werd dramatische triomf voor LAURENCE OLIVIER 1 leclame Klassieke het van drama's in Parthenon schaduw HOOGTEPUNT VAN STATFORD SEIZOEN Invoerrechten op Citrusvruchten NEDERLANDSE MAN V.N.-SUBCOMMISSIE OPENT DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Wereldbankleningen voor Algerije, Libanon en Z.-Amer. landen is een gematigd mens Opnieuw „samen- OOK IN DE MODE: Geneefse voorstellen formeel ingediend zwermg Koreaanse bestands commissie Twee motorrijders botsten Maakt Negert en tien Artistiehe ACTUALITEITEN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 NSC PACTNA 9 PATER J. v. d. DONK f VOORLOPIG VERSLAG VAN DE EERSTE KAMER LAURENCE OLIVIER Deelneming van de Ned. Handel Mij van 157.000 B uitensporigheden tegen Argentijnse regering ontdekt gaat activiteit beperken Een dode, een zwaar gewonde Halfjaarlijkse beurs STAATSDIPLOMA VOOR LERAAR IN DE STENOGRAFIE NEDERLANDSE ZEEMAN IN DENEMARKEN VER- DRONKEN Bromfiets-furies midden op de Rijksweg EMILE VERHAEREN- PELGRIMSTOCHT GEEN RIJKSKEUR VOOR BERMLICHTEN Mooiste hoeken Ad Hooykaas Congres in Venetfi Gruwelijke Beeldroman TITUS ANDRONICUS Titus Andromcus (Van onze speciale verslaggever) STRATFORD, 17 Augustus. Het onverwachte is geschied. Niemand durfde er aan te geloven dat het bloed- dorstigste en meest omstreden drama dat Shakespeare geschreven, of bewerkt of helemaal niet geschreven heeft, in een acceptabele vorm ten tonele gebracht kon worden. Een „horror comic" hadden de toneelcritici in eigentijdse idioom deze Romeinse tragedie genoemd. Een schouw burg-publiek dat de zaal binnenkwam voor de première met een cynische glimlach op het gezicht, ging diep ontroerd naar huis. Laurence Olivier, die de titelrol speelde en Peter Brook, die de regie voerde, had den dit zwakke en onmogelijk bloed dorstige drama, ivaaraan in de laatste honderd jaar slechts één regisseur zich gewaagd had, tot het hoogtepunt van het Shakespeare seizoen in Stratford iveten te maken. Vivien Leigh in Het is pauze in het Stratford Memo rial Theatre en zoals gebruikelijk staan talrijke schouwburg-bezoekers uit te kijken over de rivier de Avon, vanaf het terras dat een prachtig uitzicht biedt op deze vredige rivier. Een zwaan glijdt statig voorbti. gevolgd door haar twee jongen. „Weet u", zegt iemand die naast mij staat, „dat een troep van dertig zwanen het kleine eilandje daar links in de ri vier geheel geëvacueerd hebben en nu heel erg eng behuisd op een veel kleiner eilandje zitten, om aan de zwaan met haar jongen de nodige rust te gunnen? Er was geen sterker contrast denkbaar dan tussen deze pastorale zwanen-idylle en de grimmige tragedie van de Romein se generaal Titus Andronicus. waarvan wij zo juist de eerste helft hadden ge zien. Toch heeft zelfs ook dit drama van wraak en weerwraak zijn poëtische re gels, zoals de beschrijving van het bos waarin de jacht plaats heeft, die bijna alle twijfel over Shakespeare's auteur- «chap verdrijven: „The birds chant melody on everyy bush; The snake lies rolled in the cheerful sun; The green leaves quiver with the cooling wind And make a chequer'd shadow on the ground". Dergelijke passages zijn echter uiterst zeldzaam en verbleken bijna geheel te gen de fel-rode achtergrond van dit dra ma. waarvoor Peter Brook zelfs rode coulissen heeft ontworpen voor de tra gische climax in het laatste bedrijf. Titus Andronicus is de stoere, onge compliceerde dappere generaal, die ze gevierend naar Rome terugkeert, met zich voerend de lichamen van drie van zijn zonen die in de strijd gesneuveld zijn en de Koningin van de verslagen Gothen, Tamora en haar drie zonen als krijgsgevangenen. Bij het graf van zijn zonen brengt Titus de oudste zoon van Koningin Tamora als zoenoffer aan de goden en als wraak voor de dood van zijn eigen zoons. Tamora, die kort daar na door de pasgekozen keizer Saturnius ten huwelijk wordt gevraagd, omdat Ti tus' dochter Lavinia, die hij tot zijn kei zerin had willen maken, weggevoerd wordt door zijn medestrever naar het keizerschap, Bassanius, zweert de dood van haar zoon te zullen wreken op Ti tus en