Stemming in Bondsrepubliek over Moskou-resultaten zeer verdeeld i Hollandkindernog dankbaar Oostenrijks nieuwe gezant was op Soestdijk Vijf trampassagiers gewond bij botsing in Rotterdam resolutie niet veel kans Nederlandse kanonnen daveren tijdens oefening „Stormvuur" Liefdedaad bracht nog dankbaarheid der Hollandkinder Voorop: waardering New-Yorkse haven weer aan het werk N.-Guinea in de V.N. Indonesiërs geven de „Irian- Doinlenlag 15 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerst burgers terug dan andere zaken De „Jopeter" drijft verlaten in de IJszee Grote brand in Djakarta f! f- Oud-nazibestrij der werd verzekeringsagent Nederlandse bruggen VOOR NIEUW-ZEELAND? Buschauffeur merkte tram niet op 32.000 gulden op lot 15133 Geen Amerikaanse steun voor Djakarta Ruim vijfduizend soldaten op Duits artillerie-manoeuvregebied WEERBERICHT V. Reële gevaren BONN, Donderdagochtend (Telefonisch van onze correspondent) Met de terugkeer van dr Adenauer en zijn delegatie uit Moskou is de politieke activiteit in Bonn geheel en al gericht op de in de Russische hoofdstad getroffen overeenkomsten. Dr Adenauer zal hedenochtend het kabinet informeren en vervolgens de leiders van de fracties van de Bondsdag. Deze zullen zich daarna kunnen gaan voorbereiden op de behandelingen van de /aken in het parlement, die reeds in de eerst volgende wekn zal plaatsvinden. Zoals de situatie thans ligt is het zeker, dat de Bondsdag zijn toe stemming niet zal weigeren, ook al zijn er in de Bondsrepubliek ner gens juichkreten opgegaan over het feit, dat binnenkort ook Russische lakschoenen het diplomatieke parket der Bondshoofdstad zullen gaan betreden. Veeleer zijn de commentaren over deze bloem uit het bouquet, dat dr Adenauer uit Moskou meebracht, overwegend in som bere toon gesteld. De nieuwe verwikkelingen, waarin het probleem dei- Duitse eenheid door de diplomatieke erkenning is geraakt, wordt hier niet onderschat. Wij wijzen er hierbij evenwel nadrukkelijk op, dat het hier weerge- gevene de doorsnee-opinie in Bonn is. Over het algemeen lopen de buitenlandse commentaren en interpretaties sterk uiteen en wordt deze Bonnse mening niet altijd gedekt. DUIDELIJKE RESERVES Chinees-Amerih. overleg Nuchtere ernst Millioenen-scliade Vs';-/ „Ondergedoken'' „Hollandkinder" Grote ravage 5500 projectielen worden afgeschoten Mening van Potvell De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenvaond, luidt: Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord. Overdag iets minder koud. Vrijdag 16 September: Zon op 6.16 uur, onder 18.57 uur; Maan op 6.37 uur, onder 18.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nu Oostduitsers naar Moskou komen. De rangen, die de bondsregering zo duidelijk op de Russische diplomatieke trein naar Bonn heeft willen noteren, hebben bij de conferentie niet gefunction- neerd. Weinig Duitse commentaren winden dan ook doekjes om het feit, dat het diplomatieke accoord in feite een suc ces voor de Sovjet-Unie is. Allerwege stoot men in Bonn op de vrees, dat de eerste toeleg der Russen zal zijn, dit succes verder uit te buiten door de twee Duitse ambassadeurs in Moskou •zo snel mogelijk met elkaar te confron teren. Als een spookbeeld waart door Bonn de mogelijkheid, dat daarmee een eerste stap op de weg naar de de-facto- erkenning van de Oostduitse satelliet staat zal nioeten worden gedaan. Nauwelijks had dr Adenauer de hem zo vertrouwdSe Rijnlandse bodem betre den, of in Moskou en Oost Berlijn gingen al balletjes op, die aantonen hoe reëel deze gevaren zijn. Men liet daar verlui den, dat een Oostduitse delegatie vandaag dr Adenauer aan de sluizen van Bonn zal De indruk van de eerste golf van com mentaren is dat de uitwisseling van am bassadeurs door de Duitsers slechts aan vaard wordt als