TöCH EEN REGELING M ET VERBANNEN SULTAN? Rechtse coalitiegenoten zetten Faure onder druk Binnenlands apostolaat aangepast aan de moderne noden FRUIT RIJPT ZIENDEROGEN EVEN NAAR NEW YORK Dean Acheson een week in ons land 100 km-front tegen Berbers GEEN ABNORMALE ZOMER r Dóórpreken parool ook al blijft het Kruis dwaasheid Begrafeniskoets als melkmachine AA-verzoek aan Hammarskjoeld El Glawi bindt te Aix-les-Bains in Studiecongres bij eeuwfeest van de Nederlandse Redemptoristen Bi I HERDERLIJK SCHRIJVEN VOOR EMIGRANTEN Woensdag 24 Augustus 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN wmm Slaapwandelend kind viel uit raam Zon verhoogt ook de smaak Piloot was 's avonds weer thuis Zwemmen in Amster dam-Rijnkanaal gevaarlijk „Je kunt nooit weten Vampires schieten opstandelingen uit schuilplaatsen Gewone aantal zomerse dagen nog niet bereikt Geen Nederlandse slachtoffers in Marokko Adenauer confereerde met adviseurs Wijziging van P.T.T.- tarieven li WEERBERICHT ,,Het gaat perfectzegt boer Sikma uit Giekerk iiiiiiiiiimiiiM Algerije: vluggere actie De weerverwachtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog en overwegend zonnig weer met dezelfde of iets lagere temperaturen. Overwegend ma tige wind tussen Noord en Oost. Donderdag 25 Augustus: Zon op 5.40, onder 19.47 uur. Maan op 14.46, onder 22.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De spanning in Marokko De Aziatische-Afrikaanse groep in de V. N. heeft besloten de secretaris-gene raal van de V. N., Hammarskjoeld, te verzoeken zijn invloed aan te wenden ter vermindering van de spanning in Marokko. De groep besloot tevens nog geen bij eenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken. In sommige Aziatische krin gen twijfelt men aan de wenselijkheid van zulk een stap. De groep heeft een commissie van zeven vertegenwoordigers van India, Iran, Birma, Irak, Liberia, Egypte en Libanon benoemd om met Ham marskjoeld in verbinding te treden. let ernstige verwondingen naar ziekenhuis In de nacht van Maandag op Dinsdag PARIJS, Dinsdagavond Het is merkwaardig te zien. hoe het Franse kabinet onder de druk der verschrikkelijke omstandigheden van de Noordafrikaanse onlusten bij de besprekingen te Aix-les-Bains evolueert in de richting van het standpunt van de resident-gtneraal van Marokko, Grandval, die vorige week nog met zijn plannen voor regeling van de dynastieke kwestie in Parijs goeddeels nul op request heeft gekregen. Volgens welingelichte kringen zouden de Franse premier en enkele andere leden van het kabinet (van het gehele kabinet schijnt geen sprake te zijn) willen komen tot een onofficiële regeling met de twee jaar geleden verbannen sultan Ben Joessef. Het overleg voor een derge lijk accoord zou re ids een eind op streek zijn en de volgende vier pun- omstreeks half twee is het achtjarig ten omvatten: 1. De tegenwoordige sultan Ben Arafa moet aftreden. Boer J. W. Sikma in Giekerk is wellicht de enige, die ooit plezier in een begrafeniskoets heeft gehad èn nog heeft. Dat zit zo: enkele maanden geleden kocht hij in Leeuwarden, toen daar alle koetsen van Leeuwardens laatste stalhouderij werden geveild, maar liefst drie begrafeniskoetsen voor een appel en een ei. Dat deed hij niet, omdat men in Giekerk nog per koets zou worden begraven, maar alleen omdat hij er iets anders in zag. Hij liet namelijk van een van de koetsen een fraai witgeschilderd vehikel maken, dat nu als melkmachine bromt ergens in de wijde landen rond Giekerk. Dat gaat perfect, zegt boer Sikma. De motor staat mooi droog in de koets en hij kan er zelf ook nog bij zitten, als er onder melktijd eens een bui losbarst. De machine doet intussen