Diem blijft bij alles onverstoorbaar Zig-zagweg om volk naar een betere toekomst te brengen Opnieuw vrees in Pakistan Duitse delegatie is nog steeds niet optimistisch Dr Ines Narinieen dappere vrouw Weer regenval Amerikaanse B-29 vermist Veertig toasts in het Kremlin, maar" Eerst wat meer constructiefs Churchill voor Duitse verdeling V. S. harden militairen tegen rode verhoor methodes Kapitein Nakken bleef met zes man aan boord Betere stemming op tomatenmarkt ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 Ngo Dinh Diem. Het zijn woorden, een naam vormend, die men niet gemakkelijk onthoudt. En toch, Ngo Dinh Diem wordt telkens genoemd in het wereldnieuws en hij is een man, die ongetwij feld nog van zich zal doen spreken. Een dei- merkwaardigste figuren van Zuid Oost Azië. De premier van Vietnam Zuid wordt door de een als een zachtaardige dromer aangeduid. De ander be jubelt hem als de redder van Zuid Vietnam van de communistische bedreiging. De Fransen had den hem reeds lang weggewerkt, indien de Ame rikanen niet zulk een krachtig woordje meespre ken, daar in Saigon, de hoofdstad van het zo lang door burgeroorlog verscheurde land. Toen hij in 1954 zijn functie aanvaardde, prees de Ameri kaanse pers hem als de waarlijk onafhankelijke premier van een zich op de weg naar volledige onafhankelijkheid bevindend Zuid Vietnam. De Fransen werkten hem op allerlei mamenen tegen en de Franse kolonisten voorspelden, dat Ngo Dinh Diem de weg baande voor Ho Tsji Minh, de communistische heerser in Noord Vietnam. Een jaar lang heeft het geleken, alsof premier Ngo Dinh Diem elk ogenblik van het toneel kon verdwijnen. Trouwens zijn tegen standers hopen nog steeds, dal dit binnen afzienbare tijd zal gebeu ren maar de 52-jarige zoon van een mandarijn blijft onverstoorbaar zetelen en hij heeft dingen gedaan, die iedereen met verbazing heb ben vervuld. Hij leek de laatste, om in het woelige Zuid Vietnam het roer van staat in handen te nemen. Figuren met veel meer aanzien en ervaring zouden ongetwijfeld voorgaan, meende men, toen Frankrijk er ten slotte toe overging, Zuid Vietnam in staat te stellen, op eigen benen te staan. Maar juist degenen, die het meest voor het ambt van premier schenen aangewezen te zijn, werden te licht bevonden. Zowel de Fransen als de Amerikanen wilden met een schone lei beginnen. Geen van de politieke figuren, die een rol hadden gespeeld in de verwarde dagen tijdens de burgeroorlog, kwam volgens hen in aan merking. Ze haalden Ngo Dinh Diem uit Europa, waar hij in een Belgisch klooster vertoefde en vertrouwden hem de leiding van de jonge staat toe. Observntr- Op liet einde van de oorlog 7 raining tegen hersenwassing ae geallieei nentrokrken' Attorn '.y«A.j»'4fr/Sw. POLITIEKE SCHAAKPARTIJ IN VIETNAM Hij had zich in geen enkel opzicht ge compromitteerd, had zich steeds een felle tegenstander van de in de Riviera ver toevende keizer Bai Dai getoond en was van huis uit de natuurlijke tegenstander van Ho, wiens doel het nog steeds is, Zuid Vietnam in handen te krijgen. Nu het hem niet met de wapenen in de hand gelukt is, probeert deze het met een ge raffineerde propaganda en de bekende nieuwe Kremlin-tactiek van de uitge stoken hand en de welwillende glimlach. Ngo Dinh Diem is om zo te zeggen rus tig een partijtje politieke schaak gaan spe len. En hij toonde tevens, vastberaden te kunnen optreden, indien dit nodig is. Tot ieders verbazing slaagde hij er in, de 0Pstand der religieuze secten als de Cao Dai te onderdrukken. Het lukte kem zelfs, aan het eigen baasje spelen Xan de politie, welke nog geheel op de hand van de Fransen was, een abrupt e'nde te maken. De politie was geen •Pacht