Arie van Vliet winnaar van boeiend sprmt-tournooi Belg Verschueren bleek weer de beste stayer Andrews Mevrouw Reus versloeg weer een geplaatst speelster s I I I DE SPIN Om de Grote Prijs van Amsterdam I 1 I E. H. B. O. - ZONDAG PLEISTERCOLLECTE f VONDST' in T ZOEKLICHT") Vacantieen rust Onze dagelijkse PUZZLE WRI GEEF ROYAAL! I VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1955 PAGINA 4 Maar voor hèm - óók strijdvaardig docli door pech getroffen - géén eerste prijs Pecli voor Verschueren Overtuigende revanche Van Vliet in topvorm Sur place: 13 minuten Lenie de Nijs brak wereldrecord 880 yards Nationaal record 800 m. Harris uitgeschakeld De uitslagen Uperst dagelijks 3kg vocht en voedsel door uw maag Mar ré speelde Van Dal sum in de kaart Dehnert beter op dreef |KAuW| heerlijk! verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Bij de dames W interprogramma K.A.B. in nieuwe stijl Actuele onderwerpen, bruikbaar in stad en dorp Zondag a.s.: Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 eindhoven, 8 meer, 9 aria, 11 alp, 12 iep, 14 eem. 15 at, 16 kelim, 18 re 19 lat, 20 iea, 22 soep, 23 trio 24 oer. 26 urk, 27 ur, 29 lasso, 31 eg, 32 ion, 34 sta. 35 ave, 36 snel, 38 eden, 39 den dolder. Landbouw en loon politiek Lonen landarbeiders mogen niet achterblijven WAARNEMEND GEMEENTE ONTVANGER IN ARREST WIELRIJDSTER SLIPTE EN KREEG SCHEDELBASIS- FRACTUUR Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsveiteiend. Ook vooi Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar JOHNSTON McCULLY HERMAN ANTONSEN B. M. R. S. TELEVISIE OLYMPISCH STADION, Donderdagavond. Niet Wout Wagtnians, die eerste werd in het eindklassement van de stayerswedstrijd, noch de wereldkampioen Dolf Verschueren, die de tweede manche met groot verschil won, maar de Engelsman Bunker heeft de Grote Prijs van Amsterdam voor stayers toegewezen gekregen. Men had ditmaal, bij wijze van experiment, een jury van drie oud-stayers aan gewezen, n.l. Blekemolen, Schlebaum en Storm, die de Grote Prijs moest toekennen aan de strij (Rustigste renner. Dat was volgens het drietal Bunker, terwijl Dolf Verschueren de tweede prijs kreeg. Het experiment kan nauwelijks geslaagd genoemd worden, want al hart de Engelsman Bunker voor zover zijn vermogen dat toeliet, uitstekend gereden en had hij goed partij gegeven, het publiek had deze prijs toch waarschijnlijk liever in handen van Dolf Verschueren gezien, want de Belg was zonder twijfel de beste man! De Wereldkampioen had in de eerste rit over 25 km ruimschoots de leiding en wilde bij het ingaan van de laatste ronde er nog een extra spurtje uitpersen. Daar bij ging hij op de pedalen staan en ont wikkelde zoveel kracht ineens, dat een moer van zijn achterwiel brak. Het gevolg was, dat zijn achterwiel los kwam te zit ten. begon te slingeren en dat het dunne bandje tegen het frame schuurde. Het duurde niet lang of het bandje begaf het en werd bovendien van het wiel ge scheurd. Verschueren kwam 200 meter voor de eindstreep ten val, maar kwam er met de schrik vanaf. Hij ging niet meer over de eindstreep en kwam dus op de laatste plaats terecht. Pronk werd nu eerste voor Queugnet. Wagtmans, Bunker. Schiller en Koch. In de tweede rit over 50 km wilde Ver schueren zich revancheren en had na 10 km reeds de leiding genomen voor Wagt mans, terwijl Koch reeds zijn eerste lap kreeg. Even later moest ook de Duitser Schiller de Wereldkampioen voorbij laten gaan en toen deze nog even aanzette, wer den ook Pronk, Queugnet en Bunker op een ronde gebracht. Alleen Wagtmans liet zich niet dubbelen, maar kon Verschue ren ook niet bedreigen. Bunker zorgde voor de strijd door steeds weer te trachten zijn verloren terrein terug te winnen. Hij slaagde daar wel niet in. maar maakt9 toch diepe indruk op de jury. Tien ron den voor het einde trachtte Wagtmans een aanval op Verschueren in te zetten, maar de Belg liet hem niet eens kpmen en sprintte weg. Onze vertegenwoordigers In het a.s Wereldkampioenschap, Jan Pronk en Nop- pie Koch vielen in deze rit bijzonder te gen. Pronk verwisselde halverwege de wedstrijd van fiets, waardoor zijn achterstand van twee tot vier ronden vergroot werd; Koch werd maar liefst zeven maal door Verschueren gedubbeld. Het was geven het verloop van deze ritten en gezien ook de strijdvaardigheid van Verschueren, zeer onbevredigend dat de Belg de Grote Prijs niet mocht ont vangen. Arie van Vliet had intussen de Grote Prijs van Amsterdam voor sprinters ge wonnen In de finale versloeg de erva ren Woerdenaar