Nieuwe wegen voor binnenlands apostolaat Omzet van bijna 71 millioen eieren in 1954 Nu is de beurt aan de literatuur ZUSTERS VAN O.L. VROUW VAN DE RETRAITE Waarom Missies in deze tijd mislukken Feest op de E-55 Spaubeekse huismoeder maakte de twee en en half millioen vol Halve eeuw in Neder Rijsttafel eneen Spencer na PAROCHIE EET- EN SLAAPCENTRUM 'u Overijssel 16 gevallen Van kinderverlamming Coöp. Eierveiling van de ABTB 19 millioen kippen Auto door trein ge grepen Öe moord te Amsterdam Verrassing: reis naar Amerika De Katholieke levens school In volle vaart tegen boom DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 Geen fiasco's VIJFHONDERD GULDEN OP STRAAT Toverwoord Rembrandt Steun Sinds 1 Juni Geen reden tot ongerustheid Arrestant op vrije voeten Gelderland provincie der kippen Afzet slachtpluimvee stijgt Ir J. Hoogendoorn, Rijkspluimveecon- sulent, hield een inleiding over het hou den en de afzet van slachtpluimvee. AANWINSTEN VAN ABBE MUSEUM Reconstructie van de parochie Limburgs volkslied „Partiële vorming voor katho lieke jonge arbeiders Huldigingen en diner Bestuurder gedood; twee verpleegsters gewond In de 17e eeuw haalden de Hollandse kooplieden in Batavia hun neus op voor het eten van rijst. De lijfarts van Jan Pieterszoon Coen meende zelfs dat rijst slecht was voor de hersenen. Pas in de 19e eeuw ont stond de rijsttafel, zoals wij die nu nog waardereneen genot dat een traditie werd. Zo'n rijsttafel telt 1001 lekkernijen. Kent V ze allemaal? Geen nood, kokki weet wel hoe 't hoort. Als V maar niet vergeet na afloop een Spencer op te steken. Want Spencer (het hoogtepunt van Vir ginia's traditie de beste tabak te kweken) geeft de finishing touch aan elk genoegen. atiALirr Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit Concertgebouw en Rembrandt veroverden voor Nederland cultureel prestige in Amerika (Van onze New Yorkse correspondent) Sinds de tournee van het Amsterdamse Concert, gebouworkest door de V. S. kan men de radio voor een of ander concert nog niet aanzetten, of de omroeper zegt: „U hoort nü het Amsterdamse Con certgebouworkest onder leiding van Ed. van Beinum (of R. Kubelik)" of ook: „U hoorde de violist Herman Krebbers met bet Residentieorkest onder leiding van W. van Otterloo" of: „U hoorde het Am sterdamse Strijkkwartet", enzovoort. Nooit vóór de tournee van het Amsterdamse Concertgebouworkest vvaren hier zóveel muziekuitvoeringen door Nederlandse orkesten, dirigenten en solisten uit gevoerd over allerlei grote radiostations te horen. Nederland is niet alleen zeer „en vogue" geworden in de Amerikaanse muziekwereld en de verkoop van gramofoonplaten van ons Concertgebouworkest floreert er bij maar Holland heeft mede dank zij de orkest-tournee zich een muzikaal prestige en gezag Veroverd in Amerika, dat voor onze culturele «standing" in de V. S. van ingrijpend belang is. Speciaal omdat aan een klein land als Holland naast grote mogendheden als Amerika politiek ntaar een bescheiden rol is toebedeeld. Hoe meer gezag ons land dus op cultureel gebied afdwingt en dat doet het! hoe zwaarder Nederland's gestes, ideeën en initiatieven op elk gebied gaan wegen. In die zin is elke cent om het nu maar eens in bare zekenmanstaal te zeggen die onze regering aan Nu is de wijze waarop dit gedaan Vfordt wel toevertrouwd aan de cultu rele attaché, die Nederland in Washing ton heeft: dr H. J. Friedericy, een man, die, als men zo al nagaat wat hij in drie kar tijds voor werk verzet heeft, de e'genschap van alomtegenwoordigheid Schijnt te bezitten. Daar ons sober volk artistiek zo getalenteerd is, heeft dr friedericy een extra zware taak te ver achten, omdat