meerder heid dit plan zal goedkeuren, nu er van een voortbestaan van een railverbinding niets meer kan komen. Zoals te verwachten was, heeft de regering na dit zeer waardige ant woord van de sultan niet kunnen vast houden aan de dag van gisteren als vervaldag voor het vormen van een Marokkaanse regering. Aan Ben Aral a is dus uitstel verleend, naar men hier te Parijs aanneemt voor korte tijd, hoogstens een dag of acht. Zodoende wordt dus ook het intreden van de „tweede phase" van het plan der Franse regering, de phase van de ronde-tafelconferentie tussen alle par tijen die elkaar in Marokko confronte ren opgeschort. Grandval kwam niet opdagen Inmiddels heeft de heer Granval, resident-generaal in Marokko, de ka binetsvergadering van gisteren niet bij gewoond. Hij had daar aanwezig moe ten zijn om door de ministers te wor den geconsulteerd, doch deelde ter elfder ure mede, dat hij vanwege de spanning in Casablanca verhinderd werd naar Parijs te komen. Hem is evenwel bevolen om alsnog het vlieg tuig te nemen en zo wordt Grandval hier vandaag, met een vertraging dus van 24 uur, verwacht. Natuurlijk is het niet erg verwon derlijk dat de resident-generaal wei nig lust heeft om weer in Parijs te verschijnen. Reeds tijdens de kabinets zitting van gisteren heeft de discussie voornamelijk gelopen over zijn hou ding, die bij velen hoe langer hoe meer ontstemming wekt. De heer Grandval, die zeer autoritair is en zich blijkbaar gekrenkt voelt, dat zijn plan van op lossing der Marokkaanse moeilijkhe den niet voetstoots is aanvaard, volgt blijkbaar een eigen politiek om de re gering te nopen al zijn inzichten te volgen. Waar hij het aftredep van sultan ben Arafa als de eerst nodige stap beschouwt om ernstige uitbarstin gen van het nationalisme te voorko men, staat Grandval nu onder de be schuldiging, dat hij de poging van de heer Faure en zijn ministers om ben Arafa in staat te stellen een regering te vormen, heeft ondermijnd. In de ministerraad zijn de ministers Pinay en Koenig dan ook scherp te velde getrokken tegen een optreden van de heer Grandval, dat de sultan in staat zou stellen de Franse rege ring te verwijten in haar voorstellen niet loyaal te zijn. Tal van ministers keurden het af, dat de heer Grandval in verschillende telegrammen te ken nen geeft, dat waar de regering niet zijn oorspronkelijke plan heeft gevolgd, hij geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de troebelen die kunnen uitbreken. Tijdens de vergade ring van de ministerraad zouden niet minder dan vijf van zulke telegram men zijn binnengekomen. Wat hier van zij, en onverschillig of de sultan een regering vormt of niet, de conferentie tussen de vijf minister Faure, Pinay, Scvhuman, Koenig en July met de vertegenwoordigers der tendensen in de Marokkaanse publieke opinie, nadert zeer snel. De vraag is alleen, of deze conferentie zal plaats hebben met de eventueel gevormde re gering of met een aantal invloedrijke personen in de diverse partijen, door Parijs zelf uitgenodigd. Ook deze con ferentie schijnt echter niet naar de zin te zijn van de heer Grandval, die meent dat zodoende buiten hem om wordt gegaan. De positie waarin de Franse premier zich bij dit alles bevindt, is uitermate moeilijk. Hij heeft de keuze te steunen op een zwak omstreden sultan, ofwel op een vertegenwoordiging der par tijen onder de druk der nationalisten, die het „los van Frankrijk" tot hun leuze hebben. De sultan meent wel de autoriteit, die de hervormingen zal doen accepteren, te kunnen vestigen zonder dat de nationalistische bewe ging van die autoriteit deel uitmaakt (en er dus slechts de rol van oppositie kan spelen), maar een oppositie is uit haar aard een minderheid, en het is allerminst zeker dat de jegens ben Arafa loyale vertegenwoordiging wel een meerderheid zal zijn. Het is dan ook zeer te vrezen, dat een politiek van steun aan de sultan de gevaarlijke agitatie zal doen voort duren, temeer nu bij de nationalisti sche elementen de indruk is gevestigd, dat als zij maar doorhakken zij wel hun zin zullen krijgen. De sultan los te laten dreigt echter juist de meest trouwe vrienden van Frankrijk af te stoten (Van onze correspondent) In de steenkolenmijn Willem Sophia te Spekholzerheide heeft gisterenavond om streeks half negen een instorting plaats gehad op de nieuwe, in aanleg zijnde 217 meter verdieping, waardoor drie mijnar beiders van de buitenwereld werden af gesloten. Onmiddellijk is men begonnen om de ingeslotenen uit hun benarde po sitie te redden. Gelukkig bleef een buis intact, waarlangs de arbeiders van voed sel en drinkwater worden voorzien en waarlangs zij ook op de hoogte worden gehouden van het vorderen der reddings werkzaamheden. Voor hun leven bestaat dus geen gevaar, maar, zo vernemen wij, het zal noig wel geruime tijd duren, vóór de drie mannen vrijer zullen kunnen ademen. Volgens arbeiders, die van de nachtschicht kwamen, moet de steen gang over een lengte van dertig meter zijn ingestort. Men is nu bezig met het drijven van een nieuwe