Veel waardering voor de nieuwe regeling van kleuteronderwijs Een belangrijke stap voorwaarts Eindexamen spoedcursussen voor onderwijzers Al te veel faciliteiten voor buitenlandse firma's Voordelige autoritten naar onbeheerde boerenhoeven Katholieke Militaire Tehuizen en nieuwe structuur krijg< Hoger subsidie voor bijzondere universiteiten en hogescholen „GOD SHIVA" Overzicht Tweede Kamer VOORTAAN MEER KRAAKGAS BESCHIKBAAR Ook verbetering voor bijzondere academische ziekenhuizen Deze week interpellatie over gehuwde ambtenares Herrie 0111 een vlieg basis Koninklijke besluiten verschenen ter wijziging van oude regeling Veilig Indonesië W aar schuwende woorden van dr Hub. van Doorne Kabinetscrisis in Tunesië Het Gulden Voetspoor DELFT Golf van Akaba moet open blijven Libanese kabinet afgetreden Boodschap van Kardinaal Spellman Roger Seydoux resident- generaal in Tunesië FOENSDAG 14 SEPTEMBER 1935 PAGTNA 9 Waarborgsom te hoog Sn P. v. d. A. contra schoolgeld Term kleuteronderwijs eigenlijk fout Japanse dorpelingen in verzet JAARVERSLAG GASVOORZIENING 1954 Ongelijkheid van behandeling Leerlingenschaal te hoog Tijdens examen praktijkles Nederlander na roofoverval overleden Meer kraakgas beschikbaar Gaslevering ongestoord BURGEMEESTER D'AILLY NAAR SAO PAULO? Tentoonstelling van het schoen makersambacht Bij HOOFDPIJN ASPIRIN') nemen DRIE JAAR GEëlST TEGEN LEIDSE KOOPMAN DE TARIEFSVERHOGING BIJ DE N.S. Geen gevolgen voor loon- en prijspolitiek Academische ziekenhuizen Bij de dood van Kard. De Jong BURGERLIJKE STAND BEDROGEN Andermans kind als eigen kind aangegeven Haanstra verfilmde Oosterse danskunst 's-GRAVENHAGE, 13 September. De Tweede Kamer is vandaag eindelijk begonnen met de openbare behandeling van het wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs. Er zijn in bet verleden reeds een drietal pogingen gedaan om tot een wettelijke tegeling van het kleuteronderwijs te komen, n.l. in 1870, in 1920 en in 1950, maar het bleef telkens bij een poging. Deze keer maakt het regerings voorstel echter een zeer goede kans om de parlementaire eindstreep te balen. Algemeen had men grote waardering voor het nieuwe wetsvoorstel. Het is, zoals de heer Van Sleen (PvdA) terecht opmerkte, een belangrijke «tap op de weg naar goed kleuteronderwijs. De P. v. d, A.-woordvoerder «Waaide minister Cals grote lof toe en ook zijn voorganger, minister Rutten, die in 1950 een wetsvoorstel te dezer zake indiende, kreeg van hem hier voor nog een compliment, omdat hij de steen aan het rollen heeft gebracht Da de oorlog. Het ontwerp van minister Rutten is, zoals men zich zal herinneren, gestuit °P de bezwaren, die zowel .door de voor standiers van het openbaar als die van hot bijzonder onderwijs werden gemaakt tegen de wijze, waarop de gedachte der financiële gelijkstelling hierin was uitge werkt. Het nieuwe ontwerp brengt in dit opzicht, zoals de heer Roosjen (AR) vast stelde, een aanzienlijke verbetering. Het gaat uit van de financiële gelijkstelling Van het bijzonder met het openbaar kleu teronderwijs. Het Rijk neemt in principe alle kosten van dit onderwijs voor zijn rekening. Was men in het algemeen wel content roet de algemene opzet van het wets voorstel, dit neemt niet weg, dat er op onijerdelen nogal wat critiek werd uitge oefend. Zo vond de heer Roosjen een waar borgsom van 25 pet van de stichtingskos- ten, welke het ontwerp eist voor de in stelling of vereniging, die een bijzondere kleuterschool Wat de opleiding betreft, gaven de heer Roosjen, Mol en mevr. Fortanier de Wit de voorkeur aan een A-opleiding van drie jaar gevolgd door een B-opleiding van een jaar boven, wat minister Cals wil, een A- en B-opleiding ieder van twee jaar. Naar de mening van de heer Roosjen was niet alleen de waarborgsom en de leerlingenschaal, maar ook de pensioen gerechtigde leeftijd van de kleuterleid ster, in het wetsvoorstel op 65 gesteld, te hoog. Men kr(jgt bij een dergelijke grens een leeftijdsverhouding van oma tot kleinkinderen en dat leek hem niet erg verkieslijk. Ook de heer Tilanus oordeel de een vroegere pensionnering gewenst. De heer van Sleen had natuurlijk be denkingen tegen de voorgestelde heffing van schoolgeld. Bij het lager onderwijs hebben we het schoolgeld juist afge schaft en hier gaan we het weer invoe ren De heer Van Sleen voelde hier niets voor. De vrees van de regering dat ouders, wanneer het kleuteronderwijs kosteloos is, hun kinderen als leerling zouden laten inschrijven zonder werke lijk het voornemen te hebben hen naar de school te sturen, vond hij niet reëel. De ouders zijn steeds meer geneigd om hun kleuters naar de kleuterschool te zenden. Uit een dezer zake ingediend De heer Mol hield een interessant