SULTAN wil NIET aftreden Razzia's onder Noordafrikanen in Frankrijk Heropleiding priester- zieizop Vijfdaagse werkweek in mijnen bepleit De H. Stoel en president Peron Zal hij de Kerk nog feller aangrijpen? Voor REDDING van piloten U Vader schreef over priesters als zielzorgers Resident-generaal werd naar paleis geroepen Schrijven van de H. Vader „Mentaliteit der Nederlanders meer internationaal geworden" Kath. Ned. Mijnwerkershond Onderzeebootjager „Limburg" door Prinses Beatrix te water gelaten MILITAIRE VERPLICHTINGEN Dinsdag 6 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN f „Nauw contact" Congolezen wensen Prins Albert als onder koning Engels vliegtuig neergestort Een woonoord voor Ambonezen Zuidafrikaans kamerlid verbaasd over herstel na de oorlog Erhard wil concurrentie vergroten r Deken van Den Haag vraagt emeritaat Dirigisme werkt nadelig op productiviteit Sarah" komt ook hier bij uitrustingsstukken C. V. P. vindt één jaar dienst voldoende Koninklijke gasten voor Tito WEERBERICHT Het verloop van de Marokkaanse kwestie wordt er niet duidelijker op ferwijl gisteren op Madagascar, te Rome en te Lausanne belangrijke besprekingen werden gevoerd over de mogelijkheden om de Franse hervormingsplannen te realiseren, die geheel gebaseerd zijn op het vertrek Van de huidige sultan in Marckko, Moelai Ben Arafa, werd te Rabat in een officiële bekendmaking gezegd, dat de sultan er niet aan denkt af te treden. Listig compromis Zelfs al zou Ben Arafa aftreden en Ben Joessef instemmen in zijn over brenging naar Frankrijk, toch blijven er nog verschillende kwesties. Eén ervan is b.v. het feit, dat de nationa listische partijen slechts vier zetels van de voorgenomen twaalf in het nieuwe Marokkaanse kabinet toege wezen zouden krijgen. Zij eisten min stens de helft van het aantal zetels. Een andere moeilijkheid is, dat de Is- taqlal weigert deel te nemen aan een regering, zo lang Ben Joessef niet in Frankrijk is. De Fransen proberen het nu met een listig compromis: de sul tan maakt de reis Madagascar-Frank- rijk per schip in plaats van per vlieg tuig. Dit levert 24 dagen meer reisduur op en zo betogen de Fransen de verbanning is opgeheven, zodra Ben Joessef Madagascar verlaten heeft. Als de Istaqlal dit zou willen accepteren, dan is de verbanning van de sultan toch geëindigd voordat een regering Raad van Capelle a. d. IJssel: V heeft met de emigratiedienst van Importen beneden DM 50, vrij van invoerrechten -> Per 1 October a.s. „GEJOEL" ALS EERBEWIJS OP JACOB VAN HEEMSKERK DE 25.000 ER UIT De „Limburg" gedoopt Bedrijfseconomische mogelijkheden De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Koude nacht met hier en daar mist en weinig wind. Morgen geleidelijk toenemende bewolking met later kans op enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind, krimpend naar Zuid tot Zuid-Oost en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Woensdag 1 September: Zon op 6.01 uur, onder 19.18 uur. Maan op 21.01 uur, onder 12,38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Deze bekendmaking kwam na een onderhoud van drie kwartier tussen de naar het paleis van de sultan ontboden resident-generaal, Boyer de 'a Tour, en Ben Arafa. Dit gesprek was aldus de bekendmaking „lang cn vriendschappelijk'', doch de sultan vond het toch nodig in de bekend making nog eens met nadruk te wijzen op de „hemelse aard van zijn zending" en zijn plannen „op zijn post te blijven totdat God hem terug roept". en in Lausanne vergaderden vertegen woordigers van de tweede nationalisti sche partij, de onafhankelijke demo cratische partij. Generaal de la Tour had zich op verzoek van de sultan naar het paleis begeven. Deze wenst een „nauw con tact" met de resident-generaal te on derhouden, teneinde „zo dikwijls als mogelijk is de toestand, zoals deze zich ontwikkelt, te bespreken". Het ■was het tweede bezoek aan de sultan, sinds generaal De la Tour verleden Week in Marokko arriveerde. De groot-vizier van Marokko, de 108-jarige El Mokri gaf Maandag een bekendmaking