De hittebarrière moet worden overwonnen Pauselijke Maandintenties van het Apostolaat des Gebeds Nederland maakt internationale speelfilm Minister Mansholt bepleitte instelling van 'een Internationaal Orgaan voor Tuinbouwwetenscliap Katholieke toneelschool deed goed werk Veel groter problemen dan bij de geluidsbarrière Gloeilampjes O! Pater Gilbert Hartke stelt hoge eisen MALVERSATIES OP VLIEGVELD TWENTHE OPGELOST DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 PAGINA S Wachtlijsten bij wasserijen Personeelstekort schept moeilijkheden Chicago Enorme wrijving en hitte Buitenlandse tarwe kan vrij worden ingekocht Vooroorlogse toestand gedeeltelijk hersteld Voor de maand September Biografie van Yosselle Rosenblatt Hart van Jesus, schenk een christelijke oplossing aan de problemen, die met de rechten der vrouw samen hangen. Hart van Jesus, laat in de strijd tegen de onwetend heid de christelijke opvoeding vooraan staan. Het Joodse lied Het scenario JOHANNA ZUIVER 14e Internationaal Tuinbouwcongres in Scheveningen geopend Adj. directrice St Maartens kliniek benoemd tot overste in Beverwijk Geknoei met kunstmest Nog meer ongerechtigheden NEGENTIEN GEVALLEN VAN KINDER- VERLAMMING Een jrauie foto van Amerika s nieuwe supersone all-wearther jagers, de Convair F-102A, die in staat zijn een snelheid te halen in de buurt van Mach 1.25. Vele wasserijen in diverse streken van de provincie Utrecht hebben te kampen met ernstig personeelstekort, dat reeds tot onaangename maatregelen heeft geleid. Een van deze bedrijven heeft een wacht lijst voor nieuwe klanten aangelegd, waar op het aantal genoteerde namen dezer dagen de vijfhonderd overschreed- Zoals de zaken nu staan is er geen sprake van, dat deze aspirant-klanten de eerste tijd aan de beurt zullen komen. Integendeel: elke dag komen er alleen maar nieuwe namen bij. Bij andere bedrijven bestaat een soortgelijke regeling, waarbij de aantallen namen soms ook in de honderden lopen. Sommige wasserijen, als regel de minder grote, zijn nog niet tot deze noodmaatre gelen overgegaan, maar hebben toch al enkele beperkingen ingevoerd, door over hemden en dergelijke niet aan te nemen. De directies hebben reeds van alles ge probeerd om meer personeel aan te trek ken door zeer goede lonen en daarbij nog verschillende tegemoetkomingen aan te bieden, maar dit heeft slechts tot resul taat gehad, dat men het bedrijf tot nog toe min of meer gaande kon houden, zonder evenwel uit de impasse te geraken. De oorzaak van de moeilijkheden wordt ge weten aan het feit, dat er een volgens de directies beslist ongemotiveerde aversie tegen het werk in de wasserijen bestaat, zodat men liever emplooi zoekt in andere bedrijven. (Van onze luclitvaartmedewerker) BRAKEN de luchtvaarttechnici zicli nauwelijks 10 jaar geleden nog het hoofd over de problemen van de geluidsbarrière, die geheimzinnige zone, waar van men nog niet wist, boe een vliegtuig zich daarin zou gedragen en waarbij zelfs min of meer met de mogelijkheid rekening werd gehouden, dat men zich eenvoudig te pletter zou vliegen tegen een onzicht. bare muur, thans zien de technici zich voor het nieu we probleem van de hittebarrière geplaatst. Bleek het overwinnen van de geluidsbarrière betrek kelijk eenvoudig: het was slechts een kwestie vau verfijnde vormgeving van het vliegtuig; het nieuwe probleem is niet zo gemakkelijk meester te worden. Hoe sneller een vliegtuig vliegt, des te groter is ook de wrijving met de omringende lucht en zoals we weten, levert wrijving warmte op. Nu de nieuwste gevechtsvliegtuigen in productie komen, die stuk voor stuk in staat zijn om horizontaal snelheden te be reiken met een groter waarde dan Mach 1 ge luidssnelheid) en zelfs binnenkort de eerste bommen werper sneller dan het geluid zal vliegen, terwijl verschillende raketwapens reeds Mach 2 hereiken, is het hitteproblcem zeer urgent geworden. De nieuwe toestellen die sneller dan Mach 1 kunnen vliegen, doen djt nooit gedurende lange tijd achtereen. Dit kunst je halen zij slechts bij uitzondering uit en dan nog niet langer dan enkele minu ten en op grote hoogte, waar de buiten temperatuur laag is en de luchtweerstand het geringst. De