de tol, die men betalen moest om de nog in Rusland vertoevende gevangenen vrij te laten. De oplossing van dit jarenlang met harts tocht besproken vraagstuk staat m elk geval voor net ogenblik voorop bi) de waardering, die het resultaat van Moskou in de Westduitse hoofdstad heeft gekre gen. De nu wel haast tachtigjarige bonds kanselier paradeert, dank zij de hem door maarschalk Boelganin gegeven belofte, nu als de vader der gevangenen. Er valt niet aan te twijfelen dat hij door de bIn de boodschap vooi vele Duitse families, die nog verwanten in Rusland hebben, Psychologisch reeds de slag gewonnen beeft en zijn populariteit nog een paar graden heeft zien stijgen. Toen Adenauer Woensdagmiddag in een druilerige regener Peerstreek, bood dit altijd zo stille vlieg- -n entourage, die de overwegende "etekenis van de bevrijding der gevan genen in alle duidelijkheid liet uitkomen: vrouwen en kinderen met bloemen, dui zenden doorweekte mensen om de kanse lier dank toe te wuiven en een kort speechje van dr. Adenauer zelf, die over geen ander probleem repte. En in alle po litieke gesprekken in Bonn kwam men tot de conclusie: geen Duitse onderhan delaar had, gesteld voor het dilemma waarvoor Adenauer in Moskou werd ge plaatst een andere keus kunnen doen dan ten bate der gevangenen toegeeflijk te zijn tegenover het Russische verlangen de diplomatieke betrekkingen terstond op het hoogste niveau te beginnen. Vanwaar de zo duidelijke reserves Waarmee men in Bonn staat tegenover bet hoofdresultaat van de besprekingen? Men verdenkt de Russen ervan, dat zij op een bestendiging van tïe status quo der Verdeling van het land aansturen, ten einde tenminste het Oostelijke Duitsland Vast in de hand te kunnen houden, nu al hun pogirtien, om invloed op heel het 'and te verwerven falikant zijn mislukt. De diplomatieke erkenning kan ondanks alle officiële beloften van het tegendeel zeer wel gebruikt worden, om de bestaan de verhoudingen te consolideren, weer een element van spanning weg te nemen en daardoor bij te dragen aan een poli- Weke sfeer, waarin de Duitse eenheids- eis niet langer door de parolen van de boude oorlog gevoed kan worden. Dat de Russen hun voorspiegeling, dat de nieu we diplomatieke kanalen kansen bieden bet eenheidsvraagstuk opnieuw te behan delen, voor het ogenblik ernstig nemen Kelooft in Bonn eigenlijk niemand. (Deze Ronnse mcninï staat overigens in tegen stelling tot verschillende buitenlandse commentaren, die de Russische toezeg- Kingen, op grond van Adenauer's verkla ringen voor zijn vertrek uit Moskou, be slist positiever interpreteren. Red.) Veel eer verwacht men in Bonn, dat zij de eenheidsstroom eerst door deze kanalen zuilen willen laten vloeien, wanneer een maal een minder onverzettelijk man dan Het hoofd van de Amerikaanse delega te bij de ChineesAmerikaanse bespre kingen te Genève, Alexis Johnson, heeft Kisteren verklaard, dat het voorbarig zou zijn over andere zaken te spreken zolang repatriëring van Amerikaanse burgers 'n China geen feit is. Hij zeide dit in antwoord, op een voor- Mei van de Chinese delegatieleider. Wang Ring-Nan, om voorbereidingen te treffen v°or een conferentie op hoger plan. Wang stelde gisteren tevens voor te spreken over de verwijdering van han delsbelemmeringen, die sedert de Ko reaanse oorlog tegen communistisch China Keiden. Van gezaghebbende zijde te Washington Wordt vernomen, dat de V. S. vrijwel zeker het Chinese voorstel tot een con ferentie op hoger plan zullen afwijzen. Men is van mening, dat de repatriëring €erst moet zijn voltooid. Het Noorse schip „Jopeter", dat nu al jwaalf dagen vastzit in het drijfijs ten Oosten van Groenland is thans geheel door de bemanning verlaten Kapitein Hurt Nakken en zes bemanningsleden, die aan boord waren gebleven nadat Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen zes dagen Keieden de andere opvarenden. 