uit, waarin persberich ten werden tegengesproken volgens Welke Marokkaanse religieuze leiders, zou zijn opgedragen te bestuderen, hoe sultan Ben Arafa afstand zou kunnen doen. Op Madagascar is Maandag druk geconfereerd met de verbannen sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, die zoals bekend volgens de Franse plannen naar Frankrijk zou moeten worden gebracht. De Franse delegatie leider, generaalCatroux, heeft verge zeld van de heer Yrissou, particulier secretaris van minister Pinay, en kolo nel Touay een bezoek gebracht aan Ben Joessef. Men bewaart over het verloop van de besprekingen evenwel het stilzwijgen. Inmiddels zijn gisteren uit Parijs invloedrijke Marokkaanse nationalis tische leiders op het vliegveld van Tananarivo aangekomen. Zij zouden zich heden naar Antsirabe, de verblijf plaats van de verbannen sultan bege ven. Deze Marokkaanse leiders spre ken niet officieel namens de een of andere partij. Men veronderstelt even wel, dat ze Ben Joessef, van wie ze zich ook na zijn verbanning trouwe aanhangers hebben getoond, zullen trachten over te halen met de Franse voorstellen in zee te gaan. In Rome voerden leiders van de be langrijkste Marokkaanse nationalis tische partij, de Istaqlal, besprekingen Maar er zal wel niets van komen Sedert de reis van koning Boudewijn haar de Congo is in de Belgische Con go en ook in België de wens naar voren gebracht een onderkoning te benoemen voor de Congo. Het te Elisabethstad Verschijnende blad „Congo-Soir" richt in dit verband het verzoek aan koning Boudewijn om zijn broer prins Albert tot vice-koning van de kolonie te be noemen. Het Brusselse blad ,,Le Soir" tekent hierbij aan dat men in sommige kringen koning Leopold zou willen Verzoeken het onderkoningschap van de Congo te aanvaarden. Hetzelfde blad Verneemt in dit verband echter van ge zaghebbende zijde dat er geen sprake Van is een vice-koning te benoemen Voor de kolonie. Dit zou, zo wordt op gemerkt, een diepgaande studie op Constitutioneel plan noodzakelijk ma ken, die aanleiding zou geven tot aller lei controversen. gevormd is en is er een regering, voor dat de sultan in Frankrijk is. In Casablanca zijn 25 Marokkanen gearresteerd, die ervan verdacht wor den deel uit te maken van een terro ristische cel. Vier hunner hebben be kend op quatorze juillet de bomaan slag op een terras in Casablanca ge pleegd te hebben, waardoor zeven doden vielen en 37 personen, allen Europeanen, werden gewond. Deze aanslag was de eerste van een lange reeks terreurdaden, die zijn hoogte punt vond in de bloedbaden van 20 Augustus j.l.! Duizenden controles In geheel Noord-Frankrijk is giste ren een massale razzia ingezet op Noordafrikanen, vooral Algerijnen, die zich aan ondermijnende activiteit schuldig hebben gemaakt. In totaal werden 306 personen aangehouden. Het aantal gecontroleerde Noordafrikanen loopt echter in de duizenden. Er werd een grote hoeveelheid pamfletten en documenten in beslag genomen, doch wapens werden niet gevonden. Onder de documenten bevonden zich o.m. ge drukte dreigbrieven aan het adres van in Frankrijk wonende Noordafrikanen, die niet sympathiseren met de terro risten. De politie is ook op de hoogte gekomen van plannen om geld in te zamelen voor de Noordafrikaanse on dergrondse organisaties, waarbij men zich zo nodig van bedreiging met de dood zou hebben bediend. Bij Eindhoven is gistermiddag omstreeks 12 uur een Engels militair vliegtuig neer gestort. Het is neergekomen even buiten de stad bij de villa „De Wielewaal" van ir F. Philips. Het verongelukte toestel maakte deel uit van een formatie van drie en is plotseling naar beneden geko men. De stoffelijke resten van de piloot zijn in het wrak gevonden. De brand weer van Eindhoven heeft de brand in het wrak geblust. De gemeenteraad van Capelle aan de IJssel heeft zich gisteravond andermaal bezig gehouden met het voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden in Capelle- West en tot verkoop van een gedeelte daarvan aan de regering, nodig voor een aldaar op te richten