Katholieke Nationale Partij zal thans worden opgeheven Eenheidsgesprek tussen KVP en KNP geslaagd In laatste tien jaar schade van ƒ1115 millioen door brand Lonardi' s triomfante intocht Expeditie „Renate Leonhardt in Buenos Aires Snelle verbindingen tussen voor naamste centra van ons continent fl m DE BEWAPENINGSINSPECTIE COLLECTIEVE PENSIOENREGELINGEN beëdigd GOUDZOEKERS VAREN ZO SNEL MOGELIJK UIT Katholieke eenheid is hersteld. Thans eerlijk naar 1956 Een gelukkig resultaat Franse treinen rijden weer Spelen met vuur aan de top Argentinië's voorlopige president Fanatieke Peronisten verstoorden de feestvreugde Rede van Lonardi Dynamiet-ramp T. S erdag 24 September 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Twee zetels in de nieuwe fractie Het accoorcl Boelganin antwoordt op Ike's Geneefse voorstel K. A. J. en Kolpings- werk Algemeen werkloos- lieidsfonds „Hele onderneming tot mislukken gedoemd" Europa-exprestreinen gaan in 1957 rijden I WEERBERICHT Arbeidsonrust blijft regering zorgen baren Eerst accoord over wapen vermindering en verbod atoomwapens ÉÉN CENTRAAL PENSIOENBUREAU VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD RAGEN Zeventig doden, honderd gewonden De weerverwr;hting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist, maar later op de meeste plaatsen vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vrij warm voor de tijd van het jaar. Zondag 25 September: Zon op 6.31, onder 18.36 uur. Maan op 15.35, onder OÜ.UÜ uur. Maandag 36 September: Zon op 6.32, onder 18.34 uur. Maan op 16.03, onder 0.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT EEN persconferentie, gisterenavond op een ongewoon laat uur belegd, bracht het nieuws van de succes rijk beëindigde eenheidsbesprekingen tussen de K.V.P. en de K.N.P. Men kan, terugblikkend op de voor geschiedenis, van de onderhandelende delegaties niet zeggen, dat zij over één nacht ijs zijn gegaan. Men kan even min beweren, dat zij dit resultaat met politieke hartstocht hebben nage streefd. Politieke hartstocht, in de ge wone zin van dat woord, was aan de zaak, waar het hier om ging inderdaad zeer vreemd. Doch ook een „mariage de raison" kan men het gebeurde moeilijk noemen. Deze merkwaardige politieke ge beurtenis wordt eerst doorzichtig als men erkent, dat de drijfkracht achter de besprekingen niet was van partij politieke aard, maar gevormd werd door het plichtsbesef om als katholieke Nederlanders gehoor te geven aan de oproep van wijlen de Kardinaal en van het episcopaat om één te zijn, ook in de politieke partijformatie. Dit plichts besef heeft tenslotte over alle weder zijdse gevoelens van onbehagen en ook over alle partij-politieke calcula ties waarvan de uitkomsten zeker niet dringend in de richting der eenwor ding wezen, gezegevierd. NOCH bij een bruiloft, noch zo men wil bij de thuiskomst van een verloren zoon, is het opwek kend iemand bezig te zien met het becijferen van de onkosten. Vandaag is het geen tijd om te herinneren aan de offers die wederzijds gebracht zijn. Het is misschien een vaderlandse karaktertrek om bij de royaliteit van een gebaar toch onmiddellijk te willen weten, wat daarvoor betaald is. En wij zouden de laatsten willen zijn, om de verstandigheid van dit standpunt met name bij politieke onderhandelingen te willen ontkennen. Maar dat neemt niet weg, dat wij op dit ogenblik slechts behoefte hebben om de geluk kige keerzijde van de betoonde offer vaardigheid in het licht te stellen. De onderhandelaars van de K.N.P. hebben zonder meer zowel het partijprogram als het werkprogram der Katholieke Volkspartij onderschre ven. Zij zagen af van georganiseerde groepsactiviteit