Conferentie te Moskou vrijwel mislukt Pijnlijke botsing met keiharde Kroesjtsjef Hanke, sprong over de muur Sensationele verdwijning van Poolse ballingen-premier PEKING laat Amerikanen vrij De eerste jaren niet meer dan 12 uren per week televisie Geen verlaging van het kijkgeld Wieringermeer vierde grandioos zilveren bestaansf eest Raadsels om Hanke die in Warschau plotseling opdook Somberste verwachtingen overtroffen Overeenstemming te Genève Grotewohl in Moskou Regering aan Eerste Kamer TtTaandag 12 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sovjet-toeristen in Stockholm Noorwegen zou in Gemenebest willen In Warschau opgedoken 'Rome «ezien- Chinese studenten in de V.S. kunnen terugkeren Ontvangst spoedig overal mogelijk Bello-lijn gaat definitief verdwijnen Hardrijderij niet dood bekocht Geschenk van de bevolking: trouwzaal WEERBERICHT T aktiek Hoogst onwaarschijnlijk So De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog vrij vee) bewolking. Later overal flinke op klaringen en op de meeste plaatsen droog weer Matige, morgen langs de kust vrii krachtige Westelijke wjnd. Vannacht iets kouder, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 13 September: Zon op 6.11, onder 19.04 uur; Maan op 2.41. onder 17.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA De somberste verwachtingen overtroffen. Deze me ning kan men bij de Duitse politici in Bonn en Moskou horen na de bittere teleurstellingen, die de afgelopen Zaterdag de besprekingen tussen de Russi sche en Duitse delegaties in de Russische hoofdtad hebben opgeleverd. Het overleg tussen het Kremlin en de mannen van Adenauer is na 3V2 uur praten in een dusdanige im passe geraakt, dat zelfs het officiële optimisme hef heeft moeten begeven. Wie het Zaterdagavond nog niet kon aflezen van het wit-weggetrokken, grimmige gezicht van de grijze Duitse kanselier, kon het Zon dagmorgen horen van zijn rechterhand, Von Bren tano. De Duitse minister van buitenlandse zaken noemde het verloop van de Duits-Russische bespre kingen „nogal slecht''. En uit het feit, dat hij na die mededeling te kennen gaf, dat de Duitse delegatie Uiterlijk Woensdag uit Moskou zou vertrekken, kan Het officiële vertoon, Zaterdagavond bij de door beide delegatieleiders be zochte voorstelling van het Ballet Romeo en Julia" in het Bolsjoi-thea- ter en zelfs Boelganins doos cho cola en Adenauers veertig flessen Moezelwijn, geschenk en tegenpresta tie, konden niet opwegen tegen de ge spannen sfeer, veroorzaakt door de scherpe wending der besprekingen. De komst van Nikita Kroesjtsjef fan wie de Duitsers met zoveel opge dekte nadruk hadden aangekondigd, dat ook hij lid van de Russische dele- 9atie zou zijn, is niet bevorderlijk ge bleken voor de goede gang van zaken. De boerse Russische partijleider valt fan het ene in het andere uiterste. Van de grapjesmaker Nikita, die fa miliegeheimpjes verklapte aan Eisen hower tijdens de conferentie van Ge neve, was niets meer over. Gebleven was een keiharde en brutale onder handelaar met een revanche-complex. Adenauer en Kroesjtsjef stonden een ogenblik scherp tegenover elkaar bij oen kwestie, die voor beiden ge zien het spreekwoordelijke „glazen huisje" nogal pijnlijk was. Op een vraag van Boelganin repliceerde Ade nauer: „Inderdaad heeft het Sovjet volk zware offers moeten brengen ge- afrende de oorlog, maar Hitier en zijn "kwanten mogen toch niet met het Sehele Duitse volk vereenzelvigd wor den. Met walging denkt de meerder heid van de Duitsers terug aan de wandaden bedreven door Hitiers troe pen. Want, inderdaad, zij hebben op