Vijftig jaar Caltex in Nederland ;n Supersone Jachtvliegtuigen liggend worden bestuurd? NEDERLANDERS WELKOM IN NIEUW-ZEELAND Massale opkomst op Oogstdank dagen L.T.B. Bedenkelijk misbruik van werk loosheidswet wordt beteugeld wordt bepaald ier groepen - Vier p annen Interessante proeven met een Meteor Overzicht Tweede Kamer Europese veiligheid Blijf Uw zenuwen ,jde baas,neem Eerste afnemer kreeg nu (ingelijste) order tenia September jubileum maand Export naar Australië kan verdubbeld worden Via een plaatje tot een Russisch praatje Ir Wijffels verlaat Tweede Kamer Treffende pelgrimage naar Heiloo Drie badgasten uit zee gered Dorpelingen-verzet opgegeven PAGINA 3 PONDERDAG 13 SEPTEMBER 1935 Grootste tankschip van Ne derland in aanbouw Filmpje over Nederland Naar 40 millioen Australiërs HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST Uitgifte van bijzondere postzegels Ter gelegenheid van het Koninklijk be zoek aan de Npd Antillen zal de postad ministratie aldaar een tweetal bijzondere postzegels uitgeven. Nadere gegevens om trent de voorstelling, de frankeerwaarde en het tijdstip van verkrijgbaarstelling hier te lande volgen binnenkort. Zelf ook cultuur „beleven Moedige daad van oud-marineman Tegen uitbreiding Amerikaanse luchtbasis Voortgezet dispuut over finan ciële gelijkstelling RVMOER OM TAHITIAANSE MEISJES Verstekelingen op Nederlands schip reldoorlog I bracht, zoals te verwachten was. enige teruggang, doch direct na 1918 ging het snel bergopwaarts en in 1921 was de Continental Petroleum Company alwéér ..uit het pand gegroeid". In 1922 werd de eerste Continental Petroleum Compan.v-benzinepomp In Amsterdam geopend de voorloper van de ruim twee duizend pompen die thans in Nederland de Caltex-ster voeren. In 1922 werd Rotterdam verlaten en betrok men het nieuwe pand te Den Haag; ook kwam in dit jaar de Continen tal Petroleum Company geheel los te staan van België. De Tweede Wereldoorlog betekende opnieuw een periode van teruggang. Gro te opslagplaatsen in Amsterdam werden door brand vernield, het tijdelijk hoofd kwartier in het Haagse Bezuidenhout werd door het bombardement vernieti1"'. het depot in Venlo werd zwaar bescha digd. Na 1945 brak echter weer een bete re tijd aan en op 1 Januari 1947 werd de naam van de Maatschappij sinds 1928 ••The Texas Company" veranderd in Caltex. een naam die is samengesteld uit enkele letters van de moedermaatschap pij. de Standard Oil Company of Califor nia en The Texas Company. Spoedig daarna viel het belangrijke besluit in Ne derland een moderne raffinaderij op te richten. In 1948 werd met de voorberei dende werkzaamheden begonnen en op 12 Mei 1950 kon de nieuwe raffinaderij te Pernis door de toenmalige minister van Economische Zaken. prof. dr J. R. M. van den Brink, worden geopend. Met de bouw van deze raffinaderij was een be drag van 114 millioen gulden gemoeid. Thans is besloten tot de bouw van enkele nieuwe installaties, o.a. een platformer. voor een totaal bedrag van ruim 30 mil lioen gulden. De afdeling inkoop van Caltex plaatste van 1951 t.e.m. 1954 voor ca 90 millioen gulden aan orders op de Nederlandse markt. De N.P.T.M. besteedde in deze periode voor ruim 15.5 millioen gulden aan proviandering, onderhoud etc. van de vloot. Bovendien is thans bij Wilton-Fijen- oor,) een tanker van 32.500 in aanbouw, die na voltooiing het grootste tankschip onder Nederlandse vlag zal zijn. De groep van Caltex maatschappijen in Nederland bestaat thans uit: Caltex Pe troleum Maatschappij (Nederland) N.V.. omvattende de verkooporganisatie, de inkooporganisatie en de raffinaderij; N.V. Caltex Pacific Petroleum Maatschappij; N.V. Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij. Ter gelegenheid van het., jubileum is door het personeel aan de directie een gipsontwerp van een beeldhouwwerk ver vaardigd door de beeldhouwer Titus Lee- ser uit Ommen aangeboden. Het in brons uit te voeren beeldhouwwerk zal ge plaatst worden in het in aanbouw zijnde nieuwe Caltexgebouw. Voor de dealers in het gehele land worden vijftien feestavonden georgani seerd en bovendien heeft Caltex bij gele genheid van dit vijftigjarig bestaan door Walter Smith (regie en productie). Otto van Neyenhof (camera) en Rudolph Kar- semeyer (muziek) een filmpje lafhn ma ken. dat onder de titel Land beneden de zeespiegel" een beeld geeft van Neder land. Het filmpje, dat in 67 landen zal worden vertoond, behandelt o.m. de strijd tegen het water industrie scheepvaart huizenbouw, sport, spel en folklore. Zo wel dr G. J. Lammers. directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst als ihr W. Bo- reel. directeur van de A.N.V.V. werd gis teren een copie van deze rolprent aange boden. Van onze luchtvaart medewerk er) Onder de vele typen, die dit jaar op de grote Engelse luchtvaartshow te Farnborough de aandacht trokken, bevond zich een merkwaardig vliegtuig. Hel Was een omgebouwde Meteor-jager, voorzien van een extra lange neus. Het toestel is in dienst bij het Royal Air Force Institute of Aviation Medicine en Wordt gevlogen door een vlieger in liggende houding. Gezien het medisch onderzoek dat met behulp (Van onze Haagse redactie). MVT enig ceremonieel heeft ir E. H van Berkhnysen, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Den Haag. gistermiddag de keurig ingelijste order teruggekregen, waarin, in 1905, bij de toenmalige Continental Petroleum Company gasolie werd besteld. Met dit gebaar bracht de heer J. W. C. van Lan gen, lid der directie van Caltex Petro leum Maatschappij (Nederland) N.V. hulde aan het bedrijf, dat de primeur had de eerste afnemer te zijn van de maat schappij, die thans niet zonder enige trots, haar vijftigjarig bestaansfeest viert. Tijdens deze plechtigheid. die plaats vond in de De Witte Sociëteit te Den Haag, heeft de heer Van Langen een kort overzicht gegeven van de geschie denis van Caltex in Nederland. De juiste oprichtingsdatum is 29 September, doch de gehele maand September zal dit jaar door de Caltex als jubileummaand wor den beschouwd.. Hoogtepunt wordt even wel de 29ste September als de directie in de Witte Sociëteit zal recipiëren De zetel van de maatschappij was Ant werpen, vanwaar Nederland van petro- leumproducten werd voorzien. In 1911 'werd een pand in Rotterdam betrokken Het totale personeel bestond uit vier man, wel een verschil met de huidige personeelssterkte die ongeveer 1750 be draagt. De zaken breidden zich toen ge stadig uit en reeds in 1914 moest naar een grotere behuizing worden gezocht. We- PRODUC7 Fruit-frisse vruchtencarameis in handige verpakking De neus van deze Meteor is van bijzon dere constructie. Geheel voorin is een Meine speciale cockpit gebouwd, die het ?e vlieger mogelijk maakt om de machine liggende houding te besturen zonder dat dit inspanning of bijzonder ongemak voor hem betekent. Het laat zich gemak kelijk denken, dat, wanneer de voorover liggende houding lange tijd achtereen vol gehouden moet worden, er wel enige aan dacht moest worden besteed aan de juiste houding en het niet aanging om er een voudig maar oen matras in te leggen. Het Sehele lichaam wordt dan ook onder steund van de kin tot de enkels. Van de borstkas tot de heupen ligt de vlieger on der een hoek van ongeveer 30 graden; van heupen tot knieën is de helling ongeveer graden groter, terwijl dan de beneden- henen weer omhoog liggen. De houding komt dus enigszins overeen met die van een bobsleerijder. Bovendien worden ook de armen ondersteund, zodat de voorover- l'gende