TWEE NAJAARSCOLLECTIES Ingeslikte lepel zat ontsnapte gevangene toch wel dwars van Max Heymans Frits van der Ven: zeer gedistingeerd Hier werd een t lekomst geboren 9,Zilverenpolder SITUATIE OP KOLENMARKT IS ERNSTIGER GEWORDEN tweemaal drooggemalen M Hoeden en ensembles jlliff v~ -c'""--- t_: 8K WjMiM oet ÏODIG KING pende de ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 PAGINA 9 Hoed Au Plazain turquoise kleurige melusine met parelornamenten Ocelot 718 mantel slanke Twee uur zoeken Als in lucht opgegaan Terug naar W. G. Nederland luistert BROMFIETSER GEVALLEN met grote kraag en mouw Achtste wereldwonder Lely Triumfator Strijd en overwinning Modern en rijk Moeder liet dochtertje van 13 chau fferen Dagvaarding nietig verklaard VRAAG NAAR KOLEN IN K.S.G.-LANDEN BLIJFT ZEER GROOT is dit kort bij Medemblik jmm. I- «p regingen »n, dat "en valt :e deze ls bede- 10k door voordige ens, de de fei tend ge- zodanig, 'en ver- tLIET, Brielle. •hting t OP bede- an de m te ulmi- jat te agen. bede- e van elegd. C.S. uur), artje. (veer- over :er 1 ,r te 3 uur vaard 8 uur Rose- r. i, bul sten. ,pzlet. Ï.T.M. it te Jesge- isber- xlaan ?t'eUJk ten dez, 0rden a|s gekoze,, het Plan je beleg, pensioen, i 634 mil. het be. jiscombi. het aan. rit 26 pet aandelen. 3ars aan. it van de e zamep, ste aaru uck Co jverkzarne pensioen. >mer van zijn loon n tO-OOn atscnappij de winst timo 1954 0 Sears. één jaar ds aange. verd door ;n ln het het fonds :hter niet jelsonder- :n hebben heeft de York een ntage. <jat. t wordt' loon. Het ik belegd 5edrag bij' bank uit- etto-winst 1 bijdrage it percen. winst van it) momenteel 1 ten aan- elk en het :producten. 1 niet ach- tieve Con- ïeuwarden, brieken in ;root labo- :ijdag door eel is ge- i de minis- earch. De rropa nog maar wan- e toeneemt en worden sen stellen Met name achtte de iwezig. Re- ijk blijken, e condens- in Ikema, buitenland beteren en ak om tot e melkpro- verwerking ierne eisen n, met na- de nieuwe :ourant is ing van de erd, waar- ;anisatoren dijk wordt naam van de relslel- dan 1.000 sgaopmen. WIER NGERMEER: GOUD NAZOUT Collectie Max Heymans Een show van heymans blijft nog steeds een evenement in da wereld der haute couture. Een talrijk en enthousiast publiek, dat nau welijks in de kleine ruimte van zijn showroom aan het Frederiksplein te Amsterdam een plaats kon vinden, kreeg na langdurig wachten een na- j aarscollectie te zien, die uitermate interessant was. Heymans is de ont werper, die steeds bewijst, dat hij voor elk type een uitermate modieus iets creëert, dat echter beter past op de Parijse Boulevards dan in ons land. Bijzonder slanke mannequins toonden zeer uiteenlopende creaties en men zou moeilijk kunnen zeggen, dat Max Heymans zich aan een bepaalde lijn houdt. Voor jurken gebruikt hij veel zwart; hoge taille maar ook zeer lage taille, H-lijn; wijde rokken ook met draperie, zowel als tuniekmodellen over een nauwe rok. Wat de hoeden betreft, nog steeds het grote fort van Max Heymans, hier in bracht hij zowel zeer grote als ook zeer kleine hoedjes; bontmutsen in ge. wljzigd kozakmodel en vele zeer nauw om het hoofd sluitende hoedjes, al dan niet met bont gegarneerd of voorzien van een exotisch aandoend kralenor- nament. De stoffen, die hij verwerkt, betrekt hij uit Nederland, terwijl een nieuwe importstof uit Amerika „Barkord'' ge heten, een zeer fijn geribde corduroy met everglaze effect, groot opzien baar de. omdat het voor wijde rokken uiter mate geschikt is, daar de modellen dan zeer wijd uitstaan. Natuurlijk zagen wij weer enkele imprimées van Boussac. die werden benut als voering van de jas in com binatie met materiaal voor de