India speelde in revanche-roes Maar ten koste van de sportiviteit NEDERLAND-ZUID-SLAVIE GAAT NIET DOOR Weerzien met Harry Llewellyn En goed debuut van de Spanjaarden Rritse matador met Foxhunter en Aherlow de eerste winnaar i Oranje-hockeyers bogen voor de grootmeesters Nederland s trainer Rex Norris kreeg ruzie met zijn landgenoten Internationaal Concours Hippique Rotterdam Aanvoerder der Indiërs werd uit het veld gestuurd....! Overrompeling in het eerste kwartier I Dubbel genieten! I Hockeyers en „kaste" Chromik liep Wereld record 3000 m steeple schaaktournooi Koos de Jong leidt in Eur. kampioenschap India speelt ook in Arnhem en Venlo DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 ^AGTNA 7 Zuivere kwaliteiten T Aan de zuivere spel-kwaliteiten van de Indiërs viel intussen niet te tornen. Hun sPel was technisch beter, hun passes wa ren zuiverder en hun positiespel was bo- Venal doelmatiger. Prachtig was het vol- (jj-n door de half spelers, waar zij j.I. Zon dag in Amstelveen niet zozeer de kans M fwlllili .111 Baardjes, strikken-haari en ook blote voeten? Zelfs bij dié stand. Een derde wedstrijd! GOTHENBURG STRAFFEN VOOR UDINESE EN CATANIA GEHANDHAAFD „BRABANTS KAMPIOENEN KWARTETVEREEUWIGD TWEE ATHLETIEK-INTERLANDS TSJECHO SLOWAKIJE—POLEN VOETBAL IN ENGELAND Twee kernpunten In de tegenaanval meestal met een van de twee genoegen nemen. Omo biedt beide voordelen tegelijk, vandaar het gezegdeèn zui ver wit èn vlekkeloos, dat's Omo- schoon. Het moderne Omo bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alleen Omo ROTTERDAM, Woensdagavond Spanjaarden favoriet Onze jeugd in actie De uitslagen En nog eens in Amstelveen! STAN OCKERS KOMT OP 7 SEPT. NAAR AMSTERDAM LIMBURGS ELFTAL TEGEN BELGISCH LIMBURG (Van onze speciale verslaggever) OLYMPISCH STADION, Woensdagavond. Inderdaad, India nam revanche. Het 11 gelijke spel, dat de Indiase grootmeesters van het hockey j.I. Zondag in Amstelveen aan het Nederlands Elftal hadden moeten afstaan, het eerste gelijke spel dat zij ooit in de geschie denis aan enig land ter wereld hadden moeten prijsge ven, heeft hen wèl hoog gezeten. Héél hoog. Eerlijk ge- 2egd: tè hoog. Want het was kennelijk een revanche-met- aile-middelen waard. Het werd een revanche. Als 3-0 overwinnaars verlieten de Indiërs na deze tweede wedstrijd, ditmaal in het Olympisch Stadion te Amsterdam, de grasmat. Als over winnaars, maar niét met een onbevlekt blazoen.Want daarvoor leek het inderdaad tè veel op een revanche-met- alie-middelen. India's drang naar „rehabilitatie" bleek van de aan vang af reeds zéér rijk aan drift en élan. Tè.rijk! Te driftig en te onbehewst. En daardoor hebben zij, de groot meesters in een sport die altijd een gentlemen-sport is geweest, zich laten verleiden tot een aantal onsportivi- teiten, die regelrecht vloekten met alles wat een recht geaard hockeyer aan reputatie van fairness en gentle- manship heilig is. Grootmeesters, inderdaad. Dat is vanavond öök wel bewezen. En daarom moesten foist deze Indiërs, eerder dan wie ook, elke vorm van onsportiviteit verre van zich "ouden. Al was het alleen maar, om het eens èrg populair en buiten alle sport- ethiek om te zeggen: omdat zij het nodig hebben Grootmeesters in hun fabel- "chtige techniek, in hun virtuoze stickvoering, in hun snelle en accurate samenspel en overrompelende aanvalscombinaties, in het solide en secure dekken in hun ver dediging en het oplossen van moeilijke situaties. Grootmeesters ook in tactisch opzicht; na de waarschuwing die zij j.I. Zondag omtrent de kracht en de energieke speelwijze van het Oranje-elftal hadden ontvangen, lieten zjj zich ditmaal niét Verrassen door de lange cross-pass en de sterke vaart waarmee onze ploeg zo graag attaqueert, maakten zij zelfs op hun beurt gebruik van die lange pass om de op tik-tak-gedoe altijd wel zeer goed ingestelde Nederlandse verdediging uiteen te rafelen. Superieur aan onze landgenoten bleken