26 in ge- 3al. evacueerden, zijn gisternacht aan boord gegaan van de Deense ijsbreker "Kista Dan". De mogelijkheid bestaat, dat de „Jope. ler" met het ijs naar het Zuiden drijft cn komeAt op pad zou gaan om op 16 September reeds in Moskou het feest der verbroede ring in Duitsland te vervolmaken. De heer Grotewohl is uitgenodigd om te ko men overleggen, hoe de betrekkingen tus sen Moskou en de Oostduitse staat nog kunnen worden „verdiept". Dit betekent uiteraard, dat Grotewohl in de geheimen van de nieuwe koers moet worden inge wijd. Maar men is in Bonn niet zo opti mistisch gestemd, dat men daarin ook niet een demonstratie zal zien van de Russi sche wens om het voorlopig bij de Duit se verdeling te laten. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat deze onderhandelingen voornamelijk zijn geïnspireerd door de Russische wens het Oostduitse gezicht te redden. Maar is dit wel waar? Zijn zo redeneert men in Bonn de voetangels niet duidelijk? De Oostduitse delegatie zal namelijk óók komen onderhandelen over de terugvoering der Duitse gevan genen. Er is al geventileerd, dat boven dien nog besprekingen tussen de twee Duitslanden -aodig zullen zijn. Berichten, „uit welingelichte kringen" te Moskou wijzen hier reeds op. Doch in Bonn heeft Von Brentano als antwoord daarop moe ten laten verluiden, dat van zulke be sprekingen in Moskou geen sprake ge weest is. Tenslotte heeft de Oostduitse commu nistische partij vandaag een poging ge daan om de „eer" van de oplossing van het gevangenen-vraagstuk voor zich op te eisen. In feite, zo zeggen de Oostduitse machthebbers, die zeker niet zonder ver lof van Moskou zullen spreken, was er al een overeenkomst in voorbereiding tussen Moskou en Oost-Berlijn cn de vol tooiing daarvan heeft men alleen maar uitgesteld om eerst Adenauer's bezoek af te wachten. De communisten pochen er dus eigenlijk op, dat Boelganin helemaal niets betaald zou hebben voor Adenauer's grote concessie in Moskou. Zonder juichtonen, maar met zorg en nuchtere ernst, schijnen de politieke par- gemakkelijk zijn", zo meende hij. Schmid zal Vrijdag de oppositionele socialisten inwijden in de ervaringen, die deze in druk bepaald hebben. Of die ertoe zul len strekken de Duitse partijen inzake het overheersende vraagstuk nader tot el kaar te brengen, dient te worden 'afge wacht. In Bonn is men er echter van overtuigd, dat de Bondsrepubliek bij de nu aangeknoopte „vriendschap" met de Sovjet-Unie zulk een eenheid dringen der dan ooit kan nodig hebben. Ook dr Adenauer zelf heeft niet veel pogingen gedaan, om de formule, dat de diplomatieke betrekkingen dienstbaar zullen zijn aan de hereniging, te onder strepen. Hij heeft integendeel uitdrukke lijk vastgehouden aan de stelling, dat het slechts verwarring zou kunnen scheppen, wanneer tegelijk in Genève en in Bonn over dit probleem zou worden onderhan deld. In Genève zetelen in October de verantwoordelijke heren, zo meent hij, en de verantwoording mag niet verplaatst worden. Men behoeft nog maar een week terug te bladeren in het officiële bulletin der bondsregering, om de stelling te vin den, dat er nog een lange weg te bewan delen zal zijn, vooraleer een Russische ambassadeur naar Bonn zal behoren te tijen in Bonn zich voor te bereiden op Een snel om zich heen grijpende brand in een volkswijk in de „benedenstad" van Djakarta heeft voor millioenen rupiahs schade aangericht. Honderden huisjes zijn een prooi van de vlammen geworden. Duizenden personen zijn dakloos. De brandweer, die met al het beschik bare materiaal was uitgerukt, stond mach teloos door gebrek aan water en het feit, dat het onmogelijk was het materiaal in de nauwe kamponggangen te rijden. De brand woedde in vrijwel dezelfde wijk, waar het vorige jaar bij een grote brand voor drie millioen schade werd aange richt. Er stond niets anders te doen dan de door de brand bedreigde woningen leeg te halen. De brand kwam tot staan voor een brede weg, de Djembatan Lima. I .