Zacht flakkeren doodsbaar de kaarsen rond de Kardinaal De Jong van Krans van Prinses Wilhelmina, eerbetuiging aan de Kardinaal van het verzet Maastrichtse St Servaas door brand geteisterd Duitsers in Moskou met rustige vriendelijkheid begroet Boelganin wachtte Adenauer op Rampspoed over 45 millioen V oor-Indiërs Hulde aan een grote dode uit allerlei kringen Vanavond verlaat een grote dode Amersfoort Prikkeldraad grens bij Gaza Dank zij het mooie weer DALENDE WERKLOOSHEID IN AUGUSTUS Hedenmorgen aan liet werk Ynplag 9 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN af gewezen Ecuador voelt zich bedreigd Russische vriendelijkheid WEERBERICHT De overstromingen in Voor-Indië (India en Pakistan) hebben ver woestingen aangericht over een oppervlakte van 25.000 vierkante kilometer, waar 45 millioen mensen wonen. In steden aan de Oostkust van India zijn postduiven aangekomen met boodschappen, waarin dringend wordt aangedrongen op hulp verlening aan afgesneden en hongerende inwoners van de Indische staat Orissa. Zij werden op last van het bestuur van de staat losgelaten in een wanhopige poging om hulp te doen verlenen aan overstromings slachtoffers in ontoegankelijke gebieden, waarvan de meesten vijf dagen lang geen voedsel hebben gehad. Dakota's van de Indische luchtmacht zijn onmiddellijk na het ont vangen der boodschappen opgestegen om de zich aan boomtoppen vastklemmende en op daken samengroepende getroffenen van levens middelen te voorzien. TUC-congres te Southport Samenwerking met So v j et-vakbonden Krans van Prinses W ilhelmina H.H. Missen in de chapelle ardente Nooit klagen Amersfoort doet uitgeleide De West-Duitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, is Donderdag middag op het vliegveld Vnoekovo, dertig kilometer van Moskou, aan gekomen voor zijn besprekingen met de Russische leiders. De bondskanselier maakte de reis in een door Russische MIG's bege leide „super-constellation" van de „Lufthansa", die ongeveer vijf uur tevoren van het vliegveld Wahn bij Keulen was opgestegen. Enige tijd eerder was een andere „super-constellation" geland, welke de West- Duitse minister van buitenlandse zaken, dr Heinrich von Brentano, naar de Sovjet-Unie bracht. De twee vliegtuigen, die dezelfde avond nog naar West-Duitsland terugkeerden, waren de eerste Westduitse vliegtuigen die sinds de oorlog in Rusland landden en bovendien de eerste „super-constellations" die de Russen in hun land zagen. De toestellen werden bestuurd door Amerikaanse piloten, die door de TWA aan de Lufthansa zijn „uitgeleend". Zij werden bijgestaan door Russische navigators en telegrafisten, die hiervoor naar West-Duits land waren gekomen. Ontmoeting met Oostduitsers voorkomen Radiotoespraak TEURLINGS De weerverwachting van he't K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets koeler. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en West. Zaterdag 10 September: Zon op 6.06 u„ onder 19.11 uur; Maan op 00.00 uur, onder 15.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het stoffelijk overschot van Kardinaal De Jong in het klooster der zusters van Amersfoort op de Zuidsingel. Hyderabad. Pakistaanse troepen, vliegtuigen en marinevaartuigen zijn in het Zuidelijk gedeelte van de provincie Sind bezig met het wegvoeren van dui zenden daklozen. Breuken in de dijken van de rivier de Indus zijn door mili tairen gedicht, die voorts dorpelingen uit boomtoppen en van daken redden. Mili taire vliegtuigen werpen voorraden af. Karatsji. In een te Karatsji .uit gegeven officiële verklaring