Amersfoort deed Kardinaal De Jong op vorstelijke wijze uitgeleide Voorbereidingen voor begrafenis van Kardinaal De Jong Een ECOSOC-commissie zou coördinerend kunnen optreden Genadenrijk Bedevaartsoord Dr Kortenhorst herdacht de Kardinaal voor de K.R.O. Goed nieuws voor Amerikanen Spaarregelingen voor Amerik. arbeiders Rotterdamse Graanmarkt AKKERTJES" DE SPIN BRIELSE BEDEVAART CELLOPHANE VOOR ALLE TOEPASSINGEN Fraters van het St Gregoriushuis droegen het stoffelijk overschot het Aarts bisschoppelijk Paleis in Wilton-Fijenoord Geen emissie Ned. Kabelfabriek Nieuw telegram van de H. Vader Belgische Bisschop vertegenwoordigt Kardinaal Van Roey Hier streden en leden negentien van onze nationale katholieke geloofshelden Vandaag défilé in liet Paleis aan de Maliebaan Ook Kardinaal Griffin ter uitvaart Gedeeltelijk te voet Steeds meer werkgevers verlenen financiële bijdrage BIJ melkverwerking KATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 PAGINA 8 Duizenden langs de weg Na vier jaren Eigen graf Bevredigende gang van zaken Bij begrafenis van Kardinaal De Jong Mgr C. van Lierde aanwezig POGINGEN TOT STABILISATIE GRONDSTOFFENPRIJZEN HOE STAAT HET IN BRIELLE? ,Geen gesproken ivoord en geen geschreven tekst zijn in staat zijn karakter de juiste maat te geven Nog veel studie nodig Jeugdbedevaarten zijn belangrijk VOORTGEZTTE DRUK VAN NOORD-AMERIKA helpen direct! Belegging ontvangen gelden door JOHNSTON McCULLY HERMAN ANTONSEN MEER RESEARCH NODIG Minister Mansholt opende laboratorium van ne „Friesland' DEVIEZENREGELING VOOR GEZELSCHAPS- REIZEN (Van onze Utrechtse redacteur) Indrukwekkend waren de ogenblikken, toen gisteravond het stoffelijk overschot van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong uit het huis te Amersfoort, waar hij de laatste jaren met zoveel goede zorgen door de Zusters van O.L. Vrouw is om ringd, werd uitgedragen. In de hal stond een koor van zusters, dat het steeds zo aangrijpende „In paradisum deducant te angeli" zong en met haar zang mengde zich het gekwetter van vogels in de bo men op de nu doodstille gracht. Achter de baar. waarover een zwart fluwelen kleed met paars kruis hing en die voorafgegaan werd door een drager van een kussen met de ordetekenen van Z.Em-, terwijl iemand met de kardinaals hoed volgde, schreed Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink, de administrator hpostoli- cus van het Aartsbisdom, naar buiten om in de eerste volgauto plaats te nemen. Dan kwamen de vicaris-generaal van het Aartsbisdom mgr Th. Huurdeman en de Officiaal, mgr dr J. A. Geerdinck. In de derde auto namen plaats de rector van het zusterklooster, dr A. W. Hoegen en deken G. C. Smit van Amersfoort. Voorts voegden zich in de stoet de algemene overste zuster Theophila met haar assis tente zuster Theresina en de drie trouwe helpsters van de Kardinaal, de beide ver pleegsters zuster Anastasio en Celestino- alsmede zijn secretaresse, zuster Bartho- lomeo. Burgemeester H. Molendijk en de pas toors van Amersfoort volgden in twee auto's tot aan de grens van de gemeente. Toen de stoet zich in beweging zette, bei erden de klokken van alle kerken en ge roerd schouwden de duizenden langs de weg toe. Voor het moederhuis van de zus ters, eveneens aan de Zuidsingel gelegen, stonden de novicen met haar witte kappen en vele andere zusters. Even verder had den zich de zusters en leken-verpleegsters van het St. Elisabethgasthuis opgesteld, van welk ziekenhuis ook een krans in de chapelle ardente had gelegen en die nu, met de krans van Prinses Wilhelmina, de lelies van de zusters en de anjers van de heer M. van Vollenhove mee naar Utrecht werd genomen. De stoet ging onder de Kamperbinnen poort door. de drukke binnenstad in, waar overal de belangstelling zeer groot was en aan de gevels van vele winkels en woonhuizen hing de vlag half-stok. Eer biedig ontblootten de mannen het hoofd en geen woord werd gehoord. De duis ternis, die begon in te vallen, gaf aan de tocht een ongemeen karakter van inge togenheid en weemoed. Verkenners, wel pen en gidsen stonden in de houding en salueerden. Bij het begin vaft de Utrechtseweg zag het zwart van de mensen en verder op deze zo drukke verkeersbaan stonden de auto's, waaronder militaire voertuigen, die uit tegenovergestelde richting kwa men, langs de kant.. Ja, waarlijk op vor stelijke wijze heeft Amersfoort deze Prins der Kerk uitgeleide gedaan. De auto's reden stapvoets tot aan het pensionaat .,St. Louis", waar de burge meester en de pastoors van de stad de stoet verlieten. Van dit punt snelde ook de auto met mgr Alfrink vooruit naar het Aartsbisschoppelijk Pak is in Utrecht In Soesterberg, waar eveneens de klok van de kerk luidde, waren de paters en broeders van het Missiehuis „St. Jan'' langs de weg gaan staan om de dierbare dode bij het passeren een stille groet te brengen. Het was vijf minuten voor acht uur, toen de stoet in de Maliebaan te Utrecht aankwam, waar weer vele mensen waren toegestroomd. De deuren van het paleis openden zich om het stoffelijk omhulsel van Kardinaal De Jong, die vier jaar geleden deze wo ning in alle stilte was uitgegaan- binnen te laten. Fraters van het St. Gregoriushuis droegen de kostbare last en mgr Alfrink wachtte in de hal om het stoffelijk over schot met wijwater te sprenkelen. Dan sloten zich weer de deuren en buiten ver spreidde zich het publiek. Naar wij vernemen wordt voor Kardi naal De J<jng op het R.K. Kerkhof aan de Prinseselaan in Utrecht een afzonderlijk graf gedolven, dat symmetrisch komt t.