zijn nakomelingschap. Met de hulp van de Moor Aaron, die de geïncar neerde boosheid zelf is, slaagt zij er in de twee zonen van Titus te laten ver moorden. evenals Bassanius, de schoon zoon, terwijl Lavinia. de dochter van Titus, wordt onteerd door Tamora's zo nen Chiron en Demetrius, die haar daar na de handen afkappen en de tong uit snijden. Titus hakt zichzelf de linker hand af, bedrogen door de duivelse Moor, die hem voorspiegelt dat hij daar door zijn zoons zal kunnen redden Slag op slag is neergeregend op het hoofd van Titus. Ronddwalend in verbijstering over het toneel, komen de jammerklach ten uit Titus' mond, met een diep tragi sche verscheurdheid die doet denken aan Laurence Olivier's Oedipus Rome is but a wilderness of tigers Tigers must prey, and Rome affords But me and mine. £no prey Dat is het ogenblik waarop zijn verminkte dochter Lavinia (Vivien Leigh) het toneel op komt. Hier be reikt het spel van Laurence Olivier en Vivien Leigh het hoogtepunt in een dialoog-gebaar zonder woorden, waarin alleen de allergrootste acteurs en actrices de diepste ontroering we ten te wekken. Eenzelfde emotie en I compassie grijpt de zaal aan wanneer Lavinia, met een stok tussen haar i armen geklemd, de namen van Chiron en Demetrius in het zand schrijft. Hierna begint de Nemesis Lucius de enige zoon van Titus An dronicus, die nog over is, weet een leger op de been te brengen om zijn vader, zuster en broers te wreken. I Tijdens een gruwelijk kannibalistisch 1 feestbanket in het laatste bedrijf komt de dood zowel voor Saturnius en Tamora als voor Titus en Lavinia. De twee zonen van Tamora zijn reeds eerder gedood door Titus en werden aan tafel „opgediend". Ook de boze genius, de Moor Aaron ontgaat zijn straf niet. Lucius wordt tot keizer geproclameerd; „to order well the stat that like events may ne'er it riunate". Voor wie dit stuk leest zijn hier alle ingrediënten voor een „Grand Guignol spectacle": twaalf lijken, als ik de tel niet ben kwijtgeraakt, kanni balisme om van te gruwen etc; en toch wisten Laurence Olivier en Vi vien Leigh iedere opkomende glim lach te smoren door hun aangrijpend spel waardoor deze gruwelijke „hor ror comic" tot een diep ontroerende toneel-belevenis is geworden. Een groot deel van de lof voor dit onver wachte succes verdient Peter Brook voor de strakke waardige regie, de prachtige decors en de illustrerende simpele muziek die de regisseur ook zelf componeerde. Anthony Quayle speelde de Moor met al de primitieve wreedheid van deze duivelse figuur, die voor zijn dood nog uitroept: „If one good deed in all my life I did I do repent it from my very soul". Toch weet ook deze duivel nog een ogenblik medelijden op te wekken, wanneer hij met het oer-instinct van een dier strijdt voor het leven van het kind van Tamora waarvan hij de vader is. Shakespeare zelf mag dankbaar zijn dat zij dit stuk dat op zijn naam staat maar heel zelden spelen, want alleen acteurs van een formaat als Laurence Olivier zijn in staat om dit zwakke stuk, dat als het in derdaad van de hand van de dichter van Stratford is, al de onvolmaakt heden vertoont van de leerjongen, die probeerde de toneelgruwelen van zijn voorgangers te imiteren, ac ceptabel te maken. Merkwaardig is dat de Nederlandse navol ger van Shakespeare Jan Vos met zijn „Aran en Titus, of Wraak en Weerwraak" in de achttiende eeuw veel succes heeft gehad, evenals trouwens in Engeland. Niemand zal zich er over verwonderen dat in de eeuw van Koningin Victoria Titus Andronicus geen regisseur heeft kun nen vinden die dit drama durfde te presenteren, in een eeuw waarin de dames herhaaldelijk moesten bijge bracht worden met sal volatile. Drs Th. ZWARTKRUIS, pr. Na een vrij langdurige ziekte is op 49-jarige leeftijd in het ziekenhuis in zijn geboorteplaats Veghel overleden pater J. v. d. Donk. oud-leraar en missionaris Pater v. d. Donk werd in 1932 priester gewijd en was daarna gedurende 14 jaren leraar Latijn aan het Missie-college van de Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer. In 1946 ging hij naar de missie van da Goudkust, vanwaar