I 0 Nog een paar zon Bevrijding van Limburgse mijn werkers nog heden verwacht uur en dan weer de 20 Aug. werd bloedig Het sein: vier bommen I 165 Amerikanen verdronken DE SNIEDERS BIJEEN Heet nationalisme Bloedige feestdag in Noord-Afrika DUIZEND DODEN IN ALGIERS EN MAROKKO Y.S. verhogen invoerrechten op rijwielen met de helft Door boorgat van 40 cm. nu ook van dekens en luchtbedden voorzien „Diana" trok voorbij Maandag 22 Augustus 1955 X>AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN kW Kosten van levens onderhoud stabiel WERELDJAMBOREE GEOPEND Kardinaal Mindszenty in levensgevaar? Licht in moord te Amsterdam? Water in V.S.-ramp- gebieden begint te zakken 1400 KM/U KABELTREINTJE STORTTE OMLAAG Senator Snider draaide films op familiereünie WEERBERICHT Alle groepscijfers per 15 Juli onveranderd CERTIFICAAT FACTUREN BIJ INVOER WORDEN AFGESCHAFT Aix-les-Bains Vrijdagmiddag hoopten de red ders in de Steenkolenmijn Willem Sophia dat het hun Dinsdagavond .reeds" zou gelukken de drie mijn werkers, die in de afgesloten steengang waren opgesloten, te be vrijden. Maar men vreesde, dat het ook wel Donderdag zou kunnen worden. Zondagmiddag was het werk al zo goed opgeschoten, dat men als tijdstip der bevrijding Dinsdagmorgen durfde noemen. En vanmorgen om half elf werd de pers naar de mijn ontboden om daar het verheugende nieuws te horen, dat het vandaag nog zou gebeuren. Het juiste ogenbik kon welis waar nog niet worden genoemd, doch men verwachtte de redding tussen drie uur en zeven uur van middag. Tussen twaalf uur en vier uur zou namelijk het laatste boor gat van zestig centimeter middel lijn en 37 meter lengte van de 240- meter-verdieping naar de 217-me- ter-verdieping gereed komen. De redding zelf zou daarna enkele uren vergen. Overal in geheel Kerkrade heerst vreugde over de snelle redding van de drie hou wers. Voordat dit heuglijke nieuws be kend was, gaf onze verslaggever ons Zondagavond het volgende re laas van de situatie op dat ogen blik: Dekens en luchtbedden Politie doet arrestatie Krokodil vermist Supersonisch record De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Dinsdag 23 Augustus: Zon op 5.37, onder 19.52 uur. Maan op 12.38, onder 21.31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Marokkaanse betogers hebben in het weekend heftig gedemonstreerd, waarbij vele slachtoffers te betreuren zijn. Op deze telefoto trachten inwoners van Khenifra, door met knuppels en messen te zwaaien hun mening kracht bij te setten. T erreur- over Noord-Af rika Het afgelopen weekeinde heeft de hevigste uit barsting te zien gegeven van het Noordafrikaanse nationalisme. Zowel in Marokko als Algiers heb" ben op tientallen plaatsen bomaanslagen, overval len en moordpartijen plaats gevonden. Gisteravond schenen Franse troepen echter over het algemeen de toestand weer meester te zijn. In totaal heeft deze terreurgolf waarschijnlijk meer dan duizend doden geëist. De officiële cijfers luidden hedennacht: 246 voor Marokko en 560 voor Algiers. Aangezien echter een groot aantal doden onder de rebellen nog niet is geteld, verwacht men dat dit cijfer nog zeker met 200 zal oplopen. On geveer één-derde van het totaal aantal slachtof- In Marokko bleef het in de grotere steden over het algemeen naar ver houding vrij rustig. Wel vonden overal enorme demonstraties plaats, waarbij enige tientallen doden vielen. De meeste slachtoffers vielen echter in kleinere plaatsen. Het is moeilijk van de ongeregeldheden een overzicht te krijgen, daar vele telefoonverbindin- Het C.B.S. heeft prijsindexcijfers van lief levensonderhoud samengesteld per 15 .Iiili 1955 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 Juni en 15 Juli geen verandering. Het bleef derhalve 107. Ook het indexcijfer voor de voeding bleef gehandhaafd op het niveau van Juni (112). Binnen deze groep daalde het indexcijfer voor groenten, en. in geringe mate dat voor aardappelen, melk, vis en vlees Het indexcijfer voor fruit steeg in deze