houding vrij comfortabel is en dan °ok zonder bezwaar is vol te houden. In deze houding moet de vlieger zijn toestel kunnen besturen en volledig onder controle houden. De stuurknuppel, die in een normale cockpit vlak voor de vlieger uit de grond oprijst, is nu zeer klein en kort gehouden en staat bij de rechter hand opgesteld. Om de besturing te vergemak- kelen diende een klein hulpmiddel te wor den toegepast; de stuurknuppel is n.l. op gehangen in veren, zodat hij automatisch steeds de middenstand wil innemen. Het Voetenstuur voor het richtingsroer wordt bediend door bewegingen van de enkels. De overige bedieningsorganen staan opge beld onder het onmiddellijk bereik van de linker hand. terwijl andere noodzake lijke vlieginstrumenten juist onder oog- hiveau zijn gemonteerd. Een van de vlieger-artsen, die veelal hiet deze machine vliegen, is de 34-jarige Wing-Commander Allen Crawford, die verklaart, dat de besturing hem geen bij zondere moeilijkheden oplevert. Alle be dieningsorganen worden mechanisch ver sterkt, zodat er tijdens de besturing geen Scote spierkracht wordt verlangd en het optreden van spierkramp niet voorkomt. Tot dusver heeft Nieuw-Zeeland onge veer 14000 Nederlandse emigranten opge nomen. Nederlanders» Engelsen en Scan- dinaviërs genieten in Nieuw-Zeelajnd de voorkeur, omdat zij zich zonder yeel moei te aan de bevolking assimileren. De be langstelling voor emigratie naar Nieuw- Zecland, die na de oorlog zeer groot was, maar die aanzienlijk terugliep toen men in Wellington voor gegadigden een stren gere selectie ging toepassen, is echter on danks het feit dat de mogelijkheden sinds enige tijd weer verruimd zijn, tamelijk ge ring gebleven. Vermoedelijk omdat men nog te weinig op de hoogte is van de soepeler voorwaar den. Aldus verklaarde ons gisteren mr F. van Raalte, die gedurende vier jaar secre taris is geweest van het Nederlandse ge zantschap in Wellington. De verruiming van de mogelijkheden voor Nederlanders om zich in Nieuw-Zee land te vestigen is het resultaat geweest van de reis, die minister J. Suurhoff enige tijd geleden naar Australië en Nieuw-Zee land heeft gemaakt. De heer Van Raalte die een bezoek bracht aan de Utrechtse Jaarbeurs, vertelde voorts, dat de Neder landers in Nieuw-Zeeland de Nederlandse export naar hun nieuwe vaderland stimu leren, met name op het gebied van levens middelen en textiel. De Nederlandse kan sen worden echter beslist niet voldoende uitgebuit; van Duitse, Zweedse en Franse zijde is de activiteit op handelsgebied heel wat groter. Wil Nederland zijn kansen niet verspelen, dan zal men het Nederlandse product meer bekendheid moeten geven. Ook de Australische markt wordt door Nederland min of meer verwaarloosd. Australië, dat thans negen millioen in woners telt, importeert momenteel voor zes en een half milliard gulden. Het Ne derlandse aandeel daarin bedraagt 115 mil lioen, een bedrag, dat zonder veel moeite te verdubbelen is- zo meent de Neder landse consul in Sydney, de heer E. de Jong, die gisteren eveneens in Utrecht was Ook in Australië fungeren de Nederlandse immigranten als ambassadeurs voor de Nederlandse industrie. Men streeft er naar het aantal Australiërs in de loop van deze eeuw tot veertig millioen op te voeren, een reden te meer voor Nederland om de Australische markt niet te verwaarlozen. Volgens een Amerikaanse afgevaardig derland, voorganger van onze overle den kardinaal De Jong, geweest is die ons de christelijke cultuur gebracht heeft, een cultuur die ook door de L.T.B.