het werk wel. De andere twee koetsen is Sikma intussen al kwijt geraakt en die moeten nu ook als melkmachine dienen, ergens in het Noorden bij Birdaard en bij Dokkum. dochtertje van de familie T. aan de We versstraat te Rhenen uit haar slaapka merraam gevallen, dat zich op ongeveer zes meter boven de begane grond bevindt. Toen de ouders van het meisje op ge noemd uur verdachte geluiden hoorden, gingen zjj op onderzoek uit. Al spoedig hoorden zü hun dochtertje huilen. Het le- dikantje was échter leeg. Toen de vader door het raam keek, zag hij zijn kind op straat liggen. De overbuurman van de fa milie was door het geluid van de val wakker geworden. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men in het duister. Vermoedelijk is het kind gaan slaapwan delen met genoemd noodlottig gevolg. Met een zware hersenschudding, inwen dige kneuzingen en buiten bewustzijn werd zij per brandweerbrancardwagen naar het Julianaziekenhuis overgebracht. In het St. Clemens-Retraitehuis te Noordwijkerhout kwamen gisteren Paters Redemptoristen van twaalf midden- en w,'steuropese Provincies bijeen om teza men met hun jubilerende, Nederlandse confraters zich niet alleen te verheugen over het honderdjarig bestaan van de zelfstandige Nederlandse Provincie, maar ook in gemeenschappelijk beraad zich te bezinnen op aanpassing en modernise ring van het hun toevertrouwde binnen landse apostolaat in de verschillende vor men zoals wij die kennen, van parochiële missies en parochie-retraiten. Het is algemeen bekend, hoe het kwij nende geloof in ons vaderland van de vo rige eeuw juist door het werk der bin nenlandse missies tot nieuw leven is ge wekt. In plaats van een verstard Janse nistische geloofsbeleving brachten de Re demptoristen ons volk de warme piëteit van hun Napolitaanse stichter St. Alfon- sus de Liguori. Lofreden op het verleden maken be zinning op de toekomst echter geenszins overbodig. De nieuwe tijd vraagt nieuwe vormen, nieuwe methoden. Het werk van de eerste Nederlandse Redemptorist, pa ter dr Bernard Hafkenscheid. getuigde van een frisse geest en een zuivere fee ling voor het levensgevoel van de mensen van zijn tijd. Dat deze geest van aanvoe len der eigentijdse noden en van aanpas sing, die typerend is voor de waarachtige zielzorger, nog altijd leeft in de Neder landse Provincie, komt tot uiting in de themata van het Studiecongres, waarop ook talrijke buitenlandse confraters zijn uitgenodigd omwille van een bredere oriëntatie. Zo zijn o.m, aanwezig de Provinciaals en andere vertegenwoordigers van Bel gië, Engeland, Noord-Duitsland en Beie ren, de Franse Provincies, de Elzas, Zwit serland, Oostenrijk en Spanje. Bovendien nog vertegenwoordigers van de beide Bra ziliaanse Provincies, die van Nederland uit gesticht zijn. De Generale Overste der Redemptonis- Aover' eii u*- OMBEPERKTE GARANTIE O# Ot Vf RING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN ten. de hoogw. pater W. Gaudreau, is op dit congres vertegenwoordigd door zijn Nederlandse ConsuTtator, de hoogeerw. pater H. Boddeke. Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, Apostolisch Nuntius-Internuntius t,e 's-Gravenhage, gaf blijk van zijn be langstelling door zijn aanwezigheid op de eerste dag van het congres. 