m ®s ïlSS m C.N.Y. bepleit de noodzaak der confessionele vakorganisatie e0critiek op schrijven van 4e Herv. Synode Scherp* Capitulatie aanvaard van Oued-Zem-moord en aar s Opstand in Algerije is geheel bedwongen de Over acht dagen wordt de E 55 „gedemonteerd'" Voortaan hogere loon in natura waardering voor kregen Geredde mijnwerkers E 55-penning Een nieuw model werknemers verklaring loonbelasting r Zie voor verhoging van de huren tekst op pagina negen Hier bivakkeerden drie mijnwerkers vier dagen lang m HET VERMAARDE BOORGAT I „Gij hebt gehandeld als stinkende jakhalzen DE NIEUWE HUREN Energie-manifestatie nadert einde Zaterdag 27 Augustus 1955 DAGBLAD I/OOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hulde aan alle strijders aan het kolenfront Koninklijke Dakota op tafel öpeciaal van belang voor ouderdoms- invaliditeitsaftrek WEERBERICHT VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUD RAGEN Voorzichtigheid gewenst Het C.N.V. wijst erop, dat de opvatting, als zou het bestaan van de Christelijke vakbeweging een belemmering voor de kerk vormen om het Evangelie aan de duizenden buitenkerkelijken te verkon digen, dikwijls met grote stelligheid uit gesproken wordt. Neen, verlenging is beslist onmo gelijk, zegt de organisator van de E 55, Jac Kleiboer, die nu al weer zijn gedachten laat gaan over de liquidatie van de enorme energie- manifestatie. Zaterdag 3 Septem ber gaan de poorten definitiet dicht en Maandag beginnen we onmid dellijk met het „demonteren". Aeolusmast permanent HOGERE WAARDERING VAN LOON IN NATURA Loon m natura Ouderdoms- en invaliditeits- aftrek Nieuwe tarieven Afschrijving woonhuizen pe weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar e'en regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend Plaatselijk mist. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. Zwakke tot matige wind, morgen overdag uit Noordelijke richtingen. Zondag 28 Augustus: Zon op 5.45, onder 19.41 uur. Maan op 17.06, onder 0.20 uur. Maandag 29 Augustus: Zon op 5.47, onder 19.38 our. Maan op 17.37, onder 0.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het verbondshes'V.ar en de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V hebben zich uitvoerig beraden over het herderlijk schrijven van de ge ïrale synode der Nederlandse Hervormde Kerk over „het Christen-zr-^ -y de Nederlandse samenleving'' en hun conclusies neer gelegd in een u Roerig artikel gepubliceerd in „De Gids", het orgaan van dit verbond, van Augustus. In dit artikel wordt krachtig stelling ge nomen tegen de stringing van het synodale schrijven, meer in het bijzonder i oor zover dit betrekking heeft op de positie van de confessionele vak beweging. In verhand met de actuele betekenis van de hiervoor aangeroerde problemen welke ook buiten de protestantse kringen leven, publiceren wij hieronder een uitvoerig uittreksel. Het artikel begint met vast te stellen, kent het C.N.V. scherp protest aan, Zij Vier dagen lang hebben de beide Bertrams en P. Schoormans op de 217 meter verdieping van de Willem So phia ingesloten gezeten. Vier dagen werkten hun collega's koortsachtig aan een boorgat, dat 37 meter lang moest worden en een middellijn moest hebben van 60 cm. Dan pas zouden de drie ingeslotenen kunnen worden be vrijd. Vier dagen ook volgde heel Ne derland, en ook ver daarbuiten, in spanning de vorderingen van de red dingswerkzaamheden. En eindelijk, eindelijk, Maandagmiddag jl. om pre cies 16.18 gleed Hubert Bertram uit de Gracht de gang van de 240 meter verdieping in, waar hij letterlijk met open armen werd ontvangen. En even later stonden ook zijn beide mede slachtoffers lachend weer wat vrijer te ademen. Een der bijgaande foto's toont het vermaarde boorgat, waardoor de drie mijnwerkers de