Een gesprek over de Orthodoxe m Y.S. berusten niet in onrecht Minder verwondingen bij auto ongelukken mogelijk? Op bezoek bij Metropoliet Nikolaj Gloeilampjes Sightseeing in Moskou Ike waarschuwt het Kremlin Bijna 13.000 Weense dokters in staking Negervlieger maakt amok Ook Tsjecho-Slowakije krimpt leger in Onderzoek naar middelen ter bereiking van dit doel IN- en UITVALLEN 7 Neus DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 PAGINA 5 Juist als ik in de taxi zal stap pen, om naar de hoogste waardig heidsbekleder, patriarch Aleksej, van de Russisch-Orthodoxe kerk te rijden, bij wie ik via de officiële toeristenorganisatie „Woks" een onderhoud heb aangevraagd, hoor ik, dat Zijne Hoogwaardigheid we gens een conferentie uit de stad is en dat ik door iemand anders zal worden ontvangen. Dat is jammer. Dubbel jammer, want ik had dit bezoek wel op een andere datum kunnen stellen. Maar ik ben nu eenmaal onderweg naar de plaats van afspraak ergens in Moskou in een van de vele duizenden straten, waarvan ik de namen maar niet onthouden kan. „Synode van Mos kou. Bureau van het Patriarchaat", lees ik op een koperen bord, als de taxi stilhoudt. Het hek naar de tuin is reeds geopend en twee tamelijk jonge heren wachten me op, groe ten mij zeer hoffelijk en helpen mij uit mijn jas. Ik voel er iets komisch in, dat ik hier nogal officieel aan gekleed, camera's en blitzlicht- apparaten met me meesleep. Maar ik wil ook in dit huis op de ge voelige plaat mijn indrukken vast leggen. Ik moet een ogenblik wachten in een grote, ruime kamer met hoge oude stoelen met leer overtrokken, een ovale tafel en hoge vleugel deuren. Het geheel maakt n enigs zins ouderwetse indruk op me, de waardevolle schilderijen aan de wanden, de meubels en tapijten, ja zelfs de mensen. Dan treedt uit een zijdeur de medewerker van het bureau van het patriarchaat bin nen, die mij verklaart, dat Z.Em. Nikolaj mij binnen enkele minuten ontvangen zal. Dit neemt mijn te leurstelling weg. Ik zal dus met de patriarchale vicaris en metro poliet van Kroety en Kolomma, zoals zijn titels luiden, kunnen spreken. Hij is de man, die m de buitenlandse contacten van de Or thodoxe Kerk het meest op de voorgrond treedt, met kennelijke instemming van de Sovjets. Scheiding W& v*.f'.^> V aagheden Houding der gelovigen Paradein witte „werkjassen' Blus dat pijnlijk branden van overtollig maagzunr! Beter nog: voorkom het! Neem Bennies. Wild toneel op vliegbasis Een trouwe satelliet BRITSE BLADEN VOOR SCHUT GEZET Ergerlijke voorlichtingspractijken New-York De atheïstische propaganda Controle door radar GevaaAijhe delen VLAM uitgebrand BOERDERIJ IN T otaal COMMUNISTISCHE CEL IN IRAK ONTDEKT Criticus Inderdaad, na enkele ogenblikken Wachten sta ik reeds teee"°ve^ec^nYn°g poliet, een grote waardige verschijning met een volle witte baard, gekleed m het Tange zware gewaad van de Orthodoxe geestelijke. Hij begroet mij vriendelijk. Op zijn hoofd draagt hij wn wUte mnts waaronder zijn voorhoofd tot aan ae wenkbrauwen schuil gaat en waarvan een witte sluier afvalt t°t °P «3n ru2. Aan een gouden ketting, die hij om de hals draagt, hangt een met edelstenen bezet kostbaar kruis in een groot medail lon. De metropoliet vraagt mij met zijn klankvolle stem hem te willen volgen naar een grote kamer en plaats te nemen aan een ronde tafel. Er staat een zilveren schaal op een ronde ™ah°"ieE°"\®eStÜl' fel De meubelen zijn hier in Empirest J deschilderijen en de gordijnen vormen een harmonie van rust en afgemetenheid. Wij nemen plaats en beginnen ons ge sprek. De 'metropoliet vraagt mij, wat mij in het bijzonder interesseert en ik antwoord dat ik hem zeer verplicht zou zijn. in dien Z. Era. iets in het algemeen over de toestand van de Kerk in de Sovjet- Unie en de verhouding tussen de Kerk en de staat zou kunnen vertellen. Z. Era. lacht vriendelijk. Het is ongetwijfeld niet de eerste maal. dat bezoekers uit vreemde landen hem naar deze dingen gevraagd hebben. Hij kijkt mij aan met zijn hel dere blik. Zijn ogen hebben iets, ik zou haast zeggen, schalks in tegenstelling tot zijn indrukwekkende gestalte. Hetzelfde speelse spreekt ook uit zijn handen, die levendige