«* liggen van het graf van wijlen mgr Van de Wetering. Gewoonlijk worden de bis schoppen bijgezet in de bisschoppelijk» grafkelder onder de kapel. Gezien de waardigheid van Kardinaal De Jong krijgt ook hij op ee*i grasveldje rechts aan het einde van de oprijlaan een eigen rust plaats. Gistermorgen hebben ook minister prof dr L. BefjJl en zijn echtgenote enige ogen blikken bij de baar van Z. Em. in Amers foort vertoefd. De directe van de Dok- en Werf-Mij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam deelt mede, dat de gang van zaken in de eerste acht maanden van het lopende jaar be vredigend is geweest. De orderporte feuille bleef goed voorzien. Het in het verslag over het vorige boek jaar vermelde tekort aan geschoolde en ongeschoolde arbeiders en technisch per soneel bleef onverminderd voortbestaan. De materiaalvoorziening leverde geen moeilijkheden op, terwijl de prijzen, be houdens voor koper, da scherp, en voor scheepsbouwstaai dat in mindere prijs is gestegen, vrijwel stabiel bleven. Aan de bij de aanvang van het lopende jaar on derhanden uibreidingen en vernieuwin gen werd met kracht voortgewerkt, doch, tengevolge van de langdurige vorstpe riode en tekort aan werkkrachten, kon een achterstand in de bouw van de nieu we machinefabrieken en de vaste dokken VI en VII niet worden voorkomen. Indien verder geen vertragingen optreden mag worden verwacht, dat dok VI einde dit jaar en dok VII in het eerste halfjaar van 1956 in gebruik zullen kunnen wor den genomen. Indien zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen mag worden aangeno men, dat het financiële resultaat over 1955 niet bij dat van 1954 zal achterblij ven. Naar ons door de directie van de N.V. Nederlandsche Kabelfabriek te Delft wordt medegedeeld, is de gang van za ken in haar bedrijven naar haar oordeel zodanig, dat voor zover het zich thans laat aanzien de resultaten over 1955 niet zullen achterblijven bij die van het voor afgaande jaar. Een vergroting van het ge plaatste aandelenkapitaal ligt niet in het voornemen. (Telef. van onze Brusselse correspondent) Zodra op het Aartsbisdom van Meche- len het overlijden van Z. Em. kardinaal De Jong werd vernomen werd in op dracht van Z. Em. kardinaal Van Roey een telegram van Innige deelneming van de Belgische Kerkvoogd aan de Aarts bisschop-coadjutor van Utrecht gezonden. Wij hebben zojuist te Mechelen de vraag gesteld, wie van geestelijke Belgi sche zijde de begrafenisplechtigheden van de primaat der Nederlanden zal bijwonen Zeer zeker zou kardinaal Van R<oey dit zelf hebben gedaan, ware het niet dat Z. Era de laatste dagen zeer vermoeid is Hij presideerde niet langer geleden dan j.l. Zondag op de hoogvlakte van Koekel- berg nog de grootse, urenlange plechtig heden van de toewijding van het Belgi sche katholieke onderwijs aan het H. Hart. Het zal dus zeer tot zijn spijt zijn. dat kardinaal Van Roey niet zelf de begrafe nis-plechtigheden van de Nederlandse kardinaal zal bijwonen. Z. Em. zal er zich als blijk van hoogachting en bewon dering voor de grote figuur van de ont slapen Nederlandse Kardinaal, doen ver tegenwoordigen door een van de twee wij-bisschoppen van Mechelen mgr dr Suenena of mgr dr Schoenmaekers. (Van onze Utrechtse redacteur) Maandagmorgen zullen in de kathe drale kerk te Utrecht van zes tot negen uur doorlopend aan drie altaren II.H. Missen worden gelezen voor de zielerust van de Kardinaal door de pastoors van de stad of hun plaatsvervangers. Om 8.10 uur zal Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink aan het kruisaltaar een H. Mis celebre- ren. De Metten worden Maandagavond te half acht gecelebreerd door Z.D.H. mgr Th. Huurdeman, met assistentie van twee kanunniken van het kathedrale kapittel. De Lauden worden Dinsdagmorgen te tien uur gecelebreerd door Z.H. Exc, mgr dr B. J. Alfrink met dezelfde assistentie als bij de daaraan aansluitendJe pontificale H. Requiemmis. Na afloop, te circa twaalf uur, wordt de rouwstoet geformeerd. Voorop gaan drie deputaties, ieder van vier man van de Marine, Landmacht en Luchtmacht, ge volgd door aalmoezeniers. Dan komen