de gasten ook in physiek opzicht. Waar in de Oranje-ploeg tekenen te bespeuren waren dat men de Wedstrijd van Zondag n«g in de benen had, zodat in voorhoede en halflinie het tempo na de rust te machtig bleek, daar speelden de Indiërs ook nu voortdurend op zeer hoge snelheid en dat gaf hun de winner. India kréég dus zijn revanche. Het bleek inderdaad sterker en inderdaad de groot, meester. Maar in één opzicht moesten de blauwhemden toch voor onze landgenoten onderdoen: in sportiviteit en hockey-géést. Het duidelijke manco hierin aan Indiase kant leidde zelfs tot een uitvoerige ruzie tussen de Indiase( trainer Rex Norris van de Oranje-ploeg en enkele van zijn landgenoten aan de kant.... De wedstrijd van deze Woensdagavond waagt allicht om een vergelijking met die Van Zondag; daar wij echter dat eerste treffen niet hebben gezien, achten wij ons t°t een dergelijke vergelijking niet bevoegd en geven wij daarover het woord aan 0nze hockey-medewerker hieronder. Een stormloop van een kwartier aan één stuk! Terwijl onze backs Drijver en Keu len (de laatste wel een prima aanwinst) en aanvoerder Loggere met zijn halfspe- lers Wagener en Van Dijck nu de Indiase aanval waterdicht afgrendelden, joeg die zelfde halflinie keer op keer de voorhoe de tegen de Indiase defensie-muur op. Kogels van Hooghiemstra en van de vir tuoos soloënde Van Erven Dorens wer den door invaller-keeper Kahsman de enige „andere" aan weerskanten sinds Zondag) subliem gestopt. Maar in de 34e minuut liet Bouwman, die met zijn lange passes weer de architect van menige aan val was, in tweede instantie (de eerste keer was raak maar werd door arbiter Rogge geannuleerd) een kans uit een te Dat viel dan zwaar tegen. De wijze waarop de Indiërs soms attaqueerden: duwen met de arm naar- en hard met de bal inslaan op een tegenstander, twéémaal werpen van de stick naar bal én speler enschandelijk genoeg, zélfs 'eenmaal slaan met de stick naar een opponent liet niet veel meer over van het elite-karakter waarop de hockey-sport altijd nog trots is en dat het moét be waren. Het is geen sprookje, wat wij hier vertellen. Want af gezien van het verscheidene malen opklinkende „foei"- geroep van de tribunes, waar onder de ruim 15.000 toe schouwers de échte hockey-liefhebbers en -kenners nog merkbaar in de meerderheid waren (het aantal toeschou wers viel tóch tegen) zag de Nederlandse scheidsrech ter Rogge zich genoodzaakt, kort voor het einde de Indiase reehtsbfKnen Udham Singh, nota bene de aan voerder van zijn ploeg wegens herhaald onsportief spel, culminerend in de genoemde klap met de stick naar Van Dijck, van het veld te sturen. Iets dat in hockey tot de zeer hoge uitzonderingen be hoort en dat voor deze Indiase grootmeesters in het bijzonder toch wel in hoge mate beschamend was. recht toegewezen strafbully verloren gaan. Doordat in de tweede helft Kristen niets meer bij back Swarup te vertellen bad en achtereenvolgens Hooghiemstra en voor de derde maal Van Grimbergen „in de kreukels" gingen, verloor onze aanval steeds meer kracht. Van een her haling van de bestorming op het Indiase doel was dan ook geen sprake meer. Tot overmaat van ramp miste Bouwman spoedig een redelijke kans en daarna werden de Indiërs duidelijk sterker. Ud ham Singh hanteerde herhaaldelijk zeer verrassend de on-Indiase lange pass en stichtte daarmee in de Oranje-defensie verwarring, de beide barrevoets gaande buitenspelers soloden minder en waren daardoor nóg gevaarlijker. In de 17e mi nuut na de rust werd dan de strijd be slist, toen Udham Sings bij een scrimma ge doelman Mulder zo zwaar op zijn huid sprong dat de springende bal met effect in de kooi verdween: 3-0. (Van onze hockey-medewerker) Deze Indiase revanche voltrok zich eigenljjk reeds in het eerste kwartier. He anders zo felle Oranje-ploeg liet zich door de razend snel startende Indiërs overrompelen. Daar kwam bij, dat er vooral in de verdediging een paar maal lelijk