be toog over de medisch-paedagogische as pecten van de onderhavige materie en wees hierbij te recht op het volkomen ver schillend karak ter van 't kleu- I teronderwijs te genover de la gere school. Ei genlijk is het niet juist hier te spreken van I „school" en „on. j: derwijs". Hier is veel meer sprake van ver zorging. De sfeer van de groep, waar in de kleuter wordt opgenomen, is be slissend voor de waarde van het kleuter onderwijs voor het waarachtige welzijn van de kleuter en daarom moet met alle kracht gestreefd worden naar het schep pen van de voorwaarden van een zo goed mogelijke geest in de kleutergroep, aldus de heer Mdl. Aan het begin van de vergadering ver zocht voorzitter Kortenhorst de Kamer om de kwestie van de gehuwde kleuter leidster bij de algemene beschouwingen over het wetsvoorstel niet te betrekken. Er is, zo deelde hij mede, een Kon. Be sluit „gepubliceerd, maar nog niet ver schenen", waarin de regering haar stand punt t.a.v. de gehuwde ambtenares heeft neergelegd. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) heeft hierover vandaag een interpellatie Politiemannen, gewapend met appara ten ter verspreiding van traangas en ge ëscorteerd door pantserwagens, zijn naar het dorp Sunakawa, nabij Tokio, gediri geerd. In hun gezelschap bevindt zich een aantal (onder hun bescherming gestelde) opzichters, die daar opmetingen moeten voorziening en de G.G Z.H. ingestelde verrichten ter voorbereiding van werk- werkgroep Zuid-Holland geregeld bijeen eenheden bedragen. Deze ruime levering gepaard met de in deze periode voorge komen zeer lage temperaturen hebben Aan het verslag van de Gemeentelijke ^'aas: d«* begrijpelijk tot gevolg ge- iscnnrzienin* z„iH. Holland over he. had' dat de gewenste reiniging van het gas voorziening Zuid Holland over het jaar 1954 is het volgende ontleend. Gedurende het jaar 1954 kwam de door het Directoraat-Generaal van de Energie. CHR. J. M. MOL Geen „school" zaamheden voor de uitbreiding van de nabijgelegen Amerikaanse vliegbasis De bevolking van het dorp was in ver zet gekomen tegen deze voorgenomen uitbreiding een verzet, dat zich thans in daden geuit heeft De politie rappor teerde tenminste reeds dat zij door ver sperringen moest heenbreken en dat min stens 44 politiemannen en burgers ge wond werden, van wie 3 ernstig bij ver schillende botsingen Twee of drie vak bondsleden, die bij het verzet betrokken waren zijn gearresteerd. Tenslotte echter konden de opzichters, geholpen door po litie hun doel bereiken. De werkzaamheden maken deel uit van een door de Japanse regering aangekon digd program ter vergroting van vijf Amerikaanse vliegvelden, die uiteinde lijk aan de Japanners zullen worden overgedragen. Dit heeft een protestcam pagne uitgelokt in het gehele land, die geleid wordt door de Japanse vakbewe ging en twee socialistische partijen. mr A. B. ROOSJEN te hoog wil stichten, te boog. Dit is te veel gevraagd van het parti culier initiatief. Daarom diende hij een amende ment in, om dit Percentage te verlagen tot 15 Pet. Dit amen dement werd ondersteund door de heren Tilanus (CH), Peters (KVP), Lemaire (AR) en Zandt (St. Ger.). En de heer Van Sleen, warm voorstander van het openbaar onderwijs, die zich van middag opmerkelijk vriendelijk toonde tegenover zijn collega's aan de rechter zijde, had ook in het geheel geen b - hoefte aan zo'n hoge waarborgsom en had het amendement van de heer Roosjen dan o/vk, naar hij zei, gaarne mede on dertekend. Hij was zelfs bereid mede te Werken aan een afschaffing van de waar borgsom. Overigens was zijn voornaamste critiek, wat de uitwerking der pacificatie-gedach te in het wetsvoorstel betreft, gericht te gen de bevoegdheid, welke het ontwerp de gemeenteraad geeft, om een verzoek van ouders tot stichting van een open- bare kleuterschool af te wijzen, indien de raad van oordeel is, dat in naburige gemeenten op bevredigende wijze in de behoefte aan openbaar kleuteronderwijs is voorzien. Hiertegen had hij ernstige bezwaren. Hij zag hierin een ongelijkheid van behandeling vergeleken met het bij zonder onderwijs, waarvoor een derge lijke bepaling niet bestaat. Ook mevrouw Fortanier de Wit (VVD.) trok van leer tegen deze be paling, die zij als een bijzonder zware rem zag op het stichten van openbare scholen. De heer Van Sleen diende t dezer zake een amendement in, dat in grote trekken parallel loopt met een amendement van de heer Peters (K.V.P.) inhoudende, dat niet op bevre digende wijze in de behoefte aan open baar kleuteronderwijs is voorzien, als de ouders van de kleuter op een afstand van meer dan 3 kilometer van de open bare school in de naburige gemeenten wonen. Mevrouw Fortanier de Wit heeft reeds eerder een nog verderstrek kend amendement ingediend, dat de ge meenteraad over de stichting van een openbare kleuterschool wil laten beslis sen onafhankelijk van de vraag,of in naburige gemeenten op bevredigende wijze in de behoefte aan openbaar kleu teronderwijs is voorzien. In de gemeenten beneden de 50.000 in woners is voor stichting van een open bare kleuterschool een minimum van 30 leerlingen vereist. De V.V.D.