religieuzen en geestelijken naar rangorde van hun staat, zodat Hunne Eminenties, de Kardinalen Frings en Griffin onmid dellijk voorafgaan aan de kist met het stoffelijk overschot, dat gedragen wordt door 24 fraters van het St. Gregoriushuis te Utrecht. Vertegenwoordigers van zes grote standsorganisaties fungeren als slip- pendragers, dan volgen de wereldlijke autoriteiten in aflopende volgorde van hun staat. Deze lange stoet gaat langs de volgende route naar het kerkhof: Lange Nieuw- straat, Agnietenstraat, Abstederbrug, Maliesingel, Maliebaan (middenweg). Museumlaan, Prinsesselaan. Tot precies twaalf uur is er voor een ieder gelegenheid het kerkhof te betre den. Nadien zal slechts toegang kunnen worden verleend op daarvoor uitgereikte kaarten. Tot de kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders, die de plechtigheid van Dinsdag zullen bijwonen, behoren ook mgr C. van Lierde O.E.S.A., Sacrista van Z.H. de Bij de behandeling van de tinovereen komst in de Tweede Kamer heeft dc heer Nederhorst o.m. de noodzaak bepleit van coördinatie der pogingen tot stabilisatie van grondstoffenprijzen van verschillende internationale lichamen door de coördina tiecommissie van de E.C.O.S.O.C.. Minis ter Zijlstra heeft toen toegezegd, deze aangelegenheid nader te zullen bezien en daaromtrent in overleg te zullen treden met zijn ambtgenoot van buitenlandse za ken, met wie hij te dezer zake in geza menlijk overleg het beleid voert. Mede namens de minister van buiten- 't nuttig reeds thans te beginnen met een coördinatie van de opzet en strekking van grondstoffenovereenkomsten, welke, naar de ervaring hééft geleerd, slechts met veel moeite tot stand plegen te komen. Zoals bekend is, wordt dit standpunt ook in G.A.T.T.-verband in een speciaal hiervoor ingestelde werkgiroep ingenomen, doch ook hier tast met het terrein nog af bij de be handeling van de vraag, hoe zulks het beste zou kunnen worden geregeld en ge organiseerd. De minister meent, dat voorshands, ge zien de huidige internationale verhoudin- j nor-!sen op di' sebied, welke gekenmerkt wor- tefeuille. de heer Luns, heeft minister _T»or^?5_ Zijlstra thans o.m. aan de Tweede Ka- In een herdenkingsprogramma, dat de K.R.O. gisteravond heeft gewijd aan wijlen Kardinaal De Jong, heeft dr L. G. Kor tenhorst een radiorede gewijd aan de na gedachtenis van de Kardinaal. „Zijne eminentie, de hoogwaardigste heer Johannes de Jong, bij de gratie Gods Kardinaal van de Roomse Kerk heeft, na jaren van droevig en neerdrukkend lijden, de tol van al wat leeft op aarde, betaald en zeldzame gebeurtenis in ons geeste lijk verdeeld Nederland gans ons volk herdenkt de dode als een nationale fi guur, als een monument van moed, be leid, vastberadenheid, rechtlijnigheid en onwankelbare trouw aan ons gemeen schappelijk vaderland, als de man, die tijdens de donkerste jaren van onze ge schiedenis, de banier der vrijheid hoog boven ons gemartelde volk heeft uitge dragen en een morele steun en stut is geweest bij de verdediging van wat ons het dierbaarst was: het geestelijk funda ment van onze nationale zelfstandigheid". „Hij, die kinderlijke-, ja de min of meer onbeholpen eenvoudige, heeft geen eer- en dankbewijzen gezocht, maar zij zijn hem van alle zijden toegestroomd", aldus dr Kortenhorst verder o.m.. „Z. H. Paus Pius XII motiveerde zijn verheffing tot Kerkvorst met de woorden: „Hij heeft zich heldhaftig gedragen". „Van velen kan gezegd worden, dat zij hopen zó te mogen leven, als na hun dood op hun bidprentje zal vermeld staan van Kardinaal De Jong moet worden ge tuigd: geen gesproken woord en geen ge schreven tekst zijn in staat zijn karakter de juiste maat te geven. Misschien valt aan de vijand in de laatste oorlog, deze verdienste toe, dat hij de Kardinaal nog het beste heeft getypeerd door van hem te getuigen": Mit dem Mann is nicht zu reden". „Zijn heldhaftigheid miste alle uiter lijke schijn en pathos, zij was getemperd door zijn opre'chtheid en zijn zin voor de realiteit, zij daagde niemand uit, zij was geïnspireerd door zijn nederigheid. Op hem zijn dan ook Vondels woorden toe passelijk: „alwie in ootmoed wordt her boren, is van het hemelsche geslacht". Op het altaar van zijn nederigheid heeft hij aan God zijn heiligste offerande ge bracht". „Vrede en eendracht hebben ook Kar- naal-socialisme maar tot in lengte van dagen het beeld van deze hoekige reus met zijn milde, zijn clemente hart ons en hen die na ons komen, duurzamer dan brons, voor de geest als een der grootste vertegenwoordigers van wat goede cou- ragie vermag: een voobeeld, een waar schuwing en een aansporing neergelegd in het woord van Koningin Wilhelmina: Nederlanders blijft wie gij zijt: uzelf en blijft één. Moge het gebed van ons christenvolk bij God Almachtig verhoring vinden: Heer, wees Uw trouwe, nederige