hij de uitdrukking van 31 dat talent in Amerika recht wil laten wedervaren Daar zit natuurlijk niet al ken de ontnuchterende rompslomp van uitgebreide correspondentie en admini- stratie aan vast, van organisatie en h®t uitwerken van technische details; kaar ook het leggen van contacten, het vmden van de juiste personen die ont vankelijk voor dit of dat aspect van e«n cultureel facet zijn. Een cultu reel attache moet tevens de scherpe blik Van een koopman hebben, die weet wat ■■gaat' en wat niet, en hij moet tegelijk Cv er een goed artistiek oordeel beschik ken. Anders dan een particulier art'sliek °ndernemer kan hij zich maar kwalijk 6en fiasco veroorloven juist omdat zijn kak uitsluitend gericht is op het ver meerderen van prestige voor zijn land eh regering. Over fiasco's behoeft dr Friedericy in middels niet te rapporteren, Integen- weell De tentoonstelling b.v. van de Hollandse schilderkunst in de 17e eeuw, die uit 102 schilderijen bestond (waar- Van i uit Nederland kwamen), werd na de opening ervan het vorig jaar in het Metropolitan Museum het gesprek van de dag in de New Yorkse kunstwereld; en het behoort nog tot de evenementen, wanneer de artistieke gebeurtenissen van het New Yorkse winterseizoen wor den bespreken Deze tentoonstelling werd doorgezonden naar Toledo, Ohio, waar het dezelfde enthousiaste ontvangst kreeg in Toronto, Canada, later. Daar naast hebben een reeks kleinere tentuon- s:ellingen plaats gevonden, waarover dien misschien niets in Nederlandse, kaar wel in Amerikaanse krantenkop pen gelezen heeft. Een Van Gogh ten- konstelling van 90 schilderijen en 70 tekeningen werd in verschillende steden een half jaar tentoongesteld. Vervolgens zi.in aquarellen, gouaches en pastellen Van Nederlandse moderne schilders in hagen musea geëxposeerd gedurende dertien maanden. Ook kon men kleu- renlithografieën van Nederlandse kun- s'enaars vinden op de Derde Biennale Van Hedendaagse Kleurenlithografte in Cincinnati. De Nederlander Maurits fscher werd hier vervolgens „ontdekt" had in de herfst eveneens een ten- konstelling, welke geopend werd door de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Royen; op die tentoonstelling werd Dr 11. J. FRIEDERICY Nederlandse culturele activiteiten in Amerika of elders besteedt, het uitgeven dubbel en dwars waard. Sterker: de niet altijd te roemen deugd der Hollandse zuinigheid zou een ernstige ondeugd worden, wanneer die werd toegepast op het gebied van Nederlandse culturele propaganda in het buitenland. Onze cultuur is onze sterkste zijde en dit voordeel moet dus uit gebuit worden. kend geworden schrijvers eens uitzen den voor lezingen en voordrachten uit eigen werk b.v. Maar nu er in Amerika een Nederlands litterair vacuum be staat waarvoor de Nederlandse re gering de verantwoordelijkheid niet heeft is het uiterst moeilijk voor onze culturele attaché om bruggen te slaan. Intussen weten we dat dr. Friede ricy hard op middelen zint voor dat bruggenwerk, en als hij daarmee een maal begintis de oplossing niet ver meer. Een inwoonster van het Groning se dorp Wagenborgen beleefde de zer dagen de verrassing van haar leven. Zij vond zo maar vijfhon derd gulden op straat. Het bleken briefjes van tien en van vijfen twintig gulden te zijn, als het ware achteloos in het rond gestrooid. De vindster wist niet, wat ze er van moest denken, maar ze raapte de waardevolle papiertjes uiteraard vlug op. „Ik dacht eerst dat het reclamepapieren waren", zei ze Men acht het niet onwaarschijn lijk, dat het geld uit een passeren de auto is gefladderd. De eigenaar is evenwel nog steeds niet komen opdagen. letterlijk alles radicaal verkocht, zodat