zijn vriend en sinds tal van jaren ook z\jn grote rivaal Jan Derksen, alsmede de jeugdige Italiaan Maspes, die eerder op de avond in een sensationele rit de wereldkampioen Reg Harris bad uitgeschakeld. De wed strijden, die bij mooi zomerweer wer den gehouden, trokken ruim 20.000 toe schouwers. Van Vliet plaatste zich vrij gemakkelijk in de halve finale door tegen de Austra liër Patterson van kop af te winnen We reldkampioen Harris versloeg, zoals te verwachten was, in de serie onze land genoot Hijzelendoorn, maar de Amster dammer bleef uitstekend volgen en kwam niet veel verder dan een halve lengte achter. De Italiaan Sacchl had met Bellcnger weinig moeite. Bijzonder interessant was het duel tussen Jan Derksen en de Ita liaan Maspes, die de Nederlandse kam pioen een „sur place" opdwong, dat op twee plaatsen van de baan bjj el kaar ruim 13 minuten duurde. Derksen verloor dit, zeer statistische, maar bijzonder enerverende gevecht en zag zich genoodzaakt de leiding te nemen. De sterk gelanceerde Maspes, die onge twijfeld een niet geringe ervaring in het sur place werk heeft, snelde Derksen soe pel draaiend bijna drie lengten vooruit. In de herkansing voor de vier verlie zers rukte Bellenger op ongeveer de helft van de baan uit laatste positie over zijn concurrenten heen, maar Derksen sprong hem na en passeerde de Fransman nog vlak voor de eindstreep. Hij en Bellen ger plaatsten zich in de halve finale, Pat terson en Hijzelendoorn waren uitgescha keld. Arie van Vliet won de eerste halve fi nale met gering verschil in een uiterst fel duel met Maspes. waarbij Bellenger een ondergeschikte rol speelde. In de vol gende rit voor de halve finale verover- Lenle de Nijs van de Robben (Hilver sum) Is er gisterenavond in het zwembad „De Kromme Rijn" te Utrecht in geslaagd het wereldrecord over de 880 yards te verbeteren. Zij noteerde een tijd van 10 M J s°'- oude record stond se dert 25 Juni 1954 op naam van Lorraine Crapp (Australië) met 11 min. 0,2 sec. De tijden van de drie tijdwaarnemers waren: S. G. Verspeek (Bilthoven) 10 min. 58,1 sec., J. C. Maree (Utrecht) 10 mia. 57,9 sec. en S. Bolman (Utrecht) 10 min. 58,6 sec. Het Robbenzwemstertje verbeterde te vens het nationale record over de 800 me ter waarvoor zij 10 min. 55.4 sec. liet af drukken. De klokjes van de chronome- treurs over deze afstand; H. Kramer (Utrecht), H. B. van de Velde (Utrecht), en D. J. Moes (Utrecht) wezen resp. de volgende tijden aan: 10 min. 55,4 sec., 10 min. 55,1 sec. en 10 min. 55,6 sec. Het oude Nederlandse record over 800 meter stond sedert 23 Juli 1955 reeds op naam van Le- nie de Nijs met 10 min. 58,4 sec. Mary Kok had tevoren een poging gedaan om het wereldrecord 880 yards vte breken, maar met haar tijd van 11 mm. 2,4 sec. bleef zij ruim 2 seconden boven de tijd van Lorraine Crapp. de Derksen een verrassende zege met niet meer dan een half wiel voorsprong op de Wereldtitelhouder Harris. In de herkansing van de halve finale deed zich nog een opzienbarende surpri se voor. Maspes, de Italiaanse coming- man, wilde nu niet van stilstaan en ba lanceren weten en liet zich in de eerste de beste bocht reeds als een steen naar beneden vallen, zo overdonderend, dat Harris, die nog om Maspes' landgenoot Sacchi (voorbereid op de demarrage?) en Bellenger heen moest, er niet tijdig op kon reageren. Wel benaderde Harris de even vrijmoedige als intelligente Maspes nog zeer dicht, maar de geroutineerde Engelsman kwam op de streep nog enke le banddikten tekort. Bellenger werd derde, Sacchi vierde. Maspes bereikte dus alsnog de finale. Harris tegen ieders ver wachting niet. De finale werd een prachtige match a trois. Maspes nam de leiding, waarna van Vliet en Derksen in traag tempo volg den. Voor de Maratlion-tribune, op on geveer 250 meter, demarreerde Van Vliet, hij ging onder Maspes door. Toen twij felde de Nederlander even en daarvan maakte Derksen gebruik om door het ge vallen „gat" heen te flitsen. Maar toen kwam van Vliet echter gelanceerd terug, hij trok en trok door op de eindstreep met een kwart wiel te zegevieren, de Grote Pr\js van Amsterdam voor sprin ters naar zich toe. Derksen kreeij de tweede prijs, de Italiaan Maspes de derde. Als toegift reden de sprinters een han dicaprace over 550 meter. Van Vliet moest Derksen vijf meter voor geven, Maspes tien meter enz. De wedstrijd werd gewon nen door Harris vóór Maspes, Derksen, Hijzelendoorn en van Vliet. Het amateurduel in de achtervolging tussen de Nederlandse kampioen Van Heusden en de sedert de nationale kam pioenschappen in de belangstelling ge komen Van Houwelingen werd uiterst boeiend. Van Heusden had aanvankelijk de leiding doch zijn tegenstander nam in een enkele ronde zeker tien meter van zijn achterstand terug en veroverde, na zes ronden, zelfs met enkele meters de leiding. In de laatste ronde echter toon de Van Heusden zich de sterkste sprin ter. Hij sloot het duel af met een winst van ongeveer tien meter. De uitslagen waren: Sprintmatch voor beroepsrenners: Eerste serie: 1. Van Vliet (Ned.) 12.0 sec. over de laatste 200 meter. 