binnen de K.V.P. Hier mee was de weg tot een loyale terug keer gebaand. De K.V.P. van haar kant, die het initiatief tot de besprekingen had genomen, liet deze bewijzen van goede wil niet beantwoord en bood de K.N.P. méér aan, dan waartoe de rekenmachines noopten. Deze combinatie van royaliteiten van duidelijk verschillend gehalte ge tuigt van meer dan plichtsbesef alléén, n.l. ook van wijsheid. Zij helpt het verleden te begraven en de toekomst te winnen. DE ontwikkeling der laatste jaren, sedert het op de achtergrond ra ken van het Indonesische pro bleem, maar vooral sedert het ver schijnen van het mandement, had reeds een zekere ontspanning te zien gegeven. Men zal zich de onwaarach tige kritiek herinneren, welke deze I l ontwikkeling in de socialistische pers' begeleidde. Vandaag moet men con stateren, dat deze kritiek eens te meer ongefundeerd is gebleken. Het is te begrijpen, dat vanuit deze hoek kritiek wordt uitgeoefend op iedereen, die het niet volkomen eens is met wat de socialistische dogmatiek te geloven voorhoudt. Het is ook nog wel in te zien, dat alles, wat op het terrein der confessionele partij-orga nisatie gebeurt, verwerpelijk is in een door de z.g. doorbraak gefixeerd oog. Maar men kan onmogelijk volhouden, dat de heden gevonden oplossing van enige invloed was of ook maar wilde zijn op de weg, welke de Katholieke eenheidspartij voor zich zag en voor zich ziet. Wij kunnen ons hierover, zon der ons overigens te verbazen, slechts verheugen. Op deze wijze is een ste vige vertrouwensbasis gelegd voor de verkiezingsstrijd, die voor de deur staat. Het overleg, dat zovele maanden heeft gesleept tussen de Katholieke Volkspartij en de Katholieke Nationale Partij en waarin werd ge streefd naar een herstel van de verbroken eenheid, heeft gisteren zijn einde gevonden, met gunslig resultaat. Verleden week reeds hadden de eigenlijke onderhandelingsdelegaties haar laatste besprekingen gehad. Daarna zijn nog nadere besprekingen gehouden, waarbij van K.V.P -zijde aanwezig waren de heren mr Van Doorn, prof. Romme en de leden der delegatie, dr Albering, prof. Gielen en Middelhuis en van K.N.P.-zijde de heren Weiter, prof. Lemaire en de leden der delegatie drs Dreesmann, De Woif en Zwarts. In de slotbijeenkomst gisteravond werd tussen de partijen overeen stemming bereikt. Omtrent de punten van dit accoord werd na afloop het volgende communiqué verstrekt: 1. In overeenstemming met hetgeen ter zake staat vermeld in het Bisschoppelijk Mandement 1954 wensen de beide partijen de politieke eenheid der Nederlandse Katholieken te herstellen en wel in het ene verband van de Katholieke Volks partij. De K.N.P. zal derhalve worden opgeheven. Beide partijen stellen zich hierbij uiteraard op het standpunt, dat er binnen een politieke partij generlei plaats is voor welke georganiseerde groeps- opvatting dan ook. 2. Met de organisatorische opbouw en inrichting van de K.V.P. kan men zich van K.N.P.-zijde geheel verenigen. 3. Voor wat het werkprogram der partij betreft is men het erover eens, dat een volksvertegenwoordiger van de K.V.P. het beginselprogramma alsmede h»t werk program 1956 zal moeten onderschrijven, zoak lat laatste door de Partijraad der K.V.P. in zijn vergadering van 5 Novem ber 1955 aan de hand van het reeds op gestelde en gepubliceerde ontwerpprogram zal worden vastgesteld. 