Escher veel nabestellingen ontving. Een groep Rotterdamse schilders intussen hebben met een expositie van hun litho's en gouaches, welke al notabene sedert 1 Januari 1953 onder auspiciën van het Nederlandse Informatie Bureau in Ame rika rondreizen, zo'n succes, dat die maar steeds opnieuw door musea wordt geboekt. Onderhandelingen zijn verder gaan de over een tentoonstelling van etsen van Rembrandt en het is te hopen dat daar spoedig schot in komt. Want Rem brandt is een soort toverwoord hier en bij een tentoonstelling van Rembrandt's etsen zal Nederland lauweren voor het oprapen hebben. Dr. Friedericy's hoop is nu ook en onze hoop is met hem een tentoonstelling hierheen te krij gen van werk van onze Hollandse beeld houwers. Daar zitten natuurlijk duizend en een bezwaren aan vast het ophef fen daarvan is één van de zware kar weitjes van de culturele attaché en de minste is niet, dat er diep in de schatkist zal moeten worden getast. Maar mijn hemel, het werk van onze Nederlandse beeldhouwers is zo belang rijk, het zal zo'n uitnemende indruk hier maken, dat het van de grootste kortzich tigheid zou getuigen het succes, dat dit werk hier zal hebben, uit zuinigheids- overwegingen maar af te schrijven. Suc ces is een vreemd ding, het kan niet in guldens uitgeteld worden. Noch ook is succes, als dat van het Concertgebouw orkest, In enthousiaste kritieken en lof op te tellen. Toch is cultureel succes woor Nederland van ongeëvenaard be lang, en vooral de nawerking daarvan. Het is te hopen dat bij overweging van de beeldhouwerskwestie Nederland's cul- tuurfots het wint van de koopmans geest. Het is een goed ding voor dr. Friede ricy dat hij zo'n steun heeft van het goede teamwerk met het Nederlandse Informatie Bureau in New York, dat heel wat detailwerk van Holland's cul turele activiteiten opknapt. Dit geldt te vens van het Comité voor Nederland se Muziek in New York, waarvan Ber nard Wagenaar (componist en leraar aan de bekende Juillard School of Mu sic) voorzitter is en Max Tax de onver moeide uitvoerende secretaris. Het werk van dit Comité, dat zich als een onder deel beschouwt van de afdeling Culture le Zaken der Ambassade te Washington, is zo uitgebreid, dat het in een speciaal artikel zal behandeld worden. Dr. Frie dericy Is inmiddels met zorg voor expo sities van werk van Nederlandse schil ders, beeldhouwers of propaganda voor Nederlandse muziek nog niet klaar. We hebben goede architecten in Holland en we hebben een kunstnijverheid van zo'n peil dat we daar in Amerika al evenzeer eer mee in kunnen leggen. Dr. Friedericy zorgde er dus voor dat een architectuurtentoonstelling een aange vulde en hernieuwde editie van die wel ke in- 1953 in Londen in 1954 in Sao Paolo in Brazilië werd getoond naai New York kwam. Die werd in October 1954 geopend in het Smithsonian Instituut te Washington en de belangstelling was en is zodanig, dat verdere tentoonstel ling ervan liefst tot en met eind 1956 is geboekt. Tot zover een deel van dr. Friederi cy's werk in vogelvlucht. Een aspect van zijn culturele activiteiten ligt hem na aan het hart: om Amerikanen be kend te maken met het werk van Neder landse dichters en schrijvers. Een begin is gemaakt om een aantal van de mo dernste gedichten hier te publiceren; dit werd althans overeengekomen door het Nederlandse Informatiebureau te New York en de uitgever van de New Ame rican Library of Literature, Inc. Maar wat propaganda voor onze Nederland se literatuur betreft, staat onze culturele attaché voor een heel andere situatie dan zijn collega's uit Frankrijk, Enge land of Italië. Die kunnen allemaal voort bouwen op bestaande relaties tussen