Gothiek in Italië b Wat de Rotterdamse kijkers denken van commerciële televisie VEILIGHEIDSRAAD Indonesië neemt maatregelen ter verbetering van de uitvoer BANKBEDIENDE EMIGREERT ALS IMKER ...olllSAv&y*\« olA Groei levensverzekeringbedrijf zet zich ononderbroken voort PUZZLE bespreekt ..Ga/a" Conclusies nit een ingesteld onder zoek vrij voorbarig Onze dagelijkse Geknoei leidde tot verlies aan deviezen Zijn hobby werd zijn toekomst HAVENSTAKING in New-York Peron hoeft geen uitleg te geven Belegd vermogen overschrijdt de f 5 milliard DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1955 PAGINA 9 TWEE BOEKEN VAN PHAIDON-PRESS JfL ■BiB Prae-renaissance Mantegnn IJ DEZELFDE uitgever ver scheen een boek over Mantegna Een wonderlijke figuur, deze eigenzinnige Paduaan, die vergele ken met de grote meesters van de latere Renaissance wellicht enigs zins in de verdrukking raakt, maar wiens durf, perfecte en veelzijdig heid hem toch tot een zeer boeien de kunstenaar maken. Durf toonde hij vooral als een der eersten die de perspectiefleer tot in de uiterste consequenties in practijk bracht. Er zijn altaarstukken van Mantegna, zoals de Kruisiging uit het Parijse Louvre of het Madonna altaar in de San Zeno te Verona, waarin de besloten ruimte is gesuggereerd met een bijna magische hantering der trompe l'oeuil techniek. De vastheid van bouw wordt echter nimmer opgeofferd aan de reali teitssuggestie zonder meer. Voor alles is Mantegna een constructie ve geest, en nog een perfectionist. fijnen en prikkeldraad langs demarcatielijn Dp verzoek van de Westelpke Grote Drie is hedenmiddag om half drie green- wich-tijd in New York de Veiligheidsraad bijeengekomen ter bespreking van de toe stand langs de Israëlische grenzen. De raad werd gepresideerd door de afge vaardigde van nationalistisch-China, Tsjang. Verzoek van radicalen verworpen BAYREUTH TROK BIJNA 50.000 BEZOEKERS MUNCHENS KERKEN SCHAT HERRIJST Wel eens "gemerkt? Hoe beter een sigaar is, hoe korter'dè^ kenner erover zal zijn. Neem Senator: de mooie witte as,v de rijke en toch zo zachte smaakhij vindt ze vanzelfsprekend. Hij zegt wat alle fijnproevers zeggen: WETTELIJKE VACANTIE- REGELXNG Ontwerp naar de S.E.R. Vóór of tegen reclame Vier TV-avonden per week Op het TV-scherm Beleggingen \T AN moderne Itali- aanse beeldhou wers als Manzu, Min- guzzi en Marini, is bij herhaling gezegd dat zij, alle eigentijds-} trekken ten spijt, in wezen de traditie van de Italiaanse Renais sance en zelfs van de Romeinse bloeitijd voortzetten. Er leeft in de Italiaanse geest een klassiek vormbesef, dal zich door de eeuwen heen steeds manifes teert en dat sterker is dan het tijdelijk ka rakter der voorbij gaande stijlperiodes. Dit vormbesef maakt het soms moeilijk de Italiaanse kunst geschiedenis scherp in te delen. Van een gothische sculptuur hijvoorbeeld, in de zin zoals Frankrijk die ge- A end heeft, kan in lta' pr(lgment van Montegna's muur-schilderingen ie niet meer gespro i n /te£ paleis der Gonzaga's te Montua. worden. Gothiek is in Italië een veel minder duidelijk omlijnd begrip dan in het noorden. Gothiek in Italië is een import-stijl, waartegen het inheemse vormgevoel en het individuele van de kunstenaars zich niet zoveel succes teweer stelden dat het karakter van de nieuwe stijl er slechts zivak herkenbaar is. De Gothiek ontwikkelde zich in Italië niet als een dialect van da franse gothiek, maar als een onaf hankelijke vormentaal. Daarom om- fat de term gothiek in Italië een groter stijlverscheidenheid dan in het noorden, en leverden de indivi duele kunstenaars een groter bij drage tot haar ontwikkeling. Terwijl de Sculptuur van de Franse kathe dralen het resultaat was van