STEM van Nederland naar uithoeken van de aarde alle 777 Televisienet wordt naarstig opgebouwd STÓTE (&PRPS 777 TRIEST JUBILEUM: 25ste ZITTING Luc. van Hoek ontwierp Tilburgs H. Hartstoet DE VOLMAAKTE MOORD thriller van billy wilder Vijf jaar Commando Lucht verdediging Wales wint de ..Television-Cup Zender Wereldomroep nadert voltooiing (XPRESS C™ De zaak-Jungschlager Voor mij de nieuwe Ook in handige doosjes van 10 st» met de nieuwe melange - nu zo zacht Opnieuw getuigen met zwakke memorie Dr A. H. Günther Heidebrand op de Noord-Velnwe Bij kamp Wezep Tweede Kamer weer aan de arbeid De doorboring van Christus' zijde liet centraal motief Prinses Wilhelmina heeft lichte griep A.R.K.A. nam bezit van nieuwe bureau FILMS DEZE WEEK Nederlanders in eerste ronde uitgeschakeld JUIJDaS 2 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 Bet O Vier nieuwe televisie-zenders Werk vordert en in mooie grote dozen van 50 stuks f 2.- Secretaris-generaal van weder opbouw en volkshuisvesting FM-net voor het Oosten Stations zonder personeel Nog vóór Prinsjesdag (Van onze verslaggever) TOEN tijdens de beruchte No vemberstorm van het jaar 1921 het beeld van St Joseph te Tilburg achterover viel, merkten sommige vrome, maar olijke zielen ondeu gend op, dat deze heilige „het veld ruimde" voor het H. Hart, voor Wie op die orkaanachtige dag de torenspits van Weert begaf het toen o.m. een beeld met een gou den hart zou worden onthuld. Een zuiver gouden hart, samengesmol ten uit geschonken sieraden van Tilburgs vrouwen. De plechtige onthulling viel wel wat in het wa ter, maar de op die dag geboren Huize Ten Rande te Den Haag traditie in de wolstad om elk jaar het H. Hart eerherstel te brengen een streven, dat ongeveer 35 jaar geleden alom in den lande ont stond is tegen alle verdere stor men in, zoals de laatste wereldoor log, uitgegroeid tot een prachtige manifestatie, waarbij vóór de H. Hart-hulde op de Heuvel steeds een religieuze stoet door Tilburgs centrum trekt. Kijkje achter de schermen Zeven groepen HERDENKING MET LUCHT- PARADE TE SOESTERBERG SPAANS STUK BIJ „THEATER" NEDERLANDSE OPERA nieuwe zendstation voor de Wereldomroep in dc Utrechtse gemeente Ijsselstein nad-ert zijn voltooiing. Het hoofdgebouw ontwerp Merkelbach en Elling i» zo goed als gereed. In het 60 hectaren grote zender park verrijst de ene mast na de andere. Er zullen hier niet minder dan 58 zendmasten konten. Kleine (25 meter hoog), middelgrote (40 meter) en grote (84 meter). Zij zullen gevoed worden door vier zen ders, die Nederlands stem zullen doen doordringen tot in alle uithoeken van de aarde. De eerste 100 kw- zender kan medio 1956 in gebruik worden genomen (Van onze Haagse redactie) In de eerste helft van 1957 komt de gehele installatie klaar. Dat betekent het einde van het verouderde zendstation te Huizen terwijl Kootwijk geheel voor commerciële doeleinden zal worden bestemd. De Wereldomroep zal dan beschikken over vier moderne luchtgekoelde zenders en een uitgebreid antennen- systeem, gevormd door gordijn- en ruit-antennes, die geschikt zijn voor het gericht uitstralen van korte golf-programma's naar vrijwel alle windstreken. De kosten van dit project bedragen zes a zeven millioen gulden. Dit wordt het hoofdgebouw waarin de vier nieuwe zenders van de Wereldom' roep onderdak zullen vinden. Het ver rijst in de weilanden van IJ sselstein, niet er van de zender Lopik. Het zal om- teven worden door 58 zendmasten, waar mee een antenne-systeem wordt opge bouwd, dat de Nederlandse stem in de tether hoorbaar zal maken tot in dc verste uithoeken van de wereld. De Wereldomroep bedient zich thans van de zenders te Huizen, Kootwijk en Lopik. Deze zijn echter verouderd en heb ben een tè gering vermogen, zodat land genoten in den vreemde de „Stem van het Vaderland'' vaak in het geheel niet of slechts met grote moeite kunnen beluis teren. Dat gaat straks beter worden. IJs selstein krijgt drie 100 kW-zenders en een 50 kW-zender. Met de montage van de eerste 100 kW-zender is reeds begonnen. In de loop van 1956 zullen twee 100 kW- zenders en de 50 kW-zender in dienst Worden gesteld. De derde 100 kW-zender volgt in de eerste helft van 1957. De N. V .