Russisch grondgebied vele ernstige misdaden bedreven, maar ook de Sov jettroepen hebben, toen zij Duits ge bied bezetten, zich in zekere opzichten misdragen." Toen stond Kroesjtsjef op om „ca tegorisch" deze aantijgingen te ont kennen. De Sovjet-troepen hadden hun taak op Duits grondgebied ver- vuld om de „heilige schuld tegenover het Sovjet-volk" in te lossen, zei hij. „Ik beschouw de verklaring van de hondskanselier als een belediging voor het Rode Leger en sta er op dit uit drukkelijk te verklaren". Wat Kroesjtsjef daarna brutaalweg opmerkte over de Duitse gevangenen, biedt de verwanten van de vele ver misten in Duitsland wel heel weinig hoop. Boelganin had reeds gezegd, dat haar zijn oordeel alle Duitse krijgsge- vangenen reeds waren teruggestuurd. Er restten in de Sovjet-Unie nog slechts „oorlogsmisdadigers uit het Vroegere Hitlerleger" en wel 9.626 in Setal. Toen daarop het lot van de in he Sovjet-Unie vermist geraakte bur gerlijke geïnterneerde Duitsers ter sPrake kwam, was het snijdende ant woord van de partijsecretaris: „De E>uitsers moeten de moed hebben hun volk te zeggen, wie in feite voor het lot dezer mensen de verantwoordelijk heid droeg. Ons treft daaraan geen schuld. Wij hebben de grenzen niet overschreden. Wij hebben de oorlog hiet aangevangen". Wat het verzoek van de Duitsers betreft de zaak der gevangenen „van he menselijke zijde" te benaderen, dit Vraagstuk werd (in een Buitenlandse Kroniek van enige dagen geleden heb ben we hiervoor reeds onze vrees uit gesproken) onderdeel van de Russi sche tactiek om een contact tussen de Qost- en Westduitse regeringen tot stand te brengen. Boelganin stelde na melijk de eis, dat deze zaak alleen be sproken zou worden in aanwezigheid Van een Oostduitse delegatie. Latere berichten uit Moskou, voor- nemelijk afkomstig van het Franse persbureau AFP wijzen erop, dat in de Duitse delegatie Zondag langdurig is 0ferlegd of er niet een mogelijkheid wel worden afgeleid, dat men er niet veel meer van verwacht. Sommigen dachten gistermorgen wel, dat de besprekingen reeds Dinsdagavond beëindigd zou den zijn. Wel zou Von Brentano nog een poging doen, om de impasse te doorbreken. Voordat vanmiddag de vol tallige delegaties zich aan de conferentietafel zouden zetten, zouden bij en de Russische minister van bui tenlandse zaken, Molotof, bijeenkomen om te trachten te redden wat er te redden viel. Officiële woordvoer ders hebben er namelijk, zij bet wat al te nadrukke lijk, op gewezen, dat „nog niet" de conclusie gerecht vaardigd is, dat de conferentie zonder enig resultaat zal eindigen. Men realiseert zich evenwel, dat in oe tot dusver aangesneden kwesties, namelijk die van de Duitse gevangenen en die van de Duitse eenheid, geen spoor van toenadering der meningen is te oe- kennen. kou nu wel beperkt zullen blijven tot de vraag, in welke vorm betrekkingen kunnen worden aangeknoopt. Dat bij de starre houding der Russen in door de Bondsregering als elementaire on derdelen van een normalisatie be schouwde vraagstukken bij dr Ade nauer nog neiging zou bestaan om in te gaan op het Russische voorstel deze betrekkingen terstond op het hoogste niveau te verankeren, wordt in Bonn hoogst onwaarschijnlijk geacht. Adenauer heeft de Zondag doorge bracht met een bespreking met zijn voornaamste adviseurs in de ambassa- detrein, met een lunch die hij aanbood aan maarschalk Boelganin en de an dere Sovjetleiders (waarbij hij met Kroesjtsjef een wandelingetje door de tuin van de door hem gebruikte villa maakte) en een onderhoud met de drie Westelijke ambassadeurs. Het hoogtepunt