2 Patter son (Austr.). Tweede serie: 1 Maspes (It.) 11,8 sec., 2 Derksen (Ned.) Derde serie: 1 Harris (Eng.) 12,4 sec., 2 Hijzelendoorn (Ned.). Vierde serie: 1 Sacchi (It.) 12.0 sec., 2 Bellenger (Fr.). Herkansingsrit: 1 Derksen 12.0 sec., 2 Bellenger, 3 Hijze lendoorn, 4 Patterson. Wedstrijd voor nieuwelingen over 5 km (tien ronden): 1 S. Schipper (A'dam) 7 min. 6,2 sec2 L. van der Meuleri (Bad hoevedorp), 3 H. Lautenbach (A'dam), 4 H. Vervenne (A'dam). Achtervolgingswedstrijd voor amateurs 4 km (8 ronden): 1 Van Heusden (A'dam) 5 min. 13,6 sec., 2 Van Houwelingen (Sas- senheim) 5 min, 15.0 sec. Eerste halve finale sprint beroepsren ners: 1 Van Vliet (Ned.) 12.0 sec., 2 Mas pes (It.), 3 Bellenger (Fr.). Tweede hal ve finale: 1 Derksen (Ned.) 12.2 sec., 2 Harris (Eng.), 3 Sacchi (It.) Wedstrijd voor amateurs over 8 km (16 ronden) met vier klassementen: 1 P. Post (A'dam) 15 pnt., 2 J. Captain (A'dam) 9 pnt, 3 C. Rabe (A'dam) 6 pnt, 4 R. Ja- nissen (A'dam) 3 pnt, 5 G. Bontekoe (Den Haag) 2 punten. Herkansing van halve finales sprint pro fessionals: 1 Maspes 12.4 sec., 2 Harris, 3 Bellenger, 4 Sacchi. ARIE VAN VLIET, iceer een groot winnaar Vliet (Ned.) 12.0 sec.; 2 Derksen (Ned.), 3 Maspes (It.). Eerste manche der stayers over 25 km: 1 Prcrnk (Ned.) achter Wiersma 19 min. 11.0 sec., 2 Queugnet (Fr.) achter Wambst op 175 meter, 3 Wagtmans (Ned.) achter Merkens op 180 meter, 4 Bunker (Eng.) achter Van den Bosch op 450 meter, 5 Schiller (Did.) achter Kaeb op 1070 me- (Advertentle) Als u na een flinke maaltijd nog eens écht trek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauw sluitende kleding uw spijsvertering een voudig geen kans geeftdan gaan uw maag en ingewanden protesteren. Een op geblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. N^em een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water. Andrews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in sma kelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews, Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. et ZONDH1IOS Z OUT ter, 6 Koch (Ned.) achter de Graaf op 2075 meter, 7 Verschueren (België) ach ter Ville werd als laatste geplaatst door dat hij in de laatste ronde viel en de fi nish niet passeerde. Tweede manche over 50 km: 1 Ver- Verschueren (Belg) 38 min. 0.4 sec., 2 Wagtmans (Ned.) op 90 meter, 3 Queug net (Fr.) op 650. meter, 4 Bunker (Eng.) op 775 meter, 5 Schiller (Did.) op 2Ó85 meter, 6 Pronk (Ned.) op 2250 meter, 7 Koch (Ned.) op 3580 meter. De einduitslag luidt: 1 Wagtmans 5 pnt, 2 Queugnet 5 pnt, 3 Pronk 7 pnt, 4 Ver schueren 8 pnt, 5 Bunker 8 pnt, 6 Schil ler 10 pnt, 7 Koch 13 pnt, maar zoals reeds gemeld werd in afwijking van de ze eindstand de Grote Prijs aan nr. 5 Bunker uitgekeerd. (Van onze tennismedewerker). Vier kwart-eindstrijden in het heren enkelspel, vier in dames-enkelspel en geen enkele waarin de beslissing in een spannende eindspurt kwam te liggen Het ging allemaal snel en met sprekend over wicht van de winnaars. Er was alleen deze verrassing dat mevr. ReusHoog houdt (Haarlem) die reeds in de tweede ronde een geplaatste speelster, mevr. Scholten, uitschakelde, deze prestatie herhaalde, nu ten koste van mej. Mulle- meister. In herendubbel- en damesdub belspel staan de finalisten reeds vast, dank zfj het nieuwe schema. Van Dalsum had in Marré een tegen stander die hem als het ware in de kaart speelde zonder het te willen overigens. Doch zijn slagen, goed onder controle, hebben een iets te hoog traject tegen een speler die zijn kansen aan het net zoekt. Keer op keer kon Van Dalsurn na goede drive-voorbereiding naar voren gaan en het punt met een volley winnen. Zo werd de partij een uitstekende oefening voor de kampioen vorig jaar, hetgeen ook in de cijfers tot uitdrukking komt: 6-0 6-3 6-2. Ook Karamoy had het gemakkelijk. Goris had een zwarte dag; zijn forehand was onzeker zijn volleren te laag. En Ka ramoy was van a tot z op dreef zodat hij zelfs doorlopend op vaart speelde