4. Met betrekking tot de werkzaamheid van de leden der Katholieke Kamer fracties wordt in overeenstemming met de geldende practijk aanvaard, dat de volks vertegenwoordiger metterdaad vrijheid van inzicht, van openbare meningsuiting en van stemmen heeft, binnen het kader van de programs der partij, daarbij reke ning houdend met de fractie-eenheid om wille van het politieke beleid. De partijen zijn hef erover eens, dat hieruit voortvloeit, dat politieke op positie. die in wezenlijke strijd zou zijn met het beleid der fractie, uitgesloten behoort te zijn. 5. Het partijbestuur van de K.V.P. zal binnen het kader van de bestaande regle menten der partij bevorderen, dat twee figuren, die vertrouwen genieten in de huidige K.N.P.-kring bij de eerstvolgende Tweede-Kamerverkiezingen op de lijsten der K.V.P. worden verkozen. 6. Gelet op de uitspraak der kiezers zullen de K.V.P.-fractie en de K.N.P.- fractie in de Tweede Kamer tot aan de verkiezingen 1956. zelfstandig blijven be staan. Zowel op de hoofdlijnen als op die welke de voorsteden met Parijs verbin den, is gisteravond het treinverkeer weer hersteld, een uur nadat de 24 uurs-sta- king, die door het onafhankelijke ver bond van treinmachinisten was afgekon digd, geëindigd was. Gisteren is in het gas- en electriciteits- bedrijf hier en daar het werk tijdelijk neergelegd, doch de gasdruk in Parijs bleef gehandhaafd, evenals de electrici- teitsvoorziening. Volgens Reuter zijn deze bedrijven het nieuwste object van communistische „wisselstakingen" ter verkrijging van hoger loon. De arbeidsonrust in Frankrijk baart de regering zorgen. Premier Faure heeft tot discipline aangespoord. De minister van financiën, Pflimlin, heeft verklaard, dat de loonsverhoging van 5 pet, die aan de arbeiders in de ver voersbedrijven is toegekend, op het ogenblik het maximum moet zijn. wil men het prijspeil handhaven. Premier Boelganin heeft een persoon lijke boodschap aan president Eisenhower gericht, waarin hij verklaart, dat Eisen hower's plan voor uitwisseling van mili taire blauwdrukken „alleen betekenis kan krijgen als overeenstemming bereikt >s wordt over een vermindering van de be wapening en over het nemen van maat regelen tot een verbod van atoom wapens". De Russische premier zegt voorts, dat het voorstel van de president tot het wederzijdse uitvoeren van luchtverken- ningen een kwestie is. „die niet veel zal bijdragen tot de veiligheid en de uitvoe ring van de ontwapening". „Mijn opmerkingen betekenen echter niet", aldus de brief, ..dat wij geen over eenstemmig kunnen bereiken over be langrijke aspecten van het ontwapenings probleem. Ik wil uw aandacht vestigen op het feit, dat hij zeer belangrijke aspecten van deze kwestie onze stand punten elkaar zo dicht genaderd zijn, dat wij tot een definitief accoord kunnen ko men". In de Bossche Veemarkthallen heeft de directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr F. R. Mijnlieff, onder grote belangstelling vanafgevaardigden uit kringen van het brandweerwezen in binnen- en buitenland, gistermorgen de groots opgezette brandweertentoonstelling geopend. Deze wordt aldaar gehouden bij gelegenheid van het tweede lus trum der Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten en de vie ring van het 250-jarige bestaan der Gemeentelijke Brandweer van Den Bosch. Tegelijk met deze expositie vindt ook een congres plaats, dat tot en met 27 September duurt en waarop diverse referaten over het brandweer wezen worden gehouden. Mr Mijnlieff zcide in zijn openingsrede, dat de na-oorlogse wederopbouw door vele negatieve factoren werd vertraagd en hij adstrueerde zulks met even duide lijke als ontstellende cijfers. In de laatste tien jaar werd door brand brand een directe schade van 315 mil lioen gulden veroorzaakt en bovendien een economische schade van 800 milljoen. In de periode van 1948 tot 1954 kwamen bij branden 202 mensen om het leven en werden er 2300 gewond. In die laatste tien