Nieuwe opstand Vloot zou naar Buenos opstomen in Argentinië Aires Internationale expeditie naar de Zuidpool DE S. E. R. ADVISEERT TOT WIJZIGING LOONPOLITIEK N. V. V. blijft stemming maken Voor zo goed mogelijk effect van opbouwplan der landmacht Geen verlenging der herhaling» oefeningen over hele linie :w\*,ttisjgysg2vsi 48 MILITAIRE JUNTA GEVORMD H M We kunnen nu weer debatteren over de loonpolitiek Opklaringen Zaterdag 17 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN öttSe tn JHoStme ^ctjilSnijen XWaarKes Boelganin weer beter West Oost en Hij wiei ji geen hdhd- granaat naar Goering Nederlandse straaljager neergestort Loonraad moet richtlijnen vaststellen Voorbijganger kon niet zwemmen Adviezen van S.E.R. over loonpolitiek moeten worden afgewaeli' Wel echter (in 1956) voor 8000 man van de derde divisie KVPlnKNP WEERBERICHT Zoals tc verwachten was, is Peron's politieke reuzen-stunt niet geheel en al afdoend gebleken. Voo>- de vijfde maal sedert het begin van dit jaar is het Peronistische bewind in moeilijkheden geraakt. Voor de tweede maal ziet het zich voor de taak gesteld een formele opstand van eenheden van leger, vloot en luchtmacht te onderdrukken. Gis termiddag konden we reeds in een deel van onze editie melden, dat in de stad Cordoba hevige gevechten waren uitgebroken, terwijl later bekend werd, dat de opstand was overgeslagen naar de provincies Entrerios en Corrientes. De opstandelingen schijnen over enkele be langrijke vlootsteunpunton te beschikken. Eén ervan, Rio Santiago, ligt op ongeveer 60 kilometer van de Argentijnse hoofdstad. De op stand in Cordoba zou geleid worden door de ontslagen generaa? Balaguer, die werd gezocht voor een poging tot opstand in het begin van deze maand. Een decreet, gisteravond afgekondigd in Buenos Aires en o.a. onder tekend door president Peron, heeft generaal Lucero de sterke man, die tijdens de Juni-opstand veel van zich deed horen, doch in de laat ste tijd weer uit het nieuws verdwenen was het opperbevel ge kregen over de gezagsgetrouwe strijdkrachten. ARGENTINIË dsscljfnrneg 3? tel: 22320 ^ofterèam MEN kan schier niet meer spreken van een IJzeren Gordijn"; het gaat meer lijken op „open doekjes". De regeringslei ders van Sovjet-Rusland ontvan gen ministers of leggen zelf be zoeken naar vreemde hoofdsteden af. Intussen geldt de vrije aftocht uit het Oosten alleen voor de pro minenten; zij die „achter de schermen" moeten blijvenzitten nog even vast, al wordt dan een aantal krijgsgevangenen vrij ge laten. Welke betekenis mag men aan deze nieuwe methode van Moskou toekennen? De „brave burger vraagt zich dit bij herhaling af en waarschijnlijk ook de grote poli tici van het Westen en Amerika. Wij zullen hierop niet ingaan; onze lezerskring vindt de vraag stukken van de buitenlandse po litiek steeds deskundig in ons blad behandeld. Nu naast West-Duitsland „offi cieel" ook Oost-Duitsland met Moskou in contact traden de Oost-Duitsers hadden uiteraard wel enige bemoeiingen met de Russen, of, beter gezegd, anders om menen wij wel de veronder stelling te mogen uitspreken, dat Boelganin bij dit „Oost-West", er voor zal zorgen, dat het, uit zijn standpunt bekeken thuis" het best zal blijven. Wat o-i. een waarschuwing blijft. Na 22, jaar Bij manoeuvres in Duitsland Piloot kwam om het leven Een straaljager van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht, welke deelnam aan de herfstmanoeuvres van de N.A.T.O. in Duitsland, is gisteren in de buurt van Hannover, bij Schneeren ten Noorden van het Steinhudermeer, neergestort. De piloot van het toestel, dat afkomstig was van het vliegveld Volkel, de 23-jarige on gehuwde sergeant-vlieger A. Klooster man, kwam hierbfj om het leven. VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BV MAGEN Kind voor zijn ogen verdronken De loonpolitiek Nog opgebouwd volgens oude systeem Volgende week einde der besprekingen Differential Rangorde De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: Flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid- West. Koudere nacht; morgenmiddag Iets ho gere temperaturen dan vandaag. Zondag 18 September: Zon op 6.20 uur, onder 18.52 uur; Maan op 9.07 uur, onder 19.09 uur. Maandag 19 September: Zon op 6.21 uur, onder 18.50 uur; Maan op 10.19 uur, onder 19.