woonoord voor Am bonezen. De regering heeft zich nl. tot de gemeente Capelle aan de IJssel gewend met het verzoek in te stemmen met de plannen te komen tot de bouw van twee woonoorden voor Ambonezen in die ge meente. Het, andere woonoord zou dan verrijzen op een terrein. Groenendijk, dat eigendom is van Waterstaat. Om hier te kunnen bouwen zou het Rijk alleen toe stemming van B. en W. van Capelle aan de IJssel behoeven. De meningen in de raad blijken ver deeld te zijn. Tot stemming over de aan- en verkoop van de gronden is het dan ook niet gekomen. Burgemeester J. van Dijk kwam aan het einde van de beraadslagin gen met twee tussenvoorstellen. Ten eerste: zou de raad al dan niet bereid zijn mee te werken aan het sichten van een woonoord te Capelle-West. onafhan kelijk van het feit of de regering al dan niet een woonoord zou bouwen aan de Groenendijk, waarover, zoals de burge meester zeide, de laatste besprekingen nog gaande zijn. De raad verwierp deze sug gestie met acht tegen vijf stemmen. Iedereen kon zich echter verenigen met het tweede tussenvoorstel, waarin de bur gemeester vroeg of men bereid is mee te werken aan het totstandkomen van een woonoord te Capelle-West. indien het rijk er van zou afzien in de Groenendijk een woonoord te stichten. De burgemeester zeide daarop in overleg te zullen treden met het desbetreffende ministerie en vra gen of het rijk van dit woonoord af wil zien. „Het spijt me, dat de raad dit stand punt inneemt", zei tenslotte nog burge meester Van Dijk. Namens de H. Vader heeft mgr Dell' Acqua, substituut der Pauselijke Staats- secretarie, ter gelegenheid van de vijfde „heropleidingscursus" voor priester zielzorgers, een bijzonder schrijven ge richt tot kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua. In de brief worden de hoofdlijnen van het priesterlijk aposto laat ontwikkeld, nl. gebed en offer „Terwijl het werk roept", aldus het schrijven, „en alle krachten op ieder gebied van de Katholieke Actie zijn ge. mobiliseerd, wil de Plaatsvervanger van Jesus Christus allen, maar in de eerste plaats de priesters er aan herinneren, dat men de zielen niet bereiken kan, indien men niet vol Hemelse genade is". „Overal waar de heiligen voorbijgaan", aldus de Pastoor van Ars, „laten zij iets van God achter". Overal waar een priester voorbij gaat, die zijn roeping en verantwoordelijkheden volledig be seft, laat God Zijn aanwezigheid gevoe len, hervindt de ziel zichzelve en als ware zij aangeraakt door het eeuwige, opent zij zich voor de zaadkorrels van het geestelijk leven. „Het is duidelijk, welke de opzet van deze heropleidingscursus voor priesters zielzorgers moet zijn: de essentiële- voorwaarde is de persoonlijke heiliging van de apostel, de ernstige en onver poosde verzorging van zijn innerlijk le ven, de vereniging van de priesterlijke ziel met de Heer door middel van een leven vol gebed en offervaardigheid. Zulk een leven bewerkt, wanneer het intens wordt gdleefd, wonderen op het Dr H. Gerardus Luttig, lid van de Eerste Kamer van het parlement der Unie van Zuid-Afrika, maakt momen teel een rondreis door de Westeuropese tanden en vertoeft op het ogenblik in Nederland, waar hij sedert zijn studie aan de Leidse universiteit, twintig jaar geleden, niet meer is geweest. Dr Luttig Taakt een studie van de ontwikkeling van Europa na de Tweede Wereldoor log en vooral in Nederland heeft hij bij- Zondere belangstelling voor de econo- Tie. y lijdens een bezoek aan de Nederlands- fidafrikaanse vereniging te Amsterdam ®rtelde hij verbaasd te staan over de e heropbouw in ons land en over het jOonomische herstel. „De positie van de ®derlanders in de wereld is groter, dan - 6 eigenlijk zelf beseffen", zo was de fining van dr Luttig. „En men moet het °otste respect hebben voor de energie jt durf waarmee de wederopbouw is *a»gepakt". ^Ook was hij verbaasd over het tempo, v^nnee wordt gebouwd ter aanvulling steri ontstellende woningtekort. „Hele <jG en verrijzen uit de grond en ik ken .stad waar ik gestudeerd heb, Leiden TemeHiks meer