periode. Bij de niet-voedingsmiddelen liepen de prijzen voor vaste brandstoffen iets op. Dameskleding was in Juli iets goedkoper dan in Juni. Het interim-prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik op basis 1949 100 onder ging tussen 15 Juni en 15 Juli evenmin wijziging. Het bleef derhalve op 130 ge handhaafd. Prijsindexcijfers van het levensonder houd van hand- en hoofdarb»*flers (1951 100) Voorlopige cijfers 15 Juni 15 itlli Voeding 112 li' Roken 98 98 Woning 113 113 Kleding en schoeisel 87 87 Hygiënische en medische zorg 111 111 Ontw en ontspanning 103 103 Verzekeringen en Bel109 109 Totaal (excl. belastingen) 108 108 Totaal (incl. belastingen 107 107 gen verbroken zijn. De ernstigste ge vechten vonden plaats nabij Oued Zem, een klein plaatsje in het Atlas gebergte, waar 52 Europeanen, o.w. vrouwen en kinderen op de laaghartig- ste wijze werden vermoord, en te Khe nifra in het land van de Berbers. In de stad Khenifra zelf had men de zaken gisterochtend weer onder controle. Drieduizend in allerijl aan gebrachte Franse militairen omsingel den in de loop van de Zondag 2.000 rebellen, die zich uiteindelijk heden nacht hebben overgegeven. Een nieu we uitbarsting vond gistermorgen plaats te Khoerigba, het belangrijkste fosfaatcentrum ter wereld. Heden nacht werden hierheen nog verster kingen aangevoerd. In Algerije begonnen de aanvallen in het gehele land op hetzelfde tijd stip. Meer dan 400 doden vielen in de stad Constantine, waar het uur-U werd aangegeven door vier bommen, die in het drukke centrum van de stad rond het middaguur ontploften. Hon derden rebellen zetten op dit sein de aanval in op politiebureaux, postkan toren, stations en kazernes. Franse versterkingen legden een ring om de stad, die later werd dichtgehaald. De door de vogelvrijen in Constan tine toegepaste tactiek werd in vrij wel iedere plaats van enige betekenis op ongeveer dezelfde wijze toegepast. Uit de omgeving drongen georgani seerde benden rebellen steden en dorpen binnen, splitsten zich dan in groepen van 50 tot 150 man, die ieder fers viel onder de Europeanen. Het is duidelijk aldus telefoneer) i■■■■•w.e Parijse correspondent ons hedennacht dat de terreur, die plaats vond aan de vooravond van de Frans- Marokkaanse besprekingen te Aix'les-Bains, op grootscheepse wijze en van buiten af is georgani seerd. Terwijl alle aandacht op Marokko was ge concentreerd in verband met de datum van 20 Augustus, herdenkingsdag van de verbanning van Ben Joessef, barstte de terreur op nog heviger wijze in Algiers los. De rebellie begon op vrijwel alle plaatsen gelijktijdig en plaatste de Franse autoriteiten, vooral in Algiers, aanvankelijk voor de grootste moeilijkheden. den plaats in Philippeville, Kroub en Oued Zenati. Hoewel vele Franse troepen uit Al giers naar Marokko waren overge bracht, kostte het geen onoverkome lijke moeite de orde te handhaven. Over het algemeen was dit Zaterdag avond overal gelukt. Zondagmorgen werd er alleen nog zwaar gevochten bij Guelma, in Oost-Algiers, waar de rebellen tegen de middag echter even eens de aftocht bliezen, tientallen doden achterlatend. Overal in Marokko en Algiers von den gisteren de begrafenisplechtighe den plaats van de slachtoffers. In Ca sablanca waren daarvoor 15.000 men sen op de been. De autoriteiten hadden als verzoenend gebaar voor deze gele genheid het verbod van samenscho lingen van meer dan vijf personen opgeheven. Na de plechtigheid kwam een Marokkaanse verpleger, die de begrafenis had georganiseerd, de autoriteiten voor dit gebaar bedanken. „Het hart gebroken Verschillende verklaringen zijn af gelegd over de ongeregeldheden, waarbij telkens de naam van de plaats Oued Zem opdook, waar de terreur wel zijn meest bloedige vorm heeft aangenomen. Premier Faure van Frankrijk zeide, dat de Frans-Marok kaanse vriendschap niet geschaad moet worden door het „misdadig op treden" te Oued Zem. Grandval zei: „Het hart is gebroken van de man, die anderhalve maand geleden