schrijvers en uitgevers van het land dat zij representeren en die van Amerika. Dr. Friedericy kan dat vrijwel niet om dat die relaties practisch niet bestaan. Bestonden die wel, dan kon de Neder landse regering hier (enigermate) be- (Van onze correspondent) Met een sobere plechtigheid is Woens dag te Roermond het feit herdacht, dat de zusters van O. L. Vrouw van de Re traite Filles de Notre Dame de la Re traite zich een halve eeuw geleden in Nederland vestigden De eerste vesti gingsplaats was Eysden. In 1912 openden de zusters op verzoek van de toenmalige Roermondse bisschop mgr Fr. Drehmanns een retraitehuis voor dames aan de Ka- pellerlaan te Roermond, waar thans het gouden jubileum werd gevierd. De dag werd ingezet met een plechtige Hoogmis van dankzegging, opgedragen door de rector van het huis. drs A. Ver- sondert met assistentie van drs J. Kessels, leraar aan het Bisschoppelijk College te Roermond, pastoor Geelen van de H. Geest-parochie aldaar en kapelaan Delis- sen van de Kathedrale kerk. Tegen half elf volgde een huldiging van de zusters, waarbij tevens aanwezig wa ren mère Louis, vertegenwoordigster van de generale overste, mère Damen, vroe gere overste van het huis en thans assi stente van de algemene raad der Congre gatie en mère Claude als gedelegeerde van deze raad. Namens het huldigingscomité wees me vrouw Th. Höppener-Raymakers op de betekenis van het werk der zusters voor Nederland en Limburg en op de vele vriendschapsbanden, die door dit werk in de loop der jaren aangeknoopt werden. Namens de vele vrienden van het huis en mede namens de buurtschap waarin het Roermondse retraitehuis is gelegen, offreerde mevr. Höppener een geschenk onder enveloppe, waaraan door de zus ters een bestemming zal worden gegeven. Rector Versondert bracht in een geestig speechje zowel hulde als dank namens de zusters naar voren. De middag was speciaal voor de zelatri- cen van het retraitewerk. Zoals mevrouw Höppener mededeelde, was het de wens der zusters geweest deze dag te vieren sa men met de zelatricen, die zoveel voor het retraitewerk doen. Feestredenaar was mgr dr Fr. Feron, die het zelatricenwerk uit verschillende gezichtspunten behan delde Hij bezag dit werk o.a. als priester die zelf vele retraites geleid heeft als voorzitter van het diocesaan retraite comité en als vicarisgeneraal van het bis dom. Mgr Feron zag het retraitewerk als een der noodzakelijkste zielzorgmiddelen vooral in deze tijd die vele meisjes een heidense geest doet inademen. Gezien de 1 verminderde belangstelling voor de re traite, vroeg monseigneur zich af, of het retraitewerk wel genoeg aangepast is aan de nieuwe tijd en de nieuwe gedachten. In de avonduren bracht de Koninklijke Harmonie van Roermond de zusters een i klinkende serenade. Tijdens een receptie rond het middag uur kwamen velen de jubilaressen per soonlijk gelukwensen aanbieden. Voorts waren er vele schriftelijke felicitaties, o.a van mgr dr A. Hanssen, bisschop-coadju tor van Roermond. OVfiR 3>E |OElN£ GtVoEG ENS DES lEVEXfS De tweede congresdag der Redempto risten te Noordwijkerhout. werd ingeleid door pater E. Kretz, C.s.s.R., uit Straats burg. Gezien de geografische ligging van deze stad in de Elzas tussen twee grote West-Europese landen, Frankrijk en Duits land, en de twee-taligheid, welke de Elzasser in staat stelt uit beide cultuur gebieden het beste in zich op te nemen, was het interessant op dit internationale congres van de daar levende, vergevor derde idee6n omtrent vernieuwing van zielzorg en missie te vernemen. Pater Kretz stelde de vraag of het veelvuldig mislukken van de missies in de laatste halve eeuw niet hieraan