nieuwe raketwapens, welke mömen- teel nog in het proefstadium verke ren, razen gemiddeld slechts één minuut op topsnelheid door de lucht. De tijd zal echter niet ver meer zijn, dat het bereiken en volhouden gedurende langere tijd achtereen van zeer hoge snel- heden Mach 2 en hoger zonder brokken verwezenlijkt zal moeten w°r- den. We denken hierbij maar aan inter continentale projectielen, die in zoiets al? nauwelijks 20 minuten de oceaan over moeten steken. Misschien bent U geneigd om te den ken, dat het hele probleem nogal mee zal vallen. Wanneer wij echter enige cijfers noe men, zult U waarschijnlijk schrikken, Wanneer wc een vliegtuig met een snel heid van Mach 2 (het Bell X-1A raket- yliegtuig bereikte reeds een grotere Terschuur (G.) Al ruim een jaar lang worstelt dit dorp met een. merkwaardig probleem. Er is namelijk geen kapper. De leden van de bijna vierhonderd gezinnen moeten, om zich de haren te kunnen laten knippen, naar het nabijgelegen Voorthuizen, naar Barneveld of zelfs naar Amersfoort gaan. Toch schijnt men vele pogingen te hebben gedaan om een kapper aan te trekken, maar de moeilijkheid is voornamelijk, dat er geen bedrijfsruim te is. En dus is het knippen een soort huis-industrie geworden in dit dorp, op de grens van het Utrechtse en Gelderse Ze nam het niet, moeder Quigley. toen haar echtgenoot, een arbeider in een staalfabriek, meende zich t.e moeten aansluiten bij een staking Toen haar man die avond terugkeerde vol met wilde stakersverhalen vond hij de deur van zijn woning gesloten en wat mister Quigley ook probeerde, ze liet hem niet binnen. De 35-jarige moeder van vier kinderen was het niet met de staking eens en zolang manlief bleef staken bleef hij ook buiten haar huis, ver moedelijk niet bedenkend dat het ook zijn huis genoemd kon worden. De politie moest tenslotte de deur 0Pen- breken en daarna werd met veel tact een echtelijk gesprek ingeleid onder toezicht van de politie. „Mijn kinderen zullen door die malle staking geen melk meer krijgen", riep ze uit en een uur later kwamen er een hele lading cartons melk met de beleefde groeten van het stakingscomité. Londen Zo is George Choate. Australiër, maar van afkomst Engelsman, dan op weg naar zijn oude vaderland. Hij is 75 jaar en is vast en stellig van plan om miss Louise Stowe, 76 jaar. een huwelijks aanzoek te doen. Dat is een hele stap, want miss Stowe heeft hem ®ni§e maanden reeds per brief meegedeeld dat haar antwoord „no" is. In 1903 ver, trok de toen 23-iarige George naa Australië om fortuin te maken. Hij het toen.... miss Stowe, 24 jaar oud ach ter Hij zou de weg effenen en later zou zij hem, haar verloofde volgen George vond het fortuin, maar werd "wat vergeetachtig. Want hij dacht in de jaren die volgden, niet meer aan Louise, die daar eenzaam in Engeland was achtergebleven en trouwde mei een Australisch meisje. Enkele jaren geleden stierf zijn vrouw en dacht hij opnieuw aan miss Louise^ Stowe. Hij moest lang zoeken voor hij haar adies vond en toen ging dan de brief in zee. Zoals gezegd: het was .-no maar de 75-jarige weduwnaar gaf het met oo en is nu op weg naar Little Holland aan de Engelse kust om miss Louise tpt andere gedachten te brengen. snelheid) door de lucht stuwen, dan treedt cr een enorme luchtwri.iving op, waarbij de lucht a.h. w. wordt samen gedrukt en een behoorlijke portie hitte wordt opgewekt. Proeven hebben aan getoond, dat bij Mach 2 reeds lucht temperaturen van rond 240 graden Fahrenheit optreden. Mach 3 levert al 600 graden, terwijl het zo in steeds toe nemende mate doorgaat tot bij Mach 10 temperaturen optreden, die een diamaut in damp doen opgaan! Voorlopig zijn we nog niet aan Mach 10 toe, doch bij Mach 4 is het reeds zo dat aluminium smelt. Wij wezen er reeds op, dat op groto hoogte een lage temperatuur heerst. Boven de 36.000 voet is de temperatuur min of meer stabiel op 56,5 graden Cel sius onder nul. Oppervlakkig gezien zou den we nu veronderstellen, dat we op deze hoogte, bij deze koude toch wel een flink vaartje kunnen halen, alvorens het gevaarlijk wordt. In zekere zin is dit ook zo, maar toch schuilt hier een addertje onder het gras. Op deze hoogte is de luchtdichtheid