-ers zelf „beleefd" moet worden. Mr G. J. Vermeulen, algemeen secre taris van de L.T.B., bond de pelgrims op het hart dat tegenover elke milieu verandering welke de kath. boeren en tuinders in deze moderne tijd onder gaan, een inhoudvolle traditie moet staan. De Willibrordushulde kreeg een schone omlijsting door de koorzang en door het gemeenschappelijk zingen van het bonds- en vaandellied. Het plechtige Lof werd Dinsdag opge dragen door pastoor Warnink uit Kwints- heul met assistentie van de kapelaans Van Boxmeer uit Den Hoorn en Kwaai- taal uit Honselersdijk, terwijl Woensdag aan het altaar stonden pastoor Van Leip zig uit Beemster met de kapelaans Appel man uit Bergen en Van Kan uit Weesp. Kapelaan E. Duym uit Haarlem hield beide keren de predikatie. In de processie werden een aantal vaandels van L.T.B.- afdelingen meegedragen. Een plechtig „Te Deum" besloot de zo geslaagde oogst- dankdagen. Aan het begin van de vergadering der Tweede Kamer heeft voorzitter Korten- horst gistermiddag medegedeeld, dat ir F. C. M. Wijffels (KVP), oud-minister van Sociale Zaken, met ingang van gisteren ontslag heeft gevraagd als lid van de Kamer. Opvolger van de heer Wijffels op de candidatenlijst van de KVP is jhr mr G. Rutis de Beerenbrouck, die thans zitting heeft in de Eerste Kamer. Opvolger van de heer Ruijs de Beerenbrouck in de Eerste Kamer is de heer J. H. J. Maenen, voorzitter van de K.A.B. in Limburg. (Van olze verslaggever) Niet minder dan 2500 leden van de diocesane Haarlemse Kath_ Land- en Tuinbouwbond voornamelijk afkomstig uit Noord- cn Zuidhollandse afdelingen hebben Dinsdag en Woensdag de felle regens getrotseerd om in het Genadeoord van O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo de oogstdankdagen van de L.T.B. mee te maken. Zij zuilen daarvan geen spijt ge had hebben. Ondanks het naargeestige weer, dat o.m. verhinderde dat de pro cessie door het park trok, waren de plech tigheden zo luisterrijk, dat zü de aanwe zigen wisten te ontrfffcren. Dit moet zeker voor een deel op rekening geschreven worden van de jongens van de koorschool van de Haarlemse basiliek die o.I.v. dr A. M J Kat met hun klare stemmen de dag tot een onvergetelijke gebeurtenis maak ten, ook al zongen ze Dinsdag alleen maar in de Hoogmis. Doch die L.T.B.-ers zelf hadden daaraan evenzeer meege werkt door hun massale opkomst èn door de prachtige versiering van kleurige bloe men en vruchten der aarde waarmee de bedevaartskerk, de Runxput, het rustal- taar, het St. Willibrordusbeeld, de kapel en de voorpleinen getooid waren. Met bussen en treinen waren de bede- vaartsgangers naar Heiloo gekomen. Rec tor J. v. d. Hoogte, bondsadviseur van de L.T.B.droeg om tien uur in de stamp volle bedevaartskerk de plechtige Hoog mis op, Dinsdag met assistentie van de pastoors D. Buis uit Bovenxerk en J. Ber ger uit Oosterblokker en Woensdag bij gestaan door pater J. van Rooyen S.V.D. en kapelaan Schlatmann uit Nootdorp. De rector hield een treffende predikatie onder de titel: „Alles wat ge doet, doet het in de naam van Jezus Christus en al dus doende betuigt door Hem Uw dank aan God de Vader" (Colossenzen 3:17). Tijdens de offerande werden symbolisch de vruchten der aarde aan God aange boden. Uit volle borst zongen de kerk gangers na afloop van de Hoogmis het Oogstdanklied. Behartigenswaardige woorden sprak mr Felix Wubbe uit Gouda, een der do centen van de L.T.B.