hoed. Aangezien Heymans zch de laatste tijd op het verwerken van bont heeft toegelegd, konden wij een schitterende nerz-jas bewonderen, de wensdroom van iedere vrouw. Behalve zwart, veelal gecombineerd met bont, lanceerde Heymans een diep geel, Pendule geheten, en blauw Du- chesse de Windsor, terwijl het grijs, de zo practische kleur voor overdag nog steeds een belangrijke plaats behoudt. Een bijzonder aantrekkelijk ensemble hiervan was „Arpège" van lichtgrijze tweed, een gedecolleteerde namiddag japon in tunique model, waarbij ge dragen werd een grijs fluwelen hoedje, gegarneerd met „Vison argent bleu" en dito mofje. Een opvallend cocktailtoilet, dat zeer draagbaar was. bestond uit een wit grijze quipure kant. gedecolleteerd bovenstuk met lange strakke mouwen waaraan laag was aangezet een zeer wijde zwarte gros-grain rok. De taille werd aangegeven door een brede, knal rode suède ceintuur, terwijl een wit- veren hoedje het geheel completeerde. Het exotische, korte avondtoilet „Jean Louis Barrault" in een diepgele tint was versierd met een rijke garnering van kralen en stenen in licht topaas- kleur en hierbij werd gedragen een uitermate flatteuse, strak om het hoofd sluitende melusine hoed in dezelfde tint. CHARLESE Na ruim een dag de vrije lucht te heb- ben ingeademd, is gisterochtend de 26- jarige K. van M. een los arbeider, die zoals gemeld Woensdagavond uit het Wil- helminagasthuis te Amsterdam wist te ontvluchten, weer gearresteerd. De po litie wist hem echter niet dan na vele moeilijkheden te hebben overwonnen te grijpen in het huis van zijn broer aan de Kuiperstraat te Amsterdam. Van M. was wegens verduistering ver- jrdeeld en opgesloten in het Huis van «waring, waar hij thans bijna een week rieden met opzet een stuk van een lepel .inslikte. Teneinde dit te verwijderen werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waaruit hij ontvluchtte. Gisterochtend kreeg de recherche een tip dat de ontvluchte zich bij zijn broer ophield. Een legertje politiemannen in uniform en rechercheurs in burger van het bureau Pieter Aertzsstraat begaf zich via een belendend huis naar de aan de achterzijde gelegen tuinen. Onderwijl belden enkele agenten aan de straatzijde aan. Enkele ogenblikken later verscheen Van M. in de tuin aan de achterzijde waar de rechercheur jacht op hem be gon te maken. Onmiddellijk trok de vluchteling zich weer in het huis terug. De rechercheur volgde even later en zo zat Van M. in de val. want van de straat zijde kwamen de andere politiemannen binnen. Wie schetst hun verbazing, toen de vluchteling als in lucht opgegaan scheen te zijn. Na anderhalf uur de gehele wo ning van onder tot boven te hebben on derzocht stond men voor een raadsel. Opnieuw werd het zoeken voortgezet en eindelijk na ruim 2 uur snuffelen Werd Van M. ontdekt in een technisch volmaakte schuilkelder. Het was een kleine dode ruimte onder een kast. Waarin talrijke huishoudelijke artikelen stonden. In de bodem zat een goed ge camoufleerd luikje. „Kom er maar uit", riepen de recher cheurs de vluchteling toe, doch die wei gerde dit en nodigde de agenten uit hem maar te komep halen, hetgeen onmogelijk was. Het was tenslotte aan de overredings kracht van de heer des huizes, de broer van de vluchteling, te danken, dat Van M. letterlijk uit eigen beweging te voor schijn kwam. De broer zwichtte nl. voor het dreigement, dat de hele vloer zou moeten worden opengebroken. Eenmaal in de kanoer verzette de vluchteling zich eerst toch nog tegen zijn hernieuwde ar restatie, Na een korte worsteling werd hij echter overmand en wel voornamelijk, omdat hij het vechten op moest geven. Het ingeslikte stuk lepel lag hem erg zwaar op de maag en begon hem pijn te doen. Hij is thans opnieuw naar het Wilhel- minagasthuis gebracht, waar men de lepel operatief hoopt te verwijderen. Vermoe delijk zal de vrijheidslievende patiënt thans beter bewaakt worden. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 September 1955 2.051.394 tegen 2.040.031 op 1 Augustus 1955. Op 1 Augustus 1955 waren er 517.341 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 516.266 op 1 Juli 1955. Op de Rijksweg no. 13 is gistermiddag de 37-jarige A. G. de Boer. uit de Willem straat in Voorburg, op onverklaarbare wijze met zijn bromfiets gevallen. Hij liep een hoofdwonc op en moest in vrij ern stige toestand in het Bergwegziekenhuis worden opgenomen. Een wielrijdster, die een kind bij zich had, zou van een en ander gteuige geweest zijn. Wil zij zich voor het geven van inlichtingen bekend maken bij de politie van het bureau Oos- tervantstraat? DE EXTREME LIJN in de nieuwe mode is nog niet in ons land met grote ijver nagevolgd. Wij zagen tenminste gisteren In Den Bosch een show van het huis Frits van deR Ven, waarbij het klassieke model fa vourite was. In mantelpakken, deux pièces, namiddagjaponnen en avond toiletten was niets te bespeuren van de extravagante brede schouderlijn. De lange avondtoiletten zijn nog niet geheel door de korte avondrobe ver vangen. Een bijzonder fraaie show die zeer practisch afgestemd is op de grote ma ten en de „petit gros", dus voor de kleine en minder slanke vrouw. Bij zonder mooi van lijn waren de Franse import mantelpakken, van fraai ma teriaal zoals dun wollen kamgaren en zuiver wol gemengd met zuivere zijde. Zonder uitzondering waren alle man telpakken met gladde rokken, in tegen stelling tot de deux pièces, die onder een klassiek jasje wijde rokken ver toonden. Op een enkele vuurrode na middagjapon, die ons niet uitermate kon bekoren, waren de kleuren alle ln gedekte tinten. Bronsgroen, een van de grote Parijse modekleuren, zagen wij nauwelijks. Wel viel op een man telpakje voor de teen-agers van ge mêleerde, groene tweed jersey; op een zesbaansrok werd een hoog dicht geknoopt jasje gedragen, wat uiter mate practisch en toch ook zeer smaakvol is. Een vlotte sportjas van een donker groene ruit met zes koperen knopen gesloten, waarbij een Frans hoedje van Fléchèt gedragen werd, viel op door distinctie en stijl. Van het Weense Huis „Marvienne" zagen wij deux pièces. die uitermate fraai met de hand waren geborduurd; zoals b.v. op een geheel zwart ensem ble de halsafwerking in goud- en zil verdraad een zeer speciaal effect sor teerde. Reeds de eerste avondjapon, die werd getoond, was van grootse allure. Het was het enge strapless model, dat wij zagen. Vervaardigd van zwarte zuive re zijde, geborduurd met kleine toef jes zachte tinten bloemmotieven. Het meest opvallende aan dit toilet was de tot op de grond rijkende queu, die be stond uit stroken van afwisselend ge borduurd en effen materiaal, met dien verstande, dat deze stroken naar on der toe, steeds wijder werden. Zonder uitzondering vertoonden alle avondtoiletten een bijzonder wijde rok strak bovenlijf met gematigd decolle té; op een enkele uitzondering na werd als materiaal het zware „satin facon- née" verwerkt, terwijl wij als waar dig sluitstuk een avondrobe zagen, die met groot vakmanschap vervaardigd was uit wit geplisseerde zijde en witte kant, met als enige garnering een tak van drie rode rozen in de taille. De grote bekendheid van het Huis Frits van der Ven ligt voornamelijk op bontgebied. Hierin zagen wij voor beelden van uiterst kostbaar bont, tot datgene wat binnen het bereik van de gemiddelde vrouw ligt. Zonder