„Nozema'' heeft het terrein waarop het hoofdgebouw en de hulpge bouwtjes staan, gepacht. Voor het overige zullen de koeien rustig kunnen doorgaan toet grazen in het zenderpark. De „Noze ma" heeft namelijk slechts het recht be dongen om tegen vergoeding in de omlig gende landerijen zendmasten te mogen °Prichten. Voorts werkt de „Nozema" naarstig aan de opbouw van het televisienet. Naast de bestaande televisiezender te IJssel stein (beeld 62.25 Mhz, geluid 67,75 Mhz.) worden zenders gebouwd te Appelscha (Friesland), Markelo (Overijssel), Herten by Roermond en Goes. Hierdoor zal een net van televisiezenders tot stand komen, waarvan wordt verwacht, dat het een goe de ontvangst zal waarborgen in alle de len van ons land. Om de televisiezenders met de studio te Bussum en onderling te verbinden en de aansluiting op het Eurovisie-net te verzekeren zuUen er straalzenders (re- laisposten) worden gebouwd te Hilversum Roosendaal, Loon op Zand bij Tilburg, Lichtmis (Overijssel) en Apeldoorn. Wat is nu de stand van werkzaamheden ten aanzien van het televisie-net? In Ap pelscha komt een toren van 200 meter. Zeer binnenkort zal beslist worden of dit een betonnen toren of een stalen mast met gebouw wordt. De zender zal wer ken op kanaal 6 (beeld 182.25 Mhz, geluid 187,75 Mhz.). Het effectief vermogen zal 50 kW zijn. Met de bouw van een 160 meter hoge toren te Markelo is reeds begonnen. De onderste helft bestaat uit een betonnen cylinder van ruim 100 meter met een diameter aan de voet van 15 meter. De verdere opbouw is een stalen vakwerk- mast. Verwacht wordt, dat de zender be gin 1957 in de lucht zal komen Zij zal Werken op kanaal 7 (beeld 189,25 Mhz, geluid 194.75 Mhz.). Het effectieve ver mogen zal 30 kW bedragen. Gebouw en toren zullen tevens dienen ten gerieve van het F.M.-net alsmede van de thans bestaande A.M.-steunzender 188 meter golf te Hengelo. Herten bij Roermond krijgt eenzelfde zenders, die beide Hilversumse stations relayeren. Irnsum zal uitzenden op 88.20 Mhz en 96.00 Mhz., Hoogezand op 91.80 Mhz en 94.90 Mhz. Het merkwaardige is dat noch Irnsum noch Hoogezand een personeelsbezetting •uilen krijgen. De FM-zenders aldaar zul len namelijk automatisch op afstand be diend worden vanuit het televisiestation \ppelscha. Het in de lucht komen van de Markeiose F.M.-dubbelzender effectief vermogen iOkW hangt af van het gereedko men van het televisieproject. De zenders zullen werken op resp. 97.20 en 98.30 Mhz. Tegen de zomer van volgend jaar hoopt men de 115 meter hoge toren van de F.M.-dubbelzender te Mierlo gereed te hebben. Het vermogen wordt 15 kW. De frequenties waarop uitgezonden zal wor den zullen bedragen resp. 93.50 en 99.90 Mhz. Tenslotte zal in de loop van vol gend jaar de bestaande provisorische F.M.-zender te Hulsberg worden vervan gen door een dubbelzender van elk 5 kW. Zij zullen Hilversum I en II relayeren op resp 95.10 en 97.50 Mhz. Een wat triest jubileum kon gisteren in de zaal van het Landgerecht te Dja karta herdacht worden. Toen had name lijk de 25ste zitting plaats in de zaak- Jungschlager en voor de behandeling bestond een zeer grote belangstelling. Opnieuw werden een aantal getuigen gehoord, die bezwarende verklaringen aflegden voor Jungschlager, welke ge- tulgen echter door de verdedigster dik wijls het vuur na aan de schenen werd gelegd. Getuige décharge was de heer W. van der Rest, die gezagvoerder was op het K.P.M.