vrijheid ingleden. De andere foto laat zien waar de mannen in die donkere steengang vier etmalen lang hebben gebivakkeerd, op lucht bedden en met warme dekens. De vele flesjes tonen, dat het hun aan niets heeft ontbroken. Niet meer dan billijk overigens. Drie van de Marokkaanse Berberstammen, die de vorige week hebben deelgenomen aan het bloedbad van Oued-Zem, hebben zich gisteren overgegeven aan generaal Franchi, bevelhebber der Franse strijd krachten in het gebied van Casablanca. De overgave - „targuiba - geschiedde volgens het oeroude ceremonieel van onderwerping aar. SSw»"™ van he, Franse vreemdelingen,egi„e„ hoek van negentig graden opgesteld kwamen de stamleden hun wapens messen, jachtgeweren en mus ketten neerleggen voor de voeten van de generaa kinderen droegen witte vlaggen en sommige mannen dioeg Oorlogsonderscheidingen. „„„„„ml Toen de stamleden zich in een lijn hadden opgesteld, ie c g Franchi. een oude Indo Chin^-veteraan, een toespraak, die woord voor Woord door een tolk vertaald werd. Casa- -Ik ben de commandant van Nanca en gij staat onder mijn bevelen. ;k ken Marokko sinds twintig jaar, maai was ontzet over de wreedheid Gij ?et>t gehandeld als stinkende jakhalzen, mdien Frankrijk niet zo barmhartig ge feest was u niet te doden, dan zou hier v?ndaag niemand van u meer m !eyen Hin. Ik wens het duidelijk te maken, dat ?he schuldigen zullen gestraft worden Wt de laatste man. Er kan geen vrede v'ih in Marokko als Fransen en Marok kanen niet samenwerken." Generaal Franchi richtte zich vervol- fens tot de vrouwen, die, naar hij zeide "ün mannen tot gewelddaden hadden aar>gezet. Ha deze toespraak begon de „aman"- 'vergiffenis-) plechtigheid. Vijftien ossen "'erden naar voren geleid en gedood, JJaciat de hakpezen van de dieren waren 1°rgesneden als symbool van het on- ^ermogen van de stam om nog verder °£log te voeren. Een aantal Europese overlevenden {(an Oued-Zem sloeg de ceremonie zwij- jr-'dd gade. Militaire vliegtuigen raasden er het terrein. jA'et Franse leger had eerder reeds hij Wnifra de overgave van enige duizen- M''n Zaian-stamleden aanvaard. Deze "'Wilcden hadden gevechten geleverd ,'et Franse parachutisten, nadat zij ge- Jacht hadden Kenifra, waar door Ma- wkaanse betogers branden waren ge- !.cht, te plunderen. '"middels hebben circa 10.000 légion- ,/iires. Marokkaanse scherpschutters £n j^hegaiese parachutisten, gesteund door nks en vliegtuigen, een ring gelegd om j 1 gebied van Oued-Zem en Kenifra. een poging om de stamleden te dwin- t| het bergachtige gebied te verlaten af te dalen naar de Tadla-vlakte. Hoewel op het platteland de rust weer gen zijn in de Arabische wijken en in liberale Franse kringen met verontwaar diging ontvangen. In verband met de stijgende spannmö zijn de veiligheidsmaatregelen in Casa blanca, waar reeds de staat van beleg en een uitgaansverbod van kracht zijn, nog verscherpt. Parade in Algiers In Algerije is bekend gemaakt, dat de 100.000 man tellende Franse strijdkrach ten de opstand, die Zaterdag oplaaide, meester zijn. Tenminste 1.200 opstande- lingen zouden zijn gesneuveld (het juis te cijfer zal wellicht nooit bekend wor den, zo tekent Reuter hierbij aan). Er zijn honderden gevangenen binnenge bracht en grote voorraden wapens in be slag genomen. In Algiers hebben troepen met tanks en pantserwagens gisteren oefeningen ge houden om de paraatheid van de troepen te beproeven. Duizenden Europeanen en Arabieren waren getuige van dit machtsvertoon dat het grootste was dat de stad in lange tijd heeft gezien. dat het herderlijk schrijven noch binnen, noch buiten de Nederlands Hervormde kerk met onverdeelde instemming is be groet. Er wordt op gewezen, dat van protestantse zijde bed enkingen aange voerd zijn tegen dit "fcukelijk document, terwijl