aanzienlijk geringer dan op zeeniveau. De zonnestraling is dan ook veel en veel intensiever en een vliegtuig zal als gevolg hiervan zeer veel warmte opnemen. Een eenvoudige remedie hier tegen zou zijn om het oppervlak zeer hoog glanzend te polijsten, zodat de warmte wordt tefuggekaatst. Doch ook het toestel zelf produceert de nodige warmte, die het kwijt moet. We denken hierbij maai even aan de motoren e.d. Willen we deze warmte nu snel kwijt raken, dan is weer een dof-zwart oppervlak noodzakelijk! In de niet meer zo veraf liggende toekomst zullen snelheden in de waarde van Mach 1 5—2 toch tot de „eisen des tijds" gaan behoren. Deze snelheden zullen dan in ce stratosfeer, waar immers de luchtweer stand het geringst is, worden gevlogen. (Van onze Haagse redactie). „Het feit, dat de inkoop van buiten landse tarwe sinds gisteren weer in particuliere handen, is gelegd zal zeker geen stijging en misschien een daling van de meelprijs tengevolge hebben. Voorts is een verdere daling van de wereld marktprijs te verwachten, gezien de op het Noordelijk halfrond op handen zijnde goede oogsten. Of deze zullen resulteren in een lagere broodprijs is echter twijfel achtig, omdat de lonen in het bakkers bedrijf de laatste tijd zeer zijn gestegen" Dit verklaarde ons de voorzitter van de Ned. Vereniging van Meelfabrikanten, de heer H, J. Koster, gistermiddag tijdens een bijeenkomst, die in Scheveningen was belegd om uitdrukking te geven aan de erkentelijkheid jegens de betrokken overheidsinstanties voor haar beleid in zake de broodvdorziening van Nederland. Sinds het uitbreken van de oorlog werd buitenlandse tarwe centraal ingekocht door de overheid. Thans kunnen de meel fabrikanten weer rechtstreeks zelf kopen op de wereldmarkt. Dit betekent niet een volledig herstel van de vooroorlogse toe stand, want de wereldmarkt is door de internationale tarwe-overeenkomst nog slechts ten dele vrij De receptie, welke gistermiddag even eens door de Vereniging van Meelfabri kanten werd gehouden, werd o.a, bijge woond door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. We krijgen nu met tal van proble men te maken. Door de hoge snel heid van de aanstormende machine, kunnen de luchtdeeltjes niet meer snel genoeg terzijde wijken, waardoor zij tegen elkaar botsen en zodoende een enorme wrijving en hitte veroor zaken, zoals we hierboven al zagen. Op de eerste plaats zal de con structie van het vliegtuig nu van een zodanig materiaal moeten zijn, «lat dit deze hitte kan weerstaan «onder aan sterkte te verliezen. Vlieger en instrumenten zullen moeten worden gekoeld. Uit de aard der zaak met koude lucht, maar de lucht, die hier voor aangezogen wordt is echter hee zodat dus een zeer omvangrijke koel installatie moet worden ingebouwd. De brandstoftanks zullen onder druk gehouden moeten worden, omdat de brandstof bij een snelheid van Mach 1,5 in de stratosfeer begint te koken. Vliegen we met Mach 2 dan is het mogelijk, dat de brandstof binnen het uur een temperatuur van 120 graden F. bereikt. Tijdens het passeren van de verschillende pompen op weg naar de motor, loopt die temperatuur dan verder op tot 250 a 300 graden, waar bij zich dan een teerachtig product vormt, dat filters en injecteurs ver stopt, zodat de motor zijn werk staakt Het is dus even noodzakelijk om de brandstoftanks niet alleen onder druk te houden, maar tevens te koelen. De motor zelf komt er ook niet «onder moeilijkheden af. De aangezogen buiten lucht heeft reeds een hoge temperatuur Tijdens het comprimeren in de compres sor wordt die temperatuur zo hoog, d3t de achterste compressorbladen roodgloei end komen te staan. Het laat zich dan ook gemakkelijk denken, dat de veroran dingskamers, zeker bi.r het gebruik van een z.g. nabrander, wit heet zullen woi. den en het smeltpunt van staal zullen be reiken. We hebben hier nu slechts enkele problemen, die met de opgewekte warmte bij hoge snelheden in verband staan, opgenoemd. U kunt er echter van overtuigd zijn, dat er nog een paar moeilijkheden meer zijn. Doch al leen met deze enkele problemen komen we al tot ingewikkelde gevolgen. Immers, we zagen, dat verschillende en tamelijk omvangrijke koelinstallaties