moet worden toegeschreven, dat men het doel er van te uitsluitend zag in het bereiken van een zo groot mogelijl^, aantal indivi duele bekeringen, terwijl Inen verzuimde een aangepast geestelijk klimaat te schep pen, waarin de missie zelf effectiever werkt en nadien doorwerkt. Natuurlijk wordt niet de waarde ontkend van de zgn. „volhardingsmiddelen", die tot nog toe bij iedere missie worden aangeprezen. Het geestelijke klimaat, dat geschapen moet worden, omvat echter meer: de parochie moet niet slechts middelen ter volharding bevatten, maar zelf daartoe In Overijssel zijn sinds 1 Juni zestien levallen van kinderverlamming geconsta- :e®rd. Gedurende de laatste tien dagen s hiervan ongeveer elke dag één geval Remeld. In slechts twee gemeenten zijn keer dan twee gevallen. Ondanks dit ho- °e aantal schijnt er geen reden tot on gerustheid te zijn, daar het normaal is dat 9 een warme periode meer kinderver- akming voorkomt. Bijzondere maatrege len worden dan ook niet genomen. Wel .keft de Inspecteur van de Volksgezond heid in Overijssel, dr A. Pull ter Gunne, ?e huisartsen geadviseerd voorlopig alle "entingen te staken. De ouders doen er y®rstandig aan er op te letten, dat de *kderen zich niet overmatig vermoeien. Weer de onbewaakte Gistermorgen omstreeks kwart voor 9 is een onbewaakte overweg in de lijn 'rechtArnhem nabij Veenendaal een ?Tuto gegrepen door de stoptrein uit utrecht. De wagen werd totaal vernield. Jre chauffeur, de 56-jarige pluimveehan- "elaar K. P. uit Renswoude. werd zwaar ®.etvond en is opgenomen in het Juliana- jkkenhuis te Veenendaal. De trein had bitn een half uur vertraging. De 23-jarige Van Z., die door de re- ,n«rche van het politiebureau Leidseplein ®t afgelopen weekend in verband met de °°rd op de 44-jarige pensionhouder H. -. werd aangehouden is gisteren m Jhheid gesteld. Nadat zijn verklaringen ™aarop hij een paar keer is teruggeko- j?en> waren gecontroleerd vond de recher- geen aanleiding hem langer io •echtwii, te MSQBte - (Van onze correspondent) De Coöp. Eierveiling van de A.B.T.B. te Arnhem boekte in 1954 een aajjvoer- vermeerdering van circa 9 millioen eieren of circa 14.5 procent in vergelijking met 1953 Er werden namelijk in 1954 bijna 71 millioen eieren aangevoerd tegen bijna 62 millioen stuks in 1953. Deze vooruitljang werd hoofdzakelijk verkregen in het tweede half jaar van 1954 en is toe te schrijven aan de uitbrei ding van de kippenstapel en het feit, dat de kuikens vroegtydig werden be trokken door de pluimveehouders. Een en ander deelde de directeur, de heer J. A. Wegdam, gisteren mede op de jaarver gadering van de Coöp. Eierveiling, welke zoals te doen gebruikelijk, in Deventer werd gehouden. Hoewel bij diverse afdelingen een voor uitgang te bespeuren viel, bleven ten aanzien van de kwaliteit der eieren in 1954 nog vele wensen onvervuld. Het aantal vpilschalige eieren neemt af, doch het aantal afgewassen eieren stijgt echter in veel hogere mate. Men stoort zich in vele gevallen totaal niet aan de grote nadelen, welke deze afgewassen eieren bij de afzet veroorzaken. Het zijn juist deze eieren, welke vooral in de zomermaanden spoedig tot bederf over gaan en de goede naam van het Neder landse ei in het buitenland grote schade toebrengen. In het afgelopen jaar bedroeg het be drag aan kortingen op vuilschalige en af gewassen eieren ruim 30.000. De in samenwerking met de C.R.E. te Roermond, de C.V.V. te Venlo, de B.E.M. te Breda, de O.P.C. te Enschede en de C.E.V. te Arnhem tot stand gekomen mo derne pluimveeslachterij te Boxmeer heeft de laatste tijd een omzet van circa 35 a 40.000 stuks per week. Daarnaast worden wekelijks via dit bedrijf