het van de ajndere kant, vooral in socialistische kring met dankbaarheid is ontvangen. De eerste opmerking van het C. N. V. is, dat i° het herderlijk schrijven wei de stelling wordt geponeerd, dat de oplos singen van de vorige eeuw thans ontoe reikend zijn, maar dat ieder bewijs voor de juistheid van deze stelling ontbreekt, terwijl in plaats daarvan een verwijzing wordt gegeven naar ontwikkelingen die echter eerder op het tegendeel van de juistheid der stelling duiden. Vragen De vraag rijst namelijk, of de ontwik kelingen, die het herderlijk schrijven op economisch en sociaal gebied constateert, en met name de samenwerking tussen werkgevers en werknemers in Nederland, denkbaar zijn zonder het bestaan en het voortbestaan van de Christelijk-sociale beweging Het artikel vervolgt letterlijk: „Zou 't antwoord op de vragen niet althans eni germate verband houden met de strijd die voor de gedachte van overleg en samen werking is gevoerd door de „confessione le" vakbeweging. Zou er niet althans enig verband zijn tussen het bestaan van deze samenleving in Nederland en het bestaan van een „confessionele" vakbeweging die in Ne derland de meerderheid heeft?" En verder: „Het is tevens gebruikelijk, het bestaan van de samenwerking tussen werkgevers en werk;.: „ers als 'n feit te constateren, zonder zich te verdiepen in de oorzaken van het ontstaan en de voor waarden voor het voortbestaan van deze samenwerking. En wat zal er van deze samenwerkingsgedachte overblijven in dien de Christelijke grondslag van hel verenigingswerk wordt prijsgegeven, en alle Nederlandse werkgevers zich in libe rale organisaties verenigen en alle Ne derlandse werknemers in socialistische vakbonden? Het buitenland biedt daarvan duidelijk voorbeelden". Voorts wordt geconstateerd, dat het herderlijk schrijven, onderscheid maakt tussen een meest onmiddellijk en een minder onmiddellijk uitwerken van gods dienstige en zedelijke waarden. Volgens het C.N.V. zijn er echter geen levensgebieden, waar het geloof mèèr, en levensgebieden, waar het geloof minder invloed oefent of behoort te oefenen. Met bijzondere nadruk, aldus het C.N.V., moet dit worden gezegd, omdat deze relativering, die helaas ook in het Synodale herderlijk schrijven tot uitdruk king komt, de bron van alle sociale nood is. Dat is het juist, wat de Christelijk- sociale beweging in de 19e eeuw heeft bewogen en wat haar thans nog in onverminderde mate moet bewegen. Geen isolement is historisch onjuist, want juist de Chris telijke vakbeweging was de pionier van een „algemene" vakbeweging. Bijzonder scherp keert het C.N.V. zich tegen de opvatting, dat iemand die zich Christelijk organiseert zich afzondert van anderen. „Het is echter een door en door onjuiste voorstelling van zaken, dat iemand die zich Christelijk organiseert zich daardoor isoleert, zich separeert of zich zou onttrekken aan een verantwoor delijkheid met betrekking tot zijn om geving. aan het terugkeren is, stijgt "de spanning opnieuw in de overbevolkte Arabische wijken van Casablanca en andere ste den. waar het in het weekeinde betrekke lijk rustig is geweest. Berichten uit Frankrijk, dat resident-generaal Grand- val zou worden „opgeofferd" om het ver trek van sultan ben Arafa te verkrij- Volgens een raming van het departement voor Wederopbouw en Volkshuisvesting zullen per 1 September 2ü millioen van de 2,4 millioen Nederlandse wonin gen met 5 pet in huur worden verhoogd. Vpn de na oorlogse woningen zullen er 160.000 wel en 240.000 geen huurverhoging krijgen. De belangrijkste nieuwigheid ten opzichte van de vorige huur ronden is, dat de huurder een verzoek kan indienen te worden vrijgesteld van de verhoging, om dat het onderhoud van zijn huis wordt verwaarloosd. Indiening van zo'n verzoek ontheft