Jk zou ze wel allemaal willen meenemen VIER MEISJES BEMOEDEREN DIEREN IN ARTIS Pleisteractie voor de E.H.B.O. DUITSERS TORPEDEERDEN ENGELSE KRUISERS Griekse orthodoxen ontvangen sacramenten in katholieke kerken E DRIE PAKHUIZEN UITGEBRAND J°ke is helemaal niet bang voor slangen m Voorstel: koopavond (als proef) op Vrijdag gedurende een jaar Merkwaardige ontivikkeling der oecumenie ?,Explicatrice"' bij de broedmachine m Met militaire kraan wagen naar verloofde Op Zondag bloemen verkoop bij stations Geen militairen in marsen van Veteranen Legioen a Congres over voor gespannen beton ZATERDAG A.S. BLOEMENCORSO Accoord in Singapore 19 AUGUSTUS 195= PAGINA 5 (Va bi fckkelijk werk, doch ondanks haar Van iaren weet Marijke alle vragen a" volwassenen en kinderen goed te be- uwoorden. „De mensen zijn een beetje jbUw", vindt het meisje, dat liever de z aishoudschool in de Rustenburgerstraat Gj, willen verlaten om voor altijd in 2 hs te werken" ze durven nooit veel te |gen. V «edsel-Iiaienhoogtepunt Dp van de das „Amsterdam stinkt!" Zorgzame hoedster van vogels Joy-riding dwars door het veld NIEUWE ROTTERDAMSE VERORDENING WINKELSLUITING ?aal. TENTOONSTELLING OVER SIGRID UNDSET GROOT REPATRIANTEN HOTEL IN DOORWERTH PATER Dr K. J. DERKS S.J. TACHTIG JAAR BRANDENDE BAND OP JONGETJE GEGOOID Verbolgen Amsterdammer in verzekerde bewaring KORT CONFLICT IN ZAANSE HAVEN UITREIKING NANSEN- MEDAILLES AAN KONINGIN JULIANA EN MEVROUW ROOSEVELT Minister Staf: Besnoeiing van deelneming aan wandelevenementen? Halvedagsluiting STAATSDIPLOMA LERAAR STENOGRAFIE MEER DAN DRIE TON SCHADE TE LEEUWARDEN Dilemma voorkomen Bisschop in orthodoxe kathedraal Hoe het ivordt en waar het trekt Inzake conflict met gouverneur NIEUW LID PROV. STATEN ZUID-HOLLAND ize Amsterdamse redactie.) 'EN ZOMERSE DAG in Augustus, dc straten Amsterdam zinderen van de hete zon. In "inenstad is liet druk; overal slenteren vacantic- &angers en toeristen in luchtige kledij. Ze bevolken ('e terrasjes en de rondvaartboten, ze bezichtigen de ',ezienswaardigheden en genieten van al het schoons (^at Amsterdam hun te bieden heeft. Niet ver van dé Clgenlijke city, eigenlijk nog in het centrum, ligt Artis, de al bijna 120 jaar oude en dus „eerbied waardige" dierentuin, die in deze heerlijke vacantie- Eld ook zeer in trek is. En hoe kan het ook anders' U is altijd wel wat nieuws te ontdekken in dit lust- Paradijs van fauna en flora. Temidden van het drukke Sewemel van bezoekers ontmoeten we een vief, k°rdaat jong meisje in blauwe overall, met klompen aan de voeten, een meisje dat geen vacantie heeft. Ze Ï5 een van de vier volontairs, die gedurende enkele wveken in Artis werken om ervaring op te doen voor ')et be roep, dat ze later willen vervullen: zorgen voor ^eren. De directie van de dierentuin heeft vorig jaar °°r het eerst zulke volontairs aangenomen en de ^«uitaten waren van dien aard, dat zij niet geaarzeld ,1eeft opnieuw een paar meisjes de gelegenheid te ®even haar liefde voor dieren in daden om te zetten. MARIJKE Berg met paardestaart had verleden jaar ook al gesolli- jo cheerd, maar toen was er geen bifats meer. Ditmaal was ze er vlugger gP-ten ze werd aangenomen en te werk vSv in faZanterie. Gedurende drie Sthaen is ze nu al doende met hokken aoonmaken en het voeren van de vo- jLls' Ze heeft nog een ander baantje, tH r>iZe ook plezier in heeft, nl. „explica te" bij de broedmachine. Dat is geen Np Joke Koffyberg in het reptielenhuis bij een van haar lievelingsdieren: een schildpad. te]faar als je uit jezelf begint te ver- bie zÜn ze een en al oor en dan komen (ja.estal de vragen wel los". Het publiek, W. 0rn de kasten dromt, wil altijd graag eti welke eieren op uitkomen staan Ze Marijke behoeft niet lang te kijken om j„. aan te wijzen. Er was des ochtends ïj'st een kuikentje uit een ei gekropen. jA1 jonge ding scharrelde wat wankelend stp etl de eieren door. „Ze moeten min- nog een dag in de machine blijven", i het meisje aan de bezoekers mede. Epi v.indt het wel vervelend, dat ze de jon gelui steeds moet waarschuwen niet op ,g s he leunen. „Maar ja, het zijn nog vergoeilijkt ze dan gauw" kinderen" TT HO" veel belangstelling hebben de bezoe- 'n^rSji lmmer voor chincilla's, die in de Sroedkamer zn een hok bij elkaar zitten. Set is een jong gezin met twee