werd gemist (de grasmat van het Olympisch Stadion is niet zö'n biljart laken als die in het Wagener-stadion en verscheidene malen wipte de bal ®ver de haak van de stick) waardoor Indirect de twee Indiase doelpunten in 6e en 15e minuut ontstonden. Ergo: ®"2 na een kwartier reeds'. Töèn wierpen onze landgenoten zich h}et alle felheid in het Verweer en in de tegenaanval, toen was het weer de ster ke ploeg die bergen kan verzetten Maar het strijden tegen zo'n achterstand is moeilijk, bleek hier tè moeilijk, werd bo vendien extra verzwaard door de helaas te grove speelwijze waaraan sommige In diërs zich bezondigden: niet_ alleen de °Penlijke overtredingen (zie boven; Hed.). maar ook de kleine geraffineerde trucs als het slaan op de stick en het kwasi-onopzettelijk afhouden met ne stick. Het is opmerkelijk, dat de Indiërs reeds in Londen '48 en Helsinki '52 veel t'vaarder en agressiever speelden dan Vroeger, maar deze ploeg van 1955 maak- te het, ook in het soms zeer grove afhou den, nog veel bonter dan haar voorgang- sters Bij neutrale scheidsrechters (En- Selsen of Belgen b.v.) zou hun dit duur ïe staan zijn gekomen; en wij hebben de Nederlandse scheidsrechter Rogge bij zijn extra moeilijke taak van hedenavond baarlijk niet benijd. Hèè zwaar en deli caat zijn taak was, blijkt wel uit het feit "at hij genoodzaakt was om de Indiase captain Udham Singh uit het veld te stu ren! Advertentie Dat willen we allemaal graag. En soms kan het ook. Dat ondervindt moeder bijv. met de was. Die doet ze met Omo en dan krijgt ze 't goed niet alleen W kr*egên""ómdaV van" onze" aanval toen °°g lopend wit (dat '5 maar Jheér kracht uitging. Vooral in het eerste bovendien vrij van vlekken (dat is twee;. i£r(,X1KK'd,,Vd.hXSÏeiS°S Me. ander. wasmiddelen moe. men e. -H .-**■ «v.d: (Van onze spec, verslaggever) AMSTERDAM, Woensdagavond. Het programma van de tweede hockey-match v NederlandIndia leerde ons naast vele andere inte ressante dingen: India 360 millioen inwoners, 14 verschillende erken de talen, 85 procent analfabeet, dat bij de Indiase spelers (in boers- blauwe shirts en witte broeken en verwelkomd met het wel lang-ade- mig maar voor Westerse muziek- oren overigens niet onwelluidend volkslied) de opvallende haardos niet willekeurig is doch verschilt naar gelang de maatschappelijke positie die de speler inneemt. Wij zagen vrolijk wapperende baardjes, wij zagen diezelfde baardjes in gezelschap van lang schouderhaar dat onder de beken de witte rosetten en strikken bo ven op het hoofd bijeen werd ge houden, wij zagen spelers zonder baardje en zonder strikken-haar. Al naar gelang de „kaste" dus. Maar ook zagen wij de beide ra zend snelle buitenspelers op blote voeten spelen, terwijl de negen an deren wel schoenen droegen. Ook een kwestie van kaste....? Een van de felle slagwisselingen voor het Indiase doelVan Erven Dorens (nr 9) en Van Grimbergen zijn er bij in de kooi terecht gekomen, maar de Indiërs weren de aanval met vier man sterk af. Zelfs bfj diè stand achtte een der In diase verdedigers het nog nodig om de doorgebroken Hooghiemstra een stick voor de henen te gooien en maakte Ud ham Singh het met zijn klap naar Van Dijck zo bont dat hij uit het veld werd gestuurd. Maar het was aan eigen Ne derlandse onmacht te wijten, dat In de laatste minuten de eer niet werd gered en het alleszins verdiende tcgenpunt niet werd gescoord, toen Van Erven Dorens in volkomen vrije positie een opgelegde kans uit een pass van Hooghiemstra me ters wijd naast de kooi maaide -.. Nu krijgt dan, in de derde wedstrijd op 11 September in het Wagener-stadion, op haar beurt de Oramj e-ploeigde^elegenheid tot revanche. Hooghiemstra zal dan ech ter reeds naar Amerika zijn vertrokken en ook Drijver zal niet beschikbaar zijn. Doch men zal voor goede reserves tor gen. En naar wij na afloop hoorden, is de Nederlandse ploeg „geladen" en zal zij zeker alles in het werk stellen om dich ter bij