naar Ma rokko kwam met de vurige wens orde en vrede te herstellen door overeen stemming. Hoe moet ik mijn taak tot een goed einde brengen, als niet het een bepaald doel voor hun' rekening I gehele Marokkaanse volk uiting geeft namen. De zwaarste gevechten von-1 aan zijn scherpe afkeuring van de ge- Plechtigheid in Niagara De gouverneur-generaal van Canada en leider van de Canadese padvinderij, Massey, heeft Zaterdagavond te Nia gara met een toespraak in het Engels en het Frans de achtste wereldjam boree geopend. Bij de openingsplechtigheid waren o.a. aanwezig Lady Baden Powell en het hoofd van het internationale bu reau van de padvinderij, generaal- majoor Spry. Kolonel Wilson, oud-hoofd van het internationaal bureau, werd tijdens de openingsplechtigheid onderscheiden met de hoogste onderscheiding van de padvinderij, de zilveren vos. De ceremonie werd afgesloten door een parade. De jamboree, waaraan 10.000 pad vinders uit zestig landen deelnemen, Wordt gehouden aan de oever van de rivier de Niagara tussen het F.rie- en Ontariomeer. De Ver. Staten hebben het invoerrecht op rijwielen met 50 pet verhoogd als tegen maatregel tegen de sterk toegenomen in voer van rijwielen uit Engeland en uit andere landen. President Eisenhower heeft vanuit >i1n vacantieverblijf te Eraser toestemming tot deze onmiddellijk Ingaande verhoging ge geven, teneinde de Amerikaanse produ centen tegen ernstige schade te bes'her men. Tegelijk met de bekendmaking van de verhoging van het invoerrecht op rijwielen met 50 pet heeft het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken de acht landen, welke rijwielen naar Amerika nt- voeren, t.w. Engeland, Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg Japan en Nederland, doen weten, dat de Ver. Staten bereid zijn onderhandelingen te beginnen met het doel deze landen on der de voorwaarden van de Algemene Overeenkomst inzake "Tarieven en Han del (G.A.T.T.) schadeloos te stellen voor de verliezen, die zij mogelijk door de ver hoging van het invoerrecht lijden. Diplomatieke vertegenwoordigers van verscheidene landen gaven Vrijdag uiting aan ernstige bezorgdheid over het be ginsel, dat aan de verhoging der douane tarieven door de Amerikaanse regering ten grondslag ligt. Zij gaven als hun me ning te kennen, dat de verhoging van de invoerrechten op rijwielen evenals de ver hoging van de rechten op horloge-onder delen, waartoe verleden, jaar werd beslo ten, moet worden beschouwd als een aan wijzing, dat president Eisenhower terug komt van zijn politiek van vrijere wereld handel Voorts wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 October 1955 handelaren, die goederen verkopen aan Amerikaanse importeurs, geen certificaatfacturen meer behoeven in te dienen. Bij de bekendmaking hiervan heeft de gevolmachtigde voor de in- en uitvoer, Kelly, verklaard dat met de opheffing van "deze bepaling ..het streven van Pre sident Eisenhr wer tot wegneming van on- verantwoorde laston op de interntionale handel bevorderd wordt". beurtenissen te Oued Zem?" Grandval zeide te hopten, dat ondanks de haat, die na het drama van Oued Zem dreigt op te laaien, men aan Europese en Marokkaanse zijde de geestkracht zal kunnen vinden om weer de weg van overeenstemming te gaan bewandelen. „Onschuldige vrouwen, kinderen, ge hele gezinnen werden gedood. Ik ben daarom van plan met de grootste energie te werken aan de onderdruk king van geweldpleging". Op weg naar Oued Zem zijn Zater dagnacht drie Franse journalisten in een hinderlaag gevallen en gedood. Het zijn Andre Leveuf van „France- Soir", de fotograaf Roger Ladeveze van het zelfde blad, en Roland Jour- dan van de NBC, de Amerikaanse Na tional Broadcasting Corporation. Grandval heeft inmiddels een ver bod om Oued Zem te bezoeken opge heven. Men mag zich echter alleen in convooi naar deze plaats begeven. In Spaans-Marokko en Tanger heb ben Zaterdag geweldige demonstraties plaats gevonden ten behoeve van de afgezette sultan Ben Joessef. Er