gebaren maken. De metropoliet begint mij op de Sovjet constitutie te wijzen, waarin, met name in artikel 124, Kerk en staat volledig van elkaar gescheiden worden, Dit betekent, o.m. zegt hij, dat de kerken onderhouden moeten worden uit de offers en gaven van de gelovigen. Ook de geestelijken le ven van deze middelen. Elke parochie van de Sovjet-Unie en van Brest-Lit- towsk tot Wladiwostok zijn dit er onge veer 20.000 heeft een eigen kerkenkas. De parochies zijn in ruim zestig diocesan georganiseerd, die op hun beurt - teer dio cesane kassen hebben. De diocesen heb ben eigen instituten, zoals kloosters, scho len enz. En evenals de parochies een deel van hun middelen afdragen aan de dioce sane kas, zo geven de diocesen op hun beurt weer bijdragen aan de „Centrale Kerkenkas" in Moskou. Met deze gelden worden zowel scholen, universiteiten en centrale instanties van de kerk als de buitenlandse takken van de orthodoxe kerk gefinancierd. Men zal zich herinneren, dat op 12 No vember 1954 de kranten in de Sovjet- Unie een besluit van het Centrale Comité van de Communistische partij publiceer den: „Over de fouten in de wetenschap pelijke behandeling en propagandavoe- ring van de atheïstische opvattingen". In dit zeer omvangrijke artikel werd vast gesteld, dat op verscheidene plaatsen staats- en partij-instanties geprobeerd hebben met administratieve maatregelen de atheïstische propaganda te bevorderen. Deze methode wordt als ontoelaatbaar en vals gequalificeerd en er wordt de nadruk op gelegd, dat „uitsluitend" wetenschap- pelijke methodes door een soort weten schappelijke uiteenzettingen tot verbrei- De opleiding van de theologanten en i ding van het atheïsme noeten worden priesters vindt plaats in Leningrad en in aangewend. Deze atheïstische propaganda Sagorsk bij Moskou. Deze beide kerkelij- staat tegenover de rcir"'euze propaganda Washington „Als ge uw jongens van ^^-crimi naliteit wilt terughouden, beste papas en mama's, blijft dan thuis en voedt daar uw gezin op". Deze kernachtige uit spraak is niet van steller dezes, maar werd dezer dagen gedaan door nieman meer of minder dan door de vroegere president van Amerika. Harry S. Tru man, die voorts nog pleitte voor minder pleiziertjes en meer huiswerk voor de jeugd. (Misschien ligt de zaak in Ameri ka anders in Nederland, want hier kla gen de ouders nogal eens over te veel huiswerk voor hun kinderen). Dat behalve de vaders ook de moeders in Amerika meer het huig uitlopen dan thun Nederlandse „collega's in plaats van daar bij hun kinderen t* blijven is overbekend. Doch het euvel begint hier te lande onder de jonge generatie V3n ouders ook al bedenkelijke afmetingen aan te ne men, gelijk het omgekeerd voor de goed willende ouders steeds moeilijker wordt hun schoolvrije kinderen van de straat te houden. Manskog (W .-Zweden) Dat was nog eens baby-bof! Niet de min of meer gevreesde ziekte bij kinderen, die in medische kringen als parot1 tis wordt aangeduid, maar een echt buiten kansje. Wat was 't geval? Een 4 maan den oude baby. de slaap der onschuldi- gen slapend in een binnenshuis „gepar keerde" kinderwagen, „beleefde het avontuur, dat de bliksem insloeg in het betrokken vertrek, de kinderwagen trof, vervolgens de kamer in brand zette, terwijl hij (baby) desondanks ongedeerd bleef' en lachend in de armen zijner ge- lukkige moeder belandde Gelukskind. en de metropoliet zegt mij, dat deze laat ste tegenwoordig precies zo vrij en onge hinderd uitgeoefend kan worden als de eerste, met dit grote verschil al zegt hij dat er niet bij dat op de scholen (en zelfs op de seminaria!) het atheïstisch marxisme geleerd wordt, maar met uitzondering van de seminaria géén godsdienst. De kerkschatten zijn tijdens de revolu tie van 1917 door de staat geroofd. De metropoliet roert dit niet aan, maar ver telt slechts, dat een aantal voorwerpen, nodig voor de eredienst, zoals kelken, ge waden, bijbels enz. door de regering aan de kerk „voor altijd en onherroepelijk" in bruikleen zijn gegeven. Daaronder be vinden zich voorwerpen van zeer hoge stoffelijke en artistieke waarde. In zover echter geestelijken uit eigen middelen dergelijke voorwerpen verwerven of laten