-spreekster drong voor bepaalde gevallen aan op een minimum van 20 en belichaamde ook deze wens in een amendement. Zij had hierbij op het oog de plattelandsgemeen ten, waarin de afstand tussen de verschil lende dorpen zo groot is. dat het niet mogelijk is een kleuterschool te stichten, die bezocht wordt door 30 kleuters, ter wijl vooral in z.g. streekdorpen de bevol king te verspreid woont om binnen een cirkel met een straal van 3 kilometer een aantal van 30 kleuters te bereiken. Mevrouw Heroma diende een soortge lijk amendement in zowel voor het open hare als voor het bijzondere kleuteronder wijs. Voor de bepaling van bet verplichte aantal kleuterleidsters wordt 'n bet ont werp een leerlingenschaal van 40 voor gesteld. Van verschillende zijden werd hiertegen geopponeerd. Is het practisch wel mogelijk, dat een leidster een groep van 40 kleuters nog zinvol kan leiden, zoals de bewindsman verwacht, zo wierp prof. Lemaire (K.N.P.) op. Ook de heren Mol (K.V.P.), Roosjen, Tilanus, mevr. Fortanier de Wit en mevrouw Heroma- Meilink (P.v.d.A.) vonden dit te hoog. Breng dit cijfer terug tot 30, zo stelde de heer Roosjen de minister voor, en tref daarnaast i.v.m. 't tekort aan leerkrach ten een overgangsregeling waarin af wijking van deze norm mogelijk wordt gemaakt. Mevrouw Heroma-Meilink leg de dit voorstel in een amendement vast in dier voege, dat zü in de overgangsbe paling het cijfer van 40, waarvan de mi nister uitgaat, aanhoudt. Mevrouw For tanier zegde reeds haar steun toe aan dit amendement. Prof. Lemaire vroeg nog, of wel ver zekerd is, dat het tekort aan bevoegde leidsters binnen afzienbare tijd kan wor den ingelopen. - aangevraagd, die haar is toegestaan en amendement blijkt, dat van de zijde van j (jje 7aj worden gehouden na de algemene de P.v.d.A. getracht zal worden he bescijouwingen. Hierbij zal dan tevens schoolgeld ook bij hëtkleuteronderwps a over ,je gehuwde kleuterleidster gespro- te schaffen. De heer Tilanus gaf reeds te kpn kunnen wor{lcn kennen deze poging niet te zullen onder steunen. AD INT. In de staatsbladen 405, 406 en 408 zijn gepubliceerd een drietal koninklijke be sluiten waarbij regelen zijn vastgesteld in verhand met de organisatie van de spoed cursussen voor de opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen en met betrek king tot het eindexamen dezer spoedcur sussen. Staatsblad 407 behelst het besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 15 Augustus 1951 tot regeling van het exa men ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer. Het onder havige besluit geeft de bezitters van een einddiploma H.B.S., gymnasium en M.M.S. vrijstelling voor de vakken Frans, Duits, Engels en Wiskunde bij het afleggen van het staatsexamen voor onderwijzer in de oude trant. In staatsblad 409 is gepubliceerd een koninklijk besluit tot regeling van de kweekschooleindexamens. Dit „kweek schooleindexamenbesluit" regelt het eind examen der kweekscholen overeenkom stig de voorschriften van de kweekschool- wet. Aangezien deze wet het zwaartepunt van de opleiding heeft verlegd van het aan brengen van praktische kennis naar de vorming van de onderwijzers, is het zuiver theoretische gedeelte van het exa men beperkt tot ten hoogste een dag voor het schriftelijk gedeelte en ten hoogste 2 dagen voor het mondeling gedeelte. Daar naast zal een examen worden afgenomen in de praktijk van het lesgeven, dat be staat uit een les van 30 minuten, terwijl het gemengd praktisch-theoretisch ge deelte ten hoogste drie dagen beslaat. In staatsblad 410 is gepubliceerd een ko ninklijk besluit tot regeling van het staats examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. Dit „on- derwijzers-staatsexamenbesluit" regelt het staatsexamen voor onderwijzer overeen komstig de voorschriften van de kweek- schoolwet. Het examen zal uit twee delen bestaan. Het eerste deel is te vergelijken met het overgangsexamen van de eerste naar de tweede leerkring der kweekschool de bezitters van het einddiploma H.B.S., gymnasium of M.M.S. zijn hiervan vrij gesteld. Het tweede deel komt overeen met het eindexamen der kweekscholen. De Nederlandse administrateur van de onderneming „Pernantian" in Labuhan Batu (Sumatra), de heer A. A. Vogel, is Zaterdagnacht in het Catharinahospitaal in