meer, die eventueel recht tegen de regering inging en zelf regerinkje speel de. Tot veler verbazing toont de professora le Ngo Dinh Diem een grote bekwaam heid, om tussen allerlei klippen door te zeilen. De man, die in het rustieke Hué, de hoofdstad van de provincie Annam in 't hart van Vietnam geboren werd, hand haaft zich in het woelige Saigon, de bijna internationale stad, waar Vietnam eigen lijk geen Vietnam meer is. Hij verliet indertijd het land, omdat hij niet met het Franse koloniale bestuur wilde samen- Werken. Ngo Dinh Diem stond een abso luut onafhankelijk Vietnam voor en had Weinig eerbied voor een keizer, die bij de gratie der Fransen regeerde. Hij zwierf eerst door Amerika en kwam daarna in Europa terecht. In Frankrijk en België verbleef hij bij voorkeur in kloosters en zoals gezegd, het was in een Belgisch vérgaande verdeling van het grondbezit onder de massa. Deze merkwaardige Ngo Dinli Diem interesseert ons meer in 't bij zonder, omdat hij een gelovig katho liek is en lid van een oud, adellijk geslacht, hetwelk reeds in de zeven tiende eeuw door Franse missiona rissen tot het Katholicisme bekeerd werd en sindsdien vurig Katholiek is gebleven. Ngo Dinh Diems vader is mandarijn geweest aan het hof van de keizer van China, hetgeen wel be wijst, in welk een hoog aanzien zijn geslacht stond hij de heerser van .het Hemelse Rijk, hetwelk vele eeuwen achtereen zulk een grote geestelijke en culturele invloed op Vietnam heeft uitgeoefend. Intussen Ngo Dinh Diem was niet he lemaal een politieke beginneling, toen hij zich aan het hoofd stelde van de z.g. rompstaat Zuid Vietnam. Hij is in 1933 korte tijd minister gêweest, trad echter af, toen hij geen kans zag, om de jonge Bao Dai tot een krachtiger optreden te genover de Fransen te bewegen. Voor dien bekleedde hij belangrijke posten bij de landelijke magistratuur. Als jongen heeft hij korte tijd een seminarie bezocht. Maar daar toonde hij een zekere eigen zinnigheid, welke hem thans tot veler verbazing een geheel eigen inzicht inza ke de belangen van Zuid Vietnam doet volgen. De Fransen betogen nog steeds, dat het fel nationalistische streven van Ngo Dinh Diem tot mislukking gedoemd is, omdat op den duur zal blijken, dat hij niet de krachtige figuur is, nodig om een jong land zijn plaats onder de zon en in de moeilijke economische en politieke situa tie van Zuid Oost Azië te doen innemen. Wij voor ons zullen de laatsten zijn, om te beweren, dat Ngo Dinh Diem zich, al of niet met steun van de hem zo goed gezinde Amerikanen, zal kunnen handha ven. Uiteindelijk is het uiterst moeilijk, de situatie in een ver verwijderd land te beoordelen. Men moet zich op het oordeel van kenners van de plaatselijke omstan digheden verlaten, alhoewel die zich me nigmaal schromelijk kunnen vergissen. Een ding is zeker, dal hij reeds opmer kelijke prestaties heeft geleverd. We noemden er enkele, doch willen hier nog in het bijzonder de evacuatie van de meer dan een millioen vluchtelingen uit Noord Vietnam naar het Zuiden vermelden. Ve len daarvan waren Katholiek. Juist in het Noorden bevonden zich hele land streken met een Katholieke bevolking. Het was een zware taak, welke hij ter hand nam, nadat hij andere zwa re taken had volbracht en weer nieu we voor hem opdoemden. Bij het enorme karwei der evacuatie der vluchtelingen werd hij bijgestaan door een man, die hij in elk opzicht kon vertrouwen: bisschop Pham No- goc Tsi. Als premier van Zuid Viet nam heeft hij talrijke medewerkers maar hij kan ze lang niet allemaal vertrouwen en daarom moet hij overal controle op uitoefenen. Hier bij ontwikkelt li ij een ongelooflijke energie. En hij heeft reeds heel