een herhaling van de 1-1 dan van deze 3-0 te komen! Tijdens de landen-athletiekwedstrijd Tsjechoslowakije-Polen, welke te Brno wordt gehouden, heeft de Pool Chromik het wereldrecord op de 3000 meter steeple verbeterd en gebracht op 8 min. 41,2 sec. Het officiële oude record staat op naam van de Hongaar Rozsnyoi met 8 min. 49.6 sec. en werd op 28 Augustus 1954 te Bern gemaakt. Daarna is dit record twee maal verbeterd nl. door de Fin Karvonen. De eerste keer liet Karvonen op 1 Juli van dit jaar een tijd van 8 min. 47.8 sec. afdruk ken en 16 dagen later legde Karvonen te Oslo dit nummer in 8 min. 45.4 af. Beide laatste records zijn evenwel nog niet dooi de I.AA.F. erkend. Br sneuvelde Woensdag nog een wereld record en wel te Gothenburg, de Zweed Lasse Hindmar liet tijdens de zogenaam de „Spelen, van Gothenburg" op de 5 mijl snelwandelen 34 min. 49.8 sec. noteren. Het officiële wereldrecord stond sedert 31 Mei 1952 (Londen) op naam van de En gelsman Ronald Hardy met een tijd van 35 min. 15 sec. Dit record is inmiddels ech ter verbeterd. De Tsjech Dolezal liep op 27 October 1954 te Praag 34 min. 24.8 sec., doch deze betere tijd dan die van Hind mar is nog niet officieel erkend. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de negende en tiende ronde van het interzonaal schaaktournooi te Gothen burg luiden: Negende ronde: Pilniik (Arg.)-Sliwa (Polen) 10; Me dina (Venezuela)-Petrosian (Rusl.) 01; Najdorf (Arg.)-Unzicker (W.-Dld.) 14-Vz. Tiende ronde: Spassky (Rusl.)-Rabar (Z.-Sl.) 10; Ke- res (Rusl.)-Medina (Venezuela) VzVz. De voetbalwedstrijd Nederland-Zuid Sla- vië, die voor 10 Mei a.s. op het interland- programma 195556 van die KNVB voor kwam, zal geen doorgang kunnen vinden, aangezien Zuid Slavië de afspraak heeft afgezegd. In afwachting van een beslissing van het Bondsbestuur heeft de Technische Commissie nu voor 10 Mei een-thuiswed strijd tegen Italië aangevraagd. Is dit land verhinderd, dan denkt men aan Por tugal en Oostenrijk, maar op uitnodigin gen van Turkije en Polen is de K.N.V.B. niet ingegaan. Zoals bekend heeft de K.N.V.B. onlangs een verzoek van de Italiaanse voetbal bond om een wedstrijd in Triest te ko men spelen afgewezen; het is de vraag of De straffen voor de Italiaanse voetbal clubs Udinese en Catania, die wegens corruptie van de eerste naar de tweede divisie werden gedegradeerd, zijn ook tijdens die behandeling van deze zaken in tweede instantie gehandhaafd, aldus werd in de Italiaanse hoofdstad bekend gemaakt. Met dit besluit schijnt voorlopig een einde te zijn gemaakt aan de voetbal schandalen, welke de laatste tijd in Italië opzien hebben gebaard. Het is nog'niet bekend, of andere ver enigingen de plaatsen van de gedegra deerde clubs in de eerste divisie zullen innemen. Eventueel zouden Spal, Como en Pro Patria hiervoor in aanmerking komen. de Italianen nu op hun beurt wel animo voor een uitwedstrijd hebben. Overigens is er in Bondskringen wel iets veranderd, sedert een half jaar ge leden wedstrijdaanvragen van Italic^ Span je en Portugal werden afgewezen! Een boek dat vooral bij de Brabantse voetbal-liefhebbers veel aftrek vindt, is het „Brabants Kampioenen Kwartet", waarin voor de historie is vastgelegd het unieke feit, dat in de K.N.V.B.-competi tie 1954-'55 alle vier kampioenstitels door Brabantse clubs werden behaald: Willem II (dat ook landskampioen werd), N.A.C., P.S.V. en Eindhoven. Een unieke prestatie èn een prestatie van formaat, inderdaad waard om ver eeuwigd te worden. Dat is dan gebeurd'op initiatief van de Brabantse Uitgevers Drukkerij Henri Bergmans N.V. te Til burg, die het boek een welverzorgd en aantrekkelijk uiterlijk hebben gegeven, op fraai papier, in goede druk en dito ge ïllustreerd, gecompleteerd door een frisse omslag. Naast de felicitaties, de complimenten en de feestklanken, door tal van bestuurs- en sport-autoriteiten geuit, nam redac teur Joop van Brussel in dit gedenkboek zowel de