uit zondering zijn deze mantels met zor. vervaardigd. Wij zagen minder varia tie in modellen, dan we] in bont-soor ten en verwerking. De mantels van het kostbare nerz waren alle lang. voorzien van grote kragen met slank uitlopende mouwen. De verwerking van persianer, zowel grijs gis zwart, viel Collectie Frits van der Ven, 's Hertogenbosch op door een zeker raffinement, zoals b.v. een persianer jas. waarin de af zonderlijke grijze vellen zodanig aan elkaar gezet waren, dat een visgraad- effect werd verkregen. Een ooelot en naturel Indisch lam jas werden in de opnieuw terugkerende 7-8 lengte ge toond. De stola's gedragen bij de namid dagjaponnen, waren veelal van nerz, meestal bleu-grijs of geverfd bisam. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. Hellingman, leraar aan de middelbaar technische school te Dordrecht en E. J. M. Douwes, kunsthandelaar, voorzitter van het bestuur der Stichting voor de Kunsthandel, te Amsterdam. OP 17 APRIL 1945, 's middags om kwart voor twaalf, bliezen de Duitse bezetters op een tweetal plaat sen de dijk van de Wieringermeer op. Als een getergde leeuw, die opge sloten beeft gezeten in een nauwe kooi, gooide bet IJsselmeerwater zich door de beide bressen op de vrucht bare polder, met zijn honderden boerderijen en het drietal dorpen Wieringerwerf, Slootdorp en Midden- meer. Als een getergde leeuw, om dat het water door de mens van dit land werd weggejaagd en door dijken aan banden werd gelegd. Nu kon het ziedende water zich wreken, bijna alles meesleurend en vernietigend, wat het tegen kwam: bijna 20.000 ha vruchtbaar polderland, 500 boerde rijen en de jonge drie dorpen met huizen, scholen, kerken en andere ge bouwen. Achtduizend geëvacueerde mannen, vrouwen en kinderen, zagen, hoe het water met niets ontziend ge weld het land .heroverde, dat moei zaam op de Zuiderzee gewonnen was: twee etmalen na de doorbraak stond het water in de polder op IJsselmeer- peil! De wraak scheen volkomen. Maar toen men eenmaal over de eerste schrik heen was van deze vreselijke ramp stond het bij de Wieringermeerbevolking vast: we willen en zullen ons land terug krijgen. Op 20 Juni 1945 werd het herstel aangepakt, op 5 Augustus 's avonds om 7 uur werd de dijk gesloten en vier dagen later konden de in tact gebleven gemalen „Lely" en „Leemans" met steun van elf hulppompen te Medemblik, Den Oever en Kojhorn de Wieringermeer leeg pompen. Op 11 December 1945 's morgens om 9 uur ontving H.M. de Koningin hèt telegram: de polder was ten tweede male drooggevallen. In vier maanden tijds waren circa 700 millioen kubieke meter water uitgemalen. Wat een immens-grote prestatie in een tijd, dat ons land geheel was leeggeplunderd! Met een enorme energie ging het her stel voort, want van de dorpen, boerde rijen en schuren waren nog slechts puin hopen over en de beplanting was bijna geheel dood. Een geluk, dat het IJssel- meer zoet ls. Daaraan ls méde te danken, dat het jaar na de ramp, 1946, de polder weer een vrijwel normale oogst opleverde. En nu, na tien jaren van ploeteren, nu steken de brede daken van 513 kapitale boerderijen als grijze en rode hoeden van reusachtige paddestoelen boven het rij pende, vlakke land uit en bruist bet van wederopbouw én van uitbouw. Enkele dikkere, donker gestamde bomen in Wieringerwerf slechts één oude wilg! tussen het jonge, opschietende geboomte zijn nog de enige tekenen van wat zich kort voor de capitulatie hier heeft af gespeeld. Is het wonder, dat, toen wij dezer dagen een bezoek brachten aan de Wieringer meer, de bevolking hun trots over hun tweede verovbering op 't water niet on der stoelen of banken staken? Juist nu zij herdenkt, dat