van de viering van het 25-jarig bestaan van de Wieringermeer, ivas ongetwijfeld de opening van een nieuw raadhuis in Wieringerwerf, de hoofdplaats va ndit gebied. De foto toont v.l.n.r. aan een tafel in het nieuwe raad huis van Wieringerwerf de minister van verkeer en waterstaatmr J. Algera, die het raadhuis in gebruik stelde, de burge meester van Wieringerwerf, de heer F. Omta, en de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr m. J. Prinsen, die juist het gastenboek voor het nieuwe raadhuis tekent. Gisteren zijn te Stockholm 40 toeristen uit de Sovjet-Unie aangekomen Dit is de eerste maal, dat Sovjet-burgers zich als toerist naar het buitenland begeven. Een tweede groep wordt dezer dagen ver wacht. Twee Zweedse groepen toeristen heb ben de vorige maand reeds een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Een en ander geschiedt volgens een overeenkomst, welke door het Sovjetrus-1 sische reisbureau „Intoerist" en twee Zweedse rcisbureaux is gesloten. 1 Al te dolle onthulling De perschef van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zondag overwerk moeten verrichten. Men wilde in Oslo namelijk geen ogenblik wachten met een officiële ontkenning van een min of meer krankzinnig bericht in het te New York verschijnende „Sunday News". Dit Zondagsblad wist namelijk uit Londen te melden, dat in hoge Britse re geringskringen geheime besprekingen werden gevoerd over een Noors voorstel. Noorwegen toe te laten tot het Britse Ge menebest. Volgens het blad zou het Fo reign Office de dominions over deze kwestie zelfs reeds hebben gepolst Een woordvoerder van het Foreign Office verklaarde hoffelijk, dat zijn regering we liswaar de meest vriendschappelijke be trekkingen met' Noorwegen onderhield, doch dat de kwestie van de toetreding van Noorwegen tot het Gemenebest ..uiter aard" niet besproken was Dil weekeinde kwam uit Warschau het min of meer sensationele berieh', dat de christen-democratische pre mier van de Poolse regering-in-bal lingschap te Londen, Hugon Hanke, naar Polen is teruggekeerd. Hanke was begin September uit Londen vertrokken voor een reis naar Frank rijk en [talië. Het laatst is hij Sedert 5 Septemhei was niets meer van hem bestond op de een of andere wijze het Sovjetvoorstel toch te aanvaarden. Niets immers treft de Duitsers zo per soonlijk als het lot van de verwanten van velen hunner. En men zal in Mos kou ongetwijfeld pogen, hoe dan ook, althans iets te bereiken dat op een oplossing lijkt. Of deze inderdaad ge vonden zal worden op de wijze van de Amerikaans-Chinese besprekingen te Genève, die toch geen de-facto-en- de-jure-erkenning van de rode-Peking- regering inhouden, staat nog te bezien. Zelfs al zou de oplossing in deze rich ting gezocht worden, dan staat het vast, dat eventuele onderhandelingen tussen de beide regeringen van het verdeelde Duitsland niet §nel na de Moskou-conferentie plaats zullen vinden. Een nog onbevestigd bericht van Al geven de Russisch-Duitse besprekin gen in Moskou iu niet bepaald redenen tot juichen, er is in de Russische hoofd stad niets ongedaan gelaten om het de bezoekers uit het Westen naar de zin te maken en de Sovjet-gastheren blijken hun taak uitstekend te verstaan. Deze telefoto geeft een beeld van een bijeen komst in het Moskouse Bolshoi-theater, waar we in een indrukwekkend gedra peerde regeringsloge van links naar rechts zien: Moloiov, Von Brentano, Adenaur, Boelganin en Kroesjtsjef. Radio Moskou meldde gisteravond, dat de Bondskanselier aan het einde van de zitting van Zaterdag de Russische eis reeds zou hebben geaccepteerd. Alles