kinderen. fjUidamerikaanse knaagdiertjes die .jjarijke erg aardig vindt. Ze zou' eigen- tik liever minder mensen bij haar bees- n rien, maar wat wil jeArtis is er j - jpdslotte voor het publiek. Thuis in de Itj®"k.straat_no. 100 wisten ze al vroeg, dat jrerkstraat J| j. ariike gek op dieren was, als klein kind jvam ze met allerlei soorten beesten ""zetten die ze „gevonden had". «ier in Artis kan ze haar liefde „bot- Vn Twee sterntjes, insecten-etende llf6ls' 'le'Jben daarvan al geprofiteerd. bP vist niet, dat het zo moeilijk was 0 ?sten in het leven te houden. Dat is jk voor Artis een heel probleem", zegt jjrDjke ernstig. Samen met de 15-jarige r* Houtsma, die nu voor vast in de (j, rioutsma, kai^eniuin werkt en met wie ze heel goed «ens do. opschieten, al plaagt hij haar wel verzorgt ze een zieke houtduif, die j,p?r een Amsterdamse familie naar Artis haa CÏlt is- Als de vogel beter is, laten ze kan veer vliegen. Dirk werkt bij de „„ngeroe's. Hij neemt ons even mee om l'"s 'e laten zien, hoe moeder-kangeroe dan jonSen in haar buidel draagt. Maar zen gaa' "t'J meteen aan de arbeid: de gla- den Van het hok moeten gewassen wor- ■e* tweede „vrijwilligster" vonden we ?b de kinderboerderij. Het was de ""jarige Willie Lomann, die er op ren. °8en tot de oudere garde te beho ezeltjes e.a. zijn al aan me gehecht, ze kennen me". Ook Willie is niet zo gesteld op het drukke publiek. „De kinderen pla gen de dieren soms en geven ze van alles te eten vaak veel te veel en dat kan niet goed zijn". Willie geeft de jeugdige be zoekers dan ook wel eens een kleine af straffing. Het is haar lust en haar leven met dieren om te gaan en dat ze in Artis ook minder prettige karweitjes moet uitvoeren, zoals mest scheppen, stallen schoonmaken e.d„ deert haar helemaal niet. Eén van de hoogtepunten van de dag is de gang naar het magazijn om voedsel te halen. Met een greep laadt ze dan het eten op een kruiwagen en brengt het naar de kinderboerderij, waar z'e door de jeugd met ontzag nage keken wordt. Een van de aardige facet ten van dit werk voor de meisjes is ongetwijfeld, dat ze tegenover het pu bliek een beetje gewichtig kunnen doen. Nu is haar dat wel te vergeven. Wie zou zich niet voelen als je zo jong al zulk verantwoordelijk werk mag verrichten?" Willie heeft onder haar hoede ook een paar perkjes met Drentse schapen en lama's, beesten waarvan ze houdt en die ze toch echt niet in haar ouderlijk te huis in de Maasstraat 99, drie hoog zou kunnen herbergen. Trouwens: de geboor te van een zebra beleef je daar ook niet en wel in Artis. „Ik ben blij nu zo veel ervaring met dieren te kunnen opdoen, want het is mijn grootste ideaal assistente van een dierenarts te worden", zijn haar laatste woorden voor ze weer haar zorgen gaat wijden aan de kinderboerderij. DE in spijkerbroek gestoken Joke Koffyberg. een wat verlegen veer tienjarige „krullebol", die in het reptielenhuis werkt, vindt slangen en in secten helemaal geen griezelige beesten. Waarom?" vraagt ze bevreemd, „ze doen je toch niks Natuurlijk kom ik met te 'dicht bij de 'gifslangen, maar de rest. Naar de rest laat Joke, die op de Keizers gracht 451 een kat, een muis en een kana riepietje houdt, ons raden. Ze had van een vriendinnetje gehoord, dat je bij Artis kon werken en direct had ze aan direc teur Jacobi een parmantige brief geschre ven met 't verzoek om de apen te mo gen verzorgen. Maar dat ging helaas niet In het reptielenhuis voelt dit kind- van-de-natuur zich ook thuis Joke, die veel jaren op een boerderij in Putten ge woond heeft, houdt niet van de stad. „Amsterdam stinkt!" beweert ze hart grondig, „en het is er veel te druk". Ze ziet met verlangen uit naar het ogenblik, dat haar vader, die vertegenwoordiger is, zal emigreren naar Noord-Afrika. Dat duurt nog maar een paar jaar, vertrouwt ze ons toe. Voor haar zal daar wel wat te doen zijn in de dierenverpleging, waarin ze als ze ouder is baar levenstaak hoopt te vinden. Laatst stierf er in het reptielenhuis een leguaan, dat heeft haar wel een beetje verdriet gedaan. „Het was zo'n leuk beest Als haar vier weken om zijn, zou Joke het liefst alle beesten meene men, maar dat vindt mijnheer Jacobi jammer genoeg vast niet goed. DE vierde volontaire was er niet meer. Maja de Herder had enkele weken oppasser Wiers" van het