wa ren in die plaatsen vele tienduizenden op de been. Intussen zijn in Aix-les-Bains in de Franse Alpen de besprekingen begon nen tussen de Franse ministers Faure. Pinay en July (Koenig komt later) en verschillende vertegenwoordigers van de Marokkaanse partijen. Deze be sprekingen zijn des te belangrijker, aangezien sultan Ben Arafa er kenne lijk niet in geslaagd is de hem opge dragen taak een representabel kabinet te vormen, tot een goed einde te bren gen. Ben Arafa heeft Faure Zaterdag een lijst met twintig namen doen toe komen. De lijst bevat echter de na men van personen, die wel heel moei lijk als vertegenwoordigers van de Marokkaanze publieke opinie kunnen worden beschouwd. Nu op dit front geen succes is geboekt, ligt het accent dus volkomen op wat er in Aix-les- Bains gaat gebeuren. Volgens reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn gearriveerd, zou kardi naal Josef Mindszenty thans ernstig ziek zijn. Naar door hen uit gewoonlijk be trouwbare kringen was vernomen, zou de kardinaal verleden week zo ziek zijn geweest, dat men hem nog slechts en kele dagen te leven had gegeven. Later zou hij echter weer iets beter zijn ge worden. hoewel hij nog steeds in le vensgevaar verkeert. Op 7 Augustus j.L werd vernomen, dat kardinaal Mindszenty zich thans bevindt op een kasteel te Puespoek- szent-Laszlo, nabij Pecs in Zuid-Hon- garije. Veldmaarschalk Montgomery brengt momenteel een bezoek aan Nederland en heef', in het kader hiervan een bezoek gebracht aan een van de zwaarst getrof fen steden uit de tweede wereldoorlog Arnhem. Tevens heeft hij het „Airborn Cemetery" bij Arnhem bezocht. Op de foto zien we deze bekende figuur uit de afgelopen oorlog, in zijn karakteristieke houding, in overpeinzing bij de graven van de gevallen soldaten, tijdens zijn be zoek van Zaterdagmiddag. (Van onze verslaggever) KERKRADE, Zondagavond. Opgewekt glansden de donkere ogen van mevrouw Anna Schoormans— Schulteis, haar mond glimlachte verlegen en een vleugje zon speelde met het gouden médaillon aan het dunne kettinkje om haar hals. Zou haar man misschien nog vanavond worden bevrijd uit de donkere steengang? Haar verwachtingen waren hooggespannen en eigenlijk iedereen in en rondom de Willem Sophia deelde deze schone hoop. En het was voor deze dappere vrouw een brok teleurstelling, toen zij vernam dat het einde van de reddings werkzaamheden pas tegen Dinsdagmorgen tegemoet gezien kon worden. Maar geen ogenblik wekte zij de indruk terneergeslagen te zijn. Neen, zij droeg deze slag fier. En zij ging naar huis zoals zij gekomen was in de vaste overtuiging, dat Piet Schoormans, haar man steenhouwer op de Willem Sophia in elk geval spoedig teruggekeerd zou zijn. Maar zij moest Friedel, haar zoontje van tien jaar, en Anneke, haar 7-jarig dochtertje, toch vertellen dat het nog lang zou duren. Het duurt lang. En waarom was er dan die verwachting, niet alleen bij Anna Schoormans, bij de vrouwen van de beide Bertrams uit Nyswiller en GrachtSpek- holzerheide, maar bij iedereen in Kerk rade. in Limburg en ver daarbuiten? Om dat men een ogenblik lang gemeend had de drie mannen te kunnen bevrijden door een boorgat van 40 centimeter middellijn. Dat kan ook, technisch tenminste. Of schoon de schouderbreedte van de breed ste der houwers 52 centimeter mat, had zelfs deze man zich zó kunnen klein ma ken, zó ingedrongen, dat het technisch mogelijk ware geweest hem door het boorgat te trekken. Maar ook het gevaar zou groot zijn geweest, tè groot oor deelde de bedrijfsleidng terecht. Want wat had men moeten doen, indien een van de drie mannen in het nauwe gat gewond raakte? Neen, wij doen het niet. besloot ir Bakker Zondagmorgen. Er is geen levensgevaar. Wij zullen nog een laatste verwijding van het gat maken tot een doorsnee van 60 centimeter. Dan is iedere man op een rubbertransportband veilig te vervoeren langs de 37 meter lan- ge gang, schuin geboord vanaf de 240 meter verdieping naar de verdieping van 217 meter En