noodzakelijk zijn, bovendien installaties om verschillende delen onder druk te zet ten enz. Dit alles brengt het nodige ge wicht met zich en kost bovendien plaats ruimte. Een gevolg hiervan is, dat het toestel groter en zwaarder wordt, mdat meer motorvermogen vereist is. Meer motorvermogen betekent echter ook weer meer eigen warmte, die weer afgevoerd moet worden. Zo kunnen we doorgaan. Technici spreken dan ook al over 'n ket ting van problemen. Om te komen tot de oplossing van al deze moeilijkheden wil Amerika de eerste stap zetten met behulp van een experi menteel vliegtuig: de Bell X —2. Dit toe stel is ontworpen voor snelheden om streeks 4000 K.M. op grote hoogte. Romp en vleugels zijn dan ook opgebouwd uit roestvrij staal, dat een veel grotere hitte bestendigheid bezit dan aluminiumlege- ringen. De machine is uitgerust met een raketmotor, die 'n vermogen kan ontwik kelen, dat overeenkomt met het totale machinevermogen van een moderne krui ser. Tijdens de proefvluchten hoopt men vele mysteries te kunnen onthullen, doch door het gebruik van de raketmotor zal de tijd, dat een hoge vliegsnelheid kan worden volgehouden, vrij beperkt zijn. Wie zien dus, dat snelheden in de grootte van Mach 2 en Mach 3 al zeer grote problemen met zich bren gen. Problemen, die schier onoplos baar schijnen. En dan te bedenken, dat er al lieden zijn, die over ruim tevaart dromen met een kijkje op de maan! Gisteravond arriveerde op Schiphol dr Samuel Rosenblatt, professor aan de John Hopkins Universiteit te Baltimore en op- perrabiin van de synagoge daar ter plaat se. HÜ. kwam hier, vergezeld van echtge note en zoon onr zich op de hoogte te stel len van de plannen, die in ons land be staan om de biografie van zijn vader, die hij het vorige jaar schreef, te verfilmen. De heer Nea Jaakobs, oud-Zwollenaar die dertig iaar Beleden in de Staten de mana ger was van de wereldberoemde cantor en concertzanger Yosselle Rosenblatt, zal in samenwerking met TRIO-fiims het le ven van deze bekende zanger op de film band vastleggen. Onderhandelingen wor den gevoerd met een Amerikaanse regis seur en een Amerikaanse acteur voor de titelrol, terwijl reeds vaststaat dat Jo de Haas chef-cameraman zal zijn. Dit is de eerste keer dat de Nederlandse filmindustrie wordt ingeschakeld voor een internationale speelfilm, die tegelijkertijd in Amsterdam en New York de wereld première kan beleven. Nederlandse ac teurs en actrices zullen zo veel mogelijk ingeschakeld worden, zodat de film over Yosselle. Rosenblatt alleszins van belang Is voor de nog jonge Nederlandse film industrie. Dr Samuel Rosenblatt is de oudste van de acht kinderen, die de bekende cantor had. Yosselle werd in 1882 in de Ukraine geboren. Op jeugdige leeftijd openbaarde zich reeds het bijzondere muzikale talent van hem en toen' hij in 1933 te Jeruzalem stierf was hij wereldberoemd. Toen hij op 51-jarige leeftijd stierf, wa ren ruim 200 gramofoonplaten van zijn 6tem gemaakt- Nadat hij eerst van Rusland uit de Oos tenrijksHongaarse Donaumonarchie had doorreisd, vestigde hij zich in Hamburg om daarna op 30-jarige lëeftijd naar de nieuwe wereld te trekken als cantor. Maar niet alleen in de synagogen werd zijn stem beroemd. Yosselle Rosenblatt werd als artist ontdekt en hij introduceer de de schoonheid van hief weemoedige Joodse lied in de concertzalen. Toen hij al zijn geld had verloren bij de oprichting van een in het Hebreeuws verschijnend dagblad in New York, ging hij zingen in de bioscopen, omdat hij meende zijn vrien den, die op zijn verzoek ook geld in dit fiasco hadden gestoken, schadeloos te moeten stellen. Als fenomenaal tenor, die over enkele registers meer beschikte dan doorgaans het geval is, werd hij een „spe ciale attractie" voor de Amerikaanse bio scoopbezoekers. Toch heeft hij zijn aard niet verloochend. Zo weigerde hij b.v. om op verzoek van' Campanini in de opera van Chicago op te treden, omdat hij dit tegen zijn principes achtte. De Sabbath heeft, hij zijn hele leven ook toen hij de best betaalde zanger van de wereld was tn ere gehouden en van Vrijdag avond tot Zondagmorgen trad hij niet op. Yosselle Rosenblatt is voor de oudere nog levende