hij begin van dit jaar om gezondheidsredenen repatrieerde. Verschenen zijn de voorlopige versla gen van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrechten op sinaas appelen, mandarijnen en citroenen, en over het wetsontwerp tot schorsing van de heffing van invoerrechten op sinaas appelen. mandarijnen citroenen en natriumbichromaat. Bij de overweging van het eerstgenoem de wetsontwerp in de afdalingen der Kamer constateerden vele leden, dat het daarbij ter goedkeuring voorgedragen be sluit schorsing invoerrechten 1954 II in middels zijn kracht heeft verloren, en dat de gevraagde goedkeuring derhalve van louter formele aard is. Daarom achtten zij het minder raadzaam, in nadere be schouwingen te treden omtrent de inhoud van dat besluit. Sommige andere leden vestigden er de aandacht op, dat de Nederlandse oogst 1954 van bewaarfruit, inzonderheid in het voorjaar van 1955. ten gevolge van de stijgende invoer van sinaasappelen ten zeerste was benadeeld. Vermits hier naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden in vele gevallen sprake is van oneerlijke concurrentie, be stonden er bij hen onoverkomelijke be zwaren tegen, door vermindering van het invoerrecht op citrusfruit de reeds be staande concurrentie nog te vergemakke lijken. Dit was voor hen een principiëlp Onder voorzitterschap van de Rus So- bolef is de ontwapenings-subcommissie van de Verenigde Naties, bestaande uit vertegenwoordigers van de V.S., Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Canada, gisteravond te New York voor een nieuwe zitting bijeengekomen. Tijdens deze zitting zal de commissie in diep geheim beraadslagen over de diverse on- wapeningsvoorstellen, die de Grote vier in Genève hebben gedaan. In de openingsvergadering dienden de Amerikaanse, Russische, Britse en Franse vertegenwoordigers deze voorstellen in formele vorm in en lichtten deze toe. Henry Cabot Lodge diende dus namens de V.S. het spectaculaire plan van Eisen hower in voor uitwisseling met Rusland, op basis van wederkerigheid, van mili taire blauwdrukken en voor het houden van verkenningsvluchten boven eikaars grondgebied. Hij legde er de nadruk op dat dit plan in het bijzonder garanties poogde te scheppen tegen aanvallen met lange-afstandsvliegtuigen en kondigde aan dat zijn regering bereid was om dit plan ogenblikkelijk, op basis van wederkerig' heid, samen met Rusland in toepassing te brengen. Hij voegde daaraan toe, dat de lijsten van militaire instanties, die zou- De Wereldbank heeft een lening van 10.000.000 aan Algerije verstrekt om de productie van electriciteit op te voeren. De lening heeft een looptijd van 20 jaar en een rente van 4% pet. Drie Europese banken zullen aan deze lening deelnemen zonder garantie van de Wereldbank tot een bedrag van 724.000 dollar, welk bedrag de eerste vier half jaarlijkse termijnen vertegenwoordigt wel ke moeten worden terugbetaald te begin nen 1 Maart 1957 t.e.m. 1 September 1958, alsmede gedeelten van de vier volgende termijnen, vervallende van 1 Maart 1959 t.e.m. 1 September 1960. Van Nederlandse zijde zal worden deel genomen door de Nederlandse Handelmij. voor een bedrag van 157.000 dollar. De wereldbank heeft voorts een lening van 27 millioen dollar aan.de Libanon ver strekt als bijdrage in de financiering van de voltooiing van een electriciteits- en be, vloeiingsproject aan de rivier Litani. Hier door zal de electriciteitsproductie in dit land meer da n verdubbeld worden en wordt de bevloeiing mogelijk van een ge. bied van 8.500 acres langs de Middelland se zeekust. De lening wordt verstrekt aan de Litana Rivier Autoriteit, een auto noom regeringsbureau, dat in 1954 werd opgericht voor de uitvoering van het pro ject. Dit is de eerste lening van de Wereld bank aan de Libanon. Zij heeft een loop tijd van 25 jaar en een rente van 4,i pet per jaar incl. de statutaire com missie van 1 pet. De aflossing begint 1 Augustus 1961. De lening wordt gega randeerd door de republiek van de Liba non, De Wereldbank heeft een lening in diverse valuta, hoofdzakelijk Italiaanse lires en Zwitserse