kleine steengang naar de plek, waar de drie arbeiders zitten. Dit zal veel tijd in beslag nemen. Van een lager gelegen verdieping is men ook al koortsachtig doende om de mannen te kunnen bereiken. Vandaar is men nl. druk bezig een boorgat naar de onheils- plek te maken. Van twee kanten tracht men dus met man en macht de ongeluk- kijen te bereiken. De namen van de drie arbeiders zijn: H. Bertram uit Njjswiller, H. Bertram uit de Gracht (Kerkrade) en P. Schoormans uit Bleyerheide. De wereldpadvindstersleidster Lady Ba- den-Powell is ongetwijfeld verheugd, als zij kennis maakt met de gidsen en ka bouters uit Canada, zoals op de foto duidelijk is te zien. Met de meisjes, die haar op het Dorval-vliegveld te Mon treal, waar zij uit Engeland is aange-- komen, begroetten, heeft zij een brand weerwagen bestegen, en zelf heeft zij een brandweerhelm op haar hoofd gezet. Lady Baden Powell is op weg naar de achtste wereldjamboree, die te Niagara, bij het Ontario-meer wordt gehouden. Terwijl de vrouw des huizes even naar de slager was, is gisteren op klaarlichte dag, ingebroken in de woning van dhr J. A. G. aan het Raboes te Laren Voor een waarde van 4000 aan sieraden werd ont vreemd. De dief is langs de bliksemaflei der op het rieten dak geklommen en is toen via een openstaand raam de woning binnengedrongen. Het uit vertegenwoordigers van alle bied. Deze politicus, Chatterjee ge rit atase partijen bestaande „comité naamd, deelde mee, dat hü premier voor de bevrijding van Goa" heeft Salazar van Portugal reeds teleera- rn.epaofln.~TA ODD £- v meegedeeld, dat 200 ongewapende vrij willigers vandaag opnieuw zullen trachten de Portugese kolonie binnen te dringen Deze mannen maken deel uit van ee. groep van duizend, welke tengevolge van vervoersmoeilijkheden te laat was om aan de massa-invasie van Maandag j.l. deel te nemen. Indiase politici hebben gisteren een beroep op de regering gedaan, om in de kwestie-Goa „handelend op te tre den voordat het te laat is". De voor zitter van de Hindoe Mahasabha-partij, een invloedrijke orthodoxe Hindoe organisatie. bepleitte het houden van een conferentie tussen vertegenwoor digers van de regeringen van India en Portugal, bij voorkeur op neutraal ge- fisch op de hoogte had gebracht van dit voorstel. In Madras namen gisteren onge veer twee millioen mensen deel aan een algemene staking bij wijze van rouw over de slachtoffers van de Goa-tocht van Maandag j.l. Onge regeldheden hebben zich niet voor gedaan. Op het veilingterrein aan de Croeselaan te Utrecht is gistermiddag omstreeks half vier de 18-jarige bankwerker J. W V. door stroom getroffen en op slag gedood. V. was bezig met het boren met een elec- trische boormachine, waarvan de draden niet voldoende waren geïsoleerd. Het slachtofferd werd getroffen door een spanning van 380 volt President Carlos Armas van Guate mala heeft te Antiqua in Guatemala de eerste vergadering van de Organisatie van Centraalamerikaanse Staten ge opend. De leden zijn, behalve Guate mala, Honduras, Nicaragua, San Sal vador en Costa Rica. Deze landen laten zich vertegenwoordigen door hun mi nisters van buitenlandse zaken. Pa nama zond een waarnemer. De openingsvergadering werd bijgewoond door diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en andere landen, die diploma tieke missies in Guatemala hebben. President Armas zei, dat het denk beeld van politieke eenheid van Cen- traal-Amerika niet kunstmatig is. „Ik ben er van overtuigd, dat de geest van de tijd gunstig is voor onze po gingen om tot eenheid te geraken". Tot voorzitter van de conferentie werd gekozen Domingo Coincolea, minister van buitenlandse zaken van Guatemala. De voornaamste punten van de agenda zijn: 1. Het ontwerp van een douane-unie; 2. Een verklaring van goede na buurschap, die „de verklaring van Antiqua" zal worden genoemd; 3. Controle op opstandige activiteit van politieke vluchtelingen; 4. De verkiezing van een secretaris generaal van de statenorganisatie. Tsjoe-en-Lai, de premier van commu- nistisch-China, heeft gisteren zijn voor stel herhaald om over te gaan tot de vor ming van een collectief veiligheidspact van de Aziatische landen en de landen rond de Stille Oceaan. Op desbetreffende vragen van een Japanse journalist ver klaarde Tsjoe, dat China hiertoe een conferentie wenst, waaraan deze landen, met inbegrip van Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland, zouden deelnemen. Het beveiligingspact, waartoe Tsjoe op 30 Juli voor de eerste maal een voorstel deed. zou op de plaats komen van de huidige militaire verbonden. Voordat een derge lijke conferentie echter bijeengeroepen kon worden, dienden de betrekkingen tussen China en Amerika en tussen China en Japan verbeterd te worden. Tsjoe hoopte ,,op enige resultaten" van de ChineesAmerikaanse besprekingen te Genève en „spande zich ook in om het daarheen te leiden". Hij achtte de tijd ,,nog niet rijp" voor een beraad tussen de Chinese en de Japanse regeringsleiders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1