een rigoureus werkplaats - systeem, ffaarbij de kunstenaars individuali teit onderging in zijn omgeving, "leef de Italiaanse sculptuur steu nen op de persoonlijke vormwil van de artist die zich laafde aan de rijke bronnen van het Italische heelden. Niettemin kan men volhouden dat de periode vanaf de Pisano's van wie de oudste alleen al door *ijn preekstoel te Pisa de onster felijkheid verdient tot de bronzen deuren van Griberti, als een soort praerenaissance, een aparte behan deling verdient. Die heeft zij korte lings gekregen in een van de onvol prezen plaatwerken die Phaidon Press uitgeeft. John Pope Hennessy schreef een inleiding,, waarin over een aantal kunstenaars bijzon derheden worden meegedeeld die men in de bestaande kunstgeschie denissen niet zo gauw vindt. Van Nicola Pisano en zijn zoon Giovan ni, Arnolfo di Cambio, Tino di Ca- maino, Lorenzo Maitani of Andrea Orcagna verneemt men immers meestal niet meer dan de naam. In dit werk wordt de aard van hun artistieke activiteit getekend, ter wijl meer dan honderd zeer goed gereproduceerde platen een duide lijk inzicht geven in het Italiaanse beeldhouwen van halfweg het Due- cento tot in de 15e eeuw. Wat hij nog meer geweest is laten o.a. de wand en plafondschilde ringen in het Gonzage-paleis ce Mantua zien. Portretten met een bijna meedogenloze hardheid van toets geschilderd, geven aan de wanden van dit befaamde paleis een duidelijker beeld van een 15e eeuw- se Italiaanse vorstenfamilie dan enige andere schilder uit die dagen het overleverde. Maar evengoed kor. deze koele perfectionist, deze su perieure portretschilder een in tiem salonstuk maken, zoals de mythologische schildering „Parnas sus", die in het Louvre bewaard wordt. Misschien is dit het gezichtspunt dat bq de lezing van het bock van E. Tietse Conrad het meest opvalt. Dat Mantegna, de schilder die de theorie en de meetlat kon hanteien als geen ander, ook dieper wist door te dringen in de psychologie van een door hem geportretteerde. Dat de man die met guirlandes en kapi teelversiering, met bladmotieven en sierengeltjes de ruimte tot in de hoeken placht te vullen, ook sobe re en strakke Madonna's en por tretten schilderde. Dat de harde schilder van de (in de oorlog ver nielde) fresci van de Eremitani- kerk te Padua, ook de lyrische sa- lontoon wist te treffen waarvan „Parnassus" en ook sommige ge deelten der Mantuaanse paleisschil deringen getuigen. In woord en beeld geeft Tietse- Conrad een heldere kijk op Manteg- na's veelzijdigheid. Zijn boek, dat in de Phaidon serie een waardige plaats inneemt, zal er zeker toe bij dragen dat ook deze veelal naar het tweede plan geschoven figuur ge kend wordt in de voor zijn tijd fe nomenale kwaliteiten die hem het meest sierden: zijn uitzonderlijke bekwaamheid in de constructie van een tafereel en zijn scherp oog als portrettist. Ter tafel kwam een ontwerp-resolutie Van Westelyke makelij, welke beoogde Seneraal Burns te machtigen aanvullen- Be maatregelen te treffen ter voorko- ftting van nieuwe incidenten in het gebied Van Gaza. Burns heeft zijn plannen uiteengezet in een rapport aan de Veiligheidsraad. Als ®hige oplossing ziet hij de aanleg van een wezenlijke barrière langs de demarcatie- ujn.dn dit verband wordt gesproken van ®en mijnenveld afgezet met prikkel draad) Burns wil verder laten verbieden, dat stellingen worden aangelegd en gemo toriseerde patrouilles zich bevinden in ®en strook van 500 meter breedte langs ae demarcatielijn. -Naar aanleiding van het rapport van ~urns verklaarde een Israëlische woord- Voerder gisteravond, dat Israël tijdens de besprekingen met Egypte, die op 24 Au gustus jl. werden afgebroken, reeds een sedeelte van Burns' voorstellen had wil- *en accepteren. Israël verwerpt echter hel Verbod om zich binnen 500 meter van de Us te bevinden. Klaarblijkelijk wil het Oorgaan met het doen patrouilleren on middellijk langs de grenslijn. 