-Jf v een aanvaarding van de betrekkingen met de Sovjet-staat als een nu eenmaal on vermijdelijk onderdeel van de verander de politieke weersomstandigheden. Dat Duitsland's eenheidspad in de nieuwe sfeer gemakkelijker begaanbaar zal zijn, gelooft men in Bonn zeker niet. Een dei- in Moskou meest op de voorgrond treden de leden van Adenauer's delegatie, prof. Carlo Schmid, bracht uit Moskou de in druk mee, dat veel in de politieke ver houdingen in de wereld op veranderen staat. „Het komt er nu maar op aan, wat men daarvan maken zal en dat zal niet zo Op Schiphol arriveerde uit New York Miss Washburn de Tulpenkoningin uit Tulsa in Oklahoma. Zij is de gaste van het Centraal Bloemen Comité en maakt onder auspiciën van dit comité een reis door ons land. De foto toont het mo ment, waarop mej. Van Vollenhoven (rechts) namens de K.L.M. bloemen aan biedt. H. M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdjjk de nieuwe Oostenrijkse gezant, de heer K. Wildmann, ter aanbie ding van zijn geloofsbrieven ontvangen. Hij volgt dr E. Filz op, die tot chef van het protocol van het ministerie van bui tenlandse zaken in Wenen is benoemd. De heer Wildmann werd in 1898 in Neder-Oostenrijk geboren. Hij studeerde aan het gymnasium, om in 1917 zijn oplei ding te krijgen aan de door Maria There- sia gestichte keizerlijke en koninklijke ..Konsulat Akademie", waar de jonge di plomaten werden geschoold. In 1922 werd hij geplaatst bij de legatie m Praag, een belangrijke diplomatieke missie, na de val van de Oostenrijks- Hongaarse monarchie. Hij is daar 10 jaar gebleven. In 1933, toen de moeilijkheden met de Nazis begonnen, keerde hij naar het ministerie van buitenlandse zaken in Wenen terug. Eerst was hij daar werk zaam in de politieke afdeling van het mi nisterie maar op zijn verzoek werd hij daarna belast met de anti-nazistische pro- pagandadienst. De heer Wildmann werd met de organisatie van het bureau belast w. ,-y- :ïyi; Voor de radio, in dagbladen, tijdschriften en andere publicaties oefende men critiek op het Nazisme, doch het heeft niet mo gen baten. In 1938 was het voor Oostenrijk en ook voor de heer Wildmann gedaan. De „Seiss- Inquart" van Oostenrijk tekende het schrijven, waarbij hij werd ontslagen. Toch is hij in de zeven jaren, die volgden in Wenen gebleven. Hij werd namelijk agent bij een levensverzekeringmaatschap pij. Dat was in die periode geen onge schikte functie. Zij verschafte de heer Wildmann een grote mate van bewegings vrijheid. Hij kon velen bezoeken en kon zich daarbij altijd door zijn verzekerings- paperassen dekken. In 1945 was hij een der eersten, die bij buitenlandse zaken te rugkeerden. Aanvankelijk was hij kabi netschef van de minister, later kreeg hij de leiding van de afdeling personeel. Tot het voorjaar 1953 was de heer Wildmann vervolgens gezant in Zwitserland. Daarna was hij twee jaar secretaris-generaal van buitenlandse zaken. Nadat hij de wens kenbaar had gemaakt naar Nederland te gaan, werd hij tot gezant bij het Neder landse bof benoemd. Met betrekking tot de toekomst van zijn land bleek de nieuwe gezant in een pers- gesprek zeer optimistisch. Inzake de be trekkingen tussen Oost en West heeft het wellicht de grootste practische ervaringen opgedaan, zo zeide hij, herinnerend aan die tien jaren van viervoudige bezetting, Dank zij de bijzondere mentaliteit en geestkracht van zijn volk zijn die jaren tot een goed einde gebracht. „U heeft geluk kig een andere taal", zo voegde hij er nog aan toe. ,,Bij ons is het echter de