zo zullen dan Dinsdagmor gen Piet Schoormans, Hub Bertram en Wiel Bertram naar beneden glijden over een baan rubber Zij zullen opgevangen worden door bereidwillige en behulpzame handen. Zij zullen een warm bad krijgen Zij zullen zich een baard van vijf volle dagen kunnen afscheren. En zij zullen met hun vrouwen de poort van de mijn verlaten voor een kort verlof. Maar nóg scheiden hen op dit ogenblik Zondag avond 36 uur van het moment, waar op zij bevrijd zullen worden. Die uren zijn lang, zij zijn vooral lang In een bij na donkere gang en zij zijn zeker lang als de deur naar de vrijheid reeds op een kier staat. Voor het overige maken de mannen het uitstekend. Toen het boorgat van 40 centimeter gereed was, konden de red ders de mannen voorzien van dekens en kleren, van luchtbedden zelfs. Daartoe hadden de bankwerkers van de boven grondse werkplaatsen een nieuwe, grote torpedo gemaakt, die door het boorgat heen en weer geschoven kon worden. Eten en drinken hadden de ingeslotenen overvloedg. maar het advies om hen luchtbedden te sturen heeft de drie dank baar gemaakt en tevreden. Zij hebben heerlijk kunnen slapen. De goede raad was afkomstig van ir P. de Haart, inspec teur-generaal van de mijnen. En voor het overige korted ne drie houwers nog steeds de tjjd met kaarten. Maar zelfs toepen een Limburgs kaartspel gaat een man vervelen als hij vier dagen in een halfdonkere steengang zit. Ook de hulpsteengang om de instorting heen vordert goed. Hoewel alle hoop op dit ogenblik gesteld is op het verwijde boorgat, gaat het werk van de steenhou wers aan de nieuwe gang met onverdro ten ijver door Zondagmiddag om twee uur hadden de steenploegen de helft van de totale lengte van de gang klaar Die gang moet overigens alweer iets langer worden dan eerst was voorzien Dertig meter leek aanvankelijk voldoende, maar nu komen er nog zes meter bij, omdat het werk uitermate moeilijk en gevaarlijk blijkt te zijn en omdat men veiligheids halve bijzondere voorzorgsmaatregelen heeft moeten nemen. Het gesteente is hier namelijk moeilijk en grillig van aard. In Amerika telde men vannacht 165 doden als gevolg van de waters noodramp, die zoals gemeld in de laatste dagen van de afgelopen week het Oostelijke deel van de V.S. heeft geteisterd. De ramp, die werd veroorzaakt door de wervelstorm „Diana" trof voornamelijk de staten Zuid-Carolina, Connecticut, Pennsylvanië, New Jersey en Rhode Island. Deze staten zijn door president Eisenhower tot „ramp gebieden" verklaard, hetgeen inhoudt, dat ze recht hebben op bijzon dere hulp uit de federale kas. Zondagavond liep het water in de overstroomde gebieden langzaam terug. deze 80.000 inwoners tellende stad te evacueren. In vele steden dreigt een voedseltekort. Omdat vrijwel overal de electriciteit is uitgeschakeld, moet men ook vele ijskast-voorraden zien beder ven. In allerijl worden nu blokken ijs aangevoerd. (Van onze Amsterdamse redactie) Gisteravond hebben rechercheurs van het bureau Leidseplein op de Zeedijk in Amsterdam de 23-jarige V. Z. aangehou den in verband met de moord op de pen sionhouder Goyaerts die op 12 Augustus j.l. in de te Helmersstraat is gepleegd. Hoofdinspecteur Van Kleef, die het on derzoek leidt, gaf als commentaar, dat het nog niet gebleken is, dat V. Z. de schul dige is. Zijn alibi wordt onderzocht- De man zelf ontkent hardnekkig iets met de moord uitstaande te hebben. Hij is thans opgesloten in het bureau aan het Leidseplein. Over het motief van de moord is »>og niets bekend. Het grootste aantal slachtoffers viel in Pennsylvanië te betreuren. Gister avond waren er 93. In deze staat werd in de omgeving van Stroudsburg een complex van zomerhuisjes door een watermuur verzwolgen. Er verbleven daar veertig mensen. Slechts drie, een vrouw, haar 19-jarige dochter en een ander, jonger meisje, hebben zich kun nen redden. De vrouw vertelde Zaterdagavond, dat het kamp Donderdag tegen midder nacht door het kolkende water werd overvallen. Alle bewoners vluchtten