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Uiteraard deden gisteren voor zoveelste maal geruchten de ronde, dat de legerleiders president Peron zouden hebben uitgenodigd zijn ontslag in te dienen. Volgens andere geruchten zou de oud-minister van buitenlandse zaken Bramuglia zijn gearresteerd Volgens hedenmorgen 9 uur alhier ontvangen berichten, heeft generaal Tucuman CORRIENTES LARIOJA Cordoba Rosar BUENOS AIREsVvZI" lAflATA PARANA Valparae^ MEND0ZA MAR DEL - PLATA ANC A BAHIA RAWSO^ Falkland til RIO GALLEGO (Motwinenf Straat van Magaltones vuur fontf_75 K. Hoorn De Noorse volkenkundige Thor Hcyer- dahl gaat een nieu-we expeditie onderne men. Donderdag vertrok de Noorse trawler ChrBjelland" (boven) naar de oostelijke eilanden in de Pacific, uit Oslo, waar kort voor het vertrek de familie foto onder) werd gemaakt. V.l.n.r. mevr. Yvonne HeyerdahlThor jr de 17- jarige zoon, die de expeditie als beman ningslid meemaakt, en Thor sr met de tweejarige Anette. Heyerdahl sr zal met zijn vrouw en dochtertje naar Panama vliegen, waar het drietal aan boord van de Bjelland zal gaan. Maarschalk Nikolai Boelganin heeft, naar in Moskou wordt gemeld, twee dagen griep gehad en is van plan he den zijn werkzaamheden weer te her vatten. De Finse ambassadeur in Mos kou zeide, dat de Sovjet-premier heden deel zou nemen aan de onderhandelin gen, die tussen een Finse regeringsde legatie en Sovjet-leiders in de Russi sche hoofdstad werden gevoerd. Tij dens een receptie op de Mexicaanse ambassade, die o.a. door Kroesjtsjef werd bezocht, werd dit bevestigd. De voornaamste berichten over de op- paimjro Balanguer, opperbevelhebber stand komen van door de rebellen be- ^er opstandelingen in Argentinië, de zette radiostations en uit Montevideo. samenstelling bekend gemaakt van de hoofdstad van Uruguay, waar gister- egn mj]jtajre junta, die onder zijn lei avond per schip de eerste gedode en ge- (|ing staat, j)e kolonels Juan Picca en wonde opstandelingen werden aange- Carlos Casal, alsmede een kolonel, voerd. Hoewel de berichten doen ver- wjens naam alleen als Peper wordt moeden, dat de rebellen ditmaal over aangegeven> zjjn (je voornaamste leden meer middelen beschikken, is e van de iunta. uiterst moeilijk een overzicht te krij- gen over de gebeurtenissen in Argen- Ofschoon van rebellenztjde be tJnjg grijpelijkerwijze geen bevestiging is Volgens een officieel communiqué ontvangen, heeft volgens een officieel stonden hedennacht regerina^troepen op bericht uit Buenos Aires de vlootbas.s het punt om „zodra versterkingen zou- R10 Santiago (op 60 km afstand van den zijn aangekomen", de vlootbasis de Argentijnse hoofdstad galegen), Porto Belgrano, een grote oorlogshaven welke in handen van de rebell/n was, op 575 kilometer ten Zuid-Westen van zich aan de Peron-troepen overgege- Buenos Aires aan te vallen. Regerings- ven. Het is echter op het ogenblik on- communiqué's meldden voorts dat de mogelijk de juistheid van dit bericht te marine te Port Madryn in het Zuiden controleren van het land Peron trouw zou zijn ge bleven. Voor het gehele land geldt vanaf gis teravond 18.30 uur plaatselijke tijd een avondklok. Telefonische