toon, die een andere spraak maakt Wij zijn in 1945 met nul begonnen, alles was of werd weggehaald. Wij hebben de zware bezettingskosten moeten dragen en nog meer. Maar thans is de Oostenrijker met grote wilskracht en enthousiasme aan de op bouw van een nieuw Oostenrijk bezig. Hij ziet zijn land thans anders dan het Oos tenrijk na de eerste wereldoorlog. Wij hebben thans de mogelijkheid economisch en politiek een gezond land te worden. Het land heeft vele natuurlijke rijkdommen, er ontwikkelt zich een gezonde economie, het heeft begaafde arbeidskrachten. De productie is thans 300 tot 400 pet in ver gelijking tot die voor de oorlog. Een politiek en economisch gezond Oos tenrijk is goed voor een krachtig Europa. Europa is niet oud, zo zeide de nieuwe ge zant met overtuiging, het is jong. Wij hebben aan uw land en bevolking kunnen zien, waartoe het in staat is. Ook Oosten rijk zal een bijdrage kunnen leveren tot een krachtig Europa, dat weer een sterke en actieve rol in de wereld zal vervullen. De heer Wildmann heeft grote bewonde ring voor ons land. In 1947 en 1954 heeft hij er enkele vluchtige bezoeken gebracht tijdens een inspectie-reis langs de Oosten rijkse diplomatieke missies. In Oostenrijk bestaan sterke banden met de Nederlan ders. Hij herinnerde aan de vele Oosten rijkse kinderen, die vele malen in ons land werden opgenomen. ,,Er zijn vele „Hollandkinder", die nog altijd met grote liefde en vriendschap aan uw land den ken". Zo zei de Oostenrijkse bondsminis- ter dr Drummei hem bij zijn vertrek nog, dat hij zelf een Hollandkind" is, die. evenals zovelen nog een sterke binding met Nederland voelt. Overigens heeft de gezant nog een fa milieband met Nederland. Zijn oudste dochter is enkele jaren geleden getrouwd met de Nederlandse dirigent Willem van Otterloo. De artisten van M.G.M. hadden ook Woensdag reeds vroeg de comfortabele beschutting van kasteel Maurick in Vught verlaten, om bij allesbehalve pret tig weer in Nunen voor de filmcamera's te verschijnen voor het maken van opna men voor de film „Lust for life", welke, zoals bekend, handelt over het leven van de beroemde Nederlandse kunstschilder Vincent van Gogli. Deze foto toont Kirk Douglas, die de rol van Van Gogh ver tolkt, tijdens het opnemen van een scène in actie tegen een echt-Brabantse ach tergrond. In Nieuw-Zeeland, zo vernemen wij, wordt de mogelijkheid onderzocht de Ne derlandse industrie in te schakelen bij de bruggenbouw in dit land. Nieuw-Zeeland neeft namelijk een grote achterstand op dit terrein. Men neemt aan dat het pro gramma zeker 10 jaar werk zou garan deren aan jonge Nederlanders, aan wie tevens de gelegenheid zou worden geboden zich permanent in Nieuw-Zeeland te ves tigen. Het Australië-Instituut te Rotterdam, dat bezig is de Nederlandse constructie bedrijven te polsen voor dit object, stuit daar echter op het bezwaar van het nog steeds heersende arbeiderstekort. De be doeling zou namelijk zijn. dat de brug- segmenten in Nederland worden gemaakt waarna ze naar Nieuw-Zeeland zouden worden getransporteerd om daar gemon teerd te worden. (Van onze verslaggever). Gisteravond omstreeks kwart voor acht vond op liet gevaarlijke, kruispunt Nieuwe Binncnweg-Mathenesserlaan te Rotterdam een aanrijding plaats tussen een tramste] van lijn 17 en een autobus van de fa. W C Fensen te Soest. De chauffeur van de bus, de heer H. Holtman uit Amersfoort, liep ernstige kneuzingen op en vijf trampassagiers moesten ter plaatse worden verbonden. Het tramstel werd door de zware bus enkele meters uit de rails gezet, waardoor het tramver keer over de Nieuwe Binnenweg volko men onmogelijk was geworden. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd en de bus moest worden weggesleept. Met een hevige klap diende het onge val zich aan. Lijn 17 was juist van de halte weggetrokken, toen uit de Ma^he- nesserlaan de bus naderde. De voertui gen raakten elkaar op het midden van het kruispunt. In eerste instantie liet de aanrijding zich vrij ernstig aanzien. Onder de tram reizigers dreigde een paniek uit te breken, die slechts met moeite door tramconducteur J. G. van Manson kon worden bedwongen. Rondvliegende glas scherven hadden vijf passagiers gewond maar de buschauffeur was er ernstiger aan toe. Met een van de drie uitgerukte ziekenwagens van de G.G. en G.D. werd hij naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. De Rotterdamse verkeers- en straatpolitie was snel aanwezig en kon het onderzoek direct ter hand nemen. Het ongeval is niet aan de gladheid te wijten. De chauffeur van de bus verklaar de dat hij de tram niet had opgemerkt. Terloops merkte hij nog op, dat bij zijn ongeluk een geluk was gekomen, want even te voren had hij een groep Rotter damse kinderen afgezet. Wanneer de kin deren tijdens de aanrijding in de bus wa ren geweest, z'ou het aantal gewonden grotsr zijn geweest. „Nog nooit heb ik een dergelijke aan rijding gehad", verklaarde de trambe stuurder J. W. F. van Zuidam. Dit keer was ik nogal snel van de halte vertrok ken, omdat de Lage Erfbrug had open gestaan. De klap kwam vrij onverwacht, maar mijn wagen stond snel stil". Weldra was een zware takelwagen be gonnen de tram weer in de rails te bren gen, terwijl een andere werkploeg de glasscherven verwijderde. Het kruispunt was ermee bezaaid. Aan de voorzijde was de tram volkomen ingedrukt., terwijl de zitplaatsen naar elkaar toe waren ge schoven. Van de bus lag de motorkap over de straat, bumpers en carrosserie waren ernstig verwrongen. Tin gelegd via de Mathcnesserlaan en Claes de Vrieselaan. In de 528ste staatsloterij is vanmorgen de laatste hoge prijs uitgeloot en daarmee de daaraan verbonden premie van 30.000 gulden. De prijs was er een van 2.000 gulden. De 32.000 gulden vielen op het lot 1 5 1 3 3. Op een vergadering van 5.0(10 New- Yorkse havenarbeiders is het voorstel aangenomen weer aan het werk te gaan en de grieven voor te leggen aan een commissie van burgers. Ook aan de sym pathiestakingen in andere Amerikaanse havens komt nu een einde. De actie van de vakbond, de ILA. die acht dagen heeft geduurd, was niet ge richt tegen de werkgevers, maar tegen de Havencommissie, een officieel bureau, dat de gang van zaken in de haven regelt en dat door de staten New York en New Jersey is opgericht. Het voorstel, om de grieven aan een commissie van burgers voor te leggen, kwam van senator Murray van New Jersey en wordt door de voorzitter van de ILA, Bradley, gesteund. Deze heeft later verklaard, dat een deel van de New-Yorkse havenarbeiders gisteravond het werk zou hervatten en de rest heden ochtend. Pater John Corridan, die door iedereen in New York de „havenpater" wordt ge noemd sedert de film „On the water front". heeft intussen verklaard, dat de staking door de vakvereniging van ha venarbeiders was uitgeroepen, omdat de Havencommissie de onregelmatigheden in de haven van New York werkelijk aanpakt". Als de commissie lang genoeg blijft werken, aldus pater Corridan. zal de haven misschien nog eens gezuiverd worden. In Indonesche kringen in de V.S. is men over het algemeen zeer gereserveerd in zijn uitlatingen over de kansen, die Indo nesië maakt bij de behandeling van de kwestie-Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering van de V.N. Men vraagt zich af, of de resolutie die twee maanden geleden door het Ameri kaanse Congres (met het oog op de Con ferentie van Genève) is aangenomen en waarin het kolonialisme wordt veroor deeld en de V.S. zich positief uitspreken voor het zelfbeschikkingsrecht van alle volken, in dit geval wel enige invloed zal hebben op het