het 25 jaar geleden is. dat de Wieringermeer voor het eerst droog viel? Vandaag is het daarom feest in de polder en als symbool als het ware van de twee overwinningen op het water en de groeiende ontwikkeling van de Wierin germeer werd vanmorgen om half elf het nieuwe stadhuis te Wieringerwerf geo pend. Feest is het thans daar „op de bo dem van de zee", zoals wij in een brochure lazen over deze polder: „het achtste wereldwonder!" Zo zouden wij met alle diepe respect voor 't ontzagge lijke pionierswerk daar verricht in de af gelopen kwart eeuw de polder toch niet durven betitelen, maar wél zijn wij het volledig eens met hetgeen wij boven de schuurpoort van een boerderij, staande langs de loodrechte weg naar Midden- meer laz'en: Goud na Zout. Ja, goud na zout wordt hier, zij het niet zonder zweet en niet zonder tranen, gedolven: de vruchten der aarde, waar eens in het zou te water van de Zuiderzee ontelbare vis sen dartelden. Prachtig is dit symbool: volle aren bo ven golvend water, op diverse wijzen als versierend element verwerkt in het nieuwe (reeds vijfde) stadhuis van Wie ringerwerf, „strak van verhouding en streng van contour, als een rustpunt in de eindeloze verten van de polder en als een tegenstelling tot de wirwar van huizen, klein en verscholen tussen het groen", zo als de architecten Berghoef en Klaren- beek uit Aalsmeer het zeggen. „Zoals in tijden, waarin de burgerij van onze oude steden een sterk gevoel voor saamhorig heid en gemeenschap had, de raadhuizen vaak een grote hal bezaten, waar ieder zich vrijelijk in kon ophouden, heeft ook dit raadhuis een centrale ruimte, die be doeld is als „hal van de gemeente". Deze hal vormt de kern van het raadhuis, waarop alle vertrekken uitkomen en waarin een trap naar de gaanderij boven leidt, op de muren waarvan in een reeks pastelkleurige scrafito's een Italiaanse muur-„schildering"-techniek de ver overing en de triomph op het water en de ontwikkeling van de Wieringermeer is uitgebeeld kan trots zijn op zijn „huis der gemeente", dat zich als een vierkant mo nument verheft boven het jonge polder land. Feest is er.dus vandaag in de „bult" van Noord-Holland, dat vanmorgen om 7 uur werd ingeluid door alle klokken van de dorpen. Herauten trokken daarna rond en om 9 uur werd een bloemenhulde ge bracht aan dr ir C. Lely, de vader van deze polder, bij zijn standbeeld te Den Oever. Vanavond wordt „de bedwinger van de Zuiderzee" nogmaals geëerd, wan neer het door Rob. Geraerds geschreven openluchtspel „Lely Triumfator" wordt opgevoerd, een spel, waarin de voorge schiedenis van de indijking en de droog making van de Zuiderzee, de strijd, die Lely om verwezenlijking van zijn denk beelden had te voeren en dan het droog- malen en de verderen historie van de Wieringermeer uitbeeldt. Bij ons bezoek deze week aan de thans „zilveren" polder heeft men ons uitvoerig de geschiedenis van dit land verteld. Het is onmogelijk deze hier weer te geven; het zou een boek vergen, hetgeen bij ge legenheid van dit jubileum op verzoek van de gemeente wèl is gedaan door An thony van Kampen, een prettig verhaald boek, dat vandaag door burgemeester F. Omta aan de jeugd is aangeboden, opdat zij beter doordrongen wordt van de ver beten strijd tegen en de prachtige over winningen op het water van hun ouders, waaraan zij thans een goed bestaan dankt. Toch willen we een kleine greep doen uit de historie van de Wieringermeer. Het past ook bij zo'n jubileum. Zoals gezegd, ingenieur Lely is de va der van het droogleggen van de Wierin germeer als onderdeel van zijn Zuiderzee- plan, dat voorzag in de aanleg van een afsluitdijk van Noord-Holland via Wie- ringen