generatie een begrip. Maar ook de jongeren hebben zijn stem kunnen horen toen de film ,,The Jazz-sir.ger" in roulatie kwam. Het was niet Al Jolson, maar Yosselle Rosenblatt wiens slem men hoorde. De beroemde Al Jolson verscheen slechts op het beeld; het geluid was van de Joodse cantor- Het scenario voor de verfilmde biografie is van de hand van Charles (Come to the stable) Oxton. Folkloristische momenten uit z;jn j'eugd en anecdotische belevenis sen van deze kunstenaar zullen de scènes in de synagogen en op het concertpodium afwisselen. Dc werktitel van de film is „Onsterfelijke Melodie" wat de eigen lijke titel zal worden, is nog niet bekend. Het begin van de film zal in Israël wor den opgenomen; de rest in ons land. Zo veel mogelijk zullen authentieke opnamen van de stem van Yosselle Rosenblatt wor den gebruikt, zodat men een eerlijk beeld van deze grote artiest, en humane man die streng orthodox voor zichzelf en tole rant voor anderen was zal krijgen. Binnenkort reeds hoopt men met de op namen te beginnen. Bu. Met ingang van 1 September zal Jo hanna Zuiver haar loopbaan als ballet soliste beëindigen. Zij zal echter als lerares aan het Ne derlands ballet verbonden blijven. p het Limburgse studenten- I congres, dat eind Juli in Sit- tard werd gehouden en dat gewijd was aan het thema der men selijke verhoudingen, kwam ook de emancipatie der vrouw ter spra ke. Terecht werd van de zijde der Limburgse academicae tijdens een forum-bijeenkomst opgemerkt, dat de vrouwenbeweging niet meer het fel strijdbare karakter van het be gin dezer eeuw heeft. Globaal ge nomen kan de vrouw met haar huidige positie wel tevreden zijn, zo werd hieraan toegevoegd. Met deze laatste opmerking was het aanwezige vrouwelijke publiek het echter niet onverdeeld eens. In de practijk zijn wij er nog lang niet, zo werd van vrouwelijke zijde hier tegen ingebracht. En zo is het in- derdaad. De vrouw heeft feitelijk nog een ernstige achterstand in te lopen. Wel is z'ij in onze tijd de gelijk waardige partner van de man ge worden, waar zij ook aanspraak op kan maken. Maar zij is vaak nog te weinig verstandelijk, algemeen menselijk en godsdienstig ontwik keld om ten volle zijn partner te zijn. Door deze achterstand in de ontwikkeling is zij veelal ook niet instaat haar opgroeiende kinde ren in deze tijd van ontzaglijke evolutie te begrijpen en te leiden. Dat deze situatie tal van ernstige spanningen kan oproepen, leert de dagelijkse ervaring. Verder wordt de stem van de vrouw in het openbare leven nog te weinig beluisterd vooral naar zijn echt vrouwelijke klank. Zeker, de laatste halve eeuw is er op dit punt enorm veel veranderd. Het moderne meisje is zelfstandig geworden. Zowat alle beroepen lig gen voor haar open. Haar maat schappelijke bewegingsvrijheid is vergeleken met vroeger „fantas tisch." Maar deze ingrijpende ver andering betekent tevens een grote bedreiging van haar eigen vrouwe lijke waarde en waardigheid. Dik wijls weet zij deze niet ongeschon- den te bewaren, zien we haar ver mannelijken. Terwijl het er 50 jaar geleden om ging de Katholieke vrouw in te leiden in de beroepen en open bare ambten, is het tegenwoor dig misschien de meest dringen de taak de vrouw sterk te maken om haar in de nieuwe omstandig, heden haar persoonlijke waardig heid als vrouw en als christen niet te doen verliezen, zo oor deelde in 1952 Paus Pius XII die nu deze gebedsintentie voor nee] de christenheid uitschrijft. Hiermede zijn slechts enige pro blemen aangeduid, die met de plaats van de vrouw in onze he dendaagse samenleving samenhan gen. IN de na-oorlogse jaren klinkt steeds luider de roep om herstel der menselijke verhoudingen, die in hoge mate zijn verzakelijkt. Men kan deze roep voor een be- belangrijk deel verstaan als de roep van de winnende invloed van de vrouw op alle levensgebieden. Wie is er immers beter in staat dan de vrouw om deze verhoudingen weer menselijk persoonlijk te maken? De vrouw heeft in onze tijd een prachtige roeping in en buiten het gezin. Laten wij in Seutember er voor bidden, dat Zij als moeder, religieuze of ongehuwde vrouw in de wereld zich deze roeping steeds meer bewust wordt en dat zij de kracht zal