wordt gezegd dat 15.000 inwoners van de Pakistaanse staat Khaipoer dakloos zijn geworden. In 200 dorpen werden de huizen beschadigd. Lahore. In het gebied van Lahore (Pakistan) blijft het stortregenen. In ze ven uur tijds viel 17 centimeter en men verwacht, dat de regens nog zullen aan houden, waardoor de reeds ernstige over stromingen nog grotere omvang zullen krijgen. Nieuw Delhi. Per vliegtuig wor den van uit Nieuw Delhi uit Amerika en Europa ontvangen medicijnen naar de overstroomde Indische gebieden ge- bracht om het uitbreken van cholera en pokken tegen te gaan. In Oost Pakistan hebben zich in gebieden, waar het water terugloopt, reeds gevallen van deze twee gevreesde ziek ten voorgedaan. C u t t a c k (India). In een school in het gebied van Cuttack was een aantal kinderen door de overstroming, na een dijkbreuk van de rivier de Mahanadi afgesneden. Na vier dagen konden zij ge red worden., om te vernemen, dat hun ouders allen na het overstromen of weg slaan hunner huizen, op de lijst van ver misten staan. Gevreesd wordt, dat de meeste van deze ouders om het leven zijn gekomen. Op het jaarlijks congres van de Brit se vakcentrale de T.U.C. te Souihport is een oproep voor nauwere samenwerking met de vakorganisaties in communisti sche landen afgewezen. Een desbetreffen de resolutie, waarin werd aangedrongen op de „grootst mogelijke solidariteit, met de arbeiders van alle landen'', werd met 4,5 tegen 3,5 millioen stemmen ver worpen. De secretaris van de 35 leden .tellende „algemene raad" van de T.U.C., Sir Vin cent Tewson, was van oordeel dat de vakbonden het geld van hun leden zouden verspilien, wanneer zij met Russische vak organisaties over de „beginselen van de vrije vakbeweging zouden gaan spreken" Gisteren is op Schiermonnikoog een phosphorbom aangespoeld. Het projectiel is 's middags door de opruimingsdienst van de marineluchtvaartdienst opgebla zen. (Van onze Utrechtse redacteur) AMERSFOORT, Donderdagavond. Een zacht licht van zes kaarsen in met rouw omfloerste kandelaars valt op het vredige gelaat van Kardinaal De Jong, zoals hij thans ligt opgebaard in het tot chapclle ardente ingerichte vertrek beneden aan de tuinkant van het „Huls met de blauwe ruitjes" aan de Zuidsingel in Amersfoort. Ontroering bevangt ons wanneer we daar neerknielen en het zo bekende gezicht, dat we in lang niet terugzagen, aanschouwen. Doch de ogen twinkelen niet meer en er speelt niet even een lachje om de overigens meestal strenge mond, zoals dat soms gebeurde. Maar het zijn dezelfde trekken van evenwicht en vastberadenheid en het lijden, dat de Kerkprins toch in zo hoge mate heeft gekend, maakte ze niet hard. Integendeel: er gaat van dit gelaat een immense rust uit. Rondom het praalbed prijken de lelies, bloemen waarmee de zusters het hoofdaltaar in de kapel Zaterdag hadden willen versieren, wanneer Zijne Eminentie zijn zeventigste verjaardag zou herdacht hebben. En er zijn witte anjers, een laatste groet van de oud-gezant van Nederland in Spanje, de heer M. van Vollenhovc die, zoals wij reeds meldden, een verjaardagsbezoek had willen afleggen, doch gisteren bij het stoffelijk overschot van zijn hoogvereerde vriend moest neerknielen. We vragen ons af of de naderende ver- i De voeten zijn gestoken in rode kousen jaardag met plannen voor een radio-uit" I en schoenen en aan de rechterhand fon- z®nding van de pontificale H. Mis, welke i kelt de kardinaalsring. Tegen het praal- televisie- bed hangt schuin de grote kardinaalshoed Zijne Eminentie dan op een scherm in zijn kamer zou