vogelhuis ge holpen. „Ze was nog maar veertien jaar maar erg zorgzaam", zegt de oppasser. „Ik heb zelden een kind gezien, dat zich zo met hart en ziel voor de vogels inte resseerde", prijst hij haar. De zomervacantie is bijna voorbij Straks zitten de vier meisjes weer op de school banken om zich te prepareren op haar po sitie in de maatschappij De „stage-tijd" in Artis was een aangename onderbreking maar zij heeft Marijke Willie Joke en Maja ook in het voornemen versterkt later al haar kennis en kunde te wijden aan de verzorging van de dieren. Een niet alledaagse zaak heeft de krijgsraad-Oost gisteren te berechten ge kregen, namelijk joy-riding met een 12- tons militaire kraanwagen. Verscheidene malen is hiermede de te Wezep gedeta cheerde soldaat J. P. B. naar de Haar lemmermeer gekoerst, waar zijn verloof de woont. Onderweg speelde hij het dan ook nog klaar om benzine uit de tank van de kraanwagen over te hevelen in jerri cans. Een hoeveelheid er van werd ver kocht in Aalsmeer. De soldaat J. M. R. deglde in de „winst" en moest zich des wege verantwoorder, wegens heling. Op een keer, toen het mis ging tengevolge van een aanrijding en het tweetal vreesde door de marechaussee te worden aange houden, verdween de clandestiene lading benzine in een sloot. De auditeur nam beiden de vergrijpen erg kwalijk. De staat is ook ernstig bena deeld, zei hij. Het benzineverbruik van een dergelijke kraanwagen is namelijk hoog. De majoor van de sociale dienst, die de verdediging voerde, zei het hoogst vreemd te vinden, dat B. zo maar de kazerne tel kens kon uitrijden en nooit door de ma rechaussee onderweg is aangehouden, hoewel hij toch dwars door het land reed met het grote gevaarte. Volgens pleiter had beklaagde het ook wel jnet een tank kunnen doen. Dat was nog wèl zo specta culair geweest. Een punt, waar hij vooral nog op wees, was de fatale invloed van B.'s verloofde, die hij als een vrouw van minder allooi schetste. Zij was bij de be handeling van de zaak aanwezig, evenals de moeder en zuster van beklaagde, doch zij verlieten de zaal, toen de raadsman de krijgsraad daarom had verzocht en hij zijn pleidooi begon. Had de auditeur tegen B. twaalf maan den gevngenisstraf, waarvan vier maan den geëist, tegen R. acht maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk, de krijgsraad vonniste B. met twaalf maan den, waarvan zes maanden voorwaarde lijk, R. met acht maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, beiden met een proeftijd van drie jaar. Van den E., die ook met B. was meegereden, kreeg een geldboete van 75 of 25 dagen. "Ui zij „volontairt" al voor de tweede Verleden jaar was het reptielen hJs kaar uitverkoren domein. Ze heeft di» jAaar wol prettig gevonden, „maar - dier - de v-ren deden me niks. De beesten op binderboerderij en dat zijn er heel kippen, geiten, biggetjes, kalfjes, Zondag 21 Augustus a.s. zal er aan de katholieke kerken gecollecteerd worden voor en na alle H.H. Missen ten bate van de E.H.B.O. Er zal aan de kerkgangers een pleister in plastic worden aangeboden die in de verpakking onbeperkt houd baar blijft. De leiding van deze organisa tie is ditmaal afgeweken van de tradi tionele actievorm en er zijn geen prijzen verbonden aan de collecte. De opbrengst is uitsluitend bestemd voor de uitbreiding van het reeds be staande werk van de R.K E.H.B.O. en, waar het nog niet is, voor de vestiging hiervan. De E.H.B.O. verwacht, dat er met gulle In de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra- venhage zal van 26 Augustus af gedurende veertien dagen een tentoonstelling worden gehouden over de Noorse schrijfster Sigrid Undset. De opening zal worden verricht door de Noorse gezant, de heer L. J. H. Jorstad. hand zal worden gegeven om uiting te geven aan de waardering voor het vele nuttige werk, dat geregeld door de bond wordt verricht tijdens acties ten bate van landelijke, charitatieve instellingen. Een royale gift kan bovendien beteke nen een vereffening van een oude schuld, want het is natuurlijk algemeen bekend, dat de E.H.B.O. voor verleende diensten geen kosten berekent. (Van onze correspondent) In Doorwerth bij Arnhem wordt mo menteel met man en macht gewerkt aan de bouw van een hypermodern hotel, dat een inhoud Zal verkrijgen van 6000 m3. Het gebouw, dat uit twee