terug". Hij achtte de totaliteit van de Nederlanders meer in- 'j?attonaal geworden, ai r tuttig bestudeert in ons land voor- en ri° de opleiding van de vakarbeiders dB„, organisatie van het nijverheidson- "Wljs terrein van het apostolaat; uit zichzelf vindt het de weg der dagelijkse aanpas sing aan de behoeften van allen en van iedereen; het maakt ieder werk vrucht baar en dank zij zijn intrinsieke god delijke kracht blijft het voor de apostel, ongeacht alle mislukkingen, een bron van daadwerkelijke ijver en van diepe vrede". Prof Erhard, de Westduitse minister van handel, heeft op een persconferentie in Bad Ischl verklaard, dat vele moeilijk heden door inwisselbaarheid van Euro pese valuta uit de weg geruimd zouden kunnen worden. Een nadeel van de op het ogenblik in de westelijke wereld be staande „boom" is, dat het gevaar aanwe zig is, dat de concurrentie althans in de landen zelf, er zwak voor wordt. Daarom zal West-Duitsland zo nodig concurrentie van buiten af in het land brengen. Daartoe zou voor een ieder in West-Duitsland de mogelijkheid gescha pen worden om goederen tot een maxi maal bedrag van DM 50 in te voeren zon der betaling van inv eerrechten. West-Duitsland staat tegenover toekom stige handelsbetrekkingen met de Sow- jet-Unie met de nodige reserve, zo deelde prof Erhard verder mede. De Duitse eco nomie zal slechts binnen de omlijsting van internationale overeenkomsten, als de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking en de Organisatie voor de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (G.A.T.T.), trachten de handel met het Oosten op gang te brengen. De Duitse zware industrie heeft er op aangedrongen, dat bij de toekom stige handel met de Sowjet-Unie geen discriminatie tegenover zal plaatsvinden. H.K.H. Prinses Beatrix heeft Maandag te Vlissingen bij de scheepswerf „De Schelde" de onderzeebootjager Hr Ms „Limburg" te water gelaten. Na de te waterlating werd nog een rondgang ge maakt door de bedrijfsschool, die in volle gang was. V.l..n..r. Prins Bernhard, prin ses Beatrix en de heren J. IV. Hupkes en ir C. J. A. Bax. Naar wij vernemen beeft de Deken van 's-Gravenhage, mgr W. J. Pompe, per 1 October zijn emeritaat aangevraagd. De officiële bewilliging is nog niet afgekomen, maar wordt binnenkort tegemoet gezien. Mgr. Pompe is in 1886 geboren. Hij werd op 15 Aug. 1910 priester gewijd. Op 30 Juni 1945 werd hij tot deken van Den Haag en pastoor van de dekenale kerk van de H. Jacobus de Meerdere aan de Parkstraat benoemd. t. 'V„n onze correspondent). arbeid moeten verrichten, hebben een De Nederlandse Katholieke Mijnwer- zeer nadelige invloed op de gezondheid kersbond heeft gisteren in Kerkrade on- en de veiligheid van de arbeiders, ten ge- Van ^Cer L' °i0h" volge waarvan deze reeds op betrekke- men een algemene vergadering gehouden. Hike ionee leeftiid niet meer in staat ziin dedenbond'kenkeI?ehSldn 29"t00 lede? ran hun normale werk te verrichten Mede bond enkele belangrqke resoluties hierdoor biedt de mijnarabeid onvoldoen- rnennwnrdgen^en-ndt,e ""Vkei""S de aantrekkelijkheid om de voor het m^n- de LZueTe^edefvanNe E^'e^ bedf£ 20 "^zakelijke normale perso- Tweede Kamer en de Hoge Autoriteit van ^be^ttog te kunnen waarborgen. In de Kolen- en Staal Gemeenschap te Luxemburg. In de voornaamste dezer resoluties wordt aangedrongen op het instellen van een vijfdaagse werkweek in de Neder landse mijnindustrie. De arbeidstijd in de Nederlandse mij nen vertoont ten aanzien van de arbeids tijd in verschillende industrietakken geen noemenswaardig "verschil meer, aldus deze resolutie De werkomstandigheden. waaronder de arbeiders, met name in het i ondergrondse bedrijf van de mijnen hun Vergezeld van prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine heeft prinses Beatrix West-Duitsland j gisteren op de werven van de N.V. j Kon. Mjj. „De Schelde" te Vlissingen de Zoals bekend, is tot nu toe uit niets gebleken, dat de president van Argentinië, Peron, in zijn onverzoenlijke politiek jegens de Katholieice Kerk enige