berichten uit Eva Peron, de vroegere stad La Plata maken melding van grote groepen men sen, die gisteren tegen de avond in paniek de stad probeerden te ontvluch ten onder het gehuil van granaten en het gedreun van formaties overvliegen de zware bommenwerpers. Over de stad hingen zware rookwolken, die afkom stig waren van branden in het haven gebied. In een officieel radiobulletin werd later gezegd, dat „men geen geloof moest hechten aan Radio-Cordoba, die in handen van de rebellen zou zijn". Volgens het radiostation van de „New York Times" zijn daar berichten opgevangen afkomstig van een zender van de opstandelingen, dat anti-pero- nistische strijdkrachten zich zouden verzamelen om op te trekken tegen Buenos Aires. Intussen is, volgens te lefonische mededelingen uit Cordoba, het politiebureau aldaar gedurende 35 minuten beschoten door de artillerie van de opstandelingen, waarna de peron-sympathisanten genoodzaakt wa ren zich terug te trekken. Het radiostation van Porto Belgrano, dat eveneens in handen van de rebellen is, zond rond middernacht berichten uit, dat de gehele Argentijnse vloot in op stand was en dat de vloot in slagorde de La Plata-rivier opstoomt op weg naar Buenos Aires. De vloot wordt vergezeld door onderzeeërs en marinevliegtuigen. (Van onze Bruselse correspondent) 1 Na afloop van de vijfde vergadering van het speciaal comité van het Interna tionaal Geophysisch Jaar 19571958. dat te Brussel bijeen kwam, werd in een communiqué een mededeling gedaan be treffende de internationale wetenschap pelijke expeditie die verschillende pro blemen in het Zuid-poolgebied zal be studeren. Onder meer zullen het aardmagnetis me, de ionisfeer, de cosmische stralen, de oceanografie, het Zuiderlicht enz worden onderzocht. De waarnemingen zullen plaats vinden van vaste bases af, die over radioverbin dingen zullen beschikken en door middel van reizende ploegen. Tot nu toe hebben dertien landen het verlangen te kennen gegeven deel te nemen aan de expeditie. Deze landen zijn de V.S., Groot-Brittan- nië, Sovjet-Rusland, Frankrijk. Noorwe gen. Argentinië, Chili. Australië, Nieuw- Zeeland en Japan. België en Spanje heb ben hun medewerking nog niet officieel toegezegd. Een der ploegen zal onder leiding staan van Edmund Hilary, een der ver overaars van de Mount Everest. Een groot aantal schepen, vliegtuigen en helicopters zal bij het onderzoek wor den ingeschakeld. Bijzondere aandacht is door de organi satoren besteed aan het vraagstuk van de onderlinge hulpverlening in geval van nood en aan het vervoerprobleem. Het volgend jaar reeds zal een begin worden gemaakt met verschillende verkennings tochten om de definitieve keuze voor de ligging der waarnemingsstations vast te stellen en de expedities van 1957 voor te bereiden. In het geheel zullen 33 moeilijk te bereiken stations in deze streken wor den opgericht. Sp.N- s- Een Westberlijnse rechtbank heeft gis teren de 52-jarige Duitser, Erwin Schulze vrijgesproken, die ervan wordt beschul digd in 1933 een handgranaat naar Her mann Goering te hebben geworpen. Schulze heeft voor dit vergrijp twaalf jaar in gevangenissen en concentratie kampen moeten doorbrengen. Thans is uitgemaakt, dat Schulze inder tijd door een Nazi-gerechtshof is veroor deeld zonder dat voldoende bewijsmate riaal aanwezig was. Schulze heeft thans verklaard, dat hij onder pressie een val se bekentenis had afgelegd. Hij zeide. la ter in contact te zijn geweest met de man, die in werkelijkheid de handgranaat naar Goering had geworpen. Deze is intussen overleden. Het K.N.M.I. deelt mede Het weer heeft deze week in West- Europa een sterk buiig karakter gehad, waarbij plaatselijk grote hoeveelheden re gen vielen. In ons land meldde Hoek van