naar de Friese kust. Vier polders zouden dan ontstaan: de Noordwestelijke of Wieringermeerpolder, de Noordoost- polder, de Zuidwestelijke en de Zuidoos telijke Het gevecht, dat ir Lely heeft moe ten voeren, vooraleer op 29 Juni 1920 om 5 minuten voor 12 's middags de eerste bak grond werd gestort zullen we maar niet beschrijven Ze was niet minder fel en met niet minder tegenslagen ook dan die op die Junidag was begonnen, doch nu.tegen het water. Vijf jaar later op 28 December 1925 was de dijk tussen Noord-Holland en Wieringermeer gereed. Wieringen was geen eiland meer! Jaren gingen voorbij, jaren van storten en nog eens storten van keileem en steenblokken in het woelige water van de Zuiderzee. Langzaam maar zeker groeiden de dijken. Gelijktijdig met de definitieve af sluiting van de 30 kilometer lange Af sluitdijk tussen Noord-Holland en Fries land op 28 Mei 1932 werd de eerste polder van de Wieringermeer droogge legd. In de jaren 1927—1929 kwamen de polderdijken gereed, waarna de inmid dels gebouwde gemalen „Lely" en „Lee mans" in de eerste helft van 1930 begon nen met het leeg pompen. Zes en halve maand duurde dit karwei. Op 21 Augustus 1930 was de polder droog. Ruim 600 mil lioen kubieke meter water was uitgesla gen. Onmiddellijk werd begonnen met het bewerken van het nieuwe land. Op 10 October 1930 waren al niet minder dan 600 arbeiders werkzaam in de Wie ringermeer: er was op die datum reeds een stuk van 300 ha bewerkt. En hoe enorm snel er werd aangepakt, blijkt o.m. Uit het feit, dat op 7 September van dat zelfde jaar het eerste koolzaad gezaaid kon worden. Op 21 October volgde de eer ste rogge! En nu, na vijf en twintig jaar bezit de Wieringermeer ongeveer 18.000 ha cul tuurgrond, waarvan slechts 1490 ha wordt ingenomen door grasland. Wintertarwe, haver, zomergerst, erwten, vlas. poot- en consumptieaardappelen en suikerbieten zijn het voornaamste „goud" dat hier wordt gedolven door een wel zeer hetero gene bevolking, afkomstig uit alle pro vincies van ons land. Heterogeen van samenstelling, maar één in het ideaal om èlles uit de polder te halen, wat er in zit. Het aantal werkpaarden loopt achteruit, de mechanisatie neemt steeds meer toe en van de grote oppervlakten grove zand gronden tegen Wieringen aan heeft men al 3.000 ha „op zijn kop gezet": de glim mende, vruchtbare klei wordt er door diep-spitten en diep-ploegen men kan momenteel met een ploeg al een diepte bereiken van 1.85 meter naar boven gehaald. Modern tot en met is de Wie ringermeer, een „leer"-polder: men deed er ervaringen op op het gebied van het droogleggen, de boerderijbouw, verkave ling en de grootte van de vaarwaters zij bleken nl. te klein van welke on dervindingen men nu reeds alle profijt trekt, bij de drooglegging van de nieuwe polders. Elke boerderij heeft stroom en telefoon. Rechte wegen doorsnijden het vlakke, groene land, met zijn fraaie boom- mi heesterbeplantingen. Ook bestuurlijk is Wieringermeer nu „volmondig". In 1946 werden de eerste raadsverkiezin-cn gehouden en nu, van daag, ls het eerste èchtc raadhuis in gebruik genomen in Wieringerwerf, waar het standbeeld van de Maaier staat, waarop de spreuk: „Hier werd een toe komst geboren", „Bdfcwt voort". Dat doet de Wieringermeerbevolking: vandaag dienkt zij nog eens bijzonder terug aan die voorbije jaren, vol strijd en ellende, maar tenslotte eindigend in een totale over winning op de erfvijand van ons volk: het water. Ons land kan zich gelukkig prijzen zo'n rijk, modem en vooruitstre vend landbouwgebied te bezitten. In de zaak tegen de 39-jarige mevr. F. M. H.