wijziging heeft gebracht. Weliswaar bevatte de meest onver zoenlijke en van baat jegens zijn tegenstanders druipende stuntrede, die bij op 31 Augustus j.l. hield om zijn ingediend schijn-ontslag in een herbevestiging door het volk van zijn presidentschap te doen verkeren niets, dat rechtstreeks tegen Paus, Kerk, bisschoppen en priesters gericht was. Maar het feit, dat bij reeds vroeger tegen de hoogste kerkelijke "autoriteiten en lagere geestelijken in den lande stelling had genomen als tegenover vijanden van zijn politiek, kan voor heethoofden onder zijn aanhangers gemakkelijk aanleiding zijn om het door hem uitgegeven parool, Jdat ieder, die zich zal vergrijpen aan het gevestigde gezag, door iedere Argentijn gedood kan worden" op zijn eigen wijze uit te leggen ook als het gaat over zaken, waarin de Kerk en Haar bedienaren niet mogen wijken voor het wereldlijk gezag. gedachten gewisseld over de mogelijkheid tot het doen emigreren van meer ge schoolde vakmensen naar de Unie van Zuid-Afrika „Wij hebben nog oneindig veel vakmensen nodig en we zullen alles in het werk stellen om de voorwaarden zo gunstig mogelijk te maken" aldus dr Luttig. Donderdag vertrekt het Zuidafrikaanse parlementslid uit ons land en gaat via j Oostenrijk, Frankrijk en Italië terug naar de Unie. I In verband met het bovenstaande is het van belang de ontwikkeling van de recht streekse betrekkingen tussen de H. Stoel en Peron nog even in herinnering te brengen. Zoals men weet, werd de Argentijnse president, nadat twee katholieke prelaten op zijn bevel uit het land gezet waren, De politie van Santiago maakt gebruik van geweerkolvenom de studenten uit een te drijven, die protesteren tegen de verhoging van het transport-tarief van 30 tot 100 procent. Op Chili zijn op het ogenblik 2.000.000 arbeiders aan het sta ken. door de H. Stoel op 16 Juni geëxcommu niceerd. Het excommunicatie-besluit, dat de volgende dag in de „Osservatoré Romano'1 m de officiële tekst werd gepubliceerd en ondertekend was door kardinaal PiazZa. luidde als volgt: „Daar onlangs in de Argentijnse re publiek op verschillende manieren de rechten van de Kerk zijn geschonden en geweld is gebruikt tegen kerkelijke personen, en daar bovendien onlangs zekere personen niet alleen de hand hebben durven slaan aan de persoon van Z.Em. Immanuele Tato, titulair bis schop van Aulon en hulpbisschop en vicaris-generaal van de aartsbisschop van Buenos Aires, maar hem zelfs het uitoefenen van zijn jurisdictie hebben verhinderd en hem van het grondge bied van Argentinië hebben verdreven, verklaart en waarschuwt de H. Congre gatie van het Consistorie, dat allen, die zulk een misdrijf hebben gepleegd,' zo wel de opdrachtgevers als de mede- plichtigen, alsook degenen, die tot het uitvoeren van dit misdrijf hebben aan gezet. zodat zonder hun hulp het mis drijf niet gepleegd zou zijn, worden ge troffen door de excommunicatie latae sententiae, speciaal voorbehouden aan de H. Stoel in overeenstemming met het Kerkelijk wetboek canon 2343, par. 3, 2334 no. 2 en 2209 par. 1, 2 en 3". Enige weken later zag het er naar uit dat er enige verbetering in de betrekkin gen tussen de H. Stoel en het regiem- Peron was ingetreden. Ter gelegenheid van het feest van de H.H. Petrus en Pan- lus op 29 Juni immers, zond het Argen tijnse staatshoofd de H. Vader een tele gram van eerbetuiging van de volgende inhoud: „Ter gelegenheid van het feest van de H Stoel doe ik Uwe Heiligheid mijn eerbiedige groeten toekomen" Op Zijn beurt zond de H. Vader in antwoord daarop Peron een telegram, dat luidde: „Bij ontvangst van de boodschap, welke Uwe Excellentie ter gelegenheid van de feestdag van de H.H. Petrus en Paulus gezonden heeft, smeken Wij de Heer, dat Hij U ver lichte en Uw hart bewege. opdat het geliefde volk van Argentinië vrij moge kunnen leven volgens zijn katholieke tradities". Of Peron de woorden van de H. Vader ter harte heeft genomen? Tot nu toe heb ben wij helaas nog geen bewijzen ontvan gen, dat dit inderdaad het geval is Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij viel op nummer 13945 een prijs van 25.000. ■MW - De Kon Luchtmacht en de Marine- uchtvaartdienst zullen waarschijnlijk binnenkort de beschikking krijgen over een nieuw hulpmiddel voor piloten, die in het water zijn terecht gekomen Dit hulpmiddel staat in de technische we reld bekend als „Sarah", een afkorting van „search and rescue and homins system". „Sarah" wordt bevestigd aan het vlie gerszwemvest en is een klein radiobaken, dat op een batterij werkt. De man, die op zijn zwemvest in het water drijft, be hoeft slechts aan een ring te trekken om „sarah" in werking te stellen. Het appa raat zendt dan een noodsignaal uit, dat 20 uur kan blijven doorgaan en gehoord kan worden in een straal van 66 mijl door een vliegtuig, dat op 10.000 voet hoogte vliegt. Het vliegtuig kan dan helicopters of boten naar de drenkeling leiden. Op korte afstand kan deze dan bovendien nog via „sarah" mondeling contact heb ben met zijn redders. Dit nieuwe hulpmiddel is thans nog in onderzoek bij deskundigen van de Kon. Luchtmacht, maar de kans is groot dat Nederlandse vliegers binnenkort „sarah" bij hun standaarduitrusting zullen heb ben. De R.A.F., de Canadese en de Zuidafri kaanse luchtmachten hebben het appa raat reeds in haar organisatie opgenomen De Canadezen en Zuid-Afrikanen zullen het ook gebruiken bij noodlandingen op het uitgestrekte landgebied, waarboven zij opereren. onderzeebootjager -Limburg'' te water gelaten. De prinses en de prins arriveerden om negen uur op de vliegbasis Woensdrecht, waar de hoge bezoekers werden begroe' door de commandant van de basis, majoor vlieger J. Coppens en door de commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Begeleid door de Rijks politie reed het gezelschap daarna naar Vlissingen, waar eerst een bezoek werd gebracht aan boord van Hr. Ms. Jacob van Heemskerk. Prinses en prins passeerden de tam boers en pijpers, die de parademars slo- gen en de marinierskapel, alvorens zij de valreep opgingen. Aan boord werden zij begroet door de minister van Marine ,r C. Staf- door de bevelhebber van de zee strijdkrachten vice-admiraal A. de Booy en door de commandant Zeemacht Neder land vice-admiraal F. Burghard. Namens de bemanning werd aan de prinses ter ge legenheid van haar eerste bezoek aan een bodem van de Kon. Marine een door de bemanning zelf vervaardigd smyrna- kleedje aangeboden. Toen de prinses en de prins het schip verlieten volgde het traditionele eerbewijs van de marine: het joelen van de bemanning, dat weldra werd overdonderd door 21 saluutschoten. Om 11 uur arriveerden de bezoekers bij het hoofdgebouw van „De Schelde", waai zij werden verwelkomd door de directeu ren de heren J. Hupkes en ir C. Kapsen- berg. Hier was ook aanwezig de commis saris der Koningin in Limburg dr F. Hou- ben. Voor de tewaterlating besteeg de prinses, Ingeleid door ir Staf de heer Hupkes, de tribune. Zij knipte het lint door. waarna de fles champagne tegen da wand stuk sloeg en doopte het schip on der het uitspreken van de woorden .-Ik doop u „Limburg'' en wens u behouden vaart". Tot grote vrolijkheid van de vor stelijke bezoekers en alle aanwezigen spatte de champagnefles niet geheel kapot, zodat het kostelijk vocht uitstroomde over een groepje kijkers, dat onder aan de tri bune stond en dat aldus rijkelijk besproeid werd. Daarna hakte de prinses het touw door waardoor de laatste beletselen werden weggenomen en het schip het water in gleed. Na nog eei» bezoek te hebben gebracht aan de bedrijfsschool van ,-De Schelde" gebruikten de vorstelijke bezoekers de lunch, waarna zij naar Woensdrecht terugkeerden. de resolutie wordt verder nog gezegd, dat nationaal als internationaal gezien een verkorting van arbeidstijd in de mijnen zowel technisch als economisch volkomen verantwoord is. Daarom meent de Ned. Kath. Mijn- werkersbond, als grootste organisatie van arbeiders in het mijnbedrijf, niet langer verantwoord te zijn indien hij niet met alle hem ten dienste staande en geoorloofde middelen pogingen in het werk stelt om tot