en va riatie zelden toepaste. Bovendien verrekte Goris bij 1-2 in de derde set lichtelijk zijn schouder, speelde pro forma de partij uit. Met 6-2 6-3 6-2 plaatste Karamoy zich in de laatste vier, waar hij het tegen Van Dalsum zwaarder zal krijgen! In de andere helft was Dehnert veel beter op dreef tegen Van Eijsden dan Woensdag tegen Van de Weg. Hij bleek meer controle te hebben en kon nu meer op vaart spelen. Toch moest hij voor elk punt vechten want Van Eijsden was al door gevaarlijk door goede lengte en scherp' passeren. Plus goede lobs. Dit kwam vooral tot uiting in de derde set, waarin Dehnert op 1-4 kwam. En toen de set liet lopen. In de vierde was er een heel lang gevecht om 4-3. Dehnert kwam 3-4 op zijn service doch Van Eijsden verspeelde een kans doordat hij na een lange, goede rally zijn volleykans te haas tig wilde nemen, en miste. Met 6-3 won Dehnert. Van Meegeren verloor wederom geen enkele set tegen Van Gasselt, wiens spel geen hoge gemiddelde vaart heeft, waar door zijn volleren niet altijd tot zijn recht komt. In de tweede kwam hij niet- Finale" sprint beroepsrenners: 1 Van temin op 5-3, kreeg setpunt, en de volley een gezonde gewoonte ging een paar centimeter uit. Op 5-4 deed Van Meegeren een tweede setpunt te niet. Tenslotte won hij de set met 8-6, de derde met 6-1. De verrassing was een tweede overwin ning van mevr. ReusHooghoudt (Haar lem) op een geplaatste speelster: mej. Mullemeister. Dank zij solide controle op de drive, de eenvoudige drive. Mej. Mul- lemeister's forehand kreeg het hard te verduren. En zo doet zich het toch wel merkwaardige geval voor dat een speel ster die helemaal niet „aan training doet", in de laatste vier van de kampioenschap pen is Fenny ten Bosch speelde haar lange diepe spel met groter vaart en beter con trole tegen mej. Wienese, die heel veel haalde doch niet alles kon bijlopen. En haar lobs mochten diep zijn, Fenny had een goede smash. Zo werd het 6-2 6-1. En toen sloop er voorzichtigheid in haar spel. Met het gevolg dat mej. Wienese door pittige aanval op 5-5 kon komen. Doch toen was de Fenny-drive weer ingescho ten en met 7-5 zal zij nu tegen mevr. Reus in de halve eindstrijd komen. In de andere helft goed sluitend spel met aldoor goede lengte van mevr. Koop- mans en een overwinning met niet geheel gaaf spel van mevr. v. d. Storm op mevr. Thung. De jongere generatie (iets ouder dan ,de jeugd") versloeg in het damesdubbel spel de oudere met sprekende cijfers: mej. Ferir en mej. Fikenscher waren in alle onderdelen van het dubbelspel ster ker dan mevr. Koopmans en mevr. Schol ten, zodat zij zich in de eindstrijd plaat sten tegen mevr. v. d. Storm en mej. Ten Bosch. De uitslagen waren: Heren-enkelspel, kwart-eindstrijden: Van Dalsum versl' Marré 6-0 6-3 6-2; Karamoy versl. Goris 6-2 6-3 6-2; Dehnert versl. Van Eijsden 6-2 6-3 1-6 6-3; Van Meegeren versl Van Gasselt 6-3 8-6 6-1. Dames-enkelspel, kwart-eindstrijden: mevr. Van der Storm—Hermsen versl. mevr. Thung 7-5 6-3; mevr. Koopmans versl. mevr. Rouwenhorst 7-5 6-1; mej. Fenny ten Bosch versl. mej. Wienese 6-2 7-5; mevr. Reus-Hooghoudt versl. mej, Muilemeister 6-4 7-5. Herendubbelspel, halve eindstrijden: Dehnert en Van Dalsum versl. Holst en Wiegers 6-2 6-2 3-6 2-0 (teruggetrokken); Goris en Karamoy versl. Van Meegeren en Lodeisen 6-0 6-3 8-6 Damesdubbelspel, halve eindstrijden: mevr. van der Storm en mej. Fenny ten Bosch versl. mevr. Reus en mej. Mulle meister 6-2 7-5; mej. Ferir en mej. Fiken scher versl. mevr. Koopmans en mevr. Scholten 6-3 6-2. Het programma voor Zaterdag en Zon dag is (weersomstandigheden voorbehou den): Zaterdag half twee: halve eind strijden dames-enkelspel mej. Ten Bosch tegen mevr. Reus, mevr v. d. Storm te gen mevr. Koopmans; gevolgd door (on geveer half drie) eindstrijd herendubbel spel: Dehnert en Van Dalsum tegen Go ris en Karamoy; gevolgd door de halve eindstrijden gemengd dubbelspel. Zondag half twee: eindstrijd heren enkelspel, gevolgd door eindstrijd dames enkelspel, gevolgd door eindstrijd ge mengd dubbelspel. Het winterontwikkelingsprogramma 1955/'56 van de K. A. B. wijkt dit seizoen af van het onderhand traditioneel gewor den centrale motief, waarop de verschil lende lessen gericht waren. Wij herinne ren aan de thema's godsvertrouwen, we reldvrede, communisme etc. Dit jaar nu is zo'n centraal motief losgelaten en is de keuze uit een aantal actuele, sociaal- culturele problemen gemaakt, De onder werpen zijn zo gekozen, dat ze bruikbaar zijn zowel in de grote stad als op het