francs, overeenkomen de met een bedrag van 5,5 millioen, ver strekt aan Uruguay voor uitbreiding van de electriciteitsvoorziening. De lening werd opgenomen door de U.T.E., een autonoom regeringsbureau, dat het uit sluitend recht heeft in Uruguay electri- sche energie te leveren en te voorzien in het telefoonverkeer. De First National City Bank te New York en de Ned. Handel Mij nemen aan de lening deel voor een bedrag overeen stemmend met 654.000 De deelneming van de Ned. Handel Mij stemt overeen met 354.000, betaalbaar in Nederlandse gulden. Dit bedrag vertegenwoordigt het restant van de eerste vijf termijnen en de gehele zesde termijn, vervallend op 1 No vember I960 Bijna de gehele uitrusting voor de in stallatie wordt in West-Europa gekocht. De lening wordt gegarandeerd door de republiek Uruguay, zij heeft een looptijd van 20 jaar en draagt 43,i pet rente. De af lossing begint op 1 Mei 1958. De Wereldbank heefj verder met deel neming van de Bank of America een lening van 1,5 millioen verstrekt voor de ontwikkeling van de landbouw in Ni caragua. Met de lening zal de invoer ge financierd worden van machines, uitrus ting en materialen voor landverbetering, bestrijding van bodem-erosie, verbetering van weidegronden en melkverwerking, alsmede voor de invoer van hoornvee voor de fokkerij. De deelneming van de Bank of America beloopt 735.000, een bedrag overeen komende met de eerste zeven vervallende termijnen van de lening, in de periode van 1 October 1951 t.m. 1 October I960. De bank neemt deel zonder garantie van de Wereldbank. den moeten worden uitgewisseld, tevens een of meer vliegvelden zouden moeter. aanwijzen, waar verkenningsvliegtuigen gestationneerd konden worden. Lodge kondigde voorts aan, dat de V.S. aan de ontwapeningscommissie -en aan de Alge mene Vergadering van de V.N. zullen ver zoeken het plan Eisenhower te steunen. De Russische afgevaardigde, Sobolef, diende op zijn beurt het Russische ont wapeningsplan in, dat op 10 Mei 1.1. voor het eerst werd gepubliceerd en dat na dien te Genève weer door Boelganin ter tafel werd gebracht. Sobolef wees in zijn toespraak op de „bewijzen van goede wil" die de Sovjet-Unie geleverd had door haar strijdkrachten met 640.000 man te ver minderen en verklaarde, dat de Sovjet- Unie verwacht, dat andere mogendheden dit voorbeeld zullen volgen. De Britse afgevaardigde, de heer An thony Nutting, legde aan de conferentie het „bescheiden" plan van premier Eden voor om in Europa, aan weerszijden van de lijn, die de strijdkrachten van Oost en West scheidt, op een beperkt grond gebied een gezamenlijk Inspectiesysteem in te stellen. De Franse afgevaardigde, de heer Jules Moch. ten slotte, presenteerde het plan van Faure voor budgetaire controle op de ontwapening en voor het instellen van een fonds voor onderontwikkelde gebie den, dat gefinancierd zou moeten wor den door bijdragen uit de bewapenings budgets van de verschillende landen. Hedenavond zal de conferentie in de tail over deze voorstellen beginnen te on derhandelen. DE NEDERLANDSE mode-man is In zijn verschijning minder „uitgespro ken" dan zijn Italiaanse of Ameri- kaanse collega. Dat mag dan vreemd schijnen voor de nakomelingen van stoe- re Batavieren die zich tweeduizend jaar geleden voor hun reis naar deze streken bij voorkeur hulden in een massieve die- renhuid, die overigens een der weinige kledingstukken is waarmee de Nederland se man mode-historie heeft geschre ven. Doch aan de andere kant geeft de Nederlandse man daarmee blijk, bewust of onbewust gevoel te hebben voor de stelling dat een „heer" gekleed hoort te zijn in overeenstemming met de dame die hij begeleidt. Ook onze vrouwen ko pen bij voorkeur niet de uitbundigheden van de mode. In de grote lijn gezien zou den wij uit deze twee verschijnselen dus mogen afleiden dat de Nederlandse man voor zover wij dan van „de" Neder landse man mogen spreken voldoende ensemble-minded is om in deze kolom men als „heer" te worden gekwalificeerd Natuurlijk begaat ook deze man op zijn tijd zijn buitensporigheden, zoals het vol gend jaar wanneer de