bij elkaar rekent men erop, dat de verdere besprekingen te Mos- Communistisch-China en hebben Zaterdag te Genève overeen stemming bereikt over de repatriëring van burgers in eikaars landen. Gezegd werd, dat tien Amerikanen in China twee vrouwelijke presby teriaanse geestelijken, drie burgers en vijf andere geestelijken binnen een paar dagen in Hongkong zullen aanko men en dat alle Chinezen in de V.S., indien zij dit wensen naar hun land kunnen terugkeren. Ongeveer 5.000 Chinese studenten in de V.S. zullen op grond van de over eenkomst naar huis kunnen terug keren, maar Amerikaanse functiona rissen zeggen, dat slechts ongeveer 150 van hen dit wMen- Volgens een Amerikaanse woord voerder worden nog achttien Ame rikanen in Communistisch China vast gehouden. Hij wilde niet zeggen, of Alexis Johnson, de Amerikaanse ambassadeur in Tsjechoslowakije, en Wang Ping- Nan van China bij de hervatting der besprekingen Woensdag a.s. tot het tweede agendapunt, zaken van prac- tisch belang voor beide partijen, zul len overgaan. De Britse zaakgelastigde te Peking en de Indische ambassadeur te Was hington zullen helpen bij de uitvoe ring van het repatriëringsprogram. Onder de tien vrijgelaten Amerika nen bevinden zich de voormalige rooms-katholieke rector van de uni versiteit van Peking, Foe Jen, en de de V.S. baptistische zendeling, Levi Lovegren, die beiden in 1951 werden gearres teerd. De drie overige mannelijke geestelijken zijn katholiek. Zij hadden huisarrest. De vijf anderen zaten in de gevangenis. Onder hen bevindt zich een burgerpiloot, die in 1950 met zijn vliegtuig in China is neergestort. vernomen Het Poolse persbureau PAP, dat als bijzonderheid weet te melden, dat Han ke „overweldigd werd door vreugde toen hij de vaderlandse bodem weer betrad", meldt, dat de premier naar Polen is teruggekeerd om „het vader land te dienen". Hanke had aldus dit bericht de overtuiging, dat de regering in ballingschap zijn taak voor het vaderland niet kon verrichten, maar het Poolse volk slechts nadeel kon berokkenen. In een brief aan de president van de Poolse regering in ballingschap, August Zalevski, ver- klaa.de Hanke. dat hij trouw blijft aan zijn christelijk geloof en dat hij, on danks zijn viucht, ver staat van het communisme. Hij was naar Polen te ruggekeerd, vertrouwend op de aange kondigde algemene amnestie. Hanke moge zich dan geen commu nist noemen, in de korte tijd dat hij te Warschau vertoeft, heeft hij zich ai aardig vertrouwd gemaakt met het communistische jargon. De premier noemde de Poolse regering in balling schap een „speeltuig in de handen van mogendheden, welke het welzijn van Polen niet ter harte gaat". Hij noemde zijn collega's in deze regering „man nen, die samenzweren met agenten in Bonn en bereid zijn aan de Duitse re vanche-zoekers de Westelijke gebieden van Polen terug te geven". De Poolse emigranten zouden slechts hopen op een derde wereldoorlog. Tijdens bezoek Adenauer Westelijke waarnemers in Berlijn échten het zeker, dat Otto Grotewohl, ?e Oostduitse premier, gedurende het ?