-kadercursus, tij dens de Willibrordushulde die beide keren in de stromende regen plaats vond. Hij doordrong er zijn toehoorders van dat het de grote apostel van Ne- ecu xwiiiCJ. Itvddliöe di^c Vdal uift" de uit Californië. de republikein Hil lings. die een bezoek aan de Sovjet- Unie heeft gebracht, is de gemakkelijk ste manier om een Rus aan het praten te krijgen hem een „Amerikaans Nieu- wigheidje" te vertonen Hillings had na melijk een nieuwe Amerikaanse snelca- mera bij zich, die in één minuut tijds een afgewerkte foto produceert. De Moskovie- ten toonden grote belangstelling voor dit apparaat en lieten zich wachtend od ..hun plaatje", gemakkelijk tot een „praatje" verleiden. Zij bleken daarbij zeer belangstellend te zijn naar de levens wijze in de Westelijke wereld, aldus Hil lings. Een der grootste sensaties aldus Wing Commander Crawford, is het feit dat men zich tijdens de vlucht, vrij in de lucht waant. Men heeft niet het idee 'hef een vliegtuig te zijn verbonden, om dat het zicht op het toestel zelf de Vfeugelneus, motorinlaten enz, ont weekt. Het uitzicht beperkt zich tot recht vooruit, de grond en de zeer korte Een andere vreemde gewaarwor- ~ing treedt op tijdens start en landing, „"■arbij de machine met een snelheid ,®n ongeveer 200 K.M. over de grond 'pdt. Dit geeft de indruk, dat de snelheid vfel en veei groter is door het directe zicht op de vlak onder de neus voorbij schietende startbaan. Achter de liggen de vlieger bevindt zich ook nog de nor male cockpit, waarin op elke vlucht ook een vlieger plaats neemt. Deze heeft het toezicht over de gehele machine en kan de bewegingen van de ander controle- ren; bovendien bezit deze cockpit meer instrumenten. In Bergen aan Zee heeft men Dinsdag middag drie Duitse badgasten aan de dood kunnen ontrukken. Het waren de heer kt. Harst. 59 jaar en zijn ruim 59-jarige Echtgenote M. HarstNoekels en hun gehuwde dochter, allen wonende te marsen. De redding geschiedde door de heer A, Remijn, gepensionneerd adjudant hiachinist der Koninklijke Marine, wo- hende te Bergen. Het drietal had zich te klater begeven nabij een mui ten Noorden yan de tweede strandafgang, toen het werd verrast door de hoge zee. Door het Volstaande water werden zij omver ge- Uagen, zodat de onderstroom vat op hen kreeg. Remijn begaf zich geheel alleen Sekleed te water en slaagde er in eerst he dochter te grijpen, die haar reeds be wusteloze vader boven water wist te houden. Hij nam de man van haar over, waarna zij op eigen kracht zich naar de wal kon begeven. De bewusteloze man ™erd door Remijn naar het strand ge bracht. Hierna ging de moedige redder wederom te water en kon ook de echt genote bijtijds bereiken, die eveneens reeds in bewusteloze staat verkeerde. E>e toestand van het echtpaar is thans fedelijk wel. De dochter heeft helemaal Peen nadelige gevolgen ondervonden van het incident. OTSiMS Bij het steeds toenemen van de vliegsnel- heden treden ook steeds groter worden de krachten op, waaraan het menselijk lichaam weerstand moet bieden. Daarom worden thans proeven genomen om de besturing niet meer zittend, doch lig gend te doen geschieden. Het Royal Air Force Institute of Aviation Medicine neemt daarom proeven met een Meteof, die in liggende houding wordt bestuurd. tische munt kunnen slaan in de kring van de felle voorstanders van het open bare onderwijs Onnodig nog te zeggen, dat het ontwerp volgens de heer Gort zak een weg opent, die uitermate ge vaarlijk is voor het openbare onderwijs. Tweeërlei verlaging gewenst De heren Peters en Zandt en mevrouw Heroma drongen zowel aan op verlaging van het vereiste aantal leerlingen voor het stichten van een kleuterschool als op verlaging van de lcerlingenschool en ver sterkten hiermede het koor van stemmen, dat gisteren hiervoor reeds krachtig ge pleit had. Het minimum aantal van 30 leerlingen, dat het wetsontwerp eist voor stichting van kleuterscholen in gemeenten heneden de 50.000 inwoners, is, aldus de heer Peters, te hoog niet alleen omdat kleine gemeenten dan nooit aan een eigen kleuterschool komen, maar ook, omdat hierdoor in grotere gemeenten met een in godsdienstig opzicht sterk gedifferentieer de bevolking grote moeilijkheden ont staan. Vandaar, dat hij voor een minimum grens van 20 leerlingen pleitte. Mevrouw Heroma belichaamde deze gedachte in een amendement, dat gezien de sympathie, welke van vele zijden voor een dergelijke verlaging is getoond, een goede kans maakt om aangenomen te worden. Wat de leerlingenschaal betreft, vroeg de heer Peters de bewindsman op korte termijn een onderzoek te laten instellen naar het meest wenselijke aantal leerlin gen per klas voor het hele onderwijs De K.V.P.