Amerikaanse standpunt. In welingelichte Indonesische kringen verklaarde men aan PIA, het Indonesi sche persbureau, dat van Amerikaanse zijde nog altijd de neiging bestaat de kwestie-Nieuw-Guinea te beschouwen Op het artillerie-manoeuvregebied bij Miinsterlager staan op het moment 140 Nederlandse en 2 Amerikaanse vuur monden opgesteld om gezamenlijk de oefening „Stormvuur" uit te voeren. De Amerikaanse zijn de befaamde 280 m m. atoomkanonnen, die echter ook met con ventionele granaten kunnen schieten en voor deze oefening ter beschikking van het Eerste Legerkorps staan. Het ligt, zo vernemen wij in Münster- lager in de bedoeling van de Amerika nen voor elk geaillieerd legerkorps in West-Europa enige van deze kanonnen ter beschikking te stellen. De oefening „Stormvuur" is meer een technische dan èen tactische schietoefening, omdat het spectaculaire element, nl. de vijand, ont breekt. In het z.gn. draaiboek is deze ten behoeve van het aanvragen van vuur- steun wel opgenomen, doch hij is er al leen op papier en om de infanterie-offi- cieren, die de oefening meemaken, gele genheid te geven hun vuursteun-aanvra- gen in te dienen. Aan de oefening nemen 5350 man deel, die 1500 voertuigen meenemen en 5500 projectielen met een totaal gewicht van 125 ton verschieten. Want er wordt met scherp geschoten bij „Stormvuur" en tot ver in de omtrek kan men de doffe knal len horen. Deelnemende onderdelen zijn de Le gerkorps artillerie en de artillerie van de parate Vierde Divisie. Deze laatste wordt echter gecommandeerd door de artillerie- staf van de Vijfde Divisie, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen is en grotendeels uit reserve-officieren be staat, vanuit het standpunt, dat het voegen van dit gebied bij Indonesisch territoir slechts een verzwaring van de lasten betekent voor Indonesië in zijn huidige omstan digheden. Men vindt weinig begrip voor het Indonesische standpunt, dat het hier allerminst om een poging gaat tot inlij ving van een vreemd stuk land. Al heeft men de steun van de 14 AA- landen, in overeenstemming met een des betreffend besluit van de Bandung-con- ferentie, men houdt wel degelijk reke ning met het feit, dat de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, Robertson, nog onlangs verklaarde, dat de V.S. een „strikt neutraal" standpunt zullen innemen, en het vraagstuk zien als een kwestie voor het volk van Nieuw- Guinea om te kiezen tussen het „Neder lands" en het „Indonesisch kolonialisme". Adam Clayton Powell, lid van het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaan se Congres, die de Bandung-conferentie als waarnemer heeft bijgewoond, illu streerde in een onderhoud met PIA de moeilijkheid, waarvoor de V.S. zich in dergelijke situaties geplaatst zien, met het volgende voorbeeld: „Kort na mijn terugkeer van de Ban dung-conferentie had ik een onderhoud met president Eisenhower. Ik bracht daarbij naar voren, dat het voor de V.S. onmogelijk zou zijn in de toekomst in kwesties betreffende kolonialisme een ne gatieve houding aan te nemen, doch dat het land zich definitief hiertegenover diende te stellen. De president verklaarde hier volko men mee in te stemmen en zei hier over reeds te hebben gesproken met Franse en Nederlandse leiders. Ook de Fransen en Nederlanders gaven toe, dat het kolonialisme diende te verdwijnen, doeh, zei de president breeduit lachend (aldus Powell), de moeilijkheid is, dat zij bedoelen over honderd jaar, waar wij een periode van vijf tot tien jaar in ge dachten hebben. En wij dienen toch enigszins rekening te houden met deze landen, waarmee wij door talloze handen verhonden zijn door de jaren heen?" Aldus zeide presi dent Eisenhower naar de Amerikaanse afgevaardigde aan PIA mededeelde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1