-schip „Batu Paru", waarop Jung schlager volgens een der getuigen, Har- ris bin Suhaemi, wapens naar Djambi gebracht zou hebben. Aan de hand van het scheepsjournaal toonde getuige Van der Rest aan. dat het schip op het door de getuige Harris aangegeven tijdstip op een vaste lijn had gevaren en geen enkele keer Djambi had aangedaan. Daarop verklaarde getuige Harris de datum niet zo precies meer te weten. De getuige Amirudin vertelde, dat hij in September 1954 met Jungschlager is geconfronteerd. De verdedigster merkte op. dat deze getuige bij die confrontatie de beklaagde alleen van een foto her kende. Later wist hij ineens de naam Jungschlager voluit met de voorletters te noemen. De verdedigster zeide graag iets meer te willen weten over dat voor onderzoek. Verdedigster merkte verder nog op, dat de getuige Amirudin als burgerschrijver bij de Nederl. militaire missie werkte, maar bekend stond als onbetrouwbaar en als een fantast. De getuige Amirudin zeide, dat deze verklaringen gelogen zijn door Neder landse officieren. Als ze hun verklarin gen onder ede willen herhalen, laten ze dan raaa,- hier komen, aldus riep hij uit. Beklaagde Jungschlager had geen goed woord over voor deze getuigever- klaringen. Hij liegt, was zijn commen taar. Volgens het Persbiro Indonesia zou Amirudin verder nog verklaard hebben, dat hij Jungschlager verscheidene ma len gezien had. o.a. in het kantoor van generaal Pereira. toen getuige Amirudin 400.000 rupiah uit de geheime kas wer den overhandigd door majoor Van der Tuin op order van overste Duitz. Vandaag zal de zitting worden voort gezet en o.a. de getuige Tomasoa wor den gehoord. Als opvolger van ir H. W. Mouton, die, zoals bekend, op 1 October wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als secretaris-generaal van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting zal aftreden, is benoemd dr A. H. Günther. Dr Günther is sedert 1948 raadadviseur in algemene dienst bij genoemd ministe rie, is plaatsvervangend secretaris-gene raal en hoofd van de afdeling juridische zaken. In 1930 trad hij als kabinetchef in dienst van de provinciale griffie, werd achtereenvolgens in 1934 benoemd tot waarnemend chef van de afdeling ge- meente-financiën bij de provinciale griffie in Zuid-Holland en in 1936 tot chef van genoemde afdeling. In 1948 volgdie zijn benoeming bij ho<- ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Dr Günther is lid van het bestuur van de Vereniging vooj- administratief recht, lid van de ste- debouwkundige raad van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw en was van de oprichting in Mei 1940 tot aan de liquidatie secretaris-pen ningmeester van de Stichting Zuid-Hol land 1940. Van de hand van de heer Günther, die in 1934 te Amsterdam cum laude promo veerde, zijn in tal van tijdschriften op wetenschappelijk en administratief admi nistratiefrechtelijk gebied verscheidene .publicaties verschenen. De nieuwe secre taris-generaal is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. toren als Markelo. Ook hier is een aan vang gemaakt met de bouw en de zen der zal eveneens begin 1957 in bedrijf komen. Zij zal werken op kanaal 5 (beeld 175.25 Mhz, geluid 180.75 Mhz.). Het ef fectieve vermogen zal zijn 50 kW. Ook Goes krijgt eenzelfde soort toren, zij het 130 meter/hoog. Met de bouw is men reeds bezig en het station kan eind volgend jaar in gebruik zijn. Zij zal wer- ----- - ken op kanaal 7 (beeld 189.25 Mhz, geluid de Noord eluwe. De brand woedt vol- l gens onbevestigde berichten over een lengte van enkele kilometers achter de Tegen de middag is gisteren brand ont staan op de heide bij het kamp Wezep op 194.75 Mhz.) Tenslotte de F.M.