's Morgens celebreerde de hoogeerw. Pater Provinciaal, dr H. v. d. Meulen, een plechtige H. Mis van dankbaarheid, coram Episcopo, daarbij geassisteerd door de Provinciaals van België en Engeland, ter wijl dr X. Sampers uit Rome als cere- moniarius fungeerde. In zijn toespraak tijdens het Misoffer memoreerde de celebrant de grote figuren, die de stichting van de zelfstandige Neder landse provincie hebben voorbereid en er hun stempel op hebben gedrukt: pater A. Passerat, Von Held, Smetana, Heilig, Mauron e.a., die de geest van hun stich ter voor Midden- en West-Europa hebben vertaald. De Provinciaal wees op de sym boliek, die ligt in het kruis, dat de Redemptorist bij de Missie-prediking op de borst draagt: wat zij prediken is Christus en wel de gekruisigde Christus. Daaraan blijven zij trouw, ook al ont moeten zij eenzelfde wanbegrip, waarop reeds St Paulus stuitte; het kruis is im mers nog altijd voor menigeen een dwaas heid en een ergernis. Tijdens de maaltijd feliciteerde mgr Giobbe de jubilerende Provincie. Hij prees het werk, dat de paters in de voorbije eeuw hebben verricht en zeide zich bij zonder te verheugen over het feit, dat dit congres gewijd is aan het probleem van de aanpassing van het binnenlands aposto laat aan de moderne noden van Midden- en West-Europa. Thema van de eeiste dag van het studie congres was: hoewel de prediking het hoofdmoment uitmaakt van iedere mission- nering, is het noodzakelijk de katholieke gemeenschap, tot welke deze prediking zich richt, tevoren ontvankelijk te maken voor het aanhoren en opnemen van het Woord Gods. Langs welke wegen bereiken wij dit in deze tijd en in het vaak zo gedifferentiseerd millieu? Reeds verschillende appel- en perenras sen worden aangevoerd op de Nederland se fruitveilingen en de afzet verloopt tot op heden wel zeer vlot. De binnelandse handel kan elke dag op nieuw zeer grote kwantums gebruiken en ook worden er regelmatig voor export flinke partijen verkocht. Volgens de gege vens van het uitvoer contröle-bureau voor de tuinbouwproducten werden er in de periode van 7 tot 13 Augustus in totaal 230 ton appelen uit ons land geëxporteerd. Hiervan ging 177 ton naar West-Duitsland en 53 ton naar België. De oogst van het eerste appelras, de yellow Transparant is bijzonder gering ge weest. Deze zijn nu weer geruimd en d® perzikrode zomerappel kwam er voor in de plaats. Voor de goede kwaliteit van dit ras wordt regelmatig rond 40 cent per kg betaald. Vooral België heeft steeds belangstelling voor de beste kwaliteit en betaalt hiervoor dan rond 50 cent per kg Thans komen de eerste Zigeunerinnen aan de markt en hiervoor ligt de prij9 rond 70 cent per kg voor de mooi gekleur de partijen eerste kwaliteit. Omdat het aanbod gering is en de vraag groot blijft de prijs goed op peil. Overal in de fruitcentra zijn vele boomgaarden verpacht. Dikwijls werden hiervoor prij zen betaald van 30 tot 40 cent per kg fruit aan het hout. Dit is meer dan de veilings, prijs van verleden jaar. Maar de appel- oogst b.v. zal dan nu ook niet groter zijn dan de helft van 1954. Door het warme en zonnige weer van de laatste dagen verloopt het rijpingspro ces van het fruit overigens heel vlot Aanvankelijk waren alle fruitrassen be- Gezagvoerder John Hackett heeft gisteren in 14 uur en 21 minuten in een „Canberra"-straalvliegtuig een vlucht van Londen naar New York en terug gemaakt. Met een gemiddelde snelheid van ongeveer 800 kilometer vloog hackett, een oud RAF-piloot, in deze recordtijd tweemaal de Oceaan over nij gebruikte zijn ontbijt nog in Londen, het middagmaal in New York en was, zij het een beetje laat, 's avonds voor het diner in Londen weer terug De Canberra, eigendom van de „English Electric Company", vertrok gister morgen om acht minuten over zeven plaatselijke tijd uit Londen. Precies uur en 29 minuten later stond de machine op Amerikaanse bodem. Na een Ponthoud van 32 minuten stoof men terug de Atlantische Oceaan over en N.seerde men 6 uur en 20 minuten na het vertrek het controlepunt te Croydon Hack Londen- Toen de machine goed en wel aan de grond stond