verdiepingen zal bestaan, krijgt 82 kamers met 250 bed den, waarbij alle kamers van een douche cel zullen worden voorzien. Men hoopt tegen het einde van October met de bouw gereed te zijn. Voor de eerste drie jaren is het in gebruik gegeven aan de regering die het als opvangcentrum voor gerepa- trieerden zal benutten. Met de reeds be staande bungalows inbegrepen hoopt men aldus 500 van deze mensen te kunnen on derbrengen. B. en W. van Rotterdam hebben de verordening op de winkelsluiting zo danig onder het mes genomen, dat een ontwerp ontstond voor een ge heel nieuwe verordening. Deze is thans aan de gemeenteraad voorge legd. Het belangrijkste punt is on getwijfeld het voorste] om, bijwijze van proef en gedurende een jaar, een zogenaamde koopavond in te stellen en wel op Vrijdag. Een ander belangrijk punt is het voor stel om terug te keren tot de oude toe stand ten aanzien van de bloemenverkoop aan de stations op Zondagen tussen 9 uur 's morgens en 6 uur 's middags. Om bevoorrechting bij concurrentie tussen winkels en straathandel uit te slui- De voor elke Canisiaan bekende pater dr K. J. Derks S.J., die bijna een halve eeuw geschiedenis-leraar aan het Cani- siuscollege te Nijmegen is geweest, viert op 27 Augustus zijn tachtigste verjaardag. Dr Derks is Nijmegenaar van geboorte Sinds zijn priesterwijding heeft hij nage noeg onafgebroken gedoceerd aan de H.B.S. en het gymnasium van het college aldaar. Naast de vele lesuren, die hij gaf, wist hij tijd te vinden voor een respect afdwingende serie historische publicaties Pater Derks is voorts o.a. ook leraar geweest aan de Leergangen te Tilburg, Utrecht en Roermond. Dezer dagen speelden enige kleine jon gens in de Albert Cuypstraat te Amster dam met een band, die zij. in brand had den gestoken. De bewoner van het huis waarvoor zij aan het spelen waren, was op de stank van het brandende rubber niet gesteld. Hij dreigde niet alleen de brandende band de jongens naar het hoofd te zullen gooien, maar voegde de daad bij het woord. De band kwam over het hoofd van de 12-jarige J. K. en op diens armen terecht. De jongen liep ernstige brand wonden op en moest ter verpleging in het O.L.V. Gasthuis worden opgenomen. De dader. L J. van D. is in verzekerde bewaring gesteld. Circa honderd Zaandamse havenarbei ders hebben gistermiddag ruim anderhalf uur gestaakt. De ontevredenheid was ont staan door bet aanplakken van een biljet waarin werd medegedeeld, dat arbeiders, die niet acht uur per dag wensten te wer ken, een boete zouden krijgen van f 1.40 per uur. Het komt nl. voor, dat arbeiders, die 's morgens om zes uur beginnen na vier uur een schip hebben gelost en dan is het vaak nodig, dat de arbeiders de resterende vier uur op een ander schip moeten werken. Dit was niet naar de zin van de arbeiders en om drie uur gister middag bij het wisselen van de ochtend en avondploeg legden zij het bijltje erbij neer. Drie leden van het hoofdbestuur van de Centrale Bond, alsmede de voorzitter van de bootwerkers, spraken de stakers toe, hetgeen cot resultaat had, dat de mannen om tien minuten over half vijf naar de schepen terug gingen. Zaterdag komen zij in vergadering bijeen om de zaak nader ie bespreken. Het conflict omvatte drie met hout ge laden schepen. Op 15 September zullen in het paleis der Verenigde Naties te Genève Nansen- medailles worden uitgereikt. De Nansen- medaille 1954 is bestemd voor mevrouw Roosevelt, die haar onderscheiding per soonlijk in ontvangst zal nemen. Dezelfde medaille voor 1955 is bestemd voor H. M. Koningin Juliana. De Neder landse gezant te Bern, mr A. W. C. baron Bentinck, zal de onderscheiding voor zijn Vorstin in ontvangst nemen. ten, stellen B. en W. voor. ook bloemen en fruitwinkels in de nabijheid van zie kenhuizen toe te staan op Zondagen en werkdagen geopend te zijn een half uur vóór en tijdens de bezoektijden. B. en W. adviseren winkels en onder nemingen aan en nabij het strand Hoek j van Holland gedurende het badseizoen - een verruiming van verkoopmogelijkheid stemming aan militairen om deel te mo- Minister Staf heeft de algemene toe- te verlenen. Het blijkt door uitspraken van de Hoge Raad zeer moeilijk, de daarvoor aange wezen bedrijven te dwingen tot een halve dag sluiten, omdat het hier gaat om zaken die door gemengd bedrijf