vervaardigen, zijn zij persoonlijk eigen dom van de bezitter. De metropoliet zegt mij verder, dat bij het onderhoud van gebouwen de staat aan de Kerk een zekere bevoorrechte positie geeft. Bouwmateriaal wordt na melijk goedkoper geleverd en bij het aan vragen van aan distributie onderworpen materialen wordt bepaalde voorrang ge geven. Ik vraag naar het aantal kerkelijk ge sloten huwelijken. Maar tot mijn verba zing vomeem ik, dat dit aantal niet sta tistisch wordt bijgehouden, want de Kerk mag geen statistieken maken en bewaren. Em. Nicolaj heeft echter persoonlijk „de indruk", dat het aantal kerkelijke huwe lijken zeer sterk teruggelopen is. Veel- vnldiger als het aantal kerkelijk gesloten huwelijken is dat van de kerkelijke be grafenissen. Maar aangezien de kerk hoven aan de stad toebehoren beweert hij ook hierover geen betrouwbare cijfers te kunnen geven! ize metropoliet vertelt mij verder, dar er in de Sovjet-Unie tegenwoordig zeven tig kloosters zijn. Zo'n cijfer maakt dui delijk wat er inde Sovjet-Unie gebeurd is. Vóór de revolutie immers waren er meer dan duizend! Over bet aantal kloosterlin gen heeft men in Moskou geen preciese cijfers. Ook dat is merkwaardig! De me- tropolist schat het aantal in doorsnee op zeventig a tachtig kloosterlingen in elk klooster. Hij weet wel, dat het aantal monniken iets minder is dan dat der nonnen. (Vóór de revolutie waren er on geveer honderd duizend.) In Kiew alleen reeds staan drie kloosters voor vrouwen. Daarvan hebben er twee ongeveer 250 en een derde ongeveer 150 leden. De voor naamste taak van de kloosterorden is de ziekenverpleging, zegt de metropolist en hij voegt er aan toe, dat de staat betaalt voor de arbeidsprestaties van de monni ken en kloosterzusters voor zover deze bijvoorbeeld in Kolchozen of in de zie kenverpleging werkzaam zijn een loon aan de kloosterkas, dat overeenkomt met het normale loon. Gebed en arbeid zijn de regels van het kloosterleven. In vele gevallen geeft da staat grond aan de kloosters ter bewerking. Hoe staat de orthodoxe christen tegen over de Marxistische ideologie, vraag ik de metropoliet. Z. Em. Nikolaj maakt met zijn hand een beweging of hij een boek openklapt. Langzaam en bedachtzaam antwoordt hij: „In 1917, ten tijde van de revolutie, bleven de óprechte gelovigen even op rechte gelovigen". Na de verwarringen van de revolutie, toen de orde weer her steld was en de excessen van de eerste jaren een beetje gematigd werden, speel de het bij de waardering van de mens geen rol meer of zij gelovig of ongelovig waren. Intussen had de marxistische ideologie zich hier vaste voet verworven. Nikolaj trachtte aannemelijk te maken hoe de Kerk met het atheïstische regime samen kon leven. Hij zei te menen, dat het eco nomische deel van de marxistische opvat tingen ook de gelovige Russische christe nen wel kunnen onderschrijven. Maar in de niet-economische wereld wijst de orthodoxe christen de marxistische leer af. Door deze gedeeltelijke afwijzing en gedeeltelijke aanvaarding ondervindt hij geen moeilijkheden, beweerde de metro poliet. HÜ zal echter niet of zeer zelden lid van de partij zün- En wanneer hij kerke lijke functies heeft of bepaalde wijdingen heeft ontvangen, is hij zelfs nooit lid van de communistische partij. Ziet u, zegt de oude man, en in hoe verre is dit een oratio pro domo? wij christenen willen orde in deze wereld en die heeft het marxisme geschapen. Wij willen ons heil in het hiernamaals en daarbij hindert ons het marxisme niet. Op die manier kunnen wij in onze staat met elkaar leven. Het gesprek had enkele uren geduurd. De metropoliet had nergens over „moei lijkheden" gesproken Hij kon dat ook bezwaarlijk doen, gesteld al dat hij hel zou willen. Hij zei niets over de „Raad voor aangelegenheden der Orthodoxe Kerk", het instrument, waarmee de Sovjet-regering een nauwgezette controle uitoefent over de gehele Orthodoxe Kerk, Men kan dit zwijgen op zichzelf een aan wijzing noemen. Deze gehele zwijgzaam heid trouwens over minder gewenste kan. ten aan de bestaande situatie zegt allicht voldoende. De Kerk van Rusland is nog verre van vrij in de zin welke wij daaraan hechten, maar hoe dan ook, zij