zei captain ande 6tt: "Ik ben tamelÜk tevreden. De Canberra kan sneller, maar in elke w "®re machine hadden we het er slechter afgebracht", wat volledig beaamd geerde r Z^n reisgenoot> de oud RAF-piloot Peter Moneypenny, die navi jl eigenares van het toestel eist drie nieuwe records op, namelijk voor de gehele vlucht, Vdr eversteek LondenNew York en voor dé terugreis. langrljk later dan in voorgaande jaren, maar veel van deze achterstand wordt nu Ingehaald. Een voordeel van het zonnige weer is voorts, dat de kwaliteit van het fruit nn over het algemeen zeer goed is. De smaak is namelijk het beste, wan neer er veel zon is en hieraan mankeert het deze zomer niet. 2. Ben Joessef zal naar Frankrijk worden gebracht. 3. Er zal een re gentschapsraad van partijloze, vooraanstaande Marokkanen in het leven worden geroepen, die door Ben Joessef moet worden goedge keurd. 4. Deze raad zal vervolgens een regering vormen. Het aantrekkelijke van deze regeling is, dat ze voor de Istiqlal, de grote nationalistische groepering in het protectoraat, zeer wel aan vaardbaar is. Minder aanvaardbaar zal de regeling zijn voor verschillende leden van de partijen, waarop het kabinet steunt en waarschijnlijk ook voor enkele leden in het kabinet. Deze rechtse lieden verliezen echter een van hun sterkste argumenten. Vol gens welingelichte bron zou El Glawi, de machtige pasja van Marrakesj, die een van de drijvende krachten is ge weest bij hét afzetten van Ben Joes sef en zich tot op heden tegen het ver dwijnen van Ben Arafa fel heeft ver zet, onder de nationalistische (en Fran se) druk in Aix-les-Bains wankelen. Na een lang onderhoud met regerings leiders zou de pasja zich gisteren min der afwijzend tegenover de voorgestel de regeling hebben getoond en zich in ieder geval zeer gematigd hebben uit gedrukt. Voor een deel niet onbegrij pelijk, omdat de onlusten rond Marra kesj de faam van El Glawi's ijzeren macht wel afbreuk hebben gedaan. Telegrafisch dreigement Intussen is premier Faure echter van Parijs uit onder zware druk gezet. Lei ders van midden- en rechtse fracties in de Nationale Vergadering hebben de vijf ministers, die op het ogenblik In Aix-les-Bains werken, telegrafisch gedreigd met intrekking van hun steun aan de regering, indien zij zouden wa gen de vroegere sultan op de een of andere manier terug op de troon te brengen. Men beschuldigt Faure er van, dat hij „contact blijft onderhou den met degenen, die direct of indirect verantwoordelijk zijn voor de bloedba den" van Zaterdag in Marokko. Nadat de woordvoerder namens hem reeds had medegedeeld, dat de onder tekenaars zeker niet de eenstemmige mening van de fracties vertegenwoor digen, zeide Faure zelf gisteravond „Ik heb zeer veel eerbied voor de rech ten van het parlement en ik wil op zeer openhartige voet met zijn leden blijven staan. In ernstige situaties ech ter moet de regering ten volle de rech ten uitoefenen, die in overeenstemming zijn met haar verantwoordelijkheden". Hoewel Faure dus krachtig van zich heeft afgebeten, blijft toch de ongerust heid over de gevaarlijke negatieve tendenz, die ook weer uit dit telegram is gebleken en die op de lange weg uit het donkere Frans-Marokkaanse slop wel eens een gevaarlijk obstakel zou kunnen worden. „Grandval blijft Premier Faure heeft gisteravond ook ten sterkste de geruchten over een mo gelijke terugroeping van Grandval te gengesproken. Zij waren, volgens hem, van alle grond ontbloot en konden de Frans-Marokkaanse samenwerking slechts schaden. Intussen blijven som mige kringen Grandval als zondebok brandmerken. Twee organisaties van Franse kolonisten in Marokko hebben gisteren wederom aangedrongen