Kisaran overleden aan verwondingen, die hij de vorige week h?eft opgelopen bij een overval. De heer Vogel, die met een jeep op weg was naar de onderne ming met een bedrag van ruim rp. 100.000 aan salarissen, werd door een bende te gengehouden. Toen hij uitstapte om een boom, die de weg versperde, opzij te schuiven, wierp een van de bendeleden een handgranaat naar hem. Bij een po ging de granaat terug te werpen werd hij zwaar gewond. De heer Vogel wist echter toch met zijn chauffeur te ontkomen en in het bezit te blijven van het grootste deel van het geld In ernstige toestand werd hij in het ziekenhuis opgenomen- De heer Vogel bereikte de leeftijd van 51 jaar. Hij is in Kisaran ter aarde be steld. De onderneming, waarvan hij ad ministrateur was, is eigendom van de Sumatra Caoutchouc Maatschappij. Haar eerste taak was de gasbehoefte voor de eerstkomende jaren in Zuid-Holland te analyseren en vervolgens vast te stel len welk aandeel het kraakgas ook natio- naal-economisch gezien zou kunnen heb ben in de voorziening van die gasbehoef te. Een rapport uitgebracht door deze werkgroep leidde tot onderhandelingen tussen de G.G.Z.H. en de N.V de B.P.M. over een aanmerkelijke vergroting van de hoeveelheid te leveren kraakgas. Het resultaat van deze onderhandelin gen is dat boven de eerst overeengeko men hoeveelheid van 30.000 eenheden van 11 500 Meal, per jaar in de jaren 1955 en 1956 geleverd zal worden een toege voegde hoeveelheid van ten hoogste 25.000 eenheden, welke additionele hoeveelheid voor 1957 en volgende jaren zal stijgen tot ten hoogste 50 000 eenheden, zodat in die jaren beschikt zal kunnen worden over ten hoogste 80.000 eenheden. De omvang van de kraakgaslevering in 1954 is ver uitgegaan boven de maximum jaarhoeveelheid, voorzien in de tussen de N V. De B P M en de gemeenten Rot terdam en 's-Gravenhage aeslnten over eenkomst. Stagnaties hebben zich echter niet voorgedaan. Behalve de jaarhoeveelheid is ook de toegestane daghoeveelheid van 104 een heden belangrijk overschreden Op 1 Fe bruari 1954 heeft de aflevering zelfs 190 gas niet volledig kon worden verkregen. Toch was het in de koudeperiode van Ja nuari—Februari een buitengewoon ge lukkige omstandigheid dat de kraak gas levering in zo ruime mate plaats vond, omdat de deelnemers van de GG.Z.H. mede hierdoor in staat zijn geweest de gaslevering in hun verzorgingsgebied on gestoord te laten verlopen. De Tunesische premier Tahar Ben Amar heeft het ontslag van de Tunesische rege ring aan de Bey van Tunis aangeboden. Tahar Ben Ajnar is afgetreden, omdat ha van mening is dat zün regering, nu met Frankrük een overeenkomst is gesloten, waarin Tunesië zelfbestuur wordt verleend haar opdracht heeft vervuld. De heer M. van den Broek secretaris van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Brazilië in Sao Paulo. heeft gisteren, vergezeld van de heer Murillo Tasso Fragoso, consul-generaal van Ne derland aldaar, een bezoek gebracht aan mr Arn J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam. De heer Van den Broek heeft daarbij een uitnodiging aan de burgemeester over handigd van dr Lino de Mattos. burge meester van Sao Paulo, de grootste in dustriestad van Brazilië, om een bezoek te brengen aan deze stad in de loop van 1956. „Het Gulden Voetspoor", de nationale tentoonstelling van het schoenmakers ambacht, is Dinsdagmorgen door de Haagse wethouder de heer D. W. De't- meyer, in de Dierentuin geopend. De heer Dettmeyer zeide graag deze ceremonie te verrichten, omdat van deze tentoonstel ling met de daaraan verbonden vakwed strijd een stimulerende werking op de ambachtelijke bekwaamheid uitgaat. Tentoonstelling en wedstrijd zijn een blijk van activiteit van het Bureau Voor lichting Schoenmakerij, dat zich beijvert het vak op een hoger plan te brengen. De heer F. H. Casteleijn. voorzitter van genoemd bureau, zeide in een toespraak o.m.. dat de vakopleiding over het alge meen nog geen schitterende resultaten op levert. Velen die slagen zijn eigenlijk amper beter dan degenen aan wie het diploma onthouden wordt Zou men de bekwaamheidseisen voor het diploma ver hogen. dan zou zulks waarschijnlijk een averechts effect hebben, omdat dan wel licht de animo voor het ambacht nog ge ringer zou worden. Dat in de schoenmakerswereld toch be langstelling bestaat voor het ambacht, bleek uit de deelneming aan de nationale wedstrijden in het hand- en mechanisch herstellen en het maatwerk. Hulde werd gebracht aan de heer M. Schmidt te Den Haag. die uit handen van de heer Dett meyer het zilveren wisselschild in de hoofdklasse ontving. De heer Schmidt en ook de winnaars in andere groepen zei den warme voorstanders te zijn van de vakopleiding en de nadien gegeven voor lichting, zonder welke het hun niet mo gelijk zou zijn geweest, de bereikte re sultaten te behalen. Op de tentoonstelling ziet men een klas van de Haagse schoenmakersvakschool aan het werk. verten tl» Restaurant REYNDORP Oude Langendiik 13, Tel. 23416 (bij de Markt). In het historisch centrum der stad. Het Restaurant met zijn char mante Wintertuin (matige prijzen). Tijdens de lunch in de cantinc van de D-A.F., waar driehonderd congressisten van de Nederlandse Vereniging voor Ge meentebelangen Dinsdag bijeen waren, heeft dr. Hub. van Doorne. president-di recteur van de D.A.F.