dienaar genadig", zo besloot dr Kortenhorst zijn rede. Paus en mgr Jos. Damen, procurator van het Nederlands Episcopaat te Rome. Nog voortdurend komen er vele tele grammen en brieven van rouwbeklag. Daarbij was opnieuw een telegram van de H. Vader, gericht aan mgr dr B. J. Al frink, waarvan de inhoud luidt: „De H. Vader, diep getroffen door het overlijden van Zijne Em. Kardinaal De Jong, wiens roemvolle voorbeelden van herderlijke zorgzaamheid kerk en volk van Neder land bijzonder hebben gesierd, bidt dat de ziel van de vrome bisschop zo spoedig mogelijk de eeuwige vreugde zal deel achtig worden en verleent aan deUtrecht- se kudde, die treurt om het sterven van haar innig geliefde herder, tot troost gaar ne Zijn Apostolische Zegen". Deelnemingsbetuigingen waren er ver der van de Kardinalen Feltin en Van Roey. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, Zaterdagochtend. Het stoffelijk overschot van Kardinaal De Jong ligt thans opgebaard in de salon aan de voorkant van het Aartsbisschoppe lijk Paleis aan de Maliebaan, op dezelfde wijze als dat te Amersfoort geschiedde. Er ligt nu ook een krans van het gemeentebestuur van Ameland In deze chapelle ardente, waarin het diffuse licht van acht kaarsen op het praalbed valt, staat eveneens een altaar, afkomstig uit de kathedraal. Daaraan zijn vanmorgen H.H. Missen gecelebreerd door Z. H. Exc. rhgr dr B. J. Alfrink, Administrator-Apos- tolicus; de vicaris-generaal, mgr Th. Huurdeman en de Proost van het Metro polian kapittel, mgr J. G. van Schaik. Om elf uur vanochtend begon het défilé van geestelijken en religieuzen en van middag komen wereldlijke autoriteiten en nationale instellingen hun rouwbeklag doen. Zondag aanstaande van des middags half vier tot des avonds negen uur is voor een ieder gelegenheid in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht te defileren langs het stoffelijk overschot van Johannes Kardinaal de Jong. De kathedraal kan alleen worden be reikt via Nieuwe Gracht Zuilenstraat Lange Nieuwstraat. Het publiek be treedt dan via de hoofdingang de kathe draal en verlaat haar via een zij-uitgang in de Catharijnesteeg. Maandag is er gelegenheid tot defileren van 's morgens tien uur tot 's avonds zes uur. Dan wordt de kathedraal gesloten om te zeven uur weer te worden geopend, waarna om half acht de plechtige Metten worden gezongen, welke voor een ieder toegankelijk zijn. mer geschreven, dat in het rapport van de z.g. commissie-Goudriaan aan de Ver. Na ties reeds werd vastgesteld, dat er be hoefte bestaat aan een commissie, die het stabilisatievraagstuk in zijn algemeenheid zou bezien, hetgeen in belangrijke mate de instemming bleek te hebben van de algemene vergadering. Over de vraag, waar dit coördinerende orgaan moest worden ondergebracht en hoe de aanpak van de met de stabilisatie van grondstof- fenprijzen samenhangende problemen moest zijn. waren echter de meningen ver deeld. Dit bleek met name toen onder druk van de onderontwikkelde landen door dc E.C.O.S.O.C. een commissie voor dit vraagstuk werd ingesteld. Bepaalde landen, waaronder het Ver. Koninkrijk, meenden bijv, dat een behan deling in de E.C.O.S.O.C. waarin de poli tiek een grote rol speelt, te zeer een be lemmering zou zijn voor een solide behan deling van het probleem, dat zij in hoofd zaak als een technisch en economisch! vraagstuk zagen. Ook voor Nederland staat he.t nog niei vast of bedoelde commissie nu zij een maal is ingesteld, een coördinerende taak zal moeten verrichten. Veel studie za' eerst nog nodig zijn alvorens voldoende Inzicht hieromtrent kan bestaan. De mi nister kan zich in dit verband voorstellen dat de E.C.O.S.O.C.-commissie zich voors hands zal bezighouden met de meer ab stracte kant van het onderhavige vraag stuk, bijv. met een onderzoek naar de fluctuaties van grondstoffenprijzen op lan ge en korte termijn. Het eerste rapport van de commissie, dat onlangs is versche nen, gaat overigens reeds deze richting uit Wat betreft de meer praktische behan deling van het ogenblikkelijke probleem der grondstoffen-prijzenstabilisaties lijkt Bernard Kardinaal Griffin, Aartsbis schop van Westminster, zal Dinsdag a.s. de begrafenis bijwonen van Kardinaal De Jong. Vergezeld van zijn secretaris, mgr D. Worlock, zal hij in de late namiddag van Maandag in cms land aankomen. verschillende internationale organisaties, en njede gezien de over het algemeen nogal negatieve houding der Amerikanen ten aanzien van het onderhavige probleem, het tijdstip nog niet rijp is voor het vor men van een definitief standpunt ten aan zien van een coördinatie op dit gebied door één commissie. In feite wordt dit ook erkend in de resolutie, waarbij de E.C.O.S.O.C.