kunnen meema ken, de Kardinaal misschien tóch te veel heeft aangegrepen. Daar was de Kardinaal te gelijkmatig van natuur voor, had men ons gezegd, doch rector dr Hoegen verheelde ons niet, hat er daarover toch enige spanning bij Zijne Eminentie bestond. Men had hem gerust gesteld en gezegd, dat Zijne Emi nentie alleen maar behoefde te zien en te luisteren, terwijl slechts de kanunni ken op bezoek zouden komen. Enerzijds verheugde de Kardinaal zich over deze belangstelling, maar anderzijds vond hij niets zo erg dan in 't middelpunt van de belangstelling te staan. Onze blik valt op een krans met rood- Wit-blauwe linten. Het blijkt een eerbe toon te zijn van H. K. H. Prinses Wil helmina, de Vrouwe van het verzet, die haar hoge waardering voor de voorganger ltl het verzet, die Kardinaal de Jong tij heng de oorlog was, tot uitdrukking heeft Willen brengen. De particuliere secreta- j'osse van H. K. H., mej. J. Geldens, kwam tater bij het stoffelijke overschot bidden. Twee zusters houden daar steeds bid- hend de wacht en het enige geluid, dat hien hoort is het ritselen van de kralen van de rozenkrans of het zacht opengaan en dichtsluiten van de deur. Het zal ongeveer vijf uur geweest zijn «tstermiddag. dat Z. H. Exc. mgr dr B. (J- Alfrink, gevolgd door de Vicaris-Gene- aab mgr Th. Huurdeman, die bij het ®?rste bericht van het sterven van de Kar- 'naal evenmin in Utrecht vertoefde, het oohenvertrek verliet. En duidelijk viel te espeuren hoezeer Z. H. Exc. door het "verlijden van de Metropoliet, wiens hel- ier bij de laatste vier jaren is geweest ®repen was. Ook pastoor De Jong uit Sloten (Fr.), het overlijdensbericht eerst via de tj.io kon vernemen, heeft gisteren enige ld bij het stoffelijke overschot van zijn °®der vertoefd, in Kardinaal ligt opgebaard, gekleed kw een rode t00g' met r°he sjerp en de tSten' waarover de superpli, terwijl kleine cappa om de schouders is ge- apeerh. Op het hoofd rust de rode bon en de borst draagt het gouden kruis- met lange koorden en kwasten, teken van de waardigheid var. een Prins der Kerk, hem bij de kardinaalsconsecratie ver leend en die na het overlijden gewoonlijk wordt opgehangen in de kerk, waarmee een kardinaal bijzondere banden heeft, in dit geval waarschijnlijk de kathedraal in Utrecht. Op een kussen zijn de onderscheidingen van Kardinaal de Jong gespeld, te weten als officier in de orde van Oranje Nassau, het Grootkruis in de orde van de Ne derlandse Leeuw en ere- en devotiebal juw in de Souvereine Orde van Maltha. In een hoek van de chapelle ardente is een altaar opgericht, waar de H. Mis ge celebreerd mag worden, welk privilege geldt omdat er een Kardinaal ligt opge baard. Vanmorgen bij zijn bezoek heeft de Pauselijke Internuntius hiervan aan rector dr Hoegen mededeling gedaan. Vrijdagmorgen om zeven uur zal Deken G. Smit van Amersfoort hier een H. Mis lezen, om half acht mgr W. v. d. Hengel en om acht uur zou dit ook geschieden door mgr dr J. A. Geerdinck, officiaal van het Aartsbisdom. Hetzelfde altaar stond in de kamer van de Kardinaal, waar rector Hoegen de laatste anderhalf jaar op bijzondere hoogtijdagen de H. Mis opdroeg. Toen het lopen naar de kapel te z'waar begon te worden, had Zijne Eminentie ook zelf aan dit altaar gecelebreerd. Krachtens een bijzonder privilege van Z. H. de Paus mocht Kardinaal de Jong, toen in Februari 1954 zijn gezondheidstoestand aanmerke lijk slechter werd, in rustende houding de H. Mis lezen, doch Zijne Eminentie heeft daarvan geen gebruik kunnen ma ken. Het eerste jaar van ziin verblijf in