Olympische spelen hem ongetwijfeld zullen inspireren tot het aanvaarden van een Melbourne Look in zijn pullovers en sporthemden waarvan de brede borstnaad aan de drager een enigs zins athletisch uiterlijk geeft. Zoals ook het aanvaarden van de korte hemdsmouw („tocht-vrij" terwille van die automobi listen die door een te korte mouw soms over stijfheid in de schouders klagen) een afwijking betekent van het kleding- conservatisme, dat een van onze nationa le eigenschappen vormt. Maar goed, voor het overige blijft hij braafjes gematigd, ook al zit er in zijn kleding een tikje Italiaanse snit. Wanneer hij slecht bij kas is, zal hij zich voor de komende winter een wol- vilt hoed aanschaffen inplaats van het haarvilten exemplaar waarvan de prijs even sterk oploopt als de myxomatose- slachtoffers onder de konijnen die de le veranciers zijn voor het hoedenmateriaal. En eveneens zal hij dan niet kunnen mee doen aan de groeiende voorkeur voor na tuurzijden shawls die nu eens niet het slachtoffer zijn van een ziekte onder de zijderupsen, maar wel van de Weeldebe lasting die omstreeks de komende Sinter klaas nu nog wel heel wat geweven en in patentsteek gebreide wollen shawls in he renschoenen zal doen belanden. Grijze shawls en, voor de gebreide, zwarte. Of schoon de zuinige vrouw die rekening houdt met de toekomst er goed aan doet, bij haar keus ook eens een oogje te wa gen aan beige dat evenals voor sokken en pullovers in opkomst is, in tegenstelling tot het airforce-blauw dat al of niet on der invloed van de golf van vredelievend heid die de wereld sinds Genève overspoelt langzaam uit de étalages begint te ver dwijnen. Het hoofd van de Argentijnse fede rale politie, Miguel Gamboda, heeft gisteren tegenover journalisten ver klaard dat er een nieuwe samenzwe ring tegen de regering is ontdekt, die erop gericht is „paniek te veroorza ken in de handel, industrie en het bankwezen". Hij maakte voorts enkele bijzonderheden hekend over de activiteit van de politie gedurende het afgelopen weekeinde na de ont dekking van een voorraad wapens en ontplofbare stoffen in een villa in de Argentijnse hoofdstad en de arrestatie van een aantal jeugdige mensen uit vooraanstaande families. Gamboda deelde verder mede, dat de leider van de terroristen zich nog steeds op vrije voeten bevond, doch dat de politie hem op het spoor is. Hij weigerde mede te delen, hoeveel per sonen tot dusver zijn gearresteerd, doch aangenomen wordt dat dit er meer dan twintig zijn. Intussen wordt uit Buenos Aires vernomen, dat president Peron giste ren het ontslag heeft aanvaard van de minister van technische zaken, dr Raul Mende, die zal worden opgevolgd door Pedro Yesari, Mende is de achtste minister, die sedert de opstand van 16 Juni j.l. is afgetreden. kwestie, reden waarom zij hun stem aan dit. wetsontwerp zouden moeten om houden. Inzake het tweede wetsontwerp werd van verschillende zijden betoogd dat noch de tekst er van. noch de daarbij gegeven toelichting de strekking van het in casu gedane voorstel duidelijk maakt. De steeds stijgende invoer van sinaas appelen, welke in het voorjaar van 1955 de afzet van de zeer grote Nederlandse ppelenoogst in hoge mate had geschaad, moest, naar het oordeel van sommige aan het woord zijnde leden een voldoen de aanwijzing zijn voor de regering om de import in Nederland van sinaasappe len. welke verschillende landen door dumpingsmaatregelen bevorderen, niet verder te vergemakkelijken. Aan een maatregel als de onderwerpelijke wensten deze leden hun medewerking dan ook niet. te verlenen. Generaal-majoor Harlan Parks, de Amerikaanse chef van de V.N.