jongste geschiedenis van het sei zoen 1954-1955 alswel de historische ont wikkeling van de vier Brabantse kam pioenen onder de loupe. Een boek om „nog eens iets uit terug te lezen". De Rotterdamse zeiler Koos de Jong, die als enige Nederlander deelneemt aan de Europese kampioenschappen Olympiajol- len, die op de Traunsee bij Gmunden in Oostenrijk worden gehouden, heeft op nieuw de leiding in het klassement. De Jong had reeds de eerste wedstrijd ge wonnen, was daarna echter naar de derde plaats afgezakt, maar won nu ook de vijf de race, waardoor hij de eerste plaats heroverde. De eerste vijf in het klassement zijn nu: 1 Koos de Jong (Nederland) 4400 pt., 2 Dr. Erndl (Oostenrijk) 4100 pt., 3 Ne- lis (België) 3319 pt., 4 Hooper (Ierland) 3226 pt., 5 Pieper (Zwitserland) 3011 pt. De athletiekwedstrijd tussen de heren teams van Tsjecho Slowakije en Polen, welke te Brno is gehouden, is in een overwinning voor de Tsjechische ploeg geëindigd. De cijfers waren: 106% punt voor Tsjecho Slowakije en 102% punt voor Polen. De wedstrijd tussen de damesteams van beide landen eindigde in een overwin ning voor Polen met 58 tegen Tsjecho Slowakije 48 punten. De uitslagen van de midweeks gespeel de wedstrijden voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: Birmingham CityNew castle United 31, Luton TownPreston North End 21, Manchester City^-Arse- nal 22, Tottenham HotspurManchester United 12, Wolverhampton Wanderers Portsmouth 31, Cardiff CityBolton Wanderers 10, EvertonWest Bromwich Albion 20. Tweede divisie: BarnsleyNotts Coun ty 31, Bristol City—Rotherham United 52, MiddlesbroughSwansea Town 4— 1, BuryLeeds United 10, Nottingham ForestLeicester City 2-0, Sheffield Wednesday—Liverpool 11. icht opnamen. Zij werden overrompeld er kwamen kapitale missers van spelers a's Drijver en Wagener die men Zondag ?'et éénmaal zag. Ongetwijfeld speelde "et veld hierbij een rol. De mat van het hympisch Stadion is momenteel voor J'°etbal in één,woord subliem, doch voor hockey is het "nóg niet effen genoeg. In- 'ernationale spelers dienen zich echter ®an te passen (hoe is het in Brussel niet!) een springerige bal kan bezwaarlijk een excuus gelden (de Indiërs waren trouwens wèl stickvast). De zwakke leek ons overigens meer nog van "tentale aard; het zelfvertrouwen was na 1-1 van Zondag mogelijk tè groot. Fatale missers In de verdediging cn A® gebrek aan stootkracht en schotvaar- 'Sheid in de aanval dat zijn de kem- ®unten bij een vergelijking tussen de 1-1 Y? 6e 3-0 Missers in de verdediging van yagener en Drijver èn enig onfortuin dan doelman Mulder die bij twee van de A'e goals door een „rare" effectbal werd a magen. Gemis aan stootkracht in de ijsval, waar de vóór Vnii uiten Kristen in Jnuonien werd uitgeschakeld, waar Van d,r|inbergen en Hooghiemstra door de In- 'ase grofheden zo oorverdovend wer- g,*n „gekraakt" dat zij geruime tijd Y c"ts op halve kracht speelden, waar j»a" Erven Dorens en de soms te trage Jjuwman ieder twee geheide kansen lsten'. j, Ftvee doelpunten binnen het kwartier, j. 11 halve misser bij een rechtstreekse J""! op een Indiase pass door Wagener va minuten, een scherpe through-pass iw linkshalf Harbaksh Singh naar ï^ntsbinnen Udham Singh die met drie hi„ ^anders op zijn huid toch de cirkel w?®nspurtte en de bal hard voorbij de dp Wufte en foutief niet-uitlopende Mul- tUpoeg: 1-0. Een nog grotere misser van SelJVer na 10 minuten, een plotseling op- tp,,e®?e kans voor midvoor Balbir: 2-0, '01 Mulder nauwelijks reageerde op Wet effect aankomende schot. Oerlana vermande zich en stormde alle ena#£i« op het Indiase doel af. De eerste dag van het Officieel Internationaal Concours Hippique op de terreinen van de Rotterdamse Manege in het Kralingsè Bos is een wel zeer imponerend weerzien geworden met de befaamde Engelse springruiter luit.