platteland. Een zeer algemeen onderwerp is, de toekomst van onze kinderen. Stad en dorp kunnen er over bezig zijn. Een an der is getiteld: ons dorp verandert snel. Hierin wordt inderdaad een uitermate actueel plattelandsprobleem aan de orde gesteld. Weer een ander onderwerp heet: de komende ouderdomsverzekering. Een van de begrippen, die geregeld terugkeren in propagandabrochures, in politieke redevoeringen, manifesten en op congressen is bezit voor iedereen. Angst voor de wereld van morgen en radio en televie zijn de titels van de vol gende twee onderwerpen. In het eerste komen de atoomkracht aan de orde en de huiveringwekkende nuchtere 'wetenschap der electronica, wier stoffelijke kinderen o.m. robots heten. Het winterprogram 1955/'56 zal worden besloten met een voordracht: positiekie- zen. De K.A.B. is uitgegaan van de stel lige waarheid, dat ook in ons land de vaak geruisloze strijd tussen goed oa kwaad aan de gang is. Er is wel geeO kerkvervolging of godsdienststrijd, maat wel is een langzame voortdurende onder- graving waarneembaar van het christe lijk beginsel, waarop onze maatschappij dient te zijn gebouwd. Lauwen en meelopers zijn nu voor de zaak van Christus waardeloos, zo heet het in het vormingsprogramma, dat besluit met de. woorden: slechts zij, die zich be wust zijn van de grote gevarlh, maar ook van de enorme kansen, die de christenen in deze maatschappij hebben, zullen be wust positie kunnen kiezen. (Advertentie) ER WORDEN OOK IN deze vacantie- maand vele congressen gehouden. Misschien zijn er wel zoveel congres sen die over interplanetair verkeer in begrepen omdat het vacantietijd is. Dat interplanetaire congres is trouwens tv een bepaald opzicht op de vacantia afgestemd. Het is immers niet ondenkbaar, dat ve len in een niet al te verre toekomst hun vacantie zullen besteden voor het maken van een reis naar een kunstmatige satel liet. om van daaruit het heelal eens van een ander gezichtspunt uit te bekiiken Of voor het maken van een reis naar de maan, welke volgens optimisten iri een nader verschiet ligt dan een reis op eigen houtje en zonder toezicht of „voorlich ting" door Sovjet Rusland, dus achter het IJzeren Gordijn. Het is misschien pes- sirmsusch om zoiets te beweren, maar bet IJzeren Gordijn staat tenslotte slechts OP een kiertje. En het kan ieder ogenblik Weer hermetisch gesloten worden zeggen de pessimisten, omdat zulks in het verle den al meer gebeurd is. Maar over die congressen gesproken. Er is er zopas een in Parijs gehouden, waarop een brandend vacantieprobleem besproken werd. Het vond plaats in het kasteel van Gif- sur-Yvette, bij Parijs, zetel van het „Cen tre national de recherche scientifique". Er namen geleerden aan deel als Pas teur Valéry-Radot uit Parijs, Miles, di recteur van het beroemde Lister Institu te te Londen, Donner, professor aan de universiteit van Berkeley in Californië e.a. Het probleem was., de rust in de va cantie. De stelling werd er verdedigd, dat de moderne mens wèl op vacantie gaat, maar geen rust neemt, zeker geen geestelijke rust. In vroeger 'tijden, tot in de Oudheid toe, trokken de stedelingen zich op het land terug. Een Cincinnatus vestigde z'ch er zelfs voor goed, doelbewust om er de rust te vinden, die hem in Rome onthou den werd. Horizontaal: 1 maand, 6 bejaard, 7 nieu. we wereldtaal, 9 wapen, 11 damp, 13 ver binding, 14 Europeaan, 16 bid (lat), 17 zo als de akten getuigen (lat afk), 19 reeds, 20 voegwoord, 21 soort melk, 22 voorzetsel, 23 zangnoot. 24 getij, 26 nieuwe wereldtaal, 28 pl in België, 30 meisjesnaam, 32 slot, 34 niet laat, 36 pl in Gelderland, 38 pers bureau, 39 vaste neiging tot het kwade. Verticaal: 1 precies, 2 groet, 3 stad der oudheid. 4 tochtje, 5 afgodsbeeld. 6 fami lielid. 8 deel v h hoofd, 9 vette vloeistof, 10 selenium (afk), 11 heilige, 12 deel v d week, 15 deel v e japon, 18 jongensnaam, 19 godin, 23 muziekterm, 25 haarkleur, 27 aanw vnw, 28 selenium (afk), 29 als vólgt (afk), 31 boom. 33 boom, 35 fijn weefsel, 37 lidwoord. Verticaal: 1 eelt, 2 iep. 3 nr, 4 heel, 5 va, 6 ere, 7 nier, 8 maassluis. 