-delegatie bij de gemengde Koreaanse bestandscom missie, heeft gisteren gezegd, dat volgens zjjn oordeel de neutrale commissie van toezicht moet worden ontbonden. Hij zeide dit te Panmoendjom op een vergadering van de gemengde commissie, die ter bespreking van beschuldigingen terzake inbreuken op de bestandsover eenkomst door de communisten bijeen was. Generaal Parks zette uiteen, dat het opperbevel van de Verenigde Naties meent, dat de neutrale commissie moet verdwjjnen, maar dat dit niet het offi ciële oordeel van de Verenigde Naties 's. Door de communistische „obstructie en ongeoorloofde handelingen in de neutrale commissie van toezicht is ontbinding van de commissie de enige oplossing van de moeilijkheden", aldus de generaal. Parks zeide verder, „dat door de niet neutrale gedragingen van de Polen en Tsjechen de commissie niet meer kan functionneren, ondanks de oprechte, ge wetensvolle en geduldige pogingen van de werkelijk neutrale Zwitserse en Zweedse leden om enige schijn van doel matigheid te bewaren". De gemengde commissie heeft gisteren besloten de activiteit van de neutrale commissie te beperken. Het aantal en de omvang van de groepen der commissie in Noord- en Zuid-Korea worden inge krompen. Het Nederlandse sportcolbert houdt het midden tussen de brede revers en de smalle naar Amerikaanse trant. De fabrikanten hebben een voorkeur voor kleine fantasie.dessitis en het jasje mag 2, eventueel ook 3, knopen hebben. (Model: Sturku) Bij een botsing tussen twee motors op de Rijksweg te Naarden werd een der be rijders zo ernstig gewond, dat hij later in het Diaconessenhuis te Naarden is over leden. Het was de 32-jarige G. H. V. uit Am sterdam. Hij wilde met zijn motor van de Rijksweg links de Wagnerlaan inslaan, toen hij en zijn vrouw, die op de duo zat, werden aangereden door een achterop komende motor, die met een snelheid van ongeveer 70 a 80 kilometer reed en werd bestuurd door de 26-jarige J. van D.. even eens uit Amsterdam, die zijn verloofde bij zich had. Mogelijk heeft Van D„ door dat er tussen de beide motors aanvanke lijk een auto reed, V. niet tijdig genoeg gezien. V. liep zeer ernstige beenwonden en een beenfractuur op en overleed later aan de gevolgen daarvan. Van D. kreeg een schedelbasisfractuur en is in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis opgeno men. De beide dames kwamen e-r vrij goed af. WANNEER BEGIN SEPTEMBER de gezamenlijke herenmodehandelaren uit het hele land in het Amsterdamse RAI-gebouw bijeen komen voor een be zoek aan hun halfjaarlijkse beurs, zullen de daar ten toon gestelde collecties on getwijfeld deze kleine prognose bevesti gen. Daar zal dan ook blijken dat de jas jes van de colbertcostuums voor de Ne derlandse man niet zo nauwsluitend mo gen zijn als voor zijn Engelse en Italiaan se vrienden. Hij krijgt een wat bredere schouder, maar dan met een al evenzeer in een modebeeld van de vrede passende aflopende lijn. Zijn pantalon zal iets nau wer worden, al is de Nederlandse man nog niet aan de 46 centimetergrens toe, die in het buitenland reeds wordt aan vaard. Doch wel zal hij zich een 6 centi meter hoge opslag mogen veroorloven, die overigens ook naar binnen kan worden gedragen. In de tweerij costuums, die van nature een nogal conservatief karakter hebben, zullen al die modieuze veranderingen wel niet zo sterk tot uitdrukking komen, maar die mannen die de voorkeur geven aan een eenrij costuum zullen merken dat zij daarop bij voorkeur twee knopen moeten dragen. Behalve dan weer als zij aanhan gers zijn van het sportcolbert dat terwille van onze Benelux-eenhetd ons gaat voor bereiden op de Belgische voorkeur voor een drieknoops-model. Dat zijn dan zo enkele van de kleine veranderingen. De grote wijziging ligt voor ons gevoel toch wel vooral in het af zweren van de V-stijl die eigenlijk alleen maar goed was voor de allerjongsten met een heup die nog niet door het zitten op een kantoorstoel is verzwaard. In de over jassen spreekt dit argument natuurlijk minder sterk en het is daar dan vooral dat de V-lijn zich nog wel zal weten te handhaven. Wel zijn die jassen over het algemeen wat korter geworden. 