-fabrieken, voor zHn gehoor van in meerderheid burge meesters en wethouders van verschillende Nederlandse gemeenten stelling genomen tegen het streven om door het verlenen van vele faciliteiten buitenlandse indus trieën aan te trekken. Vele gemeenten bieden buitenlandse fir- ma's pasklare fabrieken, zodat die firma s alleen met inbreng van roerende goederen de gehele zeggenschap in handen krijgen. Het grote gevaar is nu, dat wanneer de tijden veranderen diezelfde firma's even gemakkelijk weer zullen vertrekken, waarbij zij slechts de vrachtkosten van hun machinerieën behoeven te betalen. En dat, terwijl tal van Nederlandse jon ge kerels met een helpende hand in staat zouden zijn om werkgelegenheid te schep- Pen- Dr Van Doorne meent, dat door de ves tiging van buitenlandse industrieën het Nederlands initiatief wordt ge^ood en de Nederlandse industriële ontwikkeling ge remd. Terwijl de jonge Nederlandse on dernemers door de hoge belastingen tot ontwikkeling kunnen komen, worden diezelfde belastinggelden mede gebruikt om buitenlandse industrieën de vestiging te vergemakkelijken. Tenslotte achtte dr Van Doorne het van het grootste belang, dat de Nederlandse industrieën worden geleid door onze eigen mensen, die de traditie en de volksaard kennen. Tijdens een korte huishoudelijke vergadering wer den de heer A. Vogel directeur van de Bank Nederlandse Gemeenten uit 's Gra- venhage. mr Ch. M, J. H. Hustinx, bur gemeester van Nijmegen, en de heer JU. Haspels, burgemeester van Bussum bij acclamatie tot bestuursleden herkozen. Het congres was verder van louter visuele aard met bezoeken aan de D.A.F.- en aan de Philipsfabrieken. Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebt. Gedeponeerd handelsmerk Als eerste van een serie van zeven is Dinsdag in Ermelo het nieuwe Katho lieke Militaire Tehuis geopend door de hoofdaalmoezenier Mgr kolonel H. J- M. van Straelen. Deze zeven tehui zen, waarvan de andere dezer dagen zul len worden geopend in Ossendrecht, Oir- schot, Stroe, Nunspeet, 't Harde en Ha- veltje zvjn alle volgens het zelfde bouw plan gebouwd. In een toespraak, die hoofdlegeraalmoe zenier Van Straelen na de inzegening van het gebouw heeft gehouden, heeft hij er o.m. op gewezen, dat het in de bedoe- bng ligt de gang van zaken bij deze mi litaire tehuizen en in de nabije toekomst bij alle militaire tehuizen, te regelen bij nieuwe statuten. Er zal in de toekomst geen bestuur of directeur meer zijn. De bisschop van het diocees, waar het Ka tholiek Militair Tehuis is gevestigd, zal ccn moderator benoemen, die zich hoofd zakelijk heeft bezig te houden met de ziel- 2org in de meest uitgebreide zin. Hiertoe gorden ook gerekend cultuur en ontspan ning. Deze moderator zal een commissie nanwijzen, die financieel gesteund zal wor den door de Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen. De beheerder van het tehuis zal zich volledig moeten richten naar de voorschriften van de moderator. Hoofdlegeraalmoezenier Van Straelen zag voorts als een van zijn toekomstdromen de samenvoeging van alle administratie ve diensten met betrekking tot de zorg voor de katholieke militairen, terwijl hij hoopte op de stichting van een militair pastoraat. De officiële opening van het tehuis in Ermelo werd door vele geestelijke, militai re en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. O.m. waren aanwezig de burgemeester van Ermelo, de heer H. M. Martens; de garnizoenscommandant, overste A. P. Smit en de legerplaatscommandant, overste H. C. Kluck. Twee vrienden, een 52-jarige koopman uit Leiden en zijn kameraad A. V.. had den zich de niet onrendabele liefhebberij eigen gemaakt, om op Zondag autotochtjes te gaan maken naar boerderijen waarvan de bewoners met achterlating van hun geld op stap waren. Het leek wel of de vrienden in Leiden konden ruiken, waar in den lande boerenhoeven stonden met meer dan 1000 gulden aan baar en onbe heerd geld; achtereenvolgens opereerden zij in Wieringerwerf in Markenesse in de N.O.