Amersfoort was Zjjne Eminentie vaak in de mooie, oude tuin met de hoge bo men achter het huis en wanneer _hü in de hoek het prieeltje zag, haalde hij tegen over zfjn gezelschap nog wel eens her inneringen op aan de eerste jaren van zijn priesterschap, toen hij hier con-rec- tor bij de zusters was en dit prieeltje een geliefd studieplekje vond. Sinds het begin van zijn ziekte heeft de Kardinaal niet meer het bed verlaten, doch wel werd dit menigmaal uit zijn slaapkamer aan de voorkant van het huis, juist boven de ingang met het wa pen van de Kardinaal, naar zijn zitkamer gerold, een grote zaai, die uitzicht geeft op de tuin. De hoge patiënt vertoefde dan halverwege op het balkon en genoot van do heerlijke tuin en vond afleiding bij__zijn kanarievogeltje, dat hem nog méér plezier gaf dan ziin televisietoestel. Daarmee is niet gezegd, dat Zijne Emi nentie de vindingen van de moderne tech niek niet waardeerde en liij stelde het op hoge prijs, toen de K.R.Ó. hem juist Woensdag, met het oog op de uitzending van Zaterdagmorgen, een nieuw radio toestel liet brengen. De warmte van deze zomer heeft Zijne Eminentie geen goed gedaan. De laatste weken zag hij er zeer mat uit. Toch hoor de men de Kardinaal nooit klagen en wanneer Zijne Eminentie gevraagd werd hoe het ging, antwoordde hij steeds: ach, zo het zelfde Naar de arts verklaarde hebben de in wendige verlammingen zich verder voort gezet. Zijne Eminentie heeft nooit gewild, dat er bij hem in de kamer gewaakt werd. Hoewel het lezen hem steeds moeilijker viel, bleef hij nog steeds de kranten in zien. Het stoffelijk overschot van Kardinaal De Jong zal vanavond om zeven uur uit Amersfoort naar Utrecht overge bracht worden onder geleide van mgr Alfrink en mgr Huurdeman, terwij] ook in de stoet mee zullen gaan Deken Smit van Amersfoort, Rector dr Hoegen, mgr A. Wiegerink, deken van Utrecht als voorzitter van het regelingscomité met de andere leden, de algemene overste van de Zusters van O.L.Vrouw, Moeder Theo- phila en de zusters Anastasia, Celestine en Bartholomeo, die de Kardinaal, de laatste als secretaresse, steeds hebben bij gestaan. Bij het klooster aan de Zuidsingel zul len de zusters een haag vormen en het „In Paradisum" zingen. Het stoffelijke overschot zal in langzaam tempo door de binnenstad van Amersfoort gaan en ver volgens over de Utrechtse weg tot aan het Pensionaat St. Louis, tot waar Bur gemeester en Wethouders van Amers foort de overledene uitgeleide zullen doen. Langs de te volgen route zullen schoolkinderen en leden van jeugdorga nisaties opgesteld staan. Unaniem heeft de Veiligheidsraad zich gisteren accoord verklaard met een door de Westelijke Grote Drie ingediende re solutie, waarin een beroep op Israel en Egypte wordt gedaan voortaan voor rust en orde te zorgen in het gebied van Gaza. De resolutie ondersteunt het plan van generaal Burns om twee legers te schei den door een barrière van prikkeldraad en mijnenvelden langs de demarcatielijn en een gedemilitairiseerde zone van twee maal 500 meter. Zij vraagt verder volle dige vrijheid van beweging voor V.N.