wat bereikt. Het leger is gereorganiseerd en tot een effectieve strijdmacht om gebouwd, welke in staat was aan de bedreiging der secten een eind te ma ken. Op dit leger kan Ngo Dinh Diem steunen en tevens op de massa der goed gezinden, voor wie een vrij, on afhankelijk en welvarend Zuid Viet nam niet alleen een ideaal zonder meer is, maar tevens het beste bol werk tegen het communisme. Hij verdeelt zijn tijd tussen Saigon, de oude hoofdstad van heel Indo China en de rest van het land, steeds er op uit, om zich door het volk te laten zien. Ngo Dinh Diem weet hoe het is: uit het oog, uit het hart. Maar ook hij gevoelt menigmaal de behoefte om de bloedhete hoofdstad de rug toe te keren. De temperatuur wisselt er van een minimum van tachtig graden Fahrenheit in Dec. tot meer dan hon derd graden in April. Er heerst in Sai gon een zwoele, vochtige hitte. Saigon is bovendien een nieuwe stad, zonder karak ter, zonder rustige, oude buurten met schaduwrijke parken en tuinen. De Fran sen hebben 't in 't begin van de tweede helft van de vorige eeuw als 'n klein Pa- Ngo Dinli Diem, de premier van Zuid Vietnam met links Kardinaal Spellman en rechts Mgr Pham Ngoc Chi, die de geestelijke verzorging organiseerde van de duizenden katholieke vluchtelingen uit het door de communisten bezette Noord Vietnam. Me-t de kepi de Franse geneaal Gambiez. Ecu jugenomen tijdens de vlucht der duizenden uit het door de com munisten bezette Noord Vietnam. Een katholiek vluchteling nam hel kruis uit de dorpskapel mede, opdat dit niet in de handen der roden zou vallen. rijs aangelegd, met 'n groot plein, de Pla ce" als centrum. Voorheen lag er de'oude hoofdstad van Cochin China, Gia Dinh Thank, dat ze bij hun inval met de grond gelijk maakten. Een geletterd en van nature rustig, de natuur lievend man als Ngo Dinh Diem er voor verheft zich een hoge stalen heg. kan zich kwalijk in het onrustige, mo dern-lelijke Saigon thuisvoelen. Op de ter rassen van de café's staan de bekende Pa- rijse ijzeren tafeltjes met marmeren bladen en de even bekende ijzeren stoelen. En De-ze dient om te voorkomen, dat er een handgranaat tussen de bezoekers wordt ge worpen! Men kan zich te Saigon op het terras van een Café de la Paix neervleien net als in de Ville Lumière. Maar in Sai gon ligt de jungle op enkele kilometers afstand en er kan elk ogenblik een op stand uitbreken of een aanslag nlaats vin den Eyenals in zovele steden van Zuid Oost Azië huist een groot gedeelte van de in landse bevolking in boten en bootjes op de rivier. Hier tiert de smokkelhandel, vooral in opium en hier vinden ook menig maal communistische agitatoren onder dak. In dit moderne, maar door zijn lugu bere achterbuurten weer z'o Oosterse Saigon probeert Ngo Dinh Diem zijn volk naar een betere toekomst te leiden. Gezien berichten uit Noord-Pakistan over nieuwe regenval, verwacht men. dat de bevolking van de provincie Sind in West-Pakistan, waar de dijken van de Indus reeds zijn doorgebroken, spoe dig nieuwe moeilijkheden zal krijgen, niettegenstaande het feit, dat met het dijkherstel goede vorderingen wor den gemaakt en het water op de meeste plaatsen 15 centimeter is gedaald. In het Zuidelijke deel van Sind staat een oppervlakte van 2500 vierkante kilometer onder water De oude stad Thatta, halverwege tussen Karatsji en Haiderabad is nog steeds een eiland. Van de lucht uit heeft men in de om geving hier en daar groepen mensen waargenomen, die de wijk naar hoger gelegen terrein hebben genomen. B'j Hala, in het gebied van Haiderabad, drijven talrijke rieten daken rond. Hai- klooster, dat hij zich opmaakte, om naarderabad zelf ligt, met uitzondering van zijn vaderland terug