-commis sie nader wordt geconstitueerd en waarin uitdrukkelijk wordt gesteld, dat de E.C. O.S.O.C. bij de bestudering van het nog aan hem voor te leggen statuut en om schrijving van de bevoegdheden van de grondstoffencommissie, rekening zal hou den met de resultaten van de besprekin gen, zoals die op het ogenblik nog in het G.A.T.T. aan de gang zijn. Nu het einde in het zicht is van het bedevaarts-seizoen 1955 (Mei-September) mag ik gerust zeggen, dat het een vrucht baar bedevaartsjaar is geweest. Na mijn entrée in Brielle op de 13e Mei kreeg ik als bewaker van het bede- vaarfs-heiligdom de kans om het gehele bedevaartsleven van deze zomer 1955 mee te maken. In de maand Mei viel de start met de professoren en studenten van het Theo- logicum te Warmond. Dat was een prach tig begin. Van die dag af was Brielle bijna geen dag zonder bedevaarfs-actie. Als er geen bedevaarten waren, dan waren er altijd nog bezoekers(sters) aan de heiligdommen vanwege de vacantie-perioden. We hebben weken gehad met drie of vier bedevaar ten. In de week na de 9de Juli, de eigen lijke dag van de dood van onze 19 grote Nederlandse geloofshelden: 6 bedevaarten achter elkaar, een volle bedevaartsweek. Een rij van 35 bedevaarten uit de ver schillende streken van ons land. uit ons eigen bisdom, uit andere bisdommen, vooral uit Brabant en Limburg en zelfs uit België, heeft hier op de oude histori sche plaats de herdenkings-plechtigheden gehouden. Ik weet wel, dat het aantal pelgrims nog niet bereikt Is van wat de pelgrimages van vóór de oorlog hebben te aanschouwen gegeven, maar als men het geheel van zulk een bedevaartszomer overziet, dan mag men niet klagen. Er is werkelijk groei waar te nemen en van verschillende leidende personen mocht ik vernemen, dat zij vooruitgang hadden ge- j boekt, dat zij meer meeleven hadden on dervonden bij de organisatie van hun bedevaarten. Verheugend is het zeker, dat dit jaar zich weer enkele nieuwe bedevaarten die nog nooit in Brielle waren geweest, heb ben gemeld en dat onder die, nieuwe bede vaarten enkele jeugdbedevaarten waren. Daar moet het heen. Zelfs het kind, en dan denk ik aan de kinderkruistocht, de kinderbedevaart van Rotterdam, vindt hier iets wat zijn jeug dig geloof, wat zijn onbevangen speurzin naar alles, wat deze heiligen betreft, goed doet. Naar aanleiding van deze bedevaart zijn mij plannen bekend geworden van enkele onderwijs-instellingen om een der gelijke kinderbedegang voor een volgend jaar te organiseren. Zeker kunnen hier de Middelbare scholen, de jeugdinstitu- ten, de jeugd- en jongeren-bewegingen een vruchtbaar terrein vinden, dat zelfs nog heel goed te combineren valt met andere mogelijkheden, welke deze eilanden bieden. Moge de toekomst van Brielle als bede vaartsoord op die manier, juist ook door de deelneming van onze tegenwoordige jeugd, gewaarborgd zijn. Overigens, de historisch-zekere grondslag er de fel- sprekende realiteit van dit ontzettend ge beuren uit de 16e eeuw zijn wel zodanig, dat zij niet uit ons katholieke leven ver loren kunnen gaan. P M VAN VLIET, pastoor, Brielle. Onder auspiciën van de Stichting „Katholiek Toerisme" wordt °P Zondag 18 September a.s. een bede vaart naar het pelgrimsoord van de H.H. Martelaren van Gorcum te Brielle ondernomen, welke culmi neert in een plechtig Lof. dat te 15.00 uur za] worden opgedrag®"- Een ieder kan zich bij deze bede vaart aansluiten. Een gedeelte van de afstand wordt te voet afgeIe§°- HET PROGRAMMA. C.S. Per trein van Rotterdam naar Maassluis (vertrek 10.39 udr'' Men kope zijn eigen spot rkaartie. Na aankomst te Rozenburg (veer boot) begint de wandeltocht over het eiland (5 km.). Na ongeveer 1 uur wordt het overzetveer te Brielle bereikt. Na het plechtig Lof, dat te 8 u" begint, wordt de terugreis aanvaa met de R.T.M. Vertrektijd l8 uur uit Brielle, aankomst in de R°se~ straat te Rotterdam 19.10 uur\ Er zijn geen formaliteiten en, bui ten de reis- geen andere kosten. Wie tegen de voettocht °P? U' kan de tocht ook geheel per R-T-1*1- afleggen. Vertrek Rosestraat te Rotterdam 11.35 uur. Nadere Inlichtingen zullen de®®e~ wenst door pastoor C. J. Lansber gen worden verstrekt, Larix'aan 184, telefoon 43575, Rotterdam. H.H. Kerkzangers zjjn har teUJK welkom. Toen in de eerste jaren na de oorlog de algemene prijsstijging het de ouderen, die van hun pensioentje moesten rond komen, steeds moeilijker maakte de eindjes aan elkaar te knopen, werden allerwegen middelen beraamd om derge- SPECIALE SOORTEN - Fl LM S - ROLLEN, ZAKKEN. BEDRUKT EN ONBEDRUKT - SIDAC MONSTERS EN INLICHTINGEN BIJ DE SPECIALISTEN UTRECHT SIDAC OOK VOOR POLYETHYLEEN - CELLOTHENE - KLEEFBAND Zoals wij de laatste maanden gewend zijn, bleef ook deze week N. Amerika door middel van toewijzingen de wereld markten onder druk zetten. Wat betreft mais spreekt nu ook Zuid-Afrika een woordje mee en een groot deel van een nieuwe lading werd hier tegen lage prijs geplaatst. De