op zijn verwijdering. Men eiste ook een nauw keurig onderzoek naar de oorzaak van het vliegtuigongeluk, dat aan generaal Duval het leven heeft ge kost. (Het voorlopige onderzoek door Franse militaire instanties heeft uitge wezen, dat sabotage uitgesloten moet worden geacht). Schippers ondervinden bovendien overlast Het is begrijpelijk, dat een ieder in de ze zomerse dagen zoekt naar verkoeling. Zo wordt over een grote lengte in het Amsterdam-Rijnkanaal door vele hon derden mensen gezwommen. Echter.... niet alleen ondervinden de op dit kanaal varende schepen hiervan veel overlast, doch er wordt al of niet met opzet aan boord dezer schepen veel beschadigd en vernield. Vergeten wordt bovendien, dat het zwemmen in dit druk bevaren kanaal bij zonder gevaarlijk is. In het belang van de schippers, maar in het bijzonder uit eigen belang en veilig heid van de zwemmers verzoekt de ver eniging „De Amsterdamsche Haven" de bevolking dringend in plaats van het Amsterdam-Rijnkanaal een andere, veili ger zwemgelegenheid te gebruiken. In de luisterrijke „Grand Hall" vaii de machtige „Nieuw Amster dam", die vanmorgen om 7 uur meerde aan de kade van de Holland Amerika Lijn te Rotterdam, zat de voormalige Amerikaanse Staats secretaris Dean Acheson temidden van de persvertegenwoordigers, die hem met een zoet lijntje op het politieke terrein trachtten te lokken. Vergeefs. Hoewel de heer Dean Acheson schreven boek verschijnen. „A democrat vocaat werkt zonder enige politieke func tie uit te oefenen, wilde hij zich maai onthouden van een oordeel over de new look in de Russische politiek. Want je kunt nooit weten! „Of ik ooit in de politiek terugkeer is een vraag waarvan de beantwoording niet bij mij ligt. De politiek is in Amerika erg wis selvallig. Eerst zou er een democratische overwinning moeten komen uit de stem bus van 1956 en vervolgens zou er dan een president moeten komen, die me wil hebbenYou never can tell". Midden November zal een door hem ge- helemaal voor zijn persoonlijk genoegen samen met zijn echtgenote een Europees reisje maakt en hij als Amerikaans ad- (Van onze Urechtse redacteur) Neen, abnormaal hoeven we deze heer lijke waarme zomer niet te noemen, al menen we dat. Maar dat komt, omdat het al enige jaren achter elkaar met de zo mer huilen is geweest. De meteorologen vinden, dat deze zomer geheel normaal verloopt en eigenlijk is geen enkel record tot nog toe geslagen. Dr H. ten Kate, adjunct-directeur van het K.N.M.I., speciaal belast met de lei ding van de Weerdienst, die wij daarover even polsten, zei ons, terugziende over de periode Juni. Juli en de tot heden ver streken dagen van Augustus, dat de tem peratuur niet boven normaal geweest is. Het mag dan Dinsdag en Woensdag zo ongeveer 30 graden geweest zijn, verder was er geen „kou aan de lucht". Ook het aantal zomerse dagen is nog niet zo verwonderlijk groot. Men rekent in de Bilt op 19 zomerse dagen over Juni, Juli en Augustus. Gisteren had men er nog pas 15 geteld. In 1947 waren het er liefst 47. „Maar komt dat niet doordat de zomer dit jaar zo laat begonnen is?" Dit gaf dr Ten Kate ons toe, maar hij herinnerde, ons er tevens aan, dat we op 29 April plotseling een mooie zomerse dag hadden. Zulks komt bijna nooit voor. Als oorzaak van het aanhoudende mooie weer noemde dr Ten Kate de con stellatie van hogedrukgebied en depressie thans boven Scandinavië, maar zich ook uitstrekkend boven een verder groot deel van Europa Bovendien voert de Oosten wind lucht mee, die de warmte in stand houdt. „En hoe is Uw verwachting* Ik meen, dat U die als regel slechts over de eerste 24 uur geeft"? „Wij hebben in ieder geval nog twee dagen mooi weer, dus