te keren, hetwelk na j (je voorsteden, nog droog. Matiari is nog de conferentie van Genève de status van geheel door het water ingesloten. De een werkelijk onafhankelijk land zou knj- j gen. De Fransen voelden er inmiddels wei- big voor, hun greep op het land zonder meer los te laten. Ze hielden verschillen de sleutelposities in handen, zoals de lei ding van de douane en die van het bank wezen. Het is Ngo Dinh Diem gelukt, hen Een Amerikaanse bommenwerper hieruit weg te werken en tegelijkertqo yan he<; B.29 Superfortress" met ann^rLi13 ?anrie/enotenldertien inzittenden wordt in de omge urden ingeschakeld. Ook zijn tegenstan-i ving van Okinawa vermist aldus heeft ders erkennen het, Ngo Dinh Diem deed jhet. opperbevel van de Amerikaanse hier een meesterlijke zet. Het volk van strijdkrachten in het Verre Oosten Zuid Vietnam ziet zich ten langen leste gistermiddag te Tokio bekend gemaakt door eigen mensen bestuurd. Hij slaagdeDe brandstofvoorraad van dit „reu- er in gedaan te krijgen, dat de Franse ko- 1 zenfort" was voldoende tot vannacht i°nisten hun privileges moesten prijs ge- Ven en niet langer als 'n soort Uebermen- SQhen kunnen rondlopen. De propaganda van Ho Tsji Minh wist hij handig te neu traliseren. door plannen te beramen voor grootse landhervormingen, waardoor het grootgrondbezit zal worden opgeheven. Eén van de beloften, waarmede de com munistische heerser over Noord Vietnam de bewoners van Zuid Vietnam voor zich hoopte te winnen en speciaal de zo talrijke Plattelandsbevolking, was die van een drie uur. Vliegtuigen, die ter verkenning wa ren uitgezonden, hebben 35 mijl ten Zuiden van Isjigakisjima, dat tot de Rioekioe-eilarden behoort, een olie vlek en wrakstukken waargenomen. bewoners zijn reeds enkele dagen gele den weggetrokken. In Karatsji kwamen Vrijdag vliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht aan met goederen van het Rode Kruis voor de slachtoffers van de watersnood Van Genève uit wordt dagelijks voor een waarde van 20.000 dollar aan medi camenten, voedsel, dekens e. d. naar Pa kistan en India verzonden. De Rode-Kruisorganisaties van 2(i landen hebben tezamen reeds hulp ter waarde van 310.000 dollar toegezegd in antwoord op een oproep van de Liga Via een luchtbrug, waarbij zeven Ame rikaanse vliegtuigen van bases in Euro pa zijn betrokken, is reeds 28 ton goe deren naar Nieuw Delhi en Karatsji vervoerd. Veertig toasts zijn er uitgebracht bij de lunch, die premier Boelganin gistermiddag in het Kremlin de Duitse delegatie heeft aangeboden. Drie uur duurde het etentje. Er was rode wijn, wodka en champagne, kaviaar en zalm, verrukkelijke koffie eii ijs. Adenauer praatte geanimeerd met Boelganin en Kroesjlsjef, Carlo Schmidt met Malenkof, Von Brentano met Molotof. Er was niets van de onbeholpen uitgelatenheid, die Russische feestelijkheden sedert ruim een jaar kenmerkte, noch van de sensationele spanning, die er is wanneer twee elkaar wantrouwende groepen eigenlijk in hun hart verbaasd ineens broederlijk naast elkaar blijken te zitten aan een welgevulde tafel. Er was alleen maar rustige vriendelijkheid, een sfeer die we hebben er al eerder op gewezen kenmerkend is voor de in breed perspectief gezien toch zo sensationele ontmoeting AdenauerKremlin in Moskou. Behalve de lange lunch en de korte openingszitting in de ochtenduren, waarop beide partijen in algemene lijnen hun standpunten uiteenzetten, is er gisteren niets bijzonders in de Russische hoofdstad voorgevallen. Men hoopte er gisteravond dat Boelganin bij de besprekingen van vandaag zou antwoorden op Adenauer's verzoeken betreffende de vastgehouden krijgsgevangenen en minstens duidelijk zou refereren naar