hem echter niet van de verplichting om de 5 pet te betalen, éér zijn verzoek is ingewilligd. De eerste maand, waarover de hogere huur is verschuldigd, is September. De hogere week- huren zijn voor de eerste maal verschuldigd over de week, waarin 1 September valt. Daar huur een brengschuld is moet men de verhoging automatisch betalen, ook al wordt er niet na drukkelijk om gevraagd. Als compensatie voor de huur verhoging geldt: minder loon- en inkomstenbelasting (6 pet) prijsverlagingen suiker 0.03 per kg, margarine 0,02 per pakje sla-olie 0,08 per fles, bak- en braadvet 0,08 per pakje, textiel 9 a 10 pet, gas en electriciteit 4 pet (niet overal) en diverse artikelen, waarop de weeldebelasting is afgeschaft. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar pag. 9. Van wie isoleert of separeert hij zich? Van zijn collega's? Doet hij dat door enige malen per jaar naar een vergade ring van zijn vakorganisatie te gaan? Het tegendeel is het geval. Iemand die zich Christelijk organiseert wordt in het bedrijf op dat „Christelijk georganiseerd- zijn" aangesproken en de werkelijkheid van het bedrijfsleven leert, dat in het Christelijk georganiseerd-zijn heel dik wijls het aanknopingspunt ligt voor het spreken met de buitenkerkelijke colle ga's. Gegriefd acht de Christelijke vakbe weging zich echter wanneer het herder lijk schrijven de „algemene" organisatie stelt tegenover de Christelijke. De Syno de kan, aldus het CN.V., met de „al gemene" organisatie niets anders bedoe len dan het N.V.V. Hoewel het N.V.V, zich gaarne met ae naam „algemene" vakbeweging siert, be hoort noch mag de kerk. naar het oor deel van het C.N.V., deze uit propagan distische motieven geboren benamingen overnemen. Want het N.V.V. is. niet alge meen. Het N.V.V. is socialistisch of zo men wil democratisch socialistisch. Het zijn bovendien de socialisten ge weest. die de aanvankelijke eenheid van de Nederlandse vakbeweging hebben ge broken. Voorts is werkelijke eenheid in deze wereld alleen mogelijk op de grond slag van Gods Woord. Norm voor collectief handelen Het C.N.V. acht datgene, hetwelk niet in het herderlijk schrijven staat, vele ma len belangrijker dan datgene wat er wel in voorkomt. Het Evangelie heeft niet alleen betrek king op de enkeling en het persoonlijk handelen, doch ook op de samenleving en het collectieve optreden der mensen. Steeds meer worden de belangrijke be slissingen in de wereld ook op sociaal gebied genomen door gemeenschap pen. door grote collectiviteiten, door or ganisaties. En teeds klemmender wordt de vraag, wat de norm voor dit collec tieve handelen der mensen behoort te zijn. De Christelijke vakbeweging spreekt daarom als haar overtuiging uit, dat de Kerk geroepen is te verkondigen, dat niet alleen de grondslag en de norm van het PERSOONLIJK handelen, maar óók de grondslag en norm van hel handelen van ORGANISATIES moeten beantwoorden aan de eis van Gods Woord. Enige voorzichtigheid bij het uitspre ken van dergelijke verklaringen is naar de mening van het C.N.V. wel geboden, vooral wanneer acht gegeven wordt op de relatie kerk-arbeiders (beter: het ont breken van enige relatie) in al die landen, waar een protestants-Christelijke vakbe weging niet bestaat en de Christenen lid zijn geworden van een zich „algemeen" noemende socialistische vakbeweging (En geland, Scandinavië enz.). Tot deze voor zichtigheid zou zeker ook moeten nopen de gedachte, dat men met zulke uitspra ken veel leed doet aan duizenden, die mede uit apostolaire motieven de Christe lijke vakbeweging dienen. Verleden en heden De vraag rijst of het probleem waarvoor de Kerk thans is gesteld, PRINCIPIEEL wel anders is dan het vraagstuk, waar voor zfj in de 19e eeuw stond. Toen heette het, dat het Evangelie al leen betekenis