een vijfdaagse werkweek te geraken. In een andere resolutie constateert de algemene vergadering van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond, dat dé situatie, waarin vele bovengrondse arbeiders verkeren aanleiding geeft tot grote onrust, een on rust die wordt bevorderd door het feit, dat door de scherpe concurrentie op de arbeidsmarkt vele arbeiders een hoger inkomen genieten dan de mijnwerkers. Als andere oorzaken van onrust worden genoemd het feit, dat de verordeningen, met name in het bovengrondse bedrijf ten aanzien van de verhoging van de inko mens. niet volledig worden gebruikt, ter wijl ook hét probleem van de huisvesting nog steeds onrustbarend is. Dit heeft ten gevolge een groot verloop van het perso neel, zowel boven- als ondergronds, ter wijl de onrust verder nog vergroot wordt door het aanwerven van buitenlandse werkkrachten. Opgemerkt wordt, dat de beloning van de bovengrondse mijnwerker bezien wor den tegen de achtergrond van de beloning van de ondergrondse mijnwerker, terwijl verder wordt gesteld dat de bedrijfseco nomische situatie, waarin de ondernemin gen verkeren een gunstig aspect bieden om zonder nadeel voor het nationale be lang de inkomens der mijnwerkers te vergroten. Uitgesproken wordt de mening, dat dient te worden gestreefd naar aan trekking van arbeiders uit eigen streek en land door verbetering van .de sociale positie der arbeiders. Verder wordt nog gezegd, dat de regering op korte termijn het voor de mijn industrie onnodige diri gisme dient te doen verdwijnen en dat de Mijn Industrie Raad (de M.I.R.) als pu bliekrechtelijk orgaan van de mijn indu strie in staat moet worden gesteld voor het behoud van de arbeidsrust en de ar- beidsvrede noodzakelijke maatregelen te nemen. Tengevolge van de houding van de re gering, die, aldus de resolutie, klaar blij- keljjk nog steeds de staatssocialistische gedachte van het dirigeren van bovenaf niet los kan laten, wordt de arbeidspro ductiviteit in de mijnen ernstig belem merd. Geconcludeerd wordt dat, indien de regering niet meer vrijheid van handelen aan de Mijn Industrie Raad verleent, de Ned. Kath. Mijnwerkersbond van oordeel is, dat de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de mijnen volledig op de regering terugvalt. Tenslotte heeft de vergadering in een resolutie nog enige bezwaren kenbaar ge maakt tegen het Ontwerp-Ouderdoms- voorziening, hetwelk voor de mijnarbei ders op verschillende punten nadelig wordt gedacht. De partijraad van de Belgische ka tholieke volkspartij (C-V.P.) heeft zich tijdens een in het afgelopen weekeinde gehouden bijeenkomst o.m. bezig ge houden met het vraagstuk der militaire verplichtingen van België. In een na afloop uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat een verzoek aan de re gering zal worden gericht om na te gaan in hoeverre de militaire lasten van België, als gevolg van de ingetre den ontspanning op internationaal ge bied, kunnen worden verlicht. Volgens het katholieke blad „La Libre Bel- gique" zou de partijraad der C.V.P. in het bijzonder van oordeel zijn dat de duur van de militaire dienstplicht aan zienlijk kan worden verminderd. An dere bladen maken er melding van dat men van katholieke zijde deze dienst plicht verminderd wenst te zien van 18 tot 12 maanden. Zoals bekend ver laagde de huidige socialistisch-liberale regering, toen zij aan het bewind kwam. de duur van de militaire dienst van 21 tot 18 maanden, waarmee zij een verkiezingsbelofte nakwam. Koning Paul van Griekenland is gis teren met koningin Frederika voor een bezoek van acht dagen in Joego-Slavië aangekomen. Het koningspaar passeer- donië. Vanmorgen vertrok het ko- de de grens te Dvedjelica in Mace- ninklijke paar van de grens in een speciale trein naar Belgrado, waar het heden in de middag werd verwacht. President Tito zou zijn gasten verwel komen. Dit is het eerste koninklijke bezoek aan Joego-Slavië sinds de oorlog; pre sident Tito bracht in 1954 een bezoek aan Griekenland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1