-L. uit Amsterdam, die in de Nic Maesstraat haar 13-jarige dochtertje ach- ter het stuur van haar wagen liet plaats I nemen, hetgeen ernstige gevolgen had, heeft de Amsterdamse rechtbank, die gis- teren uitspraak deed, blijkbaar 'een fout in de dagvaarding aangetroffen en deze daarom nietig verklaard Verdachte is dus niet veroordeeld. Zij zal dienen af te wachten of de officier van Justitie thans 'n nieuwe verbeterde dagvaarding j tegen haar zal uitbrengen. Noch de officier, noch de verdediger hebben bij de behandeling van de zaak I veertien dagen geleden op een fout in de dagvaarding gewezen. De officier eiste toen 6 weken voorwaardelijk, een proef tijd van 3 jaar en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van 5 jaar plus een geldboete van 100. De raadsman vroeg uiterste clementie, aangezien de verdachte de door haar dochtertje aange- ricjite schade geheel vergoed had. Op de bewuste dag liet de moeder dit dochtertje even in de auto rijden, terwijl zij er zelf naast bleef zitten. Plotseling verloor 't meisje de macht over 't stuur ep botste tegen een geparkeerde auto op, bovendien liep bij dit ongeluk een op straat spelend 14-jarig meisje een been breuk op. In eerste aanleg diende de zaak voor de kinderrechter, die haar echter verwees naar de rechtbank. gemaal genoemd: Lely. De vraag naar kolen bljjft zeer groot in de landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Ondanks haar toeneming zal de eigen productie niet voldoende zjjn om in hef vierde kwartaal van dit jaar in de gestegen behoefte der gemeenschap te voorzien, aldus luiden de conclusie-, waartoe ge vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit en de afgevaardigden van de kolen-commissie der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zjjn gekomen in hun driemaandelijkse bijeen komst ter bespreking van de situatie op de kolenmarkt. Volgens de deskundigen zullen de con sumptiebehoeften der gemeenschap met inbegrip van het eigen verbruik der mij- nen (6.971.000 ton) en de leveranties aan het mijnpersoneel (1.381.000 ton) in het vierde kwartaal van dit jaar in totaal 71.477.000 ton bedragen Voor de voorziening in deze behoeften is een productie te verwachten van 63.3 millioen ton, alsmede een invoer van 6 millioen ton, terwijl uit de voorraden der mijnen nog 1,8 millioen ton kan worden verkregen, zodat men in totaal 71,1 mil lioen ton ter beschikking zal hebben. Door aanvullende invoer van Amerikaanse ko len zullen de behoeften der gemeenschap over het geheel genomen kunnen worden gedekt. De situatie op de kolenmarkt is sedert het begin van het derde kwartaal van dit ernstiger geworden. De vraag is toegenomen als gevolg van grotere behoeften van de sectoren, die on derhevig zijn aan seizoensinvloeden, zoals de huisbrandsector en die der electrische centrales. Verder moet de productie der cokes-ovens stijgen om te kunnen voor zien in de behoefte aan cokes, waarvan vrijwel geen voorraden meer bestaan. De stijging der productie zal in het vierde kwartaal beperkt worden door moeilijk heden bij de aanwerving en opleiding van nieuwe arbeidskrar>ten. De deskundigen zijn van oordeel, dat 3e ontwikkeling van de situatie op de kolen markt nauwlettend in het oog moet wor den gehouden, te meer daar het besluit van de Engelse regering om de kolenuit- voer van 1 Januari a.s. af zeer aanzienlijk te beperken, de landen der gemeenschap voor nieuwe vraagstukken zal stellen. In de Wierlngermeer heeft zich een zeker type boerderij gekristalliseerd. De foto toont er een prachtig voorbeeld van. Het icoonhuis bevindt zich aan de voorzijde van de grcrle schuur en onder hetzelfde „diepe'' dak. En er om heen een riante tuin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9