niet meer ge heel vallen onder de categorie: kleding- textiel-, schoenen- sportartikelen- en ijzerwarenwinkels, slagerijen kappersza ken en drogisterijen, kruidenierswinkels groentewinkels en melkzaken waarvoor die halve dag sluiten verplicht is. Desalniettemin menen B. en W. te moeten aanbevelen, toch die sluiting te handhaven en, zo de raad meent, deze uit de verordening te moeten schrappen, dan toch een uitzondering te maken voor kappers- en slagerswinkels omdat deze minder gemakkelijk tot een gemengd be drijf vervormd kunnen worden. Tenslotte stellen B. en W. voor, avond verkoop toe te staan voor de straathandel op nationale feestdagen alsmede op werk dagen van operagidsen nabij gebouwen en terreinen, waar opera's e.d. worden uitgevoerd. B. en W. voelen er echter niets voor. zaken met avondvergunning toe te staan het openingsuur te vervroegen naar de middagen omdat het verschil tussen dag en avondzaken vervlakt zou worden en de concurrentieverhoudingen in dit win kelbedrijf verstoord zouden raken. gen nemen aan marsen, welke worden georganiseerd door ne Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, ingetrok ken voor wat betreft marsen, te houden door de wandelgroep van he« Veteranen Legioen Nederland. De Haagse afdeling van het legioen zal. zoals men weet, Zaterdag en Zondag aan staande. enige marsen houden Het be stuur acht het verbod van de minister discriminerend, daar de algemene mach tiging wèl gehandhaafd blijft voor ver enigingen, aangesloten bij genoemde bond. Het bestuur ziet in deze maatregel een onderwaardering van de oudstrijders. Een woordvoerder van hef ministerie van Oorlog verklaarde ons, dat de minis ter tot zijn afwtizende beschikking is ge komen op grond van de overweging, dat aan militairen alleen toestemming wordt gegeven deel te nemen aan sportmanifes taties, welke worden georganiseerd door verenigingen, die uitsluitend de iportbe- oefening tot doel hebben. Hat Veteranen Legioen Nederland voldoet uiteraard aan deze voorwaarde niet. Voorts vernamen wil van deze woord voerder nog, dat de minister het aantal wandelmarsen, waaraan tegenwoordig door militairen wordt deelgenomen, dus danig groot acht, dat h|| geen uitbreiding meer kan toestaan. Zelfs zou ir Staf een verdere beperking overwegen. Bij K.B. is ingesteld een staatsdiploma voor leraar in de stenografie. Dit diploma zomede de daarop te plaatsen aanteke ning van leraar in de stenografie in een vreemde taal, zal worden verkregen op grond van het met gunstig gevolg afleg gen van een examen, gehouden volgens het reglement in het K.B. vermeld en een tweetal programma's. Tijdens de eerste wereldoorlog zijn op de Noordzee heel wat schepen tot zinken gebracht. Daartoe behoorden ook drie Engelse kruisers, de „Cressy", de „Hogue" en de „Aboukir". Dicht onder de kust van Zuid-Holland werden zij het slacht offer van Duitse torpedo's. Thans willen Duitsers de wrakken van deze drie schepen weer naar boven bren gen, want er zit een begerenswaardig stuk schroot aan en dat is in de tegen woordige tijd niet te versmaden. De IJzer- en Metaalhandel Lehr en Co uit Gelsenkirchen heeft daarom een tijd geleden het bergingsvaartuig „Glück Auf" naar Scheveningen gestuurd om van daar uit het werk te beginnen. In Scheve ningen had men echter niet veel op met de fikse lading van ontplofbare stoffen die de boot aan boord had en, zoals we enige tijd geleden hebben gemeld- kreeg de gezagvoerder het vriendelijke maar dringende verzoek de haven niet meer te bezoeken. Dit heeft de kapitein echter niet ver hinderd zijn werk voort te zetten. Aller eerst werd het wrak van de .Cressy" gelocaliseerd en bij een eerste poging slaagde men erin twee bronzen schroe ven te bergen, welke nog in Schevenin gen aan land werden gebracht. Thans is de „Glück Auf" de Wilhelminahaven te Vlaardingen binnengelopen met een twee de lading: een deel van de schroefas mantel van de „Cressy" met zijstukken en voorts een deel van de schroefas, in totaal een vrachtje van ruim tien ton. In Juli is men met dit bergingswerk dat alleen bij gunstig weer kan worden uitgevoerd, begonnen. Door middel van i springstof, die door duikers op de gezon ken schepen wordt aangebracht, tracht men waardevolle stukken geleidelijk los te krijgen en naar boven te brengen. Het is een moeilijk