- waarnemers in de Gaza-corridor. Israel en Egypte wier vertegenwoor digers op verzoek de zitting bijwoon den, verklaarden zich met de voorstellen van de resolutie accoord. Generaal Burns zal over de uitvoering van de resolutie aan de Veiligheidsraad rapporteren. Voor de aanvang van de zitting protes teerde de Sovjet-gedelegeerde Sobolef te gen het feit, dat de afgevaardigde van nationalistisch China Tingfoe Tsjang als voorzitter optrad. „Hieraan moet maar eens 'n einde worden gmaakt. Tsjang vr- toegenwoordigt alleen zichzelf. Het wordt hoog tijd, dat continntaal China zijn rechtmatige plaas krijg" aldus Sobolef. Tsjang vrklaard zijn klach niet ontvan kelijk" waarbij Cabot Lodgë van de V. S. zich aansloot. Ecuador voelt zich bedreigd door sa mentrekking van duizenden militairen van het leger van Peru langs zijn gren zen. Volgens Ecuador leveren deze troe penconcentraties, tezamen met scheeps- concentraties van de Peruviaanse vloot ernstig gevaar op voor de vrede tussen beide landen. Op verzoek van de ambassadeur van Ecuador in Washington is gisteravond de Organisatie van Amerikaanse Staten in spoedzitting bijeengekomen. Ecuador heeft daar door zijn ambassadeur zijn klachten laten uiteenzetten. De Organisa tie besloot evenwel nog niet tot inter ventie over te gaan, zolang men nog niet over voldoende inlichtingen beschikte. Hedenmorgen om lialf tien ontstond er brand in de St. Servaaskerk te Maastricht, een der bekendste cultuurmonumenten in ons land. Het vuur is ontstaan in de spitse middentoren en de vlammen konden snel om zich heen grijpen, omdat de toren in de steigers stond. De foto geeft een beeld van de St. Servaas in volle gloie, majestueus oprijzend aan het Vrijthof (Voor verdere bijzonderheden elders in dit blad) Tijdens Augustus daalde het aantal werkloze mannen van 26.595 tot 24.435, terwijl de bezetting van de aanvullende werken verminderde van 9581 tot 7107, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 4634 afnam. De geconstateer de daling is toe te schrijven aan het gun stige weer in de afgelopen maand, waar door veel oogstwerkzaamheden vroegtij dig konden geschieden. Het voortduren van de gunstige conjunctuur droeg even eens tot vermindering van de arbeidsre serve bij, hetgeen o.a. bliikt uit het feit, dat vele scholieren, die de verschillende onderwijsinstellingen verlieten, gemakke lijk een plaats in het bedrijfsleven von den. Het aanbod van personen beneden 19 jaar daalde daardoor ondanks de afloop van het schooljaar nog van 3031 tot 2984. Het aanbod van bouwvakarbeiders daal de van 4436 tot. 3843. veenarbeiders van 1385 tot 1195, landarbeiders van 8529 tot 5436. en losse arbeiders van 7520 tot 6615. De afloop van het zomerseizoen had een sfijging tot gevolg van het aanbod van handelspersoneel (van 1572tot 1601) trans- portpersoneel (van 1510 tot 1566) en kan toorpersoneel (van 2842 tot 3012). Bij het kantoorpersoneel was ook de inschrijving van oud-scholieren van invloed. Het aantal openstaande aanvragen daal de door de plaatsing van jeugdige inge schrevenen van 70.053 tot 68.080. De relatieve werkloosheid was einde Augustus het hoogst in Groningen en Friesland met 12 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 6, terwijl het Rijks- gemiddelde 8 bedroeg, evenals op 31 Juli Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen steeg van 3515 tot 3714, in hoofdzaak als gevolg van de afloop van het schooljaar. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel daa'de van 35.774 tot 34.935, voornamelijk door de plaatsing van oud-scholieren. De bondskanselier werd verwel komd door de sovjet-premier, maar schalk Boelganin, en minister van bui tenlandse zaken Molotof. Nikita Kroesjtsjef, die volgens de Duitsers wel aan de besprekingen zal deelne men, was niet aanwezig. Een erewacht van het garnizoen van Moskou pre senteerde het geweer en een kapel speelde de volksliederen van de gasten en de gastheren. Het gewone luchtverkeer van de Russische maatschappij „Aeroflot" was enige uren gestaakt