ver scheidene wagons levend pluimvee naar Italië verzonden. Na afschrijving en een reservering van ruim 55 mille voor 5 cent per kilo nabe taling over geleverde eieren in de maan den September, October en November 1954 resteert een winstsaldo van 12.340. Vergeleken met 1953 waren de ontvang sten verleden jaar 1,09 per 100 stuks eieren ongunstiger. De kippenstapel van ons land omvatte eind 1954 bijna 19 millioen stuks; dit is ruim 1 millioen meer dan eind 1953. Gelderland is de provincie met met de meeste kippen, eind 1954 ruim zes mil lioen; Noord-Brabant komt op de tweede plaats met circa 3%, millioen en Over ijssel met ongeveer 2% millioen op de derde plaats. De provincie met de minste kippen is Zeeland, waar eind 1954 slechts 242.544 kippen waren. In 1954 bedroeg de eierproductie 3600 millioen, hetgeen een vermeerdering van niet minder dan 12 betekent met de productie van het jaar daarvoor. Van deze 3600 millioen eieren werden in 1954 ge ëxporteerd bijna 2044 millioen stuks of In het sportpark „Hartenstein" 'te Oos terbeek loerden militaire atliletiekwed- strijden gehouden, bij gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de vierde divisie. Onze foto toont de finish van de 100 meter, die werd gewonnen door Kra mer van de b23 B.I. circa 57 In 1953 werd 55 der to tale productie naar het buitenland afge zet. West-Duitsland was evenals in 1953 de grootste afnemer, doordat bijna 79 naar dit land werd uitgevoerd. Uit de cijfers, welke deze spreker de vergadering overlegde, bleek, dat de af zet van slachtpluimvee gestadig vooruit gaat. In 1953 werd voor 47 millioen gulden uitgevoerd, in 1954 voor 64 millioen en in het eerste halfjaar van 1955 reeds voor 85 millioen gulden. Ir Hoogendoorn drong er bij zijn gehoor op aan voor een sprei- „Stilleven op een rond tafeltje van de ding van het aanbod van slachtpluimvee Franse schilder Georges Braquqe. Het is aangekocht uit de collectie La Roche (kunstmuseum te Bazel). Voorts is door het museum gekocht „Compositie 1914" van P. Mondriaan uit de verzameling Van Assendelft te Zeist en „De acrobaten" van Fernand Leger. De collectie van het Stedelijk van Abbe museum te Eindhoven is verrijkt met een te zorgen. Hiertoe moet de pluimveehou der het gehele jaar door streng selecte ren. Van het levend slachtpluimvee is Italië onze grootste afnemer. In 1954 werd 91 naar dit land verzonden. Duitsland is met 71 in 1954 de grootste afnemer van het geslacht pluimee geweest. middel zijn. Dit vraagt een bezinning op de gewijzigde situatie van heden. De individuele katholiek immers vindt weinig of geen steun meer voor zijn gods dienstige beleving in zijn omgeving, daar het millieu niet meer christelijk is en de parochie is geen levensgemeenschap meer, maar nog slechts een eet- en slaap- centrum („ville dortoir"). Men ziet wel het kerkgebouw als de plaats van samen komst voor het vervullen van godsdien stige plichten, maar men ziet niet de Kerk van Christus als heils- en levensge meenschap. De missie beoogt: de reconstructie van de parochie tot levens- en werkgemeen schap. Dat dit niet het werk van een week of 10 dagen kan zijn, begrijpt ieder een. Deze reconstructie-arbeid vraagt in onze gecompliceerde tijd een systemati sche voorbereiding op lange termijn. Al lereerst is vereist: een gedetailleerd-over zicht van de religieuse en sociale situatie ter plaatse (kerkbezoek, liturgisch-leven, werkmilieu, vrijetijdsbesteding e.a.). Ver volgens: een diepgaand beraad van de betrokken geestelijken en leken over de te volgen weg naar vernieuwing. Vaak zal een regionaal overleg gewenst en zelfs noodzakelijk zijn. Resultaat van dit beraad zal moeten wezeneen koen maar toch uitvoerbaar werkplan, gericht op bovenvermelde reconstructie_ der pa rochie. In dit werkplan zal een bjjzondt plaats moeten worden ingeruimd voor wat pater Kretz noemde „die Vor-Mis- sion", die 8 .dagen duurt en 4 of 5 maan den voor de eigenlijke missie moet wor den gehouden. Zij dient tot vorming van de lekenapostelen, zowel ten aanzien van de spiritualiteit, waaruit hun apostolische werkzaamheid moet voortkomen, alsook van hun technische bekwaming voor dit werk.