vaartberichten Index groothandelsprijzen Juli onveranderd Opnieuw demonstraties tegen uitbreiding Minister gaat „zaken rechtzetten" ELEMENTAIRE VLIEGER- OPLEIDING KON. LUCHT MACHT Van 1 November af naar Gilze-Rijen De elementaire vliegeropleiding voor de Koninklijke Luchtmacht, welke reeds meer dan vijl laar op de vliegbasis Woensdrecht geschiedt, zal per 1 Novem ber naar het vliegveld Gilze Rijen ver huizen. Het zal echter nog wel even du ren alvorens straaljagers op Woensdrecht hun intrede zullen doen. omdat de start banen nog niet helemaal gereed zijn. PETROLEUMLAMP BIJ BUTAGAS Amer. vliegbases in Japan PROF. DR J. B. KORS ZEVENTIG JAAR Amerika en J.-Slavië De Zijn z deelnt sche sDrok< voora der d hande van d de hu Na stellir ten dc nebbe de en XII. mentt de on chanii ■winni beeld Vielke sprak hiinia riger« Voor van e De Chileen J. Maza is voorgedragen als candidaat voor het presidentschap van de tiende Algemene Vergadering der V. N„ welke op 20 September a.s. te New York door minister Luns zal worden ge opend. Tot dusver zijn voor deze functie geen andere candidaten gesteld. In geval Maza gekozen zou worden, zou hij de tweede Zuid-Amerikaan zijn. die dit voorzitterschap vervult. De eerste was de Braziliaan Aranha in 1947. Zoals bekend werd de negende Algemene Vergadering gepresideerd door de Nederlander mr E. N. van Kleffens. Een van de eerste agendapunten van de vergadering is de verkiezing van drie nieuwe leden van de Veiligheidsraad ter vervanging van de drie aftredende leden Brazilië. Nieuw-Zeeland en Turkije. Cuba dat reeds in de jaren 1949/50 deel uit maakte van de Veiligheidsraad, heeft zich candidaat gesteld voor de vrijkomende zetel van Brazilië, Australië (1946/47) voor de Nieuw-Zeelandse zetel. De zetel welke Turkije momenteel bezet was oor spronkelijk ..gereserveerd" voor de groep van Oosteuropese landen. Als zodanig hebben Polen en de Oekraïne zitting en had. doch sinds 1949 is deze zetel achter eenvolgens telkens voor een termijn van twee jaren bezet door Joegoslavië Grie kenland en Turkije. Evenals in 1953 heb ben Polen en de Philippi.inen zich thans weer candidaat gesteld voor deze zetel. Te Gersloot bij Heerenveen is Dinsdag avond de boerderij van de heer E. v. d. B. door brand vernield. De voorraad hooi ging geheel en de inboedel groten deels verloren. Het vuur is ontstaan bij het verwisselen van een butagasfles, waarbij de heer v. d. B. zich liet bij lichten met een petroleumlamp. Het ont snappende gas vatte vlam en in een oog wenk stond het huis in lichter laaie. De heer v. d. B. en zijn echtgenote konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De boerderij, die vrijwel geheel vernield werd, was verzekerd. Dri Van eiste ]cmsc Mzerh Van Op hian recht houd A; ee die d zocht en i; heeft grote dam Waar Voor Wate bij v op d. gelat mod. schr. de. knoe verk civie gevo Per, len. zou ter tot 1 De ring als 1 De spra Ongeveer zestig personen zijn gisteren gewond tijdens nieuwe demonstraties tegen Japanse landmeters, die werken aan de uitbreiding van een Amerikaan se luchtbasis in de buurt van het dorp Soenakawa, in de omgeving van Tokio. Een politiemacht van 1.000 man, onder wie achttien der slachtoffers vie len, gebruikte traangasbommen bij een botsing met de bevolking van Soena kawa. die zich tegen de uitbreiding ver zet. 25 Personen werden in hechtenis ge nomen. Vakbondsfunctionarissen, die de dor pelingen steunen, zeiden. dat zij een einde aan de campagne zouden maken omdat er anders nog meer slachtoffers zouden vallen. Maar zij verklaarden, dat zij „andere middelen" zullen ge bruiken om de voorgenomen uitbrei ding van in totaal vijf Amerikaanse bases te verhinderen De voorzitter van de K.R.O.. tevens voorzitter van de