Woensdag en Don derdag. De toestand is erg stabiel, zodat wij dit gerust kunnen zeggen". Minstens honderdduizend man van de Franse strijdkrachten zijn thans in Marokko en Algiers in actie tegen het nog smeulend verzet. Het is de grootste operatie sinds de oorlog met de rifbewoners onder Abdel Krim, die dertig jaar gele den werd uitgevochten. In Marok ko zijn ongeveer 1500 Franse re servisten opgeroepen. De acties in dit protectoraat worden, nu de Franse opperbevelhebber gene raal Duval om het leven is gekomen, geleid door generaal Miquel, de com mandant in het gebied van Meknes. Er is nog geen opvolger voor Duval be noemd. In Marokko ligt het voornaam ste strijdtoneel tussen Oued Zem en Kenifra, waar de Fransen over een honderd kilometer breed front volledig tot de aanval zijn overgegaan en sys tematisch trachten de opstandige Ber bers uit hun linies in de bergen te verdrijven. Nadat Maandag de gehele dag en nacht lange colonnes uit Casablanca versterkingen en materiaal hadden aangevoerd, begon gistermorgen de ge organiseerde aanval. Vooral wordt gebruik gemaakt van Vampire-jagers, die groepen Berber- ruiters met bommen, raketten en ma chinegeweervuur bestoken en uit hun schuilplaatsen jagen in de armen van het landleger. De strijd tegen de Ber bers in de bergen is evenwel uiterst moeilijk. Het zijn meesterlijke ruiters, die met de meest eenvoudige midde len veel bereiken. Hun grote bruine mantels b.v. zijn een prachtige camou flage. De Berbers, die in deze sector wor den aangevallen zijn leden van vier stammen, die Zaterdag te paard Oued Zem zijn binnengestormd en er, zoals gemeld, een enorm bloedbad hebben aangericht. Tussen Rabat en Meknes zijn van de lucht uit concentraties bereden Ber bers ontdekt, die men houdt voor aan hangers van de pasja van Marraksj. Het bericht hiervan is direct doorge geven naar Aix-les-Bains, waar de pasje op het ogenblik is betrokken bij de besprekingen met de Franse rege ring. Het schijnt, dat El Glawi niet lang wil wachten met zijn terugkeer naar Marokko. De tegenactie in Algerije verloopt iets vlugger en eist meer slachtoffers onder de opstandelingen, waarschijn lijk omdat de Fransen daar over meer mannen beschikken, die bovendien be ter geoefend zijn in maandenlange guerilla. Hoewel men meende, dat ten gevolge van de snelle vergeldingsactie voorlopig geen kans is op een uitbars ting, maakte men zich in Algiers gis teren nog ongerust over het feit, dat de vermoedelijke leider van de op stand, een voormalig gemeenteraadslid Zighoer Joessef nog steeds op vrije voeten is. Evenzo is dat het geval met zijn voornaamste medewerkers. Wel is gisteravond aangehouden de leider van de Algerijnse nationalistische organi saties, in Frankrijk, Khengoel Ali hen Joessef. Hij bevond zich te Algiers. In darijs zijn de arbeiders Dinsdag per pamflet opgeroepen tot solidariteit met de „Algerijnse patriotten", d.w.z. tot algemene staking. De pamfletten waren ondertekend met „de Algerijn se nationale beweging". Naar wij vernemen, is van de Neder landse consul-generaal in Ralbat bericht ontvangen, dat er geen Nederlanders zijn onder de slachtoffers van de recente on lusten in Marokko en dat zij geen mate riële schade hebben geleden. Het aantal In Marokko verblijvende Nederlanders wordt geschat op 200. looks at his party". De titel zegt het: de visie van de heer Acheson op zijn partij. Maar dit is dan ook het enige nieuws, dat uit hem te krijgen is. Het kan vreemd lopen in de wereld. Ten tijde, dat de heer Acheson minister van buitenlandse zaken van de Verenigd» Staten was, wierp dit land zich op als kampioen voor de onafhankelijkheid van Indonesië. En zie, nu vertelde de