109 tot 116 centimeter voor di normaal pangbare ma ten. De raglanmouwen van het vorig sei zoen zijn nog steeds in trek. maar daar naast wordt in vakkringen vastgesteld dat de ingezette mouw weer terrein wint. De stoffen waarin al deze gedachten worden uitgewerkt maken een bescheiden soms ook wat sombere indruk en het is op dit punt misschien, dat de Italiaanse invloed zich toch nog al te nadrukkelijk handhaaft. Een Italiaanse lucht verdraagt nu eenmaa] makkelijker de combinaties van bruin met grijs en grijs met blauw dan onze vaderlandse winter, die het bo vendien zal moeten beleven dat onze man nen met een voorkeur voor grijs reage ren op het in zijn eerste bestaan zoveel kleuriger geschapen fantasievest. Maar misschien ligt hier dan wel de winst, dat in eik geval binnenshuis de jongeren zich kleuriger kunnen kleden. In een coin de feu, ofwel in een soort costuum voor bij de haard, waarbij het jasje gecomple teerd wordt met een pantalon van de zelfde stof. Ofschoon, naast een enkel mo del in rood met zwart is er ook op dit ge bied nog wel het een en ander in grijsl Zoals gemeld, is dezer dagen ingesteld een staatsdiploma voor leraar in de ste nografie. In het desbetreffende K. B., dat thans in het Staatsblad is verschenen, zijn regels gegeven ten aanzien van het examen ter verkrijging van dat diploma. Tot dusver ontbrak een regeling van de bevoegdheid van leraren in de stenogra fie aan scholen voor middelbaar onder wijs, hoewel dit vak in M. O. ais niet verplicht leervak wordt genoemd en aan een aantal middelbare scholen wordt onderwezen. Het thans ingestelde diplo ma kan worden aangewezen als bewijs van bekwaamheid voor het geven van onderwijs in de stenografie aan middel bare scholen. Doch niet slechts voor het middelbaar onderwijs bestaat behoefte aan een ge tuigschrift, waaraan onderwijsbevoegd heid voor de stenografie kan worden ontleend, verwacht wordt, dat het ook voor opleiders van stenografen voor han del en administratie van betekenis zal zijn. Een afzonderlijk examen zal moeten wor den afgelegd voor het verkrijgen van de bevoegdheid van leraar in de stenografie in een vreemde taal. Aan dit examen zul len slechts zij kunnen deelnemen, die in het bezit zijn van het diploma van leraar in de stertografie in de Nederlandse taal. Het bezit van de aantekening voor leraar in de stenografie in een of meer vreemde talen wordt in de eerste plaats nodig geacht met het oog op die scholen, waar onderwijs wordt gegeven in steno grafie in de vreemde talen. Daarnaast wordt door de nog steeds toenemende be hoefte aan kantoorstenografen in de vreemde talen uitbreiding van dit onder wijs dringend nodig geacht. In de haven van Naestved bij Kopen hagen is gisteren de 24-jarige zeeman R. Idema uit Groningen verdronken. Met nog twee andere zeelieden was hij bez'g hun schip, het m.s „Madjoe" uit Veen- dam, aan de buitenkant te verven, toen plotseling een touw brak^ Twee van hen vielen in het water. Idfma zonk direct en werd eerst na drie uur gevonden. Een agent van politie, die gistermorgen omstreeks zes uur op de rijksweg Den HaagRotterdam, onder de gemeente Delft surveilleerde, zag op de middenbaan van die weg een bromfiets naderen, waar op twee kleine jongens zaten. De jeugdige berijders zigzagden over de weg en kon den de motor niet afzetten, zodat de agent niet voorbijzien van eigen veilig heid moest optreden om de bromfietser- tjes aan te houden. Het bleken te zijn twee broertjes P„ de tienjarige Gerrit en de negenjarige Cornelis, van het De Con stant Rebecqueplein in Den Haag. Zij waren gisteren, toen vader en moeder nog sliepen, opgestaan, hadden hun win terkleren aangetrokken. vaders bromfiets geruisloos naar buiten gebracht en waren toen weggereden. Gerrit stuurde en Cor nelis zat achterop en zo reden zij zonder ongelukken door de Haagse binnenstad naar buiten, waar zij op de grote ver keersweg terecht kwamen. Elk jaar op de tweede Zondag In Sep tember, dit jaar dus op 11 September, ondernemen de letterkundigen van de provincie Henegouwen in België een pel grimstocht naar „Le caillou-qui-hique" te Roisin, het huis, waar de Belgische dichter Emile Verhaeren van 1899 tot 1914 elk jaar geruime tijd vertoefde. In 1918, bij de terugtocht van de Duitse troe pen werd het huis in de as gelegd. Het is in zijn oorspronkelijke trant herbouwd en ingericht zoals in de tijd, toen de dichter er nog woonde. Met de pelgrimstocht wil len de schrijvers van Henegouwen de in spiratie, die van de grote