leeft nog altijd en in vergelijking met. de eerste jaren van communistisch bewind naar het schijnt met meer bewegingsvrijheid. President Eisenhower heeft gisteren op de jaarvergadering van de vereni ging van Amerikaanse advocaten een toespraak gehouden, waarin hij onder meer heeft verklaard, dat de topconfe rentie van Genève de mogelijkheid heeft geopend vorderingen te maken in de richting van een vrede, die ge baseerd is op rechtvaardigheid en vre de. Doch onmiddellijk voegde de pre sident daaraan toe, dat de V.S. in hun ijver voor de vrede nimmer zover zul len kunnen gaan, dat zij het onrecht, dat de Sovjet-Unie aan mensen en na ties heeft aangedaan, aanvaarden Zulks zou het onrecht slechts doen voortduren en zeker een toekomstig conflict in zich bergen. In dit verband wees de president met name op de huidige verdeling van Duitsland en betoogde, dat deze door geen enkel geldig argument gemoti veerd kon worden. In het algemeen voegde hij daaraan nog toe. dat „gener lei factoren van defensieve aard" over heersing over souvereine staten kun nen wettigen. Aangenomen mag worden, dat de president met deze laatste opmer king doelde op het onlangs door de Sovjets genomen besluit om hun troepen in Roemenië te handhaven. Minister Dulles onthield zich onlangs tijdens een persconferentie van ahe commentaar op dit Russische besluit. De president heeft nu met zijn op merkingen blijkbaar willen duidelijk maken, dat de „geest van Geneve" niet inhoudt, dat de V.S van hun „bevrijdingspolitiek" t.a.v. Oost- Europa hebben afgezien. In de loop van zijn rede stelde de president ook de ondermijnende activi teiten van het internationale commu nisme aan de kaak. In Wenen zjjn bijna allel3.000 dokters en bjjna alle 2400 tandartsen vandaag in staking gegaan uit protest tegen het rege ringsplan voor een nieuwe nationale ge zondheidsdienst. Alleen in noodgevallen zou medische of chirurgische hulp worden verleend. Een nood-hospitaal en een eerste-hulpdienst zouden voor ernstige gevallen paraat zijn Per luidspreker zou door de straten aan het publiek worden bekend gemaakt, waar het eventueel voor noodzakelijk® medische of chirurgische hulp terecht kan. Dokters in hun lange witte „werkjas sen" zouden aldus was tenminste het plan vandaag door Wenens straten „paraderen" om voor hun visie te be togen, dat het genoemde regeringsplan de doktersbelangen schaadt. Een millioe» strooibiljetten zouden in Wenen worden verspreid om deze visie onder de open bare aandacht te brengen. Advertentie Overtollig maagzuur ls de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo onaangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedie! Gewoon één of twee Rennles laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pa». Direct is de brand geblust en daarmede de pijn verdwenen. Als U maar zorgt Kennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. Een negerpiloot van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland heeft gisteren morgen met geweerschoten drie per sonen gedood en minstens zeven per sonen gewond. De neger, die in een vlaag van waan zin schijnt te hebben gehandeld, werd tenslotte door hem achtervolgende mi litaire politie gedood. Voordat de amokmaker werd gedood, vond een wilde achtervolging plaats over het strand tussen Broadstairs en Margate, waar de neger zich onder de menigte had gemengd. Onder de slachtoffers bevinden zich een Amerikaans piloot en een lid van de R.A.F.-politie. Drie Britse burgers, onder wie een vrouw, en vier leden van de Amerikaanse luchtmacht moes ten met verwondingen in een zieken huis worden opgenomen. De negerpiloot en zijn militaire slachtoffers waren alle gestationneerd op de luchtbasis Manston. De Tsjechoslowaakse regering heeft gis teren besloten de sterkte van haar strijd krachten met 34.000 man te verminderen, aldus meldt radio Praag. Twaalf dagen eerder maakte de SovjetUnie bekend, dat de Russische strijdkrachten dit jaar nog met 640.000 man verminderd zouden worden. In de Tsjechoslowaakse bekendmaking werd gezegd, dat de vermindering een ge volg is van een verbetering van de inter nationale toestand. Ook in de bekendma- k g van de vermindering der Sovjet