-Polder, in Emmeloord en in Ter- schuur bij Barneveld. en de buit bedroeg respectievelijk 1400 gulden en een hand vol juwelen; een vracht appels en aard appelen en een tuinslang; 2250 gulden en 2800 gulden. Bij de tweede kraak hadden de insluipers hun appeltje-voor-de-dorst dus meteen in natura. Het zaakje liep op wieltjes, totdat op een kwade Zondag de politie in Meppei beide knapen kwam inrekenen, toen ze doodonschuldig op familiebezoek waren. Hun auto die bij drie van de diefstallen door buren van de gedupeerden was gesig naleerd was had de dienaren der wet de weg gewezen. A. V. had de diefstallen meteen bekeno en werd door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld; maar in de zaak tegen zijn kameraad die ontkend had. weigerde hij als getuige op te treden. De Alkmaarse rechtbank veroordeelde de Leidse koop man niettemin tot vier jaar gevangenis straf. waartegen de man beroep aanteken de. Voor het Amsterdamse Hof hield de Leidenaar gisteren zijn onschuld vol. He; stuk gestolen tuinslang dat bij hem ge vonden was, had hij van zijn vriend ge kregen en zijn vingerafdrukken op hei juwelenkistje uit Wieringerwerf waren afgedrukt, toen zijn kameraad hem het kistje liet bekijken, dat hij gekocht zou hebben. Ondanks het feit dat niemand van de opgeroepen getuigen de Leidse koop man herkende als een van de mannen- met-de-auto, achtte de procureur-gene raal hét bewijs geleverd. Hij eiste dr't jaar met aftrek en ter beschikkingstelling Het Hof zal op 27 September uitspraak doen Israel heeft Egypte gisteren gewaar schuwd, dat het alle maatregelen zal ne men, die het dienstig acht, om de strate gische Golf van Akaba open te houden. In een verklaring, uitgegeven door het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat „Israël vastbeslo ten is gebruik te maken van het recht op de vrije vaart in de Golf van Akaba en dit recht hoe dan ook en te allen tijde te ver dedigen". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Egyptische maatregelen o.m. een schending betekenen van haar erplichtingen in verband met de Israëlisch- Egyptische wapenstilstandsovereenkomst. Groot Brittannië zal wel instemmen met de nieuwe Egyptische bepaling, die ver eist. dat schepen die de Golf van Akaba willen binnenvaren, daarvan 72 uur van te voren melding maken. Het zal echter niet instemmen met de bepaling, dat de sche pen die de golf binnen willen varen, in Alexandrië een Egyptische vergunning moeten aanvragen. Groot Brittannië er kent de Egyptische blokkade van Israël niet. De ministers zijn niet van mening, dat de tariefsverhoging bij de Nederlandse Spoor wegen „verstrekkende gevolgen voor de loon- en prijspolitiek" zal hebben. Zij hebben geen aanleiding gevonden, de ver hoging op te schorten tot de Tweede Ka mer haar reces beëindigd had. Aldus heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord op vragen van het communis tische Tweede Kamerlid de heer Haken. Het streven van de regering om de prij zen te stabiliseren wordt onverminderd ge handhaafd; dit houdt echter, aldus de mi nister, niet in. dat in bijzondere gevallen een prijsverhoging, die onontbeerlijk is voor een sluitende rekening, kan worden voorkomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wtsontwerp tot wijziging van de Hoger- Onderwijswet en de wet van 26 Juni 1952, Stb. 377 betreffende de subsidieregeling bijzondere universiteiten en economische hogescholen. Rechtstreeks aanleiding tot dit ontwerp van wet vormde de wens van de vaste commissie voor onderwijs, K. en W. uit de Tweede Kamer om verlaging van de collegegelden te compenseren door middel van verhoging van de subsidiepercentages in de Hoge r - O nde r wij sw e t Een andere aanleiding tot het in over weging nemen van een verhoging der te gemoetkomingen uit 's lands kas was het in de loop van 1954 tot de minister gerichte gezamenlijke verzoek van de bijzondere universiteiten en economische hogescholen tot verhoging van de subsidiepercentages met ingang van 1 Januari 1954. Zonder in een beoordeling van de argumenten tot dit verzoek te treden, is de minister bij het overwegen van de ge vraagde verhoging van de subsidieper centages tot de overtuiging gekomen, dat de gehele subsidieregeling betreffende het bijzonder hoger onderwijs nader zal moeten worden bezien, De minister heeft dan ook in overleg met zijn ambtgenoot van Financien en met de bijzondere instellingen van hoger onderwijs een commissie in het leven ge roepen, die de subsidieregeling aan een diepgaand onderzoek zal onderwerpen, waarbij zal worden overwogen, of en in hoeverre kan worden gekomen tot een nieuw en beter subsidiesysteem. Hierover zal op een zodanig tijdstip rapport moe ten worden uitgebracht, dat een geheel herziene subsidieregeling binnen enkele jaren zal fcqua$n ingaan» Intussen dient