jaar leverden schoorsteenbranden een schade op van 12,5 millioen gulden; uitstel van reparaties aan defecte haar den of kachels voor 11 millioen; door het werken met benzine e.d. bij open vuur voor 12,5 millioen; bos- en heidebranden één millioen per jaar; electrischc huis houdelijke apparaten berokkenden een schade van 19 millioen gulden en lood gieterswerkzaamheden eveneens 19 mil lioen; spelen met vuur 22 millioen. Op zettelijk veroorzaken van brand berok kende in het laatste decennium een scha de van 6,3 millioen gulden. In de agrarische sector ging in tien jaar t'jds voor 80 millioen gulden verlo ren Bij handel en nijverheid voor 205 millioen; dat is 65 procent van het totaal. Er is gelukkig een snelle uitbreiding van nieuw brandweermaterieei, aldus spreker. Op 1 Januari van dit jaar had beschikking over 2054 spuiten. Ook op het gebied van de brandpreventie is zeer veel bereikt. Na een begroetingswoord van de voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten, de heer A. Jonker, die talrijke autoriteiten verwel komde, opende mr Mijnlieff de tentoon stelling, die een uitgebreid overzicht geeft van de ontwikkeling der brand- weerapparatuur. In het Casino recipieer de 's middags het hoofdbestuur der jubi lerende vereniging. Talrijke persoonlijk heden, onder wie ook buitenlandse gas ten. kwamen hier hun gelukwensen aan bieden. Op de daarna volgende algemene ledenvergadering voerde o.m. het woord de heer Jonker, die een overzicht gaf van de tienjarige arbeid der vereniging van brandweercommandanten, waarna mr Mijnlieff de taak van de brandweer be sprak met betrekking tot het voorkomen van branden door preventieve maatrege len. Het referaat van de heer P. Schaap, commandant van de vrijwillige brand weer te Deventer, behelsde de vredestaak van de B B. en het aandeel van de brand weer daarin. Des avonds volgde een offi ciële ontvangst op het stadhuis, waarna met een serenade der Kon. Harmonie en een cabaretvoorstelling deze eerste con- de brandweer voor vredesdoeleinden de gresdag werd besloten. N V tEVENSVERZEKERING Ml). ..ERIC" NIJMEGEN N.V. NED VERZEKERING Mil. ..ST. WILLI BR0RDUS" UTRECHT N.V VERENIGDE VERZEKERING Mil -en (V.V.M.) UTRECHT Dir. J. A Duynstee Bmzuidmnhouisewmg 54, 's-Grmvmnhmoé Tm/. 773459 Niet alleen het feit van het opgaan van de K.N.P. in de K.V.P. maar ook de goede vorm, waarin de oplossing is gegoten, zal in brede kring waardering vinden. Iets te doen uit plichtsbesef en het dan ook nog te doen met ruim hartigheid, dwingt bewondering af. De K.V.P., weer de ene Katholieke partij in de nabije toekomst, heeft nog maals bewezen zich verantwoordelijk te weten voor en richting te willen geven aan de maatschappelijk zeer verscheiden Katholieke volksgroep. Het gevoel voor de saamhorigheid heeft, blijkens de onderhandelingen, haar doelgerichtheid niet versluierd. Het is met diezelfde openheid en ge slotenheid waarmee zij, naar wij mo gen vertrouwen, én invloed uitoefent op én voor alles dienstbaar is aan de Nederlandse samenleving. Er deden zich in het stakende Parijs plotseling onverwachte moeilijkheden voor. Daar de passagiers voor trans- Atlantische lijnen niet met de trein konden gaan, moesten zij voor het reisbureau wachten op de bussen, die speciaal waren gecharterd, om passa giers en bagage naar de havens te brengen. Op de foto de bagage en pas sagiers voor een van de reisbureaux. Naar aanleiding van het dezer dagen verschenen bericht over eventuele her- oprichting van het Kolpingswerk, ver klaart het Nationaal Verbond van de KA.J. dat de K.A.J., zijnde de voortzet ting van de voormalige „Jonge Werk man" en „St. Jozefgezellenvereniging", tijdens