werk. dat jaren in beslag zal nemen. Men wil trachten deze wrak ken geleidelijk op te ruimen, hetgeen ook voor de visserij van groot belang is, daar al veel netten door dergelijke obstakels zijn vernield. Het ligt in de bedoeling geregeld met de „Glück Auf" in Vlaardingen binnen te komen, waar door de havenautoriteiten volle medewerking is toegezegd. De wrak stukken zullen door de N.V. Zuidholl. Metaalmaatschappij Zethameta worden bewerkt en geschikt gemaakt voor ver voer naar de smelterijen in Gelsenkirchen. Eerst zal het wrak van de „Cressy" geheel worden opgeruimd. Daarna zal de juiste ligplaats van de beide andere kruisers worden bepaald en zullen de bergingswerkzaamheden daaraan worden voortgezet. (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht zijn in Leeuwar den drie grote pakhuizen aan de Hoek- stersingel, namelijk Odessa. Rusland en Riga, totaal uitgebrand. De schade aan de pakhuizen, die uit de vorige eeuw dateer den, wordt geraamd op drie ton. Voorts is Cr nog voor een belangrijk kapitaal aan goederen, die in de pakhuizen waren opgeslagen, verloren gegaan. Gisteravond om ongeveer half twaalf Willie Lortiatin schuiert een ezel op de kinderboerderij. De hoogst merkwaardige ont wikkeling van toenadering en wederzijdse waardering van de Rooms-Katholieke en Ortho doxe Kerk in Griekenland, wordt duidelijk en overvloedig uit eigen ervaring geïllus treerd in een uitspraak, door de titulair-aartsbisschop van Apriis en vroegere aartsbisschop van Korfoc. mgr A. G. Vuccino A.A. gehouden voor de communiteit der Benedictijnen van het kloos ter der Hereniging te Chevetog- ne in Belgic. In deze toespraak, waarvan de in houd is gepubliceerd in het laatste nummer van het bekende Engelse katholieke weekblad „The Tablet", behandelde mgr Vuccino de waar dering, die er in orthodoxe kringen bestaat voor het voortschrijden van het denkbeeld der hereniging, de verzoeningsgezinde houding van Rome ten opzichte van de Ortho doxe Kerk en de verandering in de wijze, waarop de H. Stoel discipli naire richtlijnen geeft aan de indi viduele katholieken in Griekenland. Aartsbisschop Vuccino genoot groot aan zien in het officiële Griekenland, vooral tengevolge van zijn houding als gevange ne van de nazi's gedurende de Duitse be zetting. Zijn latere optreden en o.m. zijn steun aan de royalistische volkspartij is er mede oorzaak van geweest, dat d» Griekse grondwettelijke bepalingen inzake de godsdienst aanmerkelijk zijn verzacht Sprak men vroeger van „tolerantie" van andere religieuze opvattingen, een nieuw grondwetsartikel garandeert alle Grieken zonder meer „vrijheid van godsdienst''. Niettemin is de plaats, die de Orthodoxe Kerk in het Griekse officiële leven in neemt, nog zeer overheersend. Dit blijkt b.v uit de zegening van het parlement bij de aanvang der vergadering en de unieke inleiding van de grondwet, die zegt „In de Naam van de Vader, van de Zoon en van de Heilige Geest". Een andere verbetering van de positie der katholieken is gekomen als gevolg van de opheffing van d.e bepaling, dat auto matisch excommunicatie volgde van de katholieke partij in een gemengd huwe lijk, met een orthodoxe, wanneer die katholieke partij volgens de orthodoxe ritus „overtrouwde'*. Het Griekse bur gerlijke/wetboek eist de aanwezigheid van een orthodoxe priester als getuige voo dc geldigheid van een huwelijk. De katho lieken in Griekenland stonden dus in een geval, als zo even bedoeld, voor het dilem ma: ofwel geëxcommuniceerd te worden ofwel, volgens de wet beschouwd in con cubinaat te leven. Waar het aantal katho lieken en geuniëerden betrekkelijk gering is in dit land, komen gemengde huwe lijken uiteraard veel voor en legde de be paling van de H. Stoel een haast ondraag lijke last op de schouders van vele gelo vigen. Bij zijn contacten met zijn orthodoxe broeders behandelde de aartsbisschop de delicate kwestie van de historische ge beurtenissen. die tot het schisma leidden, uiterst voorzichtig. Hij toonde daarbij res peet voor de geloofsleer en praktijk, sa cramenten en liturgie, waarin de ortho doxen overeenstemmen met de katholie ken. Sedert het schisma is overigens geen algemeen concilie van de Griekse Kerk bijeen geweest om formeel enig leerstuk van de Katholieke Kerk te veroordelen. Het principe schijnt nu, dat de