'n het gebied van Gaza was gisteren al- ®s rustig. Incidenten werden wel gemeld an het Meer van Galilea, waar een Is- .^ëlische patrouilleboot door Syriërs zou 'Jn beschoten en van de Westeiyke Jor- ~*aan-oever, waar door Jordaniërs twee PoWpstations zouden zyn opgeblazen. Israël heeft officieel gereageerd op de Wannen van minister Dulles ter regeling an de Palestijnse kwestie. De Israëliërs inden de voorstellen „constructief", doch j^n.ton nog enige ophelderingen noodza- De Indonesische minister van economi sche zaken, Kasimo, heeft Woensdag avond acht maatregelen aangekondigd ter verbetering van de uitvoer. Deze maatregelen houden ln: 1. De prijsbepaling bij uitvoer moet in overeenstemming zijn met de dagelijkse prijscalculatie op de plaats van bestem ming. 2. De uitvoer dient in overeenstemming te z(jn met de financiële draagkracht en het organisatievermogen van de betref fende exporteur, speculatie, die de prijs bepaling kan beïnvloeden, moet worden vermeden. 3. Een scherpe contröle zal worden uit' geoefend op de plaats van de uitvoer. 4. Er zal slechts een korte tijdslimiet worden gegeven ter uitvoering van het exportcontract. 5. De dienst voor In- en Uitvoerrechten en accijnzen zal zo nodig worden bijgestaan door de staatspolitie bij een zo scherp mo gelijke contröle. 6. Het smokkelen van afscheepdocumen- ten zal worden voorkomen. De afscheep- documenten moeten worden afgegeven aan de deviezenbank, waar het valuta contract is afgesloten. 7. De douane wordt voorzien van weeg toestellen en apparaten voor contröle- proeven. 8. Speculatie in de uitvoer moet wor den voorkomen. Sprekende op een persconferentie, waar op het hoofdparket en de politie ook was vertegenwoordigd, zeide minister Kasimo. dat een van de ongezonde dingen in het verleden was, dat uitvoervergunningen werden afgegeven, die boven de capaciteit lagen van de exporteur. De uitvoerver gunningen Hepen tot in tienduizenden ton nen, hoeveelheden, die de exporteurs moeilijk konden opbrengen. Voorts werd een te lange limiet vastgesteld voor de afscheep. Deze termijn was soms vijf maanden. Ook werden valse bestemmings plaatsen opgegeven om aangezien de a" onze correspondent) I, °b de Johan van Olden- 'fneveld stonden dezer j,aSen de Soestdijkcr fans Vlaming en zün t naar de laatste |aJ^ouren van de vader- cnli kust te staren. Zfl jj^'Sreerden naar Ameri- j, Zoals zovelen al heb- n gedaan en nog doen. Sin Is Vlaming geen fjï'Srant uit duizenden: br' verdiende hier zijn bïi a,s bankbediende, vl' aa»t het in Missouri xvpB'enen als imker. Zijn haa van jongsaf-aan, js r Amerika verhuizen, werkelijkheid ge- bv u,Sn' omdat zijn hob- r0l "tien telen, nu zijn be- b kan zijn. En hij is de aIs Nederlander, die Ov„ 'mker naar Amerika D kt. iar 6 meeste van de 37 teun> öie Frans Vlaming hr-a', beeft hij doorge- tussen Be dode en Ij,,™ cijfers van een zaS geen enkele kp'iiiuu Broom tot. wer- maken: in a heeft men ge-en bedienden nodig. Maar de cijfers waren hem zo dor, dat hij zes jaar geleden op de idee kwam, bijen te gaan hou den. Een aardige liefheb berij, waar hij verder niets in zag. Twee jaar later trouwde hij, en laat zijn vrouw nu ook van bijen houden. Samen doorliepen zij cursussen in bijen-houden en honing- winnen. En zo had het echtpaar Vlaming aan de Anna Paulownastraat in Soestdijk vijftien bijen volkjes bijeengegaard, met vee] plezier en liefde en nog steeds zonder ge dachten aan een werkelij ke imkerij. Men ging eens honing