- kolonel Harry Llewellyn, wiens komst naar Rotterdam een extra verrassing is. Llewellyn was immers oorspronkelijk niet in de Britse ploeg opgenomen, maar te elfder ure sprong hij in voor de verhinderde majoor Dallas; en daar is niemand rouwig om. Zijn grote klasse, basis van een bijzondere vermaardheid en populariteit bewees luitenant-kolonel Llewellyn meteen weer eens, door in het eerste en op deze openingsdag van het C.H.I.O. Rotterdam enige internationale nummer meteen als overwinnaar uit het strijdperk te komen. Het ging om de Prijs van de Rotterdamse Jockey Club, over een parcours van 680 meter, waarop 14 hindernissen driedubbel waren uitgezet. Er namen niet minder dan 68 combinaties aan dit nummer deel: alle buitenlandse deelnemers, die au grand complet een fraaie wapenschouw leverden. Het was een verre van gemakkelijk parcours, dat door elke ruiter tweemaal en wel met twee ver schillende paarden moest worden afgelegd rust uitstekende de tweede helft Llewellyn ging beide malen foutloos rond, hetgeen ook de Spanjaarden pee ft een resultaat, dat de vele, vele pe- Goroaga en Martin en de Duitser Schueler deden, maar de tijden van n j Llewellyn waren veel sneller. Alleen de Duitser Yon Buchwald presteerde bruiksters doet uitroepen: Omo voor de het om een totaaltijd van ruim 30 seconden minder dan Llewellyn te rijden, schoonste was van mijn leven. maar Von Buchwald maakte daarbij 4 fouten en was voor de eerste plaats uitgeschakeld. Een fraaie zege dus voor Llewellyn en door het publiek hartelijk gewaardeerd. O 258. D Luitenant-kolonel Van Zinnicq Bergmann, de winnaar van het eerste nationale springconcours om de Prijs van Kralingen op de openingsdag van het Internationaal Concours Hippique tè Rotterdam. Breed lachend en door zijn talrijke ruitervrienden joviaal begroet, stond Harry Llewellyn even later in het zoge naamde „Stro-dorp" van de Rotterdamse Jockey Club met zijn landgenoot majoor Gibbon wat na te praten. ,,Ik ben blij weer in Rotterdam te zijn", zei de be roemde Engelse ruiter, die reeds zo menig succes met zijn trouwe en vermaarde viervoeter ..Foxhunter" heeft behaald .n vele landen van de wereld. „Ik rijd graag in Rotterdam; de parcoursen zijn hier steeds magnifiek gebouwd. Alle eer voor „bouwer" Jurgens" Llewellyn, die maanden lang niet meer in concoursen was uitgekomen en van wie men geloofde, dat hij zich alleen nog maar aan zijn stoeterij wijdde, is plotse ling in het concoursleven teruggekeerd .Ik kan het nog niet laten", glimlachte 'de 41-jarige Engelsman. „Ik heb een nieuw paard, een Ierse bruine ruin, „Aherlow" van mijn vriend Aherlow ge kregen. En ik stel mij hiervan veel voor. Ik hoop hiermee ook op de Olympische Spelen in Stockholm volgend jaar te kunnen uitkomen. „Foxhunter" is te oud geworden. Jammer. Maar dat gaat niet meer. Wel heb ik hem meegenomen naar Rotterdam en ik zal hem ook rijden, maar voor Stockholm acht ik hem te oud. Mijn kanspaard is Aherlow". Llewellyn's succes als ruiter is toe te schrijven aan het feit, dat hij op het goede moment het paard weet vrij te geven, hetgeen zeer moeilijk is. Hij duwt als het ware de viervoeters door de hindernissen laat ze echter in de sprong volkomen vrij van hals en rug, waardoor het paard meer gebalanceerd kan springen. En inderdaad heeft Llewellyn bewezen, dat „Aherlow" een machtig springpaard is. En dat de ruiter zelf nog niets van zijn voortref felijke rijkunst heeft ingeboet, daarvan heeft hij reeds, zoals gezegd, op de eerste dag blijk gegeven. De Spaanse ploeg, die voor het eerst naar Nederland is gekomen, onder wie de bekende ex-wereld-kampioen der spring ruiters Francisco Goyoaga, zijn neef de commandant Garica Cruz, commandant Ordovas en kapitein A. Martin, klinkende namen in de ruiterwereld, heeft reeds op de eerste dag getoond, dat zij sterke con currenten telt voor de' Engelse, de Duitse en de Ierse ruiters. Van de Amerikaanse ploeg, die naar Europa is gekomen om zogenaamde continentale ervaring op te doen in verband met de Olympische Spe len is nog niet veel te