Nederlandse Radio Unie prof. dr J. B Kors O.P.. heeft gisteren zijn 70ste verjaardag gevierd. Namens het personeel van de KRO werd hem een bedrag onder couvert overhandigd. Leden van het bestuur van de KRO en de NRU. tal van figuren uit de radiowereld, als mede bevriende relaties boden schrifte lijk of persoonlijk hun gelukwensen aan. De viering droeg overigens een intiem karakter. Van de studiegebouwen wap perde ter ere van de verjaardag van prof. Kors de KRO-vlag. faat), metaalwaren (ruwe tin, tinerts, rood koper, lood in blokken), papierwaren (sul- fietcelluloshe, houtslijp) en hulpstoffen (steenkool, cokes, gas) met 1 punt stegen Bij de textielwaren (wollen garens, ruwe wol en katoen) werd een daling van 1 punt geconstateerd. De groep afgewerkte producten, waar van het Indexcijfer met een punt daalde tot 137, vertoonde de volgende veranderin gen: De sectoren chemische producten (meststoffen), gefabriceerde voedings- en genotmiddelen (vlees en vleeswaren) daal den 1 punt, de sector overige producten (stro, veekoeken, veevoeder) 4 punten. Hiertegenover steeg het indexcijfer voor metaalwaren (schroeven en moerbouten snoer en\kabel) met 2 punten. INDEX GROOTHANDELSPRIJZEN 31 30 30 1954 Mei Juni Juli Voedingsmiddelen124 116 117 116 Grond- en hulpstoffen 155 159 160 161 Afgewerkte prod134 138 138 137 Algemeen 136 136 136 136 Blijkens een publicatie van het C.B.S. is het algemeen indexcijfer van groothan delsprijzen per 30 Juli t.o.v. Juni gelijk gebleven op 136 (basis 1948 100). Het indexcijfer voor de groep voedings middelen daalde met 1 punt tot 116. In deze sector daalden de prijzen voor haver, groene erwten, geïmporteerde mais. ge- importeerde gerst, geïmporteerde cacao bonen, consumptiemelk, rundvee, varkens en kippen. Een stijging werd geconstateerd bij de prijzen van binnenlandse tarwe, aardappelen en eieren. Bij de grond- en hulpstoffen vertoonde het indexcijfer voor de totale groep een stijging van 1 punt tot 161. Dit werd ver oorzaakt doordat de indices der sectoren houtwaren (gezaagd naaldhout), chemische producten (vetzuren en oliën, ruwe fos- ln het I.C.C. in het Amsterdamse Von delpark werd Woensdagavond de dit jaar voor het eerst beschikbaar gestelde „Gids"-prijs voor toneel uitgereikt aan de Haagse schrijver G. A. M. Eickholt voor zijn bekroonde één-acter, „Twee zielen één obool". Als voorzitter vm de jury en namens de „Gids" overhan digt Ed. Hoornik (rechts) de prijs aan de heer Eickholt De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken. Robert Murphy, specia list op het gebied van Europese zaken, zal op 25 September naar Belgrado ver trekken, zo wordt van officiële zijde te Washington vernomen. Hjj moet daar, volgens een bericht uit diplomatieke bron „enkele dingen recht zetten". Niet dat er sprake zou zijn van een „crisis" in de betrekkingen tussen beide landen, maar men zou in Washing ton de indruk hebben gekregen, dat de Joegoslavische betrekkingen met het Oosten in grotere mate verbeterd zijn dan die met het Westen. Verder zouden er moeilijkheden zijn gerezen ten aanzien van het Amerikaanse toezicht op het gebruik van i aan Joego slavië verstrekt oorlogsmateriaal. In Bel grado is men van mening, dat de Ameri kanen te ver gaan met hun controle Zoals reeds meermalen in ons blad l« opgemerkt is er ook over de strekking van het Balkanverdrag verschil van me ning. Belgrado heeft, de neiging het zui ver militaire karakter van dat verdrag enigszins te „bagatelliseren", een stand punt dat zeker door Washington. An kara'en Athene niet wordt gedeeld. Tenslotte zal worden gesproken over de economische hulp tot een bedrag van rium 40 millioen dollar, die Joegoslavië van Amerika wenst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4