*' In schema gebracht verloopt de voor bereiding der missie als volgt: 1 Jan. 1955: Officiële aankondiging in alle parochies van het betrekken district (stad). Jan.Juni: Bestudering en samenstel ling van een sociografisch overzicht over de huidige situatie van het te bewerken district (stad). Juni: Pastoreel beraad van zielzorgers en leken aan de hand van de resultaten van het onderzoek; samenstelling van studie- en werkcomité's (b.v. voor litur gie, huwelijksvoorbereiding, sport). October (na de vacantie-tijd). Aanvang van de werkzaamheden dezer comité's. Dit werk zal een vol iaar duren. September 1956: Samenstelling van een rapport over bereikte resultaten. Dien overeenkomstig opstelling van de concre te doelstelling van deze missie. November 1956: Voor-Missie (bezin- nings- en vormingsdagen voor de leken apostelen). Begin van algemene paro chiële gebedsactie. Na dit alles is het dutdelijk, dat de Missie die op deze voorbereiding volgt, een aanmerkelijk grotere kans van sla gen heeft. Zij zal werkelijk kunnen zijn: een fundamentele levensherziening der afzonderlijke parochianen, als lid van een apostolische parochiegemeenschap. (Van onze verslaggever) Rotterdam, Woensdagavond. Om zes uur vanmorgen vertrokken veertig leden van het kerkkoor St. Caecilia uit Spaubeek in Limburg valst Limburgs sprak. Erg veel meer ko> taecmd ult UF ze niet uitbrengen en daarom nam di om vier uur 's middags een climax vond in de mededeling van de voorzitter van de Rotterdamse K.v.K., de heer K. P. van der Mandele, die het Limburgs echtpaar, uit naam van de directie van de Holland Amerika Lijn, een reis naar de States aanbood. „We hadden alles verwacht, maar da gaar-oet niet", zei een onthutste me vrouw Stassen, die van de emotie onver Dt r> initiatief van het nationaal ver- bonc K.A.J. in 1954 tot stand geko men delijke Stichting „Katholieke Levei len voor jonge arbeiders" te Utrech, eft thans een brochure het licht do iien, getiteld: „Partiële vor ming voo itholieke jonge arbeiders". Jef di rouwer, voorzitter van het Landelijk 'uratorium Katholieke Le- vensschole. -egt in zijn „ten geleide" van de 43 po 's tellende brochure: „Dit boekje bande. ver de levensschool voor jonge arbeiders 't Wil geen tractaat zïjn over DE of ovei ALLE levensscholen, maar het bedoelt op basis van de feite lijke ontwikkeling in bredere kring be kend te maken hoe de levensscholen voor jonge arbeiders tot stand gekomen zijn, hoe zij werken en hoe zij groeien Voorts bedoelt het aan die ontwikkeling een ste vige impuls te geven door aan te tonen, dat de K.A.J. zich metterdaad de belan genbehartiging aantrekt van de arbei dersjeugd, terwijl ook aan ieder initiatief met een zelfde intentie de wegen wil wijzen die daartoe dienstig zijn In dë inleidiqg wordt opgemerkt, dat het type levensschool dat hier beschre ven wordt, een van de vormen is, die binnen het kader van het Landelijk Cu ratorium, waarbij ook de Landelijke Stichting is aangesloten, mogelijk zijn. Gezien de experimenteerphase, waarin deze levensschool zich nog bevindt, heeft de Landelijke Stichting tot op heden geen grote ruchtbaarheid aan dit nieuwe ini tiatief willen