naar het dichtstbijzijnde huis Van de eerste etage moesten zij naar de tweede vluchten en tenslotte bereikte het water van de zolderverdieping. Toen stortte het huis in en allen verdwenen in de watermassa. De vrouw had een stuk drijfhout te pakken gekregen, van waaraf zij de volgende ochtend werd opgevist. In Connecticut is de stad Waterbury het zwaarst getroffen. Er werden o.m. grote, op veertien personen berekende leger helicopters ingeschakeld om de op de daken gevluchte bewoners yan stigd door prachtig weer dat in wei schrille tegenstelling stond tot dat van 24 uur tevoren, toen „Diana" over New York trok. In Belvidere, in New Jersey, werd een particuliere dierentuin door het water verwoest. Dertien dieren worden vermist. Daaronder is een zes voet lange krokodil. De eigenaar van de dierentuin heeft echter laten om roepen, dat het dier ongevaarlijk is. „Als u iets voor hem hebt hij zal uit uw hand eten" Een andere stad, die zwaar getroffen werd, is Port Jervis in de staat New York. Deze stad ligt bij de splitsing van de Delaware en een zijrivier. De stijging van het water was hier ont zettend Met kracht spoelden de golven door de straten, voor meer dan één millioen dollar schade aanrichtend. Intussen zijn in het Zuidelijk deel van de staat New York de bewoners naar hun huizen teruggekeerd. Nu het water is beginnen te zakken, tracht men de woningen weer wat bewoonbaar te maken. De herstel werkzaamheden werden daar begun- De „Los Angelos Times" heeft Zater dag gemeld, dat een kolonel van de Amerikaanse luchtmacht, Horace Ha- nes, het supersonische wereldsnel heidsrecord heeft verbeterd door op grote hoogte boven de Mojava-woestijn met een „Super Sabre" tussen 1280 tot 1440 kilometer per uur te vliegen. Volgens het blad bereikte kolonel Hanes dit resultaat bij een reeks snel heidsproeven op een hoogte van iets meer dan 10.000 meter. Tien doden in Z.O.-Frankrijk Tien personen zijn om het leven ge komen, toen Zaterdag bij Montpezat in de buurt van Aubenas (in Z.O.-Frank- rijk) een wagenstel van een kabeltrein omlaag stortte. De wagen daalde met tien inzittenden en een bestuurder van een 130 meter hoge helling nabij de electriciteitscentrale van Montpezat af. Plotseling begaven de remmen het en de wagen stortte langs de kabel om laag. Uit de verwrongen ijzermassa, die aan de voet van de helling lag, haalde men later de lijken van tien personen, o.w. twee vrouwen. Slechts één inzit tende had de dodenrit overleefd. Ern stig gewond is hij in het plaatselijk zie kenhuis opgenomen. Volgens de Franse politie bevonden zich in het verongelukte kabeltreintje geen toeristen. Zaterdagavond is in Monnikendam een bijeenkomst gehouden van 145 leden van de familie Snieder. Slechts van de tak, die Jannetje Mars uit De Rijp tot stam moeder heeft, waren de leden aanwezig, want had men alle bloedverwanten bij elkaar willen hebben, dan zou geen zaal in Monnikendam die hebben kunnen be vatten. De senator van Alaska, de beken- Gerrit Heinie Snider, die ais jongen uit Monnikendam wegliep om het avontuur in de wereld tegemoet te gaan, woonde in zijn geboorteplaats deze grote familie reünie bij, voordat hij in September naar Alaska terugkeert. Het bleek, dat bet grootste deel van de familieleden het schoenmakersvak uit oefent, orthopaedist of pedicure Is, in ieder geval nauw bij schoen of voet be trokken is, evenals de vader van Gerrit Snider, die schoenmaker was. Het oudste aanwezige familielid was gisteravond de 92-jarige moeder van de senator. Het enige maanden geleden naar Ame rika vertrokken echtpaar Hordijk uit Monnikendom, dat wegens verdiensten in de oorlogstijd bij het verbergen van Jood se vluchtelingen in Amerika een boerde rij kreeg aangeboden, behoort ook tot de familie, doch kon uiteraard niet aanwe zig zijn. Men bracht de avond door met het op halen van herinneringen, een gezamen lijke maaltijd en de vertoning van films over Alaska dor Snider,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1