de moeilijke kwestie der hereniging. Boelganin bepaalde zich gisteren hoofdzakelijk tot de kwestie der diplo matieke betrekkingen een onderwerp, dat de Duitsers nu niet het meeste inte resseert. Men verwacht trouwens, dat Ade nauer wat betreft de uitwisseling van am bassadeurs rustig de kat uit de boom zal kijken en de Sovjet-leiders eerst meer constructieve dingen wil laten zeggen. Men is overigens al verheugd over het eit, dat de toon van Boelganin's woorden eel wat milder was dan die van de pers- ommentaren, waarmee Adenauer Don- erdag verwelkomd werd. Zijn woorden aven hem weliswaar nog heel wat arm- lag. maar toch is men er niet optimis- isch op, dat in deze dagen een blijk van Manschappen van 't Vreemdelingen legioen tijdens een parade te Saigon, de hoofdstad van Zuid Vietnam. De radio-actieve isotopen, welke Dr. Ines Marini met radio-actieve stof be smet hebben, waren bestemd om te die nen tot bestrijding van een dier gesels onzer moderne samenleving, de kanker. In het laboratorium, waar deze vrouwe lijke geleerde werkte, nam men proefne mingen op muizen. Maar ten slotte moest de leider er van tot de slotsom komen, dat het door hem nagestreefde doel niet be reikt kon worden. Wel echter was hem gebleken, dat er ten aanzien van andere ziekten buitengewoon gunstige resultaten mee verkregen konden worden. Dit feit gaf een Italiaans industrieel aanleiding, hem voor te stellen, een spe ciaal laboratorium te openen, waar voor namelijk met isotopen de z.g. ziekte van Basedow bestreden zou worden en de nodige sera zouden worden vervaardigd. Dit laboratorium zou aan het ziekenhuis van Ancona verbonden worden. Het voor stel werd aangenomen en Dr. Ines Ma rini volgde haar wetenschappelijke leider en directeur naar deze stad. Hiermee nam ze voor lange tijd afscheid van haar ou ders, waaraan ze zeer gehecht was. Dr. Ines Marini had, nadat ze haar doctors titel in de natuurwetenschappen had be taald, niet het voornemen gekoesterd, :ich aan een wetenschappelijke loopbaan en speciaal aan het inspannende werk in een laboratorium te wijden. Haar ouders waren reeds bejaard en hadden in de oor- 'og twee zoons verloren. De een sneuvelde de ander werd door de Sovjet-Russen krijgsgevangen gemaakt en men had na dien nooit meer iets van hem gehoord, tooit meer iets van hem gehoord. Dr. Ines Marini wilde haar ouders niet tlleen in het grote huis op het land ach terlaten. Maar nadat ze enkele jaren bij lien had vertoefd, drongen juist die ou ders erop aan, dat ze zich aan practi- sche, wetenschappelijke studie zou gaan wijden. Ze wisten het maar al te goed: werken is de beste medicijn en doet alle leed vergeten. Ines Marini was gedurende de oorlog verloofd geweest met een jonge man, die ze a] van de schoolbanken van het lyceum kende. Hij was eveneens in Sovjet-Russische krijgsgevangenschap ge raakt en ook van hem had men nooit meer iets vernomen. Men waande hem dood. Intussen niet alleen om haar leed te vergeten, aanvaardde Dr. Ines Marini een betrekking in een wetenschappelijk laboratorium niet ver van de woonplaats barer ouders. Ze koesterde grote belang stelling voor de nieuwe wetenschap der kerrnhysica en het was haar ideaal, hier toe een positieve bijdrage te leveren. De wetenschap kent vele idealistische onderzoekers, die vaak met hun leven de resultaten van de gevaarlijke experimenten en onderzoekingen betaalden. Ook die van het z.g. kernonderzoek, de studie der atomen en der atoomsplit sing kent haar helden, die het voespoor volgen van de helden der röntgenolo gie en het raium. Thans kan de wetenschap trots gaan op de heldin, wier ge zondheid ernstig bedreigd wordt door het geregeld omgaan met