-spreker toonde zich evenals de he ren Roosjen en Mol en mevr. Fortanier- de Wit voorstander van een A-opleiding voor kleuterleidsters van drie jaar gevolgd door een B-opleiding van een jaar. Tegen een bescheiden financiële bijdra ge van de ouders, die hun kleuters naar de kleuterschool sturen, had hij geen be zwaar, maar wel tegen het door de rege ring voorgestelde systeem van schoolgeld heffing. -Het ontwerp t pptitvc °P overeenkom- J. PETERS stige wyze als Ander systeem geschied is t a.v. de luisterbijdra ge. De heer Peters voelde weinig voor dit systeem. De vrijstellingsnormen zijn hier bij zo laag. dat vrijstelling tot de uitzon deringen zullen behoren. De heer Peters zag daarom liever de vroegere normen van de L.O.-wet overgenomen. Minister Cals zal morgen antwoorden. AD INT Deze recente foto toont de nieuwe am bassadeur van India in Nederlandmr B. K. Kapur. Met ingang van 1 Sept. 1955 is hij in deze hoge functie benoemd en Woensdag llf Sept. heeft hij zijn ge loofsbrieven aangeboden aan H.M. de Koningin. De inwoners vaii Soenakawa en vak bondsleiders, die sinds eergisteren zich verzet hebben tegen werkzaamheden ter uitbreiding van de naburige Amerikaanse luchtbasis, hebben vanmorgen hun verzet opgeheven. Dit was een gevolg van de politiever- sterking, die de Japanse regering heeft gezonden en de vastberaden houding van de autoriteiten. De werkzaamheden zijn hervat onder bewaking van de politie, die is uitgerust met pantserwagens en traangasbommen. Volgens waarnemers heeft het verzet ten doel gehad, de openbare mening in het geweer te brengen tegen de te snel le herbewapening van Japan en niet zozeer tegen de uitbreidingswerkzaamhe den, die noodzakelijk zijn geworden door de behoeften van de moderne luchtvaart bleef zich verzetten. maar zoals altijd gelukkig zonder enig resultaat. Vóór de behandeling van dit wetsont werp. had de Kamer eerst het sprekers lijstje afgewerkt voor de nieuwe rege ling van het kleuteronderwijs, 's Mid- Toen het Nederlandse vrachtschip „Zonnewijk" Maandag in de haven van Sydney voor anker was gegaan ontdekten Australische douane-ambtenaren, dat er twee personen te veel aan boord waren. Het waren twee achttien-jarige meisjes uit Tahiti die als verstekelingen de reis van Auckland in Nieuw-Zeeland naar Sydney hadden meegemaakt. Daar zij geen papieren bij zich hadden mochten zij niet van boord, doch dit was niet naar de zin van fle schepelingen van de „Zon newijk", die het niet konden zetten dat de meisjes voor de duur van het verblijf in de haven in een hut werden opgeslo ten. Er volgde Dinsdagavond zelfs een rumoerige demonstratie voor de vrijla ting van de meisjes, zodat de politie er aan te pas moest komen om de gemoede ren te bedaren. En thans houdt een Ne derlandse zeeman, gewapend met een net jes in papier verpakte knots, de wacht bij de hut. waarin de meisjes zijn opgesloten. De meisjes hebben in Auckland in een ziekenhuis gewerkt. Een van haar ver klaarde, dat zij naar Sydney was gegaan, omdat zij meende, dat haar verloofde een Nederlandse zeeman, die als steward vaart op een ander Nederlands schip, dat ook in de haven van Sydney lag niet met haar wilde trouwen Haar vriendin was „zo maar" met haar meegegaan. De verloofde las Dinsdag in de krant van het gebeurde en is daarop naar de „Zonnewijk" gegaan, waar hij met zijn meisje heeft gesproken. Na afloop ver telde hij aan verslaggevers, dat alles tus sen hen beiden in orde was en dat zij zouden trouwen, wanneer zij naar Nieuw-Zeeland zou zijn teruggekeerd. Hoe die terugkeer zal gebeuren staat on dertussen nog niet vast. Daarover voeren op het ogenblik de agenten van de rede rij van de „Zonnewijk" besprekingen. dags voerden nog een viertal sprekers het woord, n.l. de heren Peters (KVP). Gortzak (CPN). Zandt (St.