voorspellen. Wij zuilen moeten afwachten hoe zij zich hou den in de komende dagen. Eén ding staat vast: de Spaanse ruiters zijn de grote troef. En hun grote concurrenten zijn de Brit Harry Llewellyn en de Duitser Mag nus von Buchwaldt. Het is jammer, dat de Duitser Fritz Thiedemann, die tijdens de Olympische Spelen in Helsinki de aandacht op zich vestigde en de bronzen medaille won, door een val tijdens een rit in Euskirchen een verwonding aan de bovenarm opliep en van deelneming in Rotterdam moest afzien. Hierdoor is de Duitse equipe on getwijfeld zeer verzwakt. In de Franse ploeg ontbreekt dit jaar de Olympische kampioen Pierre Jonque- res d'Oriola, een trouw bezoeker van Rot terdam; ofschoon de Franse ruiters zeker een woordje meespreken in het interna tionale concoursleven, zoals luitenant Lefrant, lt. Du Breuil. kapitein De Fom- belle, toch zal een overwinning in de landenprijs a.s. Zondag waarschijnlijk niet aan Frankrijk ten deel vallen. Spanje maakt de grootste kans. Maar met Ier land zal men rekening moeten houden, want verleden jaar behaalde de Ieren tegen elke verwachting in, de erepalm. En de Ierse ploeg zal naar alle waar schijnlijkheid in dezelfde formatie Zon dag aantreden als verleden jaar. Voorts was de eerste dag ook een proef voor de Nederlandse jeugdruiters en amazones. Zowel in de dressuur als in het springconcours werden zeer goede prestaties geleverd. Het is verheugend te kunnen constateren hoe onze jeugdige ruiters in het afgelopen jaar zijn vooruit gegaan met de rijkunst, wat zeer zeker mede te danken is aan kolonel G. P. de Kruyff. die hen onder handen heeft. Zij rijden niet meer zo onbeheerst. Zij jak karen niet meer zo. De plaatsing van de handen is beter dan een jaar geleden, het bochtenwerk is goed. Er is thans meer stijl in het rijden te ontdekken. Dit is ook wat de heer Kruyff wenst: Stijlrijden en daarna pas snelheid opvoeren. Dat onze jeugdige deelnemers ook we ten wat snelrijden is, hebben zij wel be wezen in het barrage-parcours, toen vijf combinaties moesten overspringen, om dat zij alle zonder fouten waren geëin digd. „Proutske" Arts uit Amsterdam kwam in een buitengewoon hoog tempo met „Roszy" over de hindernissen en het zag er naar uit, dat zij de oranje rosette zou verwerven, maar helaas bij de laatste hindernis de dubbelsprong wierp „Roszy" met de achterbenen een balk af, waardoor de overwinning „Proutske's" neus voorbij ging en aan.Carlo-Englebert ten deel viel, die het barrage-concours wederom foutloos was rondgekomen. Proutske Arts noteerde evenwel de snel ste tijd, nl. 41 sec., tegen Englebert 42.4 sec. Een talrijk publiek, waaronder ook vele kinderen, hebben op de eerste dag, onder stralend Zomerweer, van goed paardrijden kunnen genieten. De uitslagen van Woensdag luidden: Internationale Prijs van de Rotterdamse Jockey-club: lengte van het parcours 680 meter, toegestane rijtijd 117 sec.; 14 hin dernissen (driedubbel); 68 combinaties namen deel: I. Llewelyn (Gr. Br.) met Aherlow 0 ft., tijd 84 2/5 sec, met Fox hunter 0 ft. tijd 84 sec. Totaal 0 ft. 168 2/5 sec.; 2. Francisco Goroaga (Spanje) met Toscanela o ft. tijd 91 sec. met Baden 0 ft. tijd 94 2/5 sec.; 3. Kapitein A. Martin (Spanje) met Incierto 0 ft. tijd 94 3/5 sec. met Brise Brise 0 ft. tijd 91 4/5 sec. Totaal 0 ft. 186 2/5 sec.;4. E. Schueler (Did.) met Indiana 0 ft. 92 2/5 sec. met Fayme 0 ft. 99 2/5 sec. Totaal 0 ft. 1914/5 sec.; 5. M. von Buchwald (Did.) met Nadina 4 ft. 851/5 sec. met Tabitha 0 ft. 77 sec. To taal 4 ft. 1321/5 sec.; 6. Luitenant Du Breuil (Fr.) met Dark Noe 4 ft. 83 sec. met Adbenturer 0 ft. 87 sec. Totaal 4 ft, 170 sec.; 7. Mej. S. Whitehead (Eng.) met Eforegiot 4 ft. 78 4/5 sec. met Ecorchin 0 ft. 86 2/5 sec. Totaal 4 ft. 1751/5 sec; 8. Commandant Ordovas (Sp.) met Bohemio 0 ft. 88 3/5 sec. met Ceasar 4 ft. 914/5 sec. Totaal 4 ft. 180 2/5 sec.; 9. T. Barnes (Eng.) met Quala Queen 4 ft. 95 3/5 sec. met Sidden 0 ft. 87 