strijdkrachten was dit gezegd. De vermin dering van de Tsjechoslowaakse strijd krachten zou tegen 23 December van dit jaar uitgevoerd zijn. Er zijn geen officiële cijfers over de huidige sterkte van het Tsjechoslowaakse leger bekend, doch volgens niet-officiële ramingen telt het circa 200.000 man. Vier Franse studenten uit Charleville startten enige weken geleden voor een vijflandentocht met een Citroen 1925. Op een avondtijdens een rit door de smalle straatjes van Den Burg op Texel, knalde er „ergens" iets en het vehikel vloog in brand. Goede raad én reparatie waren duur.De bevolking bood echter de hel pende hand en gezamenlijk zorgde men voor de benodigde penningen. Opgelucht en vol dankbare gevoelens ten opzichte van de Texelaars konden de Fransen weer verder rijden. Bij het vertrek werd deze opname gemaakt van de toeristen en hun wagen (die zo te zien toch wel een perfecte koeling heeft 6'Tl. f>RACH?5l Door een officiële mededeling van de zijde van het Buckingham-paleis zijn gis teren een aantal Britse bladen voor schut gezet. In de pers waren n.l. kleurige verslagen verschenen over een tuinfeest, dat Maan dagavond ter gelegenheid van prinses Margaret's 25ste verjaardag rou zijn ge geven. De ene courant wist nog meer aardige bijzonderheden over deze „barbe cue" te melden dan de andere. Nadat eerst de „Daily Telegraph" de fantasten aan de kaak had gesteld, kwam later een woordvoerder van het Bucking- hampaleis er aan herinneren, dat tevoren bekend was gemaakt dat de verjaardag van de prinses alleen in familiekring op het Balmoral-kasteel zou worden gevierd. Dit was inderdaad zo gebeurd en de prachtige verslagen vol bijzonderheden over het tuinfeest waren van a tot z ver zonnen. Een der vervallen kerken van Moskou. Nog een bofje! Een 12-jarig negermeisje. Gloria (nomen est omen!) Locket-man geheten, nam deel aan een wtdatrijd voor de televisie, waarbij verschillende moeilijke opdrachten moesten woioen vervuld. Zij kreeg tot taak alle woordrn correct te spellen van de zin: -."ne bel ligerent astigmatic anthropologist anm hilated innumerable chrysanthemums Zij vervulde deze voor een Amerikaans negermeisje van haar leeftijd toch heus niet gemakkelijke opdracht feilloos en verwierf daardoor een pn.s van maa. even 16.000 dollar! Newmarket (Ontario) Het was opgevallen, dat de 23-jarige Clarence sinds een paar weken met een Prachtige .slee" naar z'n werk kwam. „Waar haalt ie 't vandaan"" vroegen z n makkers zich af. Tot het raadsel einde lijk werd opgelost: Iedere dag reed hij -- brutaalweg langs de garage, waaruit bij de auto gestolen had en zodoende Werd hij tenslotte gesnapt en belandde hij bii de strafrechter. „Waarom deedt ie dat?" vroeg deze onnozel, zoals rech ters wel meer onnozele vragen plegen Je stellen" „Ik had geen zin om iedere ke academies of hogescholen staan acht seminaries ten dienste, wat maar dat zegt hij er niet bij bedroevend weinig is, zeker indien men dat getal vergelijkt piet de bijna zestig seminaries van voor de revolutie. In zeer afgelegen gebieden worden van geval tot geval ook cursus sen van twee of drie jaar gegeven, die voorbereiden op het priesterschap. Heb ben jongemannen het voornemen om de geestelijke stand te kiezen, dan worden zij bij hun komst op het seminarie op hun achttiende jaar vrijgesteld van mili taire dienst. De opleiding aan de academie, zo ver volgt de metropoliet, duurt vijf, die aan de seminaries vier jaar. De beide genoem de theologische academies verlenen ver schillende in de Sovjet-Unie erkende academische graden, n.l. die van candi- daat, magister en doctor. De theologische opleiding vereist een middelbare school opleiding. De top van de Russische Orthodoxe kerk vormt de „Heilige Synode" die uit de patriarch en zes metropolieten bestaat. De zittingen van deze synode houden zich zowel met theologische als met kerkrech telijke en kerkelijk-economische proble men bezig. Op de Moskouse „kerkelijk academie" zijn iets meer dan tweehonderd studenten. Ongeveer veertig verlaten de academies jaarlijks om hun ambt te be ginnen. Tussen het 23ste en 25ste levehs- jaar ontvangen de candidaten de hogere wijdingen. Van onze correspondent) NEW