dichter uitging, levend houden. Zoals bekend is moeten sinds 1 Januari dé autokoplantaarns en de daarin ge bruikte lampjes voorzien zijn van een rijkskeur Naar het oordeel van de politie vielen, gezien de terzake opgemaakte processen-verbaal, ook de bermlichten onder deze bepaling. De K.N.A.C. was echter een andere mening toegedaan en wendde zich me: betrekking tot deze aangelegenheid tot de kantonrechter te Amsterdam Deze oordeelde, dat een bermlicht een vast licht is en niet. is ingericht voor het naar verkiezing uitzenden van verblindend of niet verblindend licht het criterium voor koplantaarns. Een bermlicht valt der- halve buiten de eisen, terwijl de minister geen voorschriften heeft gegeven met betrekking tot de bermlichten. zodat de kantonrechter een bestuurder, die was ge verbaliseerd wegens het rijden met een ongekeurde bermlamp heeft vrijgespro ken. Zolang de minister geen bijzondere eisen vaststelt, zal men dus straffeloos met ongekeurde bermlichten kunnen rijden. IN ATHENE IS gisteren het festival voor muziek en drama geopend dat daar dit iaar voor het eerst wordt ge houden. Deze eerste manifestatie heeft als thema de gouden eeuw der Griekse oudheid de eeuw van Perikles en de grote drama-schrijvers, van Plato en Phidias Het program omvat 16 uitvoe ringen van antieke drama's, acht opera voorstellingen en zeven symphoniecon- certen. Alle uitvoeringen hebben plaats in het antieke openluchttheater van Herodes Atticus. uitgehouwen tn de rots van de Zuidwestzijde der Acropolis, in de schaduw van het Parthenon. Het theater werd in 161 na Chr. gebouwd met marmer van de berg Pentelicon. Er is plaats voor 5000 toeschouwers. Het toneel ls ruim 30 m. breed en ongeveer 6 meter diep. Bij de vertoningen tracht men in regie en costumering de Griekse traditie te benaderen. Zo zal de voorstelling van Mozart's „Idomeneo" plaats hebben in Minoische costumes en decors, door Andrea Nomikos ontworpen naar oude muurschilderingen op Kreta. Hetzelfde geldt voor Gluck's ..Orfeo" en Strawins- ky's „Oedipus Rex". Twee van de klassieke drama's die vertoond worden zijn Euripides' „Heku- ba" en Sophokles' „Oedipus Rex", beide gespeeld door het Nationaal Theater van Griekenland. NEDERLAND is een van de 23 landen die bijdragen hebben geleverd voor de Vijfde Internationale Tentoonstelling van Boekontwerpen die op 1 September in Londen wordt geopend. In het totaal heeft Nederland 25 boeken ingezonden, van de 800 die er te zien zullen zijn. Bij de beoordeling wordt niet gelet op de literaire waarde van het boek. Zij zijn uit de productie van 1954 gekozen om hun uiterlijk en constructie Deze keuze heeft als resultaat opgeleverd een boeiende verscheidenheid van papier lettertype illustratie band en ontwerp voor bandomslag. Enkele van de inte ressantste boeken zijn: een Italiaanse „Hans Andersen'', geïllustreerd door kinderen over de gehele wereld. „The House at Pooh Corner" in het Pools, maar met Engelse illustraties Een van de mooiste uitgaven is de Zweedse êe~ zinsbijbel, die volmaaktheid van ontwero en band paart, aan 212 illustraties van Rembrandt. AD HOOYKAAS. de regisseur die vooral met vertoningen van het studenten toneel soms opmerkelijke dingen neer gedaan, zal op 12 September naar de West vertrekken. Hij zal op Aruba ge~ durende twee jaar leiding geven aan her amateurtoneel. Zijn eerste werk zal zjl het regisseren van een stadionspel d j gelegenheid van het koninklijk bezoe aan de Antillen. KUNSTHISTORICI uit alle landen zullen van 12 tot 18 September in Venetië bij eenkomen Het 18e congres van kunst historici zal gedurende deze week daar worden gehouden onder auspiciën van het Comité International d' Histoire de 1' Art. De openingszitting heeft plaats op 12 Sept. In het plechtige decor van de zaal der Grote Raad in Venetië. Een der voornaamste attracties van het congre» zal bestaan uit een expositie gewijd aan Giorgione. Prof. Byvanck vertegenwoor digt ons land dat bij het vorige congres in 1952 als gastheer optrad, in het inter nationale comité.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6