haar tienjarig bestaan geen en kele maal is benaderd omtrent eventuele moeilijkheden uit deze fustie voortgeko men. Haars inziens lijkt dit ook onmoge lijk. daar beide voormalige leidingen met energie hebben gewerkt aan de opbouw van de nationale K.A.J., volgens de richt lijnen van het Hoogwaardig Episcopaat. Het is de K.A.J. niet bekend, wie de oud-leiders zijn, die de heroprichting van het kolpingswerk wensen. De K.A.J. acht de manier, waarop door middel van het memorandum de metho de en structuur van de K.AJ en de in vloed van de K.A.J. op het arbeids-, ge- zins- en vrije tijds milieu wordt uiteenge zet, onwaardig en getuigend van een vol komen gebrek aan inzicht in de activiteit en geest van de K.A.J., 7.0als deze Zich gedurende tien jaren in Nederland heeft 1 ontwikkeld. Cijfers betreffende uitkeringen en vermogen In het tweede kwartaal van dit van dit jaar heeft het Algemeen Werkloosheidsfonds in totaal ruim 11'/: millioen uitgekeerd in gevolge de Werkloosheidswet. De laatste weken, achtereenvolgens van April, Mei en Juni, genoten respectievelijk 20.001. 16.745 en 11.113 werknemers 'n uitkering. Het vermogen van het Algemeen Werk loosheidsfonds bedroeg per 1 Juli van dit jaar 169.694.400, het gezamenlijk ver mogen van de wachtgeldfondsen bedroeg toen 210.146.600. Begroet door 21 saluutschoten en onder het oorverdovende geiuich van ienniormenigla Vf" Vele hondtrdduizenden, heeft Argentinië's „voor- pige president generaal Lonardi, gisteren een triomfantelijke intocht ge ouden in Buenos Aires. Vanaf het vliegveld, waar hij uit Cordoba arriveerde, begaf hij zich in een ware zegetocht naar het regeringsge- f"™', W^ar J tC" ov.e.ristaa» va" de primaat van Argentinië, kardinaal ÏZf pres'?ent'ele ecd zf'egde. Na afloop van deze ceremonie begaf de generaal zich naar het balkon om de ovaties van de menigte te beantwoorden. Volgens Reuter was de mensenzee die zich op de Plaza de Mayo had verzameld groter dan ooit in de zegedagen van Peron. Geschat wordt, dat meer dan een half millioen inwoners van de hoofdstad de nieuwe president toejuichten. Doch onder al deze feestvreugde braken er in een aantal arbeiders wijken relletjes uit van peronistische arbeiders. Ook in andere delen van het land, met name m Rosario, veroorzaakten fanatieke C.G.T.- mannen ernstige incidenten. Legereenheden traden ogenblikkelijk tegen de demonstranten op en tanks openden op verschillende plaatsen zelfs het vuur op de betogers. De demonstranten in Rosario werden door de radio gewaarschuwd dat de luchtmacht met traangasbommen zou optreden, indien de rust niet zou hersteld worden. sche grondrechten, de vrijheid van druk pers, het recht van vereniging en verga dering en met name het recht tot vor ming van vakverenigingen, hersteld zul len worden. Ook zegde hij toe, dat zo spoedig mogelijk een concordaat met het Vaticaan gesloten zal worden. „Er zal in Argentinië volledige godsdienstvrijheid bestaan voor de aanhangers van alle ge zindten en de rechten van de Kerk zul len onverkort worden gehandhaafd", zo zeide Lonardi. „Ook het onderwijs zal weer vrij worden. In de onderwijsinstel lingen zal geen politieke propaganda meer worden bedreven". Op economisch gebied beloofde de nieuwe president te zullen streven naar Onmiddellijk na zijn beëdiging als voorlopig president heeft generaal Lonar di gisteren vanaf het balkon van het re geringspaleis een rede tot de vei zamelde menigte gehouden, waarin hij beloofde, dat zo spoedig mogelijk algemene ver kiezingen zullen worden uitgeschreven Hij beloofde verder, dat alle democrati- Gistermiddag heeft de heer Visser aan boord van de bergingstoren met be stuursleden