hebben haar in christe lijke geest te vervullen. DE Missieintentie voor Septem ber betreft het basis-onder richt in de missie. Twee derden van de mensheid kunnen niet le zen en schrijven, noch kennen zij de eerste beginselen van voeding en hygiëne. Om deze onwetend heid te bestrijden heeft de U.N.E.S.C.O. een wereldomvattend plan uitgewerkt, waarin echter nog steeds nauwelijks rekening wordt gehouden met alles, wat de katholieke missie in dezen gedaan heeft. Laten wij bidden, dat voor de taak van de missie in deze we reldorganisatie meer begrip komt. De organisatoren van het 14e inter nationale tuinbouwcongres, dat van 29 Augustus tot 6 September wordt gehou den in het Kurhaus en het Palace Hotel in Scheveningen, mogen met gerecht vaardigde trots gewagen van een wel bij zonder goede belangstelling voor deze bij eenkomst van zuiver wetenschappelijke aard. Het aantal deelnemers van 870 uit 63 verschillende landen slaat namelijk alle tot dusver op dit punt gevestigde records. Bijzonder verheugend is daarbij ook de actieve deelneming van vertegenwoordi gers uit verschillende Oost-Europese lan den, zoals Rusland, Polen, Tsjechoslowa- kije, Hongarije cn Roemenië. Evenals bij de onlangs in Geneve gehouden conferen tie over atoomenergie, is hiermede een basis gelegd voor een zo ruim mogelijke uitwisseling van ervaringen tussen we tenschappelijke onderzoekers die zich be zighouden met de vele problemen, welke verbonden zijn aan de technische voort brenging van tuinbouw- en sierteeltpro ducten. Vergeleken met het eerste na de laatste wereldoorlog gehouden congres in 1952 te Londen betekent de hui dige deelneming zelfs een verdubbeling. Dit grote aantal behoeft echter aan de werkbaarheid van het congres geen af breuk te doen, aangezien de deelnemers zich na de openingszitting hebben ge splitst in een vijftal met de onderschei dene tuinbouwgewassen overeen komen de groepen, nl. groenten en tuinbouw- zaden, fruit, bloemen en bloembollen, bo. men en tropische plus subtropische ge wassen. Binnen elk van deze groepen worden dan diverse voordrachten met be trekking tot vijf verschillende soorten vraagstukken gehouden (zoals bv. bodem en bemesting of ziektebestrijding). De tijdstippen zijn daarbij dusdanig gekozen, dat ook deelnemers die niet zijn gespe cialiseerd op een bepaalte tuinbouwtak Zr M Francisco, sinds de oprichting van de St Maartenskliniek in Ubbergen op 1 Mei 1936 directrice van dat instituut, is door haar overheid benoemd tot over ste van het klooster te Beverwijk. Zuster Francisco had als rechterhand van de geneesheer-directeur dr G. Bar een groot aandeel in de opbouw van de kliniek. (Speciale correspondentie uit Washington) Te Washington is een toneelschool ge vestigd van de Catholic University of Ame rica. De school heeft in de loop der jaren veel invloed uitgeoefend op het Ameri kaanse toneel. Naast de opvoering van eigen stukken voor het publiek en de op leiding van acteurs, toneelschrijvers, re gisseurs cn leraren heeft de school een reisgezelschap opgericht dat niet succes twee zomer-theaters exploiteert en reeds drie tournee's in het buitenland heeft ge maakt. Seder 1937 zijn door de school meer dan 150 stukken opgevoerd in haar thea ter op de campus. Jaarlijks worden vijf nieuwe stukken ingestudeerd. Een groot aantal daarvan bestaat uit klassieke stuk ken. Ongeveer een derde deel zijn echter originele werken, geschrevep door de stu denten en leraren van het college. Ver schillende daarvan het bekendste is wel „Song of Bernadette" zijn later door het beroepstoneel overgenomen. De studie staat op hoog peil: De gespe cialiseerde opleiding vormt slechts een onderdeel van het veelomvattende leer programma, dat aan de vrije kunsten veel aandacht besteedt. Zij, die het eind examen willen afleggen, moeten minstens twee jaar lang Grieks of Latijn bestu deerd hebben. De directeur van de To neelschool, pater Gilbert V. Hartke, is van oordeel dat als een student het ern stig met zijn studie meent hij met deze exameneis accoord zal gaan, zo niet, dan kunnen wij hem hier niet gebruiken. Pater Hartke, die de school in 1937 heeft opgericht, is een Dominicaan en is al van zijn jeugd een groot