®zoek van dr Adenauer, ofwel in oskou, ofwel in de directe omgeving atl de Russische hoofdstad is. Een maand geleden vertrok Grote- °hl naar de Sovjet-Unie voor zijn jaarlijkse „verlof". Er is nog geen hkeie mededeling geweest, dat hij in eHijn zou zijn teruggekeerd. Zowel de Oostduitse president, Wil- Pieck, als de communistische par- 'Jsecretaris Walter Ulbricht, zijn in de „Mïelopen weken van „verlof" uit de vjet-Unie teruggekeerd. Het beleid van de regering is niet gericht op een zeer geperfectionneerde lelevisiedienst, die een overvloed van kostbare programma s uitzendt, maar op een beeldomroep, die enerzijds is aangepast aan de artistieke en financiële mogelijkheden van ons land, en anderzijds in staat is, voldoende kijkers aan te trekken en te boeien. Aldus verklaren de ministers van O., K. en W., Verkeer en Waterstaat en Financiën in hun Memorie van Antwoord over het ontwerp van wet op het kijkgeld aan de Eerste Kamer. De eerstvolgende jaren zal de zendtijd niet boven twaalf uur per week worden opgevoerd. Desondanks verwerpen de mi nisters de suggestie om het kijkgeld ge durende die periode op een lager bedrag dan dertig gulden per jaar te stellen, aan gezien de toch al geringe inkomsten dan nog lager zouden worden. De regering zal alles in het werk stel len, om de Nederlandse uitzendingen zo spoedig mogelijk overal ip het land zicht baar te maken. Zij neemt echter het standpunt in, dat ook de toestelbezitters die thans geen Nederlandse uitzendingen kunnen ontvangen kijkgeld dieen te beta len daar het kijkgeld een belasting is op het bezit van een televisietoestel. Op welk tijdstip de televisiedicnst ge- heel uit de opbrengst van het kijkgeld zal kunnen ontvangen kijkgeld dienen te beta- hcid te voorspellen. De ministers blijven echter van mening, dat het verantwoord is, de televisie voor zolang en voor zover de regering dit nodig acht, uit de alge mene middelen te financieren, omdat al leen op die wijze de televisie op de duur een zegenrijke invloed kan gaan hebben op het culturele leven van het Neder landse volk. Afstomping voor cultuur beleving? De ministers achten het zeer de vraag, of van de televisie een afstomping voor ernstiger cultuurbeleving moet worden geducht: een recente uitspraak van de hoogleraar in de sociale paedagogiek aan de vrije .universiteit te Amsterdam, gaat in een andere richting. Ook de ervaring met de radio leert anders: algemeen wordt bijvoorbeeld aangenomen, dat de radiobeluistering het bezoek aan con certen en de belangstelling voor eigen muziekbeoefening heeft doen toenemen. Zo kan ook de televisie een gunstige in vloed hebben op de belangstelling voor velerlei kunstuitingen, voor de kunst voorwerpen in onze musea en voor de wonderen der natuur, en letterlijk de ogen openen voor wat thans dikwijls achteloos wordt voorbijgegaan. Het ts mogelijk, dat zij onrust in de gezinnen brengt, maar zij kan ook de huiselijk heid bevorderen. Het algemeen programma Bij de opstelling van het ontwerp- televisie-besluit stond de minister van O K. en W. een systeem voor ogen dat, naast de vrijheid voor elk van de om roepverenigingen. een eigen programma te brengen, de samenwerking van de verenigingen in de teievisiestichting waarborgde. Het ontbreken van enige regeling zou er ondanks de goede wil van de omroepverenigingen toe kunnen leiden dat de samenwerking op de duur zo beperkt zou worden, dat het geza menlijk programma de waarde verliest, die het het gemeenschappelijk karakter van de uitzendingen ontleent. Het is de minister niet duidelijk waarom een algemeen programma min der kleurig zou moeten zijn dan een ge zamenlijk programma, en waarom in het eerste geval de eigen programma's van de omroepverenigingen op een la ger peil zouden staan. De minister meent, dat aan de bezwa ren tegen de verplichte inbrenging van de programma's van de omroepvereni gingen bij de algemene programma commissie tegemoet kan worden geko men door een regeling, waarbij naast de programma's van de omroeporganisaties onder de naam en de verantwoordelijk heid van de NTS een programma wordt uitgezonden, dat wordt voorbereid