YORK, Augustus. Al sinds enige tijd zijn Amerikaanse geleerden bezig aan een project, waardoor auto's in een botsing minder slachtoffers zullen maken dan tot nu toe. M.a.w. men is aan bet onderzoeken welke autodelen vooral ver wondingen veroorzaken bij auto-ongelukken en daarom het gevaarlijkste zijn. Zoals men weet blijven jaarlijks in Amerika 38.000 mensen dood op de rijkswegen tengevolge van auto-ongevallen. En wanneer men zich nu realiseert wat de statistieken vertellen, n.l. dat op elke dodelijk verongelukte 35 mensen verwond en invalide gemaakt worden, kan men begrijpen waarom men tracht naar verbeteringen in de autobonw. De Amerikaanse Nationale Raad voor Veilig Verkeer put zich uit in het beden ken van alle mogelijke veiligheidsmaat regelen voor het voorkomen van ongeluk ken. Radio en televisie dagbladen en tijd schriften werken samen om bij het nade ren van nationale feestdagen of bepaalde weekeinden on alle mogelijke wijzen tot voorzichtigheid te manen. Men vindt ook dikwijls grote borden in steden of staten opgericht langs de weg waarop men in het voorbijrijden kan lezen hoeveel men sen in die staat of stad reeds dat iaar in het verkeer zijn omgekomen. Of men plaatst een totaal in elkaar gereden auto op een opvallende plaats langs de ver- 4 Hier onderbreek ik de uiteenzetting van Z.Em. en stel de vraag, of de Kerk In de Sovjet-Unie wel voldoende roepingen heeft, of dat het tengevolge van de op leiding door de communistische partij aan roepingen ontbreekt. De metropoliet zegt mij voorzichtig, dat de jeugd „zeer j j^ersWeg^"óm"ais afschrikwekkend mid verschillend reageert". Naar zijn gevoel j de] t(, <}jenen. New Yorkse Magistraat is de a-rcligieuze invloed van de school Murtagh j^eeft zelfs een „verkecrsklas" echter „niet meer zo groot". Het heeft ingerlcht waar overtreders van verkeers- ook vroeger aan religieus onderwijs op de - scholen ontbroken, en evenals toen wordt ook thans de kinderen buiten de school godsdienstonderricht gegeven. Hij acht liet feit van betekenis, dat voor in totaal veertig beurzen aan de theologische aca demie" in 1954 meer dan 105 candidaten zich hadden aangemeld. Dit betekent in tussen ook, dat een aanzienlijk aantal studenten aangewezen is op studiën in hun eigen omgeving, dikwijls ver van de academische centra gelegen. Ik vraag hem naar de anti-religieuze propaganda in de Sovjet-Unie die door teTVEniandaaarom kreeg Elta"In't de~ partij en allerlei zgn. „cirkels" wordt auto" Dit nu zinde de rechter juist be- georganiseerd. Ook hier is de metiopoliet lémaal niet en daarom luidde zijn uit- nogal optimistisch en neemt deze propa- •Praak' Eén jaar gavan^aisl" Iganda voortdurend m betekenis af. reglementen voor straf moeten komen om lessen in correct autorijden te volgen De Amerikaanse jeugd waaronder zich nogal eens de z.g. Hot-roddêrs bevin den (dat zijn jongelieden die in bij voor keur oude wagens langs de weg racen om elkaar in snelheid de loef af. te steken) wordt met uitstekende psychologische re clame bewerkt die men overal in sub ways of bussen kan vinden en waarop b.v. staat dat alleen kids (een gering schattend woord voor: kinderen) de on wijsheid hebben om dolzinnig te rijden. Enz. Verschillende staten maken ook al ge bruik van het radartoestel dat in wagens van verkeerspolitie wordt geplaatst. In to- taaj zijn er ongeveer 600 in gebruik. New York bezit er ook verschillende. Zo'n toe stel kost 1000 dollars en functionneert al volgt. Een politiewagen met het radar toestel staat langs de weg opgesteld. Het z.g. „Snelheidsinstrument", dat er uitziet als een grote zwarte koffer wordt ach ter de auto geplaatst. Uit deze koffer worden nu radiogolven van hoge frequen tie gezonden. De golven kaatsen terug van de passerende auto's en worden door het snelheidsinstrument opgevangen. De snelheid en intensiteit waarmee de golven terugkaatsen stelt het apparaat in staat om de vaart van de passerende auto's te controleren. De controle wordt gere gistreerd op een wijzerplaat voor in de politiewagen en wordt tevens grafisch ge registreerd over de duur van 50 meter af stand Rijdt nu een wagen te snel dan neemt de controlerende politie zijn radio