verkopen, zo her en der. Het ging aardig en ten slotte ging bankbediende Vlaming 's morgens al heel vroeg op de fiets met een aanhangwagentje, waarop de honing, naar de markt in Amersfoort. Zijn vrouw stond die dag dan van 's ochtends vroeg tot laat in de middag ach ter het kraampje En er werd wat verkocht, ter wijl Frans op zijn bank in Utrecht zat te cijferen. Hij ging na afloop van zijn werk weer naar Amersfoort en haalde de overgebleven honig weer met, zijn aanhang-fiets te rug naar Soestdijk. Toen kwam de omme keer. Waarom zou hij -niet eens proberen naar Ame rika te emigreren als im ker? Er verscheen een half jaar geleden een ad vertentie in de American Bee Journal. waarin Frans zich aanbood als beekeeper. Dertig brieven kwamen er in Soestdijk binnen. Eén werd de man: de heer Steward in Fairfax, Missouri. Of de heer Ste ward bijen houdt? Hij heeft 4500 bijenvolken over drie staten ver spreid. Dat is in Amerika niet abnormaal: een ama teur-imker, een predi kant, b.v. houdt maar liefst 700 volkjes. Frans Vlaming heeft geen spijt van zijn hobby; het heeft, zijn droom ver vuld. Een nijver volkje heeft de nijvere Frans geholpen. schepen in werkelijkheid naar een dich terbij geleden haven voeren teruggave van de vervoerskosten in vreemde valuta te krijgen. Ook werden licenties ver strekt aan firma's die later „actetas-za- ken" bleken te zijn. Voorts maakte men zich schuldig aan het opgeven van een la gere kwaliteit van de uit te voeren goede ren, dan deze in werkelijkheid hadden. Bij de uitvoer werd voorts overwicht ge geven. Ook werden scheepsdocumenten verduisterd en credietbrieven niet door de banken na verscheping van de goede ren ingenomen. Het verlies aan de viezen, dat hierdoor ls ontstaan, wordt geschat op honderden millioenen rupiahs, zeide Ka simo. In het New Yorkse havengebied heb ben Woensdag 11.000 arbeiders het werk neergelegd naar aanleiding van een geschil tussen de vakbond „Inter national Longshoremen's Association" (ILA) en de commissie van arbitrage, welke twee jaar geleden werd inge steld om arbeidsgeschillen in het ha vengebied te regelen. Volgens de ILA zijn haar leden door de commissie achtergesteld bij de leden van andere vakbonden. De commissie wijst deze beschuldiging evenwel van de hand. Leiders van de ILA hebben verklaard dat de actie, die zij overigens niet met de naam „staking" willen betitelen, zich mogelijk tegen Maandag a.s. over de gehele Amerikaanse Oostkust zal uitbreiden. In Philadelphia hebben gistermiddag reeds 6.000 havenarbei ders het werk tijdelijk neergelegd om een sympathiebetoging met hun New Yorkse collega's bij te wonen. Vandaag zouden 4.000 arbeiders te Boston het zelfde doen. De Argentijnse kamer van afgevaar digden heeft Woensdag een verzoek van de radicale minderheid verworpen om president Peron uit te nodigen in het parlement een uiteenzetting te ge ven van de beweegredenen van zgn rede van 31 Augustus, waarin hü zyn aanbod om af te treden introk en ver klaarde dat voor elke aanhanger van de Peronistische party die gedood zou wor den vüf tegenstanders het leven zouden laten. De radicale afgevaardigde Yadarola verklaarde ter ondersteuning van dit verzoek, dat „het tijd wordt dat het huis overweegt of de president in staat van beschuldiging gesteld moet worden". Het bestuur van het machtige Argen tijnse algemene vakverbond en de se cretarissen-generaal van aangesloten vakverenigingen hebben een voorstel aan het leger om arbeidersmilitie te vormen „ter verdediging van de sociale rechten die onder het regiem van gene raal Peron zijn bereikt" goedgekeurd. De thans geëindigde Richard Wagner „Festspiele" te Bayreuth met in het ge heel 25 voorstellingen, zijn