-Ger.) en mevrouw Heroma-Meilink. De heer Gortzak tracteerde de Ka mer nog eens op het gisteren door de heer Roosjen (AR) reeds weersproken fabeltje van de achterstelling van het openbare bij het bijzondere kleuter onderwijs in het regeringsvoorstel. Dominee Zandt daarentegen betoogde het omgekeerde. En de heer Peters stelde tegenover de vandaag door de heer Gortzak ondersteunde klaagzang van mevrouw Fortanier-de Wit (VVD) over de zware belemmeringen, welke het regeringsvoorstel aan het open baar onderwijs in de weg legt. vast dat het bijzonder onderwijs door de geëiste waarborgsom van 25 pet veel zwaarder geremd wordt. Schreeu wend hoog noemde ds Zandt dit per centage. Volgens de heer Peters zou den de remmen voor het openbare onderwijs in de practijk erg meeval len. De heer Gortzak wilde de heer Van Sleen (PvdA) en mevrouw Fortanier- de Wit in liefde voor het openbare on derwijs kennelijk voorbijstreven. Hij was tegen doortrekking van de finan ciële gelijkstelling naar het kleuteron derwijs. De openbare school in de ogen van de communistische fractieleider dè nationale school, moest volgens hem in het ontwerp primair gesteld worden Het aantal leerlingen, nodig voor stich ting van een openbare kleuterschool, wilde hij ook lager gesteld zien dan voor het bijzonder kleuteronderwijs. Wensen, die gelukkig geen kans maken om vervuld te worden. Wel zullen de communisten hieruit weer propagandis- Het zenuwstillend, geen slaap verwekkend. BAYER preparaat ,Vler ontwerpen voor het systeem van 'uropese veiligheid drie Westelijke een Russische vormen thans het "bderwerp van onderhandelingen tussen e Westelijke kanselarijen. Drie dezer Pytwerpen zijn resp. door de Franse pre bier Faure, de Britse premier Eden en e Russische premier Boelganin op de E®oferentie van Genève ingediend. Het ylerde is nu van Amerikaanse zijde ge komen. Over dit laatste heeft het State ,®Partment zich evenwel nog niet nader ""gelaten. vAolgens het plan-Eden zouden de Grote yier en een herenigd Duitsland zich on- het gezag van de V.N. verbinden tot hulpverlening aan het slachtoffer van een ®an.val, wie dan ook. Het plan-Faure oorziet in een veiligheidspact met deel- "eming van alle Europese mogendheden, ,n®t inbegrip van een herenigd Duitsland. "andhaving van de regionale organisaties NATO en Pact van Warschau, vervan- 5*hS van de bestaande defensieverdragen °t nieuwe en mogelijke verbinding in de toekomst tussen het nieuwe veilig heidssysteem en het Atlantisch Pact en het Pact van Warschau. Volgens het nieuwe Amerikaanse plan zouden veertien landen, de Grote Vier, de Benelux-landen, Italië, Canada, Polen, Tsjechoslowakjje, Roemenië, Hongarije en Bulgarije een pacht moeten sluiten, dat o.m. óók de veiligheid van het Sovjet- bloc zou garanderen. Duitsland zou hierin niet worden opgenomen, doch in ruil voor het pact zouden de Sovjets po sitief moeten meewerken aan de hereni ging van Duitsland, en dit land, na de unificatie, de vrije keuze moeten laten om al of niet tot de NATO toe te treden. Het Russische plan omvat een veilig heidspact, ondertekend door alle Euro pese staten èn de V.S. Dit pact zou stap voor stap alle bestaande defensie-syste men moeten, vervangen. STAATSSECRETARIS DR A. VAN RHIJN Waakzaam tegen misbruik,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3