-zenders, die, zoals men weet een goede radio-ontvangst moe ten waarborgen in die delen van het land waar „Hilversum" moeilijk kan worden opgevangen. Om deze gebieden tegemoet te komen heeft men na de oorlog een aantal A.M.-hulpzenders gebouwd. Deze boden echter geen voldoende soulaas door hun beperkt vermogen en hun ongunstige golflengte. De F.M.-zenders, die op een zeer korte golf uitzenden voldoen beter. De F.M.-zenders zullen worden gebouwd te Irnsum (Friesland) Hoogezand (Gro ningen), Mierlo (N. Brabant), Heilsberg (Limburg) en Markelo. Naast de F.M.- ontvangst blijft de A.M.-ontvangst moge lijk. Zoals gezegd zal te Markelo gebruik worden gemaakt van de televisietoren. In de verdere toekomst zal ook de tele visietoren van Goes in het F.M.-net wor den opgenomen. De toren van de F.M.- zender Mierlo vervult tevens de functie van schakel in de keten van straalzen ders voor de televisie. In Irnsum komen een gebouw en een stalen vakwerkmast, die eind 1955 ge reed zal zijn. Kort daarop zullen de zen ders, die zowel Hilversum I als Hilver sum II zullen relayeren in de lucht ko men. Elk der zenders heeft een effectief vermogen van 15 kW. Tegelijkertijd zal de bestaande provisorische F.M.-zender te Hoogezand, die thans alleen Hilversum I relayeert, worden vervangen door twee Prinses Margriet-kazerne, tussen de schietbaan van het kamp Wezep en het artilleriekamp Oldebroek. Dit stuk heide is weliswaar militair 'errein, maar toe gankelijk voor het publiek. Er waren gisteren geen schietoefeningen en over de oorzaak van de brand is nog niets be kend. Het blussingswerk wordt verricht door honderden manschappen van de 101 Ar tilleriegevechtsgroep uit de Prinses Mar griet-kazerne, die daarbij worden geas sisteerd door de brandweer uit het artil lerieschietkamp Oldebroek en door enige burgerbrandweren, waaronder die uit Epe en Apeldoorn. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer tegen 13 dezer worden_ bijeenge roepen. Het is de bedoeling vóór Prins jesdag nog in openbare behandeling af te doen de wetsontwerpen tot regeling van het kleuteronderwijs, wijziging dier werkloosheidswet en de wettelijke rege ling inzake stichtingen. De Kamer zal ook Dinsdag- en Donderdagavond vergade ren. Vrijdag van die week zullen de ouderdomsverzekering en het ontwerp- landbouwwet in de afdelingen worden be handeld. hij pleegde daartoe overleg met prof. dr F. v. d. Meer als uitgangspunt gekozen: de doorboring van Christus' zijde. Na een openingsgroep. voorafgegaan door herauten en drie bazuinblazers, vol gen de zes eigenlijke groepen, waarvan de inhoud berust op de tekst uit St Jan: „een soldaat opende met een lans Zijn zijde, en terstond vloeide er water uit en liefde. Dan volgen de profeten en de uit beelding van het tempelvisioen van Ezechdël. De volgende groep benadert eveneens het mysterie der doorboring met voorafbeeldingen, nl. de ark van Noë en de gouden urn met manna. In diezelfde groep volgen dan de parabelen waaruit Gods oneindige liefde spreekt, om dan over te gaan tot de climax: de doorboring van Jesus' hart: een groot krui®, waar onder Maria, Longinus. die Christus' zijde doorboorde, en Sint Jan. Dan volgen de vier hoofddeugden: voorzichtigheid, recht- De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt ons mede, dat H.K.H. op de vooravond van haar verjaardag een lichte griepaanval heeft gekregen, waar door het haar op het ogenblik niet moge lijk is haar gewone werkzaamheden te verrichten. De A. R. K. A. heeft gisteren haar nieuwe bureau betrokken aan de Carnegie- laan te Den Haag. waarmede de katholieke bond van Nederlandse ambtenaren de be schikking heeft gekregen over een riant «n doelmatig ingericht kantoor. Na een Bezongen H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis, zegende 6e geestelijk adviseur, rector J. Th. M. kraakman, het pand in, waarna hpi he beeld van de Patroon van de A.K.K.A., bet H. Hart, introduceerde. De algemeen voorzitter, mr G. A. A. M Boots, noemde de aankoop van het_ nieuwe hand verantwoord. Sommige critiek. als zou het te luxueus zijn, wees hij van de band. De A.R.K.A. zal haar nieuwe pand aHéén met graagte verlaten, indien het te klein zou zijn geworden tengevolee van oen verdere concentratie van de katho lieke ambtenaren-organisaties. Maar dat Zal nog wel enige jaren duren, aldus de Voorzitter. Voorts noemde hij Huize Ten- tonde, zoals het nieuwe A.R.K.A.