bijgewoond door bijna 50.000 belangstellenden, van wie ongeveer 45 pet lit het buitenland kwamen. In 19|56 zullen de „Festspiele" van 24 Juli tot 25 Augustus worden ge houden. Het zal dan tachtig jaar geleden zijn, dat voor het eerst te Bayreuth een dergelijk festival werd gehouden. Als vierde der in de oorlog zwaar be schadigde kerken van Munchen is thans ook de „Theatinerkirche" gerestaureerd en heropend. Deze kerk werd ongeveer 300 jaar geleden door Italiaanse architec ten gebouwd. Haar schitterende gevel, een werk van Francois Cuvillier ontstond eerst ongeveer een eeuw later. Tot de talrijke fraaie schilderijen, die de kerk sieren, behoort een „kruisafname" van Tintoretto. SENATOR Naar wij vernemen heeft de minister raad zich ermee verenigd, dat het ont werp voor een wettelijke regeling van de vacanties met behoud van loon, voor gesteld door de minister van Justitie en de staatssecretaris van Sociale Zaken, aan de Sociaal Economische Raad wordt toe gezonden om daarover advies uit te brengen. Sinds enige jaren is het usance, dat de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen (N.V. B.L.), waarin de hier te lande werkzaam zijnde binnenlandse maatschappijen van levensverzekering zijn vertegenwoordigd, na beëindiging van elk kalenderkwar taal een beknopt overzicht „De Tel- strook" publiceren, waarin een samen vatting wordt gegeven van de resultaten in de daaraan voorafgaande driemaan delijkse periode bereikt. De thans over het 2e kwartaal 1955 be kend gemaakte cüfers tonen aan, dat de groei van de levensverzekering zich on onderbroken voortzet. De aanwas van nieuwe verzekeringen is met 748.9 millioen bijna 117 millioen groter geweest dan in het tweede kwar taal 1954, in welk tydvak de productie 632.1 millioen bedroeg. Bijna 400 mil lioen betreft rente-verzekeringen, ruim 290 millioen kwam aan kapitaalverze keringen tot stand, terwyi de volksverze- keringsportefeuille zich met 58 millioen uitbreidde. Door de gezamenlijke maatschappijen werd 13 millioen meer premie ontvan gen dan in dezelfde periode van 1954. De ontvangst aan premiën en koopsommen bedroeg in het 2e kwartaal 1955 rond 140 millioen. Anderzijds werd in dat tijdvak vcor een totaalbedrag van 47.4 millioen aan kapitaal en rente aan de rechtverkrijgenden uitbetaald. Het verschil tussen deze beide laatste bedragen is 92.6 millioen. Voor dit be- drag, vermeerderd met de opbrengst uit renten en huren van bestaande beleggin gen en met Be door aflossing vrijkomen de gelden, doch verminderd met de in verband met de bedrijfsvoering gemaakte Na de afsluiting van het commerciële televisie-experiment op de E 55, waarvan wij in ons blad uitvoerig melding maakten, zijn enkele mede delingen gedaan over het resultaat van een onderzoek, dat door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (Nipo) in de eerste helft van Augustus onder de Rotterdamse televisiekijkers is ingesteld naar hun oordeel over de commerciële televisie. De reclame-uitzendingen van de Televisiestichting '55 hebben naar het oordeel van 't Nippo één ding onomstotelijk bewezen: Nederlande televisie reclame wordt door een grote meerderheid gewaardeerd. Een conclusie, waarbij wij in de hier volgende beschouwing voorlopig echter nog enkele vraagtekens zouden willen plaatsen. Hoewel de zender op het terrein van de E '55 op last van P.T.T. een zeer beperkt vermogen had, konden vele Rotterdamse televisiebezitters de commerciële TV-pro. gramma's thuis ontvangen. Anderen kon den de E 55-uitzendingen niet °P hun eigen toestel volgen, doch namen er wel kennis van, namelijk op het tentoonstel lingsterrein zelf en anders bfj vrienden of kennissen. In elk geval konden de Rotter, dammers