telephoon en waarschuwt een collega, die een mijl verderop in een andere wagen zit. De tweede verkeerspolitieman houdt met een vlag de overtreder aan. Men overweegt ook invoering van een ander systeem, n.l. het gebruik van de „foto-patrouille". Het betreft een ele- tronlsche filmcamera, die langs de weg wordt geplaatst en waarin op gezette tijden een nieuwe film wordt gedaan. De snelheid, waarmee de film draait, wordt zo bepaald, dat ze altijd 10 of 15 km per uur sneller is afgesteld dan de toegesta ne verkeerssnelheid. Dus als auto's 5-75 Km. per uur mogen rijden, wordt de ca mera op een snelheid van 80 of 85 Km. ingesteld. Iedere keer, dat er een auto niet met 75 maar b.v. met 80 of meer Km. per uur voorbijrijdt, neemt de camera van de achterkant van de auto een foto. Men ziet op die foto het nummerbord en gewoon lijk ook nog door het achterraam een stuk van hoofd en schouder van de autobe stuurder. De camera negeert echter auto matisch alle auto's, die volgens voorge schreven snelheid rijden. Ondanks dit alles blijft echter het aan tal verkeersongevallen hoog. De Medische Afdeling nu van de Cornell Universiteit is al enige tijd bezig om vast te stellen welke autodelen eigenlijk vooral de ver wondingen en verminkingen veroorzaken bij de auto-ongelukken. Aan het project van de Cornell-universiteit wordt door de politie van de Amerikaanse rijkswegen veler staten meegewerkt. Zodra een groot verkeersongeluk plaatsvindt, gaat speciaal daarvoor getrainde staatspolitie de kapot te auto minutieus onderzoeken, maakt photo's, stelt vragen en stuurt dan een rapport naar de doktoren, die de patiën ten van het betreffende ongeluk onder be handeling hebben. De doktoren schrijven hun ranport, waarbij geen schrammetje vergeten wordt. Deze rapporten vormen nu de basis van het onderzoek om vast te stellen welke bepaalde autodelen bepaal de verwondingen veroorzaken en hoe. Het is b.v, al menigmaal gebeurd, dat bij een ongeluk, dat op zichzelf niet zc ernstig was. man of vrouw een oog verloor of het gezicht werd opengereten door een stalen en absoluut overbodige verfraaiing van het middenpunt van het stuur. AI dergelijke feiten nu worden verzameld, waaruit men dan, nadat voldoende geval len zijn onderzocht, conclusies kan trek ken. De Cornell Universiteit hoopt over een jaar 200 gevallen te hebben uitgezocht, maar er zijn nog enkele duizenden nodig om met voldoende bewijsmateriaal de auto-fabrikanten te kunnen aanspreken Want dit is natuurlijk de bedoeling: dat de dwingende bewijzen van het gevaar van de bouw van sommige auto-delen en fabri kanten ertoe zullen brengen hun auto- ontwerpen te laten veranderen. Men heeft intussen al uitgevonden, dat de bestuurder practisch nooit beschermt wordt door zijn stuur, zoals dikwijls ver keerdelijk wordt verondersteld. Ook dat de bewering niet opgaat, dat Inzittenden, die bij een botsing uit de wagen worden komen. De smak is vaker dan men denkt dodelijk en soms rijdt de auto nog heen over deneergesmakten Het instrumenten bord, de uitstekende rand van de voor ruit en de scherpe ornamenten op spat borden e.a. delen veroorzaken de meeste verwondingen. Totnutoe heeft het onderzoek al tot ver schillende conclusies geleid. Het blijkt, dat de meeste auto-deuren, ook al ls de vei ligheidsknop Ingedrukt, in geval van bot sing veel te vaak openspringen. Een ver beterde deursluiting zou veel levens kun nen sparen. De voorruit, zelfs de huidige, die naar voren is gebouwd, veroorzaakt in een botsing altijd hoofdverwondingen Sommige fabrikanten zijn daarom al be gonnen met voorruiten te maken die in een sterke schok naar buiten schieten. Wanneer ook de omlijsting van de voor ruiten meer verend kon worden ge- rfiaakt en van lichter materiaal konden worden vervaardigd, zou dat eveneens veel narigheid besparen. Het instrumen tenbord, waartegen menigeen met de be nen wordt aan gedrukt bij een ongeluk en waardoor ze breken, zou op een of andere wijze moeten worden gecapitionneerd. Ge woon licht rubber is daarvoor minder ge schikt dan een nieuw verend materiaal van plastiek. De onderzoekers van het Cornell-pro ject zijn ervan overtuigd, dat wanneer ook de knoppen van het