consumptie nam hier de aankomen de partijen nog behoorlijk op, terwijl op aflading zowel mais, gerst, rogge als ha ver dagelijks op een vrij laag niveau werden opgenomen. Al met al viel de be drijvigheid zeer zeker niet tegen. Van Argentinië bespeurt men weinig met uitzondering van enige posten plata- mais ladend en September aflading, die behoorlijke prijzen opbrachten. Het artikel rogge trok door lage prijzen per October/November/December afla ding de aandacht en men neemt aan, dat Holland het leeuwenaandeel van de he den door de C.C.C. toe te wijzen 25000 ton zal opnemen. In milo waren nieuwe importzaken door het verhoogde invoerrecht tot heden niet mogelijk, doch daar de tansito- prijs verder zakt, is het moment voor lonende import niet ver meer weg. Amerikaanse haver stomend en op af lading werd concurrerend tegen inl. haver verhandeld. Wat betreft maalgerst hier bleef 3 bar ley de hoofdtoon voeren en werden er vele zaken in aangekomen/stomend en October aflading gedaan, waarbij de im portpariteit bijna werd benaderd. Voor lopig teren wij, zoals bekend, nog op eer, der gefixeerde contracten. Voor kippen- gerst werd 2 barley 2 row van de Paci fic opgenomen en de prijzen van dit arti. kei zijn in stijgende lijn, terwijl Amerika zelf met dit artikel practisch niet meer aan de markt is. Inlandse granen bleven eigenlijk schaars aangeboden. Voor directe rogge vonden enige aankopen plaats, terwijl het aanbod voor later ontbreekt. Gerst brengt goede prijzen op voor brouwerij doeleinden zowel in het binnen- als in het buitenland: hierdoor moet de binnenl. kippengerst-industrie zich geheel instel len op de bovengenoemde 2e barley 2 row.. In haver bleven de prijzen trots flinke aanvoeren zich op een bevredigend niveau bewegen. Koeken vonden meer kopers en vooral in lijn- en katoen vonden nogal zaken plaats. Waarom toch? ltjkc onaangename verrassingen in de toekomst te voorkomen. Het denkbeeld om in normale tijden geld op zfl te leg gen als een appeltje voor de dorst in later jaren was natuurlijk geenszins nieuw, maar wel was het een bijzonderheid, dat deze plannen een collectief karakter droe, gen en dat de werkgever er zo welwillend tegenover stond, dat hij bereid was deze plannen van zijn kant ook financieel te steunen. Deze regelingen, met als doel op basis van vrijwilligheid werkgever en werknemer een onbekommerde levensavond te bezor gen namen steeds wijder vlucht toen hogere lonen, meer werkgelegenheid en grotere ondernemingswinsten de opstel ling van dergelijke regelingen gemakke lijker maakten. De deelneming aan het spaarfonds door de werknemers is meestal geheel vrij willig. De employé bepaalt hoeveel hij elke week van zijn loon kan missen de werkgever legt er in een bepaalde ver houding een bedrag bij en dit. geld wordt gestort in een fonds, waaruit door een beheerder of beheerders beleggingsstuk ken worden gekocht. De grootte der bijdragen wisselt sterk bij de verschillende spaarfondsen en hangt af van de omvang van de onderneming en het aantal werknemers, dat voor deel neming aan de spa%rregeling in aanmer king komt Zo is er bijvoorbeeld een fonds, waarbij de bijdrage van de werk nemers is vastgesteld op 2,/s. 5 en 10 pet van de lonen en salarissen' Het eerste percentage wordt dan gedurende de eer ste twee jaar van de deelneming geïnd en de 5 pet gedurende de volgende drie jaar en in de volgende jaren betaalt de werknemer 10 pet van zijn loon. Bij andere fondsen bestaan categorieën met verschillende percentages, van 2 tot 10 pet voor bepaalde werknemers en van 1 tot 5 pet voor anderen. In de statuten van dergelijke fondsen staan doorgaans vaste percentages voorgeschreven, aangezien dï bijdragen van de werknemers op deze percentages gebaseerd zijn. Het succes van zulke spaar-beleggings programma's is in hoge mate afhankelijk van een jniste belegging van de ontvan gen gelden en daarom komen hiervoor slechts zorgvuldig gekozen solicde papie ren in aanmerking. Bij verschillende van de in later jaren opgerichte beleggings fondsen hebben de deelnemers ten dez» een stem in het kapittel. Vaak wor"®n als beleggingspapieren de aandelen s, °?et> van de maatschappij, die aan het Piap deelneemt. Wij geven als voorbeeld van de k®1®?- ging van een dergelijk fonds het P®d® °®a- en spaarfonds ten bedrage van t k lioen van Sears. Roebuck Co ra kende verzendhuis en warenhuiscomO]. natie. Per ultimo 1954 bestond d® 9(! delenbezit van genoemd fonds uit van de 24.845.000 geplaatste aa ®'cn Bovendien waren nog 400.000 Sears ®an. delen zeven pet in het bezit ^an de werknemers persoonlijk: alles te zdlnen, was dus 33 pet van het geplaatste aan. delenkapitaal van Sears, Roebuck Co in het bezit van de daar werkzame employé's. Volgens de statuten van dit Pep'10®a- en spaarfonds is iedere deelneffl an het fonds verplicht 5 pet van '0°n of salaris tot een maximum van -BOO per jaar af te dragen; de maats-- appy voegt hieraan toe 10 pet van a® ,jj®t vóór aftrek van belastingen. Ult'm'954 waren 123.800 van de 157-oo0,z„ ?rs- employé's allen met minstens ®e" Jaar dienstbetrekking bij het f°n _j sloten. In de laatste vijf jaar w 1n ?