zich beter een oordeel vormen over de E '55-programma's dan de tele visiekijkers elders in het land. Het onderzoek van het Nipo heeft bei de groepen kijkers gegolden. Ongeveer een kwart van alle toestelbezitters in de gemeente Rotterdam werd onder vraagd en de uitkomsten werden gesplitst in de meningen van hen, die thuis de programma's zagen en van hen, die langs andere wegen tot hun oordeel kwamen. Van de thuiskükers oordeelde 24 pet de zuivere reclame-programma's goed, 21 procent zeer goed, 19 procent vry goed en 2 procent interessant In totaal had dus 66 procent een gunstig of zeer gun stig oordeel. Van de thuiskijkers vond 66 procent de reclame-uitzendingen aardig, 18 procent had er geen bezwaar tegen, 15 procent had geen oordeel en slechts 1 procent achtte ze storend. De Rotterdamse televisiebezitters, die programma's van de E '55 niet thuis kon den zien, hadden er grotendeels wat een wonder! geen oordeel over. De uitslag van het onderzoek luidde hier: 17 procent aardig, 6 procent geen bezwaar, 3 procent storend, terwyi 74 procent geen oordeel had. Het Nipo trekt hieruit de conclusie, dat een ongunstige beoordeling van de televisiereclame vaak een kwestie van vooroordeel is. De groep die het veel slechter kon beoordelen, antwoordde drie- maai zo vaak „storend" als de TV-bezit- ters die de programma's thuis konden zien. Op de vraag, of men vóór dan wel tegen invoering van reclame in de gewone Ne derlandse televisieprogramma's was, ver klaarde 73 procent van de thuiskijkers zich voor invoering, 6 procent was neu traal (hetgeen het Nipo kennelijk als een oordeel beschouwt!), 7 procent was er tegen en 14 procent had geen oordeel. Van degenen, die de E '55-program- ma's thuis niet konden ontvangen, ver klaarde 43 procent zich vóór reclame in de normale TV-uitzendingen, 8 procent bleef neutraal, 9 procent was er tegen en 40 procent had er geen oordeel over. Het Nipo trekt uit deze cfjfers, zoals reeds gezegd, de conclusie dat de Neder landse televisiereclame door een grote meerderheid wordt gewaardeerd en dat eigen ervaring thuis het aantal neutra len en tegenstanders sterk doet dalen en het aantal voorstanders van reclame in de televisie sterk doet toenemen. Onderzoek te beperkt Een bezwaar, dat al terstond tegen de cijfers en de conclusies van het Nipo kan worden aangevoerd, is het beperkte aan tal mensen een kwart van de Rotter damse televisiebezitters over wie het onderzoek zich uitstrekte. Bovendien stond deze mensen by de beantwoording van de hun gestelde vragen het program ma van de TV-E '55 voor ogen. Dit brengt bij ons een tweede bezwaar, dat tegen de objectiviteit en algemeen heid van het ingestelde onderzoek kan worden aangevoerd. Het programma van de E '55 was zeer beperkt. Tijdens de duur van de tentoonstelling zijn er slechts enkele wijzigingen in -.ingebracht en we ken achtereen werd hetzelfde program ma dagelijks herhaald. Het was immers uitsluitend bestemd voor de bezoekers van de tentoonstelling. Er kwam telkens nieuw publiek en een nieuw programma was dus overbodig. Ook het aantal „sponsors" was dien tengevolge beperkt. Wellicht dat de pro gramma's er heel anders hadden uitge zien, als men dagelijks met iets nieuws had moeten komen en als een toenemend aantal „sponsors" had moeten dingen naar de gunst van het publiek. In dat ge val zou het antwoord op de vra#en van het Nipo waarschynlijk in vele gevallen anders hebben geluid. Tenslotte zal. bewust of onbewust, by velen, die de vragen van het Nipo heb ben beantwoord het verlangen, om hun televisietoestel een grotere rendabiliteit te geven door uitbreiding van zendtüd zonder verhoging van het kijkgeld, een belangrijke rol hebben