geven. De herhaalde ver zoeken om inlichtingen uit werkgevers kringen, uit de sociale organisaties, uit onderwijskringen en uit het jeugdwerk, zowel landelijk als plaatselijk, hebben het bestuur doen besluiten deze brochure uit te geven, waarin beknopt en zakelijk een beschrijving van de katholieke le vensschool voor jonge arbeiders wordt tegeven. met een bus naar de E-5a en hoewe] er toch alleen maar een uitstapje naar Rotterdam op het programma stond zou dit tochtje voor mevrouw F. StassenStijus en haar echtge noot niettemin de aanleiding worden toteen gratis reis naar Amerika. Want nog geen vijf uur later bleek aan de ingang van de E 55 aan de Parkkade, dat deze Limburgse huisvrouw precies de twee en een half millioenste bezoekster was van het Energie-festival en Jac Klei boer, die tot voor zeer kort het bezoe kerstal in een kist met zeven sloten be waarde, zag er nu geen kwaad meer in dit feit aan de grote klok te hangen. En zo geviel het dan, dat de nietsvermoeden de mevrouw Stassen vandaag het onder werp werd, van veel officieel vertoon, dat iets vlugger van de tongriem gesnedei voorzitter van het kerkkoor, pastoor Vai Eys de taak over, om het bestuur van di E 55 hartelijk te danken Spaubeek i; maar een klein plaatsje, zo zei hij, maai toch hoopte hij dat de band, die nu tus sen dit stadje en het grote Roterdam werr gelegd, bestendigd zou blijven. Overigen stond deze gehele plechtigheid, die plaat, vond boven op de galerij van het pavil joen Scheepvaart, in het teken van Lim burg. Mr K. P. van der Mandele memo reerde, hoe hij steeds van gouverneui Houben grote medewerking had mogen ondervinden en hoe grote groepen Lim burgers al een weg .paar de E 55 hadden weten te vinden. Hij sprak er dan ook zijn vreugde over uit, dat het Limburgers waren, die thans meehielpen deze mijl paal in de geschiedenis van de E 55 te bereiken. Tot tweemaal toe klonk het „Waar in brons groen eikenhout" over het E 55-terrein, eenmaal gespeeld door de mannen van de H.A.D. en uit volle borst door alle aanwezigen meegezongen, eenmaal op voortreffelijke wijze ten ge hore gebracht door de leden van het kerkkoor, die hiermee wel bewezen, dat :ij iets meer konden dan alleen maar uit- tapj es-maken. De heer Kleiboer heeft het Spaubeekse echtpaar persoonlijk over zijn tentoon stelling geleid en 's middags werd de heer en mevrouw Stassen een diner aangebo den. Ook 's avonds werden de Limbur gers op Unifesti nog eens gehuldigd. De heer Stassen —administrateur bij een handel in bouwmaterialen en diens echtgenote waren natuurlijk de hel den van de dag en er werden dan ook zeer vele handdrukken gewisseld met de ze fortuinlijke leden van het Spaubeekse kerkkoor, dat met dit uitstapje naar de E 55 wel een zeer gelukkige greep blijkt te hebben gedaan. Zoals een van de an dere leden van het kerkkoor het vanmid dag in sappig Limburgs uitdrukte: „De kins mèr gelök höbbe!" Op de Friesestraatweg onder de ge meente Hoogkerk is gisteren een Duitse auto, bestuurd door H. R. H. uit Bre merhaven in volle vaart, door tot nu toe onbekende oorzaak, tegen een boom gere den. De auto werd geheel vernield. De be stuurder was op slag dood. De twee in zittenden, twee verpleegsters, die in de auto hadden gelift, werden ernstig ge wond. Zij zijn overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen, Het zijn de 19-jarige K. D. uit Leeuwarden en de 20-jarige C. D. uit Leeuwarden, beide verbonden aan het stadsziekenhuis te Leeuwarden. Mej. K. D kreeg verwondingen aan het hoofd en een beenbreuk. Mej. C. D. liep een hersenschudding op en een zware verwonding aan het been

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3