evenwel de subsidie voor de bijzondere universiteiten en hogescho len een verhoging te ondergaan. De minister stelt daarom voor de sub sidiepercentages van het subjectieve ma ximum te verhogen met 5. Hiermede wordt allereerst de verlaging vxan de collegegelden gecompenseerd, waarvoor naar berekeningen hebben uitgewezen, een verhoging van slechts 0.83 tot 1.88% voldoende zou zijn geweest. Tevens wordt hiermede opgevangen de inkomstender ving ten gevolge van de verruiming van het rijksbeurzenstelsel, waardoor de bij zondere instellingen ingevolge de wette lijke bepalingen verplicht zijn meer stu denten van de betaling van collegegelden vrij te stellen. Mede in verband met de verlaging van de collegegelden, te rekenen van het stu diejaar 1954/1955 af, wordt voorgesteld de verhoging van de subsidiepercentages met terugwerkende kracht te doen in gaan op 1 Januari 1955, Bij de subsidiëring van de bijzondere academische ziekenhuizen is niet volstaan Gisteren is, na een parlementszitting vol heftige aanvallen van de zijde van de oppositie, het gehele twee maanden oude Libanese kabinet onder premier Sami Bey el Solh afgetreden. Twee ministers, Ha- mid Franjie en Pierre Edde, resp. minister van buitenlandse zaken en van financiën dienden nog tijdens de zitting, de roerigste in de geschiedenis van bet Libanese par lement hun ontslag in. Later volgden de overige ministers hun voorbeeld. De Libanese president. Camille Chamoun is begonnen met het raadplegen van poli tieke leiders voor het vormen van een nieuw kabinet. Kort nadat de uitzending van de uit vaart en begrafenis van Kardinaal De Jong was beëindigd, heeft de K.R.O een boodschap uitgezonden van Kardinaal Spellman van New York, waarin deze mede namens de Katholieken van Ame rika zijn deelneming betuigde met het verlies dat de Kerk van Nederland heeft getroffen. De vrije wereld, aldus zeide Kardinaal Spellman o.m. heeft in de thans overle dene een van haar edelste karakters ver loren. Zijn dapperheid in de donkere da gen van de oorlog, zijn weigering te bui gen voor de overheersers liggen nog vers in de herinnering en bezitten nog de kracht om anderen te inspireren Als een man, die waarlijk aan God is toegewijd, wist hij welk een bescherming de godsdienst kon bieden en daarom spaarde hij geen moeite deze godsdienst in de gelovigen levendig te houden. Steeds hield hij hun voor ogen. dat de waarheden, die hij door zijn studie van godsdienst en geschiedenis kende, steeds zouden overwinnen. Nu is hij heengegaan en wij zijn armer geworden. Ondanks de rouw echter vin den wij troost in de herinnering aan zijn schitterende eigenschappen: zijn heldere geest, zijn overgave aan God, zijn liefde, vooral voor de vervolgde Joden, zijn gro te vertrouwen in de Goddelijke voorzie nigheid, welke de bron van al zijn han delen was, zijn diepe eerbied voor de mens, die hem er toe bracht openlijk voor de rechten van de mens op te ko men. In de naam van millioenen landgeno ten zo besloot Kardinaal Spellman zijn boodschap, bid ik, dat de herinnering aan Kardinaal De Jong nimmer moge verflau- Die hij zo edel en dapper heeft gediend. deze regeling is men ten onrechte uitge gaan van een vaste verhouding tussen inkomsten en uitgaven. Dit heeft tot ge volg, dat het objectieve maximum voor de bijzondere ziekenhuizen in feite nooit enig gevolg heeft, behalve in de aanloop periode, hetgeen juist dan onbillijk werkt- De bedoeling van de wetgever van 1948 en 1952 is echter juist geweest, dat het objectieve maximum eerst een rol zou spelen, wanneer het ziekenhuis een ze kere omvang zou hebben verkregen. Ten einde deze bedoeling te verwezenlijken dient het objectieve maximum te worden gesteld op een percentage van de genvrf- delde exploitatietekorten, uitgedrukt per verpleegdag, van de drie „rijks" acade mische ziekenhuizen. Daar in de huidige regeling bij het subjectieve maximum al van dezelfde basis het exploitatietekort, wordt uitgegaan, kunnen beide percenta ges worden gelijkgesteld en zijn deze 'n het thans aangeboden wetsontwerp met inachtneming van de verhoging met 5 oct gesteld op 85 of 90 naar gelang niet of wel voor een faculteit der wis- en natuur, kunde een tegemoetkoming wordt ver leend. Een andere in dit wetsontwerp opgeno men technische herziening bestaat hieruit dal de tegemoetkoming per verpleegdag voor het bijzondere academisch zieken huis een tegemoetkoming zal zijn in de integrale kosten van het ziekenhuis. Deze Roger Seydoux is tot resident-generaal in Tunesië benoemd als opvolger van generaal Boyer de Latour. die kortgele den resident-generaal in Marokko werd, aldus wordt in Parijs vernomen. Seydoux was direct medewerker van generaal Boyer en vorige residenten. Hij is 47 jaar. Hij heeft een diplomatencar- rière achter de rug. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 38-jarige karrenverhuurder H. M. een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen zich horen eisen, om dat hij op 11 Augustus 1949 bij de amb tenaar van de burgerlijke stand valse aangifte had gedaan van de geboorte van een meisje, waarvan hij had doen voor komen, dat het een wettig kind uit zijn huwelijk was. Het meisje was zijn kind echter niet en door deze aangifte te doen had M. „valsheid in geschrifte" gepleegd. Verdachte verklaarde ter zitting dat het een kind van zijn ongetrouwde nichtje was. Hij had het meisje voor zijn eigen kind willen doen doorgaan, omdat zijn eigen huwelijk kinderloos was en omdat hij tevens gemeend "nad het van rechte loosheid te kunnen vrijwaren door het als zijn eigen kind te doen inschrijven. ridiepercentage6 Ms^voor de^bij^ndere tegemoetkoming zal derhalve alle kosten r^r, wiwicrino bevatten, echter uitgezonderd die voor de universiteiten, maar is van deze wijziging van de Hoger-Onderwijswet tevens ge bruik gemaakt om een noodzakelijk ge bleken en urgente technische wijziging van de subsidieregeling aan te brengen De huidige regeling is in de praktijk wei- haast onuitvoerbaar gebleken. Zoals be kend is geldt thans een z.g. objectief en een subjectief maximum. Het eerste is een percentage van de uitgaven van de „rijks" academische ziekenhuizen en het tweede percentage van het exploitatiete kort van het „bijzondere" ziekenhuis. Bij 'nieuw) bouw en de echnische installaties. De laatstbedoelde kosten blijven voor het ziekenhuis als- huisvestingskosten be schouwd in afwijking van de voor de uni versiteiten geldende regeling, waar als bouw- en inrichtingskosten worden aan gemerkt alle gemaakte uitgaven om een gebouw bedrijfsklaar op te leveren. Voor de berekening van het totaal der jaarlijkse subsidie diept het exploitatie tekort per verpleegdag met het aantal verpleegdagen te worden vermenigvul digd. De Stichting voor Culturele Samenwer king (Sticusa) die na het opzeggen van het Unie-verüJrag door de Indonesische Republiek het overgrote deel van haar werkzaamheden heeft moeten beëindigen, is, enige tijd geleden nog met het initiatief gekomen om de danskunst van de in ons land zo bekende Javaanse danser Raden Mas Jodjana vast te leggen op de film band, nadat het ministerie van Voorlich ting te Djakarta te kennen had gegeven prijs te stellen op een dergelijk document. Bert Haanstra kreeg, zoals men weet, opdracht een filmpje te maken waarin R. M. Jodjana de dans „God Shiva" uitvoert. Mevrouw Jodjana heeft de choreografie en tekst verzorgd, welke laatste door Cruys Voorbergh wordt gezegd op een uitermate gezwollen, toneelmatige wijze. Deze opdracht heeft Bert Haanstra be perkingen opgelegd, die hindernissen zijn gebleken voor het maken van een filmpje waarbij een boeiend beeidrhythme de expressiviteit van deze uitermate geladen dans verhoogt. Een enkele figuur van de bejaarde danser te plaatsen in het kader van de liggende rechthoek van het pro jectiescherm, biedt weinig kansen voor een fraaie beeldcompositie. De Indone sische muziek is monotoon; dc gebaren van de handen, de voetbewegingen en de lichaamssprongen zijn beheerst en vol gens een strenge code voorgeschreven, waarmee de cineast dus binnen het kader van zijn opdracht om n.l. een document van de danskunst van Jodjana te maken, danig rekening moest houden. De inhoud van de Shiva-dans is van een kosmische betekenis. Dit heeft Haan stra in de inleidende beelden en in het décor even gesuggereerd, maar verder niet uitgewerkt. Shiva, de Redder der Mensheid, vangt het gif dat de mensheid dreigt te overspoelen, op en drinkt de schaal leeg. Hierdoor redde hij het mens dom van de ondergang. Maar een ander aspect is Shiva, God des Doods en Her schepper van het Leven. De God schrijdt voort en niets ontkomt aan deze jager, die het Al verslindt. Diep in hem ver borgen ligt het Al, dat dus in hem is vergaan, doch met een verheven glimlach herschept hij uit de duisternis opnieuw de wereld en het leven. Dit is in het kort de inhoud van deze sacrale dans. Uiterst sober en streng klassiek danst Raden Mas Jodjana dit gegeven. En Haanstra heeft die soberheid ook in zijn beelden en montage vastgehouden. Geen contrapunctische werking, alleen maar een registratie van een toneeldans. waar bij slechts één keer de mogelijkheden van de film worden benut. Voor het me rendeel werkt Haanstra met toneelmatige lichteffecten. De film „God Shiva" is een interessant nroduct uit kunsthistorisch oogpunt; de cinematografie is hier middel gebleven, BU.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3