gespeeld. Zonder bij voorbaat de mogelijkheid te willen uitsluiten, dat er in Nederland ooit commerciële televisie zou komen men kijke slechts naar Engeland me nen wü toch, dat de voorstanders met andere en betere motieven zullen moeten komen dan de conclusies van het Nipo. Wat de uitbreiding van de zendtijd der Nederlandse televisie betreft, ziet het er intussen niet al te somber uit. De heer C. P. Fluijt, directeur van Philips Neder land N.V., die in een speciaal televisie nummer van de Philips Koerier, het per soneelsorgaan van deze onderneming, de inventaris opmaakt van de televisie in Nederland onthult, dat er volgens plan nen van de Nederlandse Televisie Stich ting in het komende najaar een vierde televisie-avond per week bykomt. Boven dien mag de TV-kijker voor het aanstaan- staande winterseizoen rekenen op be langrijke en interessante Eurovisie-uit zendingen. Aldus zai via Eurovisie de reportage, die de Nederlandse Televisie Stichting op Dinsdag 20 September van kwart voor één tot kwart voor twee uitzendt van de opening van de Statcn-generaal door H.M. de Koningin, voor de eerste maal naar België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland worden uitgezonden, zodat ook daar de kijkers ooggetuigen kunnen zijn van één der hoogtepunten in het Ne derlandse parlementaire leven. Dappere Dodo keert terug in het jeugd programma, dat de KRO-televisie op Woensdag 14 September a.s. verzorgt. In het televisieprogramma van Donder dag 15 September a.s. is opgenomen een oorspronkelijk televisiespel van Jos van der Valk, getiteld: „Pucase contra Pu- case". Voorts zullen kunstuitingen van de Etrusken, die zy'n tentoongesteld in het gemeentemuseum in Den Haag, op het TV-scherm worden geprojecteerd. Onder de titel „De B.B. leeft" zal Prins Bernhard in het KRO-programma vaii Zaterdag 17 September a.s. spreken over de Bescherming Bevolking. Die dag zul len enige vaste rubrieken van het KRO programma moeten vervallen, omdat de KRO op last van de minister zendtijd moet afstaan ten behoeve van de V.V.D. In het programma van de KRO-televi sie heeft Jan Castelijns Dinsdagavond onder de titel „Weg met Toni" een blij spel van Ian Stuart Black voor de ca mera's gebracht. Een blijspel, dat men met evenveel recht een griezelklucht zou kunnen noemen, want het heeft hetzelf de motief als de Engelse filmkomedie „Kind Hearts and Coronets" hier te lande vertoond onder de titel „Noblesse Oblige" maar mist de subtiele humor en de haarscherpe karaktertyperingen van genoemde film. De grappigheid is hier veel grover, maar staat toch altijd nog zover buiten de realiteit, dat het op zich lugubere en volslagen immorele ge geven aanvaardbaar wordt. De televisiebewerking van het stuk was t.iet sterk. Met voorbyzien van de mogelijkheden, die het medium televisie biedt, waren herhaaldelijk aankondigin gen als „De volgende morgen" en „En kele dagen later" nodig om de draad van het verhaal door te trekken. Dit neemt intussen niet weg, dat de kijkers zich uit stekend hebben kunnen amuseren met de pogingen van twee hoogadeliyke jongelui die met uitschakeling van alle persoon lijke en morele overwegingen nicht Toni door middel van mes, vergif, wurging en zelfs een ton puin uit de weg probeer den te ruimen om niet uit hun voorvader- ïyke kasteel te worden verdreven. Pogin gen die door de schijnbare argeloosheid van Toni, in vereniging met een wereld wijze butler, werden verijdeld. Er waren goede typeringen van Sick Swidde, die zich Hjkt te specialiseren ln butler-rollen, van Frits Butselaar en Fons Rademakers als de aristocratische moor- denaars-in-spé en van Kitty Jansen als Toni, die de kijkers op een beslist niet door de regie bedachte