en het vliegveld was geheel afgezet. Nadat de twee re geringsleiders de erewacht hadden ge- inspecteerd, hield Adenauer een korte toespraak, die evenwel voor de bui tenlandse journalisten die door Sovjet militairen op een afstand werden ge houden, onverstaanbaar was. Toen Westduitse correspondenten schreeuw den, dat zij hem niet hadden kunnen verstaan en ook geen foto's hadden kunnen maken, wenkte de bondskan selier zijn gastheer en hij begaf zich met hem naar de journalisten, wie hij meedeelde een goede reis en goed Ter gelegenheid van Adenauer's be zoek zijn de Duitse regimentsvlaggen die de Russen in de tweede wereldoorlog buitgemaakt hebben en die in het leger museum in Moskou tentoongesteld staan, voor de duur van de besprekingen ver wijderd. weer te hebben gehad. „Dit is een goed teken voor goede onderhandelingen in Moskou", zo meende dr Adenauer. Hierop stapte de bondskanselier en minister Von Brentano in hun grote „Mercedes Benz", die tevoren naar Moskou was gebracht. Zij begaven zich onmiddellijk naar het luxueuse „Sovjetskaja-hotel", dat geheel ter be schikking van de Westduitse delegatie staat. Op het vliegveld was o.m. ook de plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken Vladimir Semjonof aanwezig, die indertijd Russische hoge commissaris in Oost-Duitsland is ge weest. Van de zijde van het corps diploma tique waren slechts de ambassadeurs van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk, alsmede de Zweedse am bassadeur als deken van het corps present. Hoewel normaal alle diplo maten een buitenlandse regeringslei der komen begroeten, had men dit deze keer achterwege gelaten om een ont moeting tussen de Westduitse politici en de Oostduitse ambassadeur te ver mijden. Van de Westduitse delegatie maken o.a. de voornaamste medewerkers van Adenauer op het gebied der buiten landse politiek, zoals de vertegenwoor diger bij de V.N., Felix von Eckhardt, prof. Walter Hallstein, en de afge- vaardigde bij de N.A.T.O., Herbert von Blankenhorn, deel uit. Het parlement is vertegenwoordigd door dr Kurt- Georg Kiesinger, de voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken uit de Bondsdag, diens plaatsvervanger Prof. Carlo Schmid van de socialisti sche oppositie en Karl Arnold, de voorzitter van de commissie van bui tenlandse zaken van de Bondsraad. Adenauer bracht gisteravond de tijd door met zijn directe medewer kers in het hotel „Sovjetskaja". De eigenlijke besprekingen zijn eerst hedenmorgen om elf uur plaatselijke tijd begonnen in het Spiridonovka- paleis. De korte toespraak, die Adenauer op het vliegveld hield, werd met een Russische vertaling, uitgezonden door radio-Moskou. Adenauer zeide daarin te hopen, dat zijn bezoek „het begin van normale betrekkingen" zal bete kenen, hetgeen zeer zou bijdragen tot het versterken van de vrede in Europa en de wereld. „Het is mijn vaste over tuiging dat de volkeren van de Sovjet- Unie en het Duitse volk veel voordeel kunnen trekken uit vreedzame samen werking en dat de handhaving en de consolidering van het welzijn en de veiligheid in Europa en de wereld in grote mate afhangen van een normali satie van onze betrekkingen. Wij wil len ons werk en onze besprekingen hier in Moskou geheel in dienst van de vrede stellen". Ook in zijn Engelse uitzendingen gaf radio-Moskou heden- ngcht een reportage van Adenauers aankomst. Westers ngei 5 b d vV. Kruiskade, K'dam Modieuze Regenmantels Poplin Loden Gabardine Z\jde Tweed Nylon PAKAPLXJIES JKRSEY COSTUUMS Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1