10 amerongen, 12 iet, 13 pil, 16 kapel, 17 metro, 19 leo, 21 ark, 25 ras, 26 u.s.a., 28 rond 30 stro, 31 ever, 33 nee, 35 ade, 37 l.n., 38 ed. Or.ze grootouders namen eveneens nog rust in hun vacantie. Reizen maakten ze voornamelijk om zakelijke redenen. Rijke jongelieden werden op de z.g. Grand Tour gestuurd, om de wereld te leren kennen en de relaties te onderhouden Wanneer zij zich later als zakenlieden gevestigd hadden, namen ook zij in hun vacantie rust. Niet zo de moderne mens. In zijn va cantie rent hij het liefst een half we relddeel af. Vliegtuig, auto, autobus scoo ter, motorfiets, bromfiets, fiets, hij ge bruikt ze, om uit zijn vacantie te halen, wat er uit te halen is. Rust komt er bij de meesten niet aan te pas. En velen, die werkelijk voor hun rust op vacantie gaan, worden door al lerlei toertjes in de omgeving verleid of door andere, geen rust zoekende, in hun rust deerlijk gestoord. In vroeger tijden diende de vacantie voor de meerderheid van de mensen, om geestelijk tot rust te komen. Maar in de ze tijd, waarin voor velen meet dan ooit te voren de noodzakelijkheid bestaat, eens geestelijk rust te nemen, is de va cantie zowaar een bron van onrust. Aidus moeten er heel wat na hun va cantie eerst uitrusten, om weer wat ze noemen op stoot te komen. Op het congres nu waren de geleerden be. er over eens, dat bepaalde onder delen van het zenuwstelsel in een goede vacantie heilzaam geprikkeld worden. Het rustig ondergaan van de rust van zee, ril'-e^ro? 1305361:1 sPee^ hierbij een belang- Overtuigd, dat de meeste mensen toch niet tot die geestelijke rust of liever rust van de geest kunnen komen, hebben de geleerden een plan uitgewerkt, om die kunstmatig toe te dienen. Wat ze elkan der vertelden is allemaal erg geleerd Maar ze waren het er over eens: met injecties van zekere chemische stoffen zaï een ersatz voor de ouderwetse vacan tie gecreëerd kunnen worden. Wanneer? Hie-over waren ze het nog niet eens.... Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft een bespreking gewijd aan de huidige situatie op het gebied der algemene loonverhoudingen, waarover thans_ overleg wordt gepleegd tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Het dagelijks bestuur staat in overeen stemming met de hoofdafdeling Sociale Zaken op het standpunt, dat, voorzover uit dit overleg een verhoging 'van het al gemene loonpeil zou voortvloeien, het agrarische bedrijfsleven daarbij niet ach ter kan blijven. De eis tot sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbar*! Srbei- dersgroepen, waarvan de verwftj&ilijking steeds een der belangrijkste dwïleinden heeft uitgemaakt van de Stichting voor de Landbouw, aldus het Landbouwschap dient ook voor de toekomst volledig ge handhaafd te worden. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat, teneinde ook in feite tot deze loonpolitiek in staat te rijn, het agrarische bedrijfsle ven moet kunnen rekenen op onvermin derde handhaving van de door de rege ring op het gebied van de prijsvorming van landbouwproducten gedane toezeg gingen. De politie heeft in arrest gesteld zekere H„ commies ten kantore van de gemeen te-ontvanger van Zutphen. tevens waar nemend ontvanger, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering H. wordt ten laste gelegd, dat hij ln zijn functie van kassier zich gelden van de gemeente zou hebben toegeëigend tot een bedrag van enige duizenden guldens. Gisteren is de 58-jarige mej. L. Kooien uit Den Haag nabij de Dassenberg te Apeldoorn met haar fiets geslipt in los grint, waardoor zij een ernstige val maakte. Mej. Kooien liep daarbij een zware schedelbasisfractuur op en werd naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. SPA door Vertaling 8). De man sprong plotseling van de bank op en rende tussen de bomen door naar de straat toe. Warwik zat even verbluft te kijken, maar begon te grinniken. Ik wed, dat die kerel denkt, er heel handig vandoor gegaan te zijn, dacht hij. En ik heb me al tien minuten lang afge vraagd, waarom hij er eigenlijk niet van door ging. Erg vernuftig schijnt hij niet te zijn. V. Strijd en krijgslisten, John Warwik liep met vlugge schreden het grasveld over en ging de veranda bin- nen.Spoedig had hij hoed, jas en hand schoenen uitgedaan en aan de kapstok ge hangen en was naar de salon gegaan om mevrouw Dwight de hand te reiken en glimlachend te groeten. Waar hebt u dat vandaan, mevrouw tje? vroeg hij. Wat bedoel je, John? Dat schitterende ding op uw japon daar. De Drie Driehoeken? Vind je ze mooi? Warwik bekeek het sieraad aandachtig. Het waren drie driehoeken dooreenge- werkt, de ene van robijnen, de tweede van diamanten, de derde van saffieren. Het ge heel schitterde geweldig en was ongetwij feld schatten waard. Buitengewoon, zei hij. Rood wit en blauw., de kleuren van onze vlag. Berman heeft het voor me gekocht, zei ze, voor mijn verjaardag. Ik dacht, dat u nooit jarig waart, mevrouwtje. Niet voor het grote publiek, ant woordde ze lachend. Kom, schiet