°r de maatschappij 157 milli°eP fonds gestort: de oprichting van n hos dateert reeds van 1916. Dit soort spaarfondsen ls beperkt tot industriële of banna a«r- nemingen. Ook tal van banheeft a1 dergelijke spaarregelingen. Zo 5t Chase Manhattan Bank in N®w ®en spaarregeling, waarhij het PerC T,.5,at door de deelnemers gestort rot, varieert van 2 tot 6 pet van het Het spaarfonds wordt door de ban* «gd. De bank draagt ieder jaar een b® «ij, dat gebaseerd is op het door betaalde dividend. Bij een ne 'hst tot 12,5 millioen bedraagt van de bank 1 pet hiervan en d"ri^f n- tage kan stijgen tot zes bij een w t van 75 millioen of meer. Vertaling 27). Ga maar aan je werk. zei Brown. De lui zijn hier en daar verspreid op het ogenblik. Maar wees niet ongerust.... die enveloppe krijgen we wel! Intussen speelde Warwik kaart en bab belde zo gezellig, als had hij niet de minste zorgen; onderwijl echter piekerde hij er over hoe hij de zaak moest klaarspelen. Dat Berklan hem die enceloppe zelf ge geven had. was een lastig geval. Hij wilde immers niet dat Berklan wist, dat hij die envelope had? Hij zou het ding op een of andere manier moeten zien kwijt te raken en het dan weer stelen, meende hij. Zodra hij gelegenheid kreeg haalde hij diiiaal De Jong als idealen voor ogen ge- achter 'n tafeltje met planten en bloemen staan gedurende zijn lange, moeilijke loop- de enveloppe uit zijn zak en verborg die K==,r, «rimaat Katholieke Kerk in tussen een van zijn sokken.Daarna be gaf hij zich weer aan het spel. Er verliep nog een uur met kaarten. Ongeduldig wachtte hij zijn kans af. Plotseling stond de nieuwe butler achter zijn stoel. baan als primaat der Katholieke Kerk in Nederland en waarlijk niet alleen vrede en eendracht tussen hen, die in het bij zonder aan zijn zorgen waren toever trouwd, maar aan geheel ons volk in al zijn schakeringen". Zo staat niet alleen nu, na tien jaar van overwinning op het heidens hatio- Neemt U me niet kwalijk .mijnheer Warwik? zei hij. Er is zoeven voor U op gebeld. Ik zou U niet gestoord hebben, maar het schijnt heel dringend te zijn. Ik geloof, dat Uw huisknecht aan de telefoon is. Warwik keek de butler een ogenblik recht in de ogen, stond od en volgde hem naar de gang. De telefoon bevond zich in een kleine nis in de gang. Warwik, buiten de kamer gekomen, wierp een snelle blik naar alle kanten, om te zien, of er soms iemand vriend of vijand zich in de gang bevond en begaf zich daarop naar de nis toe. Op dat moment ging het licht in huis uit. Hij had iets dergelijks wel ver wacht. De butler was nog geen pas ach- ter hem en toen het licht uitging vloog hij op hem toe. Warwik, die er een voor gevoel van scheen te hebben, deed snel een Pas opzij, stak zijn been uit en liet de butler er netjes over struikelen. Daarna sloop hij op zijn tenen naar de biototheek en trad er binnen. Heel het huis was in rep en roer. Berklan riep het personeel en vrofeg luid wat er met het licht aan de hand was. Warwik hoorde iemand iets tegen -de overeind gekrabbelde butler fluis teren. Hij sloot zachtjes de bibliotheek deur, draaide de sleutel om, schoof de grendel erop en bleef ademloos tegen de wand staan luisteren. Er kwam hoe langer hoe meer lawaai in huis, maar in de bibliotheek hoorde hij niets. Langs de muur sloop hij naar de glazen deur der serre en vond die gesloten. Daarop begaf hij zich naar het bureau van Berk lan. Hij wist precies, waar deze zijn papier en enveloppen bewaarde en kon die zonder licht wel vinden. Op de tast vond hij een enveloppe van precies het zelfde formaat, als die. waarin de verp- klaringen zaten. Hij wist een krant te vinden en stopte die gevouwen in het couvert. Met zijn vulpen schreef hij op de enveloppe: Ontvangen rekeningen. Maar nu waren de groene lakstempels er nog niet op. Daarvoor moest hij een kaars aan steken om te lakken. Hij liep naar de deur en luisterde nogmaals. In de gang klonken luide steemmen. die Berjtlan en zijn gasten bevel gaven, zich niet van hun plaats te begeven en hij hoorde Berklan schelden en razen. Warik bedacht zich, dat er een gasstel in een hoekje stond en na een groot Ja pans kamerscherm tussen dat gasstel en de ramen der serre gezet te hebben, stak hij het gas aan. Bij dat flauwe licht gelukte het hem, die enveloppe van twee groene lakzegels te voorzien, die precies op de originele geleken. Het scherm zette hij weer op zijn plaats, draaide het gas uit en begaf zich weer naar de deur. Daar hoorde hii een stem, welke hij als die Van John