indivi duele leden.van de Orthodoxe Kerk voor zover ze te goeder trouw zijn, worden beschouwd niet betrokken te zijn in de excommunicatie van de veroorzakers van het schisma. Zij kunnen derhalve in gevallen, waarin gr geen gevaar voor opspraak of voor verslechtering van de onderlinge verhouding is, vrjj toege laten worden tot de katholieke sacra menten. Te Korfoe bestaan er warme betrek kingen tussen de katholieke minderheid en haar orthodoxe mede-broeders. Deze zijn vooral ontstaan, onmiddellijk nadat mgr. Vuccino publiekelijk, ofschoon niet officieel, tegenwoordig was bij bijzonde re plechtigheden in de Griekse kathedraal waar hij door de koninklijke deur van de ikonostasis werd binnengehaald en een plaats, overeenkomstig zijn waardigheid, kreeg toegewezen. Daar staat tegenover dat de orthodoxe gelovigen de katholieke kathedraal tijdens de Maria-plechtigheden in de Mei-maand vulden, terwijl het voor al opviel, dat de orthodoxen bijzonder veel belangstelling aan de dag legden voor de gewone godsdienst-instructies, die zij in hun eigen kerk zo zelden krijgen, De aartsbisschop vertelde in zijn toe spraak van vele gevallen, waarin ortho doxen naar hem toe kwamen om de abso lutie te ontvangen, in het algemeen terwll- le van de geestelijke leiding, die daarbij gegeven werd, maar natuurlijk ook, om dat zij geen enkel fundamenteel ver schil kónden zien in geloof en geloofsprak tijk van de respectieve kerken Opmerkelijk voor de katholieken is, dat de H. Stoei thans dc katholieke geestelij ken toestemming heeft gegeven naar eigen oordeel orthodoxen toe te laten tot de biecht en absolutie en zelfs tot de com munie. Voor de Grieken is ln deze ont wikkeling vooral van belang, dat de ver antwoordelijkheid voor het schisma wordt gelegd op dc veroorzakers ervan en de ge volgen niet neerkomen op onwetende slachtoffers. De houding van mgr. Vuccino demon streert de vaderlijke bezorgdheid, die de H. Stoel aan de dag legt voor de ortho doxe christenen, die slechts zo'n geringe afstand hebben af te leggen om. tot de zichtbare eenheid terug te keren. Mgr. Vuccino heeft zijn bisschoppelijk ambt thans in verband met zijn leeftijd neergelegd. Hij verblijft sedert kort in 't Assumptionisten-kiooster te Parijs, van waaruit hij mede arbeidt aan het grote werk der hereniging der Oosterse kerken. Zoals bekend, is het klooster van Chève- togne, in het diocees Namen, een onafhan kelijke Benedictijnen-communiteit, onmid dellijk staande onder het gezag van de H. Stoel. De speciale taak van deze kloos tergemeenschap, die verdeeld is in Byzan tijnse en Latijnse ritus, is de studie van de Oosterse kerken. werd brand opgemerkt in het pakhuis Odessa door omvAmenden. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, maar het vuur tastte zo snel om zich heen. dat al spoedig ook de beide andere pakhuizen, die de omgeving een typisch karakter gaven, door het vuur werden aangetast. De vlammen laaiden hoog op uit de daken en er hing een rode vuurgloed boven het Noordelijk deel van de stad. De situatie liet zich ook voor de achtergelegen wo ningen ernstig aanzien en de bewoners daarvan brachten in allerijl hun inboedel op straat in veiligheid. Bijna een uur lang heeft de vuurzee gewoed. Toen.was de brandweer de toestand weer meester. Hoewel er tot in de vroege ochtend moest worden nageblust, was reeds om streeks twee uur het vuur gedoofd. Hon derden Leeuwarders hebben dit sinistere schouw/pel gade geslagen dat tot gevolg heeft, dat de pakhuizen vrijwel als ver loren moeten worden beschouwd. (Van onze Amsterdamse redactie) Onder auspiciën van de Studievereni ging voor Voorgespannen Beton (de Stu- vo). waarin personen van overheidsdieo sten, ingenieursbureauXj aannemers en be- tonwarenfabrikanten zitting hebben, zal van 29 Augustus tot 2 September a.s in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam het tweede internationale congres over voorgespannen beton ge houden worden. Onder voorgespannen beton, een vinding van de nog in leven zijnde 74-jarige Franse ingenieur E. Freyssinet daterend uit 1929 wordt verstaan beton, dat gedurende be paalde tijd aan een zware druk is blootge steld. Hierdoor wordt voorkomen, dat he: beton, dat een zeer onbuigzaam materiaal is, zou scheuren, wanneer er enige druk bijvoorbeeld door auto's, die over een brug rijden op wordt uitgeoefend. Sinds 1949 wordt het voorgespannen ba ton op grote schaal toegepast bij de bouw van tunnels en bruggen en voor het fabi-.