maar op, de meisjes wachten al. Daar zegt u iets. Ik zou vanavond graag eens ernstig met u praten. Ik ben bijna zover, dat ik plannen meen te moe- Goeie genade! Vergaat de wereld soms binnenkort? Er zal niet veel anders voor mij op zitten. Ik ga nog dood van eindeloze ver veling zo alleen. Ik dacht, dat u misschien wel een geschikte partij voor me wist. Een meisje waar wat leven in zit waar mee je nu en dan eens kunt kibbelen, zodat het geen saaie boel wordt. Ik praat er vanavond nog wel verder over. Hij verliet zijn gastvrouw en ging de verschillende vertrekken door, maakte overal een praatje maar bleef nergens lang. Hij zocht naar het meisje, ^lat hij op het grasveld voor het huis gezien had. Ze scheen niet in de balzaal te zijn en ook niet in de grote hal. Ze was niet in de plantenkassen en dus ging Warwik weer naar boven en daar ontmoette hij haar. Ze kwam nu uit de damesgarderobe. Die heeft natuurlijk een en ander aan sieraden weten te gappen, dacht Warwik. Anders een drommels knap meisje. Hij volgde haar onopgemerkt en zag. dat ze in een hoekje van de hal ging zitten als was ze moe van het dansen en wachtte ze op iemand. Warwik liep naar haar toe. Zin om te dansen, Miss Jones? vroeg hij. Ik., heet., neemt u me niet kwa lijk, ik heet geen Jones. Och, wat doet dat er toe? Mijn naam is John Warwik. We zijn nooit aan elkaar voorgesteld, geloof ik, maar het feit, dat we hier allebei als gast zijn is introductie genoeg, dunkt me. Natuurlijk. Mijn naam is Gordon. Mag ik u ten dans vragen, Miss Gordon? Graag, mijnheer Warwik Ze dansten samen en Warwik vond, dat ze het uitstekend deed. Ze dansten nog maals en toen hij opmerkte dat haar pro gramma niet volgeschreven stond, ant woordde zij, pas laat gekomen te zijn en bijna niemand te kennen, omdat ze pas kort geleden uit Philadelphia gearriveerd was en dat haar tante, met wie ze meege komen was, nergens was te vinden. Wat hindert dat? zei Warwik. Zullen we wat op de veranda gaan zitten? Ze vonden een rustig hoekje in de scha duw Ik begrijp werkelijk niet hoe u van plan bent het te doen, zei hij opeens. Wat te doen, mijnheer Warwik? Die Drie Driehoeken van mevrouw Dwight. Ze keek hem angstig aan. Maar., maar., hoe bedoelt u dat? vroeg ze. Toe, houd u nu niet maar zo, zei hij. Ik houd niet van toneelspel buiten de schouwburg. U moet weten, dat ik ach ter de seringenstruik zat toen u dat be langwekkende gesprek met die boef had. Ze staarde hem met grote angstogen aan. Het is duidelijk dat u nog een nieuwe ling bent. zei hij. Anders zou u nu la chen en beweren, dat ik een grapje maak te ot anders zeggen, dat ik me vergiste. Ik ben u dankbaar, dat u die afgezaagde uitvluchtjes niet gebruikt. Ik., begrijp u heus niet.. Voor wie werkt u en waarom bent u er zo op gebrand die juwelen van me vrouw Dwight in handen te krijgen?-vroeg hij. Stelt u uzelf niet een beetje belache lijk aan? Het is nu té laat voor dergelijke vragen, waarde jonge dame. Daar had u mep moeten beginnen. Wat.wat bent u dan van zins te doen? vroeg ze met trillende stem. Ik weet toevallig, dat u de juwelen nog niet gestolen hebt, want zo even zag ik mevrouw Dwight ze nog dragen. Ik kan u slechts van de bedoeling beschuldigen. Maar er zijn nog andere dingen. Hoe komt u hier eigenlijk? Ik heb een uitnodiging gekregen. Gestolen? Nee: op verzoek van een vriendin van mevrouw Dwight is me die toege zonden. Ah zo! Dus u hebt haar vriendin be drogen? Ik., ik geloof van wel.. in elk geval ik heb een uitnodiging gehad en er is iemand bereid om „voor me in te staan als u onaangenaamheden wilt maken O, zo, is dat de kwestie? En u bent een drommels knap meisje en ieder een zou mij een bruut vinden indien ik u onaangenaamheden bezorgde. Heel han dig.. maar erg ouderwets. En nu mijnheer Warwik, mag ik u wel bedanken voor die twee dansen, zet het meisje, opstaande. Gaat u er nu vandoor? Zeker om een gelegenheid af te wachten? Ik zal u natuurlijk goed in het oog houden. En dat is vervelend. Waarom waagt u zulke vervelende dingen als ik vragen mag. U mag het vragen, maar ik geef er geen antwoord op, antwoordde zij. Er schijnt een geheim aan die drie Driehoeken verbonden «te zijn. Lost u het maar op, zei ze. Daar kon ik wel eens zin in krijgen, jonge dame. Moet u heus weg? Misschien is het beter van niet. Kijkt u eens over de veranda heen! Daar in die donkere schaduwen! Daar" staat uw vriend ons al een paar minuten af te luisteren. Het meisje uitte een kreet van schrik. Warwik was met een sprong over de balustrade en greep naar een jaspand van de vluch tende man, die echter wist te ontkomen. Maar Warwik haalde hem toch in voordat hij het grasperk over was. (Wordt vervolgd). Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrijdag J9 Augustas 22.00 Fiesta time. 22.15 Concertgebouworkest 22.45 Hersengymnastiek 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting. ZATERDAG, 20 AUGUSTUS 1955. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA 10.00 10,20 VARA 19.30 VPRO., 20.1)0— 24.00 VARA. o ™°St Nws* 7,10 Gram- 7-15 Gym. 7.30 Gram. 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 n huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. i1/' d- jeugd. 9.25 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) 10.00 Caus. 10.20 V. d. arb. i. d. continubedrijven 11.35 Kamermuz. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Vara- varia. 13.20 Hawaiian muz. 13.50 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Gram. 14.45 Streekuitz. 15.10 Gram. 15.25 Boekbcspr. 15.40 Twee klarinetten. 16.15 Omr. ork. 17.00 Oct. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.40 Hammond trio. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Caps. 19.40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Potas en Perle- moer hoorsp. 22.20 Orgel en zang. 22.45 Lessen in echtelijk geluk hoorsp. 23.00 Nws. 23.15— 24.00'Gram. HILVERSUM I (298 M.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg.kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. of v. d. jeugd. 10.45 Gram 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath nws. 13.20 Metropole ork. 14.00 Boekbèspr. 14.10 Franse chansons. 14.40 Amateursprogr. 15 15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid v. d. Gregoriaans. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 «Lichte muz. 18.40 Musette ork. 19.00 Nws. 19.-10 Lichtbaken caus. 1H2 ^yongebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.40 2djes* 22-00 Toen ik Afrika, caus. 22.15 Radio Philh. ork. 23.00 Nws. 23.15 Nws. óo s?Pofa«ntc>' 23,22 Lichte muz. 23.50 Reportage. 23.55—24.00 Gram. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weer- 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.55 Cricket 14.00 Leger des Heilsork. 14.30 Hoorspelen. 15.30 Ork. conc. 16.30 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.35 Gevar. progr. 19.15 Hoorsp. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. progr. 21.00 N^s. 21.15 Hoorsp. 22.40 Intermezzo. 22.45 Avondgeebeden. 23.00—23.08 Nieuws. Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Criket. 12.15 Dansmuz. 12.55 Sport 13.15 Cricket. 13.35 Sportrep. 13.45 V. d. kind. 14.00 Lichte muz. 14.30 Sportrep. en muz. 18.35 Jazz muz. 19.00 Nws. 19.24 Sportuitsl. 19.30 Ork. conc. 21.05 Caus. 21.20 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Sportrep. 22.20 Dansmuz. 22.55 Sportrep. 23.05 Dansmuz. 23.50 Weerber. 23.54 Sportrep* 0.04—0.06 Nws. N.W.D.R., 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz 14.00 Amus. muz. 15.00 Gevar. muz. 16.00 Dans muz. 18.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.25 Koor- conc. 20.00 Progr. over Stoskholm. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.50 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.15 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.15—5.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp. 13.53 Gram. 14.05 Nws. 14.17 Orkestconc. 15.40 Gram- 16.55 Kamermuz. 17.55 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Gram. 20.02 Lichte muz. 20.32 Hoorsp. 22.02 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonrecital. 16.30 Gram. 17.00 Nws- 17.10 Zigeunermuz. 17.30 Orgelrecital. 18.15 Zigeunerliederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nw«. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.45 Gram. 21.00 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.43 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.13 Verz.progr. 14.30 Zang. 15.15 Siegfried opera. 16.30 Lichte muz- 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.30 19.00 en 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.00 en 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws* 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. BBC Uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nws., feiten v. d. dag. en: Op de planken (op 224 en 76 m.) NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 wereld wil bedrogen zijn". 21.05 Filmprogr. *1-^ Lichte muz. 22.05 Dagsluiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4