Holland met 117 millimeter de grootste hoeveelheid. Den Helder had met 18 mil limeter hét minste. .Een depressie, die vaat de Balkan over Polen naar Scandinavië trok. bracht in het Oostzeégebied veel wind en zware regenval. Oök hier meldden enkele sta tions in een paar dagen omstreeks 100 millimeter regen. De buiïgheid is nu echter aan het afne men onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de Oceaan over de Golf van Biscaye en Ierland naar het Oosten uitbreidt. Verwacht mag worden, dat deze morgen het weer in ons land zal beheersen en ons een Zondag met flinke opklaringen cn vrijwel nergens bujën zal bezorgen. Op de Oceaan ontwikkelt zich welis waar een nieuwe actieve depressie, welke zich snel naar het Noord-Oosten uit breidt. maar deze blijft vermoedelijk nog juist oP zo grote afstand, dat het weer er morgen niet in ongunstige zin door zal worden beïnvloed. In Genève heeft de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de V.N., de Neder lander dr G. J. van Heuven Goedhart, Donderdag de Nansen-medaülcs voor mevrouw Eleanor Roosevelt en H.M. Ko ningin Juliana uitgereikt. Mevr. Roose velt was bij de uitreiking, welke zich af speelde in het Volkenbondspaleis, per soonlijk aanwezig. H.H. de Koningin liet de medaille voor zich in ontvangst ne men door de Nederlandse gezant in Zwit serland. mr A. W. C. Baron Bentinck van Schoonbeten. Deze telefoto toont (links) dr Van Heuven Goedhart en rechtsBaron Bentinck tijdens de over handiging van de bij de medaille voor H.M. behorende oorkonde. Gistermiddag heeft de rijkspolitie te water uit het Noordhollandsch Kanaal het levenloze lichaam opgehaald van de drie jarige Kees Struis uit de Malvastraat in Amsterdam-Noord. De jongen is vermoedelijk tijdens het spelen te water geraakt. Een voor bijganger zag het knaapje spartelen en deed pogingen het te redden, maar de man kon helaas niet zwemmen. Het kind verdween onder water en is veel later opgedregd. Met een geringe meerderheid heeft de Sociaal-Economische Raad gisteren be sloten, aan de regering te adviseren het bestaande stelsel van loonvorming te ver laten. Deze beslissing is, aldus het „Alg. Dagblad", in een verdeelde stemming ge nomen met 30 tegen 17 stemmen. Verte genwoordigers van de Katholieke en Prot.-Christelijke werknemersorganisa ties verklaarden zich vóór wijziging; die van de moderne organisatie waren tegen, evenals een deel v?n de werkgevers, de middenstand en de landbouw. Het stand punt van d minderheid zal in een afzon- derl(jk rapport worden opgenomen. Voorts besloot de S.E.R. met een onge veer gelijke meerderheid te adviseren, om afwijkingen van loonregelingen on dernemingsgewijs toe te staan, een stap verder dus nog dan de bedrjjfstakgewijzV vaststelling van de lonen. Met een aanzienlijk grotere meerder heid, namelijk met 28 tegen 10 stemmen, heeft de raad besloten te adviseren, dat er een loonraad zal dienen te komen, d.w.z. een college uit de Sociaal-Econo mische Raad, dat overeenkomstig het ad vies van de Stichting van de Arbeid van een jaar geleden de -bevoegdheid zal ver krijgen tot het vaststellen van richtlijnen. meerderheid van 34 tegen 3 stemmen uit gesproken voor het handhaven van het College van Rijksbemiddelaars met zijn bevoegdheid tot het dwingendopleggen van arbeidsvoorwaarden. De vraag, of het verlenen van vergun ning tot het toepassen van een algemene loonronde gehondhaafd dient te blijven, is bevestigend beantwoord, met een meerderheid van 27 tegen tien stemmen. De drie grondgedachten, welke door de commissie De Gaay-Fortman waren voor bereid, heeft de raad zonder hoofdelijke stemming aanvaard; 1. De primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient te worden In een thans bij de