had voor de „geestelijke dingen"; de stoffelijke dingen werden als minder belangrijk gekwalificeerd Daarna kwam er een tijd, waarin het geloof „pri vaat-zaak" werd genoemd; het geloof had alleen betrekking op het particuliere en niet op het openbare leven. Thans wordt als hoogste wijsheid geleerd dat sociale actie eeti „zakelijke" aangelegenheid is en dat als men het over de „zaak" eens is, ieder die zaak op zijn wijze levensbe schouwelijk mag funderen. Dit laatste wordt zelfs op prijs gesteld. Er zijn. aldus het artikel, ongetwijfeld nuances tussen leze, in de loop der jaren ingenomen standpunten, doch is er in diepste wezen niet een eenheid,, namelijk: een deel van het leven onttrekken aan de heerschappij Gods? Het C.N.V. heeft oog voor het gevaar dat Kerk en Christelijke vakorganisatie vereenzelvigd worden. Met betrekking tot de Nederlandse Hervormde Kerk schijnt dit gevaar momenteel overigens uiterst gering. De Christelijke vakbeweging vraagt zich in dit verband af, of in de hui dige situatie niet een ander gevaar dreigt, namelijk dat vele socialisten, die de ..gees telijke fundering" van hun maatschappe lijke idealen hebben zien wankelen, nu als laatste middel om deze oude idealen te kunnen handhaven aanvaarden, dat anderen die idealen „Christelijk" funde ren. Zij accepteren het Cristendom dus niet als doel, doch als middel voor hun strevingen. ROTTERDAM, Vrijdagavond I een vergevorderd stadium. Nog op Zater dagavond drie September zal de Gouden (Van onze verslaggever) Koets naar Den Haag worden vervoerd Overigens is hij niet ontevreden over het welslagen van de expositie. De totale optelsom van commerciële en «verheids- inzendingen. zo vindt hij. haalt een hoogte die misschien nog nooit werd bereikt Voor Rotterdam en voor ons gehele land is de E 55 van zeer groot nut gebleken: men zal dat, ook in de komende jaren nog ervaren. Hoewel er nog acht (veelbelovende) da gen resten zijn de plannen tot het demon teren van de E 55 „slopen" vindt de heer Kleiboer een onprettig woord ln ste. zij het zeer gezonde benen loopt. en op Maandagmorgen om zes uur zal een legertje werklieden met grote energie beginnen aan de afbraak. De zweefkabel- baan gaat terug naar Zwitserland en de wereldgondel, waarmee zovele duizenden een reisje naar boven hebben gemaakt, verhuist naar Charleroi. Enkele onder delen van Inzendingen, die wetenschappe lijke of historische waarde hebben, zullen beschikbaar^komen voor musea e.d. De boortoren op het E 55-terrein zal, in het belang van het wetenschappelijk onderzoek voorlopig nog niet verdwijnen. Men heeft thans een diepte van ROS meter bereikt, doch men wil de onderzoekingen uitstrekken tot circa 1400 meteT beneden het grondoppervlak. Ook de televisie studio en het Paviiioen Van Leer zuilen nog enige tijd blijven staan. Tevens ligt het in de bedoeling de grote Aeolusmast permanent te handhaven, als een blijven de herinnering aan het feit. dat deze mast eenmaal het middelpunt vormde van de grote manifestatie, die thans op haar laat- De Christelijke vakbeweging kan het waarderen, dat de Synode in de para graaf, gewijd aan de Christelijk-sociale beweging, uitspreekt dat van het Chris telijke organisatiewezen „een bewarende en kerstenende invloed" kan uitgaan. Wel betreurt zij het. dat de Synode klaarblijkelijk aileen doelt op het per soonlijk en het kerkelijk leven, maar over de kerstenende invloed in de maatschap pij zwijgt. Daarmee komt het artikel aan „de hoofdzaak", namelijk „aan de beschrij ving die de generale synode van de wer kelijkheid geeft" en de conclusies die zij daaruit trekt. Volgens de synode, aldus dit artikel, „achten vele Christenen" (be doeld zijn kennelijk de confessioneel-ge- organiseerden) „het een geloofseis en dus christenplicht het