valpartij van een trap onthaalde, welke de beste „stunt, man" uit Hollywood haar niet zou heb ben verbeterd. Alle hulde voor de koel- oloedigheid, waarmee zij doorspeelde na dit ongeluk, dat gelukkig goed afliep. De journaliste, die Sepha Dierickx voor de camera's zette, was wel een tikje te ge chargeerd. kosten, hebben de maatschappijen een passende belegging moeten zoeken. Aan het einde van het le kwartaal 1955 lag het totaal der beleggingen nog onder de 5 milliard gulden. Thans evenwel vertegenwoordigen de gezameniyke acti va een waarde, die daar boven uUgaat, n.l. 5.090.9 millioen. In drie maanden tijds nam de beleggingsportefeuille met f 110.1 millioen toe, overeenkomende met een maandgemiddelde van 36.7 millioen tegen een gemiddelde van 21 millioen in het 2e kwartaal 1954, cijfers, die de invloedrüke rol van de levensverzeke ringmaatschappijen op de beieggings- markt duidelijk in het licht stellen. Een nadere analyse van het beleggings schema toont aan, dat het op onderhandse schuldbekentenis uitgeleende bedrag, waarvan o.m. een belangrijk deel aan de financiering van de woningbouw ten goe de komt, opnieuw aanzienlijk is gestegen. Deze beleggingssoort klom van 2.361,8 millioen per 31 Maart 1955 tot 2.411,1 millioen per 30 Juni 1955 en nam derhal ve met 49.3 millioen of byna 45% van de totale stijging der beleggingsporte feuille toe. Het totaalbedrag van de uitstaande hy pothecaire leningen is in vergelijking tot de stand per 31 Maart met f 47.3 millioen of bijna 43% van de totale stijging toege nomen. Voor deze beleggingspost stond aan het einde van het 2e kwartaal een waarde genoteerd van 815.6 millioen tegen 768.3 millioen drie maanden eer der. Dit geld is grotendeels, direct of in direct, gebruikt voor de financiering van nieuwbouw en voor de modernisering resp. uitbreiding van bestaande objecten. De post „vaste eigendommen", de be legging in onroerende goederen dus, on derging een stijging van 10 millioen 351.2 millioen uit. Juni 1955). De ef fectenportefeuille kwam van 575.1 mil lioen op 591.3 millioen en steeg in het 2e kwartaal 1955 dus met 16.2 millioen. Ten slotte valt nog te memoreren, dat het onder verband van polissen ter leen verstrekte bedrag van 64 millioen per 31 Maart 1955 tot 60 millioen per 30 Juni verminderde, in welke teruglopen de tendenz men de verbeterde welvaarts situatie in ons land weerspiegeld vindt. Horizontal: 1 jongensnaam, 4 aanv. vnw. 7 militair, 10 uitroep, 11 schenken, 12 geogr aanduiding, 14 zwaardvis, 16 deel v. d. hals, 17 manuscripten (lat. afk.), 18 ind. gewoonterecht 20 bouwmateriaal, 21 begrip, 22 van gelijke waarde, 23 vlug, 25 betrokken, 27 bloeiwijze, 28 vragend vnw, 30 pl. in Gelderland 31 familielid 32 hoofdslagader, 34 hetzelfde (afk.), 35 on gebonden. 38 Utrechts Stedelijk Orkest (afk.), 39 vaartuig. Verticaal: 1 soort onderwijs (afk.) 2 hevig, 3 toegankelijk, 4 modder 5 voor zetsel, 6 zoals de akten getuigen (lat. afk.), 7 geestelijke, 8 voorzetsel, 9 kleine geheimen verklappend. 10 reptiel, 13 luchtmacht. 15 lijst, 17' meisjesnaam 19 seconde, 20 overdekking. 23 vruchtennat, 24 uur (lat.), 26 sportterm, 28 muziekin strument. 29 vulkaan. 32 assistent (afk.) 33 meisjesnaam, 36 dubbelblank, 37 pers. vnw. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 ondervinden, 7 el, 9 rap pe, 12 ad 13 rode, 15 egge, 17 toe. 18 aar. 19 kas, 20 iel, 21 ode 24 oma, 26 dans 28 open, 29 in, 30 talon. 33 ed, 36 gaffel anker. Verticaal: 1 overtreding, 2 do, 3 rla 4 lep, 5 de, 6 nederlander, 8 leo 9 re, 10 por, 11 ee, 12 aga, 14 deken, 16'galop', 22 dan, 23 aal, 25 mee. 27 st„ 28 on, 31 are, 32 ora, 24 af 35 o.k.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9