Tweede Kamer in gediend wetsontwerp tot tijdelijke af wijking van de dienstplichtwet, waarbij voor een aantal van 8000 dienstplichtigen voor 1956 de mogelijkheid moet worden geopend de herhalingsoefeningen te ver- vullen voor een tijd van 6 tot 30 dagen I De thans gereedgekomen mobilisabele boven het thans wettelijk toegestane 5de divsie en de in het volgende jaar ge- aantal kondigt de regering tevens aan, reed te komen mobilisabele be divisie dat ze een vroeger ingediend ontwerp i zullen na het gereedkomen gedurende 6 van gelijke strekking om tot een belang jaren aan de te stellen eisen voldoen, langdurig in Indonesicë gediend hebben en daarna vrijwel zonder uitzondering de 85 dagen herhalingsoefeningen hebben vervuld, zal deze divisie niet meer voor herhalingsoefeningen worden opgeroe pen. rijke verhoging van het aantal van 85 dagen herhalingsoefening over te gaan, intrekt. Zij meent, zo wordt in de moti- vering van het huidige wetsontwerp ge steld, dat bij nadere overweging de goedkeuring voor haar eerste ontwerp niet kan worden gevraagd. Wat de 8000 man voor 1956 betreft, voor wie thans nog wel een verlenging wordt gevraagd, wordt gezegd, dat enige voor- nodig zijn teneinde het op verlegd naar het bedrijfsleven, jdoch de mogelijk effect te doen hebben. overheid heeft als hoedster van het alge- bouwplan van de landmacht een zo goed Daarnaast heeft de S.E.R. zich met een I groot mogelijk moet zijn. eenstemming te zijn met de fundamentele heden heeft de 7 D-ecember-iduts.e 1 economische en sociale factoren. zondere plaais ingenomen en deze eenhe d 3. In de tonen en andere arbeidsvoor- z'al einde 1957 geheel worden verjongd waarden dient een verscheidenheid rao- door dienstplichtigen, die uit de parate gelijk te zijn (het advies spreekt van dif- eenheden zijn gestroomd, zo verklaart de ferentiatie), die met inachtneming van minister van Oorlog, de samenhang in het bedrijfsleven zo Daarom en omdat de tot de i December Een moeilijkheid bestaat echter ten aanzien van de dienstplichtigen van de 3de divisie, Deze eenheid is nog opge bouwd volgens het oude systeem van legervorming, in 1952 heeft 2/3 deel der 3de divisie, hetwelk toenmaals paraat was en waarvan de dienstplichtigen voor eerste oefening onder de wapenen waren, aan de internationale manoeuvres deelge nomen, maar 1/3 deel was reeds in het voorjaar 1952 met groot verlof gezonden en heeft in dat jaar de werkelijke dienst voor de internationale manoeuvres als herhalingsoefeningen vervuld. Daarna heeft deze divisie in 1953 een korte mo bilisatieoefening gehouden en vervolgens in 1954 weer een herhalingsoefening van 30 dagen voor de gehele divisie. Daarom en omdat de tot oe i uwnmiei o\: aageu vuui ae geueie uivisie. i divisie behorende dienstplichtigen reedsDit betekent, dat nu ongeveer 1/3 deel i te brengen", van de dienstplichtigen der 3de divisie niet meer aan een volgende periode voor herhalingsoefeningen, in 1956 te houden, zou kunnen deelnemen, omdat zij de ter mijn van 85 dagen z'ouden overschrijden. Het is van liet grootste belang, dat de divisie als geheel in 1956 nog aan herha lingsoefeningen kan deelnemen, omdat daardoor dan immers wordt bereikt, dat tot 1958 ook de 3de divisie als een vol waardige mobilisabele eenheid kan wor den beschouwd. Na het aflossen van de 7 December- divisie zullen in 1959 de dienstplichtigen van de 3de divisie in de mobilisabele, aan de N.A.T.O. toegewezen eenheden worden vervangen en ontstaat een nieuwe 3de divisie, welke weer voor 6 jaren haar plaats 'n het legerplan kan innemen. De regering meent daarom, dat voor 1956 voor een aantal van rond 8000 dienstplichtigen de mogelijkheid zou moeten worden geopend de herhalings oefeningen te vervullen