van de Coöp. bergingsvereni ging Renate Leonhardt een bespreking ge voerd naar aanleiding van de bevindin gen, die htf heeft opgedaan op zijn tocht naar de vermoedelijke plaats van het wrak. Na afloop van deze bespreking, die o.a. werd bijgewoond door de heer D. Luiting uit Alkmaar, wrakkenexpert, zei- de de heer Visser, dat hvj vast besloten is op zeer korte termijn uit te varen (Van onze Utrechtse redacteur) De plannen voor Europese exprestrei- ncn, die snelle verbindingen tussen enkele voorname centra van ons wereld deel zullen onderhouden en waarover de president van de Ned. Spoorwegen, dr Ir F Q den Hollander ons verleden jaar al mededelingen heeft gedaan, beginnen nu vaste vorm aan te nemen. De spoorweg maatschappijen van de deelnemende lan den, nl. Nederland, België, Duitsland. Frankrijk, Italië en Zwitserland, zijn mei een nadere uitwerking bezig. Aangcno men kan worden, dat deze treinen waar voor een speciaal diesel-electrisch vier- wagenstel met in totaal 120 plaatsen wordt ontworpen, reeds in 1957 zullen gaan rijden. Dit nieuwe materieel word! uitgevoerd in een donkerrode en zilveren kleur. De snelheid van deze treinen zal gemiddeld 100 kilometer per uur bedra gen bij een maximum-snelheid van 140 kilometer. Het ligt in de bedoeling te rijden over afstanden van 500 a 600 ki lometer. De reizigers zullen in de ver schillende landen, waar de treinen rijden, hetzelfde comfort genieten. Het initiatief tot deze Trans-Europ- Expres is destijds genomen door ir Den Hollander, die zoals men weet, president Is van de „Office de Recherches et d'Es- sais" een internationaal research bureau dat streeft naar een zekere standaardi satie op spoorweggebied. Daartoe Is een internationale staf van ingenieurs in Utrecht werkzaam. Zo wordt nu gewerkt aan een ontwerp voor een nieuwe, open goederenwagn. waarvoor een prijsvraag werd uitgeschreven. Verder zei hij, dat hij met zekerheid ver- wachtte, dat de bergingstoren, die nu nog vast zit, weer vlot zal komen. Verschillende instanties hebben eisen gesteld, die ze niet aan anderen zouden hebben gesteld, aldus de heer Visser Er moeten nog enkele besprekingen wordem gevoerd, die echter geen ernstige moei lijkheden zullen opleveren. De duiker, die heeft gedoken op de plaats, waar het wrak moet liggen, heeft de mast van het wrak waargenomen. Hel ligt onder de zeebodem. De mast steekt daar vijf a zes meter boven uit De mon sters, die van de zeebodem zijn genomen wijzen uit, dat die op de ligpiaats van de „Renate" uit zand bestaat en niet uit klei zoals de heer Visser had gedacht. „Maar" aldus de heer Visser, „het is een stevi ge zandplaat". De heer Luiting liet evenwel zeer cri- tische geluiden horen. „De hele onderne ming is tot mislukken gedoemd" zo zei hij, „een bergingstoren van deze omvang moet eigenlijk een ankercapaciteit van 150.000 kg druk hebben. De toren van de heer Visser heeft slechts een capaciteti van 3000 kg druk. Dat is dus slechts 2 procent van het vereiste. Reeds eerder heb ik daar uitgebreid op gewezen. Wan neer de toren eenmaal op het wrak staat, zal hij het nooit tegen de stroom kunnen houden. En als er dan iets gebeurt, ter wijl er mensen in zitten, komen die er niet meer levend uit. Ik heb de heer Visser ernstig gewaarschuwd, onlangs nog, maar hij is niet tegen te houden. Hij is vast besloten om uit te varen en de expeditie te volvoeren". Het is nog niet zeker, wanneer de ex peditie zee zal kiezen. In ieder geval zal het in de morgenuren van een der eerst komende dagen moeten gebeuren, om dat de toren alleen bij daglicht mag wer den versleept. het doen eindigen van de inflatie en het beperken van de overheidsuitgaven