- ceren van waterleidingbuizen e.d. Drie jaar later werd de „Fédération Interna tionale de la Précontrainte" (F.I.P.) op gericht. welke in 1953 in Londen voor de eerste maal een congres belegde om di verse problemen te bestuderen. Op de in Amsterdam te houden vergadering, waar aan ruim negenhonderd mensen o.w. 600 ingenieurs uit 32 landen zullen deelnemen zal o.a. besproken worden de ontwik keling van de nieuwe bouwmethoden in verband met en de economische voordelen verbonden aan het gebruik van voorge spannen beton. Maandagmorgen 29 Augus tus zal de minister voor Verkeer en Wa terstaat. mr Algera, het congres officieel openen. Buiten de technische zittingen zullen de deelnemers enkele excursies maken naar bouwwerken, waarin voorgespannen be ton verwerkt is of wordt zoals de nieuwe Utrechtse brug over de Atnstel, de Velser tunnel en de rioolwaterzuiveringsinstalla tie van Zeist. Het congres staat onder leiding van dr ir G. F. Janssonius hoofd van de afdeling Bruggen van de dienst der Publieke Werken te Amsterdam. Op Dinsdag 30 Augustus zullen alle congres sisten des avonds door de regering en de gemeente Amsterdam in het Rijksmuseum worden ontvangen. Zaterdag zal het 27ste Rotterdamse bloemencorso door de Maasstad trekken langs een route van 20 kilometer. Het wordt voorafgegaan door auto's en moto ren van de politie, een versierde auto en ordonnansen van het comité en bestaat uit 105 praalwagens en versierde auto's. De eerste daarvan is een wagen van de Coöp. Veilingver. Bloemenlust en de Cen trale Aalsmeerse Veiling. Om 10 minuten voor 2 's middags zal de stoet vertrekken van het veilingterrein aan de Boezemlaan. waar de wagens worden versierd en met de Shell-harmo- niet voorop trekt men dan langs de vol gende route: Nieuwe Crooswijkseweg, Crooswijkse- weg, Goudseplein. v. d. Werfstraat, Jon ker Fransstraat Goudsesingel, Mariniers weg, Blaak, Geldersekade, Bolwerk, v. d. Takstraat, Stieltjesplein (kwart voor 3), Rosestraat, Roentgenstraat, Oranjeboom straat (eind). Van ong. 3 uur tot kwart over 3 is er hier rust. Hier gaat de Shell- harmonie uit de stoet en wordt verder ge trokken langs de Stadionweg, de Var- kenoordsekade Beijerlandselaan (3.22 uur), waar het tamboers- en pijperscorps Excelsior de plaats van de Shell-harmo- nie zal innemen. Verder gaat het langs Hillevliet, Putsebocht (kwart voor 4), Dordtselaan, Cillaarshoekstraat, Mijnshe- renlaan, Bas Jungeriusstraat, Bnelselaan en Maastunnelplein naar de Doklaan. Hier verlaat Excelsior de stoet om kwart over 4. Door de Maastunnel en de West zeedijk trekt de stoet naar de Schiedam- sevest waar van 4.35 uur tot 4.50 wordt gerust. Bij het Oogziekenhuis voegt de Harmonie S.H.V zich bij de stoet en trekt men om 5 uur over de Coolsinge] naar het Hofplein, Schiekade, Schieweg, Stad houdersplein en Stadhoudersweg naar de Statenweg. waar men om kwart voor 6 arriveert bij de Bentincklaan. Het slot van de route is: Statentunnel, Henegou werlaan, Eerste Middellandstraat, West Kruiskade, Westersingel, Scheepstimmer manslaan, Westplein en Veerhaven tot de Westerkade. Dan gaat de stoet het E 55-terrein op waar de wagens 's avonds onder schijn werpers tentoongesteld blijven. In Park zicht zullen om 7 uur de prijzen worden uitgereikt. De gouverneur van Singapore, Sir Robert Black, heeft Donderdag verklaard dat hij in het vervolg b|j alle grondwette lijke kwesties zal handelen op advies van de eerste minister. David Marshall. Leden van alle politieke partijen in Singapore juichten deze verklaring toe, die volgens hen een einde maakt aan de politieke crisis in de kolonie, welke het bestaan van de eerste verkozen regering van Singapore bedreigde. „Dit betekent het einde van de eerste faze van onze strijd voor vrijheid en het begin van een nieuw tijdperk" zo verklaarde premier Marshall, nadat de verklaring van de gouverneur was voorgelezen, in de Wetgevende Vergadering. Mr J. W. W. van der Hoeven te Rot terdam, heeft ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Ter voorziening in deze vacature is de heer J. de Meer te Rotterdam, door de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5