door de programmacommissie van de stichting in samenwerking met een of meer pro grammastaven van de omroeporganisa ties. Daarmee vervalt de verplichte in breng. Ook in deze constructie zal elk der omroeporganisaties het recht moeten behouden, zich tegen een onderdeel van dit NTS-program te verzetten. Kansen voor het toneel Met de bepaling, dat enige leden van het bestuur van de NTS door de minister van O. K. en W. zuilen worden aange wezen. hoopt de minister te bereiken, dat ook andere cultuurscheppende organen dan de omroepverenigingen hun invloed op de televisie kunnen uitoefenen. Op welke wijze bij de organisatie van de televisie een beter plaats zou kunnen worden ingeruimd voor het toneel, is de minister niet duidelijk In het organisatie schema, dat hij zich heeft voorgesteld, heeft het toneel alle kans. zich voor de camera's te ontplooien. Besprekingen heb ben reeds geleid tot een bevredigende sa menwerking tussen de NTS en de Stich ting Toneeicoördinatie. Noch het ontwerp-teievisiebesiuit, noch de verwerping door de Tweede Kamer van de motie-Van Sleen beletten, dat het IKOR zelfstandig uitzendingen verzorgt Het ontwerp-besluit voorziet in de toe kenning van zendtijd aan kerkgenoot schappen; deze hebben de bevoegdheid, de verzorging van uitzendingen toe te vertrouwen aan daartoe in het leven ge roepen organen, als bijv. het IKOR. Wat vervolgens de motie-Van Sleen c.s. betreft, heeft de Tweede Kamer door de verwerping daarvan zich aangesloten bij het standpunt van de regering, dat de uit zendingen der kerken beperkt behoren te blijven tot kerkdiensten. De Lord Mayor of London, die van 10 tot 13 September de gast is van de ge meente Den Haag, is Zaterdagavond, aan het begin van zijn officiële bezoek aan de residentie, officieel door de ge meente ontvangen in het oude Haagse stadhuis aan de Groenmarkt. Deze foto, welke een beeld geeft van de receptie, Zaterdagavond, toont van links naar rechts: mr F. M. A. Schokking, burge meester van Den Haag, mevrouw Schok king, sir Seymour Howard Lord Mayor (burgemeester) of London, en diens echtgenote, de Lady Mayoress of Lon don. Hanke heeft zijn vrienden opge- roepen zijn voorbeeld te volgen. President Zalevski verklaarde te Londen diep geschokt te zijn door de berichten over Hanke Deze was pas tot premier benoemd en kon, volgens Zalevski, niet uit vrije naar Polen teruggekeerd zijn. Hij was immers christen-democraat en fel tegen het communisme gekant. De laatste niet-communistische Pool die Hanke aan deze kant van het IJzeren gordijn heeft gesproken, is vermoedelijk de chauffeur van de ambassade van de Poolst regering in ballingschap bij de H. Stoel. Deze chauffeur heeft Hanke vorige week Maandagnamiddag na diens bezoek aan de Poolse ambassade naar het station gebracht. Het bezoek aan de ambassade was niet officieel geweest en Hanke had de ambassadeur, Casi- mir Papee verteld, dat hij, na een pelgrimmage naar Lourdes, voor een kort bezoek naar Rome was aekomen en deze gelegenheid ook even te baat had willen nemen de ambassadeur een bezoek te brengen. Hanke had er niet over gesproken, waar hij in Rome verbleef en vroeg een wagen naar het station, aangezien hij met de eerste de beste trein naar Parijs terug moest keren. Volgens berichten uit Londen was Hanke naar Rome ge gaan voor overleg met de aldaar ver toevende Poolse aartsbisschop Gavli- na. Vast staat, dat Hanke na zijn ver blijf te Rome in ieder geval niet in Parijs is geweest. Het is niet zeker bekend of hij per trein of per vlieg tuig Italië heeft verlaten. Als opvolger van de verdwenen Hanke heeft