-gebouw beet, een huis van de vrede. Maar dat zal biet verhinderen, dat er over enige dagen bit Nijmegen krijgsrumoer zal klinken. sPreker doelde hier op het A.R.K.A.-con gres, dat Maandag a.s. te Nijmegen besrint. Tenslotte dankte de heer Boots allen, oio aan de totstandkoming van het kantoor bebben medegewerkt en die cadeaux heb ben aangeboden. Vervolgens overhandigde bij de sleutels van het bureau aan de directeur, dr Dijsselbloem. Onder de aanwezigen bevonden zich df L. Albering, secretaris van de K.V.P., b®t Eerste Kamer-lid de heer J. Derksen de voorzitter van de K.A.B.O., de heer A- C. Weijters. In het nieuwe pand zal tevens de inter nationale federatie van ambtenarenorgani- ®aties en de centrale van overheidsperso- beel worden gehuisvest. Billy Wilder kent liet filmvak. Voor Robert Siodmak maakte hij destijds het scenario voor de befaamde film „Menschen am Sonntag". Voor Ernst Eubitscli bewerkte hij verschillende draaiboeken. Afwisseling kenmerk! zijn oeuvre. Op zijn naam als regisseur staan films als: „The Lost Week end", „Five Graves - to Cairo", „Sunset Boulevard", „The Big Carnival", „Stalag 17" en „The Emperor W altz Wilder neemt soms een bestaande realiteit onder schot, maar toch poogt hij een algemene geldigheid voor het menselijke handelen in zijn producten vast te leggen. Virtuoos vaak van uitwerking, waarbij de samenwerking tussen regie en auteur hecht is. Zijn nieuwe film, die wij hier te lande te zien krijgen, maakte hij reeds enige ja ren geleden in Amerika. Naar een boek van James M. Cain verfilmde wilder een moordaffairë, die hij „Double Indemnity" doopte. Een film, die weliswaar knap van conceptie is maar waarbij Wilder zich naar onze mening teveel heeft ge richt op een sombere beeldcompositie, die bij de macabere inhoud past, maar ver moeiend voor de toeschouwer, die soms moet turen, wat er zich in het duister af speelt. Een verzekeringsagent (Fred MacMur- ray) komt op een avond het hoofdkan toor binnen. Hij zet zich voor de dicta phone en dicteert het relaas van een moord, waarbij hijzelf betrokken is. An ders dan Hitchcock geeft Wilder dus van het begin af aan, wie de ware schuldige is. In de „flash back'' geeft hij dan een retrospectieve verantwoording van de ver zekeringsman. De spanning is dus van een ander ge halte dan doorgaans in een detective stor- ry het geval is. Maar ontegenzeggelijk is de intellectuele activiteit van de toe schouwer intenser, omdat hij bij de analyse van de moord zelf wordt betrokken en al dadelijk vermoedt, dat er bepaalde motie ven een rol hebben gespeeld, die gaan deweg aan het licht komen. De verzekeringsagent heeft n.l. een vrouw ontmoet, Phyllis Dietrichson (Barbara Stanwijck), die met een vreemde infor matie komt. Rechtschapen als hij is, gaat hij er niet op in, maar als hij weigert, zijn z'n affecties voor deze vrouw reeds in een fataal stadium. Hij kan zich niet meer uit haar ban bevrijden. Men kan dit het klassieke moment noemen: het noodlot werpt zijn schaduw vooruit en Wilder heeft dit aan de klassieken ont leende motief in moderne vorm weerge geven door de bekentenis van de man plaats te laten vinden in een hypermodern kantoor met de laatste technische hulp middelen tot zijn beschikking. De rol van de pseudo-detective