maatschappelijk leven te kerstenen door zich eerst als gesloten groep op alle terreinen van het leven te verenigen om dan de „rest van het volk" tegemoet te treden en eventueel met „an dersdenkenden" samen te werken." En dan stelt de synode „eigen", „christelijke" organisaties tegenover „algemene" orga nisaties. Tegen deze wijze van voorstellen te- ROTTERDAM, Vrijdag. (Van onze verslaggever). Wéér klonk vandaag het Limburgse volkslied over het E 55 terrein, doch ditmaal niet om, gelijk dat enkele dagen geleden het geval was, de twee en een half millioenste bezoeker te fêteren een huismoeder uit Spaubeek doch om hulde te brengen aan dd drie Limburgse mijnwerkers die, na het benauwde avon tuur, dat zij onlangs meemaakten in de mijn Willem Sophia thans met hun vrou wen en hun redders naar de E 55 waren gekomen. Keurig gekleed stond Piet Schoormans, uit Spekholzerheide, Hubert Bertram uit de Gracht en Hubert Bertram uit Nys- willer vanmiddag met de beide broers en bebaard uit de mijn kropen. Het was mr K. P. van der Mandele, die hen hier hartelijk toesprak en zijn vreugde uitte over het feit, dat hij thans weer Limbur gers mocht begroeten. Net als bij de hul diging van de twee en een half millioen ste bezoeker, memoreerde hij de goede betrekkingen, die hij onderhield met gouverneur Houben en toen hij daarna overging tot het aanbieden van E 55 her inneringspenning aan de mijnwerkers, zei hij met dit gebaar hulde te brengen aan alle strijders aan het kolenfront. De drie echtgenoten werden met een ruiker bloe men bedacht. Met het spelen van het Wilhelmus en het Limburgse volkslied door het Uni- festi-orkest werd een besluit gemaakt aan deze korte maar hartelijke huldiging van Bertram, die aan het reddingswerk deel- de kompels die, zoals de heer K P.^yan namen, onder de vlaggemast en men kon.- j- ~r uit de stralende schoongewassen ge zichten slechts met moeite de man nen herkennen, die jl. Maandag zwart toond. der Mandele het uitdrukte, in de afgelo pen benauwde dagen op een wel zeer speciale wijze hun energie hebben be- Het is Prins Bernhard ge weest, die misschien wel het beste bewijs heeft gekregen van het nauwkeurige en snelle werk van het uit vrijwilligers en vrij willigsters bestaande Korps Luchtwachtdienst. „Als alles goed is" zei de Prins, toen hij Donderdagmor gen om half zeven na een kon bezoek uit het Luchtwacht-cen- trum te Amersfoort vertrok „moet het hier bekend zijn, da' er ongeveer op dit moment eer Dakota uit Soesterberg vertrek: om mijn echtgenote en prinse: Wilhelmina uit Noorwegen op te halen". „Inderdaad Koninklijke Hoog heid", zei de commandant, ka pitein De Knegt. „Het toestel is twee minuten geleden vertrok ken. Kijkt U maar om. Uw Da kota ligt al op tafel In overleg met de Sociale Verzekerings raad zijn voorts de vaste bedragen voor de waardering van kost en inwoning uit dienstbetrekking herzien. Deze herziening houdt, verband met de omstandigheid, dat reeds vele iaren lang ondanks de stijging van het prijspeil de normen op het oude niveau zijn gehandhaafd. Nu sedert de laatste vaststelling de prijzen van voe dingsmiddelen met ruim 30 pet. en de en de huren met ruim 40 pet zijn gestegen I is het ook uit een oogpunt van een ge- De aanspraak op ouderdoms- of inva:i fjscale behandeling, niet langer ver- diteitsaftrek wordt beoordeeld naar d-.