president Zalevski inmiddels be noemd Antoni Pajak, gewezen socialistisch afgevaardigde in het Poolse parlement. Pajak beheert in de regering-in-balling- schap de portefeuille van financiën. Men wijst er te Londen op, dat de rege- ring-in-ballingschap. die zich als doe. heeft gesteld .voorzetting van de strijd voor de vestiging van onafhankelijkheid en vrijheid in Polen" niet erkend wordt door de Westelijke mogendheden De re gering geniet ook niet de steun van de uitgeweken leiders van de belangrijkste democratische partijen in Polen, waar- ondr de boerenpartij van oud-president Mikolajczik. Ondanks geruchten Er circuleerden geruchten, dat de tramlijn Bergen—Alkmaar ondanks het besluit van de Spoorwegen om deze lijn op te heffen, zou blijven gehandhaafd. Naar wij van de zijde van N. S. verne men, is van handhaving van de Bello- lijn geen sprake. Wel lag het aanvanke lijk in de bedoeling enkele kilometers van deze lijn te laten liggen voor be paalde technische proefnemingen, die al leen zouden kunnen worden genomen op een lijn die buiten dienst is. Deze proef nemingen, zo vernemen wij, gaan even wel niet door en de Spoorwegen zullen thans zo spoedig mogelijk overgaan tot het opbreken van deze lijn. De 21jarige H te B. uit Apeldoorn, die Zondagmiddag op zijn eentje met een personenauto aan het racen was in het in aanleg zijnde sportcomplex in het Or- derbos te Apeldoorn sloeg op een gegeven moment bij het nemen van een scherpe bocht in het circuit met zijn auto over de kop. Te B. kwam hierbij zo ongeluk kig terecht dat hij ter plaatse overleed. De inwoners van de Wieringermeerpol- der z(jn Zaterdagmorgen door klokgelui en een rondgang van herauten opgewekt om het zilveren jubileum van deze pol der te vieren. Namens de bevolking werd 's morgens een bloemenhulde gebracht bij het stand beeld van dr ir C. Lely, de schepper van het plan voor de drooglegging van de Zui derzee, op de Afsluitdijk bij Den Oever. In Wieringerwerf. het centrum van de Wieringermeer, heeft de commissaris van de Koningin in Noord-Holland dr Prinsen het definitieve raadhuis geopend, waarbij o.m. als eregast aanwezig was de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. De commissaris schetste de centrale plaats van het raadhuis in het algemeen en de bijzondere betekenis van het eer ste raadhuis in een gemeente, ontworsteld aan de zee iets waarop ieder Nederlan der trots is. Hij bracht verder niet alleen hulde aan allen, die er in slaagden de Wieringermeerpolder van eer: grijze slib- massa te veranderen in een welvarende polder maar ook aan hen, die de Wierin germeer .hebben herbouwd, nadat deze door de oorlog verwoest was. Burgemeester F. Omta sprak zijn vreug de uit over de totstandkoming van dit zeer doeltreffende raadhuis. De gemeen te is maar liefst viermaal in tijdelijke ge bouwen gehuisvest geweest. Namens de bevolking bood de voorzitter van het Comité 1955, de heer J. W. Lam- mers, het geschenk der burgerij aan de inrichting van een trouwzaal in het ge meentehuis. De jeugd bouwde inmiddels op een groot plankier op symbolische wijze als een leg- puzzle de Wieringermeer op. Openluchtspel met 4000 toeschouwers De feestdag werd besloten met een op voering van het openluchtspel „Lely Tri- umphator" van Rob Geraeds door twee hond .d inwoners van Wieringermeer. Dit spel, waarin het leven en streven van dr C. Lely alsmede het ontstaan van de Wie. ringermeer en de herbouw van deze pol der na de inundatie van 1945 werden uit gebeeld. werd bijgewoond door circa 4000 toeschouwers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1