radio-actieve isotopen. Isotopen zijn bijproducten van de kernsplitsing van het atoom en worden reeds gedurende geruime tijd voor het genezen van bepaalden ziekten toegepast. Men vertrouwde haar het toezicht op de radio-actieve isotopen toe, alsmede het gereed maken der hoeveelheden, be nodigd, voor inspuitingen etc. Er werden alle voorzorgen tegen de uitstraling der radio-active stoffen geno men. Dr. Ines Marini werkte, beschermd door een loden muur van tien centimeter dikte en met een kleine opening er in, een halve meter lang en een kwart me ter hoog, waarachter ze stond, als ze de ampullen met de isotopen hanteerde. Uiteraard droeg ze een masker, dat even eens radio-actieve uitstraling tegenhield. Reeds in dit laboratorium openbaarden ch de eerste gevolgen. Maar Dr. Ines Marini weigerde, haar werk op te geven. Het moest gedaan worden, oordeelde ze en indien zij heen ging, zou een ander het overnemen en eveneens zonder twij fel aan het gevaar der uitstraling bloot staan. En ze volgde zoals gezegd haar we tenschappelijke leider naar Ancona, zodat ze kort geleden op een werkzaamheid van vier jaren met de isotopen kon terugzien, welke in menig opzicht pioniersarbeid was en van groot nut voor de kennis van de behandeling der isotopen in het alge meen. De manier, waarop ze het beste bewaard konden worden in de houten, met lood afgelijnde cassetten, was aanvanke lijk een moeilijk probleem, evenals het juiste gebruik der ampullen. Enkele weken geleden moest Dr. Ine Marini haar werk neerleggen. Niet a! leen, omdat zich ernstige verschijnselc van de gevolgen van de uitstraling dr radio-active isotopen begonnen te open haren, maar tevens vanwege een bijzor dcre schokkende gebeurtenis: onver wachts was haar dood gewaande verloot de in het vaderland teruggekeerd. H trof er een zeer vermagerde Ines Marini die door de medici gewaarschuwd was niet met haar gevaarlijke wetenschap pclijkc arbeid door te gaan, omdat zie' reeds de eerste verschijnselen van ader verkalking begonnen te vertonnen. Haar verloofde. Enzo Boletti, hoorri van haar. dat ze zich gedurende de eert" volgende tijd ten zeerste in acht zal moe ten nemen en er een grote kans bestaa dat ze nog ernstige gevolgen zal onder vinden. Men weet immers niet precie in hoeverre de radio-activiteit op vei schillende menselijke organen een vernir tigende uitwerking kan hebben. De eerst geruchten hierover waren waarlijk beang stigend. Het is echter gebleken, dat b: een oordeelkundige behandeling vee kwaad voorkomen kan worden. Dit laatste hoopt Enzo Boletti, de ver- De perssecretaris van het Witte Huis te Washington, Murray Snyder, heeft gisteren verklaard, dat sir Win ston Churchill reeds „maanden voordat troepen Duitsland bin- had toegestemd in de po litieke verdeling van dit land. Snyder zeide dit op een persconferentie, waar op hij commentaar leverde op de Woensdag j.l. door Churchill te Has tings afgelegde verklaring, waarin deze zeide, dat de geallieerden door de ver werping van het Britse plan om Berlijn te veroveren voordat de Russen dit zouden doen, de Sovjets de gelegenheid hadden gegeven dieper in Duitsland door te dringen, daarmede de grondslag leggend voor de huidige na-oorlogse problemen. Snyder weigerde te zeggen, of presi- Dr Ine,Marine liep door he, SiS van de invasie, van Churchill's critiek op de hoogte was gebracht. een radicaal veranderde houding der Sov jet-leiders ten aanzien van de werkelijk belangrijke Duitse kwesties gegeven zal worden. Is deze kjjk juist, dat zullen de besprekingen niet veel meer dan een „uitwisseling van opienics" zijn. Van belang acht men Adenauer's ver klaring, dat West-Duitsland mee zal wer ken bij een