Brown herkende zeggen: Blijft U stilstaan. Het licht is uit en Uw telefoon is buiten werking. We zijn met twaalf man. U kunt niet weg door de deuren of ramen, want die worden bewaakt. Wie tracht te ontsnap pen, loopt levensgevaar. Waar is mijn heer Berklan zelf? Hier schurk! schreeuwde Berklan. Schelden geeft niet veel en daar komt U niet verder mee. Waar is John Warwik? Op die vraag kwam geen antwoord. Waar is Warwik? roept Brown nog maals. Geef nu maar antwoord! Nog kwam er geen antwoord. We vinden je toch wel! schreeuwde Brown nijdig. Daarna werd het stil. Een lichtstraal tje, dat door de kieren der bibliotheek deuren scheen, bewees Warwik, dat een der mannen een electrische lantaarn had aangeknipt, waarbij de gasten onderzocht werden. Daarop draaide iemand de deur knop der bibliotheek om en vond de deur gesloten. Ik kan hier niet in! schreeuwde de man. Dat ls de bibliotheek, zei Brown. Vermoedelijk is Warwik daar. Breek die daar maar open! Loop naar de maan! schreeuwde Warwik. Zo, ben jij het? Nou doe dan maar open, anders komen we er toch wel in! was het antwoord van Brown. Daar krijg je last mee, waarschuw de Warwik. Dat is tegen de wet! Schei uit met die comedie! roept Brown terug. Doe open!. Beslist niet. Ik word niet graag las tig gevallen. Je bent beslist vervelend. Nou, we krijgen je wél! beloofde Brown. Warwik hoorde, hue hij aan twee zijner helpers opdracht gaf naar de serre te gaan en door de ramen naar binnen te gaan XIX. Een verloren strijd. Warwik's bedoeling was natuurlijk, dat de indringers zich het door hem nage maakte pakje meester zouden maken in de mening het echte te hebben; dat Berklan zou menen, dat zij er met de echte en veloppe vandoor waren gegaan en dat hij zelf de echte in zijn bezit zou houden De gasten, die zijn karakter kenden, zou den natuurlijk verwachten dat hij zich niet zonder strijd zou laten beroven van de nagemaakte enveloppe. De echte wil de hij echter eerst zorgvuldig verbergen om niet in handen van de bende te la ten vallen. Hij durfde geen licht opdraaien en trachtte zich een plekje in het ver trek voor te stellen, waar hij dat couvert veilig wegstoppen kon. De mogelijkheid bestond immers, dat de indringers de enveloppe, die ze op hem zouden vinden, zouden openscheuren voordat ze heengin gen en zo ontdekken, dat ze bedrogen waren. Daarom moesten de echte stuk ken veilig opgeborgen kunnen worden Opeens schoot het hem te binnen, dat er in een hoek van het vertrek een gewei dig grote bloembak stond met door Berk lan uit het Oosten meegebrachte kunst bloemen. Hij haastte zich erheen, haalde er enkele van die bloemen uit legde de kostbare enveloppe eronder en schikte de bloemen weer zoals ze gestaan had den. Met het andere couvert in zijn zak begaf hij zich vervolgens naar het bu reau en wachtte daar de loop der ge beurtenissen af. Hij behoefde niet lang te wachten. Zijn tegenstanders lieten geen tijd verloren gaan. Er werd een heftige aanval op de gangdeur gedaan en hij hoor de vloeken en razen, toen ze ontdekten, dat de deur gesloten en gegrendeld was. (wordt vervolgd) (Van onze correspondent) In het buitenland wordt momenteel hard gewerkt aan de research ten aan zien van de verwerking van melk en het produceren van nieuwe melkproducten. Opdat Nederland bij dit streven niet ach terop raakt, heeft de Coöperatieve Con- densfabriek „Friesland" te Leeuwarden, een van de grootste condensfabrieken in Europa te Leeuwarden, een groot labo ratorium laten bouwen, dat Vrijdag door minister S. L. Mansholt officieel is ge opend. Bij die gelegenheid wees de minis ter op de betekenis van research. De melkproductie kan in West-Europa nog belangrijk worden opgevoerd, maar wan neer dan niet ook de consumptie toeneemt zullen er andere markten moeten worden gezocht, die wellicht andere eisen stellen en andere producten wensen. Met name in het verre Oosten en Afrika achtte de minister nog mogelijkheden aanwezig. Re search zal dan ook zeer belangrijk blijken. Ook de hoofddirecteur van de condens- fabriek, Ir J. B. Ritzema van Ikema, wees op de activiteit in het buitenland om de melkverwerking te verbeteren en hij attendeerde op de noodzaak om tot een grotere differentiatie van de melkpro ducten te komen. Of de melkverwerking in ons land thans aan de moderne eisen voldoet kon spreker niet zeggen, met na me omdat er nog verschillende nieuwe processen in ontwikkeling zijn. In de Nederlandse Staatscourant is gisteren een algemene vergunning van da Nederlandsche Bank gepubliceerd, waar door het voor ingezetenen, organisatoren van gezelschapsrelzen, mogelijk wordt reisdeviezen aan te kopen op naam van de reisleider ten behoeve van de reislei der en de deelnemers. Per persoon mag niet meer dan 1.000 aan reisdeviezen worden medeganpmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8