tot het strikt noodzakelijke. In dit verband deelde hü ook mede. dat de door de re- gering-Peron gesloten overeenkomst met de „Standard Oil Company of California" waarby deze maatschappij bepaalde con cessies in het land zou krijgen, geannu leerd zal worden. „Argentinië wil zelf zijn olievelden tot ontwikkeling brengen. Dit E5\ misschien wat minder vlot gaan, dan wanneer het door buitenlandse maatschappijen zou geschieden, doch dit is geen te hoge prijs indien hiermede kan worden vermeden, dat de Argentijnse politiek op bepaalde wijze wordt beïnvloed", zo zeide Lonardi. De nieuwe president vroeg verder aan de arbeiders en aan de militairen om hem hun medewerking te geven. „Aan mijn wapenbroeders vraag ik mij hetzelfde vertrouwen te schenken, dat zij de vorige regering hebben gegeven, en wat de ar beiders betreft, zdj zullen in mij een vader of een broeder vinden". Tenslotte beloofde Lonardi, dat zijn nieuwe regering hoofdzakelijk uit bur gers zou bestaan, en met name uit niet- politieke persoonlijkheden. De rede van de president werd her haaldelijk onderbroken door fanatieke toejuichingen van de menigte. Er werd gefloten, toen Lonardi sprak over „de dictator die in dit regeringsgebouw heeft gezeteld". Peron wacht op vrijgeleide De oorverdovende toejuichingen die generaal Lonardi gisteren ten deel vie len, zijn ongetwijfeld doorgedrongen tot in de kajuit van de Paraguese kanonneer boot, aan boord waarvan ex-president Peron zich nog steeds bevindt in afwach ting van een vrijgeleide van de nieuwe regering. Naar verluidt zal het schip pas toestemming krijgen uit de wateren rond Buenos Aires te vertrekken, wanneer Pe ron zijn handtekening za] hebben gezet onder een aantal documenten, waarbij hij afstand doet van zijn fabelachtige rijk dommen. Inmiddels hebben de regeringen van Uruguay, Spanje en Chili de nieuwe Ar gentijnse regering reeds erkend. Ver wacht wordt, dat spoedig vele andere landen hun voorbeeld zullen volgen. Zeventig doden en honderd gewonden, waarvan de meeste in ernstige toestand verkeren dit is de lust van slacht offers, die gisteravond gevallen zun als gevolg van een botsing, waarbij twee vrachtauto's welke ladingen dynamiet vervoerden, waren betrokken. De ramp had plaats nabij Torreon (Mexico). De auto's reden achter elkaar. De chauffeur van de vooroprijdende auto wilde onvoorzichtig genoeg vóór een naderende trein een overweg passeren. De auto werd door de trein gegrepen en de dynamietlading ontplofte, met het ge volg, dat ook de tweede auto met lading en al de lucht in vloog en een deel van de trein totaal vernield werd. Ook onderscheidene huizen in de buurt stortten in, waarbij de inwoners onder de puinen werden bedolven U - u *X. r .Af. U,-- V-U.w# V - V .„As-V. Tijdens een Vrijdagmiddag in IJmui- den gehouden persconferentie hebben de heer P. Visser, voorzitter van de bergingsvereniging „Renate Leon hardt", en de heer D. Luiten, een ex pert op het gebied van scheepswrak ken nun visie gegeven ten aanzien van de tocht van de bergingstoren naar het goudwrak. De heer Visser (foto boven) heeft zich door de pes simistische geluiden in het land niet uit het veld laten slaan en verzekerde nogmaals, dat hij vertrouwt op een gunstige berging terwijl hij met na druk verklaarde, dat de tocht door ging. De heer Luiten (foto onder) was niet optimistisch: naar zijn bereke ningen moet een zware toren als de bergingstoren een ankercapaciteit hebben van 150 ton druk, terwijl de bergingstoren maar een capaciteit heeft van 3 ton druk. „....Als er iemand in zit, komt hij er niet meer uit...." was zijn somber commentaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1