instrumentenbord an ders worden geplaatst en het bord zelf van lichter materiaal wordt gemaakt, en overtrokken met verend materiaal, meni ge fatale deuk, fracteur of scheur In het hoofd zal voorkomen worden. De onder zoekers hebben ook bezwaren tegen de huidige zittingen, die naar hun bevindin gen in ongelukken altijd losgerukt worden en bij een zware schok nog een extra duw geven aan de vooruitgeworpen inzittende. Derhalve zouden de zittingen vaster aan het autochassis moeten worden bevestigd. AJle scherpe en uitstekende stalen ver fraaiingen zouden vermeden moeten wor den en het hele autodeel, dat voor de radiator zit, zou zo moeten worden ge bouwd, dat het een schok en de kracht daarvan beter kon absorberen en ver spreiden. Tenslotte zou men ook bepaalde veiligheidsgordels willen adviseren, zoals vliegpassagiers reeds gebruiken, doch In een auto zouden ze anders bevestigd moe ten worden, zodat ze bij een schok niet losraken. Zitplaatsen achter in auto's zijn naar blijkt drie maal zo veilig als plaat sen naast de bestuurder en daarom luidt het advies ook: Vermijdt zoveel mogelijk voor in auto's te zitten. Degenen, die aan het onderzoekingspro ject werken, zijn zeker dat auto's veel vei- iiger zouden kunnen worden gebouwd en dat hoewel niet geloofd wordt aan een verminderd aantal ongelukken het aantal verwondingen, invaliden, zo niet doden bij verbeterde autobouw sterk zal gegooid, er meestal heelhuids van af kunnen gaan dalen. Terwijl rietdekkers bezig waren de boerderij, bewoond door de heer A. Turk te Eist, van een nieuw rietdek te voor zien, brak plotseling brand uit. De man nen konden zich in veiligheid brengen, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan redding van huis en schuur niet te denken viel. Twee zeugen en een waakhond kwamen in de vlammen om. De gehele inboedel van het gezin ging eveneens verloren. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister, ook al omdat op de schuurzolder geen hooi van betekenis aanwezig was. Verzekering dekt de schade. Alle leden van het kinderrijke gezin van de heer Turk bleven ongedeerd. De Iraakse politie heeft in het pel grimsoord Chitte de Kadhimaln, bij Bag dad, een communistische cel ontdekt. Er zijn acht arrestaties verricht en tal rijke documenten in beslag genomen. Volgens de Iraakse politie is het bewijs geleverd, dat er een betrekking bestaat tussen de illegale communistische partij In Irak en de Perzische Toedeh-partij. Een oppervlakkige kennis van ons is weergaloos bekwaam in het bespreken van boeken. Zijn faam beweegt zich op internationaal niveau en bij een loffelijke opmerking van hem stortten zich scna- ren leeslustigen op het besproken werk, wordt de uitgever dronken van geluk en de auteur zelf op het ijlings georganiseer de feestje. Meestal ontmoeten wij hem als hij juist zijn laatste sigaret opgerookt en zijn por- temonnaie vergeten heeft. In ruil voor onze sigaretten en koffie houdt hij dan een privé-causerie over de stand van de hedendaagse literatuur. Het staat voor ons overigens vast, dat hij onze sigaretten en koffie niet nodig heeft, want deze vorm van broodwinning moet bijzon der lucratief zijn. Hij rijdt tenminste op een fiets, waarvoor je geen auto hoeft te hebben, zo lekker gaat die. Onlangs meende hij zijn voortdurende vergeetach tigheid eens goed te moeten maken. Kerel, zo zei hij, jij krijgt van mij een mooi boek. Ja, ik geef jou een boek, trouwens jij moet eens wat meer lezen, dat gejaagde leven van jullie, vlieg er eens uit met een boek. Vorige week bracht hij het mee. Het was een zwaarlijvig werk met een in feile kleuren uitgevoerde omslag. Wij voelden ons ontroerd en dankbaar door deze har telijke geste. Jij zult er schik van hebben, zei hij nog na onze koffie. Gisteren lazen wij zijn bespreking. De conclusie luidde als volgt: Een romanti sche prullariteit van buitengewoon kali ber, die alleen geestelijk onvermogenden of volslagen analphabeten zal kunnen boeien. Hij kan het zo aardig zeggen, die kennis van ons, maar voordat hij nog een slok koffie van ons drinkt." zal hij bekennen tot welke categorie hij ons nu eigenlijk rekent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5