liefhebber van het toneel. Als jongen speelde hij kleine rollen in films en kort nadat hij tot pries ter was gewijd opende hij de toneelschool, waarvan hij nu directeur is. Aanvankelijk begon hij met slechts één medewerker en 25 leerlingen; nu werkt hij met zeven leraren en de school telt 150 studenten. Clare Booth Luce, de bekende toneel schrijfster, die thans Ambassadrice in Ita lië is, schonk haar bibliotheek van meer dan 5.000 delen op het gebied van de dra matische kunst in 1949 aan de toneelschool: zij vormen de kern van de uitgebreide ver zameling boekwerken en toneelstukken van de school. Teneinde voor de afgestudeerden nieu we mogelijkheden te openen werd door de Toneelschool in 1949 een onafhankelijk toneelgezelschap opgericht, „Players In corporated". In het eerste jaar van zijn bestaan, maakte het gezelschap een tour nee door 17 Staten, waarbij 58 steden wer den aangedaan en onder meer Shakes peare's „Much Ado about Nothing" werd opgevoerd. Daarna werden elk jaar soortgelijke tournee's georganiseerd. Na hun tournee in 1952, waarbij o.a. Shakespeare's „Twelfth Night" en Molière's „School for Wives" worden opgevoerd vertrokken de spelers op verzoek van het Amerikaanse Ministerie van Defensie naar Japan en Korea waar zij gedurende zes weken voor- doch op een van de genoemde vraagstuk ken in het algemeen, alle bijeenkomsten kunnen bijwonen, die voor hun van be lang zijn. Langs deze weg hoopt het congres een 165-tal inleidingen te kunnen verwerken, welke in het Engels, Frans of Duits zul len worden uitgesproken. Mogelijk zullen de hierbij behorende discussies hier en daar nog wel eens moeilijkheden opleve ren, temeer omdat bjj nader inzien moest worden afgezien van het aanstellen van een groot aantal tolken. Door de Minister van landbouw, Z.Exc. S. L. Mansholt, die de openingsrede van het congres uitsprak, werd in het bijzon der de nadruk gelegd op de' grote ver schillen in ontwikkeling en welvaart, die zich voordoen tussen de geïndustrialiseer de en de zgn. onderontwikkelde landen. In feite leeft twee-derde van de wereld bevolking op de rand van het bestaans minimum. In de geïndustrialiseerde lan den is een duidelijk streven aanwezig om middels technische en financieel-econo- mische hulpverlening de behoefte in an dere landen naar grotere welvaart te ver wezenlijken; zowel uit welbegrepen eigenbelang als tengevolge van het in zicht dat welvaart en wereldvrede niet bestendig kunnen zijn indien „hoge en lage drukgebieden" naast elkaar blijven voortbestaan. Aldus Z. Exc„ die vervolgens betoogde dat de tuinbouw zich bijzonder leent voor een uitwisseling van kennis en erva ring op verschillend gebied. Terwijl de O.E.E.C, zich bezighoudt met vraagstuk ken van economische betekenis, voorziet het Internationale Comité voor Tuin- bouwcongressen in de behoefte aan een uitwisseling van technisch-wetenschappe- lijke kennis, hetgeen Zowel in het belang is van de hoger als van de lager ontwik kelde landen. De minister van Landbouw constateerde echter daf ook tussen de internationale tuinbouwcongressen, welke thans hope lijk om de 3 jaren zullen worden gehou den. grote behoefte bestaat aan een regel matig contact tussen de onderzoekers in de gehele wereld. Op grond hiervan be pleitte hij met nadruk de instelling van een onafhankelijk Internationaal Orgaan stellingen gaven voor de strijkrachten Gentleman". van de Verenigde Naties. Dit had een zo groot succes, dat zij er het volgend jaar wederom heen gingen en onder meer Sha kespeare's „Love's Labour Lost" speelden. In het afgelopen seizoen maakten de ac teurs een tournee van zeven weken door Duitsland, Frankrijk en Italië. Als nieuwe stukken vertoonden zij Shakespeare's „Ju lius Caesar" en Molière's bevelingen zou kunnen doen inzake voor samenwerking komende onderwerpen en dat de meest geschikte deskundigen daar voor zou kunnen aanwijzen. Een soortgelijke gedachte werd reeds in 1927 door Nederland op een toenmalig congres in Amsterdam ontwikkeld, doch het kwam door de crisis van de jaren der tiger toen niet tot een uitvoerig hier van. In het licht van de resultaten der Geneefse conferentie over atoomenergie meende Z. Exc. echter een