voor een tijd van 6 tot 30 dagen boven het thans wet telijk toegestane aantal. Van de zijde van de K.V.P. deelt men ons mede, dat vandaag besprekingen zijn gehouden tussen vertegenwoordigers van K.V.P. en K.N.P. „Deze besprekingen zul len aanstaande Vrijdag worden voortge zet met het doel deze dan tot een einde ET N.V.V. is de laatste tijd herhaal delijk aan de markt met verklarin gen over de lonen. Kort geleden werd voor de radio de verwachting uit gesproken, dat binnenkort de belang rijke beslissingen op loongebied genomen zouden worden zonder dat er overi gens aanwijzigingen zijn. dat deze ver wachting op redelijke gronden steunt en in de vérklaring van het hoofd bestuur van het N.V.V., welke Donderdag j.l. werd uitgegeven, schikte dit bestuur zich met nauwelijks te beteugelen onge duld in een procedure, welke zo laat het doorschemeren slechts tot het door het N.V.V beoogde resultaat: een nieuwe loonronde. zou kunnen leiden. De procedure is deze dat eerst advie zen van de Sociaal-Economische Raad moeten worden afgewacht, alvorens kan worden besloten, of tot onderhandelin gen over richtlijnveranderingen kan worden overgegaan. In de eerst» plaats het advies over het door da Stichting van de Arbeid opgestelde rap port „De toekomstige Loonpolitiek", waarin, zoals bekend, wordt voor gesteld voortaan de richtlijnen voor de loonpolitiek te doen vaststellen door de S.E.R. en de uitvoering daarvan op te dragen aan een vaste commissie van de S.E.R.. genaamd Loonraad; tevens zou daarbij een grotere mate van bedrijfs taks- en ondernemingsgewijze differen tiatie mogelijk moeten worden gemaakt Over dit advies heeft de S E R. zien Vrijdag j.l. moeten uitspreken. Over het officieuse resultaat melden wij el ders op deze pagina. VERVOLGENS zal de Raad echter nog advies moeten uitbrengen over de vraag of de economische toe stand van ons land in de naaste toe komst, mede in aanmerking nemende de gevolgen van een verdere huurverho ging van ca 25 pet en die van de invoe ring van de algemene ouderdomsverze- kering, een nieuwe algemene verhoging van het nominale loonpeil gedoogt Vorige week heeft de Stichting van de Arbeid aan de minister voorgesteld dit advies van de S.E.R. te vragen. Inmid dels schijnt het officiële verzoek aan de S.E.R. om dit advies uit te brengen nog niet binnengekomen te zijn. Maar zelfs indien dit verzoek een dezer dagen wordt ontvangen, valt het advies nog maar niet binnen enkele weken te ver wachten. Het bestuur van het N.V.V. stelt het voor. alsof het uitbrengen van een der gelijk advies een kwestie is van een eenvoudige formaliteit. „Indien van meet af aan medewerking aan d- N.V.V.-initiatieven zou zijn gegeven" aldus de verklaring van Donderdag, „had het onderzoek reeds voltooid kun nen zijn en zouden nu reeds onderhan delingen over richtlijnveranderingen ge voerd kunnen worden". Geen twijfel dus ook aan de uitslag van het onderzoek. Misschien gaat het N.V.V. er van ud. dat eenvoudig moet worden vastgesteld- of het nationale inkomen is gestegen, waarna via een simpel rekensommetje de omvang van een nieuwe loonronde kan worden bepaald. Het is echter da delijk, dat de S.E.R. thans te onderzoe ken heeft niet alleen of het nationale inkomen is gestegen en hoeveel het naar verwachting in de naaste toekoms- zal stijgen, maar eveneens, welke ver langens met deze extra middelen ver wezenlijkt zullen moeten worden. het geheel genomen een redelijke hoogte heeft bereikt, en de kosten van levens onderhoud reeds geruime tijd vrijw«', stabiel zijn gebleven, zal de kans moe ten worden aangegrepen bepaalde onregelmatigheden welke tot nu toe het maatschappijbeeld hebben ontsierd, uit te bannen. Het is hier werkelijk een gedrang om de eerste