sec. Totaal 4 ft. 182 3/5 sec.; 10. W. Schmidt (Did.) met Kiel 4 ft. 85 1/5 sec. met Falco 3 ft. 97 5/5 sec. To taal 7 ft. 183 sec.; 11. Majoor G. D. Gibbon (Eng.) met Blue Lady 8 ft. 841/5 sec. met Last Star 0 ft 78 4/5 sec. Totaal 8 ft. 163 sec. Het snelste parcours werd gemaakt door de Duitser M. von Buchwald met Tabitha: 0 fouten, 77 sec. Hij kreeg hier voor de zilveren wisselbeker aangeboden door de leden van de „Vrijdagavond' club" voor het best geplaatste paard. Nationale dressuurproef om de prijs van de jeugd, waarvoor 17 inschrijvingen waren binnengekomen: 1. Mej. M. Schook (Hilversum) met „Falada* 261 pnt.; 2. Mej. M. Schulte (Den Haag) met „Pim pernel" 259 pnt.; 3. J. van Schaardenburg (Rotterdam) met „Vrede" 244 pnt.; 4. Mej. M. Schulte (Den Haag) met „Bento" 224 pnt. Nationaal springconcours om de prijs van Kralingen; parcours 670 meter, 14 hindernissen opgesteld met een maximum hoogte van 1.20 meter; minimum voorge schreven snelheid 350 meter per minuut, maximum toegestane rijtijd 115 sec.; tien combinaties verschenen aan de start; 1. Luit-kol. R. J. E. M. van Zinnicq Berg mann (Wassenaar) met „Pretmaker", 0 ft. 88.2 sec.; 2. C. J. Kouwenberg (Woens- drecht) met „Quodian" 0 ft. 88.8 sec.; 3. Majoor J. J. L. Baron van Lynden (Den Haag) met „Roxane" 0 ft. 95 sec.; 4. L. de Beer (Tilburg) met „Lupine" 4 ft. 87.2 sec.; 5. L. de Beer (Tilburg) met „Irene" 14 ft. 93 sec. Nationaal springconcours om de Prijs van de Juniores: lengte parcours 740 m„ 14 hindernissen (16 sprongen) met een maximum hoogte van 1.20 m„ maximum toegestane rijtijd 1127 sec., minimum snel heid 350 m. per minuut; 17 deelnemers hadden ingeschreven. Vijf deelnemers legden het parcours foutloos af zodat bar rage volgde over 6 hindernissen met een maximum hoogte van 1.30 meter, lengte barrage-parcours 370 m„ maximum tijd 64 sec. Na barrage: 1. Carlo Englebert (Scheveningen) met „Lady Jane" 0 ft. 42.4 sec.; 2. R. Kouwenberg (Woensdrecht) met „Zita" 0 ft. 47 sec.; 3. Mej. Fr. Arts (Amsterdam) met „Roszy" 4 ft. 41 sec,; 4. C. Heybroek (Laren) mét „Doesjka" 4 ft. 44.4 sec.; 5. H. de Lange (Laren) met „Hera" 4 ft. 48.4 sec. (Van onze hockey-medewerker) AMSTERDAM, Woensdagavond. De Indian Hockey Association heeft aan de Fédération Internationale de Hockey een wedstrijd aangeboden voor de kas van deze organisatie. De F. I. H. heeft dit gaarne aanvaard en de medewerking van de Kon. Ned. Hockey Bond verkregen. Derhalve vindt op Zondag 11 September in het Wagener-stadion te Amstelveen nog een derde wedstrijd Nederland-India, ditmaal ten bate van de F.I.H., plaats. In aansluiting daaraan zullen de Indiërs nog twee wedstrijden in Nederland spe len. En wel op Dinsdag 13 September In Arnhem tegen een versterkt Oostelijk elftal en op Donderdag 15 September te Venlo tegen een versterkt Zuidelijk elftal. De Indiërs, die thans naar West-Duits- land gaan, reizen van Venlo naar Brussel, waar zij op 18 September tegen België spelen. De Wereldkampioen op de weg der professionals, Stan Ockers, zal op Woens dagavond 7 September op de StadSonbaan te Amsterdam een omnium rijden tegen Daan de Groot en Gerrit Schulte. Op het programma zal voorts een stayerswedstrijd staan, bedoeld als re vanche der Wereldkampioenschappen te Milaan, alsmede een internationaal sprint- nummer. De directeur van het Olympisch Sta dion, de heer D. J. Bessem, bevindt zich op het ogenblik te Milaan om diverse renners voor dit programma te contrac teren. De nieuwe Wereldkampioen op de weg bij de profs, Stan Ockers, is Woensdag morgen in het Paleis te Brussel ontvan gen. Koning Boudewijn heeft hem een medaille overhandigd. Op Dinsdag 20 September a.s. speelt het Ned, Limburgs elftal te Hasselt (B) de traditionele voetbalwedstrijd in return tegen het Belgisch Limburgs elftal om de Coupe de Coenegracht, Het Nederlands Limburgs elftal zal op zijn sterkst in het veld verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7