is in han den van Barton Keves (Edward G. Ro binson), een employé van de maatschap. PÜ Na de oorlog bleek de „garderobe" echter enigszins te hebben geleden en men ging over tot een vernieuwing, zij het nog maar op kleine schaal. Maar niemand had er geheel vrede mee. En steeds meer kwam de wens naar voren van deze H. Hartstoet één artistiek verantwoord ge heel te maken. Daarom werd aan Luc van Hoek opgedragen een nieuwe stoet te ont werpen. Er werdlen inzamelingen gehou den: 100.000 was er nodig. En indien Ged. Staten van Noord-Brabant het goed keuren zal de gemeente een derde van deze kosten voor zijn rekening nemen. Thans is alles gereed voor het uittrek ken op 18 September. Diverse huishoud scholen, damescomité's in en buiten Tilburg en verscheidene ateliers vervaardigden de 950 costuums; 950 paar schoenen werden uitgezocht en gepaist en de vier jonge doe delzakspelers van de jeugdband „De Sco't- jes" oefenen ijverig. Prof. Floor v. d. Put, rector-cantor van de Schola Cantorum van de Bossche Ka thedraal, componeerde alle muziek, mej. T. Geelen schreef de choreografie voor de dans- en rhythmische groepen en bij Jo van Erp is de regie in goede handen, ter wijl de heer L. Kuitenbrouwer de techni sche organisatie tot in de puntjes al heeft geregeld. Organisatie en stramme regie is wel nodig bij een stoet, waarin 69 meisjes, 72 jóngens, 239 vrouwen en 561 mannen mee trekken, onder wie 180 zangers, 100 toneel spelers en tekstzeggers, 35 muzikanten en enkele honderden figuranten. En wanneer de In een totaal nieuw kleed gestoken stoet door Tilburgs straten zal trekken, zullen de tien- en tienduizen den langs de 2,5 kilometer lange route tot dezelfde slotsom komen, als wij, toen wij dezer dagen reeds een kijkje achter de schermen mochten nemen en een vijftigtal van de costuums te zien kregen: het wordt schoon, die steet. Zacht vlammend rood speelt een hoofd rol in het veelkleurige gamma van de over het algemeen warme pasteltinten der 950 costuums. De strakke lijn vooral verticaal en kleurenverdeling van de costuums vormen een prachtige tegen stelling tot de zwierige drapering van mantels en sluiers en met enige costuums waar Van Hoek zich „te buiten is gegaan bloed". Deze doorboring vindt een uiitbeel- I vaardigheid, sterkte en matigheid. En ten- ding in de derde groep. Dit »s het een- slotte wordt de stoet besloten met de uit- trale punt van de H. Hartdevötie. Daar- 1 beelding van de beoefening der deugden vóór ziet men de bruid (de mensheid), die op heldhaftige wijze: de heiligen met de verlangend uitziet naar de komst van haar triomphwagen met een reliek van het n.* bruidegom, naar de manifestatie van Zijn i Kruis. Barton Key es de detective (Edward G. Robinsonvertelt zijn zienswijze op de moord aan de verzekeringsagent Fred MacMurray). Beeld uit „Dr 'olmaakte Moord'', een film van Billy Wilder. fraudes bij he; iraak maken op uit keringen bij Oi :en. Hij vermoedt, dat er iets mis is, tfc weet niet waar heen het spoor leidt. Met een zekere intuïtie verwerkt hij de gegevens tot een fantasie over de toedracht van de zaak, waarbij hij tenslotte wordt geconfronteerd met de waarheid, die anders is dan hij ver moedt. Billy Wilder heeft een film gemaakt,, die zeker alleen niet als zijn beste mag wor den gekwalificeerd. Knap van opzet en met overleg uitgewerkt, waarbij men een ij,die beïasV is "met het "opsporen van' zekere symboliek getoond krijgt, die ech ter, naar onze mening, te veel blijft ste ken in het caliber van een „trouvaille". Strak door geredeneerd zou Wilder wel licht zijn gekomen tot een verfilming, die de zwaarte van de vc^nntwoordelijkheid meer achtergrond zou geven, dan nu naar aanleiding van 'n vrij oppervlakkige ken nismaking tussen een man en een vrouw het geval is. Een verstokte