- antwoord de te lage waarderingen te be- toestand op de eerste dag van elk kwar --tendigen taal. Of een werknemer per 1 September j Met in,gang van 1 September 1955 gel- In de Staatscourant van Vrijdag 26 Aug. i 1955 recht heeft op ouderdoms- of invali- den daarom deze waarderingen: 1.1. zijn, onder meer in verband met de ddteitsaftrek wordt dus beoordeeld naar jongste belastingverlagingen, een aantal de toestand op 1 Juli 1955. uitvoeringsbeschikkingen van de staats secretaris van Financiën gepubliceerd, waarvan de belangrijkste hieronder in het kort worden vermeld. In de eerste plaats is een nieuw model voor de werknemersverklaring vastgesteld. Dit houdt hiermede verband, dat van 1 September 1955 af werknemers en gepen- sionneerde werknemers, die 65 jaar of ouder dan wel invalide zfjn, in bepaalde gevallen vermindering van loonbelasting kunnen krijgen door middel van een af trek op het loon van 52 per maand of 12 per week. Voor de z.g. ouderdoms- aftrek komen in aanmerking werknemers van 65 .jaar of ouder, mits zij of gehuwd zijn (en niet duurzaam gescheiden van hun echtgenoot leven) óf recht hebben op kinderaftrek. Voor de z.g. invalidiiteitsaftrek komen in aanmerking invalide werknemers die jon ger zijn dan 65 jaar, mits zij óf in de hoogste tariefgroep vallen, óf gehuwd zijn (en niet duurzaam gescheiden van hun echtgenoot leven), óf recht hebben op kin deraftrek. Een werknemer wordt als invalide be schouwd indien hij tengevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het eerstko mende jaar minder dan 1/3 zal kunnen verdienen van hetgeen met hem vergelijk bare gezonde werknemers kunnen verdie nen. Opmerking verdient evenwel dat een werknemer. wiens huwelijk door overlij den of echtscheiding is ontbonden of die duurzaam gescheiden is gaan leven, voor de loonbelasting nog gedurende het overige gedeelte van het jaar als gehuwd resp. als niet duurzaam gescheiden levend, wordt aangemerkt. De werknemer of pen- sioentrekkende boven de 65 jaar die in het eerste halfjaar van 1955 weduwnaar of weduwe is geworden, heeft dus niette min recht op de aftrek voor de loonbe lasting tot het einde van 1955. Aangezien de werkgever de ouderdoms- cn invaliditeitsafirek slechts mae toepas sen. indien de werknemer een werkne mersverklaring bij hem heeft ingvleverd. waaruit blijkt, dat recht op deze aftrek bestaat, moet iedere werknemer, die beoordeeld naar de toestand op 1 .Juli 1955 daarop recht kan doen gelden, bij zijn werkgever een werknemersverklarine van het nieuwe model aanvragen en deze vóór de eerste lonnbctaling na 31 Augustus 1955 ingevuld bij hem inleveren. Vervolgens is voor het jaar 1955 het tarief voor de inkomstenbelasting vastge steld, waarvoor als grondslag is genomen 2/3 van het oude tarief en 1/3 van het nieuwe tarief zoals dat voor 1956 en vol gende iaren zal gelden. Tevens zijn voor de loonbelasting nieu we tarieven vastgesteld, die van 1 Sep tember 1955 af toepassing vinden. Als het loon in geld bedraagt: (alles in guldens) I 5340 of minder, 780 Per laar: Meer dan 5.340 1092 Per maand: 445 of minder, 65 Meer dan 445 91 Per week: 102 of minder, 15 Meer dan 102 21 Per dag: 17 of minder, Meer dan 17. dan bedraagt de geldwaarde van II 560 III 280 IV 140 V 140 812 406 203 203 46,80 23,40 11,70 .11.70 67,60 33,80 16,90 16,90 10,80 15,60 5,40 7,80 2.70 3,90 2,70 3,90 2,50 1.80 0,90 0,45 0,45 3,50 2,60 1,30 0.65 0.65 I: Kost en inwoning; II: Volle kost; III: Warme maaltijd; IV: koffie-maaltijd; V: ont bijt. Voor enkele categorieën van werkne mers zoals zeelieden, schippers en vissers gelden bijzondere normen, die op overeen komstige wijze zijn verhoogd. Aangezien in het bijzondere loonbelastingt-arief voor huispersoneel de beloningen in natura zijn verdisconteerd, is de hogere waardering van deze beloningen rechtstreeks in het nieuwe tarief verwerkt. Overeenkomstig de toezegging bij de parlementaire behandeling van de belas tingvoorstellen is voor de inkomstenbelas ting de afschrijving op woonhuizen, die nlef. behoren tot het bedrijfs- of beroeps vermogen van de belastingplichtige, met ingang van 1955 verhoogd van 10 pet tot 15 pet van de huurwaarde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1