hernieuwde aanleiding tot dit voorstel te zien, waarbij hij tevens bekend maakte dat de Neder landse Regering bereid is om het bureau van een dergelijk internationaal orgaan te huisvesten. In de komende dagen zal over dit zo belangrijk voorstel tot een internationaal coördinatie van het onderzoek worden gediscussieerd, waarmede tenslotte de tuinbouwwetenschap en de bevolking over de gehele wereld gebaat zou zijn. De omstandigheden voor een realisering van deze gedachten lijken thans gunsti ger dan ooit tevoren. De betekenis welke Nederland, dat in ternationaal een faam heeft als land met een Zeer hoog ontwikkelde tuinbouw aan dit congres mag hechten, is zeker niet alleen beperkt tot belangen van zuiver wetenschappelijke aard. Uit het leggen immers van persoonlijke banden en het kweken van goodwill in het buitenland kunnen ook mogelijkheden voor jonge Nederlandse onderzoekers voortvloeien om zich elders een toekomst op te bou wen. De naam die de Nederlandse agra rische academicus in het buitenland be zit is zeer goed, hopelijk zullen zij, die deze naam vestigden, nog door vele ande ren kunnen worden gevolgd. Eveneens is echter de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een en ander een bijdrage kan opleveren ten gunste van de afzet van onze tuinbouwproducten, welke voor een zeer groot deel hun weg moeten vin den naar het buitenland. In dit licht be zien getuigt het van een wijs beleid, dat het organisatiecomité van het congres heeft gemeend de nodige tijd te moeten inruimen voor verschillende excursies naar tal van onderzoekingsinstituten in Wageningen en naar proeftuinen en enkele vooraanstaande bedrijven in de belangrijkste centra van onze nationale voor Tuinbouwwetenschap, hetwelk aan- tuinbouw en sierteelt. De justitie is er in geslaagd klaarheid te brengen in de malversaties, welke vanaf 1952 tot en met 1954 op het vlieg veld Twenthe zijn gepleegd en naar aan leiding waarvan enige tijd geleden enkele arrestaties zjjn verricht. Gebleken is. dat er werd geknoeid met de bemesting van een verpacht gedeelte van het vliegveld en met leveranties van kunstmest. Bovendien zijn bij werkzaam heden op cultuurtechnisch gebied voor waarden van de bestekken overtreden Ook hier betrof het kunstmest. Men bracht minder in de grond dan was voor geschreven maar de in de bestekken voor geschreven hoeveelheid kunstmest werd wel in rekening gebracht. Soms werd de helft van de in het bestek genoemde hoe veelheid ingestrooid. De „verdiensten" voor degenen, die van de knoeierijen wor. den verdacht, lopen in de duizenden gul dens. De Enschedese uitvoerder A. E. Is vol gens de politie een van de hoofdpersonen in deze malversaties. Hij was de uitvoer der van de cultuurtechnische werken op het vliegveld, welke door het rijk waren aanbesteed In overleg met de firma H. uit Weerselo, de leverancier van de mest stoffen, althans met de boekhouder S moet hij toen veel minder hebben inge strooid. dan was voorgeschreven en n „Would-be- rekening werd gebracht. Dat deze knoeie rijen mogelijk waren, komt, doordat de opzichter van de Babof (bureau aanleg beheer en onderhoud van vliegvelden) H. van 't H. in het complot was betrokken. Hij verzweeg de malversaties tegen zijn superieuren en dat legde hem uiteraard geen windeieren, aldus de politie. Ook moet er geknoeid zijn door Van 't H. en de landbouwer A. G. K. Deze was contractueel verplicht om een door hem gepacht gedeelte van het vliegveld met een bepaalde hoeveelheid kunstmest te bemesten, maar hij moet ook minder heo- ben uitgestrooid, dan in de voorwaarden was opgenomen en dan hij in rekening heeft gebracht. Dit moet Van 't H. heo- ben geweten en uiteraard zweeg deze niet voor niets. Ook de hulpopzichter G was hiervan op de hoogte, maar met enkele bankbiljetten moet de man tot zwijgen zijn gebracht, zo meent de politie. E.. Van 't H. en G, zijn gedetineerd. De boek houder S. is ook ingesloten geweest, maar is inmiddels vrijgelaten. In de week van 14 t/m 20 Augustus zijn aangegeven om. 13 gevallen van para- typhus b, 64 gevallen van roodvonk, 9 ge vallen van diphterie en 19 gevallen van kinderverlamming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5