poging een veiligheidssysteem te ontwerpen, dat een brug tussen de op vattingen van West en Oost zal kunnen slaan. De Duitse delegatie werd kort na af loop der eerste zitting onaangenaam ver rast met een uiterst scherp commentaar van 't Sovjet-blad voor buitenlandse aan gelegenheiden „Nieuwe Tijden", dat o.m. Bonn het recht ontzegde namens geheel Duitsland te spreken. De gehele toon van dit commentaar was uiterst onvriendelijk en dat is, bij alle officiële vriendelijk heid op zijn minst genomen een merk waardig teken. loofde van Dr. Ines Marini, van ganser harte. Hij heeft beloofd, de drie en dertig jarige heldin der wetenschap trouw te zullen blijven. K.H. gaan met radio-actieve isotopen een ernstige ziekte op De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat zij een speciale oplei dingsschool op de luchtbasis Stead in Nevada, waar militairen worden „ge hard" tegen de communistische wijze van verhoren. In de verklaring wordt gezegd, dat men voort zal gaan met de „vrij ruwe behandeling" van diegenen, die zich vrijwillig voor deze opleiding ter beschikking stellen. Majoor Oliphant, de leider van de opleidingsschool, heeft verklaard, dat het voornamelijk de instructeurs van de school zijn, die enige tijd in een „doodskist met grind op de bodem" of in een donkere ruimte drie meter on der de grond hadden doorgebracht. Sinds de oprichting van de school in 1950 is er niemand geweest, voor wie na het volgen van de cursus een uitge breide psysische of geestelijke kuur nodig was geweest. Volgens enr woordvoerder van de luchtmacht worden alleen vrijwilligers en beroepsinstructeurs aan deze me. thode onderworpen. Ook personeel van de andere Natolanden kan echter des gewenst de opleiding volgen. Helicopter voor Jopeter Twee Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen hebben gisteren 26 passagiers en enige leden van de bemanning op gehaald van het 486 ton metende Noor se vrachtschip „Jopeter", dat reeds zes dagen vast zit in het ijs bij de Noord oostkust van Groenland, aldus een be richt, dat gisteravond uit St Johns op i Newfoundland is ontvangen. Zij wer den overgebracht naar het Noorse mo torschip „Tottan", dat op elf kilometer afstand van de „Jopeter" in open wa ter voer. De kapitein, Kurt Nakken, en zes leden van de bemanning zijn aan boord van het vaartuig gebleven, waar zij wachten op de aankomst aan het Deen se schip „Kista Dan", dat speciaal is uitgerust voor de vaart in het gebied van de IJszee. oiwó&i Op de Nederlandse tomatenmarkt valt op het ogenblik een iets betere stemming waar te nemen, hoofdzakelijk voor de be tere kwaliteiten. Er is de laatste dagen enige vraag voor uitvoer, waardoor de prijs van de beste kwaliteit plaatselijk kon oplopen tot 30 ct per kg. De mindere kwa liteiten zijn nog steeds slecht te plaatsen en de doordraai hiervan blijft nog aan zienlijk. Toch is de totale aanvoer van de laatste dagen ook iets minder geworden. Door het bedrijfschap voor groenten en fruit is bepaald dat met ingang van he den tot en met 15 September bij export van tomaten naar West-Duitsland een minimumexportprijs zal geiden van 27 ct per kg. Tomaten die beneden deze prijs op de veilingen zijn gekocht, mogen niet naar West-Duitsland worden uitgevoerd. Met ingang van Vrijdag 16 September wordt de minimumprijs gewijzigd in 20 ct per kg. Gistermiddag om kwart over vijf stak de 62-jarige heer J. W. van het N. uit Haarlem zonder op het verkeer te letten de Lange Herenweg over. Hij werd ge grepen door een tram van de N.Z.H., die uit de richting Amsterdam kwam. De 62-jarige werd in ernstige toestand naar bet St Elisabeth Gasthuis vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3