vrijgezel moet zeer zware motieven hebben om zijn le venswandel volledig te wijzigen. Wilder is er niet in geslaagd om dit aanneme lijk te maken. Bu. aan een sierlijk en rijk geborduurd kleed, zoals dat van de Bruid van het Hooglied, waarbij het wit, groen en goud hoogtij vieren. Luc van Hoek heeft voor zijn stoet Doedelzakspelertjes uit de jeugdband „De Schotjeszoals zij in de Tilburgse H. Hartstoet zullen meetrekken. Op 1 September is het Commando Luchtverdediging opgericht met de taak een luchtparaplu met een meldings- en gevechtleidüngssysteem hoven Nederland op te bouwen. In de afgelopen vijf jaar, waarin de personeelssterkte van 2100 tot bijna 10.500 werd opgevoerd, is er veel bereikt. De opbouw heeft offers gekost, ook aan mensenlevens. De baleinen van de para plu zullen echter nog moeten worden versterkt. Aldus de commandant van het Commando Luchtverdediging, commodore Viif Nederlandse voetballers van naam. namelijk De Munck, de Bruycke- re. Van der Hart, Timmermans en Schaap, zijn Donderdagavond opgetre den voor de Engelse televisie. Zij vorm den het Nederlandse team, dat deel nam aan een internationaal zaalvoet- baltournooi. De wedstrijden werden in een zaal ge speeld, op een veld, dat Iets groter was dan een tennisbaan. De bal mocht niet hoger dan de schouder worden gespeeld, de speeltijd bedroeg vijf minuten en de buitenspelregel gold niet. Een paar duizend bezoekers waren in de zaal aanwezig, doch millioenen Engel sen zagen de wedstrijden op het scherm van hun televisietoestel. In een goede wedstrijd werden onze landgenoten uitgeschakeld door Wales Weliswaar behaalden zij een gelijkspel, (2—2), doch het spelreglement schrijf* voor, dat bij een draw het team, dat het minste vrije trappen heeft veroorzaakt, winnaar is. Slechts wanneer de finale in een gelijkspel eindigt, mag worden verlengd. Voor Nederland scoorde Timmermans tweemaal. De doelpunten van Wales kwa men van de internationaal Wally Barnes De uitslagen luiden: le ronde: Engelse profs Zuid Afrika (Engeland wint door minder overtredingen, Engelse ama teurs Schotse profs 21, Wales Hol land 22 (Wales wint door minder over tredingen). Halve finale: WalesEnge land Amateurs 10; Engelse profs Ier land 1—0. Finale: Wales Engeland 2—1 (na verlenging). A. J. de Vries in een herdenkingsrede, die hij vandaag op de vliegbasis Soester- berg hield. Het eerste bestaanslustrum van het Commando was tevens aanleiding om aan tien vliegers en een waarnemer brevetten uit te reiken; verder werden 24 cadetten van de K.M.A. beëdigd tot officier. De plechtigheid werd besloten met een parade, waaraan alle vliegende squadrons, ook het Amerikaanse, deelnamen. Alle onderdelen van het commando waren vertegenwoordigd. De inspectie werd verricht door com modore A. J. de Vries Hij was vergezeld door generaal-majoor J. van Nijnatten, commandant van de luchtdoel-artillerie en van de twee voorgaande commandan ten van het Commando Luchtverdediging, gen. maj. vlieger-waarnemer J. Reynierse en gen. maj. wnr J. van dier Werff. 's Middags werden er op Soesterberg sportwedstrijden gehouden en de avond werd besloten met een feestavond voor de officieren van het commando in het casino. Onder regie van Elise Hoomans heeft de toneelgroep „Theater" op het ogenblik in studie het stuk „Dona Rosita", of de taal der bloemen, van Federico Garcia Lorca. Opvoerenden zijn Hetty Beck. Ineke Brinkman, Lies Franken, Mia Goos- sen, Willy Haak, Annie Langenaken. Louki van Oven, Karen Else-Sluizer, Diny Sprock, Gerard Hartkamp, Wim Kouwenhoven, Wim Hoddes, Henk Schaer en Jan Verhoeven. Bij het begin van het nieuwe seizoen heeft de heer Abraham van der Vies hersteld van zijn ziekte zijn functie als directeur van de Nederlandse Opera her vat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3