heer Acheson, dat zijn associé, de heer Horsky, geen inreisvergunning kreeg in Indonesië om als pleiter op te treden, daartoe uit genodigd door de Nederlandse regering. Schilderen en fietsen Een week lang zullen de heer en me vrouw Acheson in Nederland verblijven als gasten van de heer Stone, ambassa deur van Canada. Een paar jaar geleden was de heer Acheson twee maanden in Den Haag en hij bewaart er nog de beste herinneringen aan. Hij en zijn echtgenote hebben er toen heerlijk rondgefietst en ze zijn van plan weer het stalen ros te be stijgen. Mevrouw Acheson heeft haar schilderkist meegebracht, want ze zal in Nederland een paar paneeltjes schilderen, alvorens het echtpaar via Parijs naar Zuid-Fmkrijk vertrekt. Dan gaat men nog even naar Londen om begin October naar de States terug te keren. Gistermiddag en -avond is er te Mürren in Zwitserland een voltallige bijeenkomst van de Duitse diplomaten en experts geweest in het buitenver blijf van bondskanselier Adenauer. Vandaag zijn de adviseurs weer naar Bonn teruggekeerd. Adenauer zal bin nen ongeveer een week uit Mürren vertrekken. De nieuwe Nederlandse Ciske de Rat- film, geregisseerd door de Duitser Wolf gang Staudte, is gereed gekomen en komt over enige weken in de Nederland se theaters. Tijdens de opname bij het filmapparaat: Ciske de Rat (Dikkie van der Velden uit A'dam) en Betje Heidi Ewert wit Duitslandmet regisseur Staudte. Geen verhogingen op komst (Van onze Haagse redactie). Naar te Den Haag verluidt, is er een wijziging op komst in verschillende PTT- tarieven. Hoe men dit precies zal uitwer ken, wenste de centrale directie van de PTT ons echter desgevraagd nog niet mede te delen. Zij wees er ons echter op, dat de tarieven voortdurend in studie zijn. Een bericht in de „Tel." van hedenoch tend, waarin een verhoging van bepaalde porti en verlagingen en verhogingen van telefoontarieven wordt gesuggereerd, werd klinkklare onzin genoemd. Laatste woord van aansporing van mgr Hanssen De Nederlandse emigrantenbisschop, mgr dr J. M. J. A. Hanssen, bisschop- coadjutor van Roermond, heeft een her derlijk schrijven uitgevaardigd ten behoe ve van emigranten. Aan Iedere emigrant wordt in de toekomst een exemplaar van deze brief overhandigd. Mgr Hanssen wijst hierin de emigranten op de grote veranderingen, waarvoor zij geestelijk en materieel komen te staan en op hun taak en plicht als katholieken. Bij deze beslissende stap in Uw leven, aldus mgr Hanssen, zal Uw heilig Geloof, dat Uw kostbaarste bezit is, tevens Uw krachtigste steun zijn. Want door dit Ge loof weet gij U kind van God en burger van Zijn Rijk, dat als een hemels Vader land in de Grote Gemeenschap der Ka tholieke Kerk alle volkeren en rassan overspant. Mgr Hanssen wijst er op, dat bouwen aan een nieuwe toekomst in een nieuw vaderland een grootse onderneming is. Zij brengt naast haar eigen vreugden ook haar eigen moeilijkheden en gevaren me- °e-. "°oral in de eerste jaren van gees telijke en maatschappelijke acclimatisatie. Bij het veroveren van een nieuw bestaan worden geld en goed gemakkelijk afgoden. De zorg voor tijdelijke belangen overwoe kert en verstikt zo licht de aandacht voor de geestelijke levenswaarden. Ongemerkt kan de emigrant dan wegglijden in een godsdienstige onverschilligheid, waar oude geloofspractijken stilaan afsterven; te méér, daar de geloofsbeleving in de nieuwe vreemde omgeving extra inspan ning en aanpassing vraagt. Talrijke adviezen geeft mgr Hanssen aan de emigrant, hoe zij hun geloofs- en gezinsleven dienen te behoeden door ge zamenlijk gebed, intensief parochieel ,e- ven en actief apostolaat. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1