plaats: huren ouderdomsverzekering, invalid!teitsver- zekering. kinderbijslag zelfstandigen, hulp aan vergeten groepen, e.d. Voorts zijn er nog werken uit te voeren als het Deltaplan. Wij geloven dan ook niet, dat de S.E.R. een vruchtbaar advies zal kunnen uitbrengen, als hij niet naasi huren en ouderdomsverzekering ook de andere desiderata in zijn overwegingen betrekt. Het is absurd bij een dergelijke inge wikkelde materie reeds bij voorbaat u i te gaan van een bepaalde conclusie- zoals het N.V.V. kennelijk doet. Wij hopen echter, dat de leden van he' N.V.V., die in de S.E.R. zitten, niet met een dergelijke pre-occupatie hun onder zoek zullen aanvangen want dan zou er met hen niet. te praten zijn. rELT MEN, zoals het Centraal Plan bureau dit enige tijd geleden ge daan heeft, alle verlangens bij elkaar op, dan zal wellicht blijken, dat we tekort komen het C.P B kwam inderdaad te kort Er zal dan dus een rangorde moeten worden opgesteld en het lijkt aan geen twijfel onderhevig dat daarbij niet op de eerste plaats een algemene verhoging van' het loonpeil zal prijken. Nu het welvaartspeil over AAR ZELFS indien de S E.R. tot de slotsom komt dat de stijg ng van het nationale inkomen in aanmerking nemende de verschillende te verwezenlijken doeleinden, ruimu- laat voor verdere loonsverhoging, dar zal hij. nu er van allerlei kanten be zwaren tegen uniforme loonronden op dagen. er toch ook niet aan kunnen ontkomen de situatie in afzonderlijke bedrijfstakken aan een onderzoek te onderwerpen. Het globale cijfer Kan gunstig zijn, voor afzonderlijke bedrijfs takken zou de positie wel eens minder rooskleurig kunnen zijn, mede in ver band met de export. Juist in verband hiermee streeft de confessionele vakbeweging. K.A.B. en C.N.V., naar grotere differentiatie in d» loonpolitiek, door grotere vrijheid in de loonvaststelling per bedrijfstak te ge ven. De meningen hierover zijn ver deeld Er zijn principiële tegenstanders, waaronder het N.V.V. gerekend mag worden en opportunistische tegenstan ders d.w.z. zij. die het beginsel wel aanvaardbaar, doch het moment nog niet gekomen achten. Wellicht vallen de katholieke werkgevers onder deze laatsten, maar daarom mag men hen nog niet in eenzelfde hokje plaatsen met het N.V.V.. zoals De Volkskrant onlangs min of meer kwaadaardig deed. Naarmate echter de positie van afzonderlijke bedrijfstakken krapper is. zal er meer reden zijn aan dit punt aandacht te besteden. Helaas toont men zich van socialistische zijde zo'n fervent tegenstander, dat alle redelijkheid zoek raakt. Naar aanleiding van het uitgangs punt. dat bedrijfstaksgewijze loonsver hogingen niet tot prijsverhogingen mo gen leiden uitte He» Vrije Volk deze week de vrees, dat vooral als het in zo'n bedrijfstak eens iets minder goed gaat en de winsten dalen, waarschijn lijk de loonsverhoging in de prijs door berekend zal gaan worden. Als men stemming wil maken, moet men dat handiger doen. He» komt ons voor. dit. differentiatie per bedrijfstak juist wordt voorgestaan, om de bedrijfstakken, die goed gaan. meer armslag te geven en die niet goed gaan voor extra loonlaster te sparen. Genoemde moeilijkheid zal zich dus niet voordoen. Neiging tot prijsverhoging is eerder te verwachten bij algemene loonronden, waar niemand zich aan kan onttrekken Zoals de zaken thans staan, valt ons weinig anders te doen, dan het resultaat van het onderzoek af te wachten Verkla ringen. als die van het N.V.V., zijn voor barig en zijn er slechts op gericht een bepaalde stemming te kweken welk? mogelijk een goede oplossing van de zaak zal kunnen verhinderen, waardoor de belangen van het Nederlandse volk wezenlijk kunnen worden geschaad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1